#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2010 10:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά»



Η ΝΔ βρίσκεται χωρίς αμφιβολία σε σημείο καμπής. Οι εξελίξεις τρέχουν με απίστευτη ταχύτητα, σίγουρα γρηγορότερα από ότι θα επιθυμούσε ένα κόμμα που επιθυμεί να επουλώσει τις πληγές του.

Η κυβερνητική προπαγάνδα έχει απήχηση στις πλατιές μάζες και τα μηνύματα Σαμαρά φθάνουν στο ευρύ κοινό με πολύ «λευκό θόρυβο».

Η απόφαση να σφυροκοπηθεί ο πρώην πρωθυπουργός, έρχεται τη στιγμή που οι αναλύσεις έλεγαν ότι μετά το «βελούδινο διαζύγιο» με την κυρία Μπακογιάννη και εν όψει συνεδρίου, ο Σαμαράς καθαρίζει το τοπίο και χωρίς εσωτερικά προβλήματα θα ασκούσε  συστηματική  και δομική αντιπολίτευση.

Η προσπάθεια στηλίτευσης του Καραμανλή δεν είναι ευκαιριακή αλλά πλέον έχει χαρακτηριστικά «συμβολαίου ηθικού θανάτου». Οι εμπνευστές της προσδοκούν στην υπονόμευση της ενότητας της ΝΔ.

«Όπως έχει στοιχεία στον εισαγγελέα» έλεγε σοφά το ΠΑΣΟΚ κατά την προηγούμενη θητεία του. Το ίδιο πρέπει να πράξει και η ΝΔ. Με φήμες, κουτσομπολιά, καταθέσεις ενόχων, τηλεοπτικές κορώνες και αναλύσεις μισθοφόρων δε στοιχειοθετούνται ποινικές ευθύνες. Ασφαλώς και αυτό το γνωρίζουν στο ΠΑΣΟΚ. Τους αρκεί η φιγούρα του Καραμανλή να περάσει το κατώφλι της όποιας εξεταστικής. Αυτόματα στη συνείδηση του κόσμου θα καταγραφεί τουλάχιστον ως κατηγορούμενος, αν όχι ένοχος

Η ΝΔ οφείλει να στηρίξει τον πρώην πρωθυπουργό και το υπόλοιπο πολιτικό προσωπικό της, έως του σημείου που δεν προκύπτουν ποινικές ευθύνες. Αν προκύψουν, να πρωτοστατήσει στη δίωξη τους.

Επίσης πρέπει τώρα να σταματήσει όλες τις πιθανές και απίθανες διαρροές προς ένα πανφημολογούμενο  νέο κόμμα. Έτσι μόνο θα  αποτρέψει τους σχεδιασμούς όσων θεωρούν ότι ένα νέο κόμμα θα γίνει ανάχωμα στην πορεία Σαμαρά προς την πρωθυπουργία.

Η ΝΔ έχει επίσης δύο σοβαρά προβλήματα να αντιμετωπίσει. Την «επιστημονική» κυβερνητική προπαγάνδα http://www.antinews.gr/?p=46866 – και την εχθρότητα της συντριπτικής πλειοψηφίας των μέσων. Αυτό, εκ των πραγμάτων αναγκάζει τον Σαμαρά να πρέπει να εκπέμψει τόσο δυνατά και ξεκάθαρα τις θέσεις του, ώστε να είναι αδύνατο να τον αγνοήσουν τα μέσα.

Λόγω και έργω ο Σαμαράς πείθει τον πυρήνα της πραγματικής λαϊκής κεντροδεξιάς. Επίσης ελκύει τους πατριωτικούς θύλακες από όλο το πολιτικό φάσμα.. Πρέπει όμως και να εκφράσει τη μικρή και τη μεσαία τάξη στο σύνολό τους και ιδίως τα πιο δυναμικά στρώματα τους, με συγκεκριμένα μέτρα-προτάσεις-δεσμεύσεις.

Τέλος, πολλοί λένε να ανοίξει τις πόρτες της Ρηγίλλης. Πρέπει και να τις αλλάξει. Να βάλει γυάλινες.

Οι πρωτοβουλίες που θα πάρει η ΝΔ πρέπει να είναι ουσιαστικές, ρηξικέλευθες αλλά και εντυπωσιακές ταυτόχρονα.

Μόνο έτσι θα «κάνει άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά»

 ΟΔΥΣΣΕΑΣ

 («Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά» - Ο. Ελύτης,» Μαρία Νεφέλη»)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/05/2010 11:09:19

    Καλά είναι τα άλματα, αλλά όταν το σχοινί είναι αλειμμένο με γράσσο...

  2. akatanomastos avatar
    akatanomastos 26/05/2010 11:49:36

    Πρεπει ομως και ο Σαμαρας να πιεσει τον Κ.Κ. να μιλησει οσο το δυνατον πιο γρηγορα. Διοτι και ο κοσμος που περιμενει αυτη την "αγια" ομιλια δεν ειναι χαζος, εχει αρχισει και σιχτιριζει. Το οτι ο Κ.Κ. θελει να μιλησει με το δικο του χρονο αυτο δεν σημαινει οτι και εμεις πρεπει να τον περιμενουμε. Ουτως η αλλως εχει πεσει στην υποληψη καθε ΝΔμοκρατη. Εχει χρεος να το κανει σε εμας που τον πιστεψαμε και τον στηριξαμε 3-4 φορες. Ειδαλλως ας μας αδειασει την γωνια γιατι και κατι χρησιμο δεν κανει μονο τρωει και γελαει και μαλλον εις βαρος μας.

