23/07/2008 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάποιοι από εμάς…

Κάποιοι από εμάς είναι ΝΔ, ή ΠΑΣΟΚ, ή ΣΥΝ, ή ΚΚΕ, ή ΛΑΟΣ. Είμαστε επίσης όλοι Έλληνες, με όλα τα κακά, αλλά και όλα τα καλά που συνεπάγεται ο όρος. Καχύποπτοι, γκρινιάρηδες, μικρόψυχοι, εαυτούληδες, νευρωτικοί, παράλογοι και ξεφτίλες τις περισσότεροι φορές. Αλλά και φιλότιμοι και δημιουργικοί (όταν γουστάρουμε), ελεήμονες και γενναιόδωροι, ανεκτικοί με τους άλλους λαούς, πεισματάρηδες και συναισθηματικοί και πάνω απ΄ όλα έξω καρδιά. Και όταν χρειαστεί, σε μια δύσκολη στιγμή, μπορούσαμε να τα χέσουμε όλα και να πούμε «για την Ελλάδα, ρε γαμώτο». Και είμαι επίσης σίγουρος ότι αν καθίσουμε να το συζητήσουμε σοβαρά μεταξύ μας θα συμφωνήσουμε όλοι ότι μας άξιζε μια καλύτερη τύχη. Και ότι οι αρχηγοί μας δεν μπορεί να είναι κατά περίπτωση: Ένας αδέξιος δεξιός που τον έχουν ταράξει στα καψόνια οι παλιοσειρές του πλούτου και της διαφθοράς και θα προτιμούσε να τον άφησαν στην ησυχία του. Ένας μεσήλικας έφηβος που είναι καλός άνθρωπος, οικολόγος και φιλάνθρωπος, αλλά μοιάζει να τα έχει μονίμως χαμένα και θα ήταν ιδανικός για πρόεδρος της UNESCO. Ένας ωραίος νεαρός που η πολιτική κουλτούρα θυμίζει «χαβαλές στο δεκαπενταμελές» και άντε να τελειώνουμε να πάμε για φραπέ. Μια συμπαθής κυριούλα που έχει αποστηθίσει είκοσι φράσεις από τον Μάρξ και άλλες τόσες από τον Λένιν και μας τις λέει βρέξει χιονίσει, με σεισμούς και καταποντισμούς. Και ένας παμπόνηρος συνοικιακός μπακάλης που την είδε Μπερλουσκόνι.

Και είναι επίσης γεγονός ότι κάποιοι από εμάς (εξαιρούνται οι τελείως βλάκες που είναι ανίκητοι) έχουν αρχίσει να ξυπνάνε. Και κοιτάζουμε έκπληκτοι γύρω μας αυτά που μας συμβαίνουν. Και ρωτάμε, στα μπλογκς, στις παρέες, στα καφενεία, πώς μας συνέβη αυτό. Πως τους επιτρέψαμε να μας φτάσουν τόσο χαμηλά; Πως τους αφήσαμε να μας φτωχύνουν τόσο, να μας κοροϊδεύουν τόσο απροκάλυπτα, να μας κλέβουν τόσο ανενδοίαστα και να μας φτύνουν και κατάμουτρα από πάνω; Μπορεί να φταίνε και οι Μπίλντεμπεργκ, οι Μασόνοι, ο «ξένος δάχτυλος», οι Νεφελίμ, οι εξωγήινοι και η συνωμοσία του σύμπαντος. Κυρίως όμως φταίμε εμείς. Που υποστηρίξουμε ακόμα, ο καθένας το «δικό του» ανθρωπάκι. Όλους εκείνους δηλαδή που αν δεν διέθεταν τις οθόνες του συλλογικού οργουελιανού ναρκωτικού και τους πλούσια λαδωμένους κλαδακόρους να τους γλύφουν και να τους εξυμνούν καθημερινά, ούτε καν θα τους ρίχναμε μια δεύτερη ματιά στο δρόμο. Μήπως λοιπόν αξίζουμε κάτι καλύτερο;

Φιδίας και FactorX

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/07/2008 19:34:20

    Ωραίοι χαρακτηρισμοί!

    Επί του προκείμενου τώρα. Δε νομίζω ότι αξίζουμε κάτι καλύτερο γιατί η πλειοψηφία αυτό θέλει. Ψαχνόμαστε κάποιοι, είναι η αλήθεια, αλλά είμαστε λίγοι κι ως γνωστό ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη.

    Επίσης οι χαρακτηρισμοί σας δείχνουν ότι τα ανθρωπάκια που μας κυβερνάνε δεν είναι και πολύ κακά. Δεν είναι αδίστακτα. Απλά είναι εκλεπτυσμένα και δεν ταιριάζουν στην πλειοψηφία των μικροαστών κάφρων της Ελληνικής κοινωνίας.

  2. werewolf avatar
    werewolf 23/07/2008 20:13:48

    Γράφουν οι συγγραφείς: "κάποιοι από εμάς (εξαιρούνται οι τελείως βλάκες που είναι ανίκητοι) έχουν αρχίσει να ξυπνάνε." Εμμέσως ισχυρίζονται ότι οι ίδιοι ανήκουν στους κάποιους και όχι στους ανίκητους. Δεν το τεκμηριώνουν όμως και έτσι παραμένει αναπόδεικτος ισχυρισμός.

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 23/07/2008 20:43:34

    Έχεις δίκιο, αξίζουμε. Πρέπει όμως και να το καταλάβουμε. Και αυτό προϋποθέτει προοπτική. Την ιστορία δεν την φτιάχνουν οι μάζες, αλλά αυτοί που μιλάνε με πρόσωπο. Δηλαδή αυτοί που όταν μιλάνε θέτουν ή λύνουν πρόβλημα. Το πράττεις. Σε ευχαριστούμε.

  4. Factorx avatar
    Factorx 23/07/2008 20:45:07

    @werewolf. όπως λέει και ο Αινσταιν μεγάλε ένα πράγμα δεν έχει όρια. Μόνο εξυπνάδες σε βλέπω να ανεβάζεις τόσον καιρό. Τίποτα το εποικοδημητικό

  5. sovokai avatar
    sovokai 23/07/2008 20:45:58

    "Σκοτωστε" τους Τζοκερ της πολιτικής.. Batman

  6. aris avatar
    aris 23/07/2008 20:48:24

    κι από που θα προκύψει αυτό το καλύτερο φάκτορ?
    -από τους υπάρχοντες κομματικούς μηχανισμούς?
    -από τυχόν νέους που θα δημιουργηθούν και δεν θα είναι τίποτα άλλο παρά διαχειριστές της δυσφορίας μας?
    -από τις συνδικαλιστικές οργανώσεις?
    -από την διανόηση?
    -από τους πολίτες μεμονωμένα?
    -από την νεολαία?
    -από την αριστερά που τρώγεται για το ποιος είναι ποιο αυθεντικός επαναστάτης?
    -από τους εργάτες και τον μεσαίο χώρο που χουν γίνει μια άμορφη μάζα?

    από που?

