#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2013 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάποιος να μαζέψει τον κύριο Τσίπρα και τους πραιτοριανούς του



Περισσεύει το θράσος στην Κουμουνδούρου με τον Α. Τσίπρα να κάνει μαθήματα δημοκρατίας και να καλεί σε… δημοκρατική ανατροπή της κυβέρνησης. Μάλιστα, για να πετύχουμε όλοι την κατάρρευση της κυβέρνησης πρέπει και να συμμετάσχουμε στην αυριανή συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ. Εκεί όπου, σύμφωνα με τους ροζουλί επαναστάτες θα πρέπει να πάνε όλοι οι δημοκράτες που θέλουν να σταματήσει ο κατήφορος της πατρίδας.

Μάλιστα, έγινε ο κ. Τσίπρας, οι πρώην Πασόκοι και οι περίεργες συνιστώσες πιο πατριώτες απ’ όσους δεν πιστεύουν τον ΣΥΡΙΖΑ. Είναι πιο πατριώτες από όσους θέλουν μια χώρα που δε θα αναπαράγει την κομματοκρατία και το ρουσφέτι.

Πόσο πατριωτικό άραγε είναι να στηρίζεις με νύχια και με δόντια τα άπαρτα κάστρα της Μεταπολίτευσης, τις «ιερές αγελάδες» του Δημοσίου; Πόσο προοδευτικό και «αριστερό» είναι να θέλεις τη διατήρηση της σπατάλης, της διαφθοράς και της αδιαφάνειας;

Μάλιστα, ο ΣΥΡΙΖΑ στην ανακοίνωσή του ενώνει όλους μαζί τους επιστρατευμένους του μετρό, δηλαδή τον Σταματόπουλο, τους εκπαιδευτικούς, δηλαδή αυτούς που ήθελαν να κάνουν μπάχαλο τις πανελλαδικές και τους εργαζόμενους της ΕΡΤ, δηλαδή αυτούς που έβλεπαν τι γινόταν και δε μιλούσαν για το διαρκές έγκλημα.

Κάποιος πρέπει να μαζέψει τον κ. Τσίπρα και τους πραιτοριανούς του διότι έχουμε πλέον να κάνουμε με εκτροπή από τη λογική και την πραγματικότητα.

Τελικά, το μαύρο πάει περισσότερο στο «κοκκινορόζ» του ΣΥΡΙΖΑ.

Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ:

«Αγνοώντας τη λαϊκή κατακραυγή, απέναντι στην προσπάθεια φίμωσης της ενημέρωσης και της δημοκρατίας, ο Πρωθυπουργός επιχείρησε με απειλές και ψεύδη να δικαιολογήσει  την κορύφωση της αυταρχικής πολιτικής του, το κλείσιμο της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης. Γνωρίζει, όμως, πως είναι απομονωμένος, έχει απέναντί του τη μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας που αγωνίζεται για την υπεράσπιση της δημοκρατίας, για την αξιοπρέπειά του, για το δικαίωμα στην ενημέρωση και τον πολιτισμό. Οι αναφορές του Πρωθυπουργού σε αδιαφάνεια διαφθορά και σπατάλες είναι υποκριτικές  γιατί όλοι γνωρίζουν ότι τον τελευταίο χρόνο τα φαινόμενα αυτά, κατά προκλητικό τρόπο, άνθησαν με ευθύνη της κυβέρνησής του.

 Σήμερα οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ ενώνουν την φωνή τους με τους επιστρατευμένους εκπαιδευτικούς, τους εργαζόμενους στο ΜΕΤΡΟ, τους νοσοκομειακούς, τους αυτοαπασχολούμενους, με όλους όσους ισοπέδωσε η καταστροφική πολιτική του μνημονίου τα τελευταία χρόνια στον αγώνα για την δημοκρατική ανατροπή της κυβέρνησης.

 Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΜ  καλεί, την Δευτέρα στις 8:00 στην Πλατεία Συντάγματος, κάθε πολίτη που αγωνίζεται για τη δημοκρατία, για την ανατροπή των μνημονιακών πολιτικών, κάθε ένα και κάθε μία που αγωνίζεται να μπει ένα τέλος στο κατήφορο της πατρίδας μας να δώσει το παρόν. Αυτό ο αγώνας είναι κοινός και αφορά την συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας να μην λείψει κανείς».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 16/06/2013 19:19:53

    Βρε Αλέξη, βρε Αλέξη.
    Βρε καλό μου παιδί, εδώ την προηγούμενη εβδομάδα που είχες τη ...διάλυση του Συνασπισμού, δεν ήρθαν από τους 120 της επιτροπής σου οι 105, τα στελέχη σου βρε Αλέξη.
    Και νομίζεις ότι θα έρθει ο κόσμος να σε δει στο Σύνταγμα?
    Θα σου πρότεινα Αλέξη, να βρεις καλό σκηνοθέτη, να στήσει καλά τα πλάνα του, μπας και το μαζέψεις από εκεί λίγο ...αλλά ξέχασα, ο δικός σου Τρίμης έχει κάνει εμπάργκο στην ενημέρωση, έχει ρίξει ...μαύρο στην ενημέρωση Αλέξηηη!!!
    Έπεσε ...Ιός στην ενημέρωση Αλέξηηη!!! Φίμωση...

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Wolf 17/06/2013 00:04:31

      Εχουν μαθει και απο αυτα,μην ανησυχεις.
      Το θεμα ειναι τι θα πει και κυριως αν εχει αποκτησει "φιλτρο" ο ψηφοφορος.

  2. Ανήσυχο πνεύμα avatar
    Ανήσυχο πνεύμα 16/06/2013 19:30:15

    Μη μου βάζεις βρε Αλέξη μου κι εσύ τέτοια βαριά διλήμματα!! Τη Δευτέρα στις 7 μ.μ, είμαι καλεσμένη της Αλέκας και του Αλέκου στην Αγ.Παρασκευή, στο ''συλλαλητήριο αλληλεγγύης στους εργαζόμενους της ΕΡΤ και των άλλων Δημόσιων οργανισμών''. Ξέρω πως εσύ με κάλεσες πρώτος και δεν είναι ευγενικό να λείψω, ξέρω πως υποπτεύεσαι οτι ο Περισσός σου κάνει...αντιπερισπασμό, αλλά τελικά δεν πείθομαι, θα πάω στους Κουτσουμπαίους που είναι πιό αριστεροί και αποδεδειγμένα ''τίμιοι αγωνιστές''. Εσένα δυστυχώς, δε σ΄εμπιστεύομαι.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Ανήσυχο πνεύμα 17/06/2013 00:07:28

      Χωρις πλακα,οι μονοι με συνεπεια στον λογο και στις θεσεις τους απο το χωρο της Αριστερας ειναι αυτοι.

  3. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 16/06/2013 19:40:27

    Αυτά τα έκανε το πρότυπό του ο Αντρέας μια φορά κι έναν καιρό. Καλούσε το λαό στο Σύνταγμα και μαζευόταν 1.000.000 κόσμος. Που πας ρε Τσίπρα; Μπορεί να σε ψηφίζει το άθλιο πασοκαριό (πρώην ψηφοφόροι και Αντρέα και ΓΑΠ) αλλά μην πας να συγκριθείς και με τον Αντρέα, ακόμα και εμείς οι αντίπαλοι του ΠΑΣΟΚ αναγνωρίζουμε ότι τον Αντρέα μόνο γελοίο δε μπορούσες να τον πεις, λαοπλάνος και δημαγωγός καλύτερος από εσένα, αλλά όχι γελοίος σαν εσένα! Έλεος!