    • καινός avatar
      καινός @ akatanomastos 27/05/2010 02:53:44

      Δεν έχει πέσει, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι και σε πολλών άλλων τα ματάκια ο ΚΚ δεν έχει πέσει καθόλου!!!

      Τηρεί την πιο υπεύθυνη στάση που θα μπορούσε να τηρήσει.

      Εξαλλου... να βγει να πει ΤΙ; Υπάρχει ΕΠΙΣΗΜΑ θέμα που να απαιτεί την... -έστω και λεκτική - παρέμβασή του;

      Να απολογηθεί για την πολιτική του; Γιατί; Αν κατηγορηθεί επίσημα, ΘΑ ΒΓΕΙ.

      Πιστεύω οτι δεν έχει κανένα λόγο να "την μετρήσει" με όλους αυτούς τους ανεύθυνους και ανάξιους σχολιασμού... Αξία μόνο θα τους δώσει, και είναι πολύ έξυπνος για να κάνει τόσο βλακώδη κίνηση...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/05/2010 12:31:09

    Χρειαζεται και αντεπιθεση.Να αναδειχθει οτι η επιλογη ΔΝΤ ηταν επιλογη ΠΑΣΟΚ και Παπανδρεου.Κυριως ομως ουτε βημα πισω στην υπερασπιση Καραμανλη.
    Αυτο ειναι το κεντρικο σημειο ανεξαρτητα με το δικαιο η το αδικο της προπαγανδας.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ψυχραιμια 26/05/2010 12:38:39

      Σωστός, ούτε βήμα πίσω

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 26/05/2010 12:31:22

    Το μόνο πράγμα που αξίζει να πάρει ο Σαμαράς από τον Κολοτούμπα είναι η κινητικότητα, προσθέτοντάς της φυσικά την ουσία που χρειάζεται.

    Αυτή τη στιγμή ο Σαμαράς κάνει 10 πράγματα και ο κόσμος, ελέω νταβατζήδων, μαθαίνει τα 3. Εαν έκανε 100 πράγματα τα 30 τουλάχιστον θα τα μάθαινε ο κόσμος ότι και να έκαναν τα κανάλια.

    Άξιο και διαβασμένο επιτελείο έχει. Περισσότερη δουλειά χρειάζεται.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Αγανάκτηση 26/05/2010 12:39:54

      Ή τα 10 που κάνει να είναι πιο εντυπωσιακά

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 26/05/2010 14:14:36

        Δουλειά χρειάζεται, κινητικότητα. Ζούμε στην εποχή του Ομπάμα...

      • man8os avatar
        man8os @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 26/05/2010 14:18:13

        Ουσια-αποτελεσματικοτητα-οραμα. Δεν θελει 100. 10 και καλα ειναι αρκετα.

  5. theagpar avatar
    theagpar 26/05/2010 12:46:05

    Η ΝΔ οφείλει να στηρίξει τον πρώην πρωθυπουργό και το υπόλοιπο πολιτικό προσωπικό της, έως του σημείου που δεν προκύπτουν ποινικές ευθύνες. Αν προκύψουν, να πρωτοστατήσει στη δίωξη τους.

    Ειναι δεδομενο με τον ενα η τον αλλο τροπο οτι ποινικες ευθυνες δεν θα αποδωθουν. Εικαζω λοιπον οτι δεν θα εχετε προβλημα να ξαναδιεκδικησουν θεση βουλευτη ο Ρουσοπουλος, ο Βουλγαράκης, ο Κοντος, ο Δουκας κτλ.
    Σωστα;

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ theagpar 26/05/2010 12:59:08

      Εντελώς λάθος. Οι πολιτικές ευθύνες έχουν αποδοθεί και στο κόμμα και στον πρώην πρωθυπουργό και στους πρώην υπουργούς. Τώρα μιλάνε για προανακριτικές. Δηλαδή για ποινικές διώξεις. Αφού λοιπόν όπως λες και εσύ δεν θα αποδοθούν γιατί γίνεται τόση φασαρία; Για να ξεχνιόμαστε; Το πρόβλημα τη στιγμή αυτή της Ελλάδας είναι το Βατοπέδι; Πόσα χρόνια πρέπει να ασχολούμαστε με αυτό;

  6. V for Ventouza... avatar
    V for Ventouza... 26/05/2010 12:55:43

    και θα μας σωσει ο καλος ο κ.Σαμαρας...

    μετα απο τοσα χρονια ανελεητου "ερωτα" στον Ελληνικο λαο απο ΠΑΣΟΚ και ΝΔ,
    ακομα περιμενετε λυση απο οποιονδηποτε απο τα 2 κομματα αυτα...

    εχουν ξοφλησει ολοι τους, κι εσεις περιμενετε απο τον Σαμαρα...

    το μεγαλυτερο κομμα ειναι δυστυχως ο Κανενας...

    μονο μια οικουμενικη κυβερνηση απο φωτισμενους ανθρωπους(υπαρχουν ακομα τετοιοι, ειτε καθηγητες πανεπιστημιου, ειτε επιστημονες που διαπρεπουν εξω, ειτε...) μπορει να μας σωσει ασχετους με οποιονδηποτε πολιτικο χωρο...