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/07/2008 20:57:50

    Οι μεγάλες επαναστάσεις ξεκίνησαν πάντοτε από την κοινωνία που την ενέπνευσε ένας ηγέτης. Ηγέτες βγαίνουν λίγοι μια φορά στα 50-100 χρόνια. Όσο πιο αναπτυγμένη είναι οι κοινωνία τόσο πιο δύσκολο είναι να βγει ηγέτης γιατί όλοι καλοπερνάνε οπότε δεν έχει αντικείμενο. Ηγέτης που μάγεψε τις μάζες υπήρξε τώρα τελευταία ο Χίτλερ μόνο που οι Γερμανοί πεινούσαν όταν τους έκατσε στο σβέρκο.

    Στις υπανάπτυκτες κοινωνίες που επειδή είναι υπανάκτικτες έχουν την ανάγκη ηγέτη αν βγει ηγέτης και τον καθαρίσουν ηρεμούν τα πνεύματα και τις ελέγχουν για τα επόμενα 50-100 χρόνια. Παράδειγμα από την αρχαία Ελλάδα η Θήβα που εξαφανίστηκε από το προσκήνιο μετά το θάνατο του Επαμεινώνδα και του Πελοπίδα. Επίσης ο Σπάρτακος

    άρα για να έχουμε κάτι χρειαζόμαστε έναν ηγέτη που θα μπορεί να κινητοποιήσει την κοινωνία. Η κοινωνία δεν αλλάζει όσο δεν έχει φτάσει στο τέρμα. Άρα απλά σχολιάζουμε στο μπλογκ.

  8. Xase avatar
    Xase 23/07/2008 21:19:21

    Καλα, οι ανθρωποι που μας κυβερνουν ειναι αυτοι που περιγραφεις. Αλλα και μεις δηλαδη; Τι ειμαστε Factorx; Ολοι η οι περισσοτεροι ειμαστε μεσα στα σκατα. Στα ΚΤΕΟ λαδωνουμε για να παρουμε το σημα. Στην εφορια, στην πολεοδομια, στο ΙΚΑ και οπου υπαρχει δοσοληψια με το δημοσιο τα δινουμε για να γινει η δουλεια μας. Ειδα ανθρωπο να δινει μπαχτσισι στον μικρο της αντιπροσωπιας επισκευης αυτοκινητων για να προσεξει στο σερβις το αμαξι του. Με αλλα λογια ειμαστε αυτο που μας αξιζει. Και ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες. Πασχουμε απο παιδεια. Απο μορφωση ειμαστε πρωτοι αλλα απο παιδεια τελευταιοι. Οταν θα μαθουμε στα παιδια μας να μην λερωνουν την αυλη του αλλου, ισως τοτε να ξημερωσει και καποια καλυτερη μερα. Αλλα αυτη η μερα ειναι μακρυα ακομα. Και θα γραφεις ωραια (πραγματι ειναι καλα ) κειμενα.

  9. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/07/2008 21:20:43

    Ελάτε να οργανωθούμε τότε ,

    να φτιάξουμε ας πούμε ημερήσιο κατάλογο τιμών από όλα τα super market και να τον αναρτούμε κάθε μέρα να ξέρει ο κόσμος από που θα αγοράζει τι στη πιο φτηνή τιμή . Εικοσιπέντε άτομα να ξεχυθούν να ζητήσουν από 200 νοικοκυρές ή οικιακές βοηθούς (που πάνε και κάθε μέρα) να κρατάνε τιμές να τις στέλνουν με ένα mail να φτιάξουμε κατάλογο για κάθε περιοχή .[ένα παράδειγμα που σκέφτηκα γρήγορα,]

    Ας το πάμε βήμα βήμα στα πλαίσια της κοινωνικής αυτοοργάνωσης , από αυτούς που ενδιαφέρονται , έξω από κόμματα και στη πορεία που θα είμαστε πιο οργανωμένοι και πιο πολλοί θα έχουμε άλλες επιλογές και αντιδράσεις .

    Το μόνο που χρειάζεται για τους νοήμονες και εξαγριωμένους πολίτες είναι να δράσουν για να μπορέσουν (ίσως) κάποια μέρα τα παιδιά τους να αντιδράσουν (έτσι κι αλλιώς χωρίς δράση ξεχάστε την αντίδραση είναι επιστημονική συνθήκη) .

  10. mesas avatar
    mesas 23/07/2008 21:21:32

    καλά το βλέπετε ότι "ξυπνάμε", μένει και να αποδειχτεί!
    κι όπως φαίνεται από τα περισσότερα πράγματα, δε μαθαίνουμε ιδιαίτερα γρήγορα..

  11. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 23/07/2008 21:32:45

    χμ, άρχισαν δηλαδή τα όργανα; ή απλώς για ακόμη μια φορά διαδικτυοεκτονωνόμαστε;
    http://www.ppol.gr/fullarticle.php?id=4397

  12. Ανικητος βλάκας avatar
    Ανικητος βλάκας 23/07/2008 21:33:50

    Λες και ακούω τον ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ να αγορεύει απο τα μπαλκόνια.
    Πότε κατάλαβες ότι οτι " Ένας ωραίος νεαρός που η πολιτική κουλτούρα θυμίζει «χαβαλές στο δεκαπενταμελές» και άντε να τελειώνουμε να πάμε για φραπέ" Μα όταν είχε εκλογή προέδρου ο ΣΥΡΙΖΑ δήλωνες ότι "σιγά μην πάω θα δώ τηλεόραση".
    Προφανώς η επανάσταση του "καινουργιου" νομίζεις ότι ξεκινάει απο τις συμετοχές στο ράλι "ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ" ή όταν χαριεντίζεσαι με το "κουρδιστό πορτοκάλι" ή όταν διατυπώνεις εξυπνάδες για "κρίση" στον παραδοσιακό τύπο.
    Η μεγάλη πλάκα είναι ότι 9 στα 10 σχόλια σου αφορούν αποκαλύψεις ή θέσεις του παραδοσιακού τύπου.Χωρίς αυτά δεν βάζεις την ύλη.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/07/2008 21:37:42

    "Και είναι επίσης γεγονός ότι κάποιοι από εμάς (εξαιρούνται οι τελείως βλάκες που είναι ανίκητοι) έχουν αρχίσει να ξυπνάνε"

