16/05/2009 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνουμε κι εμείς ένα γκάλοπ;


___________________________________________________________________________________________________
[poll=13]
Διάρκεια μέχρι αύριο τα μεσάνυκτα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 16/05/2009 15:32:51

    Πως το έλεγε ο Τζιμάκος;
    Ψηφοδελτια σταύρωνα και ολη νυχτα καύλωνα.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 15:55:58

    Aν δεν υπήρχανε οι Κνίτες κι`η ηρουίιιιιινη.... αν η γιαγιά μου δηλαδή είχε ρουλειμάν, θα ήτανε, θα ήτανε, θα ήτανε πατίνι... motorcycle granny! motorcycle granny!
    ο τύπος με τη μερσεντέ, αυτός με τη φαλάκρα κι`ο άλλος με το μούσι και τα αχτένιστα μαλλιά, για δες που ανεβήκανε στην πλάτη μας ρε μάγκα....

    Μουσικές Ταξιαρχίες (στα καλά τα χρόνια)

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/05/2009 16:04:26

    μπορουμε να ΜΗΝ εχουμε επιλογη των 2 μεγαλων ???

    εκει να δω που θα παει το κουκι !!

    ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. DELETE.

    ΠΠ

  4. ariel avatar
    ariel 16/05/2009 16:18:15

    Εδώ κάνει γκάλοπ ο ζούγκλας και δεν θα κάνουμε εμείς; Είμαστε και σοβαρό και αξιόλογο μπλογκ. Φάκτορα συγνώμην για το κτητικό, αλλά από την στιγμή που μας δίνεις βήμα και μιλάμε, εγώ τουλάχιστον θεωρώ τον εαυτό μου μέλος.

  5. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 16/05/2009 16:22:48

    Το άλλο κόμμα είναι πολύ περιοριστικό. Ειδικά σε χρήστες του διαδικτύου.

    Βάλε σίγουρα το ΠΑΜΜΕ. Είχε διαφορά 0.1% πίσω από τους Οικολόγους Πράσινους το 2007 στις εθνικές εκλογές ο Παπαθεμελής.

    Επίσης βάλε Δράση, Δημοκρατικούς, Φιλελ. Συμμαχία, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Κοινωνία.

  6. Factorx avatar
    Factorx 16/05/2009 16:26:54

    @ 7 Anonymous: δεν μπορουν να διπλοψηφίσουν. Δεν το επιτρέπει το συστημα. εκτος αν αλλαξουν ΙΡ. Αλλά γι αυτό δεν μπορω να κανω τίποτα

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 16:31:20

    Αποχή

    -γιατί δεν θέλω να επιλέγω μεταξύ κλεφτών
    -γιατί δεν επιθυμώ φάτσες ηδονοβλεψιών νικητών και χαμένων
    -γιατί δεν θέλω πλαστικές σημαιούλες
    -γιατί αντί να μιλάμε για την ΕΟΚ, μιλάμε για τους επικεφαλής
    -γιατί τα σκάνδαλα θα δικαιωθούν ή θα συγχωρηθούν ανάλογα με το αποτέλεσμα
    -"ο τύπος με τη μερσεντέ, αυτός με τη φαλάκρα κι`ο άλλος με το μούσι και τα αχτένιστα μαλλιά, για δες που ανεβήκανε στην πλάτη μας ρε μάγκα…."

    πρέπει να κατέβουν από την πλάτη μας οι αριστεροί και δεξιοί κομματάνθρωποι, θεματοφύλακες ιδεών διαχειριστές κουταλών και νεκροθάφτες ονείρων.

  8. Yiannis Sakiotis avatar
    Yiannis Sakiotis 16/05/2009 16:34:34

    Αγαπητοί φίλοι, δεν βάλατε στις επιλογές τους Δημοκρατικούς. Όχι μόνο έχουμε ανακοινώσει την λίστα μας με επικεφαλής τον Αντώνη Παπαγιαννίδη, αλλά έχουμε ήδη υποβάλει και τον πλήρη συνδυασμό στον Άρειο Πάγο. Νομίζω ότι για λόγους δεοντολογίας θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και οι Δημοκρατικοί στην on line ψηφοφορία.

    Γιάννης Σακιώτης
    Αναπληρωτής πρόεδρος Δημοκρατικών
    www.dimokratikoi.gr

  9. Factorx avatar
    Factorx 16/05/2009 16:35:47

    @ariel. Είπα να κάνουμε γκάλοπ "μεταξύ μας". Ετσι για να δούμε ποιοί είμαστε. Και φυσικά μπορείς να θεωρείς το σαιτ "δικό σου". ¨Οπως μπορεί να το θεωρεί κάθε αναγνώστης του, εφόσον συμφωνεί με την βασική του γραμμή πλέυσης: Να βρούμε επιτέλους σημεία σύγκλισης με βαση τα πραγματικά προβλήματα του τόπου με βάση σωστες ιδέες και απόψεις ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. Τέρμα τα πράσινα και γαλαζια και ροζ καφενεια του δικοματισμού και των δεκανικιών του.

  10. Παπαγιαννίδης;;; avatar
    Παπαγιαννίδης;;; 16/05/2009 16:38:27

    για τον Παπαγιαννίδη θα κάνετε οι Δημοκρατικοι ένα σχόλιο πάνω σ'αυτό

    http://omarkosmetamousia.blogspot.com/2009/05/blog-post.html

  11. aionios avatar
    aionios 16/05/2009 16:41:00

    τι γίνεται με την Δημοκρατική Περιφερειακή Ένωση του Μιχ. Χαραλαμπίδη?
    Μήπως ξέρει κανείς αν κατεβαίνει στις εκλογές?

  12. ariel avatar
    ariel 16/05/2009 16:44:06

    Συμφωνώ απόλυτα. Και καιρός είναι να πάψουμε να τσακωνόμαστε εδώ μέσα. Ολοι έχουμε τη κομματική μας προτίμηση, αλλά δεν μπορούμε να την επιβάλουμε σε κανένα και μάλιστα με προσβολές και παληοκουβέντες. Το γράφω γιατί μερικές φορές ξεφεύγουμε χωρίς λόγο. Υπάρχουν τόσα προβλήματα, που κανένας δεν έχει λύσει μέχρι τώρα και συνεχώς μεγαλώνουν. Πολλοί από εμάς έχουν τακτοποιηθεί επεγγελματικά, άλλοι όμως προσπαθούν ακόμη. Για να δούμε λοιπόν τι θα κάνουμε. Συγνώμην για τις παραινέσεις, γίνονται τελείως φιλικά.

  13. ... avatar
    ... 16/05/2009 16:48:01

    Ιθαγενή, ειλικρινά σε εκτιμώ και θεωρώ πως είσαι ένας από τους πιο σκεπτόμενους σχολιαστές αυτού του μπλογκ. Θα σου κάνω μια ερώτηση, και μπορεί να απαντήσει και όποιος άλλος θέλει, εννοείται. Γιατί τώρα αποχή; Είναι πολύ διαφορετική η τωρινή κατάσταση από τις παλαιότερες;

  14. neos agrotis avatar
    neos agrotis 16/05/2009 17:00:32

    ΑΠΟΧΗ
    Γιατί δεν θέλω να διαλέγω τους ΚΛΕΦΤΕΣ ΜΟΥ.

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 17:02:05

    Γιατί η κατάσταση δεν έχει πιάσει πάτο, απλά και μόνο γιατί είμαστε σε βαρέλι δίχως πάτο.
    Η ΕΟΚ είναι πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση, η οποία καθορίζει το πλαίσιο και τις υποχρεώσεις / διακαιώματα που έχουμε σαν πολίτες και σαν κράτη, με την έκδοση οδηγιών και τη δράση της.
    Εμείς όμως ασχολούμαστε όχι να στείλουμε εκπροσώπους στο κέντρο των αποφάσεων που καθορίζει το μέλλον μας (της χώρας, το δικό μας και των παιδιών μας), αλλά:

    -ποιος θα είναι επικεφαλής (που στις βουλευτικές θα επιστρέψει)
    -ποιος είναι ο εντιμότερος κλέφτης (Πάγκαλος for ever η δήλωση του αιώνα)
    -αν νικήσει ο ΚΚ ο Β
    -αν τον νικήσει ο ΓΑΠ
    -αν με το αποτέλεσμα καταδικάζω την πολιτική της ΝΔ
    -αν με το αποτέλεσμα καταδικάζω την πολιτική του ΠΑΣΟΚ
    -αν επικροτώ την ΝΔ
    -αν επικροτώ το ΠΑΣΟΚ
    -αν το ΚΚΕ (που είναι εναντίον αλλά συμμετέχει) ξεπεράσει το ΣΥΡΙΖΑ (που είναι εναντίον η συνιστώσα του αλλά συμμετέχει εκπρόσωπος στη 2η θέση) επειδή πρέπει να βολέψουμε μερικά στελέχη του σωλήνα
    -αν το ΛΑΟΣ πάρει δυσαρεστημένους της ΝΔ
    -τι θα κάνει η νεολαία Μάνος- Κοντογιαννόπουλος

    Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν σαν ψήφο διαμαρτυρίας και όχι σαν αποδοχή των θέσεων τους Οικολόγους Πράσινους.
    Οποιος δει όμως τις θέσεις για Παιδεία, Οικονομία, Εξωτερική Πολιτική θα χρειαστεί να αλλάξει εσώρουχα από τα γέλια, οπότε δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να συνταξιοδοτήσω τον κ Τρεμόπουλο.
    Οπότε γιατί να συμμετέχω στο θέατρο του παραλόγου?
    Οποιος με κοροιδεύει ή όποιον απεχθάνομαι δεν ...παίζω μαζί του.
    τόσο απλά

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:03:02

    Με την αποχή εναποθέτεις τις τύχες σου στα χέρια τους εν λευκώ και στα τυφλά.
    Διαφωνώ τελείως με την αποχή.

  17. αντί avatar
    αντί 16/05/2009 17:03:45

    @ 19 είτε τους διαλέγεις είτε όχι θα σε κλέψουν!

    Και μάλιστα πανηγυρίζουν για την αποχή σου.

  18. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2009 17:12:27

    @ 5
    Τηλέφωνο>?

