#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2010 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάντε…έρανο για την «άνεργη» Τατιάνα



Εκτός του ΑΝΤ1 βρίσκεται από σήμερα η Τατιάνα Στεφανίδου. Η παρουσιάστρια δεν τα βρήκε με το σταθμό για την ανανέωση της εκπομπής της ή την αξιοποίησή της σε ένα άλλο κόνσεπτ. Οι δύο πλευρές, κυρίως όμως, δεν τα βρήκαν στα οικονομικά. Ο σταθμός φέρεται να προτιμά μια πιο «φθηνή» επιλογή, αξιοποιώντας πρόσωπα όπως η Θρασκιά. Η Στεφανίδου ήξερε πως θα επέλθει μείωση των αποδοχών της και αναλωνόταν πολύ καιρό σε γνωστές της μεθόδους (συζητήσεις, συνεντεύξεις, κειμενάκια και ρεπορτάζ από φίλα προσκείμενους για το πόσο σημαντική είναι για τον ΑΝΤ1), ώστε να καταφέρει η μείωση να γίνει κατά το λιγότερο δυνατόν. Εν τέλει, η συνταγή που άλλοτε της πετύχαινε, αυτή τη φορά…της έκαψε το φαγητό.

Δακρύβρεχτη αποχώρηση

Σύμφωνα με την Τατιάνα, όπως η ίδια μας πληροφορεί στο πόρταλ της tlife.gr: «Στα μέσα του καλοκαιριού ήρθαν τα πάνω κάτω!!!». Με τον πλέον δακρύβρεχτο τρόπο, ούτε λίγο ούτε πολύ ζητά από τους τηλεθεατές, η πλειονότητα των οποίων βλέπει τα εισοδήματά της να πλήττονται από τη βάρβαρη επίθεση της σοσια-ληστικής κυβέρνησης του Γιώργου Παπανδρέου, να τη λυπηθούν. Σαν νέα Μάρθα Βούρτση, μας εξηγεί: «Είναι αυτονόητο ότι αν γνώριζα εγκαίρως τις προθέσεις τους θα αναζητούσα τη συνεργασία με κάποιο άλλο μέσο. Τώρα βέβαια που τα προγράμματα των άλλων σταθμών έχουν κλείσει, δεν θα είναι εύκολο για μένα και δυστυχώς για πολλούς εργαζομένους στην εκπομπή, να βρούμε δουλειά. Δεν διαπραγματεύομαι με κανένα άλλο κανάλι και δεν φρόντισα να έχω καμία πόρτα ανοιχτή, έχοντας εμπιστοσύνη στους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζομαι το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας μου».

Η… άνεργη Τατιάνα θα πρέπει μαζί με τον επίσης «άνεργο» (τηλεοπτικά) σύζυγό της να ζήσει έναν εφιαλτικό χειμώνα εάν δε βρει δουλειά. Ίσως όλοι εμείς να πρέπει να τη βοηθήσουμε. Εξάλλου πώς αλλιώς να της ξεπληρώσουμε τις αλήστου μνήμης εκπομπές της με την Τζούλια Αλεξανδράτου και πώς αλλιώς να της δείξουμε το σεβασμό και την εκτίμησή μας, αναγνωρίζοντας τη μέγιστη προσφορά της στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης; Δεν ξεχνάμε πως η Τατιάνα έφερε τις μεσημεριανές «λάιφ στάιλ» εκπομπές στο σπίτι μας. Τώρα λοιπόν που μας έχει ανάγκη δε θα της σταθούμε; Δε θα κατανοήσουμε το σοβαρό πρόβλημά της να βλέπει τα εισοδήματά της να πετσοκόβονται; Δε θα τη στηρίξουμε τώρα που θα δυσκολεύεται να συντηρήσει τα παιδάκια της και τις πισίνες της στις βίλες που διαθέτει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. petros avatar
    petros 09/07/2010 20:24:56

    θα παει ΟΑΕΔ?

    • lpap avatar
      lpap @ petros 09/07/2010 20:41:15

      χαχαχχαχαχαχα

    • Ψυλλιασμένος avatar
      Ψυλλιασμένος @ petros 09/07/2010 20:50:21

      Factorx: Ψυλλαισμένος βλέπεις πολύ τηλεόραση και σε πείραξε

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Ψυλλιασμένος 09/07/2010 21:02:28

        Είθισται οι ηλίθιοι να είναι και πονηροί. Αυτό όμως δεν είναι εξυπνάδα.