    Δυστυχώς, ήμουν πιο ευτυχισμένος όταν κοιμόμουν.
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν υπάρχει εναλλακτική λύση, τα νεκροταφεία εξάλλου είναι γεμάτα από αναντικατάστατους, απλά δεν υπάρχει μέλλον όταν:
    -επαγγελματικό μέλλον το ....Δημόσιο (..με την κακή έννοια)
    -όταν η παιδεία είναι ...παπαγαλία
    -η έρευνα 0
    -ο πολιτισμός 0,65 του προυπολογισμού (...αλήθεια δεν θυμάμαι κ Ξαρχάκο, με όλο το σεβασμό, τον ΜΑΝΟ ΧΑΤΖΙΔΑΚΗ, να διαμαρτύρεται ποτέ για ...κρατικά χρήματα)
    -η υγεία ...φακελωμένη
    -τα Δημόσια Έργα ...μίζες
    -η ανακύκλωση 0
    -τα δάση ...κτηματολόγιο
    -η δικαιοσύνη ...αλα καρτ επωνύμων - ανωνύμων
    -οι συνδικαλιστές ...ομοτράπεζοι γελωτοποιοί της εξουσίας
    -οι δημοσιογράφοι μισθωμένα διατεταγμένα ...σκυλάκια
    -οι πνευματικοί μας ηγέτες ...επιχορηγησοζήτουλες του δημοσίου χρήματος
    -πρώτο μέλημα της πλειοψηφίας είναι πλέον η επιβίωση (η αντιμετώπιση δηλαδή του τέρατος της καθημερινότητας)
    και όλα όσα και εμείς οι ίδιοι πράττουμε διαμορφώνοντας το περιβάλλον που ζούμε και κινούμαστε.
    Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ο ...ΜΕΣΣΙΑΣ ή η έλλειψή του.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί ...οι ηγέτες μας, είναι ένα κλειστό κλαμπ, μια κάστα / χειρότερη συντεχνία από τις ...Μεσαιωνικές κολλημένοι στις καρέκλες τους.
    Δεν ενδιαφέρονται για τίποτα άλλο ...από τα κεκτημένα τους, με βαθμό μέτρησης της επιτυχίας / αυτοεκτίμησης το σκάφος που θα αποκτήσουν για επίδειξη στη Μύκονο.
    Οπότε από που θα προκύψει αυτό το καλύτερο? (πολύ σωστά Aris +1)
    Από το κόμμα των επιχειρηματιών, από τον Τσίπρα, από τον Καρατζαφέρη, από τον Τατούλη, από που αφού η διαφορετικότητα συνθλίβεται από τις μυλόπετρες του ...μαντριού.
    Οι 300 δεν είναι ότι δεν παράγουν πλέον πολιτική, δεν δημιουργούν όραμα, για τον τόπο (όπως ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, ο Αντρέας Παπανδρέου, ο Φλωράκης που δεν έχει σημασία αν συμφωνούσες ή όχι είχαν όραμα / δρόμο κάτι να πουν γαμώτο), αλλά είναι ανίκανοι ακόμα και για διαχειριστές
    πχ
    1.Πέστε πως ο Χατζηδάκης δουλευε ως διευθυντής
    στην Εταιρία Ελληνικές Μεταφορές και μια ωραία πρωία έσκαγε η βόμβα ότι κάθε βράδυ, την ώρα που αυτός κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου, έμπαιναν στις αποθήκες διάφορα "ποντίκια" και έκλεβαν τα εμπορεύματα.
    2. Σε ποιά εταιρεία θα εργαζόταν ο Αλογοσκούφης αν κριτήριο ήταν ο βαθμός επιτυχίας των προβλέψεων ή τα οικονομικά αποτελέσματα της διαχείρισης?

    Ποια, νομίζετε, εργασιακή τύχη θα είχαν?
    ο κύριος αυτός, όταν θα ανακάλυπταν τα αφεντικά του την κομπίνα;

    Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ (για τη χρονική στιγμή με δεδομένο τις λύσεις επιλογής αν την Κυριακή είχαμε εκλογές?):
    θέλεις κύριε να ψηφίσεις ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΚΚΕ ΣΥΡΙΖΑ ΛΕΒΕΝΤΗ κλπ?
    ΟΚ ψήφισε κάποιον που δεν έχει βγει ποτέ και την επόμενη φορά ...συνταξιοδότησε τον.
    Ξέρω θα μας λείψει η πείρα και ευλυγυσία των ...πολιτικών δεινοσαύρων, αλλά απαντώ στον Aris , στηριζόμενος στα πολιτικά δεδομένα 23/07/08, αν και καλύτερη λύση να πας για μπύρες να διαβάσεις ένα βιβλίο, από το να στηθείς στην κάλπη.

    ΥΓ

    Έχω 2 παιδιά στη Α΄εκπαίδευση, το μόνο που περιμένω είναι να διαβάζουν βιβλία (προς Θεού όχι τα ...σχολικά) να μάθουν ...computers και ξένη γλώσσα και στα 18 να φύγουν έξω, να δουλέψουν να σπουδάσουν να ζήσουν.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/07/2008 21:55:06

    Ανικητος βλάκας

    Τσίπρας:

    ΟΚ

    Λύσεις? γιατί ωραία τα τσιτάτα, λύσεις στα προβλήματα?

    Για να τον βοηθήσω,
    1.επειδή η γενιά των 700 € είναι η αγαπημένη του ενασχόληση, θα μπορούσε να εγγυηθεί την κατώτερη σύνταξη το κράτος, με προσαύξηση του ποσού με βάση τις εισφορές εργοδοσίας και εργαζομένου, και ταυτόχρονη μείωση του ποσοστού παρακράτησης που βαρύνει τον εργαζόμενο πχ στα ΜΙΚΤΑ αν το 16% γινόταν 10% το 6% + αύξηση ΓΣΣΕ θα έδινε ένα 10% καθαρό.
    2. οι "...καλύτερα ακυβερνησία" είναι οι συνιστώσες που τα ΣΚΟΠΙΑ τα αποκαλούν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ? (και μένα μου αρέσει η θεωρία του χάους στην Διοικητική Επιστήμη όχι στο ΚΡΑΤΟΣ = παιδεία υγεία πρόνοια ασφάλεια κλπ)

    ΥΓ


    "Δεν αποδέχεται η εφημερίδα «Αυγή» την ενοποίησή της
    με τον ραδιοσταθμό «Στο Κόκκινο», υπό ενιαία εταιρεία
    την οποία προωθεί η ηγεσία του Συνασπισμού,
    κατηγορώντας τον έτσι (εμμέσως πλην σαφώς)
    ότι επιχειρεί να τη θέση υπό τον απόλυτο έλεγχό της.

    Σε απόφασή του, που δημοσιεύθηκε στο χθεσινό φύλλο
    της εφημερίδας, το Διοικητικό Συμβούλιο της «Αυγής»:
    * Καθιστά σαφές ότι η εφημερίδα «είναι μια αυτόνομη
    εφημερίδα της Αριστεράς, φιλική προς τον ΣΥΝ»,
    αλλά «δεν μπορεί να γίνει κομματικό όργανο»
    και «δεν μπορεί να αλλάξει ιδιοκτησιακό καθεστώς»."


    "Κάτι δεν πάει καλά με τους Τσιπροαλαβανόπουλους.
    Απ' την πολλή φόρα που έχουν πάρει προς τα Αριστερά,
    φοβάμαι πως θα πέσουν ακάθεκτοι στην αγκαλιά της Αλέκας.
    Δε μου λέτε , βρε επαναστατόπουλα,
    από πού αντλείτε το δικαίωμα
    να μετατρέψετε την Αυγή σε Ριζοσπάστη;
    Από την αγωνιστική σας παράδοση ενάντια στον σταλινισμό;
    Αλλά εσύ , Τσιπράκο μου , ήσουν αγέννητος ,
    όταν κάποιοι μπαρουτοκαπνισμένοι σου σύντροφοι
    έπαιρναν τη βαρύτατη ευθύνη να κόψουν τον
    ομφάλιο λώρο με τον υπαρκτό σοσιαλισμό,
    κι εσύ , Αλέκο μου, οραματιζόσουν τον κομμουνισμό
    μέσα από τις στήλες του θεότυφλου
    καθοδηγητικού οργάνου του σταλινικού κόμματος για
    το οποίο αγωνιζόσουν τότε .
    Αγαπητοί ταγοί της ( όπως διατείνεστε) σύγχρονης Αριστεράς ,
    σάς θυμίζω ότι τα παλικάρια αυτά,
    που άντεξαν στις ύβρεις , στις λοιδορίες και στις προβοκάτσιες
    των εγχώριων δογματικών , ποτέ δε βάλθηκαν
    να κάνουν τυφλό τους όργανο την Αυγούλα,
    αλλά σεβάστηκαν την αυτονομία των συνεργατών της
    θεωρώντας την ως βασική προϋπόθεση
    της ανεξαρτησίας που θα έπρεπε να απολαμβάνει
    ένα φίλα μεν προσκείμενο , ποτέ όμως δουλικό
    προς το κόμμα ημερήσιο έντυπο.
    Αυτήν την παράδοση μην πάτε τώρα να την χαλάσετε,
    γιατί θα ξεσηκωθούνε και οι πέτρες να σας πάρουνε στο κυνήγι.
    Δε μάτωσαν οι άλλοι να βγάλουν την Αυγούλα στον καθαρό αέρα,
    για να 'ρθετε τώρα εσείς να τη βάλετε από την πίσω πόρτα
    στη στρούγκα με τα σταλινικά πρόβατα.