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 17:14:42

    Δεν έχουν αντιληφθεί ορισμένοι ότι δεν εναποθέτεις τίποτα στα χέρια τους, γιατί δεν έχεις τίποτα.
    Δεν έχεις

    -Παιδεία γιατί έφαγαν τα Κοινοτικά Προγράμματα
    -Υγεία γιατί έφαγαν τα Κοινοτικά Προγράμματα
    -Κτηματολόγιο γιατί έφαγαν τα Κοινοτικά Προγράμματα
    -Υποδομές γιατί έφαγαν τα Κοινοτικά Προγράμματα
    -Ερευνα γιατί έφαγαν τα Κοινοτικά Προγράμματα
    -Δημόσια Διοίκηση γιατί έφαγαν τα Κοινοτικά Προγράμματα

    κλπ

    να επιλέξω τι?
    εντιμότερο κλέφτη? με ποιο μέσο θα κάνω τα ρουσφέτια μου? ποιος σε 15 χρόνια θα δώσει μετάθεση στο παιδί μου στο στρατό? ποιος θα το διορίσει σε δουλειά? ποιος θα σβήσει την κλήση?
    ποιος θα του περνάει τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο? ποιος θα τον χώσει σε κανένα ερευνητικό πρόγραμμα? ποιος θα του πουλήσει μεταπτυχιακό? για ποιον συνδικαλιστή θα γλείφει?

    Τι να επιλέξω ποιος είναι λιγότερο άχρηστος?
    Το αφήνω σε ικανότερους ή σοφότερους ή πιο προσαρμόσιμους
    Οχι γιατί φοβάμαι την επιλογή, αλλά το ξανά είπα:

    όταν κάνεις τη λέρα παρέα όχι μόνο την αποδέχεσαι αλλά της δίνεις και αξία

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 17:20:18

    Μόλις ανακοινώθηκε επίσημα η υποψηφιότητα του κάτμαν της Ανίτας Πάνια στο ψηφοδέλτιο των Οικολόγων του Βεργή. Αναμένονται οι δηλώσεις του.
    Αυτοί είμαστε κατά μιαν άποψη κύριοι.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:20:52

    Γιατί ξοδεύεις τόση φαιά ουσία για να γράφεις τις ιδέες σου στο μπλογκ τότε;
    Άραξε στη σεζ λονγκ καλύτερα και κοίταζε τα στρινγκ να περνούν.

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:22:27

    Γιατί να βασανίζεσαι;
    Και εγώ δεν έχω καταλήξει τι ρημάδι θα ψηφίσω αλλά αποχή σίγουρα όχι. Το μυαλό μου δεν είναι τάμπουλα ράζα.

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 17:25:48

    Γιατί
    όχι μόνο λειτουργεί ως βαλβίδα ασφαλείας από τη μιζέρια,
    όχι μόνο επικοινωνείς και γίνεσαι κοινωνός ιδεών και απόψεων,
    όχι μόνο μοιράζεσαι τις σκέψεις και προβληματισμούς,
    αλλά αναζητείς λύσεις, κρατάς τον εγκέφαλο σε εγρήγορση, νέους δρόμους ενημέρωσης δια τρέχεις και ίσως βρεις αυτό που ψάχνεις
    ένα όραμα, ένα στρατηγικό σχέδιο, μικρά και αυτονόητα πράγματα για τους υπόλοιπους λαούς, ακατανόητα για τους Ελληνες

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 17:27:33

    άσε που κυκλοφορούν και καλύτερα ...στρινγκ στην οθόνη
    :-)

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:31:47

    Καλά, δεν υπάρχουν αποκλειστικότητες ιδεών, οραμάτων etc. σήμερα.
    Η ίδια η ιδέα του μπλόγκινγκ καταρρίπτει αυτό που λες.

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 17:38:01

    Μα όλα ήδη υπάρχουν
    η ανακάλυψη
    η σύνθεση
    η αξιοποίηση
    αξίζει.
    Δεν είμαι εφευρέτης απλά δοκιμαστής και ταξιδευτής
    Σε κάθε γραμμή υπάρχει το χάος που το αποδέχεσαι, το απορρίπτεις,το αξιολογείς, το επεξεργάζεσαι, το ανασκευάζεις, το οικοιοπείσαι...
    Ενα βήμα την φορά, ξεκινά και τελειώνει η πορεία
    Ποτέ δεν μου άρεσαν τα άλματα, υποκρύπτουν πτώσεις

    ....εξαιρούνται βέβαια ορισμένα άλματα ...διείσδυσης
    :-)

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:42:26

    Καλά σου είπα εγώ να πας για στρινγκ
    :)

    .

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 17:45:33

    εγώ δεν έχω αντίρρηση
    η σύζυγος και το τηγάνι διαφωνούν
    Ισχυρή πλειοψηφία γαρ...

  29. neos agrotis avatar
    neos agrotis 16/05/2009 17:46:08

    @22 αντί
    Το ιδιο λέμε. Μόνο που εγω δεν μπαινω στη διαδικασία να τους νομιμομοιήσω.

  30. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:49:43

    Και ΄γω μόλις έβγαλα το ταψάκι. Καλή όρεξη.

  31. ariel avatar
    ariel 16/05/2009 17:52:52

    @35
    Αλλενάκι, μάλλον εννοεί ο Ιθαγενής, πως θα του έρθει το τηγάνι στο κεφάλι αν ξενοκοιτάξει.

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 17:54:34

    χα χα χα ...

  33. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 16/05/2009 17:54:41

    Θα συμφωνήσω με τον Ιθαγενή.
    Αποχή/Λευκό σε αυτές τις εκλογές δεν σημαίνει αποχή από την πολιτική.
    Σημαίνει πλήρη απόρριψη των υφιαστάμενων πολιτικών σχηματισμών.
    Σημαίνει ότι κατανοώ πλήρως την ένδεια επιχειρημάτων που υπάρχει και διαμαρτύρομαι.
    Σημαίνει ότι δεν επιθυμώ κάποιον, που σκεπασμένος από το κόμμα που το θεωρώ ύποπτο, ζητάει την ψήφο μου.
    Σημαίνει ότι διαφωνώ με την αναγκαστική ψήφο, για να μην θεωρηθώ ότι δεν παίρνω θέση στα πολιτικά πράγματα της Χώρας μου.
    Σημαίνει ότι ζητάω κάτι πολύ πιο απλό, χρήσιμο, δίκαιο, αξιόλογο, θεσμικό, ανθρώπινο.
    Σημαίνει ότι βαρέθηκα να απολογούμαι στον εαυτό μου για την προδοσία που μου επιφυλλάσουν στο μέλλον με άλλοθι την ψήφο μου.
    Σημαίνει ότι και η αποχή των εφημεριδοπολών.
    Δεν αφήνω να επικοινωνήσετε τα άθλια σχέδιά σας μέσω εμού.
    Δεν αφήνω να μετρήσετε την δημοτικότητά σας μέσω εμού.
    Δεν αφήνω να περάσετε τα άθλια μέτρα σας μέσω εμού.
    Δεν σας παραδίδω την ψήφο μου, και ας μου πείτε ότι αυτό θέλετε για να αντιδράσω σαν παιδάκι.

    ΥΓ. Αν θέλανε τα διάφορα νέα και παλιά μικρά κόμματα να με πείσουν για κάτι διαφορετικό, ας μαζευόντουσαν όλα μαζί.
    Αλλά ποιος θα ήταν ο αρχηγός;
    Ποιος θα είχε την καλύτερη σειρά κατάταξης;
    Ποιος θα διαχειριζότανε την δημοτικότητα και την οικονομική ενίσχυση;
    Και έτσι έγιναν πολλά και μικρά και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.
    Κολυμπήστε άφοβα στην θάλασσα της επιλογής.
    Οι καρχαρίες και τα πιράνχας είναι στην στεριά.

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 18:23:44

    Πάντως αν κρίνω απ` τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ψηφοφορίας, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:
    Ή υπερισχύουν εδώ μέσα οι ΠΑΣΟΚοι ή ο ΤΙΡΑΜΟΛΑ αλλάζει Η/Υ και ΙΡ συνεχώς.....

  35. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 18:26:46

    ε και?
    όποιος θέλει να δώσει άλλοθι στους δικομματικούς δεινόσαυρους ας πάει να ψηφίσει.
    Όταν την επόμενη ημέρα ξυπνήσει και δει τον Τσουκάτο ή τον Μανούση δεν θα φταίω εγώ.....

  36. daris avatar
    daris 16/05/2009 18:41:39

    @39
    Υπαρχει και τριτο ενδεχομενο:
    Μα παρακολουθουν-διαβαζουν το μπλογκ πολλοι Πασοκοι οι οποιοι ομως δεν σχολιαζουν περιμενοντας την επομενη μερα που θα παρουν τα σωβρακα του ΚΚ!

  37. Ο-Χιτλερ-Πεθανε-Νωρις avatar
    Ο-Χιτλερ-Πεθανε-Νωρις 16/05/2009 18:44:48

    Μολις ψηφισα αλλο κομμα και βλεπω οτι παμε καλα!

    Απορω ...υπαρχει ακομα πληθυσμος που ψηφιζει κομματα της υπαρχουσας Βουλης και ειδικα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ?
    Ψηφιστε τους ... για να πινουν στην υγεια του κοροιδου!

  38. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 18:46:56

    Αγαπητέ Ανώνυμε @41, λυπάμαι που θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά στις εκλογές πηγαίνεις να ψηφίσεις αν:

    είναι να εκλέξεις τους καλύτερους που θα εκπροσωπήσουν την πατρίδα σου και εσένα στις Βρυξέλλες και στο Στρασβούργο.

    Δεν πας να καταδικάσεις τους νόμιμου και ηθικούς λωποδύτες της μίας πλευράς ή τα λαμόγια της άλλης
    Ψηφίζεις με βάση θέσεις πρόγραμμα πρόσωπα και όχι ποιο παιδάκι θα βγει να πει ότι νίκησε.
    Αν σε ικανοποιεί αυτό πήγαινε στο γήπεδο είναι προτιμότερο και θα νοιώσεις μεγαλύτερη ικανοποίηση
    Αν εσύ πας και ψηφίσεις για την ΕΟΚ με κριτήριο τον Βουλγαράκη ή τον Τσουκάτο τι να πω?
    Εχεις δίκαιο και εγώ άδικο και ας μας αντιπροσωπεύσουν στην ΕΟΚ οι πράσινες ή οι μπλε σημαιούλες που θα κουνιούνται στις 07/06/09 στο Σύνταγμα, μόνο να θυμάσαι ότι τα δικαστήρια θα έπρεπε να δικάζουν και όχι ο νόμος περί ευθύνης Υπουργών που ψήφισε το ΠΑΣΟΚ βεβαίως βεβαίως και διατήρησε η ΝΔ βεβαίως βεβαίως...

