01/12/2008 17:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κάνετε εμπόριο οργάνων...»

Κατηγορούν την Ελλάδα για εμπόριο οργάνων και μάλιστα με την εμπλοκή των επίσημων αρχών! Κάθε όριο έχει πλέον ξεπεράσει ο τρόπος με τον οποίο τα Βρετανικά ΜΜΕ, αντιμετωπίζουν την Ελλάδα διασύροντας ακόμη και ευαίσθητες υπηρεσίες και κατατάσσοντας τη χώρα μας στο τριτοκοσμικό μπλοκ.

Η απάντηση της ελληνικής πλευράς αντί να είναι οξεία και άμεση περιορίζεται σε μια διαταγή του υπουργού Δικαιοσύνης κ. Σωτήρη Χατζηγάκη η οποία ουσιαστικά καλεί τους ιατροδικαστές που διενεργούν νεκροψίες και νεκροτομές ιδιαίτερα σε Βρετανούς υπηκόους να μην αφαιρούν κανένα όργανο, προκειμένου να κλείσουν τα στόματα σε όσους υποστηρίζουν ότι κάτι πονηρό και μυστήριο κρύβεται πίσω από τις κινήσεις των Ελλήνων επιστημόνων.

http://www.protothema.gr/content.php?id=19018

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o tsimas DEN psonizetai stin kavalas avatar
    o tsimas DEN psonizetai stin kavalas 01/12/2008 17:45:58

    καλεί τους ιατροδικαστές που διενεργούν νεκροψίες και νεκροτομές ιδιαίτερα σε Βρετανούς υπηκόους να μην αφαιρούν κανένα όργανο, προκειμένου να κλείσουν τα στόματα σε όσους υποστηρίζουν ότι κάτι πονηρό και μυστήριο κρύβεται .mipos i ntora kanei lunch ta organa diadoxis tou avramo me egglezous iatrodikastes?

  2. 3@(παπάκια) avatar
    3@(παπάκια) 01/12/2008 18:11:16

    "Το τελευταίο διάστημα στο βρετανικό τύπο βγαίνουν μια σειρά δημοσιευμάτων με στόχο να πλήξουν τη χώρα μας."
    ονόματα και ιστιοσελίδες.ποιοί είναι αυτοί που κατηγορούν.γιατί αλλιώς κάνω και εγώ το "δημοσιογράφο".

  3. Info Press avatar
    Info Press 01/12/2008 18:13:12

    Δεν καταλαβαίνουμε με ποιό δικαίωμα αφιρούν όργανα οι ιατροδικαστές από οποιονδήποτε άνθρωπο.
    Το γεγονός ότι ο υπουργός έδωσε αυτή την οδηγία στους ιατροδικαστές, δείχνει πως κάποιο λάκο έχει η φάβα.
    Εδώ πάνε στη Ινδία να αγοράσουν όργανα.
    Tώρα που το κράτος θα τα παίρνει με το έτσι θέλω, (βλέπε νομοσχέδιο Αβραμόπουλου) να δεις τι έχει να γίνει.

  4. ds avatar
    ds 01/12/2008 18:16:51

    και πως παίρνουν όργανα χωρίς ο άλλος να είναι δωρητής οργάνων, πάνε καλά!

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/12/2008 18:31:13

    Aν ηταν το παιδι σου αρρωστο και επρεπε να κανει καμμια μεταμοσχευση,τοτε θα σουλεγα εγω τι θαλεγες.
    Γι αυτο,μην παραανοιγετε το στομα σας.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 18:46:34

    Φανταστειτε ομως να σας κανουν μεταμοσχευση τον εγγεφαλο του Εφραιμ !!


    ΠΠ

  7. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 18:52:51

    Όταν μας κάλεσαν στο νοσοκομείο πριν από δεκαοκτώ χρόνια να παραλάβουμε μια μαύρη σακούλα με ρούχα, δεν με άφησαν να δω στο θάλαμο το προσφιλές μας πρόσωπο, ίσως από συμπόνοια.
    Η νεκροψία-νεκροτομή πάντως έγραψε: προσεκομίσθη νεκρός, τροχαίο. Επειδή όμως το σημείο του ατυχήματος έτυχε να είναι απέναντι από εφημερεύον νοσοκομείο και το ασθενοφόρο έφθασε αμέσως έχω πάντα μέσα μου μια αμφιβολία.
    Εμείς φθάσαμε μετά από μία ώρα στο νοσοκομείο.

