#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2010 13:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνουν reality Έλληνες φορολογούμενους



ΣΕ REALITY SHOW με ακούσιους πρωταγωνιστές Έλληνες πολίτες και επαγγελματίες μετατράπηκαν φορολογικοί έλεγχοι σε περιοχές της Αθήνας και σε κοσμοπολίτικα νησιά, σε μια προσπάθεια της κυβέρνησης να πείσει το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο αλλά και τη γερμανική κοινή γνώμη ότι καταβάλλει ειλικρινείς και αποτελεσματικές προσπάθειες για την πάταξη της φοροδιαφυγής.

Το «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ» αποκαλύπτει σήμερα ότι ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιώργος Παπακωνσταντίνου αποδέχτηκε αίτημα του ΔΝΤ και Γερμανών αξιωματούχων ώστε σε κλιμάκια του ΣΔΟΕ για φορολογικούς ελέγχους να υπάρχει παρουσία και στελεχών του Ταμείου -πιθανόν και αξιωματούχων του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών-, δημοσιογράφων και τηλεοπτικών καμερών από γερμανικά μέσα ενημέρωσης. Πληροφορίες αναφέρουν ότι οι εφοριακοί συνοδεύονταν σε κάποιες περιπτώσεις από κάμερες του ZDF και σε άλλες από αυτές του RTL, ενώ υπάρχουν μαρτυρίες και για παρουσία δημοσιογράφων του «Der Spiegel».

Οι έλεγχοι αυτοί άρχισαν πριν από περίπου δύο εβδομάδες και τα «μικτά» συνεργεία επισκέφθηκαν δεκάδες επιχειρήσεις στην Αθήνα, τη Σαντορίνη, τη Μύκονο, την Πάρο και αλλού. Από τη Γερμανία εστάλησαν τουλάχιστον τρία τηλεοπτικά συνεργεία, που ολοκλήρωσαν το… έργο τους στα μέσα της περασμένης εβδομάδας. Επελέγησαν νησιά πασίγνωστα στη διεθνή κοινή γνώμη για προφανείς λόγους και υπήρξε δέσμευση ότι θα προβληθεί στη γερμανική τηλεόραση σχετικό ντοκιμαντέρ, με στόχο να καθησυχάσουν οι Γερμανοί πολίτες ότι τα χρήματα που έδωσαν μέσω του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας πιάνουν τόπο. Το αίτημα για να στηθεί το παράδοξο και για πολλούς προσβλητικό για τους Ελληνες φορολογουμένους σκηνικό υπεβλήθη στην κυβέρνηση, η οποία το αποδέχτηκε, υπό το βαρύ κλίμα αμφισβήτησης που έχει κυριαρχήσει στους κόλπους του ΔΝΤ για την ικανότητα της Αθήνας να αντιμετωπίσει τη φοροδιαφυγή. Αλλωστε στην τελευταία έκθεση του Ταμείου για την υλοποίηση του μνημονίου επισημαίνεται ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η φοροδιαφυγή.

Τα κλιμάκια ανέλαβαν να τα συγκροτήσουν οι υπεύθυνοι του ΣΔΟΕ κατά περιοχή και υπήρξε φροντίδα ώστε στους ελέγχους να συμμετέχουν και υπάλληλοι που γνωρίζουν γερμανικά, προκειμένου να γίνεται η αναγκαία συνεννόηση. Στην Αθήνα το εγχείρημα ανέλαβαν να υλοποιήσουν ο διευθυντής του ΣΔΟΕ Αττικής κ. Νίκος Παναγιωτόπουλος και ο τμηματάρχης κ. Νίκος Μαϊτός. Εγινε έφοδος σε πολλές επιχειρήσεις, ενώ υπήρξαν και ευτράπελα, καθώς σε τουλάχιστον μία - δύο περιπτώσεις οι επιχειρηματίες έγιναν έξαλλοι με το σκηνικό που είχε στηθεί σε βάρος τους. Πληροφορίες, δε, αναφέρουν ότι ακόμη και οι έφοδοι του ΣΔΟΕ πριν από δύο εβδομάδες στη συναυλία των U2 στο Ολυμπιακό Στάδιο έγιναν υπό την υψηλή εποπτεία και παρακολούθηση των ξένων παραγόντων.