    για την αντιγραφή

    http://gerontakos.blogspot.com/


    Κατάλαβες το τι είναι φούσκα? κάτι που πετάει και ...σκάει

  15. werewolf avatar
    werewolf 23/07/2008 22:06:23

    Γράφει ο Φακτορίξ: "όπως λέει και ο Αινσταιν μεγάλε ένα πράγμα δεν έχει όρια. Μόνο εξυπνάδες σε βλέπω να ανεβάζεις τόσον καιρό. Τίποτα το εποικοδημητικό". Το ενδεχόμενο να μην είναι ικανός να αντιληφθεί το εποικοδομητικόν των γραφομένων μου δεν το εξετάζει.

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/07/2008 22:11:02

    «για την Ελλάδα, ρε γαμώτο».

    Ο ορισμος του νεοελληνα:

    "για την παρτη μου ρε γαμωτο".

    Κια οταν επισυμβαινουν οι δυσκολες στιγμες ειναι αργα και χανουμε, συνεχως χανουμε, ως Ελλαδα, ενω ως ατομα ειμαστε "Πλουσιοι" με Πορσε και με εξοχικα, κλπ, κλπ.

    Ιδου πως μπορει να συνοψιστει η διαφορα μας με κοινωνικα πιο ανεπτυγμενους λαους, της "επικαταρατης"Εσπεριας δηλαδη.

    Μπαινεις σε ελληνικα σπιτια και νομιζεις οτι εισαι στο πιο ομοσρφο και περιποιημενο Μουσειο. Βγαινεις απο την αυλη τους και νομιζεις οτι εισαι σε φυσικη και πολιτισμικη χωματερη.

    Εν αντιθεσει,

    μπαινεις σε σπιτι, ας πουμε Αμερικανου-και εχω δει πολλα, και νομιζεις ορι ειναι αχουρι. Πεταμενα ρουχα, κλπ, κλπ, αλλα βγαινεις απο το σπιτι τους και βρισκεσαι σε καθαρο και ακρως περιποιημενο περιβαλλον.

    Αυτη ειναι η θεμελειωδης διαφορα μας.

    Εδω εχουν σχετικα ανεπτυγμενη κοινωνικη συνειδηση, βοηθουντος και του φοβου, ο φοβος αδελφια φυλαει τα ερημα...

    Στην Ελλαδα ολοι εχουν παραπονα απο ολους (εκτος απο τον εαυτο τους) και δικαιωματα αλλα οχι υποχρεωσεις. Πληρης κοινωνικη σχιζοφρενεια. Γι'αυτο λεω οτι παλι με χρονια με καιρους, παλι...ξενοι θα μας κυβερνησουν. Τα φαινομενα αυτο δειχνουν.

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/07/2008 22:18:56

    «για την Ελλάδα, ρε γαμώτο».

    Ο ορισμος του νεοελληνα:

    “για την παρτη μου ρε γαμωτο”.

    1)Θα πας στη Φιλοθέη
    2)Θα δεις την Ελλάδα (δημόσιοι χώροι βρώμα καφρίλα και παρακμή. Λίγο διαφέρει από την κυψέλη)
    3)Θα δεις την πάρτη του Νεοέλληνα (πλούσιες κλειδωμένες Βίλες για να μην τους ενοχλεί η Ελλάδα)
    4)Βγάλε συμπέρασμα

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/07/2008 22:37:35

    Μην απαισοδοξείτε. Η κλίκα μπορεί να κέρδισε έναν γύρο με την αποπομπή Ζορμπά, αλλά οι ΗΠΑ και η Γερμανία δεν τέλειωσαν ακόμα. Ας μην το ξεχνάμε, την Ζήμενς προσπαθούν να κουκουλώσουν.

    Με την θεωρία ότι ο κόσμος κοιτάει την τσέπη του και όχι τα ψιλά γράμματα, το κλίμα τους επόμενους μήνες θα γίνει τόσο κακό που θα πέσουν μόνοι τους σαν σάπια φρούτα.

    Σίγουρα αξίζουμε κάτι καλύτερο, αλλά δεν ξέρω αν έχουμε φτάσει στο ναδίρ που νομίζω χρειάζεται για εξελίξεις.

    Δεν είμαστε "ένας κούκος", ούτε είμαστε μόνοι μας. Για κάθε έναν φλυάρο, εδώ, έχει πόσους σιωπηλούς;

    Κάποιοι από εμάς, κάποια στιγμή, θα βρεθούμε, θα συμφωνήσουμε, θα ξεκινήσουμε κάτι. Μόνοι μας ή με συμβατική παρέα, που έχει πείρα. Το καλό είναι ότι μέσα από εδώ έχουμε "γνωριστεί" και για αυτό και μόνο σε ευχαριστούμε factorx

  19. aionios avatar
    aionios 23/07/2008 22:39:41

    Όταν διάβασα το post σκέφτηκα ότι δεν θα υπάρξει έστω και ένας που δεν θα συμφωνήσει με το δίδυμο των συγγραφέων.
    Κι αυτό όχι μόνο γιατί είναι απόλυτα εύστοχο αλλά και γιατί συμπεριλαμβάνει όλους τους πρωταγωνιστές της πολιτικής ζωής σαν μέρος του προβλήματος και δεν θα ξυπνήσει κομματικά αντανακλαστικά. Αποδίδει εξάλλου δίκαιους χαρακτηρισμούς.
    Κι όμως τα σχόλια που ακολουθούν δείχνουν πολλά.
    Και επιβεβαιώνουν ασυναίσθητα τα γραφόμενα.

    "Είμαστε επίσης όλοι Έλληνες, με όλα τα κακά, αλλά και όλα τα καλά που συνεπάγεται ο όρος. Καχύποπτοι(werewolf), γκρινιάρηδες(Ο Ιθαγενής), μικρόψυχοι(Ανικητος βλάκας), νευρωτικοί(Aris), παράλογοι(Anonymous 7.44) και ξεφτίλες(werewolf 10.06)

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/07/2008 23:53:11

    Για να σοβαρευτούμε:

    Θέλουμε να ξεκινήσουμε forum? Θέλουμε να ξεκινήσουμε «ομάδα σκέψης»? Κάτι που να μην λέει «κόμμα υπό ίδρυση»? (θα βρούμε τι θα το λέμε)

    Θα βρεθούμε 4-5. Εδώ ή σε «ιδιωτικό» «εμπιστευτικό» "members only" blog.
    Θα γράψουμε ποιος είναι ο σκοπός, τι θέλουμε να πετύχουμε.

