#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2012 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάποιος να μαζέψει τον Ζερβό της ΔΕΗ και τους άλλους καρεκλοκένταυρους



Έλα μωρέ, 15 ευρώ το μήνα, δηλαδή 30 ευρώ περισσότερα σε κάθε λογαριασμό θα πληρώσουν τα φτωχά και μεσαία νοικοκυριά. Κάπως έτσι αντιμετωπίζουν τις επερχόμενες αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ ορισμένοι καρεκλοκένταυροι που τα 15 ευρώ είναι οι καφέδες τους για μία ημέρα. Έτσι, λοιπόν ο διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ, Αρθούρος Ζερβός, πήγε στη Βουλή και με προκλητικό τρόπο είπε ότι είναι μνημονιακή υποχρέωση να αυξηθεί η ΔΕΗ έως και 49%. Αυτό σημαίνει ότι νοικοκυριά με μηνιαία κατανάλωση τον μήνα 0 - 800 κιλοβατώρες (κυρίως 2η ή 3 κατοικία εξοχικές κατοικίες, κλειστά σπίτια) αύξηση κατά 48.7% ή 10 ευρώ το μήνα. Νοικοκυριά με 1.400 - 1.600 κιλοβατώρες (συντριπτική πλειοψηφία των 2,5 εκατομμυρίων καταναλωτών χαμηλής τάσης)  η μέση αύξηση θα είναι 24-25% που σημαίνει 15 ευρώ επιβάρυνση κάθε μήνα.

Τίποτε δηλαδή κατά τον κ. Αρθούρο. Για μια οικογένεια με άνεργα μέλη ή με μισθό 500 ευρώ το μήνα ή έναν συνταξιούχο του ΟΓΑ με 330 ευρώ, το να πληρώσει αυτά τα 15 ευρώ είναι ψίχουλα.

Κάποιος πρέπει να τους μαζέψει όλους αυτούς που κοιτάνε μόνο τους αριθμούς και τίποτε άλλο.

Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι την ώρα που τα έλεγε όλα αυτά, σύμφωνα με δικά του στοιχεία το σύνολο των καταναλωτών οφείλει προς τη ΔΕΗ 1,2 δις ευρώ. Από αυτά τα 660 εκατομμύρια προέρχονται από νοικοκυριά που αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στις νέες συνθήκες.

Αυτοί δηλαδή από τους οποίους ζητά το 15άρι το μήνα δεν έχουν να πληρώσουν τους λογαριασμούς. Είναι ή δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν ακόμη περισσότερο που δε θα πληρώνουν;

Δε μπορεί, λοιπόν, τα λάθη του παρελθόντος, την έλλειψη επενδύσεων και ανανέωσης των εργοστασίων και τα «χαριστικά» τιμολόγια σε επιχειρηματίες αλλά και συνδικαλιστές να τα πληρώσουν τα νοικοκυριά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/12/2012 16:28:21

    Συγγνώμη αν δεν με απατά η μνήμη μου αλλά τον Ζερβό έβαλε στο τιμόνι της ΔΕΗ το δίδυμο ΓΑΠ Παπακωσταντίνου.

    Εμείς γιατί πριν απο λίγο καιρό ψηφίσαμε ανανέωση της θητείας του.
    Κάθε λογική απάντηση δεκτή.

    • CC avatar
      CC @ Δημήτρης 18/12/2012 17:49:59

      Αν ο Σαμαράς είχε πάρει την αυτοδυναμία που ζητούσε, θα μπορούσε να κυβερνήσει όπως θέλει αυτός χωρίς να είναι αναγκασμένος να κάνει τα χατήρια στα 2 βαρίδια που έχει επάνω του.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ CC 18/12/2012 18:29:51

        Σωστός! Και όμως μπορεί να απορρίψει τις απαιτήσεις του εν λόγω κυρίου και να εξαγγείλει πάγωμα τιμών έως η ανεργία να πέσει κάτω από 10% και πάλι. Αυτό θα τον έκανε μάγκα στα μάτια οποιουδήποτε νοήμονος...