Στη Σαντορίνη το κλιμάκιο έμεινε τέσσερις μέρες και ήλεγξε περίπου είκοσι επιχειρήσεις: από ξενοδοχεία και μπαράκια μέχρι καταστήματα ενοικίασης αυτοκινήτων και από χώρους εστίασης σε παραλιακές και πολυπληθείς περιοχές μέχρι την Κοινοπραξία Πλοίων Θήρας, που εκμεταλλεύεται καΐκια, τα οποία κάνουν ημερήσιες εκδρομές! Ανάλογοι είναι και οι έλεγχοι στα άλλα νησιά, με προτεραιότητα στις επιχειρήσεις τουρισμού. Η διαδικασία αυτή ωστόσο έχει προκαλέσει αντιδράσεις, όπως είναι λογικό, από πολλούς επαγγελματίες, που θεώρησαν πως καταπατούνται τα ατομικά τους δικαιώματα και παραβιάζονται συνταγματικές πρόνοιες για την προστασία του φορολογικού απορρήτου.

Μέχρι στιγμής όμως δεν υπήρξαν επίσημες καταγγελίες στις φορολογικές ή άλλες αρχές, αφού οι επιχειρηματίες εκφράζουν φόβους ότι τυχόν έντονη αντίδρασή τους σε αυτή τη μέθοδο ελέγχων θα τους προκαλέσει περισσότερα προβλήματα. Ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Σαντορίνης κ. Νίκος Νομικός είπε στο «ΘΕΜΑ» ότι αντιλήφθηκε ελέγχους με την παρουσία ξένων, πιθανόν υπαλλήλων του υπουργείου Οικονομικών της Γερμανίας, όμως δεν του έγιναν καταγγελίες για να ερευνήσει την υπόθεση.

Σε πολλές περιοχές, όπως στη Σαντορίνη, υπήρξε και το αίσθημα της εθνικής προσβολής και μάλιστα σε κάποιον έλεγχο ειπώθηκε ότι «οι γερμανικές κάμερες θα έπρεπε να πάνε πρώτα να πάρουν πλάνα από τα μνημεία στο Δίστομο και τα Καλάβρυτα, όπου οι Γερμανοί σκότωσαν εκατοντάδες Ελληνες, και μετά να έχουν το θράσος να εισβάλλουν στις ελληνικές επιχειρήσεις»!

Γίναμε τηλεοπτικά νούμερα - Το αρνί, ο φορτηγατζής και το ZDF!

Από τις πλέον τραγελαφικές σκηνές που βέβαια ξεπερνούν κάθε όριο λογικής και αξιοπρέπειας ήταν αυτές οι οποίες εκτυλίχθηκαν στους σταθμούς των διοδίων της εθνικής οδού στην Ελευσίνα και το Καπανδρίτι. Ελεγκτικά κλιμάκια της Εφορίας εγκαταστάθηκαν επί τετράωρο στους συγκεκριμένους σταθμούς και σταματούσαν φορτηγά προκειμένου να διαπιστώσουν αν παρανομούν με τα φορτία τους. Φυσικά βρέθηκαν αρκετές περιπτώσεις σοβαρών ή και αμελητέων παραβάσεων, που τιμωρήθηκαν με αυστηρά πρόστιμα προς τέρψη των γερμανικών καμερών, οι οποίες κατέγραφαν τα πάντα.

Μάλιστα πληροφορίες αναφέρουν ότι σε έναν έλεγχο εντοπίστηκε μεταφορέας να έχει στο φορτηγό του ένα αρνί παραπάνω απ’ όσα έγραφε το δελτίο αποστολής! Το απεγνωσμένο επιχείρημά του ότι προόριζε το δύσμοιρο και πλεονάζον αρνί για το οικογενειακό τραπέζι και όχι για εμπορία -εξ ου και δεν το συμπεριέλαβε στα έγγραφα- έπεσε στο κενό, καθώς το ZDF που παρακολουθούσε δεν άφηνε περιθώρια για επιεική αντιμετώπιση του φορτηγατζή!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/09/2010 13:23:49

    Αντισυνταγματικο !!! Να τους κανουν αγωγες οσοι δεχθηκαν ριαλιτυ επισκεψεις ΣΔΟΕ. Κωλωνουν? Τα βρηκαν με τους ελεγχτες? Φοβουνται νεες επεισκεψεις ? / εκβιασμους??

    Τι κανουν??