    ΥΓ

    για να βάλω λίγο λάδι στη φωτιά εκείνη η περιβόητη εσωτερική έρευνα για τον Τσουκάτο που είχε εξαγγείλει ο ΓΑΠ τι έγινε? συνάντησε το άπλετο φως του ΚΚ του Β και πήγαν μαζί για θάψιμο?

  39. ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ avatar
    ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ 16/05/2009 18:54:02

    αποχή? Μπααά... Καλύτερα να μετανοιώνω για κάτι που έκανα, παρά για κάτι που δεν έκανα...

  40. ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ avatar
    ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ 16/05/2009 18:54:03

    αποχή? Μπααά... Καλύτερα να μετανοιώνω για κάτι που έκανα, παρά για κάτι που δεν έκανα...

  41. ariel avatar
    ariel 16/05/2009 18:55:02

    @44
    Ιθαγενή για να είμαστε δίκαιοι, τον νόμο περί ευθύνης υπουργών τον έφερε το ΠΑΣΟΚ αλλά τον ψήφισε και η Ν.Δ. γιατί χρειαζόταν ενισχυμένη πλειοψηφία για να περάσει. Οπότε φταίνε και οι δύο. Και η Ν.Δ. δεν μπορούσε να τον αλλάξει χωρίς αναθεώρηση του Συντάγματος.

  42. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:02:01

    αυτό δεν είπα?
    τον έφτιαξε το ΠΑΣΟΚ (αλήθεια θυμάστε ποιος, αυτός που σήμερα ζητά την αλλαγή του)
    ψηφίστηκε από την ΝΔ
    που τον διατήρησε καθώς στη συνταγματική αναθεώρηση (2006) τον ...ξέχασε και η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση
    Γιατί λοιπόν να επικροτήσω αυτούς που μας δουλεύουν?

  43. daris avatar
    daris 16/05/2009 19:07:39

    Απόσπασμα από αρθρο του Πασχου Mανδραβελη στην Καθημερινη:
    Την προηγούμενη πενταετία το Ευρωκοινοβούλιο συζήτησε και πήρε αποφάσεις για μια σειρά θέματα, που αργά ή γρήγορα θα τα βρούμε μπροστά μας. Αυτά έχουν να κάνουν με το πόσες ώρες θα εργαζόμαστε, μέχρι τι τρώμε, σε τι περιβάλλον ζούμε, μέχρι θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο και θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας που αφορούν το μέλλον των παιδιών μας. Ο χειρότερος τρόπος να αντιμετωπίσουμε αυτά τα προβλήματα είναι να αρνηθούμε την πολιτική απόφαση. Σίγουρα κανένας πολιτικός, κανένα κόμμα, κανένας συνδυασμός δεν θα είναι ικανοποιητικός. Θα απέχουν από το «τέλειο» που ο καθένας έχει στο μυαλό του. Κάποιοι όμως θα είναι καλύτεροι και κάποιοι χειρότεροι. Οταν με βάση το ιδανικό αρνηθούμε την επιλογή επί του πραγματικού θάβουμε το καλύτερο σε όφελος του χειρότερου. Διότι, όπως έγραφε ο δημοσιογράφος Τζορτζ Νέιθαν «οι κακοί πολιτικοί εκλέγονται από καλούς ανθρώπους που δεν πάνε να ψηφίσουν».

  44. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:08:52

    @48 έχεις απόλυτο δίκαιο και δεν διαφωνώ μαζί σου γιατί θα ...χάσω, κατά το γνωστό γνωμικό.
    Συνέχισε να κουνάς την κομματική σου σημαία και συνέχισε εσύ να ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ και κάποιοι άλλοι ΝΔ, γιατί αφενός δεν επιλέγουμε Ευρωβουλευτές αλλά αν νικήσει ο ΓΑΠ ή ο ΚΚ ο Β και αφετέρου για την κατάσταση που βρίσκεται η χώρα και εμείς πάντα φταίνε οι άλλοι ή οι προηγούμενοι ή οι επόμενοι.
    Ποτέ ο καθρέπτης αν έχει το θάρρος κάποιος να τον κοιτάξει...

  45. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:14:30

    Αγαπητέ daris, πέρα από όσα έχω αναφέρει για τους λόγους της αποχής, μην ξεχνάμε ότι οι Ευρωεκλογές είναι ακριβώς αυτό:

    στράτευση και στοίχιση κομματικών στρατών και επιβράβευση λίστας, αφαιρεί ακόμα και το δικαίωμα της επιλογής προσώπου...

    πχ μου αρέσει ο Νίκος Δήμου αν και δεν θα ψήφιζα ΔΡΑΣΗ με τίποτα...

    Να συμμετέχω σε τι? στην επιδοκιμασία της λίστας των αρχηγών? στην επιβράβευση κομματικών στελεχών? αν δεν συμφωνώ με την Γιαννάκου, τον Παπακωνσταντίνου, την Τζαβέλλα ή τον Βεργή και προτιμώ τον ...ΚΑΤΜΑΝ πρέπει να ψηφίζω τη λίστα των πεφωτισμένων ηγετών?

  46. ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ avatar
    ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ 16/05/2009 19:19:20

    ...όποιοι θυμούνται τον ...ΌΠΟΥΛΟ, ξέρουν τι θα πει ψηφόπουλο:@

  47. αντί avatar
    αντί 16/05/2009 19:20:11

    @34

    Ναι το ίδιο λέμε, αλλά η αποχή δεν τους ενδιαφέρει.

    Η μόνη πιθανότητα να αλλάξουν κάπως τα πράγματα είναι να αποδυναμωθεί ο δικομματισμός.

    Κατέβα και ψήφισε κάποιο μικρότερο κόμμα.
    Ευρωεκλογές είναι, δεν διαλέγεις κυβέρνηση.

    Φαντάσου να έπερναν τα δύο κόμματα από 15%!!!

    Αυτό θα είχε πλάκα.

  48. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:24:02

    @51
    έχεις απόλυτο δίκαιο, μόνο που εγώ αποδοκιμάζω και τα κόμματα και τα πρόσωπα που αντιπροσωπεύουν το χώρο αυτό από το καλοκαίρι του 2007 και εντεύθεν
    ενώ κάποιοι άλλοι έχουν μείνει κολλημένοι στις σημαίες τους
    ενώ κάποιοι άλλοι έχουν προσκολληθεί και είναι κολλημένοι στη SIEMENS, ΙΝΤΡΑΚΟΜ, C4i, TOR, Κτηματολόγιο, Χρηματιστήριο, ΜΑΝ(διακομματικά), ομόλογα, Βατοπέδι, ΟΤΕ κλπ

  49. daris avatar
    daris 16/05/2009 19:25:12

    Αγαπητε Ιθαγενη, μπορει στη ζωη και στην καθημερινοτητα μας το ρητο που λεει, "το μη χειρον βελτιστον" να ειναι συμβιβασμος, αλλα το εφαρμοζουμε συχνα ειτε γιατι δεν εχουμε επιλογη ειτε γιατι θελουμε να παμε μπροστα βρε αδερφε.
    Το ιδιο μαλλον πρεπει να ισχυει και στην πολιτικη διαφορετικα βλεπω αδιεξοδο οσο και να λενε οτι η Δημοκρατια δεν εχει αδιεξοδα.

  50. Jimmy L avatar
    Jimmy L 16/05/2009 19:25:34

    Επειγουσα εκκληση""'Σπατζιωτη ,Orestie και..λοιπες δημοκρατικες δυναμεις..Ψηφιστε γιατι χανομαστε!!!!

  51. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:28:25

    Μα αγαπητέ daris, πέρα από όλα τα άλλα, επιλογή λίστας κάνεις, που έχει δημιουργηθεί σε κομματικές αυλές
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση ούτε συμβιβασμό δεν κάνεις, παίρνεις όλο το πακέτο...

  52. ... avatar
    ... 16/05/2009 19:31:54

    Ιθαγενή δεν διαφωνώ και χαίρομαι που αυξάνουν τα ποσοστά της αποχής/λευκού/ακύρου, αν και εγώ δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν θα ψηφίσω ή όχι. Πάντα θα μου αρέσουν όμως οι αντιδραστικές αποφάσεις και οι εκφάνσεις τους. Αυτό που θέλω κυρίως να πω είναι ότι γιατί περιμέναμε τόσο καιρό; Τι έγινε και άλλαξε τόσο το κλίμα μετά τις τελευταίες εκλογές, παρ'ότι έχει περάσει μόλις 1.5 χρόνος;

    Τα ίδια κόμματα, τα ίδια πρόσωπα και η ίδια συμπεριφορά. Για μένα η μεγάλη αποχή θα έπρεπε να έχει γίνει από το 1990 ή το 1993. Γιατί τώρα λοιπόν;

    Ο βασικός λόγος για την (επικείμενη;) αποχή νομίζω είναι η απογοήτευση ενός μεγάλου μέρους της δεξιάς και του κέντρου που διαψεύστηκαν από τη ΝΔ. Παίζει σαφώς ρόλο το ότι πρόκειται για ευρωεκλογές και έτσι ούτε καν τον βουλευτή μας δεν διαλέγουμε.

    Το θέμα είναι, κάνουμε/τε/ν αυτή την αποχή για να αλλάξει όλο το πολιτικό σύστημα/ πρόσωπα ή απλώς για να πάμε στην κατάσταση που είμασταν 3-6 χρόνια πρίν; Αν είναι για το πρώτο, μαζί σας, να κάνουμε μια οργανωμένη αποχή. Αν όχι, που έτσι νομίζω ότι σκέφτοναι οι περισσότεροι, τότε δεν έχει κανένα νόημα. Θέλουμε απλώς να δώσουμε ένα μήνυμα στα υπάρχοντα κόμμα να βελτιωθούν λιγάκι ή να τα στείλουμε από εκεί που ήρθαν;

    Ή απλώς τελικά η αποχή θα είναι μεγάλη επειδή μας έχει κατακλύσει όλους μια ραθυμία να ασχοληθούμε με τα κοινά, σε πρακτικό επίπεδο, γιατί στο θεωρητικο καλά τα πάμε, και έτσι ρίχνουμε το βάρος στους πολιτικούς; Βρήκαμε τι φταίει και τέλειωσε το θέμα.

