19/11/2008 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνουν προσωρινά στην άκρη οι καπνοπαραγωγοί

Κανονικά διεξάγεται η κυκλοφορία των οχημάτων στην Εθνική οδό Αθηνών- Λαμίας μετά την απόφαση των καπνοπαραγωγών να αποσύρουν τα τρακτέρ τους από στο 140ό χιλιόμετρο, στο ύψος της Αταλάντης. Αποκαταστάθηκε η κυκλοφορία και στο 79 χλμ. της Νέας Εθνικής Οδού Αντιρρίου - Ιωαννίνων και στα δύο ρεύματα.

Οι αγρότες αποφάσισαν να μετακινήσουν τα αγροτικά μηχανήματα πλάι στην εθνική οδό και να επανακαθορίσουν τη στάση τους την Πέμπτη το πρωί ανάλογα με τις αποφάσεις του συμβουλίου υπουργών της ΕΕ που συνέρχεται στις Βρυξέλλες. Οι καπνοπαραγωγοί διαμαρτύρονται για την περικοπή από το 2009 του 50% των επιδοτήσεών τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/11/2008 19:55:47

    Μα νομιζω οτι το οτι θα κοπουν οι επιδοτησεις, ηταν γνωστο πο χρονια.
    Εκεινο ου δεν ξερω, ειναι ποσο προσπαθησαν οι βολευτες τους, να τους δωσουν να το καταλαβουν,γιατι κακα τα ψεμματα, καλο πραμα οι επδοτησεις.
    Τωρα ομως που τελειωνει η π[εριοδος των παχιων αγελαδων, τι θα κανουν;
    Και μην ξεχνατε, οτι οι επιδοτησεις αυτες, δινοντουσαν και για να γινει ανδιαρθρωση καλλιεργειων, ενω εδω αυτες τρωγοντουσαν και γινοντουσαν σπιτια και αυτοκινητα, για να μην πω και τις Βουλγαρες, που και αυτες, απο κει τρωγανε.
    Η μηπως δεν ειναι ετσι;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2008 19:59:46

    Κακό, κάκιστο πράγμα οι επιδοτήσεις. Σε ενθαρρύνουν να κάνεις μάλλον άχρηστα πράγματα. Π.χ. ενοικιαζόμενα τρίτης κατηγορίας που απευθύνονται σε γκαβούς. Ή βιομηχανίες φαντάσματα στην Κομοτηνή. Ή βιοτεχνίες σφολιάτας...

    Ο καπνός είναι νομοτελειακά καταδικασμένος. Οι Ολλανδοί καλλιεργούν ελληνικες τουλίπες που εισάγουμε αεροπορικώς, και εμείς βρωμερό καπνό που προσπαθούμε να πουλήσουμε σε Αζέρους (οι Ουκρανοί έχουν εκπολιτιστεί και θα το κόψουν σύντομα)

  3. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 19/11/2008 21:13:25

    Σε λιγο θα πρεπει να αντιγραψουν το Βουλγαρικο επιχειρηματικο δαιμονιο!!,αφου ακομη και αυτοι, μας ξεπερασαν.
    Με Τροχοσπιτα Οικους Ανοχης σαρωνουν την Μακεδονια και μαζευουν το επιδοτουμενο χρημα.
    Ελληνες ,Πατριωτες, ξεσηκωθειτε ,ωρα να παρουμε τα λεφτα μας πισω!!! Αντιγραψτε τους ,εμεις εχουμε και καλυτερο πραγμα!!!

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/11/2008 23:13:14

    @Mακρης Κ.: σοβαρά μιλάς; Δεν το είχα ακούσει. Μ' έστειλες!

  5. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 20/11/2008 00:15:17

    @ νήπιος γέρων
    σοβαροτατα ,ετσι βολευονται τα χωρια της Μακεδονιας, το εγραψαν και οι εφημεριδες.
    Εξελιγμενες επιχειρηματικες πρωτοβουλιες ,μινιμουμ κοστος επενδυσης, φουλ σερβις στο πελατη, αμεση εξυπηρετηση ,προωθημενο επιθετικο μαρκετινγκ (προκαλεις την ζητηση δεν περιμενεις να δημιουργηθει μονη της) με τους καιρους που ερχονται θα πρεπει να τα μελετησουμε ολα αυτα καλα.
    ΥΓ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΣΤΟ ΠΕΛΑΓΟΣ)ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/11/2008 03:42:23

    @Mακρης Κ: ποιο άθρο; Ζήτα, φίλε, το μέιλ μου από τον Φάκτορα να συνεννοηθούμε. Θα περιμένω, ε;

  7. nikos avatar
    nikos 20/11/2008 10:11:56

    Μαλών δεν γνωρίζετε τίποτα σχετικά με της επιδοτήσεις για να γράφετε ότι γράφετε μάθετε πρώτα και μετά ρίχτε την λάσπη σας.

