21/03/2009 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάντε σεξ και πίνετε

Μια νέα μελέτη επιβεβαιώνει προηγούμενα ευρήματα, σύμφωνα με τα οποία η κοινωνικοποίηση των ατόμων αλλά και η λελογισμένη κατανάλωση αλκοόλ μπορούν να αποτελέσουν «ασπίδα» ενάντια σε σοβαρά προβλήματα υγείας.

Η μελέτη αυτή, που δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο «Alcoholism: Clinical and Experimental Research», έδειξε ότι η μέτρια κατανάλωση αλκοόλ, σε συνδυασμό με υψηλό επίπεδο κοινωνικής ζωής, σχετίζεται με χαμηλότερα ποσοστά καρδιοπαθειών και εγκεφαλικών επεισοδίων.

Και το sex μια μορφή κοινωνικοποίησης δεν είναι; Συνεπώς με ατέλειωτο υψηλού επιπέδου σεξ και λελογισμένη κατανάλωση σκατς έχουμε μια ελπίδα να την σκαπουλάρουμε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 21/03/2009 20:39:49

    Α,το θελετε και υψηλου επιπεδου και ατελειωτο!
    Το σεξ δεν πιστευω να ειναι κοινωνικοποιηση απο μονο του.Το ψαξιμο για συντροφο μαλλον ειναι.

  2. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 21:08:58

    .......

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/03/2009 21:34:49

    Δεν έχουμε σαν χώρα να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα στον εν λόγω τομέα, οι 300 κουκουλοφόροι γνωστής πλατείας, εξασκούν τις φαντασιώσεις τους στους υπόλοιπους συνεχώς και ανελλιπώς.
    Το χρώμα του προφυλακτικού αλλάζει μόνο.

  4. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/03/2009 21:35:10

    Αν κατανοήσουμε για ποιούς λόγους η ζωή είναι γιορτή, ίσως κατανοήσουμε τον εορταστικό χαρακτήρα της εξέγερσης.
    Η υποταγή είναι μια μορφή μεμψιμοιρίας, η έκδοση πιστοποιητικού απορίας απένατι στη δημιουργική φαντασία μας.
    Το χρώμα της εξουσίας είναι γκρι. Επιχειρεί να ευνουχίσει τα οράματα και να το υποκαταστήσει με ονειρώξεις.
    Ο Φρόυντ κατέλληξε ότι όλα τα ένστικτα ανάγονται σε ένα: Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε σαν ένστικτο της ζωής, είτε σαν ένστικτο του θανάτου. Το ένστικτο της ζωής εδράζεται στην λίμπιντο, στον ερωτισμό. Το ένστικτο του θανάτου στηρίζεται στο φόβο μπροστά στν ερωτισμό, μπροστά στην ελευθερία. Η εξουσία υποβάλει το ένστικτο του θανάτου.
    Ο φόβος μπροστά στην πρόκληση της ζωής, διέπει την τάση για εξασφάλιση. Ο έρωτας όμως είναι ολοκληρωτικός. Απαιτεί διακυνδύνευση και υπέρβαση του εγώ, για την ένωση με τον άλλον.
    Τότε μπορεί κάποιος να φτειάχνεται και με πορτοκάλάδα.
    Γιατί η πραγματική ζωή, βρίσκεται στο θάνατο του εγώ, στην ερωτική σύντηξη με τη θεότητα, στο απέραντο φως του σκοτεινού Θεού του Έρωτα και του Θανάτου.

    @donaE 1
    Ας αναζητήσουμε λοιπόν, τους πραγματικούς μας συντρόφους μέσα στον επαναστατικό οργασμό.

  5. Factorx avatar
    Factorx 21/03/2009 21:41:51

    Γ....τε γιατί χανόμαστε

  6. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 21:47:13

    Factorx-Πιπέρι με α….

