#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2011 13:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνοντας τον τουρίστα…

[caption id="attachment_113400" align="alignnone" width="600" caption="Από τις διαδηλώσεις στην Αίγυπτο"][/caption]

Ας είμεθα σοβαροί με τον τουρισμό. Εσχάτως όλοι ομνύουν εις τον τουρισμό και ξέχασαν ότι προ δυο ετών είχαν κλείσει τα λιμάνια εις το όνομα του κομματικού συμφέροντος. Ομοίως δεν λένε τι ζημία επέφερε στον τουρισμό η μηχανοκίνητη πορεία που ετοίμαζαν τα τρακτέρ των αγροτών στο κέντρο της Αθήνας.

Αντίθετα τώρα όλοι σπεύδουν να προστατεύσουν τον τουρισμό και όλες τις λέξεις που τον περιλαμβάνουν. Ωστόσο η πραγματικότητα έχει την δική της αλήθεια.

Πόσες ακυρώσεις κρατήσεων έγιναν επειδή στο Σύνταγμα είναι οι σκηνές των αγανακτισμένων; Προφανώς καμία. Αντίθετα, οι εικόνες της απίστευτης χρήσης βίας και ρίψης χημικών από δυνάμεις της τάξεως επέφεραν αταξία στο κέντρο της πρωτεύουσας και αρνητικές διαθέσεις σε όσους σκέφτονταν να επισκεφθούν την Ελλάδα.

Αν θέλουμε δε να είμαστε ουσιαστικοί, πρέπει να παραδεχθούμε ως κοινωνία και έννομη τάξη ότι τους τουρίστες διώχνουν ειδήσεις όπως η δολοφονία του 19χρονου Βρετανού που μαχαιρώθηκε στην καρδιά στη Ζάκυνθο, η κρατική τυφλή βία στο κέντρο της Αθήνας (π.χ. στο Μοναστηράκι, που αναμεταδόθηκε μέσω διαδικτύου παντού), η «πτώση» νεαρού Σουηδού (τα ξημερώματα…) από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου του στην Ρόδο.

Αλλά και εις το επίμαχο θέμα της διαμαρτυρίας των ιδιοκτητών ταξί, τα πράγματα δεν έχουν μία ανάγνωση. Για παράδειγμα, τι υποχρέωσε τον υπουργό Μεταφορών να δηλώσει ότι δεν θα υπογράψει το Προεδρικό Διάταγμα που είχε συμφωνήσει η κυβέρνηση με τους αυτοκινητιστές και να τους ξεσηκώσει μέσα στο κατακαλόκαιρο, ενώ μπορούσε να περιμένει τον Σεπτέμβριο;

Επίσης, είναι βέβαιο ότι οι εικόνες των αποκλεισμένων λιμανιών και αεροδρομίων, βλάπτουν την τουριστική εικόνα της χώρας. Αλλά δεν θα την δυσφημούσε περισσότερο αν οι ιδιοκτήτες έδιναν μέσα στα ταξί σε κάθε ένα από τους χιλιάδες τουρίστες που μεταφέρουν ημερησίας μία ανακοίνωσή τους που θα αποδείκνυε πόσο μπαμπέσικα συμπεριφέρεται η ελληνική κυβέρνηση, η οποία έρχεται και τους ζητά δανεικά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 19/07/2011 13:33:34

    Τα ταξί θα μπορούσαν να αποκλείσουν όλα τα υπουργεία.
    -Όλους τους κρατικούς οργανισμούς.
    -Κομβικά σημεία της Αθήνας που περνούν οι πολιτικοί.
    -Τα σπίτια των πολιτικών.
    -Τα γραφεία των πολιτικών.
    -Οτιδήποτε πονάει αυτούς που φταίνε τέλος πάντων.

    Αλλά στράφηκαν εναντίον του συμπολίτη τους που υποφέρει και δοκιμάζεται και αυτός.

    Και εναντίον των ανθρώπων που τιμούν την χώρα μας με την παρουσία τους εδώ, τους ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ, που είναι και πελάτες τους.