    μια ενας μια ο αλλος απο τη μεταπολιτευση και μετα, και ακομα υποστηριζετε τον εναν απο τους δυο με το επιχειρημα οτι ηταν λιγοτερο κλεφτες αλλα με καλες ισως προθεσεις, και τωρα μπορουν με νεο προσωπα αλλα δε τους αφηνουν...

    ΗΜΑΡΤΟΝ....

    ελπιζω να μη το λογοκρινετε το σχολιο...

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ V for Ventouza... 26/05/2010 13:22:14

      Ναι αγαπητέ τώρα κάνει σύσκεψη το mega με το αντένα και το σκάι για το ποιους επιστήμονες θα φέρουν από το εξωτερικό να μας κυβερνήσουν.

      Μυστικές πληροφορίες λένε πάντως ότι κατέληξαν στους φημισμένους δόκτορες του Ψερν: Ντόρα, Καρατζαφέρη και Βενιζέλο.

      Με αυτά τα μυαλά άντε να ξεβεντουζιάσει ποτέ η μούργα από την Ελλάδα.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ V for Ventouza... 26/05/2010 14:51:33

      Η ΝΔ μετά το συνέδριο θα είναι τελείως διαφορετική. Το όλοι είναι ίδιοι βολεύει τους παλαιοκομματικούς ένθεν κακείθεν ώστε να το πάρουμε απόφαση ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.Διαχέεται σκόπιμα και δόλια,από τους δημοσιοκάφρους, έτσι ώστε να εντάξουν τον Αντώνη στη συνείδηση του Λαού εκεί που ενέταξε τους υπόλοιπους.Δεν θα τους περάσει όμως. Τους αρέσει,δεν τους αρέσει ο Σαμαράς διαφέρει από τους υπόλοιπους,είναι πατριώτης,(και το απέδειξε) και το κυριότερο,ΑΦΘΑΡΤΟΣ.

  7. δρόμος avatar
    δρόμος 26/05/2010 13:13:19

    Δυστυχώς πρέπει να καταθέσω για μία ακόμη φορά την ένστασή μου για την αποτελεσματικότητα του οργανωτικού μηχανισμού της ΝΔ.

    Δεν γνωρίζω ιδιαίτερα για τα εσωκομματικά. Ψήφισα τον Αντώνη Σαμαρά και ως εκ τούτου γράφηκα μέλος. Κανείς δεν επικοινώνησε μαζί μου έκτοτε για να με κατευθύνει ως προς την ενδεχόμενη συμμετοχή μου στις διαδικασίες. Αν δεν διάβαζα και τα Αντινέα, ιδέα δεν θα είχα για τα τεκταινόμενα.

    Στις επανειλημμένες δικές μου προσπάθειες (μέσω τηλεφωνημάτων και ανταλλαγής μέιλς με τη γραμματεία οργανωτικού) να εντοπίσω σε ποιά τοπική οργάνωση έχω καταχωρηθεί ώστε να ενταχθώ εκεί, μόλις προ μηνός μου δόθηκε η απάντηση από τη μηχανοργάνωση ότι ανήκω στην Τ.Ο. Εξαρχείων, διεύθυνση....τηλέφωνο....

    Επί σειρά ημερών προσπαθούσα να επικοινωνήσω. Καμμία απάντηση. Στη διεύθυνση που μου δόθηκε, ένα ρολό μονίμως κατεβασμένο, ούτε ταμπέλα, ούτε τίποτε. Κάποια μέρα επιτέλους ένας γείτονας με πληροφόρησε ότι το συγκεκριμένο γραφείο ανοίγει μόνο σε ημέρες εκλογών.

    Χθες (24/05/2010) έλαβα ένα γράμμα από τον Πρόεδρο Α.Σ., που καλεί τα μέλη να συμβάλουν με την ψήφο αλλά και με την υποψηφιότητά τους στην ανανέωση του στελεχιακού δυναμικού του κόμματος. Συγνώμη, πού θα ψηφίσω? Και αν ήθελα να καταθέσω υποψηφιότητα, δεν είναι πια λίγο αργά?

    (Για την ιστορία δηλώνω ότι δεν είχα καμμία πρόθεση να θέσω υποψηφιότητα σε μια οργάνωση που, κατά τα φαινόμενα, δεν λειτουργεί).

    Σήμερα το πρωί στο χιλιοστό τηλεφώνημά μου στη γραμματεία οργανωτικού όπου ανέφερα το πρόβλημα της Τ.Ο. όπου φαινομενικά ανήκω, επιτέλους πήρα την απάντηση πως η συγκεκριμένη Τ.Ο έχει συγχωνευθεί με την Τ.Ο. Αγίου Νικολάου Πευκακίων, διεύθυνση.... τηλέφωνο.....

    Περιττόν να σας πω ότι κανένα από τα δύο τηλέφωνα που μου δώσανε δεν είναι σωστό (το πρώτο δεν υπάρχει, το δεύτερο ανήκει στο ΕΒΕΑ).

    Δεν είμαι συνταξιούχος, για να έχω την πολυτέλεια να κάνω έρευνα για τις Τ.Ο. Τώρα κατάλαβα όμως γιατί, σε όσες προσυνεδριακές ομιλίες πήγα, το κοινό απαρτίζεται σχεδόν αποκλειστικά από μεσήλικες και άνω.