    ΠΠ

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/09/2010 13:59:35

      Κρύβουν τα υπόλοιπα κλεμμένα, με τις κάμερες μόνο έλεγχο της πλάκας μπορείς να κάνεις, κι έτσι τη σκαπουλάρουν από τα υπόλοιπα.... ειδικά στα νησιά τι περιμένεις αποδείξεις για την ομπρέλα στην Ψαρού?

  2. 11888 avatar
    11888 20/09/2010 13:30:20

    Τα λογια εχουν στερεψει πλεον.Απο ποτε γιναμε γερμανικη αποικια?

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ 11888 20/09/2010 13:40:29

      Από τη δολοφονία του Καποδίστρια.

  3. Παρτο αλλιως... avatar
    Παρτο αλλιως... 20/09/2010 13:33:02

    Βρε καλά κάνουν και πάνε και Γερμανοί και κανάλια μαζί!

    Μπας και η παρουσία των αποτρέψει το ΣΔΟΕ να "τα παίρνει" στους Ελέγχους...

    Βρίζουμε τους Γερμανούς εδώ, βρίζουμε τους Γερμανούς εκεί, βρίζουμε τους Γερμανούς παραπέρα...

    Για πηγαίνεται στη Γερμανία να δείτε πως δουκλεύουν όλα ρολόι και δεν έχει να κάνει μόνο με το κράτος και την οργάνωσή του (η οποία εκεί υπάρχει και εδώ δεν υπάρχει) αλλά πρωτίστως με την νοοτροπία των πολιτών...

    Τί να λέμε τώρα...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Παρτο αλλιως... 20/09/2010 14:31:41

      Για πήγαινε να κάνεις έλεγχο με κάμερα στη Γερμανία, να μείνεις χωρίς ποπό!

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Παρτο αλλιως... 20/09/2010 15:17:22

      Πάντως το γεγονός είναι ότι με την κάμερα δεν μπορούν να τα "πιάσουν" .... Τίνα πείς ....

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 20/09/2010 13:40:45

    Απο τοτε πουρθαν μποτεν
    Ολα γινανε φερμποτεν
    το Ψωμακι μας μπομποτεν,
    τα κοριτσια μας κοκοτεν,
    για να δουμε εως ποτεν. (Ασμα της Κατοχης)

    Ακουσες Παπανδρεου? Αυτη ειναι η Εθνικη Υπερηφανια που εννοουσε ο μακαριτης? Κριμα παιδι μου.

  5. Misha avatar
    Misha 20/09/2010 13:44:07

    Παλιά, οταν αποβιβάστηκαν οι αραπάδες του Ιμπραημ σρα μετόπισθεν των ελληνικών δυνάμεων κάποιοι γέροι Μανιάτες, άνοιξαν τα σπίτια τους, εμφανιζόμενοι πρόθυμοι να παραδοθούν αλλά μόνο στους επικεφαλής αξιωματικούς.
    Μόλις οι ανυποψίαστοι τουρκοαιγύπτιοι πάτησαν στο κατωφλι οι γέροι άδειασαν πάνω τους τα καρυοφίλια τους προκαλώντας πανικό στους λοιπούς εισβολείς.
    Αναζητούνται οι επίγονοι εκείνων των λεβεντόγερων...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Misha 20/09/2010 14:06:03

      Εμείς είμαστε οι απόγονοι-επίγονοι εκείνων των "λεβεντόγερων" όπως τους λες. Οπως είμαστε εμείς οι ίδιοι πάλι απόγονοι-επίγονοι εκείνου του Αιγυπτιώτη έλληνα που έβγαλε καλά κέρδη πουλώντας προμήθειες στο στράτευμα του Ιμπραήμ. Από τα οποία κέρδη αργότερα, μας προέκυψαν και "εθνικές ευεργεσίες".

      Θραξ Αναρμόδιος

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Θραξ Αναρμόδιος 20/09/2010 14:37:51

        :)

      • Misha avatar
        Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 20/09/2010 14:39:13

        Κάποιοι που έζησαν τη γερμανική κατοχή μου μετέφεραν μια ρήση αποδιδόμενη στον Αδόλφο, την οποία ωστόσο δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω από άλλη πηγη αλλά έχει εδνιαφέρον.

        Φέρεται λοιπόν, να είπε ο Χίτλερ πως «σε καμμία άλλη χωρα δε βρήκε τόσους πρόθυμους να συνεργαστούν μαζί του, όσους βρήκε στην Ελλάδα»

      • aengus avatar
        aengus @ Θραξ Αναρμόδιος 20/09/2010 14:58:33

        Ο «Αρτέμης Μάτσας» είναι εμβληματική μορφή. Αλλά δεν ξεπήδησαν ξαφνικά όλοι ετούτοι. Επωάζονταν πολλά χρόνια σε κάποιος χώρους.