  8. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 20/11/2008 11:33:01

    @ nikos
    Δεν στοχοποιουσα τις επιδοτησεις με την αναφορα τους στο σχολιο μου ,αλλα νομιζω ότι ειμαστε ολοι προθυμοι να διαβασουμε την πληροφορηση περι αυτων που ισως εχης και την οπτικη σου που θα μας προσφερεις.

  9. nikos avatar
    nikos 20/11/2008 12:29:30

    Η φιλοσοφία των επιδοτήσεων είναι μια καθαρά πολιτική ιστορία που έρχεται από πολλή μακριά .
    Με της επιδοτήσεις στην Ευρώπη αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν οι θιασώτες της ενωμένης Ευρώπης ήταν να κάμψουν κάθε μορφή αντίστασης στο όραμα της Ευρώπης .
    Με της επιδοτήσεις κανένας δεν φώναζε για της χαμηλές τιμές των προϊόντων ,οι επιδοτήσεις ήταν για να κερδίσουν χρόνο .
    Ότι έγινε παλιότερα με το βαμβάκι γίνετε τώρα και με τον καπνό ,οι τιμές παραγωγού στου καπνό κάθε χρόνο ήταν και πιο χαμηλές οι επιδότηση συμπλήρωνε το εισόδημα και οι παραγωγοί έκαναν κατά τι κοινός τουμπέκι.
    Το ίδιο δεν έγινε και με τα πορτοκάλια που τα οδηγούσαν στης χωματερές;
    Τα πορτοκάλια τότε εξάγονταν στη σοβιετική ένωση αλλά ο Ανδρέας Παπανδρέου δεμένος και αυτός στο άρμα της ευρωπαϊκής ένωσης παρά το για εσωτερική κατανάλωση σύνθημα ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο άνοιξε της χωματερές.
    Βέβαια οι εγκέφαλοι της Ευρώπης χρησιμοποιούν τώρα την καραμέλα της αντικαπνιστικής εκστρατείας τι υποκρισία !!!!!!!
    Όσο για την αναδιάρθρωση των καλλιεργειών που ανέφερε ο προβοκάτορα αυτή είναι μια ουτοπία γιατί ποτέ το κράτος δεν ήταν κοντά στους αγρότες συμβουλευτικά, ποτέ το κράτος δεν είδε την γεωργία σαν κερδοφόρα επένδυση παράδειγμα το ελαιόλαδο ,κατά κοινή ομολογία το παραγόμενο λάδι στην Ελλάδα είναι από τα καλλίτερα στον κόσμο άλλωστε γιαυτο οι ιταλοί αγοράζουν καραβιές λαδί για να φτιάξουν το δικό τους ,έχετε δει κάποια εμπορική πολιτική για το λάδι;
    Εγώ μια αναδιάρθρωση θημαμε αυτή που επιδοτούσαν την φύτευση με δασικά δένδρα καλλιεργήσιμες εκτάσεις σε πρόγραμμα 20 ετών δηλ καταστροφή παραγωγικών εκτάσεων με φύτευση πχ ακακίας !!!!!!
    Δυστυχώς το θέμα γεωργία και γεωργική παραγωγή είναι τεράστιο θα μπορούσα να βρω πολλά παραδείγματα για την αδιαφορία πολίτικης στο θέμα .
    Ένα πάντως είναι το συμπέρασμα που εγώ βγάζω , ότι τα δυο κόμματα που μας έχουν κότσι στο σβέρκο από την μεταπολίτευση και μετά δεν θέλουν αγρότες στο χωράφι .