    Ξυπνήστε στη ΝΔ, οι όποιες αρετές του Σαμαρά δεν επαρκούν για να επιτελέσουν το τιτάνειο έργο της σωτηρίας της πατρίδας. Ο κομματικός σας μηχανισμός είναι τελείως άχρηστος, και μην ακούσω ότι όλα θα φτιάξουν στο Συνέδριο. Κόμμα χωρίς πολίτες που συμμετέχουν, ενημερώνονται και το ακολουθούν είναι καταδικασμένο να ακολουθήσει την πεπατημένη. Μήπως αυτό επιδιώκουν κάποιοι? Η ηγεσία τα γνωρίζει αυτά?

    • Orestios avatar
      Orestios @ δρόμος 26/05/2010 13:19:25

      Πες τα.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Orestios 26/05/2010 13:23:46

        τα έχω πεί πολλές φορές, μέχρι και γράμματα με τον Μ. Αγγελάκα αντάλλαξα (μου φάνηκε πιό σοβαρός), με αποτέλεσμα να πάρω απάντηση του τύπου "ελάτε σε επαφή με τους συνεργάτες μου, χρειαζόμαστε νέο αίμα". Εσύ τώρα πώς το ονομάζεις αυτό, φτύσιμο ή όχι?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 26/05/2010 14:04:26

        Βαμπίρια είναι?
        Άκου εκεί νέο αίμα!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Orestios 26/05/2010 14:20:04

        είχα γραπτώς προτείνει το εξής:

        "Προσωπικά θα εκτιμούσα την ανάρτηση στην ιστοσελίδα της ΝΔ των διευθύνσεων/τηλεφώνων επικοινωνίας/ωραρίων λειτουργίας των τοπικών και θεματικών οργανώσεων, όπου μπορεί κανείς να ενταχθεί, προκειμένου να μετάσχει στις διαδικασίες και στον διάλογο στην βάση. Οι απόπειρά μου να επικοινωνήσω με την Τ.Ο. της περιοχής μου απέτυχε, άραγε βρίσκεται σε λειτουργία ? Μαθαίνω ότι μάλλον όχι...
        Πιστεύω ότι η έλλειψη επικοινωνίας και συμμετοχής δεν αφορά μόνον εμένα, άκουσα τα ίδια ακόμη και από παλιά οργανωμένα μέλη (οι Τ.Ο. δεν λειτουργούν).Φαντάζεσθε την δυσκολία προσέγγισης των νέων μελών ?"


        Αντί απαντήσεως έλαβα, μετά από πολύ καιρό, τους τηλεφωνικούς αριθμούς της γραμματείας οργανωτικού, που προφανώς γνώριζα ήδη.

        Βαρυούνται, σας λέω, θανάσιμα...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ δρόμος 26/05/2010 14:28:51

      @δρόμος

      Τα κόμματα είναι εχθροί της δημοκρατίας. Αντίπαλοί της. Καταστολείς της. Δεν είναι καινούριο αυτό. Τα κόμματα δεν είναι σχολεία δημοκρατίας. Δεν διδάσκουν δημοκρατία, ούτε καν από μακριά. Δεν ξέρουν κιόλας τι είναι δημοκρατία.

      Τα κόμματα είναι βαθειά αντιδημοκρατικοί μηχανισμοί. Εχουν δικά τους συμφέροντα εντελώς αντίθετα από εκείνα του λαού. Το ίδιο και τα συνδικάτα, η τοπική αυτοδιοίκηση, και τα παρόμοια.

      Αν τα κόμματα ήταν δημοκρατικά οργανωμένοι μηχανισμοί δεν θα αναδείκνυαν όλα αυτά τα φυντάνια. Την κλεφτουριά που φοράει ιταλικές κάλτσες και παραγγέλνει υποβρύχια που γέρνουν. Διότι η δημοκρατία είναι κόσκινο. Οχι η Ολιγαρχία "ψηφίστε μας να σας κυβερνήσουμε 4 χρόνια". Για δημοκρατία μιλάω.

      Τώρα τα κόμματα είναι σε θέση άμυνας, αλλά θα επανακάμψουν. Κρατήστε τις αμφιβολίες σας για ενθύμιο, οι έχοντες αμφιβολίες. Αλλά μην λησμονήσετε να κάνετε χρήση των αμφιβολιών αυτών στο μέλλον, γιατί θα σας δοθούν πολλές ευκαιρίες. Και φοβάμαι σύντομα.

      Θα ξαναδούμε παρόμοιας υψηλής ποιότητας πολιτικούς αστέρες, ίδιους με αυτούς που τώρα μεσουρανούν, μόλις κοπάσει η μπόρα και ξαναρχίσει το φαγοπότι.

      Δρόμε, τα κόμματα δεν έχουν λαό. Εχουν μερικά επαγγελματικά στελέχη για να σαλαγούν το κοπάδι. Οι κατά τόπους αρματολοί στα επαρχιακά αρματολίκια. Ο εκμαυλισμός του λαού που είχε οργανωθεί κομματικά, έγινε κυρίως με διορισμούς στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Από τράπεζες μέχρι δήμους (όλων των κομμάτων). (Της μεσαίας και κάτι τάξης η διαφθορά δεν χρειάστηκε προετοιμασία. Κάτι αναπτυξιακοί νόμοι, κάτι ωραία προγράμματα της ΕΕ, και τα συνήθη, μοιράστηκαν από το όριο αυτό και πάνω. Οι κάτω, άντε κανέναν διορισμό σε δήμο το πολύ).