  53. ahab avatar
    ahab 16/05/2009 19:32:06

    Υπάρχει άραγε αφελής να πιστεύει -εξαιρουμένων τσιρακίων- ότι σε όλη αυτή τη λέφα δεν ειναι ανακατεμένοι εργατοξυπόλυτοι κάθε απόχρωσης και κόμματος. Μέσα σε όλα ειναι οι βρωμιάρηδες και εν γνώσει των διεθυντηρίων τους.
    Μην ξεχνάτε τα ομόλογα τους αλήτες.
    Θα έπρεπε να υπάρχει και μαύρο ψηφοδέλτιο

  54. ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ avatar
    ΑΠΟ ΤΟΥ ΓΟΥΔΗ 16/05/2009 19:32:22

    ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΕΙΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ...ΤΌ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ, ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΔΡΟΣΙΖΕΣΑΙ Ή ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ?

  55. ataktos avatar
    ataktos 16/05/2009 19:34:04

    Tiramola – μπαγάσα σε λίγο θα μας πας με τον μηχανισμό σου στο 48% ποιος είσαι ?

  56. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:34:16

    Αν και θα μου άρεσε να κάθονταν τα παραπάνω ποσοστά και ας πανηγύριζαν ορισμένοι κομματάνθρωποι:

    τα δύο κόμματα της συμφοράς στο 50%.....

  57. daris avatar
    daris 16/05/2009 19:38:56

    @60
    Αγαπητε Ιθαγενη, ειμαι απο αυτους που εχω σαφη επιλογη προτιμησης και ξερω τι και γιατι θα ψηφισω και ελπιζω να ειναι σεβαστο απο σενα.
    Ετσι και εγω σεβομαι τους προβληματισμους σου και κανω διαλογο μαζι σου οχι για να σε πεισω για το ενα ή το αλλο αλλα γιατι ειναι δικη μου πεποιθηση οτι καλυτερα να μετεχω και να κανω και λαθος παρα να απεχω και αλλοι να καθορισουν την μοιρα μου.

  58. thanos avatar
    thanos 16/05/2009 19:40:06

    39-Strange Attractor Says:
    May 16th, 2009 at 6:23 pm


    Θα δεις σε λιγο ο Ορεστιος που θα παρει φορα.Τωρα καταγραφει διευθυνσεις των Ιντερνετ καφε...χαχαχαχα

  59. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:40:08

    @61 μα δεν φταίνε οι πολιτικοί και η πολιτική
    Εμείς τους επιλέγουμε και εμείς τη διαμορφώνουμε
    Απλά τα τελευταία χρόνια η ενημέρωση δεν μπορεί να ελεγχθεί εύκολα
    Το από στόμα σε στόμα που ήταν παλιά γιγαντώθηκε με το ίντερνετ
    Αν υπολογίσεις ότι η φούσκα έσκασε και φάνηκαν τα αληθινά προβλήματα και αδιέξοδα της κοινωνίας / οικονομίας και οι επιλογές διαχείρισης είναι (όχι μόνο) ο ΚΚ ο Β, ο ΓΑΠ, ο Τσίπρας, η Παπαρήγα, ο Καρατζαφέρης, αλλά πάνω από όλα οι δομές και λειτουργίες των μαγαζιών που προΐστανται δεν είναι περίεργο που ο κόσμος ...σιχτιρίζει...

  60. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:42:47

    @66 λυπάμαι αλλά πρέπει να μάθεις ανάγνωση ή διαφορετικά να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις:

    πχ μου αρέσει ο Νίκος Δήμου αν και δεν θα ψήφιζα ΔΡΑΣΗ με τίποτα…

    αν με αυτό εσύ καταλαβαίνεις ότι με αρέσει η ΔΡΑΣΗ και την υποστηρίζω, μου θυμίζεις τη ρήση που έχει αποδοθεί στον Αϊνστάιν για την ανθρώπινη βλακεία και το σύμπαν...

  61. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:49:07

    @67 μα χρειάζεται να αναρωτιέσαι?
    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ψηφίζει, επικροτεί ή καταδικάζει.
    Ο δικός μου τρόπος καταδίκης είναι η αποχή...

  62. thanos avatar
    thanos 16/05/2009 19:50:42

    49-Ο Ιθαγενής Says:
    May 16th, 2009 at 7:02 pm

    Ο νομος ειναι κακος,αλλα και η δικαιωσυνη κακιστη. Σκεψου αν η δικαιωσυνη δουλευε σωστα χωρις πολιτικες παρενβασεις,ο νομος θα ηταν παιχνιδακι.

  63. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:50:42

    @71 @72 αν διαβάσεις και το 70 θα αποδειχτεί ο Αϊνστάιν είχε δίκαιο για την ανθρώπινη βλακεία...

  64. 321 avatar
    321 16/05/2009 19:51:04

    Θυμίζω ότι το ΛΕΥΚΟ/ΑΠΟΧΗ κακώς είναι μαζί.

  65. daris avatar
    daris 16/05/2009 19:53:12

    @73
    Πολλες φορες η ψηφος ειναι και ψηφος ελπιδας...ουτε ψηφος εποκροτησης ουτε ψηφος καταδικης.

  66. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:53:21

    Δηλαδή οι άλλες χώρες που δεν έχουν νόμο περί ευθύνης Υπουργών είναι διεφθαρμένες?
    Δεν χρειαζόμαστε νόμο ατιμωρησίας απλά λειτουργία της Δικαιοσύνης
    Είναι απλά τα πράγματα, όπως σε όλο το κόσμο...

  67. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 19:54:59

    @77 η ελπίδα πηγάζει από την προσδοκία
    προτιμώ το πρόγραμμα με την οριοθέτηση στόχων
    τα όνειρα είναι χρήσιμα στον σχεδιασμό όχι στη λειτουργία

  68. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 20:07:46

    Ας ξανά μάθουμε την ΑΒ:

    τα κόμματα καταθέτουν προγράμματα προτάσεις
    ο ψηφοφόρος τα αξιολογεί και ψηφίζει
    αν κοροϊδέψουν (...Ελλάδα) τα ...αρχειοθετείς
    αυτό αποκαλείται δημοκρατία

    δεν ψηφίζεις για το ρουσφέτι σου, το βόλεμά σου, κλπ
    αυτό μας έχει φέρει εδώ που είμαστε γιατί οι φούσκες κάποτε σκάνε...

  69. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 20:09:46

    @78 όσο για τις άλλες χώρες:

    Πορτογαλία, Ισπανία (30 χρόνια δικτατορία) για να μην μιλήσουμε για τις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης που σε λίγο θα μας ξεπεράσουν όπως και η Ιβηρική Χερσόνησο....

  70. ... avatar
    ... 16/05/2009 20:13:03

    @82, χαχαχαχαχαχαχαχα!!!
    Ιθαγενή δεν μου είπες όμως, και όποιος άλλος είναι υπέρ της αποχής, ποιος είναι ο σκοπός. Να πάρουν ένα μήνυμα ή να πάρουν πόδι;

    Σωστός ο 321 ότι δεν είναι το ίδιο αποχή-λευκό, σόρρυ που τα τσουβάλιασα.

  71. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/05/2009 20:18:30

    Eμένα θα μου επιτρέψετε να κάνω κάποιον ακόμα χαρακτηρισμό, που προκύπτει απο όσες ανακοινώσεις τρώμε στο κεφάλι τον τελευταίο καιρό και που αναφέρονται στις "αναβαθμίσεις" των οφειλών μας στον δημόσιο κορβανά, οι οποίες θα επέλθουν αμέσως μετά απο τις ευρωεκλογές. Αναβαθμίσεις για τις οποίες δέν βγάζουμε γκίίχ.

    Σήμερα μάλιστα κάποιος συνέλληνας, του οποίου έληξε το ασφαλιστήριο για το ΙΧ του και πρέπει να υπογράψει νέο για τον επόμενο χρόνο, καλείται να πληρώσει περι τα 20% πάνω απο το προηγούμενο (troktiko). Και αυτό πρίν απο τις Ευρωεκλογές.

    Ειδήσεις και πληροφορίες του είδους διαρρέουν καθημερινά. Και διερωτώμαι. Είμαι εγώ βλάκας που θα ψηφίσω αυτόν, o οποίος προκλητικά επαγγέλλεται την εντός λίγου χρόνου αφαίμαξή μου; ή μήπως είναι ακόμα μεγαλύτερος βλάκας αυτός που ανακοινώνει το γδάρσιμό μας χωρίς να υπολογίζει και την δική μας αντίδραση; Ρε μπάς και νομίζει ότι, η σιωπή μας σημαίνει και αποδοχή μας; ΤΟΟΟΣΟ Βλάξ;

    Εγώ λοιπόν ούτε βλάκα ψηφίζω, αλλά ούτε και δέχομαι να θεωρούμαι βλάξ απο βλάκα μεγαλυτέρου διαμετρήματος.

    ΠΕΛΙΑΣ

  72. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 20:21:29

    @85 σου τις ανέφερα γιατί το παρελθόν δεν μπορεί να είναι άλλοθι
    @84 όπως σέβομαι την άποψή σου, έτσι και η δική μου θέση τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι η αποχή ως καταδίκη των κομματικών δεινοσαύρων

    Εδώ βλέπεις ότι κάποιοι θα κάψουν τα ρούτερ για να νικά ο Κωστάκης ή ο Γιωργάκης....

    :-)

  73. daris avatar
    daris 16/05/2009 20:26:25

    Καταλαβαινεις φιλε Ιθαγενη γιατι καμια φορα σταματαμε να μιλαμε...υπαρχουν μυαλα, που δεν ειναι μονο ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ, που ειναι κολημενα και δυσκολα αποδεχονται μια διαφορετικη αποψη.

  74. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 20:27:39

    Τι γίνεται ρε παιδιά δρομολόγια στα ιντερνετ καφε και στα wi fi checkpoints κάνουν οι δικομματικοί;

  75. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 20:28:38

    Αντίθετα ποτέ δεν θα σταματήσω να μιλώ
    η σιωπή είναι η νίκη των ηλιθίων
    δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός από την ομοιομορφία της ομαδοποίησης

  76. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 20:29:31

    @94 απλά επανεκκίνηση του ρούτερ...