      • Ψυλλιασμένος avatar
        Ψυλλιασμένος @ Ψυλλιασμένος 09/07/2010 21:54:36

        Καθόλου, και ειδικά την Τατιάνα.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 20:35:22

    Έντιμοι άνθρωποι- Νέα Γενιά
    θάψτε Τατιάνες
    μεσ' στα σκατά
    κι αυτούς που φτιάξαν όλη την ΤιΒί
    σκουπίδι άχρηστο σ' αυτή τη γη

    Παράφραση ενός παλιού τραγουδιού του Πάνου Τζαβέλλα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 09/07/2010 21:55:58

      Αχ, τι μου θύμισες Προφήτη... πάω να το βάλω να το ακούσω! Αλήθεια, στο δίσκο (που όμως ήταν ζωντανή ηχογράφηση συναυλίας) λέει "σπαρτά" αντί για "σκατά". Υπήρχε άραγε τότε λογοκρισία και στις... συναυλίες;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 09/07/2010 21:57:57

        Παράφραση είναι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 09/07/2010 22:43:20

        Φτιασιδωμένη η ψευτιά
        γυρνά στους δρόμους και γελά
        μπουτίκ, βολάν και ξιπασιά
        Προπό, λαχεία, διαφθορά
        Κι άλλοι με ιδρώτα το ψωμί
        κι άλλοι πουλάν μισοτιμής
        πατρίδα λευτεριά τιμή
        αρκεί να πιάσουν την καλή
        να γίνουν υπουργοί!

        Μα καλά, για τους συντρόφους του μίλαγε? Τους επαναστάτες?

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/07/2010 20:47:08

    Και μεις, οικόπεδα και ΙΧ, ψυγεία έπιπλα τιβί, και δίπλα φεύγει η ζωή... Ξυπνήστεεεεεε... Ξυπνήστε νέες, ξυπνήστε νιοί, βγέστε απ του ταφου τη σιωπή, γίνετε χίλιοι κεραυνοί και κάψτε μας, γλιτώστε μας ή θάψτε μας....

    Βρε να δεις που χρειάστηκε η Τατιάνα για να κάνει επίκαιρο και πάλι τον Πάνο Τζαβέλα.

    Γειάσου Προφήτη!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 09/07/2010 20:57:59

      Που τον θυμηθήκατε!

      Τι έχουν τα ματάκια σου και είναι δακρυσμένα
      ο φασισμός εσκέπασε τη χώρα μας μια μέρα
      Αχ πατρίδα μας γλυκιά αγαπημένη Ελλάδα
      αχ πατρίδα μας γλυκιά πόσο σ' αγαπώ πιστά

      Μα το κακό δεν βάσταξε και ξέσπασε μια μέρα
      εμείς τα ελληνόπουλα σηκώσαμε παντιέρα
      Αχ πατρίδα μας γλυκιά αγαπημένη Ελλάδα
      αχ πατρίδα μας γλυκιά πόσο σ' αγαπώ πιστά

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 21:01:18

        Μήπως το ξέχασες; Αχ πατρίδα μας γλυκιά, δημοκρατία λαϊκιά!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 21:07:00

        Είμαι και πολυ-πολύ νεότερος βλέπεις και έχω μια ζωντανή μάλλον λογοκριμένη έκδοση.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 21:16:05

        Εγώ και ο Ροδινός το παίζαμε στη κατοχή... αυτός μαντολίνο και εγώ ακορντεόν... άλλα χρόνια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:07:33

        @ Γιάννης Φαίλτωρ

        Δεν είναι άλλες εκτελέσεις. Είναι δύο διαφορετικά τραγούδια. Αυτό που επικαλείται ο Strange Attractor λέει "ω, Ελλάδα μας γλυκιά / δημοκρατία λαϊκιά".

