15/03/2010 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνει πίσω ο Γιώργος στο θέμα Παπουτσή

Χαμός έγινε την Κυριακή το βράδυ στο Μαξίμου. Ο Παπουτσής ήταν έξαλλος με τον Πάγκαλο που (μέσω της REAL) ζητούσε την απομάκρυνση του από τη θέση του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου και έτσι ο Αθανασάκης που δε συμφωνούσε με Παμπούκη και Πάγκαλο να ληφθούν μέτρα εναντίον του, βρήκε το έδαφος και έπεισε τον Παπανδρέου να αφήσει το χρόνο να περάσει. Ο Αθανασάκης έσωσε τον Παπουτσή και ο Παμπούκης είδε άλλη μία εισήγησή του να πετιέται στο καλάθι των αχρήστων από τον φίλο του το Γιώργο. Γι΄ αυτό και όσοι ξέρουν πρόσωπα και πράγματα επιμένουν ότι ο υπουργός Επικρατείας περισσότερο και από τη μετακίνησή του στο υπουργείο Εξωτερικών θέλει να φύγει από το Μαξίμου...

Το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι την αναποφασιστικότητα του πρωθυπουργού την πληρώνει ο υφυπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης που περίμενε παρέμβαση Παπανδρέου αλλά μένει ξεκρέμαστος. Όπως και οι περισσότεροι υπουργοί που δέχονται προσωπικές και πολιτικές επιθέσεις. Είναι η πρώτη φορά, λένε, που ο πρωθυπουργός κάνει πίσω για να τηρήσει εσωκομματικές ισορροπίες...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 15/03/2010 17:00:45

    H πρώτη φορά που ο πρωθυπουργός κάνει πίσω; Κάποιος δεν ξέρει αριθμητική.

  2. Y. avatar
    Y. 15/03/2010 17:20:37

    Άρχισαν τα όργανα, το μπουζούκι εργάζεται.....
    (από γνωστό λαϊκό άσμα)

  3. man8os avatar
    man8os 15/03/2010 18:15:27

    Μιλαμε για διαλυση?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ man8os 15/03/2010 18:26:51

      Ακόμα δεν είδαμε τίποτα!

  4. nancy avatar
    nancy 15/03/2010 19:12:49

    Μπράβο φάκτωρα, πολύ καλό το άρθρο. Θα μπαχαλέψουμε και την ΕΕ

  5. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 15/03/2010 19:31:04

    Αν ήταν πρωθυπουργός ο Α. Παπανδρέου ο Παπουτσής θα είχε μάθει πως κατέβηκε από το τρένο εκείνο το βράδυ.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/03/2010 20:19:52

    ο ΓΑΠ δεν εχει μαθει να τσακωνεται. δεν εχει τσαμπουκα!!!! ουτε μεσα ουτε εξω.

    ΠΠ

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 15/03/2010 20:52:13

    Εμάς τι μας κόφτει;Ας κρατήσει τον Παπουτσή κι ας διώξει τον Σαχινίδη.Ας διώξει τον Παπουτσή κι ας βάλει στη Θέση του τον Ευθυμίου.Ας διώξει τον Ευθυμίου και τον Πάγκαλο κι ας (ξανα)προσλάβει Μάνο κι Ανδριανόπουλο.Ας διώξει τον Παμπούκη και το 'κυκλάμινο' κι ας πάρει την Φόνσου,την Βαγενά και την Ζούνη.Ας διώξει την Αντζελα(μα καλά,τι λέω ο τρελλός ;;;;)κι ας πάρει τη Τζούλια και τον Καρατζαφέρη.Ας προσλάβει στο Μαξίμου,τη Φώφη , την Καραχασάν και τον Βαλλιανάτο.
    Οταν είσασταν παιδιά παίζατε LEGO ;;; Μήπως Mecano;;; Ε, κάτι τέτοιο μου θυμίζει η όλη κατάσταση.Ας σοβαρευτούμε.Οποιον και να διώξει κι όποιον και να κρατήσει,ίδια θ'άναι η γεύση.Γιατί οι θίασοι, γεμίζουν την πλατεία, μόνο με τον Πρωταγωνιστή (ιδιαίτερα άν έχει καλούς abilleurs ).

    • Y. avatar
      Y. @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 16/03/2010 07:24:35

      Τον Καρατζαφύρερ, ήδη τον πήρε.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/03/2010 21:39:51

    Το «αμερικανάκι», όπως τον αποκάλεσε η «Γουόλ Στριτ Τζέρναλ», αισθάνθηκε «σαν να βρισκόταν στο σπίτι του» με όλη τη σημασία της λέξης, και κατά γενική ομολογία, από σοβαρούς πολιτικούς και οικονομικούς κύκλους, ο Γ.Α. Παπανδρέου «τα πήγε πολύ καλά» και κινήθηκε με μεγάλη άνεση γιατί στην πραγματικότητα «ήταν στο σπίτι του»...

    Η άνεση του Γ. Παπανδρέου με τα μικρόφωνα εντυπωσίασε τους Αμερικανούς, που πιστεύουν πως υπήρχε «αμερικανικό χέρι συμβούλων με βαθιά επιρροή στην Ουάσιγκτον» «...Τα αγγλικά του είναι άψογα, δεν τον διακρίνεις από Αμερικανό...» έλεγε στην «Ε» συνεργάτης του τηλεοπτικού δικτύου CBS που άκουσε, στο Κογκρέσο, τις δηλώσεις Παπανδρέου μετά τη συνάντησή του με την πρόεδρο της Βουλής, Πελόσι.

    «Τώρα μου λύθηκε η απορία», είπε ο ίδιος όταν πληροφορήθηκε πως ο κ. Παπανδρέου είναι «γέννημα θρέμμα» της Αμερικής.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=141305

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 15/03/2010 21:40:33

      Αφιερωμένο...

    • Y. avatar
      Y. @ «Κασσάνδρα» 16/03/2010 07:28:02

      Αν έχει άνεση με τα μικρόφωνα, τότε ας γίνει κονφερασιέ, ή παρουσιαστής στο “η εκδίκηση της ξανθιάς”.

  9. adistaktos avatar
    adistaktos 15/03/2010 23:03:45

    Παιδιά χαλαρά... ο Γιώργης δεν μπορεί να διώξει κανέναν με σκοπό να σταματήσει τη γκρίνια που φέρνει (η) φτώχεια! Ξέρει ότι είναι πολλοί οι Παπουτσήδες που θα θελήσουν να επιβιώσουν μετά την εφραμογή των μέτρων, αφού δεν υπάρχει πια το (δανεισμένο) "λαλά" που κάποτε το μοίραζαν στους φωνακλάδες...
    Αν διώξει τον Παπουτσή ανοίγει πληγή και δεν δείχνει πυγμή...
    Τη στιγμή, μάλιστα, που ο Παπαχελάς ζητάει σχηματισμό κυβέρνησης από εξωκοινοβουλευτικούς...
    Για φανταστείτε τον Παπουτσή διωγμένο και υπουργό Οικονομικών έναν μη εκλεγμένο!!!

  10. popolaros avatar
    popolaros 15/03/2010 23:05:55

    Το 'κόμμα' αρχίζει να επιβάλλεται στην νεοφιλελεύθερη παρέα ΓΑΠ.

  11. Kalesanos avatar
    Kalesanos 16/03/2010 16:04:26

    Ολος ο θιασος επι σκηνης!ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