  8. ds avatar
    ds 01/12/2008 19:00:15

    Προβοκατορα, νομίζω ότι πρέπει να δοθεί μεγαλύτερο βάρος στην ενημέρωση των πολιτών να γίνουν δωρητές οργάνων,

  9. patos avatar
    patos 01/12/2008 19:16:07

    @ porta porta
    ή να δούμε στο bbc οτι μας έχει ρεζερβέ για όργανα η "ηγέτιδα τάξη" [μμε, γραφειοκράτες και χρήμα].
    Καλύτερο θάταν, τώρα μάλιστα με τη κρίση, οι φτωχοί και για να πετύχουν μια υψηλή θέση στο δημόσιο και για να γλυτώσουν τη "προσωποκράτιση" για ληξιπρόθεσμα χρέη, να εκμεταλευτούν ανελέητα την "ηγέτιδα τάξη" εκβιάζοντας τους με ρεζερβέ όργανα τους.
    Και το bbc θα το ξαναγράφει για να το διαβάζει ποιός;

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2008 21:05:08

    Φιλε μου "πατε" 9.

    εδω κανουν καθημερινα εμποριο της λογικης και του μυαλου μας ολοι ! Μας εχουν για πειραματοζωα.

    Σημερα λιγο ελειψε να τη σπασω την τιβι με τα δελτια των 8.

    Η Νοβα επιτελει κοινωνικη πολιτικη και δεν το εχει κατανοησει ακομη. !!!!

    ΠΠ

  11. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 01/12/2008 21:32:42

    Ρε παιδιά,
    επειδή τυχαίνει το βρετανικό τύπο να τον παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια και κάθε φορά που «διαβάλλει την Ελλάδα» στο τέλος αποδεικνύεται πως κάποιο λάκκο έχει η φάβα, μπας και κάποιοι ιατροδικαστές έχουν στήσει παραμάγαζο και πουλάνε όργανα;
    Και για να εξηγούμαι, δεν έχω καμιά αντίρρηση όλα τα ζωτικά όργανα των νεκρών να διατίθενται για μεταμοσχέυσεις. Άλλωστε εγώ έχω γίνει εδώ και χρόνια δωρητής οργάνων, όταν με το καλό εγκαταλείψω το μάταιο τούτο κόσμο και με την προϋπόθεση ότι θα έχω αφήσει και τίποτα γερό. Αλλά η δουλειά αυτή να γίνεται επίσημα και τα όργανα να πηγαίνουν σε αυτούς που έχουν προτεραιότητα. Όχι να θησαυρίζουν γιατροί ιατροδικαστές και άλλοι ενδιάμεσοι

  12. KaryID avatar
    KaryID 02/12/2008 11:08:36

    @Προβοκάτωρ: Αν ο αποθανών ήταν εν ζωή δωρητής οργάνων, ναι.
    Αν δεν ήταν δωρητής, χρειάζεται η έγκριση των οικείων. Έτσι ορίζει ο νόμος τουλάχιστον, εξ όσων γνωρίζω.
    Στις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν οικείοι τι γίνεται; Π.χ. τραυματισμός στο εξωτερικό; ή ενός λαθρομετανάστη που δεν τον αναζήτησε κανείς; Αφαιρούνται τα όργανα έτσι γενικώς και αορίστως;
    Έτσι όπως το διατυπώνεις Προβοκάτορα ..."δεν έχω καμιά αντίρρηση όλα τα ζωτικά όργανα των νεκρών να διατίθενται για μεταμοσχεύσεις ... Αλλά η δουλειά αυτή να γίνεται επίσημα ... Όχι να θησαυρίζουν γιατροί ..." δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Χωρίς προηγούμενη έγκριση;
    Το θέμα δεν είναι τόσο απλό.
    Πριν από τον θησαυρισμό των γιατρών μπορεί να προηγούνται και εγκληματικές ενέργειες με σκοπό την αφαίρεση οργάνων. Σε πολλές φτωχές χώρες, σε εμπόλεμες ζώνες κλπ.
    Είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα.
    Η γνώμη μου είναι ότι η κοινωνία πρέπει να πιέζει το κράτος, τους φορείς, τους επιστήμονες να στρέφουν την έρευνα στη δημιουργία ΤΕΧΝΗΤΩΝ οργάνων συμβατών με τον ανθρώπινο οργανισμό.
    Η εκκλησία έχει πάρει ξεκάθαρη θέση υπέρ των μεταμοσχεύσεων.
    Τα αποδέχομαι όλα αυτά.
    Τι σημαίνουν όμως ακριβώς οι φράσεις "βρέθηκε μόσχευμα / δεν βρέθηκε μόσχευμα";
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, .. "όταν με το καλό εγκαταλείψω το μάταιο τούτο κόσμο ...", ναι, αλλά
    σε διαβεβαιώ ότι ΤΟΤΕ με το καλό, δεν θα έχουν μείνει και πολλά άξια για να μεταμοσχευθούν. Από κανέναν από μας.
    Στα νοσοκομεία της Αμερικής, πολλές φορές αφαιρούνται τόσα όργανα, που στο τέλος οι συγγενείς παραλαμβάνουν ένα κέλυφος προς ταφή, ένα "άδειο πουκάμισο". Ή αφαιρούνται ολόκληρα τετραγωνικά δέρματος για να αποκατασταθούν εγκαύματα κλπ.
    Στα μάτια μου, το "ψυχικά" και "ιατρικά" "ενισχυτικό" περιβάλλον του νοσοκομείου δεν κάνει λιγότερο βασανιστικό το ηθικό δίλημμα.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/12/2008 15:22:47