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:09:20

        Το ορίτζιναλ είναι αντάρτικο κανονικό.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:13:26

        @ Αυριανιστής
        Έχεις απόλυτο δίκιο. Το βρήκα:

        Ελλάδα μας, Ελλάδα μας
        ως πότε σκλάβα θα 'σαι
        το μαύρον ύπνο της σκλαβιάς
        Ελλάδα μας
        ως πότε θα κοιμάσαι;

        Ω Ελλάδα μας γλυκιά
        όλοι για την ελευθεριά,
        εμπρός παιδιά,
        ω Ελλάδα μας γλυκιά
        Δημοκρατία Λαϊκιά...
        (κλπ)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:22:06

        Δηλαδή λάθος τραγούδι πιάναμε με τον Ροδινό; Φταίνε μάλλον τα χαλασμένα τζεριατρίξ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:24:35

        Το "κ.λπ." που δεν αναφέρεις, Γιάννη, αν θυμάμαι σωστά λέει "σφυρί, δρεπάνι και γροθιά"!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:29:54

        Ω Ελλάδα μας γλυκιά
        Δεν θέλουμε τον βασιλιά,
        Τον κερατά!
        Ω Ελλάδα μας γλυκιά
        Σφυρί, δρεπάνι και γροθιά!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:31:50

        Φαίλτωρα, έτσι που το πας, σε βλέπω οσονούπω μπροστάρη στο ΠΑΜΕ.
        Μαλλιά σγουρά, μαλλιά κορακοχρώμα, τα ανέμιζε ο αγέρας στα ζερβά!!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:37:14

        Για δείτε, που έτσι όπως πάει το πράμα, μια ανάρτηση για την Κατινίδου θα την κάνουμε... γιάφκα!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:40:01

        Σε λαϊκά δικαστήρια μαζί με τον Καζάκο!

        Αυτά τ τραγούδια μου τα είχανε γράψει κάτι παλιά φιλαράκια στο ΕΜΠ, τότε που προσπαθούσανε να επιτελέσουν το θεάρεστο έργο της καθοδήγ...εεε! της αφύπνισης της κοιμώμενης ταξικής μου συνείδησης. Αυτοί που τότε λυσσάγανε μέσα στο ΜΑΧ να εκδόσουμε ψηφίσματα συμπαράστης για τον Ντανιέλ Ορτέγκα και του Σαντινίστας, τώρα οι περισσότεροι είναι διορισμένοι στο Δημόσιο κι εγώ ξυπνάω κάθε από τις 5 τα χαράματα, ο βλάξ! Δεν αφυπνίστηκα ταξικά βλέπεις!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Strange Attractor 09/07/2010 21:13:27

      Strange και Φαίλτωρ
      "Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω
      με μισθοφόρους και πραιτωριανούς..."
      Το θυμήθηκα και το ανέβασα για σάς στο zshare.
      Αφιερωμένο.
      http://www.zshare.net/info.html?78142459-36c2e02b6a7441678569d57a45944479

  4. petros avatar
    petros 09/07/2010 20:57:32

    θα βρει αλλου μεροκαματο για να θεμελιωσει εστω μειωμενη την συνταξη?

  5. petros avatar
    petros 09/07/2010 21:03:57

    ιαμβικος δεκαπεντασυλλαβος!

  6. lpap avatar
    lpap 09/07/2010 21:09:51

    Τι εκπομπή είναι αυτή στο alter με τον Κώνστα;; Πάει αλήθεια τόσο καλά ο κόσμος και δεν το πήραμε είδηση; Μήπως ζούμε σε άλλη χώρα; Μήπως δεν είμαι απλήρωτη το μήνα Ιούνιο και δεν το ξέρω;;
    Και μια ερώτηση: ποιός είναι αυτός ο Τζαβέλλας που αναφέρεται; Μήπως κανένας συγγραφέας σε βιβλία της χούντας;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ lpap 09/07/2010 21:17:20

      Συγγραφέας σε βιβλία της χούντας!!! Το σκέφτηκες πολύ;

      • lpap avatar
        lpap @ Strange Attractor 09/07/2010 21:40:28

        φαίνεται όχι!

      • lpap avatar
        lpap @ Strange Attractor 09/07/2010 21:41:29

        επηρεάστηκα απο το: αχ πατρίδα μας γλυκειά!

  7. petros avatar
    petros 09/07/2010 21:15:57

    πανος τζαβελας.συνθετης ,στιχουργος, τραγουδιστης.

    • lpap avatar
      lpap @ petros 09/07/2010 21:19:12

      εριξα μια ματιά στο google. ευτυχώς δεν ζει, θα με έστελνε!!!