  77. ... avatar
    ... 16/05/2009 20:29:37

    Ιθαγενή επειδή η απάντηση που μου δίνεις δείχνει κάποια ενόχληση, θέλω να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτή η πρόθεσή μου. Απλώς θέλω να καταλάβω το σκεπτικό σου, και όχι να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, την στιγμή μάλιστα που ούτε ο ίδιος έχω κατασταλάξει ακόμη.

    Για τα ρούτερ μην φοβάσαι, θα τους δώσει η siemens καινούργια, πακετάκι με όλοκληρο εξοπλισμό γραφείου.

  78. daris avatar
    daris 16/05/2009 20:30:02

    Οσο για τα αποτελεσματα του γκαλοπ...οτι και να βγει θα ειναι για γελια.

  79. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 20:33:23

    @97: ... xa xa xa xa xa ...

  80. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 20:35:02

    καμία ενόχληση, μην ανησυχείς, όσο για το σκεπτικό ψηφίζω βάση προγράμματος όχι προσώπων και δεν επιλέγω τον κλέφτη που θα μου τα βουτήξει.
    Αν η αποχή είναι πχ στο 40% και τα 2 μεγάλα κόμματα στο 65% (το ταβάνι) κάποιοι θα αρχίσουν να σκέπτονται...


    ΥΓ

    ελπίζω να μην επαληθευτεί η πληροφορία για Πολυζωγόπουλο, γιατί κάποιοι έχουν να κάνουν πάρτυ με όσα έχουν να γράψουν...

  81. Κανένας avatar
    Κανένας 16/05/2009 20:45:41

    Πολύ διαφωτιστική η ψηφοφορία σας. Αποδεικνύει αυτό που είναι φανερό εδώ και πάρα πολύ καιρό. Το χρώμα του blog είναι γαλάζιο...

  82. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 20:54:59

    @102: έχεις δίκιο, αλλά δεν το είχα παρακολουθήσει συνεχώς, θα δούμε πως θα πάει από δω και πέρα που ισοψηφούν.

  83. Jimmy L avatar
    Jimmy L 16/05/2009 21:00:44

    Εισακουσθηκε η προ ολιγου εκκληση μου προς Σπατζιωτη και orestio και απο εκεινη την στιγμη η ανοδος τη ΝΔ ειναι εντυπωσιακη!!!!Ψηφιζουν και τα δενδρα και τα τουβλα και αλλα ευγενη υλικα!!!Η κινητοποιηση ειναι εντυπωσιακη απο οτι μαθαινω μεχρι και ο Ζαγοριτης συμμετεχει στην κινητοποιηση!!!Αντε και με την νικη!!!

  84. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/05/2009 21:03:06

    Διακομματική κοροϊδία με οδηγεί ή να αναπολώ το Ντούτσε, ή τον Κροπότκιν. Επειδή όμως είμαι κατά βαση καλό παιδί, θα πάω βόλτα.

  85. ... avatar
    ... 16/05/2009 21:03:57

    Κανένας,
    Η ΝΔ είχε μια θεαματική άνοδο. Μέσα σε μισή ωρίτσα πήρε 11% επιπλέον. Έχει πέσει δουλειά στη Ρηγίλλης , με αποτέλεσμα να τρέχουν και οι ΠΑΣΟΚοι. Φάκτωρα πάντος είσαι και εσύ κάφρος. Θα τους κλείσεις μέσα το Σαββατόβραδο.

  86. ... avatar
    ... 16/05/2009 21:04:57

    *πάντως, δεν το είδε κανείς έτσι...

  87. neos agrotis avatar
    neos agrotis 16/05/2009 21:05:13

    @56 αντί
    "Ναι το ίδιο λέμε, αλλά η αποχή δεν τους ενδιαφέρει."
    Γιατί με ενδιαφέρει εμένα; Για το Μπουρδέλο που εχουμε φτιάξει χωρίς "τσατσά" δεν δίνω μία.Προασπαθώ να ειμαι οργανωμένος και να βρίσκομαι οσον το δυνατον λιγότερες φορές στη θέση να φωνάζω "παιδιά μηπως πρέπει να οργανωθούμε;"

  88. Κανένας avatar
    Κανένας 16/05/2009 21:06:19

    @103, μπορεί και να έχεις δίκιο. Η βία και η νοθεία είναι στο αίμα τους. Κάποτε ψήφιζαν τα δέντρα, σήμερα που αυτά έχουν καεί (το καλοκαίρι του 2007 ΔΕΝ το ξεχνάμε), πρέπει να εφευρεθούν νέοι τρόποι.

  89. kabia21 avatar
    kabia21 16/05/2009 21:13:50

    και μονο που ατομα ψηφιζουνε ΝΔ μετα απο αυτα που βλεπουνε/με ειμαστε για κλαματα ως εθνος , περαστικα μας

  90. ataktos avatar
    ataktos 16/05/2009 21:19:38

    αυτή η οικογενειοκρατία στο Ελλαδισταν μας αρέσει βλέπω εξίσου με τα "τραγουδια" τον Ρουβα χαχαχα

  91. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2009 21:22:40

    Γιατί οι βαμένοι ΠΑΣΟΚΟΙ, όπου δουν ψηφοφορία κάνουν σαν αφιονισμένοι? Μάλλον τα μπέρδεψαν πάλι. Δεν βγαίνει κυβέρνηση από εδώ παίδες Ελλήνων.

  92. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2009 21:24:15

    Ούτε από τις ευρωοεκλογές πρασινοπαίδες. Χαλαρώστε λίγο.

  93. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 21:49:36

    Ο Tiramola δεν ακούστηκε διότι τρέχει λέει από ιντερνετ καφε σε ιντερνετ καφε για να ψηφίζει....

  94. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 21:51:32

    Μόλις έμαθα από φίλο μου computer geek (nerd) πως αλλάζεις ΙΡ αν πατήσεις 3 φορές στη σειρά alt- cntr- delete.
    Ψηφίστε ρε!!!!!

  95. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/05/2009 21:52:14

    @107. Jimmy L
    Ο δαλτονισμός σου (ρώτα τον Σκόρπιο και την Πράσινη Βούλα να σου εξηγήσουν αυτή τη λέξη, κρετίνε) σε κάνει να βλέπεις τον κόσμο γύρω σου μόνο δίχρωμο - χωρισμένο σε πασόκους και νεοδημοκράτες. Φαντάζομει τι λεφτά θα πρέπει να ξόδεψαν οι έρμοι οι γονείς σου σε γιατρούς και ευχέλαια, αλλά τι κάνουμε - η βλακεία δεν γιατρεύεται με τίποτα...

  96. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 16/05/2009 21:54:24

    Πολύ χαμηλό το ποσοστό του ΚΚΕ, είσαστε οι του φόρουμ όλοι "Υπηρέτες του μεγάλου κεφαλαίου και του ιμπεριαλισμού. Κρεμάλα στον Πάγκαλο ο Στάλιν έχει δίκιο και η Παπαρήγα το αλάθητο".

    Άντε να δούμε τα ποσοστά του ΚΚΕ να αυξάνονται γιατί διαφορετικά θα πλακώσουν μαζικά ΚΝίτες εδω μέσα και θα ρχίσουν τα alt- cntr- delete που γράφει και ο Strange Attractor

  97. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 21:56:38

    μια αντίθετη αποψη περα απο τις κομματικες παρωπιδες και συγγνωμη που ειναι λιγο μεγαλη

    ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ "ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ ΣΤΟ ΕΛ ΠΑΣΟ" ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΤΑΣ Ο Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ "ΠΕΘΑΙΝΕΙ" ΕΝΩ Ο Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΝ "ΓΛΥΤΩΝΕΙ" ΞΥΣΤΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ Ε. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ "ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ" ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ "ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ" ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ" ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΗΓΕΣΙΑΣ ΣΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ ΟΠΟΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ "ΜΙΚΡΑ" ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΣΠΟΝΣΟΝΑΡΙΣΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΔΕΝ ΘΑ "ΕΠΙΔΕΙΞΟΥΝ" ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΜΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΤΗΝ "ΑΛΛΑΓΗΣ" ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΟΒΕΛΙΣΜΟ ΤΩΝ "ΤΖΑΚΙΩΝ" ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ "ΚΑΘΑΡΣΗΣ". ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΣΤΕΛΕΧΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ "ΙΚΑΝΑ" ΚΑΙ "ΑΦΘΑΡΤΑ" ΚΑΙ "ΓΝΗΣΙΟΙ" ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΩΟΥ ΧΩΡΟΥ.

    (ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΚΑΝΕ ΛΕΝΕ Η "ΚΟΝΤΡΑ" ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ Η "ΑΓΑΠΗ" ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ "ΣΥΝΟΜΙΛΕΙ" ΜΕ ΤΑ "ΑΚΡΑ" ΕΝΩ Η ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΟΧΙ ? ΜΗΠΩΣ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ" ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟ ΠΟΙΟΣ "ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ" ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ "ΜΕΣΑΙΟ" ΧΩΡΟ ?)

    ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ? ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ) ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ .....

    ΣΥΜΠΑΘΟΥΜΕ Ή ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΩΡΙΝΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΑ "ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ" ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΤΟ ΟΤΙ ΟΜΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ ΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ

    [Η ΓΑΛΟΥΧΗΣΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΕ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΡΟΝΑΡΙΣΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΕΡΙ "ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ" ΚΑΙ "ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ" ΑΝ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ 1989 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ "ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕ" ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ (?)] . ΑΡΑ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΣΑ ΕΙΠΑΜΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ... Η ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΙΣΧΥΡΗ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΤΗΣ "ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ" ....

    ... ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΟΠΟΥΣ : Ή ΤΗΝ ΑΝΕΤΗ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ Ή (ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΥΡΕΙΑΣ ΛΑΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ) ΤΗΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ (ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ).

    ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΧΗ ... ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΙΚΗΣ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ , ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΤΤΑΣ ....

  98. Hellenic avatar
    Hellenic 16/05/2009 22:03:43

    @139-Υπεριων- Που το ειδες το ψηλο ποσοστο του "ρευματος" Βενιζελου? -αν δεν θελει να περιμενει "στην ουρα" οπως αναφερεις, να σηκωθει να φυγει απο τωρα, καλο θα κανει στο ΠΑΣΟΚ. Οι επομενες εθνικες εκλογες θα ειναι η απαντηση και η εντολη του λαου για ισχυρο κρατος και κυβερνηση ικανη να ισχυροποιησει τη θεση της και το λαο απεναντι στα συνφεροντα της οποιας ολιγαρχιας.

