03/08/2009 17:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνε στην άκρη να περάσω -είμαι ο Δήμαρχος, ρε!



Αξίζει να περάσει κάποιος μια βόλτα από το υπόγειο πάρκινγκ (ανοιχτό στους πολίτες, έναντι αντιτίμου) το οποίο βρίσκεται στα έγκατα του δημαρχείου Αμαρουσίου. Όχι βέβαια για να... θαυμάσει τη διαρρύθμιση των χώρων του, όσο για να δει άλλα πράγματα θαυμαστά, που μαρτυρούν τη... σεμνότητα και την ταπεινότητα ορισμένων δημοτικών αρχόντων.

Συγκεκριμένα, όταν έρθει η ώρα να πληρώσει (και να παραλάβει το αυτοκίνητό του) ο επισκέπτης, θα πρέπει να κατευθυνθεί στο φυλάκιο το οποίο βρίσκεται στην είσοδο του πάρκινγκ, αμέσως μετά από τη ράμπα της καθόδου. Αριστερά και δεξιά από το φυλάκιο αυτό, υπάρχουν μερικές θέσεις οι οποίες έχουν ειδική σήμανση (με ταμπέλες στους τοίχους) για τους... πατρικίους του δήμου: το δήμαρχο, τους αντιδημάρχους κ.λπ. Ως εδώ, όλα δείχνουν να έχουν σχεδόν καλώς. Εκτός από μια "λεπτομέρεια"...

Παρατηρώντας, λοιπόν, λίγο επιμελέστερα τη μπλε απαστράπτουσα "Μερτσέντες" με αριθμό κυκλοφορίας ΖΗΙ-7641 η οποία είναι παρκαρισμένη στη θέση με την ένδειξη "ΔΗΜΑΡΧΟΣ" (ακριβώς δίπλα στο φυλάκιο), θα δει κάποιος τον ΜΠΛΕ ΦΑΡΟ ΑΝΑΓΚΗΣ να μοστράρει στο κέντρο του ταμπλώ, ακριβώς πίσω από το παρ-μπριζ! Ω, ναι! Σαν εκείνον που βλέπουμε σε αστυνομικές χολυγουντιανές παραγωγές, και που -εις τα καθ' ημάς- τον χρησιμοποιούν συμβατικά αυτοκίνητα της αστυνομίας, υπουργικές λιμουζίνες, αυτοκινητοπομπές που κουβαλάνε "επώνυμους" κ.λπ. προκειμένου οι... κοινοί θνητοί να τους ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΔΡΟΜΟ!

Εμφανής ο συμβολισμός που θέλει να περάσει ο δήμαρχος: Κάνε στην άκρη να περάσω, απόψε θα σε... προσπεράσω. Ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ρε; Δεν είμαι ο πάσα ένας δημότης, είμαι ο Δήμαρχος Αμαρουσίου με τ' όνομα! Άλλωστε, και η πλατινέ σύζυγος δεν μπορεί να περιμένει με το... πόπολο στα μποτιλιαρίσματα. Βιάζεται να πάει για πεντικιούρ στο "Νύχι-Νύχι"...

Αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα, τη χώρα της αυθαιρεσίας και της ματαιοδοξίας. Τη χώρα, όπου το μέγεθος -της προσωπικότητας, ε; Πού πήγε το μυαλό σας;- το μετράνε με τον... μπλε φάρο πίσω από το παρ-μπριζ!

Αυριανιστής

 http://avrianistis.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/08/2009 17:26:24

    Στη χώρα του "ξές ρε ποιός είμαι εγώ", του "πρησμένου εγώ" και της γενικευμένης ανομίας, ο δήμαρχος που το παίζει Μαγκάρετ είναι το λιγότερο κακό .....