  8. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 09/07/2010 21:18:55

    Καλύτερα ετσι, να πάρει δρόμο.

    Να γλυτώσουμε απο τις κατινιάρικες "τατιανές".

  9. Tassos avatar
    Tassos 09/07/2010 21:52:48

    Εγώ την θεωρώ μετά την Φλέσσα και την Στάη την καλύτερη δημοσιογράφο. Ο άνδρας της είναι που σιχαίνομαι...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Tassos 09/07/2010 21:54:37

      Εσύ μήπως θεωρείς και την Καλομοίρα μεγάλη τραγουδίστρια; Ή την Μπεζεντάκου μήπως;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 09/07/2010 22:20:56

        "ΜπεζΑντάκου" είναι το σωστό. Μήπως επηρεάστηκες από τον Τζαβέλα και τη μπέρδεψες με τον "Μπεζεντάκο";

      • ataktos avatar
        ataktos @ Strange Attractor 09/07/2010 22:23:37

        τώρα ..πλακωθείτε..να μας γελάει η γειτονιά ..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 09/07/2010 22:24:29

        Άλλη κομματάρα κι` αυτό! Οι αστοί τρομάξανε...
        Έχεις δίκιο, τάχω σαστισμένα που αποχωρεί η Οριάννα Φαλάτσι της εποχής μας απ την τηλεόραση, και μπερδεύω τα λόγια μου αλλά και τα γραπτά μου.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ Tassos 09/07/2010 21:57:15

      "Η καλύτερη" της συνομοταξίας της, υποθέτω. Και οι άλλες δύο στην ίδια κατηγορία παίζουν.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ Tassos 09/07/2010 22:06:01

      Μήπως είσαι η Στεφανίδου?

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ Tassos 09/07/2010 22:11:59

      Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί η γλάστρα που καθόταν δίπλα στον Τέρενς Κουϊκ να ειναι καλή δημοσιογράφος !?!?!

      Οσο για τον σύζηγό της, δεν αξίζει καν να τον σχολιάζουμε.

      • FRESCO avatar
        FRESCO @ 3birdssitting 09/07/2010 22:15:36

        Άλλο "κάρο με πατάτες" αυτός!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ 3birdssitting 09/07/2010 22:18:02

        Το "καλή" περιττεύει. Είναι τόσο δημοσιογράφος όσο και η Ντούβλη ηθοποιός. Μη τρελαθούμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ 3birdssitting 09/07/2010 22:29:09

        Ο μπαμπάς της ήταν μεγαλοπαράγοντας του αθλητισμού επί σειρά ετών, αν αυτό απαντά στην ερώτησή σου.

      • Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
        Μακκις Friss Τσιαβόλο @ 3birdssitting 10/07/2010 00:36:15

        Ο μπαμπάς της ηταν αθλητης στον Πανελληνιο ΓΣ και η μαμά της αεροσυνοδός στην ΟΑ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ 3birdssitting 10/07/2010 15:59:25

        Να το χαίρονται το βλαστάρι τους, με το αρνητικό IQ...

  10. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 09/07/2010 21:53:39

    Ολγες, Tζούλιες και Τατιάνες
    κότες λιράτες με διαμαντικά,
    σας μάθανε νέα γενιά,
    πως να προδίδετε ιδανικά!

    Η αγορά κι οι τράπεζες,
    με τέτοιες διδασκάλισες,
    σας κάναν φύτουκλες,
    γλάστρες φτηνές κι ηλίθιες μοντέλες!

    Τωρα σας αγοράζουνε,
    για μια μπουκιά ψωμί,
    σαν να ‘στε κούληδες
    από το τζιμπουτί!

    Σας βγάζουνε στους δρόμους
    να καίτε κάθε τι,
    έτσι για να τεκμηριώσουν
    πως θέλετε αλλαγή!

    Ολγες, Τζούλιες και Τατιάνες
    βαθύτατα σας περιφρονούν
    και στου ΑΒΕΡΩΦ τα κανόνια,αυτές,
    μεθούν, χλευάζουν και γλεντοκοπούν...