    Θα βρούμε εναν δύο πολιτικούς του γούστου μας, ολίγον καθαρούς και ικανους. Ας είναι και πάνω από ένα κόμμα. Κανέναν συνταξιούχο εισαγελέα. Κανένα ακόμα σοβαρό.

    Θα διευρύνουμε τον σκοπό και τα πρακτέα. Θα φέρουμε και άλλους από άλλες "διαστάσεις".

    Το χειρότερο που θα συμβεί είναι να φάμε λίγο χρόνο στο members only blog και να πάμε για μπύρες ή παγωτά.

    Είστε; Φιδία;

  21. george avatar
    george 24/07/2008 00:32:57

    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΛΑΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ...
    ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ...ΕΝΑ ΔΕΞΙΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟ ΥΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ,ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΔΕΞΙΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΟ ΚΟΣΤΟΥΜΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΕΙ,ΕΝΑΣ ΝΕΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΣΛΙΠΑΚΙ,ΡΟΥΧΑ,ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΟΛΑ ΜΑΡΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΙΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΡΞ(ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΗΔΗ ΑΠΟΚΥΡΗΞΕΙ ΤΟΝ ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ) ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟ ΣΑΨΑΛΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΞΙΟΣ...

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/07/2008 00:34:48

    "Κάποιοι από εμάς είναι ΝΔ, ή ΠΑΣΟΚ, ή ΣΥΝ, ή ΚΚΕ, ή ΛΑΟΣ". Και κάποιοι, παίδες, πέρα απ' αυτά...

    *****
    Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

    «Οι λ α θ ε μ έ ν ε ς ιδέες περί του Σκοπού της ζωής είναι αυτές που οδηγούν, κατά κοινή ομολογία, στην δυστυχία», Γαληνός

    Ο Καπιταλισμός - Ιμπεριαλισμός, της ΘΕΟ-ΚΡΑΤΙΑΣ του Μονοθεϊσμού,
    και η Πόλις τού Πολίτη- Οπλίτη, της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ του Ελληνισμού.

    Δείτε σχόλιο 50, στο "Γράψτε την άποψή σας": http://www.antinews.gr/?p=55

    @archaeopteryx: μέσα, "τα βλέπω"!

  23. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 24/07/2008 01:42:32

    Διαβασα στο σχολιο του Ιθαγενη απλα το ονομα Μανος Χατζηδακης και αγαλλιασε η ψυχη μου...Νομιζα πως ταξιδευσα σε αλλη χωρα...

    Νεαρος ειχα πει σε παρεα (και ειχα παρεξηγηθει) πως ο Θεωδορακης ειναι η Ελλαδα (με τα καλα και τα κακα της) που υπαρχει, ενω ο Χατζηαδακης ειναι η Ελλαδα που θα ηθελα να υπαρχει...

    30 χρονια μετα νοιωθω ακριβως το ιδιο συναισθημα!
    (και εξυπακουεται πως λατρευω και τον Μικη)

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/07/2008 01:55:35

    (ΝΙΚΟΥ Γ. ΞΥΔΑΚΗ, από την “Κ”).

    “Eνα Βλεμμα”

    Στην κόψη του Καιρού


    Με ρώτησαν γιατί τα γράφω «μαύρα», γιατί είμαι απαισιόδοξος. Δεν είμαι. Ούτε αισιόδοξος είμαι, καταστατικά. Είμαι και έτσι και αλλιώς, ανάλογα με τον καιρό, όπως όλοι.

    Εγραψα την περασμένη εβδομάδα ότι οι Ελληνες δεν έχουν πολλούς λόγους να αισιοδοξούν για το φθινόπωρο που έρχεται. Το συμπέρασμα αυτό το στήριζα σε γεγονότα και εκτιμήσεις, παρατηρούμενα και κατανοητά απ’ όλους: στη συνεχιζόμενη αποσάθρωση του πολιτικού σκηνικού, στην απαξίωση θεσμών και τη συνακόλουθη δυσπιστία απέναντί τους, στην οικονομική κρίση που βαθαίνει, στη διαφθορά που ποτίζει το κοινωνικό σώμα μέχρι και τα πιο χαμηλά στρώματα.

    Οσο παρατηρούσα, τόσο πιο ανοιχτό έβλεπα το οικοσύστημα, ευάλωτο στους έξωθεν ανέμους, κι έβλεπα τα θεμέλια του αδύναμα, την κοινωνία με λασκαρισμένους τους δεσμούς, με αποχαλινωμένο τον τυφλό ατομικισμό, με χαμηλές τις φιλοδοξίες, με επιβραβευόμενη τη χαμέρπεια.

    Ούτε απαισιόδοξος ούτε αισιόδοξος. Σκεφτικός.
    Και ανήσυχος.

    Οπως τόσοι και τόσοι που ακούω, που μου μιλούν, που συζητάμε.

    Ενας επιφανής επιχειρηματίας και ερασιτέχνης πολιτικός μου περιέγραφε στο τηλέφωνο, προχθές, την βαθιά του απογοήτευση από την αυτοδιοίκηση, από τη διαφθορά και την ανικανότητα που κατατρώνε το κύτταρο της δημοκρατίας.

    ΠΑΛΙΟΙ ακτιβιστές και διανοούμενοι της γενιάς του Πολυτεχνείου, απ’ αυτούς που ΔΕΝ εξαργύρωσαν δάφνες κι ουλές, στήνουν μέιλινγκ λίστες, ΜΠΛΟΓΚ και μαζώξεις: στο σημερινό λεξιλόγιό τους δεν ακούω τίποτε από τα παλιά ξύλινα που συνήθιζαν• ακούω φωναχτή την ΑΓΩΝΙΑ, την ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΑΝΑ-ΖΗΤΗΣΗ, την διάθεση για ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ και ΑΝΑΤΡΟΠΗ.
    Αλλη ομάδα πρωτοβουλίας μαζεύει υπογραφές για ένα μανιφέστο αγωνίας και αναζήτησης, υπέρβασης, εν όψει της επετείου της 34ης επετείου της Γ΄ Ελληνικής ΔΗΜΟ-ΚΡΑΤΙΑΣ.

    Κι άλλοι, αλλού, αλλιώς.

    Η δυσθυμία, που στοίχειωνε πέρυσι το καλοκαίρι και φούντωσε με την περιβαλλοντική καταστροφή των πυρκαγιών, φέτος μετασχηματίζεται: σε οργή, σε αγωνία. Αλλά Η ΑΓΩΝΙΑ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΟ ΕΛΛΟΓΟ:
    ακούμε ήδη τις πρώτες προσκλήσεις για ΑΝΑσυγκρότηση του κοινωνικού, για ΑΝΑγέννηση του ηθικού, ΑΝΑκτηση του φαντασιακού, για ΑΝΑκτηση σωμάτων και ψυχών.

    Προφανώς, όλες αυτές οι φωνές, σκόρπιες προς το παρόν και ασύντακτες, αδύναμες, κάποτε και αφελείς, δεν θα ανατρέψουν το ισχύον σκηνικό ασυνάρτητου real estate και καφετέριας, μεγαλομανών και φτωχοδιάβολων, λουμπινών και λαμόγιων, ηττημένων και παραιτημένων. ΟΜΩΣ οι φωνές δείχνουν, όλο και καθαρότερα, ότι υπάρχει καθαρό βάθος κάτω από τη δυσώδη επιφάνεια.