    • donaE avatar
      donaE @ Strange Attractor 03/08/2009 18:16:52

      Δεν υπαρχει λιγοτερο κακο.Το κακο ειναι το ιδιο.Ειδικα αμα το ασκουν επανω σου.Και πιο ειδικα αν η εξουσια ειναι κατι 'αριστεροι' που εχουν ταλαιπωρηθει στην χουντα.Γνωριζω τι λεω απο προσωπικη εμπειρια αλλου δημαρχου-αντιδημαρχου καλη του ωρα,οπου και εχασα καθε ιδεα που μου ειχε μεινει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ donaE 03/08/2009 18:53:08

        Φαντάσου τότε το αυτοκρατορικό στυλ του δημάρχου θεσσαλονίκης που με τον αντιδήμαρχο μαζί έχουν φτιάξει και κοτζαμ ιδιωτικό στρατό άπειρων γαλάζιων Πραιτώρων. Μετα δερμάτινά τους, τα στρατιωτικά τζόκευ και το ύφος αμερικανού πεζοναύτη. Εκεί να δεις κατάλυση της ισονομίας και λοιπών δημοκρατικών "αηδιών". Δεν είναι δήμαρχοι. Είναι Ρωμαίοι Ανθύπατοι...

    • zaza avatar
      zaza @ Strange Attractor 03/08/2009 18:43:19

      Αμ αυτή η νοοτροπία της ανεκτικότητας μα έχει φάει όλους, "ώχου μωρέ αυτό δεν είναι τόσο σοβαρό μπροστά σε άλλα".

      Και όμως είναι σοβαρότατο γιατί δείχνει χαρακτήρα και σκεπτικό του μπαγκλαμά που τον πληρώνουμε για να διαχειρίζεται την κοινη μας περιουσία και την έχει δει Γλιξμπουργκ. Σήμερα το μπλε καρούμπαλο γιατί είμαι ξύπνιος και μπορώ να το κάνω και αύριο μίζα, κακοτεχνία, αβλεψία, μικροκομματισμός ενάντια στο κοινωνικό ώφελος κλπ. και στο τέλος νάσου πάλι σε εμας ο λογαριασμός.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ zaza 03/08/2009 19:19:43

        Εδώ δεν συμφωνούμε ως κοινωνία να εφαρμόσουμε "μηδενική ανοχή" στο έγκλημα από το οποίο κινδυνεύουμε όλοι έχοντας μετατρέψει την Ελλάδα σε Ουζουμπούρου και θα την εφαρμόσουμε στα "φουσκωμένα" εγώ των τοπικών μας αρχόντων. Βρήκαν και κάνουν. Απλά.

  2. occultist avatar
    occultist 03/08/2009 22:22:31

    Και που να δείτε και να ζήσεται το ¨παγώνι¨ που λέγεται Πρόεδρος Δημ. Συμβουλίου Λουτρακίου. Απόλυτος άρχων. Σε άλλες εποχές θα εφάρμοζε το δικαίωμα ζωή ή θανάτου. Ανθρωπι απαίδευτοι, που μια συγκυρία τους έδωσε εξουσία είναι φυσικό να καβαλήσουν το καλάμι. Καλώς ΄λεγουν ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣ//

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ occultist 03/08/2009 23:00:29

      Το όνομα Ψωμιάδης σου λέει κάτι; Το λιγότερο που κάνει είναι να κυκλοφορεί με μηχανή χωρίς κράνος επάνω στο πλακόστρωτο της παραλίας όπου παίζουν παιδιά και οι τροχονόμοι αντί να αφαρμόσουν τον ΚΟΚ, τον χαιρετούν στρατιωτικά.
      Έχει καβαλήσει και άλογο εν μέσω της πόλης. Αν το κάνω εγώ θα με δέρνουν μια βδομάδα πριν με φυλακίσουν. Αυτός όμως είναι χαριτωμένος!
      Ουζουμπούρου και βάλε...