    Μπράβο σου Νέα Γενιά
    Ετσι σε θέλουνε τα Νέα Αφεντικά
    Χωρίς γνώσεις, πιστεύω κι ιδανικά
    Με έρωτα μόνο...για βρώμικα λεφτά!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/07/2010 22:01:28

    Μόνο σε κοινωνίες παρακμής μπορούν φρούτα σαν τη Μενεγάκη, τη Τατιάνα και άλλες παρόμοιες, να γίνουν όχι μόνο δημοφιλή σύμβολα αλλά και ζάπλουτες οπίνιον μέϊκερς!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Strange Attractor 09/07/2010 22:02:31

      Ξέχασες την Φαρμάκη

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 09/07/2010 22:03:21

      «Το αληθινό πρόβλημα της των φιλελεύθερων καπιταλιστικών κοινωνιών βρίσκεται στην κυρίαρχο μηδενισμό. Πρόκειται για έναν μηδενισμό αντίθετο από εκείνον του Νίτσε: δεν πρόκειται για μια κριτική απόρριψη των κατεστημένων αξιών, αλλά για την αποσύνθεσή τους μέσα σε μια παθητική αδιαφορία. Και ίσως, αντί για μηδενισμό, θα έπρεπε να μιλήσουμε για ηδονισμό. Ο χαρακτήρας του μηδενιστή είναι τραγικός. Ο ηδονιστής είναι παραιτημένος. Αυτός ο ηδονισμός είναι επίσης εξαιρετικά διαφορετικός από τον επικούρειο: δεν τολμάει να αντιμετωπίσει το θάνατο κατά πρόσωπο, δεν πρόκειται για σωφροσύνη αλλά για παραίτηση. Στο ένα άκρο του πρόκειται για ένα είδος λαιμαργίας, μια ακόρεστη ζήτηση για περισσότερα, όλο και περισσότερα. Στο άλλο άκρο είναι ένα κράμα εγκατάλειψης, παραίτησης, δειλίας μπροστά στη δυστυχία και το θάνατο. Παρά τη λατρεία του αθλητισμού και της υγείας, η συμπεριφορά των δυτικών λαών προδίδει μια μείωση της ζωτικής ορμής. Ο ηδονισμός μας είναι ένας ηδονισμός κατάλληλος για ρομπότ και φαντάσματα. Η ταύτιση του σώματος με ένα μηχανισμό οδηγεί στη μηχανοποίηση της ηδονής. Παράλληλα, η λατρεία της εικόνας – κινηματογράφος, τηλεόραση, αφίσες – προκαλεί ένα είδος γενικευμένης οφθαλμοπορνείας, που μεταβάλλει το σώμα σε σκιές. Ο υλισμός μας δεν είναι σαρκικός: είναι μια αφαίρεση. Η πορνογραφία μας είναι οπτική και διανοητική. Στον έναν από τους πόλους της συγγενεύει με τον αυνανισμό και στον άλλο με το σαδομαζοχισμό».

      Οκτάβιο Πας.
      Μεξικανός νομπελίστας συγγραφέας.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 22:07:44

        Εσύ το χοντραίνεις. Αλλά αφού επιμένεις, θα σε παραπέμψω στο "Έρως και Πολιτισμός" του Μαρκούζε.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/07/2010 23:28:45

        Παραπέμπω και τους δύο σε αυτό:

        «Έχουμε λοιπόν μια επαναστατική ομάδα που παίζει ρόλο ηγέτη. Και μία επαναστατική μάζα που παίζει ρόλο οπαδού-ουραγού. Η πρώτη, είναι το επιτελείο της ανατροπής. Η δεύτερη, ο στρατός της. Κοινό τους γνώρισμα, συνδετικός κρίκος των, ένα σύνολο αρνητικών συναισθημάτων έναντι του καθεστώτος. Αιτία, η κοινωνική των μείωσις και η αδυναμία των για υπεροχή.

        [...]

        Η επαναστατική μάζα όμως, από την ίδια της την φύσι, είναι ανίκανη να ασκήση εξουσία. Οι θεωρίες που την οδηγούν στην ανατρεπτική δράσι με το όραμα της δικής της εξουσίας (λ.χ. λαοκρατία), είναι απατηλές. Κατασκευάζονται από την επαναστατική ομάδα με σκοπό να χρησιμεύσουν για την δική της άνοδο στην αρχή. Έτσι, στο νέο καθεστώς, αρχίζει αμέσως η διαφοροποίησις των επαναστατικών δυνάμεων. Χωρίζονται δηλαδή πάλι σε ένα μικρό στρώμα που συγκεντρώνει στα χέρια του την εξουσία και σε ένα μεγάλο στρώμα που μένει και πάλι έξω από αυτήν. Η μεταβολή γίνεται στα ανώτερα στρώματα. Τα κατώτερα, μένουν ουσιαστικά εκεί που ήσαν. Ακίνητα, αιωνίως εκτός εξουσίας.