      Δεν έχουν λοιπόν τα κόμματα λαό και δεν τον θέλουν κιόλας μες τα ποδάρια τους. Δεν γίνεται ολιγαρχία με τον λαό μες τα πόδια σου. Διότι πόσα μέλη να διορίσεις (διαφθείρεις). Πάλι περισσεύουν αδιόριστοι. Αυτό το συνήθιο έχει ο λαός. Είναι πολύς. Είναι κακό συνήθιο αυτό. Τα stage του δημοσίου υπήρξαν μια κάποια λύση (εταιρίες-γαλέρες υπενοικίασης εργαζομένων, θα τις ξέρετε) για ένα διάστημα, αλλά τώρα στέρεψαν όλα...

      Αν ένα κόμμα εφαρμόσει δημοκρατία ουσιαστικά θα αυτοκαταργηθεί. Δημοκρατία και κόμματα είναι ασύμβατα. Αν η δημοκρατία ως ιός μολύνει το κόμμα, το κόμμα πεθαίνει. Διασπάται και πεθαίνει. Δεν μπορεί να αντέξει ιδέες πέρα από αυτές που έρχονται από πάνω.

      Στη δημοκρατία, άμα σου κληρώσει να κάνεις τον άρχοντα, δίνεις λογαριασμό μέχρι για το που βρήκες τα σανδάλια που φοράς. Οχι απλώς τις κάλτσες. Αλλά και τις πισίνες. Και τα σπίτια των γιών σου που κοστίζουν εκατομύρια.

      Σωπάτε συνέλληνες που θα μας κάνουν τα κόμματα δημοκρατία.
      Τι κάνουν δυο αιώνες και δεν το κατάφεραν ακόμα;

      Τα κόμματα είναι η βάση της Ολιγαρχίας. Και το στήριγμα. Και το πολίτευμά μας είναι η εφαρμοσμένη Ολιγαρχία.

      Γι' αυτό παθαίνουμε ότι παθαίνουμε.

      (Σιγά που θα 'ταν έτοιμη μια δημοκρατία να πουλήσει τον ΟΤΕ, την ΕΥΑΘ, την ΔΕΗ της και δεν ξέρω γω. Ποια δημοκρατία θα το κανε αυτό;)

      Δρόμε, αν θες την γνώμη μου, κακώς ασχολείσαι.
      Κι εγώ το ίδιο.

      Τα κόμματα δεν θα εφαρμόσουν δημοκρατία ποτέ. Θα προτιμήσουν να πεθάνουν πρώτα παρά να το κάνουν.


      Θραξ Αναρμόδιος.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Θραξ Αναρμόδιος 26/05/2010 14:53:03

        σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου να παραθέσεις τη γνώμη σου.

        Δεν διαφωνώ για τα κόμματα γενικώς, και επειδή κοντεύω στη σύνταξη χωρίς ποτέ να έχω καταφύγει κάτω από κομματική φτερούγα, σε βεβαιώνω πως δεν τα χρειάζομαι. Αν η πατρίδα μας δεν ζούσε αυτά που έζησε τα τελευταία 30 χρόνια (κι εμείς μαζί της), καθόλου δεν θα ασχολιόμουνα.

        Επιμένω όμως πως σήμερα δεν έχουμε άλλο τρόπο ανάταξης του ολοκληρωτικού μας ευτελισμού από το να διαπαιδαγωγήσουμε την κοινωνία μαζικά, από την αρχή.

        Αν η ΝΔ του Σαμαρά δεν γίνει ένα σημαντικό βήμα αναδιαπαιδαγώγησης, δεν βλέπω ελπίδα πουθενά αλλού.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 26/05/2010 14:59:30

        Ο μέσος άνθρωπος δεν αντιμετωπίζει το μεσανατολικό στη καθημερινότητά του. Αντιμετωπίζει όμως τον «ακατάρτιστο» κομματόσκυλο που περιμένει και καραδοκεί πως και πως ώστε να επιδράμει επί της καρέκλας ελέω κάποιων κομματικών και σκοτεινών διαδρομών του. Αυτή είναι η σύγχρονη ελληνική μάστιγα που κατατρύχει τον τόπο. Οι διάφοροι ανεπαρκείς που βρήκαν φως (εξουσίας) και μπήκαν σε κάποιο κόμμα. Για να αποκτήσουν οντότητα που αλλιώς δεν θα είχαν. Και επειδή το ΠΑΣΟΚ άσκησε πολύχρονη εξουσία, αυτονόητο είναι ότι συγκέντρωσε και μεγάλους αριθμούς ανικάνων που με μόνο προσόν την κομματική δραστηριότητα (αφισοκόλληση, διαδρομισμό, γλείψιμο, ζύμωση κλπ) περιμένουν τώρα να βγάλουν τα σπασμένα 5 χρόνων στο πάγκο. Κόμματα; Όχι ευχαριστώ.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Θραξ Αναρμόδιος 26/05/2010 15:14:19

        παράξενε, δεν πρότεινα να γίνουμε στελέχη! Τα κόμματα έχουν και βάση, και οι ζυμώσεις σε μαζικό επίπεδο είναι ένας αλάθητος τρόπος παραγωγής ιδεών. Αν φυσικά δεν έχουμε οργανώσεις-σφραγίδες, όπως σήμερα.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:25:42

    Ποιά είναι η ουσία της υπόθεση Βατοπέδι;
    Γιατί τα ΜΜΕ δεν ασχολούνται με την ουσία της υπόθεσης;

    1. Το πρόγραμμα ανταλλαγής των παραλίμνιων εκτάσεων της Βιστωνίδας, είχε δρομολογηθεί από την Κυβέρνηση Σημίτη. Σιγά να μη πρόλαβε η κυβέρνηση Καραμανλή μέσα σε τρείς μήνες να καταστρώσει σχέδιο! Γιατί σχέδιο υπήρχε!