    Η κρίση ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ είναι κυρίως κρίση των διαχειριστών της• η κρίση εμπιστοσύνης των θεσμών είναι κρίση των θεσμικών φυλάκων. Δεν είναι κρίση όλου του κοινωνικού σώματος.
    Προφανώς υπάρχουν υγιείς δυνάμεις στην κοινωνία, που πρώτες αυτές και κυρίως αυτές πλήττονται από την ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και τη ΔΙΑΦΘΟΡΑ, από την ΟΚΝΗΡΙΑ και την ΚΕΝΟΔΟΞΙΑ.

    Αυτές οι δυνάμεις αντιδρούν τώρα, φωνάζοντας μεμονωμένα, ασύντακτα. Κι αυτές οι δυνάμεις αναστοχάζονται την κρίση, όχι σαν ήττα τους, αλλά σαν χρεοκοπία του τρέχοντος συστήματος κυριαρχίας•

    αναστοχάζονται τα όρια της αντιπροσωπευτικότητας και της μαζικής δημοκρατίας, τους τρόπους ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ έκφρασης, την οργάνωση σε σχηματισμούς π έ ρ α ν των πελατειακών κομμάτων.

    Αυτές οι διεργασίες είναι α ρ γ έ ς και β α σ α ν ι σ τ ι κ έ ς, οι φορείς τους ανακλώνται και λοξοδρομούν, πολλές πρωτοβουλίες θα σβήσουν προτού δώσουν έναν ώριμο καρπό. Αλλά όλες ρίχνουν σπέρματα αμφισβήτησης και μετασχηματισμού, επιχειρούν νέους τρόπους να βλέπουμε το κοινωνικό και το πολιτικό, ρισκάρουν λοξές πορείες.

    Προ ημερών, ένας πολύπειρος κοινωνιολόγος, έμπειρος μα όχι μαραμένος, μας έλεγε: Διαβάζετε τις αδέσποτες αφίσες στους δρόμους, παρακολουθείτε τα ΓΚΡΑΦΙΤΙ στους τοίχους, περπατάτε στα Εξάρχεια• θα ακούσετε τη βοή των πλησιαζόντων. Εχει δίκιο. ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΜΙΛΑΝΕ όλο και περισσότερο, όλο και πιο εύγλωττα, όλο και πιο πλουραλιστικά:

    σε μια εποχή υπερεπικοινωνιακότητας, οι αρχαϊκοί τοίχοι είναι ακόμη το πιο ΛΑΪΚΟ, το πιο ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ Μέσον: μιλάνε στον αμέριμνο περαστικό, ζωντανεύουν τον δημόσιο χώρο, κάνουν δραστικό και συνεχή έναν υπόκωφο διάλογο. Εως και το ΠΑΣΟΚ ανακάλυψε εκ νέου τους τοίχους, κολλάει μικρές αφίσες με εμπρηστικό περιεχόμενο, πλάι στον λήρο των αναρχικών. Να κι άλλα σημάδια…

    Δεν αισιοδοξώ. Δεν απαισιοδοξώ.

    Μονολογώ πάνω στην κόψη του Καιρού,
    γυρεύοντας τον χώρο ανάμεσα στους τοίχους και τον περαστικό,
    τον χώρο ανάμεσα στον λυρισμό του γκραφιτά και την έκπληξη του περιπλανητή της πόλης.

    ΓΥΡΕΥΩ την Πόλη”, (: κι ΕΜΕΙΣ, φίλε!)

  25. espectador avatar
    espectador 24/07/2008 08:25:09

    Ειμαστε ευκολοι στους χαρακτηρισμους των πολιτικων. Τον γειτονα μας τον κυταξαμε καλα?

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/07/2008 08:41:24

    δίκιο έχεις espectador, αλλά είναι λίγο σαν την κόττα και το αυγό (ή αβγό;). Γιατί να μην έχουμε πολιτικούς που να εμπνέουν αντί να είναι η καλοντυμένη και πουντραρισμένη έκφραση της υπόλοιπης κατάπτωσης;

  27. rs avatar
    rs 24/07/2008 09:25:21

    "Aλλά, κατεστραμένος άνθρωπος, τι φταίω εγώ.
    Ζητώ ο ταλαίπωρος να μπαλωθώ.
    Aς φρόντιζαν οι κραταιοί θεοί
    να δημιουργήσουν έναν τέταρτο καλό.
    Μετά χαράς θα πήγαινα μ’ αυτόν. "
    K.K.

  28. O`Hara avatar
    O`Hara 24/07/2008 09:29:54

    Η σημερινη εικονα της πολιτικης ζωης, της οικονομιας, της ηθικης και του περιβαλλοντος στην Ελλαδας υποκαθιστα και απεικονιζει τον εσωγενη και παθητικο εαυτο σας.
    Η απουσια δημιουργικης χαρας συγκατοικει με τη μιζερια.

  29. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 24/07/2008 09:44:40

    Αναρωτιεμαι ποσοι απο ανικητους η μη εχουν διαμαρτυρηθει για την κατασταση στην παιδεια (οχι για περισοτερα κονδυλια) αλλα για την ανεπαρκεια των διδασκοντων (αρχιζοντας απο τους δασκαλους) για τις απεργειες για κομματικα οφελη,για την ανεπαρκεια του παιδαγωγικου ινστιτουτου και πως αυτο στελεχωνεται βασει πιας διαδικασιας κλπ.κλπ.
    Και βεβαια μιλαω για παιδεια που στηριγμενη στον Πλατωνα/Σωκρατη θα συνδεεται με Καραθεοδωρη Καστοριαδη και Αξελο.Αν ειμαστε κουφοι στο Ευαγγελιο ας ακουσουμε τουλαχιστον τους αρχαιους ημων ταλαιπωρημενους προγονους.

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/07/2008 11:20:43

    Κύριοι , ο Καστοριάδης στο "η άνοδος της ασημαντότητας" έλεγε πως μια οργανωμένη ομάδα ανθρώπων αν δεν έχει κοινή βλέψη αυτοπροσδιορισμού και προορισμού ουσιαστικά δεν υφίσταται .

    Οι άνθρωποι μιας ομάδας , αν δεν έχουν την πρόθεση να ταυτιστούν με το σκοπό της (και τα πρότυπά της) , δεν έχουν και λόγο να προσφέρουν στην ομάδα .

    Τις τελευταίες δεκαετίες καμία οργανωμένη κοινωνία δυτικού τύπου δεν προσφέρει στους πολίτες της πρότυπο ταύτισης και από εκεί πηγάζουν τα περισσότερα προβλήματα παθητικότητας .

    Στη Νέα Ελλάδα λοιπόν για να μπορέσει ο λαός να ενεργοποιηθεί δραστικά πρέπει να ταυτιστεί με έναν κοινό σκοπό . Αυτό κατά τη γνώμη μου μπορεί να γίνει μόνο μέσα στα πλαίσια της κοινωνικής αυτοοργάνωσης για ένα κοινό στόχο . Τους πολιτικούς , νέους ή παλιούς , ξεχάστε τους προς το παρόν . Δεν θα αφυπνίσουν κανέναν ούτε παλιά ούτε νέα κόμματα .