    Και πες οτι πηραν κατι,αν και στην Ελλαδα, μυστικο δε μενει.
    Λες να παρεξηγηθηκε ο μακαριτης;
    Δεν το ξερεις οτι χους ει και εις χουν απελευσει;
    Καλυτερα να τα τρωγανε τα σκουληκια, αντι να τα παρει καποιος που τα ειχε αναγκη;

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/12/2008 15:30:20

    Οι εγκληματικες ενεργειες, δεν αποκλειονται ποτέ.Και οτι το ζητμα ειναι μεγαλο και συνθετο, δεν εχω καμια αντιρρηση.
    Ωρες ειναι, να λυθει ομως, γιατι ειναι κριμα, μονο απο σκετο εγωισμο, να πεθαινουν ανθρωποι, ου θα μπορουσαν να σωθουν.
    Θυμασαι τι εκανε ο Αυστραλος πατερας του νεαρου, που τον δολοφονησαν οι τραμπουκοι φουσκωτοι στο νησι το καλοκαιρι;Εδωσε τα οργανα του παιδιου του στη χωρα που τον σκοτωσε.
    Εσυ, θα το εκανες;
    Και δεν ηταν "μορφωμενος", οπως την εννοουμε εμεις τη μορφωση.
    Η διαφορα στην κοινωνικη ευαισθησια βλεπεις, απο χωρα σε χωρα.
    Αυτοι ειναι πολιτισμενοι.Εμεις, ειμαστε καφροι.
    Ειπα και ελαλησα και αμαρτιαν ουκ εχω.

  15. KaryID avatar
    KaryID 02/12/2008 15:53:20

    @Προβοκάτωρ: σε παρακαλώ το χιούμορ τύπου "παρεξηγήθηκε ο μακαρίτης" να το χρησιμοποιείς μόνο για δικά σου πρόσωπα.
    Θα λάβω υπόψη μόνο το δεύτερο σχόλιό σου, ότι το ζήτημα είναι δύσκολο και πολυσύνθετο. Και για τις δύο πλευρές.

  16. Τζακ ο αντεροβγαλτης avatar
    Τζακ ο αντεροβγαλτης 03/12/2008 02:18:45

    Συμφωνω με τον Προβοκατορα.Ο κυκλος των γιατρων ειναι μια ερμητικη κοινωνια,που λειτουργουν κατι σαν μασωνοι,κατι σαν μυστικη αδελφοτητα.Γενικα δεν εχουν φραγμους.Αλλωστε με την ταλαιπωρια που τραβανε μετα απο τοσα χρονια μεχρι να εξασκησουν το επαγγελμα ,σου λεει ο αλλος''να μην βγαλουμε τα σπασμενα;''.Και ξαφνικα βρισκεσαι χωρις σηκωτια και σπληνες.Ενταξει,να δοθουν τα οργανα με μια διαφανη διαδικασια και να σωθει ο κοσμος,αλλα οχι να πλουτιζουν οι χασαπηδες των χειρουργειων.Αυτο ειναι ανηθικο.