    Απεργια φίλε μάγκα ταξιτζη δεν είναι να αποκλείω το λιμάνι και το αεροδρόμιο και να μην αφήνω κανέναν άλλο να δουλέψει γιατί έτσι γουστάρω. Άλλωστε ΕΣΥ δεν ήσουν που έλεγες κωλοπαιδα τους φοιτητές που κλεινανε ένα δρόμο γιατι εβλεπαν οτι δεν εχουν μελλον και γκρίνιαζες γιατί δε σε άφηναν να δουλεψεις;

    Άλλωστε Ξέρεις ΕΣΥ καλά από μαγκιά όταν κάθε μέρα κοιτάς να φας και το τελευταίο cent του πελάτη σου, όταν δε δίνεις απόδειξη, όταν ξεχνάς ταχα μου να βάλεις το ταξιμετρο, όταν συμμετεχεις στο γκέτο του λιμανιού που κάνουν το ταξι πουλμανακι, όταν κοιτάς να πιάσεις κότσο τον τουρίστα κάνοντάς τον γύρους της Αθήνας για να τον πάς στην Ακρόπολη, όταν εκμεταλλεύεσαι ακόμα και φαντάρους που έχουν έρθει από επαρχία και δεν ξέρουν πώς λειτουργεί το ταξί στην πόλη, όταν παίρνεις και δεύτερο πελάτη χωρίς να ρωτήσεις αυτόν που μεταφέρεις, όταν καπνιζεις χωρίς να ρωτάς λες και είναι υποχρεωμένος ο άλλος να φουμαρει την κάπνα σου, όταν ξεχνάς τι θα πει μπάνιο και το αμάξι ζεχνει χειρότερα απο λεωφορείο. Μάλλον δε σου λένε τίποτα όλα αυτά και θα πείς σίγουρα ότι αναφέρομαι στη μειοψηφια. Ο κόσμος το κρίνει αυτο.

    Μπράβο και στον αντιπρόεδρο σου που στο ραδιόφωνο έλεγε ότι δεν κλείσατε το λιμάνι κι Εγώ την ιδια στιγμη που διεσχυζα για 40 λεπτά τον Πειραιά με τα πόδια για να πάω στον ηλεκτρικό μήπως πάω στη δουλεια μου μάλλον έκανα βλακεία. Δεν ήτανε μπλοκαρισμενα όλα τα Λεωφορεία και τα τουριστικά πούλμαν. Μάλλον αυτά τα κιτρινα οχήματα δεν ήταν ταξί αλλα καναρίνια και είχαν κλείσει το δρόμο.

  2. Pikis avatar
    Pikis 19/07/2011 13:52:02

    Ε όχι και να λυπηθούμε τους ταξιτζήδες.
    Έφαγαν τον αγλέωρα τόσα χρόνια με τα κόλπα τους.
    ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΡΑ.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Pikis 19/07/2011 15:55:57

      Αν τους αποζημιώνεις απελευθέρωσέ τους...
      Σου περισσεύουν 200.000 ευρω για τον καθένα?

      • dinodamo avatar
        dinodamo @ Φακ Κωστας 19/07/2011 18:52:08

        200 χιλιαδες σε μαυρα η σε ασπρα?Με ΦΠΑ η χωρις?Ανευ ποσου αποσβεσης η με?Με 200 χιλιαρικα σε κατι διπλανες χωρες φτιαχουν βιομηχανιες.Ταξιτζης εισαι φιλε μου.Υπηρεσιες μετριου εως χαμηλου επιπεδου προσφερεις με μηδεν χρονια μνορφωσης.Δεν καταλαβαινες οτι δεν αξιζει αυτο το χαρτι 200 χιλιαρικα οπως και σε καμια ευρωπαικη χωρα?Πες πως εκανες μια λανθασμενη επενδυση.

      • Bloody Mary avatar
        Bloody Mary @ Φακ Κωστας 20/07/2011 09:13:47

        Και γιατί πρέπει να αποζημιωθούν δηλαδή; Με την ίδια λογική, ποιός θα αποζημιώσει τον έμπορο που κατέβαλε το ίδιο ή και μεγαλύτερο ποσό για "αέρα" κάποιου καταστήματος και η επιχείρησή του είτε φυτοζωεί είτε αναγκάστηκε να "βάλει λουκέτο" λόγω της επιδρομής των κυβερνητικών αρπακτικών, αφήνοντας στο δρόμο τους υπαλλήλους που απασχολούσε; Στο κάτω-κάτω, ο έμπορος προσφέρει δουλειά σε άτομα που διαφορετικά θα ήταν εκτός αγοράς εργασίας και πληρώνει φόρους, τέλη και εισφορές σε ταμεία, καθώς και υψηλά ενοίκια.
        Γιατί συγκεκριμένες επαγγελματικές συντεχνίες πρέπει να απολαμβάνουν προνομιακής μεταχείρισης;

    • ΔΑΝΑΗ avatar
      ΔΑΝΑΗ @ Pikis 21/07/2011 21:15:10

      Προσεχε τι λες ρε τιμιε εργαζομενε και ρωτα κανενα (τιμιο ταριφα) λοιπον πως το αποκτησε και ποσα εβγαζε αντε που ξεφυγε βλακα!