      • Μακεδόνας avatar
        Μακεδόνας @ CC 19/12/2012 12:43:31

        "Αν ο Σαμαράς είχε πάρει την αυτοδυναμία που ζητούσε..." και την μνημονιακή υποχρέωση να αυξηθούν "γενναία" τα τιμολόγια της εισηγμένης στο χρηματιστήριο ΔΕΗ Α.Ε ποιος την αποδέχθηκε;;;

  2. Tasos avatar
    Tasos 18/12/2012 16:31:17

    Η κομισιόν ήδη κουνάει δαχτυλάκι για τις επόμενες δόσεις υπονοώντας νέα - τελευταία πάντα - μέτρα που έχουν μέσα και την υποχρέωση της ΔΕΗ. Τώρα το γιατί οι αυξήσεις στη ΔΕΗ αποτελούν μνημονιακή υποχρέωση ας μας το πεί όχι η ΔΕΗ - που τζάμπα τα ακούει εν προκειμένω - αλλά αυτοί που υπέγραψαν στο να είναι υποχρέωση. Κι αν δεν είναι υποχρέωση του μνημονίου τότε ας βγεί επιτέλους κάποιος από τη κυβέρνηση να μας πεί ότι ο ΔΕΗτζής λέει αρλούμπες.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Tasos 18/12/2012 22:55:49

      Οι τιμές του ρεύματος πρέπει να ανέβουν για να γίνει η ΔΕΗ θελκτική στους υποψήφιους αγοραστές. Ο πολίτης ας πεθάνει χωρίς θέρμανση. Ούτε ρεύμα, ούτε πετρέλαιο, όλοι με ξυλόσομπες και τζάκια και ας ψοφήσουν σαν τα ποντίκια στις μεγάλες πόλεις.

  3. Λιογκος avatar
    Λιογκος 18/12/2012 16:42:04

    Προκαλούν αηδία!

  4. Zervos avatar
    Zervos 18/12/2012 16:51:37

    Άραγε ποιος να του ανανέωσε την θητεία?

  5. θανασης avatar
    θανασης 18/12/2012 17:03:37

    Ε και τι να κάνουμε τώρα ρε παιδιά;Να τα τινάξουμε όλα στον αέρα για το κω..ρεύμα;Εδώ δεχτήκαμε ένα σωρό μέτρα και περικοπές για να παραμείνουμε στο Ευρώ,η αύξηση της τιμής της κιλοβατώρας μας μάρανε;
    Και στο κάτω κάτω είναι μνημονιακή μας υποχρέωση ή δεν είναι;Τι θέλετε τώρα να κάνει ο Σαμαράς;Να φανεί ασυνεπής και να μην μας δώσουν την δόση-ένεση ρευστότητας,που τόσο χρειάζεται η οικονομία μας για να ανακάμψει;
    Είπαμε οτι η παραμονή μας στο Ευρώ θα απαιτήσει και κάποιες θυσίες,τι νομίζατε δηλαδή;

    Υ.Γ Μεταξύ μας πάντως,θα μπορούσε να είναι και χειρότερα τα πράγματα οπότε...πάλι καλά να λέτε.

    • Κώστας Τουρίστας avatar
      Κώστας Τουρίστας @ θανασης 18/12/2012 19:16:32

      Κύριε Θανάση, φαίνεται τον έχετε τον τρόπο σας! Δέν σας κακίζω γι' αυτό. Μακάρι όλοι μας να μπορούσαμε...
      ΄Ομως και άν ακόμα είναι μνημονιακή υποχρέωση προς τους δανειστές, θα πρέπει, τόσο ο κ. Ριχάρδος ο ...άκαρδος, όσο και ο κ. Σαμαράς, να δούν το " εσωτερικό μνημόνιο" , την φτώχεια που επικρατεί και τις οφειλές προς την ΔΕΗ, όπως επισημαίνουν και άλλοι εδώ.
      Και θα πρέπει η Κυβέρνηση να ζητήσει απο τον εν λόγω κύριο, να μας πεί, τί ενέργειες έκανε (ή μάλλον τί δέν έκανε) ώστε να φτάσει η ΔΕΗ να έχει ανάγκη από αύξηση των τιμών.
      Επίσης, να μας πεί, τί ενέργειες έκανε για να μειώσει τα έξοδα της επιχείρησης,- στα πλαίσια της οικονομίας που κάνουμε όλοι-.
      Τέλος, αγαπητέ Κύριε Θανάση, έτσι γίνομαι και εγώ Διευθύνων Σύμβουλος στην ΔΕΗ. Φαντάζομαι και εσείς. ΄Αν δέν διοικήσουμε σωστά, τραβάμε μία αύξηση και όλα καλά.
      Καλές γιορτές....