      • aengus avatar
        aengus @ Θραξ Αναρμόδιος 20/09/2010 14:59:34

        οι σημερινοί

      • aengus avatar
        aengus @ Θραξ Αναρμόδιος 20/09/2010 15:01:23

        Εντωμεταξύ ο μικροφύρερ δηλώνει σε ενδιαφέρουσα και απειλεί ότι θα γεννήσει κι άλλους.

  6. spiros avatar
    spiros 20/09/2010 13:51:07

    Επικοινωνιακά τερτίπια του ΠΑΣΟΚ . Επίδειξη της εθνικής κατάληψης. Πρέπει να τους βραβεύσουμε για την καινοτομία με το βραβείο που μποέί να δώσει κάθε Έλληνας χωρίς πολύ κόπο.

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 20/09/2010 13:51:27

    Προταση: Να πουνε στους διαμαρτυρομενους φορτηγατζηδες, αντι να φραζουν την Αθηνα, να πατησουν με τα φορτηγα τους τα γερμανικα καναλια που παρακολουθουν ελεγχους σδοε.

  8. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 20/09/2010 13:55:35

    Eδω βάζουν πρόστιμα για το αρνί και στη Γαλλία οι αρχές επέβαλαν πρόστιμο 384. 900. 000 € στις τράπεζες επειδή χρέωσαν υπερβολικά τέλη στην πελατεία τους

    http://www.autoritedelaconcurrence.fr/user/avisdec.php?numero=10-D-28

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/09/2010 13:59:58

    Ακουω ΣΚΑΙ, καλει εκπροσωπος ναυτιλιακης εταιριας και ζητα να μιλησει με πιον ???

    Τον Κωνστα !!, της λεει ο Αποστολης.. τι τον θελετε??
    - εχουμε μια υποθεση και θα θελαμε να του μιλησουμε !!!!

    Οι Δημοσιογραφοι ειναι και συμβουλοι επιχειρησεων ?? Τα περνουν μαυρα για γνωμοδοτησεις σε επιχειρηματιες?

    Για να τον ψαχνει η κυρια.. σημαιναι οτι απο καπου το ακουσαν οτι ο Κωνστας παρεχει σχετικες υπηρεσιες και τον ψαχνουν να τους βοηθησει.. με το αζημιωτο φανταζομαι !!

    ΨΕΦΤΥΛΑ ΚΩΝΣΤΑ.. σε βγαλανε στο κλαρι οι πελατες σου !

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/09/2010 14:10:44

      Ο Παπαγαλος του "Χρηματιστηριου"... βρεγμενη σανιδα !

      Τι λενε οι "συναδελφοι" του ??

      ΠΠ

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/09/2010 14:00:21

    Σπάστε τους τις κάμερες την επόμενη φορά.
    Αντιδράστε.
    Το ΣΔΟΕ έχει δικαίωμα να ελέγξει, αλλά τα κανάλια των κατοχικών δυνάμεων που κάλεσαν οι Τσολακογλου και οι Κουίσλινγκ όχι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 20/09/2010 14:02:20

      Κανενα καναλι δεν εχει δικαιωμα να παρισταται σε ελεγχο ΣΔΟΕ !!!

      ΑΓΩΓΕΣ ΤΩΡΑ. Στα καναλια και στην Τροικα που τους καλεσε/αποδεχθηκε/

      Μπηκαν καμερες στον Αλτερ για τα τιμολογια ??

      ΠΠ

  11. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 14:00:44

    Οι Γερμανοι της Κατοχης (και αλλοι στο παρελθον), ηρθαν ως κατακτητες.Αυτους καποιος Ελληνας Κυβερνητης τους καλεσε, γιατι, (ΟΧΙ ΩΣ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΑΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ), ουδεις μας ΔΑΝΕΙΖΕ, αλλα γιατι ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (ως μη οφειλε), ηταν ΜΗΔΕΝΙΚΑ.
    Παραδειγματος χαρειν:
    Ενα ζευγαρι χρωστα την δοση του τραπεζικου του Δανειου υψους 800 ΕΥΡΩ, ενω παραλληλως χρωστα περι τα 300 ευρω σε δανεια/καρτες καταναλωτικης πιστης μηνιαιως.Απευθυνεται εκ νεου στις Τραπεζες για περαιτερω δανεισμο ετσι ωστε να καλυψει τις αναγκες του, ενω στην ακρη δεν εχει μ ι α...