  3. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 19/07/2011 14:19:31

    Ουτε οι ταξιτσηδες εχουν ,ευτυχως, αναγκη τη λυπηση σου pikis .

  4. Enzo avatar
    Enzo 19/07/2011 14:43:27

    ποιον τουρισμο? πλακωσαν ολοι οι σλαβοι που ειναι αφραγκοι περισσοτερο και απο τους Ελληνες και απο την στιγμη που ο Ελληνας δεν θα παει διακοπες φετος τελειωσε ο τουρισμος.
    Ο καλυτερος τουριστας ηταν ο Ελληνας.
    Οι ταξιτζηδες μας μαραναν.

    • Αστος avatar
      Αστος @ Enzo 19/07/2011 21:31:11

      Τι περιμενεις οταν το μοντελο που προωθειται εδω και 15+ χρονια ειναι εκεινο των all inclusive ξενοδοχειων.....
      "Ιδιωτικες" παραλιες το καθε ξενοδοχειο με ξαπλωστρες μονο για τους πελατες και σεκιουριτυ να διωχνουν τυχον ανεπιθυμητους , τρωνε μεσα , πινουν μεσα και απο μεσα αγοραζουν μεχρι και την εφημεριδα τους οι τουριστες.
      Για ποιο λογο , περα απο τα κανονισμενα παλι απο το ξενοδοχειο tour , να βγουν εξω ?

      Βεβαια απο την αλλη εχουμε και τον τυπο του τουρισμου που υπαρχει στα Μαλια, αλλα και για τις 2 καταστασεις ευθυνομαστε εμεις που τις επιτρεψαμε.
      Υπηρχαν και αλλοι δρομοι αλλα δεν θελαμε.....

  5. GB avatar
    GB 19/07/2011 14:58:52

    Πρός Pikis
    Δεν μας εξηγείς καλύτερα, τι σημαίνει έφαγαν τον αγλέωρα?
    Δεν μας εξηγείς ποιά είναι τα κόλπα?
    Δεν μας εξηγείς τι σημαίνει πλήρη απελευθεύρωση, που δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο?

    Έχουνε καμία σχέση αυτά που λέτε, με την απελευθέρωση ή απλά βγάζετε την αντιπαθειά σας, απέναντι στους ανθρώπους?

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 19/07/2011 15:17:46

    Με αφορμή το περιστατικό που έγινε στη Ζάκυνθο και έχουν γίνει πολλά και στη Χερσόνησο,στα Μάλλια,στο Φαληράκι της Ρόδου όλοι αυτοί που σήμερα σχίζουν τα ρούχα τους για τον τουρισμό,γιατί δεν κάνανε κάτι για να αλλάξει η κατάσταση?Δυστυχώς επειδή σε πολλά μέρη της χώρας μας πάνω από όλα μπαίνουν τα τοπικά συμφέροντα και η διατήρηση με κάθε τρόπο της υπάρχουσας κατάστασης,τα αποτελέσματα τα βιώνουμε χρόνο με το χρόνο με χαμηλότερης ποιότητας τουρισμό.Για τους ταξιτζήδες θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που αναφέρει πιό πάνω ο φίλος Κώστας,όμως το ότι το θέμα ανοίγει τέτοια εποχή μόνο τυχαίο δεν είναι και οι λόγοι είναι προφανείς.

  7. GRArktos avatar
    GRArktos 19/07/2011 16:44:13

    Κλασικοί ελληνάρες... πρέπει να φτάσει η φωτιά στο σπίτι τους για να κουνηθούν. 2 γενικές απεργίες και άφαντοι οι ταξιτζήδες, άφαντοι οι αγρότες, άφαντοι οι φορτηγατζήδες, άφαντοι οι σκουπιδιάρηδες. Και πόσοι άλλοι κλειστοί στο καβούκι τους. Δε πειράζει, θέμα χρόνου είναι...

  8. tassos avatar
    tassos 19/07/2011 17:24:41

    Μαλον ο pikis κουβαλάει κάποιο κόμπλεξ όμοιο με αυτο που κουβαλάει ο Πάγκαλος,όσο για τον πρώτο φίλο έχω να του πω ότι ο κλάδος μου αυτο το πράγμα ζητάει..Να σταματήσει όλη αυτή η κοροϊδία του κόσμου και αυτο θα γίνει μόνο μέσω των εταιριών (ραδιοταξι).Έχουμε ζητήσει να ισχύσει ότι ισχύει στην Ευρώπη,τίποτα περισοτερο τίποτα λιγότερο...αν δεν ξέρετε κάποιο θέμα η ενημερωθείτε η μην σχολιαζεται....