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 16/06/2013 19:51:33

    Τα ίδια δεν έκανε παρέα με Καμμένο για το θέμα της μείωσης μισθών στους υπαλλήλους της Βουλής εκείνο το βράδυ της ψηφοφορίας; Τι να περιμένει κανείς από τέτοιους ανεύθυνους λαϊκιστές;

  5. panas avatar
    panas 16/06/2013 19:51:51

    Πάντα κόστιζε ο οθοδοντικός. Και έχουν στραβά δόντια και οι δύο μου κόρες. Δεν βγαίνω με τίποτα πια... Άντε να φεύγουμε σιγά -σιγά...
    Συγνώμη αλλά αυτά σκέφτηκα βλέποντας τη φωτογραφία και είπα να τρολάρω λίγο...

    Θα γίνει τελικά και αυτός πρωθυπουργός, αλλά οι ιδεοληψίες του -και των συν αυτώ- δεν θα τον αφήσουν να ευδοκιμήσει...
    Μετά, αφού τελειώσει και αυτή η ουτοπία, θα μπορέσουν να διαμορφωθούν νέα πολιτικά σχήματα που θα ανυψώσουν την Ελλάδα...

    • Ανήσυχο πνεύμα avatar
      Ανήσυχο πνεύμα @ panas 16/06/2013 19:56:42

      Για δες πως μπορεί να σε κάνει να σκέφτεσαι τελικά ένας αισχροκερδής ορθοδοντικός που δεν κόβει και απόδειξη! Ωθεί η απεχθής του συμπεριφορά, στη λήψη καθοριστικών αποφάσεων. Σημεία των καιρών.

  6. eva avatar
    eva 16/06/2013 20:46:57

    Παλιά, καλή και δοκιμασμένη συνταγή η αγελάδα.
    Όταν την θρέφεις τόσα χρόνια πέφτει και σε πλακώνει.

  7. Αναμνήσεις απ΄το μέλλον avatar
    Αναμνήσεις απ΄το μέλλον 16/06/2013 21:35:45

    Βρε αγόρι μου, τη θες πραγματικά την εξουσία; Γιατί κανέναν δεν πείθεις;
    Όλο γκρίνια, σαματά, ανακατωσούρα και από ...τηγανίτα τίποτε.

  8. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/06/2013 23:09:17

    Φήμες λένε πως ο Αλέξης έγινε Χριστιανός. Σήμερα τα ξημερώματα πήγε ζούλα στην Παναγία τη Γρηγορούσα δυο λαμπάδες και προσευχήθηκε γονυπετής. Μια στο μπόϊ του Φώτη και μια χοντρή σαν το Βαγγέλη, να τους φωτίσει να συμμαζευτούν, μην γίνει καμμιά μαλακία και πάμε σε εκλογές.

    • Πασχάλης avatar
      Πασχάλης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/06/2013 00:45:00

      ΕΓΡΑΨΕ.....

  9. parsifal avatar
    parsifal 16/06/2013 23:22:47

    Καλά ολα αυτά αλλά εάν δεν λήξει εγκαιρα το μούφα - πολυτεχνείο της Μεσογείων θα εχωμε ασχημες εξελίξεις. Οσα και να λέγουν οι "μυστικές" η φανερές δημοσκοπήσεις, εισήλθαμε σε φάση "πολέμου φθοράς" με ΕΞΩΘΕΝ υποστήριξη, αλλοδαπών κρατικοδίαιτων, "δημοκρατών", "ανθρώπων της τέχνης" κλπ φρούτων.
    Σε λίγο το πράγμα ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ, και το κόστος θα ανεβαίνει εως το οτου η επέμβαση (γενικώς...) γίνει ανέφικτη.
    Χάθηκε πολύτιμος χρόνος απο ερασιτεχνισμούς, απο αγνοια των "δικτυώσεων" είτε σε επίπεδο αμιγώς τεχνικό (δίκτυο Α/Δ της ΕΡΤ, μικροκυματικές Ρ/Ζ, διοδεύσεις σημάτων...) είτε σε επίπεδο πολιτικό, οπως οι "ακρες" με την EBU κ.α.
    Αυτά γίνονται ξημερώματα, με συντριπτικό πλήγμα και πλήρη ελεγχο της περιμέτρου... Επίσης εξασφαλίζεται ο ελεγχος του C2 (για τον Φαήλο ως σταρτιωτικό...)