    • klak avatar
      klak @ θανασης 18/12/2012 21:07:28

      'Ενα ηλεκτροσόκ το χρειάζεσαι.

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 18/12/2012 17:41:05

    Μα αν δεν κάνω λάθος στη Βουλή σήμερα πήγε για την ανανέωση της θητείας του μετά από πρόταση της κυβέρνησης!!!!!
    Ποιός κυβερνά αυτόν το τόπο??????

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/12/2012 17:54:28

    Χα, χα, χα! άκου Αρθούρος. Τι να περιμένεις από τους Αρθούρους αυτής της χώρας. Λέτε σε λίγα χρόνια να πιάσει η τούρκικη προπαγάνδα και να ονομάζουν τα παιδία τους Ομέρ, Αχμέτ κ.α; πλάκα θα έχει.
    Εκείνος ο Ριχάρδος ο Εξωμερίτης και ο ξενόκαρδος που εξαφανίστηκε;

  8. viva avatar
    viva 18/12/2012 18:24:07

    Ο μυτιλυναιος πληρωσε τα 200? εκ που χρωσταγε αραγε ? σιγα μην τα πληρωσε !

  9. viva avatar
    viva 18/12/2012 18:26:58

    προς Θαναση το κω...ρευμα που λες ηδη υπαρχουν οικογενειες που δεν το εχουν....κ που δεν φταινε γι αυτο....

  10. κω...θανάσης avatar
    κω...θανάσης 18/12/2012 18:47:23

    ασφαλώς και θα μπορούσαν να είναι χειρότερα τα πράγματα: τι θα γινόταν αν όλοι οι έλληνες ήμαστε δέκα εκατομμύρια θανάσηδες!

    • Ηase avatar
      Ηase @ κω...θανάσης 19/12/2012 20:14:11

      Φιλε καιγω Θανασης λεγομαι αλλα με τον ποιο πανω Θαναση δεν εχω καμια σχεση. Αυτος ειναι καλοβολεμενος (οχι καλοβλαμενος) Θανασης, εγω ειμαι μπατιρακι.

  11. Playstasion avatar
    Playstasion 18/12/2012 19:56:07

    Η ΔΕΗ δεν ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ , ουτε ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ για τα τιμολογια
    Η διαφορα εισηγησης απο την πραξη ειναι τεραστια
    Η ευθυνη ανηκει 100% στους κυβερνωντες

  12. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 18/12/2012 21:00:34

    ---Για να μιλησουμε με αριθμους, μπας και βγαλουμε καμια ακρη.
    Οσον αφορα τη κλιμακωση ως προς τις κιλοβατορες> Σιγουρα μεχρι περιπου τις 800 κιλοβατορες ειναι μια κατηγορια μικρο-καταναλωτων (αν και το τμημα αυτο θα επρεπε δικαιως να επεκταθει εως τις1.000 κιλοβατορες )

    ---Αλλα το δευτερο τμημα, που περιλαμβανει το κομματι απο 800 εως 3.000 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ. Ειναι σαν να φορολογησεις το ιδιο καποιον που εχει εισοδημα 14.000 ευρω το χρονο, και καποιον που εχει 45.000.

    ---Ας μπει μια ακομα νεα κλιμακωση, που θα προσπατευσει τα ΜΙΚΡΟ-ΜΕΣΑΙΑ νοικοκυρια.

    ---Αν και αν λαβουμε υπ'οψην, το τι διαρρευεται για το νεο φορογικο για την ακινητη μικρο-μεσαια και μεσαια ιδιοκτησια, παμε απλα για δημευση περιουσιων και οικονομικη εξοντωση αυτου του τμηματος του Ελληνικου λαου.

    ---Καλο κουραγιο σε ολους μας, και να να ΜΗΝ ξεχναμε προσωπα και καταστασεις που βιωνουμε τωρα...

  13. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/12/2012 21:43:51

    Κοντα σ'ολα ας μας πει οποιος ξερει τι εγινε μ'αυτον τον Κ.Θεο κηπουρισκο του ΓΑΠ που φυτευτηκε αναπληρωτης δνων συμβουλος στην ΔΕΗ μην τυχον και χασει εισοδημα μετα την εξωση απο το Μαξιμου μαζι με τον ΓΑΠ!Ο,τι και να λεμε το 7% του υπολειμματος ΠΑΣΟΚ κυβερνα αυτον τον τοπο χωρις τσιπα!Ως ποτε ?