  10. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 20/11/2008 13:26:03

    @ nikos
    Δεν θελω να ειμαι μηδενιστης ,η προσπαθεια επι Πασοκ για συγκροτηση των συνεταιρισμων ηταν μια καλη πρωτοβουλια αλλα δυστυχως κατεληξε όπως όλα σε κομματικο φαγοποτι και εξαρτηση πελατειακη και βεβαιως ο αγροτης απο «επιδοτουμενος αγροτης» σε «επιδοτουμενο ψηφοφορο» . Για την ιστορια ,το ελαιολαδο σηματοδοτησε την πρωτη εξαγωγικη προσπαθεια της χωρας μας γυρω στο 60 και προσφατως πριν από 2-3 χρονια επανατοποθετηθει στου πρωταρχικους εξαγωγικους στοχους. (Φτου και από την αρχη,όπως λεμε) Ψαχνανε να το πουλησουν στην ΚΙνα ,ενώ διπλα μας στις Ανατολικες Χωρες το πουλανε μεχρι τα Φαρμακεια σε μικρη συσκευασια ως φαρμακο!! Στην Μοσχα σε ιταλικο Σουπερμαρκετ, φετος ειχε τιμη πωλησης 20 US$ το λιτρο. Αλλα βλεπεις οταν πανε οι δικοι μας πολιτικοι Εμπορικες Αποστολες πηγαινουν για να διασκεδασουν και για να τους γραψουν οι πληρωμενοι δημοσιογραφισκοι αρθρα επαινετικα για τις δηθεν προσπαθειες τους. Τελευταια ναυλωσανε με 200.000 πτηση ο ΟΠΕ με επικεφαλης τον Δουκα, συνοδεια Καιλη !! και αλλων σπουδαιων. Από επιχειρηματιες; σου φτανει η αναφορα στον σιναμενο και κουναμενο γνωστο Γαβαλα; Και αυτος ο “θιασος» τολμησε να παρουσιασθει ως εκπροσωπος της Ελλαδος. Ποιος να μας παρει στα σοβαρα; Ενδιαφερον είναι να δεις αναλυσεις και μελετες για κλαδους και προιοντα που γινονται από τις ξενες πρεσβειες για κάθε οικονομια γιατι οι ανθρωποι δουλευουν σοβαρα και συγκρινε των δικων μας πρεσβειων .Αποκοματα από γενικολογα αρθρακια από εφημεριδες. Την μονη καπως αξιολογη που εχω δει είναι από τον ακολουθο μας στην Γεωργια αλλα μονο που εκει τι να πουλησεις στους πεινασμενους. Αλλα θελει και δουλεια κα σοβαροτητα. Πριν καποια χρονια συνεργαζομουν με μια μεγαλη αμερικανικη εταιρεια που εμπορευονταν και λαδια,βλεποντας ότι διενειμαν και Ιταλικο ελαιολαδο ,τους προτεινα να τους πομηθευσω εγω από την Ελλαδα και φθηνοτερα. Η απαντηση ηταν ξερουμε ότι το πληρωνουμε παραπανω αλλα προτιμουμε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο (σταθερη ποιοτητα, εγκυροτητα κτλ) Ετσι εξαργυρωνεται η ελληνικη κουτοπονηρια!!
    Για την Γεωργια ειδικα δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις αλλα πριν 2-3 χρονια με τα ματια μου ειδα στην Ιταλικη τηλεοραση ενας κομψοτατο Ιταλο αγροτη γυρω στα 35 το οποιο τον ρωτησαν γιατι ασχολειται με την Γεωργια και η απαντηση του ηταν η εξης: Δοξα τον θεο είναι ένα επαγγελμα το οποιο ακομη αποδιδει!!,το απλο μυαλο μου λεει ,εάν αποδιδει στον Ιταλο γιατι όχι και στον Ελληνα, κατι φταιει..
    Πολλα πρεπει να αλλαξουν δυστυχως……

  11. nikos avatar
    nikos 20/11/2008 14:18:24

    Μακρης Κ.
    Τίποτα δεν θα αλλάξει αν οι ίδιοι οι αγρότες δεν απαγκιστρωθούν από της υποσχέσεις των υπευθύνων για το χαλί στη γεωργία ,και δεν απαλλαγούν από την κουτοπονηριά που τους χαρακτηρίζει και δεν αποκτήσουν ταξική συνείδηση.
    Όσο για τους εμπορικούς ακολούθους στης ανά τον κόσμο πρεσβείες μας μόνο για τους υψηλούς μισθούς ενδιαφέρονται .
    Κάποτε έψαχνα για κάποιο μηχάνημα ,τηλεφώνησα στην Ιαπωνική πρεσβεία και μέχρι να κατεβάσω το ακουστικό το fax άρχισε να δέχεται σελίδες με εταιρίες σχετικές με την αναζήτηση μου , σε πια Ελληνική πρεσβεία γίνετε αυτό !!!
    Όσο για το ΠΑΣΟΚ και τους συνεταιρισμούς τα είπες μια χαρά όλα στην Ελλάδα από πλευράς του κράτους γίνονται για την αγορά ψήφων και όχι για την πρόοδο του Έλληνα .