  10. Ήσκιος avatar
    Ήσκιος 17/06/2013 00:49:53

    Επειδή είναι ακίνδυνοι, αιθεροβάμονες και καταδικασμένοι σε μικρά ποσοστά, όοοοοολοι τους .... αγαπάτε.
    Άμα κινδύνευε ο θρόνος, τότε θα τα λέγαμε.

  11. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 17/06/2013 00:52:11

    Να ανεβάσει και τον εντιμότατο πρόεδρο της ΠΟΣΠΕΡΤ Καλφαγιάννη στο μπαλκόνι να τον αποθεώσουν οι πρώην πασόκοι και νυν συριζαίοι οπαδοί του.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Κώστας ΜΠ 17/06/2013 03:11:14

      Και ξέρεις ποιό είναι το χειρότερο; Πάρε ροζ και πράσινο μαρκαδόρους και ανάμειξέ τα! Μπλιαχ!

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 17/06/2013 01:33:00

    ..πές τα! (παντως απο την ομιλία του στο Ναυπλιο, και επειδή ουτε πόκερ φέις έχει, ουτε βλαξ είναι ωστε να μην εχει καταλάβει τι ακριβώς έκανε με την Ερτ - ετσι οπως το έκανε - δεν είμαι σιγουρος πλεον για το τί πραγματικά επιδιώκει - ενω για Βενιζέλο κουβέλη η ελπίδα τους φαινεται να ειναι νεα κυβέρνηση απο την παρουσα βουλή)

  13. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 17/06/2013 03:08:30

    Στα μόνα που είναι συνεπές το ΚΚΕ είναι:

    - ΝΑΙ στον ΣΤΑΛΙΝ
    - ΟΧΙ σε όλα τ' ΑΛΛΑ

  14. Χρήστος avatar
    Χρήστος 17/06/2013 13:29:18

    Μια ματιά στο Μέγαρο της ΕΡΤ αυτές της μέρες και θα καταλάβει κανείς πολλά... Αναρχοαριστερό καρκατσουλιό, κφήνες παρατρεχάμενοι, σουβλάκι και μπύρα κουτάκι, αριστερίστικες παρλαπίπες και πανώ, guest star λαθρομετανάστες Πακιστανοί "αγωνιστές", θωλοκουλτουριάρηδες παντός τύπου κ.α. συνθέτουν το νέο "Πολυτεχνείο" των ημερών μας.

  15. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 17/06/2013 18:15:36

    Το έχω πει πολλες φορές και το επαναλαμβάνω.....αν ο κυριος Τσιπρας και οι πραιτοριανοί του δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει κοινοβουλευτική Δημοκρατία και πιστεύουν οτι "νομος ειναι το δίκιο του εργάτη" και επειδή δεν καταλαβαίνου από λόγια, ίσως έπρεπε να υπάρξει μια ΕΚΟΦ ΄Β που να τους "εξηγησει" τα πράγματα.....
    ίσως να φευγανε και από το κτίριο της ΕΡΤ με το που ακούγανε την λέξη ΕΚΟΦ......(έχουν ένα είδος ακράτειας με το που την ακούνε........)!!!!

  16. charulisΝ avatar
    charulisΝ 17/06/2013 21:19:41

    Τελικά τα γκάλοπ είναι στημένα. Τρεις και ο κούκος... στη πλατεία Συντάγματος με το στήσιμο της κεντρικής εξέδρας κάτω από το συντριβάνι.