  99. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 22:05:29

    @102 anonymous: βλέπεις τι εντύπωση δίνει το αποτέλεσμα; μην λες λοιπόν ...

  100. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:05:52

    hellenic σε δημοσκοπηση εχει 58.2% αποδοχη ως διαδοχος σε περιπτωση ηττας

    δες εδω

    http://iwnasdragoumis.blogspot.com/2009/05/blog-post_3410.html

  101. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 22:08:17

    Και αν θέλει κάποιος να αλλάξει ΙΡ σε lap top, όπως μου λέει ο φίλος μου ο geek που είναι ex hacker και εργάζεται ως software security chief inspector στο μηχανογραφικό της NASA, πρέπει να τοβάλεις σε ένα μικρό ταψί που να περιέχει 0.5 λιτ νερό και 0.5. λιτ καθαρό νέφτι. Να αφεθεί μέσα εκεί 4 λεπτά τη φορά και κάθε φορά (εμβάπτιση) θα βγάζει και καινούργιο ΙΡ.

  102. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 22:08:54

    Cool ε;
    Εγώ ήδη το δοκίμασα και ψήφισα ΚΚΕ 19 φορές απόψε.

  103. idiot avatar
    idiot 16/05/2009 22:13:03

    Bravo Strange. It works.
    Μόλις ψήφισα 3 φορές ΣΥΡΙΖΑ. Απλώς ξέβαψε ο υπολογιστής λίγο και ξεφλούδισε η οθόνη μου...

  104. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:13:56

    η μαχη της διαπλοκης

    εποχη σημιτη - νικη διαπλοκης
    νικη καραμανλη με οριακη πλειοψηφια - νικη διαπλοκης
    νικη παπανδρεου στις εσωκομματικες - ηττα διαπλοκης
    σκανδαλα - νικη διαπλοκης
    εκλογες και μη ευρεια αυτοδυναμια - νικη διαπλοκης
    βενιζελος μπακογιαννη - νικη και τελος πολεμου

  105. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:15:15

    και ξεχασα το οτι αντεχει ο καραμανλης - ηττα διαπλοκης

  106. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:32:16

    στον σκαι εχει τις καρετα-καρετα ... πιο εποικοδομητικο απο τα πανηγυρια του αδερφατου

  107. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:40:07

    δυστηχως δεν βλεπεις το συνολο αλλα το ενα

    και ποιος σου ειπε οτι αυτον που λες δεν τον κατατασω στην διαπλοκη?

    το οτι αντεχει παιζει στο οτι αν γινουν τωρα εκλογες πολυ απλα δεν θα βγει κανενας και θα γινει αυτο που λεω πιο πανω .... και το ξερουν και οι δυο

  108. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 22:45:09

    Κορίτσια ο Σάκης Κουβάς σκίζει....

  109. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:47:22

    μιλαω για εκκαθαριση των κομματων, ξερεις πια ειναι?

    για την ΝΔ αποστρατευση βαρωνων και παλαιοκομματικων και διαλυση του μπλοκ των μητσοτακικων

    για το ΠΑΣΟΚ το ιδιο εκτος του οτι το μπλοκ ειναι του βενιζελου

  110. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 22:49:36

    μονο εγω βλεπω CSI ?

  111. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 23:01:16

    Το ΔΕΝ ΞΕΡΩ με 3% βγάζει άραγε ευρωβουλευτή;

  112. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 23:01:18

    θεωρεις δηλ οτι αν ο ΚΚ ειχε 160 βουλευτες θα κρεμοταν απο τα α.. του παυλιδη ή του βουλγαρακη ?

    ή αν ο ΓΠ δεν βγαλει πανω απο 160 δεν θα κρεμεται απο τα α... του βενιζελου και του σημιτη , και μην ξεχασω και την μιλενα

  113. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 23:03:40

    η συνεργασια θα ειναι για μεταρρυθμισεις και αλλαγη σκηνικου οχι για το ποιος θα συνεχισει να μασουλαει

    θελω να δω επιτελους εξω την ντορα τον κυριακο τον σουφλια τον κακλαμανη και κατι αλλα παλληκαρια

  114. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 23:50:54

    :-)


    χαχαχα

    Τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας, η μόνη αιώνια σταθερά είναι η βλακεία της μίας και μοναδικής αλήθειας, της δικιάς μας.
    Υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν τη λίστα της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ, φανατικά και ακόμα ...δεν έχουν ανακοινωθεί.
    Βέβαια το αντιλαμβάνομαι δεν υποστηρίζουν
    θέσεις
    ιδέες
    προγράμματα
    ή έστω πρόσωπα

    απλά το μαγαζάκι που έχουν συνηθίσει ή που τους εξυπηρετεί.

    Ανθρωποι που ακόμα και αν ήταν επικεφαλής ο Ζαχόπουλος ή ο Τσουκάτος αύριο το μεσημέρι στις λίστες θα κούναγαν αμήχανα τις ίδιες σημαίες
    Άνθρωποι που υποστηρίζουν άτομα σαν στον συνδικαλιστή της δεξιάς στο ΥΠΠΟ που βρέθηκε με χρήματα στο λογαριασμό ή σαν τον άλλο του σοσιαλισμού στο ίδιο υπουργείο που ήθελε να είναι υποψήφιος
    χαχαχα
    άτομα που έχουν ιδέες μέχρι τη τσέπη τους σαν τον συνδικαλιστή στο Άμυνας

    Ας μην μιλήσω για τους πολιτικούς γιατί κανένας δεν έφαγε και δεν εκμεταλλεύτηκε τη θέση του ουδεπόποτε στη χώρα αυτή

    ΥΓ

    Ας αφιερώσω λοιπόν στο φίλο αλλενάκι το ανέκδοτο των στρινγκ:

    - Καλέ, κυρία...
    -Τι συμβαίνει, παιδί μου;
    - Ο πισινός σας τρώει το μαγιό σας!

    στους άλλους και σε όλους μας μας αξίζουν οι ΖαχοΤσουκάτες επιλογές μας το 2009

  115. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 16/05/2009 23:51:14

    εχουμε τους τελευταιους δυο πολιτικων οικογενειων και την αναγκη για μετταρυθμισεις

    νομιζεις οτι θελουν να γραφτουν στην ιστορια ο ενας ως αυτος που δεν εγινε πρωθυπουργος και τον εφαγε ενας χοντρος (ε.β.) και ο αλλος ως ο πρωθυπουργος των σκανδαλων ? (αν και δω θα συναγωνιστει τον σημιτη)

    δεν πιστευεις οτι αν καθησουν κατω θα βρουν κοινο εδαφος να στηριξουν τις απαραιτητες και επιτακτικες μετταρυθμισεις που απαιτουν πια οι καιροι

    δηλαδη τι ειναι το καλυτερο ? να νικησει παλι ο ενας και ομηρος των εσωκομματικων καπετανεων να συνεχισει τα ιδια με πριν εχοντας μηδαμινη δυνατοτητα για αλλαγες που μπορει να χτυπανε τους νταβατζηδες?

    τελικα το ζητουμενο ειναι να νικησουμε εμεις να φαμε εμεις και στο διαλο ολα ? κομματικη τυφλαμαρα

    αν νομιζεις οτι ο ΓΠ θα νικησει και θα φερει την πρασινη αναπτυξη και τον σοσιαλισμο και μια δικαιη κοινωνια μαλλον λιγο αγαθος εισαι που μενεις στις καλες προθεσεις ... αν ιδιως θα βρισκεται στην ιδια οριακη κατασταση οπως ο ΚΚ τωρα χαιρετα τα μου τον πρασινο πλατανο

    ειπα και επιμενω οτι και οι δυο εχουν καλες προθεσεις , μονοι τους ομως δεν μπορουν μαζι ισως

  116. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 00:28:03

    @162: Ιθαγενής,
    δεν το ήξερα το ανέκδοτο!!

    ΥΓ: όπως εύκολα μπορείς να διαπιστώσεις είμαι εκτός δικομματισμού, ίσως έτυχε, ίσως από επιλογή, και επιλέγω μαγιό ολόσωμο για την πισίνα ή κλασικό μπικίνι για την παραλία, όχι στρινγκ, αφού δεν είμαι πιτσιρίκα και το σώμα δεν μπορεί να υποστηρίξει αυτό το "ένδυμα", αν μπορούμε να το αποκαλέσουμε έτσι.

    :)

    .

  117. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 00:30:26

    τσ τσ τσ
    η υποστήριξη του ενδύματος δεν είναι θέμα οράσεως αλλά φαντασίας

  118. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 00:39:19

    σήμερα θαύμασα για άλλη μια φορά τη χώρα που ζω και ζήλεψα μια άλλη.
    Στη Μ Βρετανία λοιπόν κάποιοι άμοιροι Βουλευτές σε ζωντανή εκπομπή δέχονταν ερωτήσεις από το κοινό για τις χρηματικές ατασθαλίες και μην φανταστεί κανένας για ποσά επιπέδου 8% πχ SIEMENS αλλά χρεώσεις και ψώνια μερικών χιλιάδων.
    Οι επικεφαλής των κομμάτων από την άλλη μεριά δήλωσαν ότι μέχρι τη Δευτέρα θα πρέπει να έχουν επιστρέψει τα χρήματα διαφορετικά θα αποπεμφθούν
    Ούτε νόμος περί ευθύνης Υπουργών, ούτε κραυγές για πολιτικές διώξεις, ούτε ξένα κέντρα, ούτε νταβατζήδες.
    Μα τίποτα δεν έχουν διδαχθεί οι κουτόφραγκοι από τη χώρα που γέννησε τη Δημοκρατία και έδωσε τα φώτα στην Οικουμένη?
    Σε εμάς απλά τα ...αλλάζει

  119. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 00:40:46

    @165: Αλλάζουν οι προτεραιότητες και οι επιλογές όσο ωριμάζεις. Ένα βασικό κριτήριο ειναι να αισθάνεται κανείς άνετα και βολικά με ότι φορά.
    Ίσως εσύ να είσαι αλλού ακόμα.

    Αλλά νομίζω το θέμα είναι η ψηφοφορία, απότι κατάλαβα μάλλον αισθάνεσαι δικαιωμένος για αυτά που έγραφες. Αλλά εγώ γιατί σε κόβω απελπισμένα ΝΔ;

  120. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 00:45:04

    Απελπισμένο ΝΔ?