    Αυτο γιατι απο ολους αποσιωπαται??Γιατι ολοι "τεινουν" να μας πεισουν οτι για ολα ευθυνεται η μη εκ νεου τραπεζικη δανειοδοτηση της πατριδας μας, και οχι η παντελης ελλειψη αποταμιευσης εκ μερους της??

    Καποτε στα Δημοτικα Σχολεια (επι Καραμανλη του θανοντος) η 30η Οκτωβριου αν δεν κανω λαθος ηταν η ημερα που ολοι μας ενημερωνομασταν (ως παιδια ακομη), για τα αγαθα της αποταμιευσης και της υπαρξεως κουμπαραδων.

    Ποια ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ, και πολυ περισσοτερο σε αυτα που θα ακολουθησουν???

    Ηταν απλα ανυπαρκτη.Για αυτο δεν προκειται να μας μιλησει ποτε κανεις.Μονο για Νεα Δανεια, και για τροπους/"κολπακια" εξασφαλισεως τους στο διηνεκες θα μας ομιλουν η κατα τα λοιπα εθνοσωτηρες μας.Πως δηλαδη θα συνεχισουμε να χρεωνομαστε για να επιζουμε και να τους ψηφιζουμε.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/09/2010 14:01:34

    ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΣΒΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΤΕ ΤΩΡΑ!!

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 20/09/2010 15:03:47

      Και δεν θα έχει απομείναι κανείς να μας υπερασπισθεί.

  13. ANTHI PAPAGEORGIOU avatar
    ANTHI PAPAGEORGIOU 20/09/2010 14:02:16

    οι θιγομενοι καταστηματερχες, να καταθέσουν στα κανάλια αυτά και σε όσους έδωσαν την άδεια, αγωγες αποζημίωσης για προσβολή της προσωπικότητας , για διαφυγόντα κέρδη από τη δυσφήμιση κλπ, για να μαθουν επιτελους οτι δεν ειμαστε ξεφραγο αμπέλι! επιτέλους , κάποιος ας κουνηθεί, τρώμε "ξύλο" κάθε μέρα και ανδίδραση μηδέν.........

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 20/09/2010 14:02:39

    Κι'όμως, τα Λεφτά Υπάρχουν.. http://bit.ly/dBMjuB

  15. Εnzo avatar
    Εnzo 20/09/2010 14:04:09

    ξεφτιλισμενα πραματα απο τον εθνικο μας ξεφτιλα.

    που θα παει ομως..?
    θα το φερει ο βλαχος το τυρι στο τελος...

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/09/2010 14:07:30

    Τσακίστε τους γιατί σε λίγο θα ξεφτιλίζουν τις μανάδες σας.

    Τις πόρτες στα μαγαζιά τι τις έχετε, για να πουλάνε μούρη σε καμια κοπελίτσα;

  17. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 20/09/2010 14:15:04

    ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ ???

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/09/2010 14:38:49

    Δεν ήρθαν εδώ για να εισπράξουν "όμορφα και ωραία" τα δανεικά για τους τοκογλύφους.

    Ήρθαν για να μας ταπεινωσουν.

    Μόνο αν το αντιληφθούμε αυτό, θα αντιδρασουμε σωστά.

    Βασικά πρέπει να βρεθεί ο πρώτος ΗΡΩΑΣ που θα κάνει την αρχή.

  19. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 14:52:57

    Ο "Ηρωας" της αρχης να μην ξεχνα οτι δεν εχουμε ελλειμμα "ηρωων" εκλεκτη κ.κ. "ονοματιζομενη" ως αλλενακι.Δυστυχως--πολυ πολυ δυστυχως--εχουμε τεραστια ελλειψη ανθρωπων με μυαλο και συνεση.Και αν επι του παροντος "δαιμονοποιουμε" κοινους υπαλληλους εργαζομενους για το ΔΝΤ, ειναι απολυτως φυσιολογικο, καθοσον στην μακραιωνη ιστορια μας, "δαιμονοποιησαμε" τον Σωκρατη, τον Μεγα Αλεξανδρο και τοσους αλλους...Μεχρι που διαβασαμε "μεχρι σταγονας" τα λεγομενα αλλα και τα πεπρεγμανα τους!!!Τοσο Μυστηριοι αλλα και τοσο ωραιοι ειμαστε ως ΕΛΛΗΝΕΣ!!!
    ΥΓ:Καμια συνδεση βεβαιως των δικων μας ΗΡΩΩΝ με κοινους υπαλληλισκους...Αλλα το αγριο ενστικτο της φυλης μας, καταλαβαινει ΑΠΟΛΥΤΑ, οτι και αυτοι δεν φταινε σε τιποτα..Πως θα μπορουσαν, αλλωστε??