    Αν δεν είμαστε ικανοί ούτε για μια εύκολη οργανωμένη δράση που θα φέρει ως αποτέλεσμα μια επιθυμία των οργανωμένων "δραστών" ας κάτσουμε να κλαίμε τη μοίρα μας ενώ κάποιοι άλλοι θα συνεχίσουν να κλέβουν ανενόχλητοι . Η καταγραφή είναι το πιο εύκολο πράγμα , η δράση είναι πάντα δύσκολη (όπως το να αγοράζεις από το να πουλάς ένα πράγμα)

    Καλημέρα σας

  31. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/07/2008 11:26:59

    Υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια :

    καθόμαστε οκλαδόν και προσευχόμαστε να ΜΗΝ τα βρουν :

    1ον Καραμανλής-Μπους&Μέρκελ (για να συνεχίσουν να πιέζουν με αποκαλύψεις) .

    2ον Αλαφούζος-Καραμανλής (για να συνεχίσει να αποκαλύπτει τις παπαγαλίες της Debevoise)

    3ον Και Τεγόπουλοι-Καραμανλής&Παπανδρέου (για τους παραπάνω λόγους)

    Με προσευχή λοιπόν ή δράση θα αλλάξει κάτι .
    Αποφασίστε .

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/07/2008 12:05:02

    μην στενοχωριέσαι λαροχάρα, δεν θα σε καλέσουμε για παγωτό

  33. aris avatar
    aris 24/07/2008 12:34:51

    @greekpoliticalreview: η άποψη σου βλέπει τη μοναδική διέξοδο, το θέμα είναι να γίνει συνείδηση- κτήμα-πεποίθηση όσων γίνεται περισσότερων

  34. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/07/2008 12:50:44

    Από την άλλη, εκτός από δημιουργική χαρά υπάρχει και η (Πανούσειος) Δημιουργική Μιζέρια, O'Hara, ε?

  35. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/07/2008 13:14:10

    @ Άρης

    Νομίζω ότι προτεραιότητα έχει η οργάνωση αυτών που θέλουν "εδώ και τώρα" να δράσουν και μετά η προσπάθεια διάδοσης της δράσης με σκοπό την "συνείδηση- κτήμα-πεποίθηση όσων γίνεται περισσότερων" που λες φίλε .

    Δίχως προκαθορισμένο/ους κοινό/ούς σκοπό/ούς και αποτέλεσμα/τα πως θα στηρίξεις την άποψη και θα ζητήσεις από μια παθητική/μαθητική κοινωνία να ενεργήσει ?

    Αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις ήδη κάποια απτά αποτελέσματα για να πείσεις τον "κοιμώμενο γίγαντα" να ξυπνήσει .

  36. Γραικος εκ Κρητης avatar
    Γραικος εκ Κρητης 24/07/2008 13:34:56

    Καλη μου γοργονα, Ζει ο βασιληας Αλεξανδρος; Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ....; Ο εληα,εληα και ΚΩΤΣΟ...; Ο Νικολαι Ζαχαριαδολοφ; Ο ANDREW PAPANDREW; .......... Οι ανθρωποι αυτοι ησαν μια καποια λυσις.

  37. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/07/2008 14:39:53

    Μια κάποια μα τι κάποια???

    Πόσο κοπάδι είμαστε ΟΛΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ πλέον, για να θέλουμε σώνει και καλά ΚΑΠΟΙΟΝ, ακόμα και έναν από αυτούς που ανέφερες... (αν και οι μυθολογικές μορφές του Μέγα Αλέκου και του Κώτσου Παλιοκουβέντα δεν κολλάνε, είναι καλά κατοχυρωμένοι στο συλλογικό συνειδητοασυνείδητο)...
    Εν ολίγοις, ο greekpoliticalreview κάτι λέει, ας τον ακούσουμε λίγο προσεκτικότερα... Ένα κάτι λίγο αποτελέσματος, να πάρουμε θάρρος, και βλέπουμε μετά!

  38. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/07/2008 15:10:35

    δεν θέλουμε κανέναν. Θέλουμε

    να διατυπώσουμε κοινούς σκοπούς και στόχους,
    να συμφωνήσουμε στην οριοθέτηση του "προβλήματος",
    να οργανωθούμε
    να βάλουμε προτεραιότητες
    να αποτυπώσουμε στο κεφάλι μας "λύσεις"
    να σκεφτούμε τα επόμενα βήματα
    να διασκεδάσουμε κατά την διαδικασία!

  39. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/07/2008 15:29:21

    factorx, πάρτε την πρωτοβουλία.

    Φτιάξτε ένα παράπλευρο "δωμάτιο" (όπως πχ το σατανικό παιχνίδι)αλλά by invitation only. Με password. Διαλέξτε εσείς μια παρέα 1, 2, 3, 5, 8, 13 ή όσα άτομα κρίνετε εσείς. Μην με καλέσετε αν δεν σας κάνω. Βρείτε καννα συνταξιούχο σοφό, 1-2 πολιτικούς. Τον φίλο μου τον Αντώνη, καννα παιδί από άλλα κόμματα.

    Ξεκινήστε, το ήρθε η ώρα. Βάλτε το μπρός τώρα, πριν την αυρίον, θα σας προλάβει άλλος.

  40. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/07/2008 15:32:05

    Ακριβώς φίλε αρχαιοπτέρυξ .

    Συμφωνώ απόλυτα με την σειρά που τα έβαλες .

    Και μετά , αν (ή μάλλον όταν) υπάρξουν και απτά αποτελέσματα , να δείτε πόσοι θα κατανοήσουν και θα συνδράμουν στον κοινό στόχο .

    Λίγη ώθηση χρειαζόμαστε και 5 μάγκες να το ξεκινήσουν (δηλαδή που θα σταματήσουν την καταγραφή και θα ξεκινήσουν επιτέλους την πράξη) .

    Άντε λοιπόν , είναι κανείς ? Εδώ μέσα είναι ήδη πολλοί...


    Υ.Γ:Το έχω ξαναγράψει : προτείνω την οργάνωση καθημερινού τιμοκαταλόγου 500 προιόντων από όλα τα μεγάλα καταστήματα σε όλη την Ελλάδα που θα δημοσιοποιήται , για να μη χρειάζεται η νοικοκυρά να ψάχνει πέρα δώθε που θα βρει τη καλύτερη τιμή και να καταλάβουν επιτέλους οι μεταπράτες ότι δεν τρώμε μόνον κουτόχορτο .

    Εύκολο οργανωτικά και κρίσιμο για τη κοινωνία .

    Το mail μου υπάρχει , εγώ δηλώνω παρών .

  41. Φιδίας avatar
    Φιδίας 24/07/2008 16:13:30

    @factorx thanks φιλε (ξερεις εσυ)

    @αρχαιοπτερυξ
    φιλε, το εχεις καταλαβει οτι ειμαι μεσα. Δεν ξερω πως, γιατι και πότε, διοτι δεν εχω θητευσει σε κομματα και "μηχανισμους". Αλλα ειμαι μεσα. Απο τις ιδεες που προτεινεις, διαλεγω αρχικα ενα “members only” blog (με τα χιλια) για την αποφυγη τρολ παρασιτων.

    @aionios 10:39 pm
    πολυ ευστοχη η "αποκωδικοποιηση" σου

    @werewolf
    ωραιο το παραμυθι σου αλλα ο λυκος που ειναι?