        [...]

        Δεν είναι οι θεωρίες που επικρατούν. Είναι οι ισχυρότερες, οι ζωτικότερες, κοινωνικές ομάδες, οι οποίες κάνουν και την καλύτερη προπαγανδιστική και οργανωτική εργασία.

        [...]

        Η μάζα, στο νέο καθεστώς μένει και πάλι εκτός εξουσίας.»


        Βρείτε το συγγραφέα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/07/2010 00:16:24

        Elementary, είναι ο χουντόφρων Γεωργαλάς.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/07/2010 00:17:08

        Γεωργαλάς.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/07/2010 00:48:44

        Λεμπέσης.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/07/2010 22:34:10

    @ Strange Attractor

    Μια και πιάσαμε τις παραφράσεις του Τζαβέλα, να τι θα έγραφε σήμερα:
    "Το Δ(ου) Ν(ου) Τ(ου) βαρά νταγερέ
    χόρευε, νάιλον υπουργέ!"

  13. αγανακτισμένος avatar
    αγανακτισμένος 09/07/2010 22:42:29

    Και βέβαια έχει κουμπάρο τον Καλογρίτσα που έχει την GPO που κάνει τις αντικειμεινίκές μετρήσεις και θα χρηματοδοτήσει λεένε και την εφημερίδα της Ντόρας. Εντελώς αντικειμενικά

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αγανακτισμένος 09/07/2010 22:50:32

      Φαντάζεστε την Κατινίδου να επιμελείται την κοσμική στήλη στη φιλοντορική εφημερίδα που σκαρώνει το "παιδί του λαού"; Αυτό να δω, και τι στον κόσμο!

      Πάντως, αν τη βγάλει, θα κάνει γερές μεταγραφές για τη συντακτική ομάδα. Μπάμπης Παπαδημητρίου, Άρης Πορτοσάλτε, Πάσχος Μανδραβέλης, και γκεστ σταρ ο Τάκης Μίχας.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Αυριανιστής 09/07/2010 23:23:15

        Αυριανιστή παλεύω και ονειρεύομαι χρόνια την ώρα που όλα τα νεοταξικά και εκσυγχρονιστικά μπουμπούκια θα μαντρωθούν σε ένα κόμμα και ένα μέσο, να μην παραμυθιάζουν με πολυπολιτισμική προπαγάνδα από διαφορετικά προπύργια, ώστε να φαίνεται ότι οι 400 -και πολλούς λέω- εθνομηδενιστές αποτελούν πολυφωνικό κίνημα ευρείας αποδοχής.
        Άντε, να πάρουν το 2-3% να τελειώνουμε.

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Αυριανιστής 09/07/2010 23:30:38

        Έ όχι και ομάδα, αυτό είναι ανακύκλωση λυμάτων.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 23:25:07

    Φάκτορα, αντι-ποιητικέ λογοκριτή της τατιανικής δικτατορίας πετσόκοψες τα πονήματά μου

    • Factorx avatar
      Factorx @ Προφήτης 10/07/2010 00:44:50

      Ναι γιατί εγω θα τρεχω καλοκαιριάτικα στα δικαστήρια
      χαλαρωστε
      όλα γραφονται με τον τρόπο τους

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Factorx 10/07/2010 00:58:50

        Αφήστε τον άνθρωπο να πάει για κανά μπάνιο καλοκαιριάτικα

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Factorx 10/07/2010 01:02:24

        Να καλέσουμε νομική βοήθεια από την Slaughter and May εκ Λονδίνου μήπως?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Factorx 10/07/2010 01:19:46

        May Slaughter;
        Θέλεις να πείς κάτι;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Factorx 10/07/2010 01:33:24

        Good night....

  15. Dimi avatar
    Dimi 10/07/2010 00:27:25

    Ο σύζυγος, δημοσιογράφος κ. Νίκος Ευαγγελάτος, είναι εκ των πλουσιοτέρων Ελλήνων.