    2.Στόχος του εν λόγω προγράμματος ήταν η αξιοποίηση, από εργολάβους, των ακινήτων του δημοσίου.

    3. Ποιοί ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΞΕΔΗΛΩΣΑΝ ΕΝΔΙΑΦΈΡΟΝ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ η Μονή;

    4. Οι πολιτικοί που επιτάχυναν τις ανταλλαγές, είχαν σχέση με τους εργολάβους που θα αναλάμβαναν την αξιοποίηση;

    5. Είναι βέβαιο ότι ένας εκ των εργολάβων,ο κ. Πάπιστας, εκ Κοζάνης ορμώμενος, γνώριζε τον τότε εκπρόσωπο τύπου του ΠΑΣΟΚ και σημερινό Υπουργός Οικονομικών κ. Παπακωνσταντίνου. Διερευνήθηκε λεπτομερώς τι ήθελε από τον κ. Παπακωνσταντίνου ο εν λόγω εργολάβος;

    5. Ποιοί άλλοι εργολάβοι εξεδήλωσαν ενδιαφέρον; Είχαν σχέση με συγκεκριμένους πολιτικούς;


    Γιατί ασοχλούνται μόνο με την Μονή Βατοπεδίου;

    Πως εξηγείται αυτή η αγαστή συνεργασία ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ να καλέσουν τον Καραμανλή στην Επιτροπή;

    Και κάτι τελευταίο όσον αφορά στην κα. Μαντέλη. "Ενοχος ένοχον ου ποιεί".

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:30:02

      Η τελευταία κυρία,όσο κι άν πάνε να την σηκώσουν στον ' αφρό ',ν'άναι σίγουρη,ότι κάποιοι,δεν θα την ξεχάσουμε ποτέ !!!!

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 13:49:40

        Ναι και θα της κάνετε τη μούρη κρέας. Η ΝΔ έπεσε και ίσως να μην ξαναδεί εξουσία τα επόμενα 10 χρόνια. Το απεύχομαι αλλά λέμε ίσως.

        Μετά από δέκα χρόνια η κυρία αυτή θα είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:30:48

      Η ουσία της υπόθεσης είναι ότι για χιλιοστή φορά θα δικαιωθεί η μονή και δεν θα ανοίξει μύτη γιατί απλούστατα δεν υπάρχει τίποτε παράνομο. Καθήστε και θα δείτε.

      Περί αντιπερισπασμού πρόκειται. Χρηματιστήριο και ολυμπιάδα είναι αυτά που ματώνουν. Και δυστυχώς εαν ανοίξουν θα ματωθεί κόσμος και από τη ΝΔ, γι'αυτό όλοι κάνουν τη πάπια.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Αγανάκτηση 26/05/2010 13:51:29

        Υπάρχει ένα θέμα. Το ότι ενώ είχε γίνει το δικαστήριο δεν άφησαν να βγει απόφαση.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:46:53

      http://www.antinews.gr/?p=47162
      Για την κυρία και προτάσεις για άλλες εξεταστικές

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:50:15

      Ήταν όντως σκάνδαλο το Βατοπέδι; Έχω χαμηλό iq και δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται η παρανομία; και ακόμα κι αν ήταν σκάνδαλο, είναι το πιο σοβαρό από όσα έχουμε δει τα τελευταία 30 χρόνια;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Τίποτα 26/05/2010 13:53:36

        Γίναμε δύο...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Τίποτα 26/05/2010 14:03:57

        Και εγώ τρείς.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Τίποτα 26/05/2010 14:44:11

        Ενα μοναστήρι, με τίτλους του 10 αιώνος (ε, ρε Ρωμαίοι ατσίδες στο αστικό), διεκδικεί μία λίμνη (στην πατρίδα μου τη Θράκη), που δεν του χρειάζεται, (τι να την κάνει, θα πάνε οι καλογέροι να ψαρεύουν;) για να την ανταλλάξει "νομοτύπως" με ακίνητα, κτίρια, οικόπεδα, δάση και χωράφια που ανήκουν στο δημόσιο, υποτιμώντας την αξία των ακινήτων αυτών και υπερτιμώντας την αξία της "άχρηστης" λίμνης και των τριγύρω και όλα αυτά με την βοήθεια κρατικών λειτουργών, υπερασπιστών του δημοσίου συμφέροντος, που οι καλόγεροι φιλοξενούν στα μοναστήρια τους ή τους "ποιμαίνουν" και φυσικά τους προσφωνούν με το μικρό τους όνομα.

        Δεν λέω να το δεχτείς ότι είναι σκάνδαλο. Να το θέσουμε σε ψηφοφορία αν γίνεται;

        Θραξ Αναρμόδιος

        ΥΓ. μείον εμένα

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Τίποτα 26/05/2010 14:56:43

        "Ενα μοναστήρι, με τίτλους του 10 αιώνος"
        Τι να κάνουμε τώρα τίτλοι είναι. Το μοναστήρι υπάρχει 1000 χρόνια. Μας αρέσει δεν μας αρέσει.
        Δηλαδή σε 300 χρόνια οι απόγονοί σου δεν θα πρέπει να έχουν δικαιώματα στην περιουσία σου επειδή κάποιοι θα θεωρούν ότι είναι από "πολύ παλιά";

        "Να το θέσουμε σε ψηφοφορία αν γίνεται;"
        Το αν είναι κάτι νόμιμο ή όχι δεν τίθεται σε ψηφοφορία. Θα αποδειχθεί εν καιρώ από τη δικαιοσύνη.