    :-)

    ξέρεις κανένα που να έχει ψηφίσει ΝΔ και να μην είναι απελπισμένος? (σκεπτόμενο όχι λαδωμένο)

    Οχι μετά το καλοκαίρι του 2007 αποφάσισα ότι είμαι φτωχός και μόνος.
    Μετράω χρόνια μήνες ημέρες για να την κάνω για έξω, ας όψεται η οικογένεια που δεν μπορώ να φύγω ...χθες

  121. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 00:47:11

    Τώρα ήρθες στα ίσα σου!!! Καλύτερα που το έβγαλες από μέσα σου, ένα ουφ!!

  122. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 00:49:10

    Μπα το μόνο που θέλω να βγάλω από μέσα μου είναι ...μερικά κιλά

  123. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 00:52:11

    Μην ανησυχείς η ΝΔ θα φροντίσει και γι' αυτό αν ξαναβγει στις εκλογές, έχει προσφορές δωρεάν αδυνατίσματος για όλους ανεξαιρέτως.

  124. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 00:56:30

    Μην κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους

    το να κρεμάει κάποιος ταμπελίτσες σε ανθρώπους, επειδή έτσι είναι καλύτερη / ευκολότερη η ταξινόμηση δεν είναι σωστό, γιατί κάθε άνθρωπος έχει αισθήματα προσωπικότητα εκπαίδευση βιώματα και σκέψη

    Το να λέω για τον Ζαχόπουλο δεν με κάνει απογοητευμένο ΝΔ, απλά μου αρέσει να μασάω ότι τρώω
    Το να μιλάω για τον Τσουκάτο δεν με κάνει αντιΠΑΣΟΚ, ισχύει το ίδιο

    Το έχω πει πολλές φορές το πρόβλημα δεν είναι ο ΚΚ ο Β ή ο ΓΑΠ αλλά η οργάνωση οι δομές και η λειτουργία των μαγαζιών που διευθύνουν

  125. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 01:01:38

    Τα κόμματα τα καταστρέφουν τα κομματόσκυλα τα οποία και ζούν από αυτά.
    Φαύλος και όμως αυτοτροφοδοτούμενος κύκλος.
    Στην πραγματική κοινωνία όμως, τα κόμματα είναι irrelevant.
    Εκτός και αν κάποιος προσβλέπει σε ρουσφέτι. Οπότε στρέφεται προς αυτά. Αλλά τότε θά`ταν κομματόσκυλος και όχι μέλος της πραγματικής κοινωνίας.... και πάει λέγοντας.

  126. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2009 01:03:58

    Αχ αλλενάκι εκεί διαφωνώ και λέω αποχή

    είτε η ΝΔ είτε το ΠΑΣΟΚ δεν έχουν μαγικές συνταγές.

    πχ το Ευρωπαικό Δικαστήριο βγάζει μια απόφαση για εξομοίωση των ορίων συνταξιοδότησης.
    και εμείς?
    Συζητάμε τόση ώρα για το ποιούς θα στείλουμε ή για το ποιος θα νικήσει.
    Κρίνουμε προγράμματα ή κόμματα?
    Να σου πω κάτι, εγώ το έχω ξανά γράψει δεν υποστηρίζω το ΠΑΣΟΚ 9μην με πεις πάλι ΝΔ ;-) ), αλλά θα έβλεπα θετικότατα την αποστολή πχ του κ Βενιζέλου στο Στρασβούργο, γιατί έχει επιστημονική κατάρτιση και γνώσεις για να ανταπεξέρχεται στην νομοθετική εκπροσώπηση της χώρας (και όχι για να καθαρίσει το εσωκομματικό τοπίο...)
    Εμείς όμως μιλάμε για ποσοστά, νίκες ήττες και διαφορά 1ου - 2ου.
    Όταν οι άλλοι παίζουν μπάλα εμείς κοιτάμε την εξέδρα και να ήταν και ωραία χαλάλι της

  127. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 01:21:29

    Είσαι πολυγραφότατος ... αλλά μην τους χαρίζεις πολύτιμη φαιά ουσία. Ζαχόπουλος;;; τι 'ναι αυτό; Τσουκάτος;;; το ίδιο.

    Αν θα ήμουν δημοσιογράφος θα ήθελα να είμαι κάτι σαν την Αριστέα. Διαφορετικά δεν αξίζει.

    Στη δεκαετία του '90 όταν αποκάλυπτε όλη αυτή διαπλοκή που συνεχίζεται μέχρι σήμερα, δεν τόλμησα να κτυπήσω την πόρτα μερικών εταιρειών - ονόματα δε λέμε - αν και είχα κάποια βασικά προσόντα, αλλά καμία άκρη στα κόμματα. 19 χρόνια μετά λέω ότι αυτό μάλλον καλό μου έκανε. Ακολούθησα τη δική μου ανεξάρτητη και δύσκολη βέβαια πορεία, αναγκαστικά, δεν το παίζω μάγκας.
    Δεν ξέρω ποια θα ήταν η πορεία μου αν με είχαν προσλάβει και είχα μπλέξει ίσως. Αν π.χ. θα ήμουν κάποια γραμματέας ή στέλεχος που εκτελουσε εντολές και βρισκόμουν μπλεγμένη να έχω υπογράψει τιμολόγια Χ, Υ, Ζ.

    Επομένως παίζουμε και εμείς μπάλα με τον τρόπο μας και με τις επιλογές μας.
    Όμως κουράστηκα.

  128. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 01:28:04

    Οι Κνίτες κινητοποιήθηκαν αυτές τις μέρες ουσιαστικά και όχι στα πληκτρολόγια και φαντάζομαι ότι τώρα κάνουν απολογισμό ...
    Διαβάζω τα μπλογκ του εξωτερικού και οι αναρτήσεις ξένων σάιτ για το θέμα έχουν έως και 100 σχόλια, σαν το αντινιους ένα πράγμα.
    Σε όλες τις χώρες έχει πέσει ένα περίεργο σιωπητήριο.
    Ψάχνουν όλοι σαν τρελοί στο ίντερνετ να βρουν πηγές, να σου δώσω μία αν θελεις: world.content.news στο γκουγκλ.

  129. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 01:33:43

    Όλοι περιμένουμε αύριο το GAP να εξαπολύσει σφοδρή επίθεση στην κυβέρνηση για την απώλεια της πρωτιάς στη eurovision. Σαν να τον ακούω: Η κυβέρνηση της ΝΔ απέτυχε για μια ακόμη φορά να πραγματοποιήσει τα όνειρα του ελληνικού λαού. Μόνο κακό κάνει στον τόπο. Το όραμα μας είναι η πρώτη θέση, η μόνη θέση. Μόνο με την πράσινη ανάπτυξη θα την κατακτήσουμε. Η νίκη στην eurovision είναι το όνειρό μας. Μόνο με το ΠΑΣΟΚ θα τα καταφέρουμε. Το είπε και ο κομφούκιος.

  130. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 01:35:23

    11% to ΛΑΟΣ...
    Πολύ υψηλό ποσοστό επικροτεί την πολιτική αερολογία της ατάκας...
    Σταμάτα να ψηφίζεις ρε αντισυνταγματάρχη!
    ......

    Στο Μαξίμου σκέφτονται την απαγόρευση εισόδου στη χώρα του Σάκη και των αδελφών Μαγγίρα

  131. Jimmy L avatar
    Jimmy L 17/05/2009 01:36:57

    Δεν ειναι τυχαιο οτι παντα η δεξια που εκφραζεται τα τελευταια χρονια απο την ΝΔ οριζεται ως συντηρητικη παραταξη....

  132. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 17/05/2009 01:38:10

    Τι λέτε ρε παιδιά θα δώσω στο "τρύπιο" δίκτυο την ψήφο μου;

  133. antonis avatar
    antonis 17/05/2009 01:39:03

    Egw prwsopika den tha paw na psifisw.Auto to kanw giati prwton kanena komma den me antiprosopeuei kai deuteron giati an i apoxi kseperasei kapio orio kaneis den tha nomimopoieite na analabei tin kubernisi kai as vgei prwtos stis ekloges.Kai se osous lene pws i apoxi einai mi summetoxi stin politiki upenthimizw pws to suntagma provlepei to leuko aplws me ton antisuntagmatiko eklogiko nomo prosmetrate ston prwto.

  134. ΣΥΡΙΖΑ avatar
    ΣΥΡΙΖΑ 17/05/2009 01:54:38

    84

  135. ΣΥΡΙΖΑ avatar
    ΣΥΡΙΖΑ 17/05/2009 01:56:32

    85

  136. ΣΥΡΙΖΑ avatar
    ΣΥΡΙΖΑ 17/05/2009 01:57:48

    86

  137. ΣΥΡΙΖΑ avatar
    ΣΥΡΙΖΑ 17/05/2009 01:59:18

    87

  138. ΣΥΡΙΖΑ avatar
    ΣΥΡΙΖΑ 17/05/2009 02:00:07

    Βαρέθηκα. Θέλετε να ψηφισω κανεναν αλλο; Ακουω προσφορες

  139. nikp52 avatar
    nikp52 17/05/2009 02:03:53

    Εσεις με τα κοματα της βουλης που κλεψανε την ελλαδα και εγω θα τους τημορισω με ΔΡΑΣΗ καλως η κακως

  140. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/05/2009 02:05:53

    Βάλατε βάρδιες Μπρέ??

    Μήν μάς κλέψουν και τίς Κάλπες.!!!!!!!!!!!

  141. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 02:06:36

    Ρε συ Ορέστιε , επειδή μάλον θα παρακολουθείς με αγωνία την εξέλιξη της δημοσκόπησης , πως εξηγείς το γεγονός να παίρνει τόσο υψηλό ποσοστό η ΝΔ του ΚΚ που σήμερα το πρωί τον άκουγα να λέει με το γνωστό αυστηρό του ύφος ότι χρειάζεται άμεση δράση με νομοθετικό έργο ενώ έκλεισε άρον-άρον το μαγαζί για δυό μήνες και βάλε...
    Η συμπεριφορά του ΚΚ , η συμπεριφορά των ψηφοφόρων του...
    Δεν σου φαίνονται παράξενα όλα αυτά?

  142. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2009 02:08:55

    Εγώ πάντως ΣΥΡΙΖΑ μιά φορά ψήφισα.
    Εσύ γιατί δεν κάνεις το ίδιο και τα έχεις βάλει με το πετσί σου βραδιάτικα?