    • katalytikos avatar
      katalytikos @ Ραβινος 18/12/2012 22:40:24

      +10000000000

  14. anonymous avatar
    anonymous 18/12/2012 22:28:18

    κάποιος να πει στον κύριο αυτό ότι το ρεύμα είναι φτηνό διότι καίμε εγχώριο λιγνίτη. Δε μπορεί να το πάει σε τιμές Ευρώπης που εισάγουν το καύσιμο.

  15. κππ avatar
    κππ 18/12/2012 22:46:27

    ειναι στρατηγικη απαιτηση, αν θελουμε να γνωρισουμε ποτε αναπτυξη, το public utility του ρευματος, που επιδρα απο κοστος ζωης ως κοστος παραγωγης να μεινε το δυνατον χαμηλοτερο. οτιδηποτε αλλο για μια κυβερνηση σοβαρη θα ηταν δευτερευων

  16. GLAD avatar
    GLAD 18/12/2012 23:19:28

    Οποιοσδήποτε μπορεί να δει αναλυτικά στον λογαριασμό του , την ποσοστιαία αναλογία στην παραγωγή ρεύματος , όλων των δυνατών τρόπων παραγωγής του.
    Έτσι οι λεγόμενες ΑΠΕ φαίνεται ότι συστηματικώς παράγουν το 10% του συνόλου.
    Πουθενά δεν αναγράφεται όμως το αντίστοιχο ποσοστιαίο κόστος (επί τοις 100) κάθε μορφής παραγωγής.
    Ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει επ΄αυτού?
    Διότι υποψιάζομαι ότι εδώ ακριβώς μεταξύ άλλων εντοπίζεται μεγάλο ποσοστό του προβλήματος κόστους παραγωγής της ΔΕΗ.
    Παρεμπιπτόντως ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε σήμερα σχετικό άρθρο του Α. Ανδριανόπουλου στην πρώτη σελίδα της Εστίας.

    • ERASMUS avatar
      ERASMUS @ GLAD 19/12/2012 10:36:16

      GLAD .. δεν μπορώ να σου πω για το ποσοστό ... θα το ψάξω .. αλλά οι ΑΠΕ μπαίνουν στο σύστημα κατά προτεραιότητα .. που σημαίνει ότι πρώτα καταναλώνεται όλη η παραγομένη παραγωγή τους σε 3πλασια τιμή αγοράς σε σχέση με τους άλλους παραγωγούς και μετά μπαίνουν όλοι οι άλλοι .... Έτσι στο σύστημα δεν μπαίνει πρώτα ο φθηνότερος , μετά ο πιο ακριβός κλπ , αλλά πρώτα μπαίνει ο πανάκριβος , μετά ο πιο φθηνός και ότι υπόλοιπο μένει πληρώνετε περίπου σαν χρυσάφι !!!!! Επίσης οι σταθμοί που δεν παράγουν ούτε 1 KWh την ημέρα πληρώνονται ένα ποσοστό του τιμής για κάθε ώρα αναμονής .........σε περίπτωση που υπάρχει ανάγκη να χρησιμοποιηθούν .....
      Οι αυξήσεις είναι μνημειακή υποχρέωση , και όχι δώρο στο κόστος των παραγωγών ...( πράγμα που έντεχνα και συνειδητά έχουν αποσιωπήσει όλοι οι δημοσιογράφοι και τα ΜΜΕ ... προφανώς για λογους που αυτοί ξέρουν !!!!!!!!!!)
      Οι αυξήσεις γίνονται, με απόφαση της ΕΕ και μνημειακή υπογεγραμμένη υποχρέωση, γιατί μέχρι τώρα η τιμή της KWh στους οικιακούς καταναλωτές είχαν κρατηθεί κάτω από το κόστος παραγωγής και την διαφορά αυτή την πλήρωναν οι μεγάλες καταναλώσεις . Δηλαδη οι μεγαλοι καταναλωτές ( βιομηχανιες , μεγαλες οικιακες καταναλώσεις κλπ) πληρωναν ενα μερος του λογαριασμου των μικρων ( μικρές οικιακές καταναλωσεις).Τώρα συμφωνά με την τρόικα και την ΕΕ , πρέπει οι οικιακοί καταναλωτές να πληρώνουν 50% μεγαλύτερη τιμή, χωρίς καμιά επιδότηση στην τιμή τους , ώστε τελικά να πέσουν οι τιμές στους μεγάλους καταναλωτές ( εργοστάσια , υψηλή τάση κλπ .....)
      Τώρα τι πρέπει να γίνει…….Επειδή έχω καταθέσει εδώ πολλές φορές τις απόψεις μου επί του θέματος και εξαιτίας τους με έχουν κατηγορήσει ........ οπαδό της Μιραντας Ξαφα … απλά σιωπώ και περιμένω πια τα γεγονότα να με δικαιώσουν ……. Και σιγά σιγά βγαίνω αληθινός ……