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 15:03:23

      Ο όρος "δαιμονοποίηση" είναι η προπαγάνδα του Kατοχικού Fund.

      Ποιος νομιμοποίησε το ΔΝΤ και τους "υπάλληλους" του ΔΝΤ να ελέγχουν;
      Ο Ελληνικός λαός δεν ψήφισε ΔΝΤ τον Οκτώβριο.

      Μόνο το ΣΔΟΕ έχει δικαίωμα να ελέγχει.

  20. aengus avatar
    aengus 20/09/2010 14:53:31

    «Θα ήθελα να τους πνίξω στον εμετό μου», λέει κάπου ο Φλωμπέρ…

  21. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 20/09/2010 15:15:29

    Με την ευκαιρεια της ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ...αυτη η ψυχη αδελφια μου αλητες πουλια θα την σκαπουλαρει; Και καποιοι αλλοι με καταθεσεις 30.000.000 €
    Ρωτω διοτι κατα τα φαινομενα ετοιμζονται για νεες περικοπες μισθων

  22. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 15:56:39

    Προς κ.κ."Αλλενακι"

    Ο λαος δεν γνωρισε περι των διαβοητων spreads...Ομοιως δεν εγνωριζε/γνωριζει περι της Εθνικης Αποταμιευσης που ανωτερω αναφερομαι.Αρα η οποια επικληση επι του λαου, ειναι ευκαιριακη...Ειναι αιτια (αναιτου επαναστασεως), επι της οποιας ουδεις γνωριζει το "γιατι"!!!Καποια στιγμη (των στιγμων), θα πρεπει να τεθει επισημα-ως συνεβαινε και στην ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ-το ποιοι θα δικαιουνται, του υψιστου δικαιωματος συμμετοχης στα κοινα.Καθοσον, συμμετοχη στα κοινα δεν ειναι μονο η ζητησις της λαικης ετυμηγοριας, αλλα, και του ποιοι συμμετεχουν σε αυτην την κατ'εξοχην σημαντικη διαδικασια.
    Ολα αυτα ομως επι του παροντος ειναι "ψιλα γραμματα".Δεδομενης της γνωσης του οτι απευθυνονται σε κατα το πλειστον αδαεις, οι πολιτικοι μας, εχουν το απεριοριστο δικαιωμα να λενε και να πραττουν κατα το δοκουν..

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 16:04:23

      Στην ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑ τι συνέβαινε?

      Βρήκαμε ευκαιρία και σκάσαμε μύτη, ε?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ (A)θανάσης 20/09/2010 17:15:26

        Μην ασχολείσαι (Α)Θανάση.
        Είναι που είναι βαρετή η υπηρεσία..., ε, και λίγο λακριντί, για να περνάει η ώρα... δε χάλασε ο κόσμος...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 17:08:56

      @ΧΡΗΣΤΟΣ

      "Καποια στιγμη (των στιγμων), θα πρεπει να τεθει επισημα-ως συνεβαινε και στην ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ-το ποιοι θα δικαιουνται, του υψιστου δικαιωματος συμμετοχης στα κοινα."

      Εγώ λέω να το κάνουμε όπως μετά τον Λαμιακό πόλεμο, την Κραννώνα κλπ. Να έχουν πολιτικά δικαιώματα μόνοι όσοι δηλώνουν από ένα εισόδημα κι απάνω. Πχ. 30.000 ευρώ. Να τους δώσουμε και κίνητρο να μην είναι φοροφυγάδες.

      [lol]

      Και ποιος θα αποφασίσει το ποιοι δικαιούνται;
      Για δημοκρατία θα το πάμε ή τίποτ' άλλο;

      Θραξ Αναρμόδιος

  23. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 16:12:08

    Προς κ.κ. Α(θαναση).