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/03/2009 21:53:40

    @Anonymous 7
    Τα δερβίσια λένε: "Αν δεν πεθάνεις πριν πεθάνεις, δεν θα ζήσεις".
    Η ζωή και ο θάνατος αποτελούν φαινόμενα. Δεν υπάρχουν αληθινά. Αληθινά υπάρχουν η δίψα για ζωή και η περιφρόνηση του θανάτου. Ή πιο απλά: Ο έρωτας και η επανάσταση.
    Για αυτό καλοπιζόντουσαν οι Σπαρτιάτες και γι αυτό γλεντάγανε οι κλέφτες πριν την μάχη.
    Η πλέον αληθινή στιγμή θανάτου είναι η στιγμή του έρωτα. Μέσα από το πρισμα μιας ζωής που αληθεύει, αποτελεί και ο θάνατος ερωτική συνάντηση.

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/03/2009 22:00:25

    @Anonymous 9
    Όλοι πίνουμε διοξίνες. Από εμάς εξαρτάται να τις μετατρέπουμε σε νέκταρ. Η αλχημία του έρωτα και της επανάστασης δεν αφήνουν άλλα περιθώρια.

  9. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/03/2009 22:06:49

    @Anonymous 12
    Αρχή σημαίνει εξουσία.
    Τέλος σημαίνει σκοπός.
    Εξουσιάζοντας την ζωϊκή ορμή οδεύουμε προς ένα θάνατο με νόημα.
    Ουδέν εκ του μηδενός γίγνεσθαι, ουδέν εις το μηδέν φθείρεσθαι. Και επειδή ο Έρωτας είναι Θεός, η μετοχή σε αυτόν αποτελεί οδό αθανασίας.

  10. donaE avatar
    donaE 21/03/2009 22:46:44

    @ 6 μποτιλια
    Φιλε μου,τρανταζει το αιμα της καρδιας μου
    η φοβερη στιγμη παραδομου
    που η εποχη της φρονησης,ποτε δεν θα αναιρεσει.
    Μ'αυτην,μονο μ'αυτην εχουμε υπαρξει.
    Τ.Σ.Ελιοτ
    Συμπληρωσε οτι θες...

  11. Nick avatar
    Nick 21/03/2009 22:48:01

    Πώς το λένε;

    "Καλή η μαλ..., αλλά με το sex γνωρίζεις κόσμο".

  12. G.GAKIS avatar
    G.GAKIS 21/03/2009 23:05:02

    ΑΧ ΜΩΡΟ ΜΟΥ , ΧΙΚ...

  13. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 21/03/2009 23:26:32

    @donaE 17
    Ουκ ποθών συμπληρώσαι, παρά πληρώσαι.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 23:41:11

    Ρωτήθηκε ο Γούντυ Άλλεν πως και κάνει τόσο καλό έρωτα και απάντησε ότι προπονείται πολύ μόνος του....
    Κατά τα άλλα το "Έρως και Πολιτισμός" με καλύπτει πλήρως. (Και λίγο τσίπουρο occasionally)

  15. donaE avatar
    donaE 21/03/2009 23:47:23

    Μαρκουζε με τσιπουρο.Μια χαρα,αν και θελει παντα μεζε.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 23:50:38

    Φαντάζεσαι να ήξερε το τσίπουρο ο Μαρκούζε; Τουλάχιστον Νόμπελ....

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2009 00:34:31

    Κάνετε σεξ, πίνετε και να συμπληρώσω και εγώ: Να ξεκουράζεστε καλά την ημέρα για να απολαμβάνετε τον ύπνο σας το βράδυ....

  18. MIG-21 avatar
    MIG-21 22/03/2009 11:53:42

    Nick Says:
    March 21st, 2009 at 10:48 pm

    απλα κανεις δημοσειες σχεσεις!!!

  19. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 22/03/2009 12:17:28

    Μετά απο αυτό το άρθρο ΦάκτοραΧ

    άντε να βρείς ... προφυλακτικά

    ΠΕΛΙΑΣ

  20. κ. Χόρτης avatar
    κ. Χόρτης 23/03/2009 01:24:44

    Σεξ μας κάνει καθημερινά η Κυβέρνηση! Δεν θέλω άλλο.

  21. Aurora avatar
    Aurora 23/03/2009 07:56:02

    31. Αυτο δεν ειναι σεξ, αλλα βιασμος μιας αξιοπρεπους διαβιωσης της χωρας μας.

  22. elenh avatar
    elenh 29/05/2009 14:32:41

    δεν ειναι αυτο σεξ