  143. Orestios avatar
    Orestios 17/05/2009 02:15:07

    τιραμόλα, πέτυχε την ανύψωση το GAP μετά το ραντεβουδάκι με τον κομφούκιο? Πάω στοίχημα ότι δοκιμάζεις να πετύχεις κι εσύ την ανύψωση.

  144. zapata avatar
    zapata 17/05/2009 02:22:48

    a! den eimai monos edw mesa blepw..as anebasw ligo ton SYRIZA.

  145. BLACK avatar
    BLACK 17/05/2009 02:43:23

    Είναι προφανές κατά τη διάρκεια της ημέρας ότι κατά διαστήματα παίρνει φωτιά κάποιο κόμμα.

    Είναι επίσης προφανές ότι το ΚΚΕ θεωρεί το διαδίκτυο αστική πλάνη και δεν το χρησιμοποιεί...

  146. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 11:01:02

    Λέμε λέμε λέμε εδώ μέσα και αλλού αλλά το αποτέλεσμα;
    Πάλι οι 2 μεγάλοι πάικτες - κλέφτες παίρνουν την πλειοψηφία των ψήφων.
    Την νομιμοποίηση δηλαδή του κοινού για τις χρόνιες λαμογιές τους.
    Αθάνατη Ελλάδα με τους καραγκιόζηδες υπηκόους σου που γουστάρουν τελικά το δούλεμα.
    Ελλάς Ελλήνων Μαζοχιστών.

  147. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 11:14:44

    αν σκεφτεις οτι κανενα μικρο κομμα δεν εχει δωσει πειστικες προτασεις και την εντυπωση οτι μπορει να αλλαξει κατι και το οτι οι περισσοτεροι εχουν τα μικροσυμφεροντα τους που εξυπηρετουνται απο τα δυο μεγαλα κομματα που βλεπεις το παραξενο στο να παιρνουν τις περισσοτερες ψηφους

    καλες οι τσοντες αλλα οι μεγαλες παραγωγες ειναι αυτες που τραβανε τον κοσμο

  148. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 11:24:41

    @203 Καλά τα blockbusters δεν λέω, αλλά και μια Τίνα Σπάθη που και που χρειάζεται....

  149. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 17/05/2009 11:30:08

    ναι αλλα αλλο το να δουλευεις την χουφτα που και που με την φαντασια και αλλο το ζωντανο κορμι διπλα σου

    και τα δυο εχουν την γλυκα τους αλλα καμια σχεση

  150. αντί avatar
    αντί 17/05/2009 11:45:38

    @197

    Έτσι είναι. Έπεσε γραμμή και όλοι οι ακροδεξιοί ψηφίζουν από τις IP των φίλων τους!!

  151. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 17/05/2009 11:51:51

    Ελλάς Ελλήνων Μαζοχιστών

    μπα προτιμώ το

    Αιώνιος Ελληνας Μαλάκας, κάνει και αρχικά για κόμμα ΑΜΕ...

    Αντί όλοι μας να γυρίσουμε την πλάτη στις λίστες τους και να έχει μια αποχή που θα ταρακουνήσει, όσους στα κόμματα σκέφτονται ακόμα, έχουμε άτομα που μετρά μόνο η νίκη...

    Πάει πχ το Βατοπέδι φίλοι της ΝΔ?
    Ωραίες οι επιστολές που δημοσιεύει ο ΕΤ φίλοι του ΠΑΣΟΚ?

    Ψηφίστε λοιπόν, το ξανά λέω επιλογή αφεντικών έτσι και αλλιώς κάνετε όλα έχουν παραγραφεί, όλοι είναι τίμιοι...

  152. BLACK avatar
    BLACK 17/05/2009 12:14:55

    Από χθες βράδυ άρχισε να ανεβαίνει μυστηριωδώς το ΛΑΟΣ. Ωσ κάποια ώρα ήταν πολύ χαμηλά.

    Δεν πειράζει. Ας χαρούνε λίγο τα εγγονάκια του Αδόλφου, γιατί στην κάλπη τέτοια χαρά δεν θα δούνε ΠΟΤΕ

    Κάθε ακροδεξιός είναι και που____ γιός

  153. ΓΕΡΜΑΝΟΣ avatar
    ΓΕΡΜΑΝΟΣ 17/05/2009 12:32:02

    @ΒLACK

    …κι ο αριστερός είναι το τρίτο καλύτερο επάγγελμα στον κόσμο μετά από αυτό της που_ και του εισοδηματία.

  154. kk avatar
    kk 17/05/2009 12:58:20

    Το πλήρες όνομα του κόμματος είναι ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ και θα πρέπει να διορθωθεί στο γκάλοπ για να είαι σαφές τι επιλέγει ο καθένας.

  155. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 17/05/2009 13:27:14

    Αυτό το "Οικολόγοι" σκέτο ίσως αποτελέσει την προβοκάτσια της τελευταίας στιγμής στις επικείμενες ευρωεκλογές. Άλλη μια προσπάθεια να εμφανιστούν οτι οι Οικολόγοι ρίχνουν φίδια, είναι προδότες, φιλοαμερικάνοι και προέρχονται από τον Πλανήτη Κρόνο. Οικολόγοι Πράσινοι. Η μεγάλη μας ελπίδα !!

  156. Decay avatar
    Decay 17/05/2009 13:31:24

    Γιατί δε μου βγάζει εμένα την ψηφοφορία?

    Ούτε με Firefox ούτε με Explorer δεν τη βλέπω...

  157. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/05/2009 13:42:33

    στο μπλογκ του πρεςςμμε έχει ένα γκάλοπ όπου βγαίνει το πασόκ με 50%, η νδ με 14% και όλοι οι 2%-3% ο καθένας, τρέλλα πουλάνε μερικοί.

  158. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2009 14:23:45

    @212 Ντικέι, θα φταίνε οι οβριοί πράχτορες μάλλον.

  159. Decay avatar
    Decay 17/05/2009 15:48:02

    @ Μάλλον φταίει το γεγονός οτι πίνεις μόνο όμβρια...

  160. αντί avatar
    αντί 17/05/2009 19:34:44

    @216

    Για το ύφος του σχολίου και τις βρισιές έχεις δίκιο, αλλά είναι επίσης γεγονός ότι πολλοί φίλοι του ΛΑΟΣ είναι "εγγονάκια" του Αδόλφου.

  161. ENERGY.NET avatar
    ENERGY.NET 17/05/2009 20:14:17

    Βαλκανική Συνδιάσκεψη των Πράσινων πραγματοποιείται στηΘεσσαλονίκη στις 15 και 16 Μαΐου, με θέμα «Για μια πράσινη ανάπτυξη στα βαλκάνια: αναζητώντας βιώσιμες λύσεις για την οικονομία, την ενέργεια και την κοινωνία».

    Στα πλαίσια της Συνδιάσκεψης, οργανώνεται και μεγάλη συναυλία τοΣάββατο 16 Μαΐου.

    «Την ίδια ώρα που η υπόλοιπη Ελλάδα θα παρακολουθεί καθηλωμένη έναν αμφίβολης –τουλάχιστον- ποιότητας μουσικό διαγωνισμό, οι Οικολόγοι Πράσινοι οργανώνουν τη δική τους Πράσινη Balkan-Vision», δήλωσε σήμερα σε συνέντευξη Τύπου ο επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου των Οικολόγων Πράσινων Μιχάλης Τρεμόπουλος. «Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι διερευνούμε κοινούς δρόμους συνεργασίας για την υλοποίηση ενός πράσινου οράματος για τα Βαλκάνια αλλά και ότι καταθέτουμε τη δική μας εναλλακτική και ποιοτική μουσική πρόταση»

  162. Πρωτάρης avatar
    Πρωτάρης 17/05/2009 20:27:04

    Εγώ που θέλω να ψηφίσω τους ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ-ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ να διαλέξω Οικόλόγους ή Άλλο κόμμα;;;

  163. Κοινός Νους avatar
    Κοινός Νους 17/05/2009 22:27:43

    16% ΛΑΟΣ. WTF!!! Τελικά πολλοί ακροδεξιοί διαβάζουν antinews.

  164. giannis avatar
    giannis 17/05/2009 22:47:40

    Κοινός Νους-Για να δούμε τι σκα..θα φαν και αυτοί ...

  165. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/05/2009 00:27:45

    Αποχή

    Αρκετά με τις μπαρούφες και τα παραμύθια

  166. Justin Case avatar
    Justin Case 18/05/2009 02:19:56

    Ετσι νομιζετε εσεις γιατι ειστε πορωμενοι και κολλημενοι στα ιδια συμπλεγματα, ενω τα πραγματα ειναι απλα. Οπως δεν υπηρχε αλλη αντισταση απο αυτη του ΕΑΜ ετσι δεν υπαρχουν ποτε καλες προθεσεις απο την αλλη πλευρα. Αγυριστα μυαλα.
    ντε και καλα ο ΛΑΟΣ ακροδεξιος και φασιστας και οτι ναναι.
    Ελα μου ντε οτι κατι λεει μεχρι τωρα και αρχιζουν να τον ακουν.
    Αντε να σπασε και το ταμπου με το κομμα - επιχειρηση - γηροκομειο - τρελλοκομειο. Κανουν ΔΟΥΛΕΙΕΣ ειναι γνωστο!!!!!
    Κανουν ΔΟΥΛΕΙΕΣ ετσι οπως κανουν ολοι σε συνεργασια με τους αλλους και σε μας το ΠΟΙΗΜΑ....
    Στον ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ για ΣΠΑΣΙΜΟ στο ΚΚΕ, στον ΚΚ, στο Συριζα που μας κατεστρεψε με τα Δεκεμβριανα και στον
    Π...ρα το Δημαρχο που θα παραδωσει το κεντρο πιττα στη πρεζα και στον αδεσποτο μετανάστη τις πιο λοου λαιφ πουτανες στο δρομο εξω απο το γραφειο του. ΟΥΣΤ

  167. Γιάννης Καραμήτρος avatar
    Γιάννης Καραμήτρος 18/05/2009 15:42:03

    Πολιτικοιήθηκα για πρώτη φορά στα 35 και δεν έχω αλλάξει γνώμη! Είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβει εδώ και πολλά χρόνια.

    Ψηφό στους: Οικλόγοι Πράσινοι.

  168. κοστασ avatar
    κοστασ 03/06/2009 13:33:40

    η τζελλα εινα ζονκ