    Αν θες την ταπεινη μου γνωμη (που μαλλον δεν την θελεις, αλλα θα στην πω και δεν θα σου ξαναπω τιποτα αν συνεχισεις το τρολινγκ) με το να πετας κλισε και συνθηματα σαν πετρες σε τζαμια, δεν συνεισφερεις. Οσοι λεμε κατι (ιδεες, προταεις) εκτιθέμεθα, μπορει και να κανουμε και λαθη (κατα τη γνωμη σου, παντα) αλλα τουλαχιστον δεν σπαμε μονο τζαμια, το παλευουμε, ο καθενας με τις δυνατοτητες του και τις ιδεες του.



    Προς φιλους: Μην με παρεξηγειτε αν δεν απαντω αμεσως σε προσκλησεις-προκλησεις. Δυστυχως ειμαι καπου που για μερικες μερες δεν εχω συνεχη προσβαση οπότε μολις βρω πορσβαση μπαινω με τρέλα (και με στερητικο συνδρομο) στο μπλογκ και προσπαθω να τα διαβασω ολα, αντε να κανω και κανενα ψιλο-σχολιο. Αλλα προσπαθω να ειμαι updated (εστω μια φορα την ημερα).

    Φιδιας

  42. Νἰκος avatar
    Νἰκος 24/07/2008 20:29:37

    ΠαραγονταΧ και φιλοι:

    Θελω να επισημανω οτι τα περισσοτερα απο οσα γραφονται εδω αποτελουν σωστες επισημανσεις, αποψεις κλπ. εν τουτοις, ειναι τα δενδρα και οχι το δασος, και εμεις οι ελληνες διακρινομαστε στο να βελπουμε τα δενδρα και οχι το δασος που ενναι κατ'ἐμε η ακυβερνησια και η οποια μπορει να χρησιμοποιηθει απο την καιροφυλακτουσα Τουρκια. Η ιστορια δυστυχως με διακαιωνει, και δεν θελω να ακουσω απο ευρωλιγουριδες οτι "τωρα ειμαστε στην ΕΕ και δεν κινδυνευουμε". Τι εννοω:

    1.Η Τουρκία ενορχηστρώνει ελληνοτουρκική κρίση κάθε φορά που η Ελλάδα βρίσκεται σε ακυβερνησία. Π.χ., το Σεπτέμβριο του 1955 οταν ο Παπαγος ηταν σοβαρα αρρωστος.
    2. Στις αρχές του 1964, όταν η ΕΡΕ είχε χάσει την εξουσία και ο Γεώργιος Παπανδρέου δεν είχε σχηματισει σταθερη κυβέρνηση.
    3. Το Νοέμβριο του 1967, όταν τα Ανακτόρα σύγκρουοταν με το καθεστώς των συνταγματαρχών...Ακολουθησε η αποσυρση της μεραρχιας απο την Κυπρο.
    4. Τον Ιούλιο του 1974, όταν δεν υπήρχε κυβέρνηση ούτε στην Αθήνα ούτε στην Λευκωσία (λόγω του αντιμακαριακού πραξικοπήματος), ούτε στην Ουάσιγκτων (λόγω της κυοφορούμενης, τότε, παραίτησης Νίξον για το σκάνδαλο Γουότεργκεήτ).
    5. Τον Μάρτιο του 1988, όταν στην Ελλάδα άρχισε να διογκώνεται το σκάνδαλο Κοσκωτά κι ο Ανδρέας Παπανδρέου έχανε πια τον έλεγχο των εξελίξεων. Θυμαται κανεις τι εγινε; (ρητορικο το ερωτημα).
    6. Τον Ιανουάριο του 1996, όταν ο Πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου βρισκόταν σε «καταστολή» στο Ωνάσειο, κι ο Κώστας Σημίτης δεν είχε προλάβει ακόμα να αναλάβει την Πρωθυπουργία (Ύμια).
    7. 2008-2009;;

    Γι'αυτο λεω οτι τοση μελανη για το ποιος πηρε τι απο ποιον ποτε και σε ποσες βιλες μεταμορφωθηκαν ειναι μεν σοβαρο αλλα οχι οταν θεωρει κανεις την ολη εικονα παραλυμενου και ανημπορου κρατους και αυτοδιαλυομενης κοινωνιας με διαφορα ψευτικα προβληματα εισαγωγης, διοτι ειναι...προοδευτικα ή δεν ξερω τι αλλο.

  43. ο νοών...νοείτο avatar
    ο νοών...νοείτο 25/07/2008 17:02:52

    Εύστοχο σε γενικές γραμμές το κείμενο.
    Ποικιλοτρόπως μπορούν να χαρακτηριστούν τα σχόλια.
    Σε καθε περίπτωση καλό είναι να υπάρχει προβληματισμός, διότι παράγει σκέψη.
    Και εδώ γιά εμένα είναι το κλειδί.
    Εάν ο άνθρωπος αρχίσει να λειτουργεί όπως θα έπρεπε, δηλαδή να σκέπτεται περισσότερο, τότε υπάρχει ελπίδα κάποια στιγμή να δει και να βρει τον δρόμο του.
    Η χρονική διαδρομή ίσως είναι μεγάλη και μάλιστα μεγαλύτερη από αυτήν που διύνησε για να φθάσει σε αυτό το σημείο α-νοησίας.
    Στο μεταξύ θα πρέπει να καταλάβουμε ότι ασχολούμενοι και σχολιάζοντας τόσο πολύ με/τα κόμματα και τους πολιτικούς ίσως μπαίνουμε και στην παγίδα που μας έχουν στήσει.
    Δίότι αφιερώνουμε πολλή ενέργεια και σκέψη και διανοητικό κόπο, με αποτέλεσμα ναι μεν να νομίζουμε ότι αντιδρούμε αλά στην ουσία να μη μασ περσσεύει ενέργεια και σκέψη για να αντιδράσουμε.
    Πόσες φορές δεν έχουμε νοιώσει την ηρεμία μετά από το ξεσπασμα που μας δημιούργησε μία κατάσταση ή ένα συμβάν; Πόσες φορές όμως αυτό το ξέσπασμα διόρθωσε το πρόβλημα;
    Άποψη μου λοιπόν είναι ότι χρειαζόμαστε περισσότερη μεστή σκέψη και περισσότερη ατομική υπευθυνότητα. Εάν δεν αλλάξουμε εμείς δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

  44. achaeopteryx avatar
    achaeopteryx 26/07/2008 02:52:51

    δεν ξέρω αν σκεπτόμενος πέφτω σε παγίδα. Σκεπτόμενος, ψάχνω να βρώ πως θα κλέισω την μισή επιχείρηση για να ζησεί η υπόλοιπη. Σκεπτόμενος αναρωτιέμαι τι σημαίνει που οι τόκοι δεν καλύπτονται από λειτουργικά έσοδα. Σκεπτόμενος υπολογίζω πόσο ακόμα θα ανέβει το ρεύμα. Σκεπτόμενος βλέπω το Κινέζικο προϊόν να πουλιέται σε τιμή μικρότερη από το δικό μου κόστος.

    Θα μου πείτε αυτές δεν έιναι πολιτικές σκέψεις, αλλά αν συνεπάγονται 100 ανέργους και 20 εκατομ. χασούρα; Ηρέμησα που τα είπα, πάω ξανά για ύπνο.