      • GLAD avatar
        GLAD @ ERASMUS 19/12/2012 16:25:39

        Αν και δεν πήρα απάντηση στο ερώτημά μου , ευχαριστώ για τις λοιπές πληροφορίες.
        Δεν είμαι ειδικός , αλλά φαντάζομαι ότι η παραγωγή των ΑΠΕ έχει πραγματική αδυναμία αποθήκευσης της ενέργειας (μπαταρίες) και έτσι θα πρέπει να καταναλώνεται άμεσα.
        Εν προκειμένω , η σκέψη μου - και όχι η άποψή μου , αφού δεν μπορώ να την τεκμηριώσω - είναι μήπως ανεξάρτητα όλων των άλλων αιτίων (γνωστών και μη) , το κόστος της ΔΕΗ αυξάνεται υπέρμετρα λόγω της αφελούς υιοθέτησης πανάκριβων τιμολογίων αγοράς από τους ιδιώτες παραγωγούς ρεύματος (φωτοβολταϊκά κλπ.) , προκειμένου να προωθηθούν οι ΑΠΕ στη χώρα.
        Έχω δηλαδή την αίσθηση , ότι χωρίς κανένα όφελος για την Ελληνικό κοινωνικό σύνολο (απεναντίας) και προκειμένου να τηρηθούν προσχήματα περί περιβαλλοντικών ευαισθησιών , καταφέραμε να επιβεβαιώσουμε αυτό που ίσως λίγοι λένε και άλλοι λίγοι υποψιάζονται : ότι πίσω από κάθε τέτοια "περιβαλλοντική ευαισθησία" , κάποιος βγάζει "τρελά λεφτά".
        Δηλαδή όσοι πουλάνε φωτοβολταϊκά , ανεμογεννήτριες κλπ. (Γερμανοί , Κινέζοι , Ιάπωνες , Αμερικάνοι , Δανοί κλπ. ).
        Αυτό και αν είναι επιτυχές marketing.
        Το κορόιδο ? Οι καταναλωτές - όχι βέβαια η ΔΕΗ.
        Μου ήταν πάντα αδύνατον να πιστέψω ότι σε μιά χώρα σαν την δική μας , με απολύτως ανύπαρκτη βιομηχανία και όπου τα μόνα φουγάρα που υπάρχουν , είναι των τζακιών και των σουβλατζίδικων , μπορεί να υπάρχει αξιόλογη αέρια ρύπανση.
        Έτσι έμεναν μόνο τα φουγάρα της ΔΕΗ.
        Βιάστηκε λοιπόν η πολιτική ηγεσία να προχωρήσει σε υπογραφή περιβαλλοντικών συνθηκών και δεσμεύσεων και να τώρα το αποτέλεσμα.
        Επιπρόσθετα στα ανωτέρω θέλω να αναφέρω ότι σε όχι πολύ πρόσφατη παρουσίαση βιβλίου γνωστού πολιτικού σχετικό με το θέμα , όπου παρίσταντο αρκετοί "ειδικοί" πέραν των πολιτικών , διεπίστωσα αμηχανία υποστήριξης των σχετικών αποφάσεων και για πρώτη φορά ομολογήθηκε δημοσίως ότι προ των υπογραφών υπήρχε έντονη αμφιταλάντευση.
        Πάντως η όλη παρουσίαση έκλεισε με το "... πάλι καλά που υπογράψαμε , γιατί τώρα σε εποχή κρίσης πολλές εταιρείες θα πληρώνουν το προσωπικό τους πουλώντας δικαιώματα ρύπων...".
        Άρα μάλλον δεν έχω άδικο.

  17. ERASMUS avatar
    ERASMUS 19/12/2012 13:41:01

    μνημειακή =μνημονιακη ..... Sorry ..

  18. Μη υπάλληλος ΔΕΗ avatar