  9. Αναξίμανδρος avatar
    Αναξίμανδρος 19/07/2011 18:08:40

    “Προσοχή! Προσοχή! Μην φωνάζετε και μην διαμαρτύρεστε ενάντια στα δημοκρατικά και πατριωτικά μέτρα της κυβέρνησης! Θα διώξετε τον τουρισμό!”

    Πλέον, εμείς οι Έλληνες, θα πρέπει να είμαστε πέραν του δέοντος δουλικοί, να κάνουμε βαθιές υποκλίσεις και τους καραγκιόζηδες, για να διασκεδάζουν οι τουρίστες μαζί μας και να επιστρέψουν του χρόνου και να ζήσουν και του χρόνου τον δικό τους μύθο στην (τέως) χώρα μας. Για αυτό πλέον οι συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα σύντομα θα κρίνονται παράνομες και αντεθνικές, μέχρι τέλους της τουριστικής σεζόν, δηλαδή τον Νοέμβριο και βάλε, γιατί έχουμε καλό καιρό και η σεζόν μπορεί να παραταθεί.

    Επίσης, απαγορεύεται ρητά να πεθαίνουμε φωνάζοντας "πεινάω!", ή "ωχ, πονάω!" μετά από χτύπημα με γκλοπ, ή "δεν μπορώ να αναπνεύσω!" από ασφυξιογόνα δακρυγόνα, γιατί φοβίζουμε τους τουρίστες μας, που έχουν τραβήξει τόσα πολλά από εμάς τους διεφθαρμένους, τεμπέληδες και άχρηστους ραγιάδες τον τελευταίο καιρό. Του χρόνου ίσως να μην προτιμήσουν την ψωροκώσταινα Ελλάδα σαν τουριστικό προορισμό, όπως το πάμε και θα πάνε στην Ουγκάντα, που θα είναι καλύτερα και έχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο.

    Από εδώ και πέρα επιβάλλεται να πεθαίνουμε σιωπηλά, για το καλό του τουρισμού της χώρας, ο οποίος πλέον είναι η ανώτατη αξία στην δημοκρατία μας και ύψιστο αγαθό.

    Αν δεν το γνωρίζατε, η Πρώην Νοτιοβαλκανική Δημοκρατία της Ελλάδας φιλοδοξεί να γίνει ο καλύτερος τουριστικός προορισμός της Ευρώπης με 2.000.000 γκαρσόνια να υπηρετούν δουλικά 100.000.000 ανώτερους και πλούσιους Ευρωπαίους πολίτες. Οι υπόλοιποι 7.000.000 δούλοι και κούληδες θα τους κάνουν αέρα γιατί έχει ζέστη και θα τους μεταφέρουν τις αποσκευές.

    Οι ταξιτζήδες θα πρέπει και εκείνοι να πεθάνουν ήσυχα μακριά από κεντρικούς δρόμους, χωρίς να βγάλουν ούτε άχνα, γιατί ενοχλούν τους καλούς μας τουρίστες. Οι ίδιοι είναι στον κλάδο του τουρισμού και καταλαβαίνουν πως θα πρέπει να θυσιαστούν οι ίδιοι για να ζήσουν λίγο καλύτερα οι υπόλοιποι, λ.χ. οι ταξιδιωτικοί πράκτορες. Για το καλό του τόπου, πάντα.

    Μετά από τόση καλοκαιρινή προπαγάνδα, νόμιζα και εγώ πως τα δάνεια από τις ευρωπαϊκές τράπεζες μέσω ΔΝΤ και ΕΚΤ, και ειδικά η λυτρωτική 5η δόση (αλήθεια, την πήραμε;), θα μας οδηγούσαν ξανά πίσω στην αέναη πράσινη ανάπτυξη, στην επίλυση του προβλήματος χρέους μέσα από τον υπέροχο τουρισμό μας και στον νεοφιλελεύθερο παράδεισο επί της γής...

    Πείτε μου όμως τώρα. Γιατί αντί για αυτό τον πολλά υποσχόμενο νεοφιλελεύθερο παράδεισο, βλέπω έναν γκρεμό να έρχεται κατά πάνω μας και όλο το πολιτικό σύστημα να ψάχνει πανικόβλητο για τα φρένα; Και από πίσω τους Ευρωπαίους αφεντάδες μας, να ακολουθούν κατά πόδας; Να ανησυχώ μήπως;

    • Χάρης avatar
      Χάρης @ Αναξίμανδρος 19/07/2011 18:40:56

      Έγραψες!!!!Εξαιρετική ανάλυση...

    • GRArktos avatar