        Ας αφήσουμε τη ρημάδα τη δικαιοσύνη ήσυχη να βγάλει τις αποφάσεις της και ας βάλουμε τα τυχόν απωθημένα μας για τα μοναστήρια και τους παπάδες στην άκρη.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Τίποτα 26/05/2010 15:05:38

        Προς Αναρμόδιο Θρακιώτη,
        Αγαπητέ συμπατριώτη,
        Κατ' αρχήν σχεδόν όλα τα Μοναστήρια, ειδικά αυτά που ιδρύθηκαν επί Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, απέκτησαν τίτλους με Αυτοκρατορικά Χρυσόβουλα.
        Το δίκαιο μας τα ενσωμάτωσε.
        Για την ουσία που προανέφερα.
        Ρωτάω; με τους εργολάβους που υποδείκνυαν στη Μονή τα ακίνητα, ασχολείται κανείς;
        Αυτούς που έκαναν σχέδια να για να τα αξιοποιήσουν, τους ερεύνησε κανείς;
        Ουδείς εξ όσων γνωρίζω.
        Δεν πρέπει να έρευνηθούν;
        Εκτιμώ ότι πρέπει.
        Αν πράγματικά θέλουμε να διαπιστώσουμε, αν υπάρχει σκάνδαλο, πρέπει να ξεκινήσουμε από εκεί.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 14:05:42

      Αγαπητέ κύριε Ροδινέ,
      σχετικά με το “Ενοχος ένοχον ου ποιεί”:Η τήρηση των νόμων και γενικότερα η εμπέδωση μιας κουλτούρας νομιμότητας ποτέ δεν ήταν προτεραιότητα της Μεταπολίτευσης [όπως π.χ. γίνεται στην Γερμανία με τις αποφάσεις του Συνταγματικού Δικαστηρίου ή στην Γαλλία με αυτές του Ευρωπαϊκού]. Υπενθυμίζω την αντισυνταγματικότητα ήδη της νομιμοποίησης της πρώτης μεταπολιτευτικής κυβέρνησης, η οποία ναι μεν ορκίστηκε από τον Γκιζίκη αποδεχόμενη, νομικά, την αρμοδιότητά του και διώκοντάς τον στη συνέχεια ως παράνομο. Επίσης: Την αναγωγή από τους δημοσιογράγους του λεγόμενου δημοσιογραφικού απορρήτου αυθαίρετα σε επαγγελματικό απόρρητο, χωρίς πουθενά να προβλέπεται. Την άρνηση του ΚΚΕ να δεχθεί ελέγχους. Τον λαθρονόμο, ο όποίος δεν συνιστά απλά παραβίαση αλλά κατάλυση του Συντάγματος. Τη φράση νόμιμο= ηθικό, ενώ και ένας πρωτοετής όχι μόνο της νομικής αλλά και της κοινωνιολογίας γνωρίζει ότι νόμιμο και ηθικό δεν ταυτίζονται (Μήπως αυτή η αυθαίρετη τάυτιση έχει τον σκοπό να θεωρήσουμε αρχής εξαρχής ότι υφίσταται νομιμότητα και να περάσουμε στην ηθική πλευρά του ζητήματος, χωρίς να έχουμε βεβαιωθεί ότι δεν συντρέχει παρανομία;). Εδώ ετέθη από το ΠΑΣΟΚ μέχρι και θέμα αναδρομικής ισχύος ποινικών διατάξεων και απορούμε με την Μαντέλη;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Bodinus1576 26/05/2010 14:40:41

        Eξαιρετικό σχόλιο

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:34:44

    Για να προσθέσω και εγώ μια φωνή διαμαρτυρίας.
    Οταν ψήφισα το Νοέμβριο,έδωσα διεύθυνση, σταθερό,κινητό, e-mail,fax.
    Από τότε ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ!
    Χαιρετισμούς στους υπευθύνους του αν-Οργανωτικού!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 13:42:49

      Του πατέρα μου του στείλανε επιστολή με ευχαριστίες. Βέβαια σε επαρχία οπότε πιθανόν να παίζει ρόλο η τοπική οργάνωση.

    • man8os avatar
      man8os @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 14:08:08

      Τα ιδια πριν ,τα ιδια μετα.... Προεδρο αλλαξαμε, δεν πηγαμε σε αλλο κομμα... Σιγουρα κατι πρεπει να κανουν με την οργανωση. Αυτο το ραθυμο στυλ μου την δινει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 26/05/2010 14:09:18

      Μία φορά έλαβα επιστολή.
      Το mailbox μου δεν έχει δεί ακόμη κάτι.
      Αν θέλουν "νέο αίμα", να μην παραπέμπουν σε συνεργάτες. Οι ίδιοι να ενδιαφέρονται. Δείχνει αδιαφορία η παραπομπή σε "συνεργάτες" μεσιέ, αφού εσένα βρήκε ο άνθρωπος.
      Όπως λένε οι Αμερικανοί, η συνολική εικόνα πρέπει να είναι θετική. Αλλιώς......τζούς.