    Tετάρτη 23/9/98, 7μ.μ: O καταζητούμενος Ρουμάνος απαγωγέας, φυγάς και ληστής Σορίν Ματέϊ, απαίτησε απ'ευθείας τηλεφωνική σύνδεση με τον 30χρόνο φιλόδοξο, και πρώτο σε τηλεθέαση δημοσιογράφο (και νομικό) Νίκο Εισαγγελάτο του Σκάϊ με τα πολλά παράθυρα, που τότε καθιέρωσε.

    Μιά από τις πιό συγκλονιστικές (αιματηρές) περιπέτειες ομηρίας (οδός Νιόβης 4 – με θύμα μιά αθώα κοπέλλα την Αμαλία Γκινάκη), άφησε άφωνο το Πανελλήνιο, εξέθεσε την Αστυνομία με τον χειρότερο τρόπο, και χάρισε τρελλά νούμερα τηλεθέασης και διασημότητας στον κ. Νίκο Ευαγγελάτο http://bit.ly/bwyPOQ

  16. Factorx avatar
    Factorx 10/07/2010 00:45:42

    Πάντως ειναι δική μου αισθηση μόνο, ή συμφω νείτε κι εσεις οτι σε λίγο θα σπάνε τις τηλεοράσεις ;

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ Factorx 10/07/2010 00:50:36

      Εμένα πάντως θα μου αρκούσε να τις κλείνουν. Ή να τις ανοίγουν μόνο για να διασκεδάζουν με κάτι "σοβαρούς" και "σοβαρές" των οχτώμιση - ονόματα δε λέμε, υπολήψεις (χα χα χα χα χα) δε θίγουμε.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Factorx 10/07/2010 00:54:36

      καιρος να παρουν 3D -make.believe

    • Dimi avatar
      Dimi @ Factorx 10/07/2010 01:00:23

      Οι τηλεοράσεις έχουν ήδη καταργηθεί. Eπειδή δεν επιτρέπουμε στην αφόρητη τοξικότητα των δελτίων «ειδήσεων», να εισβάλλει στα σπίτια μας. Γιά την έγκριτη ενημέρωσή μας, FactorX Antinews for ever! Και ραδιόφωνο. Γιά να πλάθουμε τις δικές μας παραστάσεις και εικόνες. Γιά να ονειρευόμαστε με μουσική.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Factorx 10/07/2010 10:32:20

      Φάκτορα, χρησιμεύουν και για χρήσιμα πράγματα, και όχι μόνο για τη θέαση σαπροκάναλων, οι τηλεοράσεις. DVD, Playstation, κάποιες καινούργιες έχουν και ενσωματωμένο Internet browser...

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/07/2010 00:48:11

    Θα σου βρούμε τους καλύτερους δικηγόρους!
    Και όλοι μάρτυρες!
    Θα γίνεις ήρωας!
    Θα βαρεθείς να δίνεις συνεντεύξεις. Μια καινούργια καριέρα θα ανοιχτεί μπροστά σου!
    Μηπως πρέπει να το ξανασκεφτείς;

  18. Μisha avatar
    Μisha 10/07/2010 10:56:40

    Θυμάστε τις ρούγες στις γειτονιές των χωριών;
    Που καθόντουσαν οι γειτόνισσες και λέγανε τα καθέκαστα του σπιτικού, της; δουλειάς, της κοινότητας τους;
    Λοιπόν, αυτή την ψυχοθεραπευτική συνήθεια (υπάρχει σχετική αναφορά αμερικανού ψυχιάτρου για τη σύνδεση της ρούγας με την ανυπαρξία κατάθλιψης στις Κυκλάδες) και ανάγκη επικοινωνίας, την εκμεταλλεύονται οι εμποράκοι της τηλοψίας.
    Αν δεν υπήρχε αυτό το χαζοκούτι, οι άνθρωποι θα αναγκαζόμασταν να συναντηθούμε και να επικοινωνήσουμε, πρόσωπο προς πρόσωπο.
    Τώρα , στο καβούκι μας ο καθένας, δε λέμε ουτε καλημερα στο γείτονα μας και σερνόμαστε υπνωτισμένοι σα τα νεκροζώντανα ζόμπι, από το λιλί της κάθε Τζουλιάνας.

  19. xaris avatar
    xaris 10/07/2010 13:47:56

    ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

  20. Φ.Σ. avatar