23/09/2008 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνει πίσω το ΠΑΣΟΚ για τις «πρόωρες»;

Σε συνέντευξή του στο πρακτορείο Reuters, ο , Γιώργος Παπανδρέου δήλωσε ότι το ΠΑΣΟΚ είναι μεν έτοιμο για πρόωρες εκλογές, «αλλά μόνο αφού το κυβερνών κόμμα διαλευκάνει μια σειρά σκανδάλων». Δηλαδή, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

«Θέλουμε εκλογές, αλλά τις θέλουμε υπό έναν όρο: να διαλευκανθούν τα σκάνδαλα. Ας τελειώνουμε με τις έρευνες και μετά ας πάμε σε εκλογές», τόνισε επίσης ο κ. Παπανδρέου και πρόσθεσε: «Θέλουμε να δοθεί ένα τέλος στη διαφθορά και να βγει η χώρα από την κρίση».

Τελικά θέλει ή δεν θέλει το ΠΑΣΟΚ πρόωρες εκλογές;

Η γνώμη μας είναι ότι μάλλον δεν τις θέλει, είτε επειδή ακολουθεί την τακτική του «ώριμου φρούτου», όπως πριν το 2004 ο Κ. Καραμανλής, είτε επειδή περιμένει να κατασταλάξουν οι τάσεις στο εκλογικό σώμα.

Και στην μία και στην άλλη περίπτωση, πάντως.  βοηθάει με τον τρόπο του τον Κ. Καραμανλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xxx avatar
    xxx 23/09/2008 12:47:19

    Πάτε καλά;

    Εάν ο γιωργάκης συμφωνήσει σε πρόωρες εκλογές όλοι θα του την πέσουν ότι συμμετέχει σε προσπάθεια παραγραφής ευθυνών για τη μιζενς.

    Πρέπει να είναι πολύ χαζός για να πέσει σε αυτή την επικοινωνιακή παγίδα.

  2. mavros avatar
    mavros 23/09/2008 12:51:02

    Enw ean pei nai,... einai etoimos na kyvernisei... ti allo tha akousw?

  3. GMnikgrek2456 avatar
    GMnikgrek2456 23/09/2008 13:06:47

    Ο ΛΑΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
    ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΕΛΕΧΗ κ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΑΡΕ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΞΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΜΑ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/09/2008 13:33:05

    Αξια στελεχη εχουν και οι 2 ΓΑΠ και ΚΚ. Το προβλημα ειναι οτι αυτα δεν ειναι "αποδεκτα" απο τους διαπλεκομενους. Φανταζεστε να μπει νεο αιμα ? Απο που θα τους "πιασουν" ? Θα μου πειτε εχουν τον υπολοιπο μηχανισμο γυρς και απο κατω/πανω, αλλα μια τετοια κινηση ενεχει πολλα ρισκα.

    Ειμαστε για ρισκα τωρα? με 4ο ΚΠΣ ?

    Αν δεν εχει απεναντι του ο αλλος μια Βασω, εναν Βερελη ,εναν Μητσοτακη, εναν Βιλγαρακη.. που να πονταρει?
    Στον καθε Χ΄δακη? μην τρελλαθουμε !

    ΠΠ

  5. ΝΚ avatar
    ΝΚ 23/09/2008 14:08:45

    Το λέει αυτο Παπανδρέου διότι η μόνη ελπίδα μερικών είναι η παραγραφή μέσω εκλογών.Το έχει ξαναπεί...

  6. saska avatar
    saska 23/09/2008 14:42:43

    Τότε αφου δεν τις θέλει γιατί τις ζητάει;Πρόωρες εκλογές ήθελε ο Παπανδρέου και στις (06 Οκτ 04)-(10 Ιαν 2005)-(29 Ιαν. 2007)-(2 Ιουλ. 2007)-(27 Αυγ. 2008)-(18 Σεπτ. 2008) σήμερα θέλει για να κυβερνήση να παραλάβει καθαρή την Ελλάδα, αλλιώς.....δεν τον ενδιαφέρει; ή μήπως θα την αφήσει σε κανένα άλλο να την κυβερνήση;

  7. Helmut avatar
    Helmut 23/09/2008 14:57:51

    Λες και το αν θα γίνουν ή όχι πρόωρες εξαρτάται από το αν τις θέλει ή όχι ο Παπανδρέου.

    Εντύπωση πάντως προκαλεί η απαίτηση "το κυβερνών κόμμα να διαλευκάνει μια σειρά σκανδάλων".

    Πλάκα μας κάνουν; Πιστεύουν πραγματικά ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο;

  8. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/09/2008 16:56:17

    Ο χρονος δουλεύει υπέρ του. Οι τάσεις άλλαξαν, το παραμύθι του χαζου γιωργάκη δεν περασε, η εσωκομματική αντιπολιτευση λούφαξε ο Τσιπρας ξεθωριασε γιατί να βιαστεί????
    Ακόμα και το κατ αρχήν αντιπαθητικό αποστειρωμένο, καλβινιστικό του στυλ τον βοηθάει στην παρούσα συγκυρία καθως οι γκλαμουράτοι μεσα σ όλα μαγκες βουλιαξανε στα σκάνδαλα.
    Αν δεν κάνει καμμια χοντρη μονος του, ολα ρολαρουν υπέρ του. Το πολυ πολυ να ξεφορτωθει και κανεναν αλλο Μεγαλοπασόκο αν ξαναβγει η ΜΙΖΕΝΣ στην επιφάνεια.

  9. nas avatar
    nas 23/09/2008 19:07:11

    ο Γιώργος ούτε χοντρή θα κάνει, ούτε ψιλή. προχωράει όπως ξεκίνησε: με αξιοπρέπεια και καθαρή σκέψη... με το λαό και μακριά απο τους διαπλεκόμενους νταβατζήδες, βουλευτές και δημοσιογράφους...