  10. xbab avatar
    xbab 26/05/2010 13:46:03

    Γρήγορα, συμφωνούμε, πιό γρήγορα οι κινήσεις του κ.Σαμαρά.
    Περιμένουμε να δούμε ή να ακούσουμε ονόματα νέων προσώπων ή προσωπικοτήτων, πριν το συνέδριο και ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
    Προσωπικότητες και διεύρυνση του κόμματος.
    Όσοι πιστοί προσέλθετε, άνευ όρων και όλοι στο ρετιρέ γιατί εκεί αξίζει να βρίσκεται η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    Τότε μόνο θα γίνει αντιληπτό ότι κάτι καινούργιο ανατέλει.
    Να φύγει το κόμμα από τη ζώνη του λυκόφωτος.
    Άραγε το λυκαυγές θ' αργήσει νάρθει;
    Τι λέτε;

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 26/05/2010 14:22:41

    Τό Βατοπέδι,ἀφῆστε το στά οἰκοπεδάκια.Μέχρι ἐκεῖ.
    Γιά περισσότερα θά πέση βαρύτερο καί ἀπό τό Στυφάδο.

  12. mara avatar
    mara 26/05/2010 14:28:10

    Έχει πολύ ενδιαφέρον το παρακάτω. Μα πάρα πολύ....
    http://olympia.gr/2010/05/26/china-greece/

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ mara 26/05/2010 14:37:08

      Μπούρδες. Άκου φίλε μου αφέλεια, ...Μαοικής εποχής:
      "Κανονικά η Κίνα θα έπρεπε να ψάχνει αφορμές ώστε να αποτραβηχτεί από τις συμφωνίες λόγω της έλευσης του ΔΝΤ στην Ελλάδα. Το να επενδύει η Κίνα χρήματα σε μία χώρα που βρίσκεται υπό το καθεστώς του ΔΝΤ είναι σα να πετάει χρήματα σε ένα βαρέλι χωρίς πάτο".
      Η Κίνα συμμετέχει στο ΔΝΤ με 8090.1 SDR's και ποσοστό 3.72 %, που σύντομα θα αναβαθμισθεί δραστικά (την παρακαλάνε).
      Άν σκεφθεί κανείς τι κέρδος θα βγάλει η Κίνα από τις κερδοφόρες δραστηριότητες του ΔΝΤ, εδώ γελάει!

      • mara avatar
        mara @ Sic transit gloria mundi 26/05/2010 14:53:09

        (To σχόλιο απάντηση, είναι αντιγραφή από την Ολυμπία)

        ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΔΝΤ θα αποπληρωθούν τα τοκογλυφικά δάνεια της Δύσης υποθηκεύοντας την ανάπτυξη για δεκαετίες. Βέβαια και να ολοκληρωθεί το Γερμανικό πλιάτσικο όπως είδαμε με την πρόσφατη “συμφωνία” για τα ναυπηγεία.
        Αντίθετα, η Κίνα ήρθε για να ρίξει ΖΕΣΤΟ χρήμα. Όταν ρίχνεις και επενδύεις, το τελευταίο που επιθυμείς είναι να βρεις μία ρημαγμένη χώρα όπου θα έχουν φαγωθεί και τα λεφτά της δικής σου επένδυσης για να αποπληρωθούν οι “αντίπαλοι”.

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 26/05/2010 18:37:19

    Έχει αργήσει η ανάδειξη νέων προσώπων από τη ΝΔ..Χρειάζεται ριζική ανανέωση ανθρώπινου δυναμικού, ένας τομέας που τα τελευταία 20 χρόνια η κεντροδεξιά υστερεί.

  14. nina avatar
    nina 27/05/2010 12:16:49

    η νδ κοιμάται ύπνο βαθύ. όσοι ήταν επί κκ είναι ακόμη και κάνουν κουμάντο.τώρα φύγανε επι τέλους οι μητσοτακικοί όχι όλοι.το δυναμικό είναι απίστευτου επιπέδου. οι ανακοινώσεις που κάνει ακόμη πιό απίστευτου επιπέδου.Κουρασμένοι άχρωμοι, άγευστοι με αέρα κομματάρχη Μαυρογιαλούρου οι περισσότεροιέχοντας άγνοια πολιτικής και βέβαια χωρίς τομέα καθοδήγησης -επιμόρφωσης τί στελέχη να αναδειχθούν. Κομματικές οργανώσεις φαντάσματα , βουλευτές που οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι ψηφίζουν γιατί άν ξερουν επισύρουν άλλες ευθύνες. Πρίν την ανάδειξη αρχηγού να σκεφτείτε οι περισσότεροι βουλευτές ήταν με την ντόρα γιατί τη θεωρούσαν ήδη νικητή. άπίστευτη βλακεία και φαυλότητα. Πολιτική σκέψη για όλους αυτούς αποτελεί η αναρίχιση σε θέση εξουσίας και η διατήρηση αυτής της θέσης με οποιοδήποτε κόστος.Το 80% των Βουλευτών έίναι πολιτικά αμόρφωτοι και απαίδευτοι και αυτό γιατί δεν ενδιαφέρονται γιά τίποτε άλλο εκτός από τη θέση τους. Αν έχετε πρόσβαση σαυτούς κάντε τους την πιό απλή ερώτιση και ακούστε με προσοχή τί θα σας απαντησουν. άρες μάρες κουκουνάρες. Η απίστευτη ελαφρότητα των βουλευτών της Ελλάδος. και τώρα πείτε μου με τί να γίνει το άλμα πρίν τη φθορά, με τους φθαρμένους?