      • zaza avatar
        zaza @ Strange Attractor 04/08/2009 01:11:14

        Αν αρχίζεις να φωνάζεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα, τον αυτοπροσδιορισμό σου να είσαι καβαλλάρης, ρατσισμο στο πρόσωπο του αλόγου και ότι αλλο φοριεται τελευταία δεν θα πάθεις τίποτα. Ειδες ο ΣΥΡΙΖΑ που μπορεί να είναι χρήσιμος και στους Ελληνες?
        Μωρέ ο Ψωμιάδης σου φταίει ή αυτοί που τον ανέχονται και ψηφίζουν? Πως να εναντιωθεί ενας αστυνομικός στο ΡΟΓΚ βλακείας? Δεν μιλάμε για έναν απλο Δήμαρχο αλλά αυτός και ο ΠΑΟΚ εκεί πάνω
        Ουζουμπούρου και βάλε εις την ν

    • tiramola avatar
      tiramola @ occultist 04/08/2009 09:23:51

      @occultist
      Το γνωρίζεις ότι οι μετέχοντες στο Δημοτικό Συμβούλιο έχουν χάρισμα από το καζίνο ένα σεβαστο ποσό το μήνα για να πηγαίνουν να τρώνε και να παίζουν τζάμπα?
      Αλλά ποιός να τολμήσει να μιλήσει αφού όλο το Λουτράκι πλέον ζει από το καζίνο....
      Έχει τόσα πολλά έσοδα ο δήμος από τους Εβραίους που αλλάζουν διαρκώς πεζοδρόμια , φτιάχνουν δρόμους και δουλεύουν τα μαγαζιά από τους τζογαδόρους της Αθήνας που έρχονται κατά χιλιάδες κάθε μέρα....

      • occultist avatar
        occultist @ tiramola 04/08/2009 23:05:44

        Οχι φίλε τιραμολα δεν το ήξερα. Ξέρω όμως ότι το νέο Δημαρχείο που έγινε στην θέση του ξενοδοχείου ΠΑΛΜΥΡΑ σοβαντίστηκε 5 φορές από διαφορετικό εργολάβο κάθε φορά και η παλιά δημοτική αγορά παραμένει ακόμη γιαπί. Οσο για κοινωνική πρόνοια,δεν την δικαιούνται οι κάτοικοι που δεν έχουν μεταφέρει τα εκλογικά τους δικαιώματα στο Λουτράκι. Αλλά πληρώνουν κανονικά τα δημοτικά χαράτσια για υπηρεσίες που δεν τους παρέχονται αφού ο Δήμος κάνει απαγορευτικές τις συνθήκες κατοίκησης.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/08/2009 06:34:31

    Η τοπική αυτοδίοικηση είναι η δεύτερη λαίλαπα του πασόκ. Μικρές μαφίες, ληστικές συμμορίες, με μπετονιέρες, χωματουργικά και γραφεία για κάθε αγράμματο τεμπέλη.

    • donaE avatar
      donaE @ archaeopteryx 04/08/2009 10:23:35

      Εφερε την διαπλοκη και την διαφθορα κοντα μας ,μεσα στα σπιτια μας και στα μεγεθη τα δικα μας.

  4. PRIME avatar
    PRIME 04/08/2009 08:59:19

    ΓΙΑΥΤΟ ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ - ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ

  5. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 04/08/2009 09:58:12

    Και μονο απο τις ομπρελες στις παραλιες που ξεπουλησαν σε επιτηδειους εισπραττουν δισεκατομυρια πολλες φορες μαυρα. Εχουν και το δικαιωμα ιδρυσης ιδιωτικων στρατων οπως οι δημ αστυνομιες και αντε κουνα τους. Η μεγαλυτερη κομπινα εχει γινει μπροστα στα ματια μας στο ονομα της δημοκρατιας.

  6. Ratca avatar
    Ratca 04/08/2009 20:20:09

    Οσο για την κυρία Δημάρχου αστα να πάνε μεγάλη Αικατερίνη και βάλε