    Αν δεν λανθανω γονος της ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, ειναι ο εκλεκτος κ.κ.Σιουφας.Των απειρων ακινητων (επι Κολωνακιου, και οχι μονο) πλεον, αλλα ουδεποτε--τουλαχιστον στο αυτο φιλοξενοτατο site--, μπαινω σε διαδικασιες "κοντρας" με φανατισμενους...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 16:24:45

      Λάθος πρώτον: νομίζεις ότι είμαι οπαδός (και φανατισμένος κι'όλα!) της ΝΔ..

      Λάθος δεύτερον: το κ.κ. το χρησιμοποιείς λανθασνένα συστηματικά.

      Λάθος τρίτον: τα προβλήματά μας δεν θα λυθούν αν απαγορευτεί στις γιαγιούλες να ψηφίζουν. Αν ίσχυε αυτό, στη σημερινή κατάσταση θα βρισκόμασταν πριν 30 χρόνια...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ (A)θανάσης 20/09/2010 17:11:34

        Οι γιαγιούλες μια χαρά ενημερωμένες είναι από την τηλεόραση. Ολη μέρα πλέκουν και ψήνουν καφέ με τις γειτόνισσες και βλέπουν Ανίτα Πάνια, Τατιάνα, Βέρα στο δεξί, Λάμψη και άλλα τέτοια επιμορφωτικά. Ολα τα ξέρουν.

        Γερές να είναι να χαίρονται τα εγγονάκια τους και μας, τα καμάρια τους.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 20/09/2010 17:14:44

        Θράκα ναι ρε κάθονται όλη μέρα και βλέπουν τα ξ*κωλα και τα βραζιλιάνικα στην τιβι και μετά ανεβάζουν πίεση και την πληρώνουν τα εγγόνια...

        Χώρια που η γιαγιά από την τσατίλα της χαλάει και η μαρμελάδα ναπουμεξερωγω...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ (A)θανάσης 20/09/2010 17:17:52

        @tsilivithras

        α, ρε tsilivithras μ' έκανες και γέλασα. Μόνος στο γραφείο, με την πόρτα ανοιχτή, θα περνάει και κανένας απόξω θα λέει "πάει, λάλησε αυτός. Ας όψεται η κρίση"

        Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 20/09/2010 17:21:04

        Κλείσε ρε την πόρτα...τρελός είσαι;;;
        Θα σε ρουφιανέψουν στο 1142 ωρέ φουγάρο!!!

        (είναι τρελές αυτές οι γιαγιάδες σε λέω)

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ (A)θανάσης 20/09/2010 17:30:28

        @tsilivithras

        Την ανοίγω γιατί κάνει ζέστη ρε συ tsilivithras. Είπα να κάνω και λίγη οικονομία στο αρκουδίσιον. Θα την κλείσω όμως και θα τ' ανάψω. Ας πα να καίει. Σε λίγο εξάλλου που θα ενεργοποιήσει τον αναπτυξιακό νόμο το ΠαΣοΚ, θα αρχίσουν να έρχονται δουλειές πάλι. Με χρυσά κουτάλια θα τρώμε. Θα τα κονομήσουμε σε λέω.

        Θραξ Αναρμόδιος

        ΥΓ. Να σου ξομολογηθώ ότι έκανα και την βέβηλη σκέψη να το κόψω το ρημάδι. Για οικονομικούς λόγους. Με τις νέες τιμές των τσιγάρων υπολογίζω ότι θέλουμε οικογενειακώς 500 ευρώ το μήνα για τσιγάρα. Με 80% τον φόρο καπνού, μόνο από την δικη μου οικογένεια παίρνει το δημόσιο 400 ευρουλάκια το μήνα. Συμβάλλω στα πυροβολημένα οικονομικά του δημοσίου και θα με καρφώσουν κιόλας.

        ΥΓ2. Καλά ρε συ, τι τα κάνουν τόσα λεφτά που μαζεύουν τόσα χρόνια από ΦΠΑ και τσιγάρα; Τα βάζουν φωτιά; 400 μόνο από μας σΕ λέω.

        ΥΓ3. Ξέρεις στις βιομηχανίες καπνού, μου μετέφερε συνάδελφος ΙΤ-ίστας, υπάρχουν εφορίες. Το φορτηγό με τα τσιγάρα για να βγει από την πύλη του εργοστασίου, πρέπει το εργοστάσιο να _προπληρώσει_ τον φόρο. Πολλά λεφτά ρε παιδί μου.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 20/09/2010 18:24:49

        Θράκα τον αναπτυξιακό νόμο που ΘΑ φτιάξει το ΠΑΣΟΚ θα τον δεις ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ όταν δεις εμένα με ολόσωμο μαγιώ στην Αριστοτέλους να ηγούμαι πορείας υπέρ των δικαιωμάτων των αντικαπνιστών...

        Τόσες πιθανότητες έχεις...

        Επίσης στην ίδια νοοτροπία του "ρούφα κι έρχεται" που προωθεί το ΠΑΣΟΚ θα δεις και την απορρόφηση του ΕΣΠΑ...

        Σκέφτεσαι να κόψεις το τσιγάρο επειδή ο κολητός σου ο Strange είναι μέγας προβοκάτορας και αναρτά συνεχώς post με ιντριγκαδόρικη θεματολογία να τσιμπάνε τα αριστερόνια και να υπερασπίζονται τους απανταχού "άκαπνους".

        Show some BALLS ρε...κάπνιζε παραπάνω και όπου δεις ψηλομύτηδες άκαπνους φύσα τον καπνό στα μούτρα τους.

        Υ.Γ.1
        400ευρώ φόρο το μήνα;;;;;
        Κάτσε να πάρω τηλέφωνο το λογιστή μου...μια χαρά επιστροφή φόρου είναι.

        Υ.Γ.2
        Τι τα κάνουν;;;Κότερα και ακίνητα...βλέπε ανάρτηση πόθεν έσχες.

        Υ.Γ.3
        Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

  24. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 20/09/2010 17:56:11

    Στον Λαμιακο Πολεμο-Φιλε διαδικτυακα που σε διαβαζω., κ.κ.Θραξ Αναρμοδιε-τον "κερδισε" λιγο πριν αποδημησει εις Κυριον, ο Μεγιστος Κρατερος επιστρεφοντας απο την Βαβυλωνα....Καλα τα γραφεις και συμφωνω.Ομοιως συμφωνω με τον φιλο που προ ολιγου "με εκραξε" για τα της ΝΔ (Θανασης, αν δε κανω λαθος).

    Φιλε Θαναση για του απολυτου ΛΟΓΟΥ ΑΛΗΘΕΣ, επι 20ετιας, δεν ψηφισα ΝΔ.Τωρα θα ψηφισω-οχι ΝΔ-αλλα τον Σαμαρα, γιατι τον πολυσυμπαθω, και τον προτεινω και σε αλλους.Θα μου αρεσε, να ειχε "φτιαξει" κατι α λ λ ο, ΑΛΛΑ αυτο εχει ελαχιστη σημασια...

    Καλο απογευμα σε ολους.

    Υ.Γ.Προς Θαναση.Το (κ.κ), ειναι σεβασμος σε ανθρωπους που ειμαστε σε γραμμη "επικοινωνιας", εστω και εν μεσω διαδικτυου.Δεν ειναι υποκριτικο, απλως ειναι κομματι της κοσμοθεωριας μου.

  25. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/09/2010 11:33:25

    Το γεγονός της σωστής λειτουργίας των θεσμών είναι ένα πράγμα, αλλά εδώ έχουμε επίδειξη δουλοπρέπειας.
    Πιστεύει κανείς ότι επειδή σε 5-10 ελέγχους ήταν παρόντα (παράτυπα) γερμανικά ΜΜΕ, στους υπόλοιπους ελέγχους, που δεν παρίστανται, το ΣΔΟΕ θα είναι άψογο;
    Αυτές οι ηλίθιες επιδειξεις ραγιαδισμού δεν πρόκειται να αλλάξουν την κακή ελληνική νοοτροπία, αντίθετα είναι αποδείξεις κράτους που έχει τη νοοτροπία μπανανίας. Οι Μπανανίες είναι εξ ορισμού και κομπλεξικές και δουλοπρεπείς και διεφθαρμένες.
    Το καθυστερημένο που παριστάνει τον πρωθυπουργό ελέω κληρονομικού χαρίσματος και πασοκικής βλακείας, τόσα καταλαβαίνει, τόσα κάνει. Αλλά η Βικιπαίδεια, που διαβάζει αφειδώς (στην αγγλική της έκδοση), δεν μαθαίνει πολιτική σκέψη.
    Περιττό να σας πω ότι τόσο η Διαμαντοπούλου, όσο και ο Παπακωνσταντίνου (και πολλοί άλλοι) τα παιδιά τους τα στέλνουν στα Σχολεία της Αμερικανικής Παροικίας Αθηνών.