#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2011 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάναμε λάθη στην Ελλάδα λένε τώρα οι ...Γερμανοί!!!



Κι ενώ περιμέναμε χθες το βράδυ τους Γερμανούς να μας πουν αν ο Αντώνης Σαμαράς υπέγραψε ή όχι (μιλάμε για γελοιότητες) μάθαμε και ότι στο Βερολίνο κάνουν ήδη δεύτερες σκέψεις για το πώς αντιμετώπισαν το ελληνικό πρόβλημα από την αρχή.

Αυτοκριτική άραγε, κρίσης συνείδησης ή μήπως μας ετοιμάζουν κάτι άλλο χειρότερο, διότι μπέσα δεν έχουν οι Γερμανοί.

Σύμφωνα λοιπόν με κυβερνητικούς αξιωματούχους, έγιναν πολλά λάθη στην αντιμετώπιση του ελληνικού προβλήματος από τότε που η Ελλάδα μπήκε στη δίνη του κυκλώνα. Όπως αναφέρουν οι Γερμανοί, το πρώτο Μνημόνιο με τα 100 δις ευρώ ίσως δεν ήταν αρκετό και θα μπορούσε να δοθούν περισσότερα χρήματα από το 2010. Επίσης, θα έπρεπε η συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα να είχε ξεκινήσει από την πολύ αρχή, καθώς τότε υπήρχε η βούληση από τον ιδιωτικό τομέα να συμμετέχει στο ελληνικό πακέτο. Έπρεπε να είχαν γίνει 3 - 4 γενναία βήματα μαζί το 2010, αντί ένα κάθε φορά, περιμένοντας της αντιδράσεις, λένε τώρα οι Γερμανοί επικαλούνται την έλλειψη εμπειρίας από θέματα οικονομικής κρίσης.

Φαίνεται ότι και στη Γερμανία παίρνουν… ληγμένα, αλλιώς δεν εξηγείται. Αν είχαν κάνει λάθος από τότε γιατί σήμερα θέλουν να κάνουν ένα ακόμη μεγαλύτερο λάθος;

Γιατί δε δίνουν περισσότερα χρήματα χωρίς να βάζουν τον κόσμο σε τούνελ εξαθλίωσης με τα μέτρα που αυτοί στο κάτω – κάτω αποφάσισαν;

Κι αφού δεν είχαν εμπειρία έπρεπε να την αποκτήσουν στου κασίδι το κεφάλι; Μήπως μας επιβεβαιώνουν αυτά που γράφαμε περί Ελλάδας – πειραματόζωου;

Και τέλος, αφού βλέπουν τα λάθη τους προς τι η επιμονή να ταπεινώσουν τη χώρα με τα άθλια παιχνιδάκια των γραπτών εγγυήσεων.

Ας αφήσουν λοιπόν οι Γερμανοί τη δήθεν αυτοκριτική και κυρίως ας αφήσουν τους εκβιασμούς. Θα πρέπει να πουν ξεκάθαρα ότι τα λεφτά που μας δίνουν τα παίρνουν με το αζημίωτο, με ληστρικά επιτόκια και δεν είναι τίποτα τζάμπα σ’ αυτή τη ζωή.

Η υποκρισία έχει και τα όριά της. Όταν εμείς λέγαμε ότι το Μνημόνιο είναι καταστροφικό αυτοί έλεγαν ότι είναι η μόνη ελπίδα σωτηρίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 24/11/2011 08:56:42

    85 + 1 = 19/2 ---> V

  2. Γιάννης avatar
    Γιάννης 24/11/2011 09:03:51

    Νίκη ΣΑΜΑΡΑ.-

  3. Costas avatar
    Costas 24/11/2011 09:06:35

    Καλά, αφήστε τι θα παίρναμε κι εμείς ως Ελλάδα αν ακολουθούσαμε τις προτάσεις του αντινιούζ πριν 2 χρόνια. Η αναγνώριση λαθών της μιας πλευράς δε συνεπάγεται δικαίωση της άλλης. Αλλά δεν εκτιμάτε καθόλου τη μνήμη των αναγνωστών σας και μάλλον δεν έχουν να επιδείξουν και οι ίδιοι κάποια αξιοπρόσεκτη όταν δεν αντιδρούν με την ασυνέπειά σας. Για τον Καντάφι θυμάστε τι λέγατε πέρσι;

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ Costas 24/11/2011 10:00:08

      Τὶ ἔλεγαν γιὰ τὸν Καντάφι; Ἐγὼ μέσῳ Google βρῆκα αὐτά:

      Η Ευρώπη θα αλλοιωθεί, αν δεν πληρώσει τον… Καντάφι, καὶ
      Πλοίο από το Λαύριο στη Γάζα στέλνει ο γιος του Καντάφι
      Ἀμφότερα εἰδησεογραφικά.

      Ὑπάρχει καὶ κάτι ἄλλο;

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/11/2011 09:16:14

    Aφου η Ελλαδα δεν ηθελε να ακουσει για αναδιαρθρωση τοτε πως θα γινοταν;
    Στο κατω κατω αν ο ιδιωτικος τομεας δηλ. οι τραπεζες ησαν τοτε ετοιμες για σκοντο δε χρειαζονταν σε τιποτα οι Γερμανοι.Μπορουσε να τους καλεσει στην Αθηνα ο Παπανδρεου και να διαπραγματευθει το "εθελοντικο" κουρεμα οπως τωρα μονος του.
    Αλλα αυτος ειχε την εμμονη ιδεα του ΔΝΤ και του Στρος Καν.

    • vic avatar
      vic @ ψυχραιμια 24/11/2011 09:39:39

      Ψυχραιμία καλημέρα, έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά η κατάσταση του χρέους ως λχ Μάιο του 2010, είχε μια γραμμική πορεία, τώρα έγινε εκθετική. Η ύφεση ήταν το πρόβλημα, αλλιώς με τους μισούς φόρους θα "βγαίναμε" καλύτερα και δεν θα ήταν όλα τόσο το χειρότερο. Μπορεί να χρειαζόμασταν πάλι κούρεμα, μπορεί και όχι, φυσικά με ηγεσία που υπερασπίζει τα συμφέροντά μας και κάνει ..τους υπολογισμούς! Και πάλι όμως θα χρειαζόταν συνεννόηση με εταίρους, γιατί και αναδιάρθρωση/κούρεμα να έκανες, την ευρωζώνη θα την επηρέαζες.

      Προσωπική μου γνώμη είναι πως τα κύρια λάθη των Γερμανών είναι τρία: α) πώς όταν μύρισαν ...πτώμα, κοίταξαν να πάρουν ό,τι μπορούν, υπό το προσωπείο πως βοηθούν και αυτό είναι ηθικά απαράδεκτο (οικονομική παράμετρος), β) πώς με τη συμπεριφορά αυτή πήγαν την Ευρώπη και τους θεσμούς της χρόνια πίσω (ευρωπαϊκό πλήγμα) και γ) έδειξαν αδιαφορία απέναντι στην ίδια τη δημοκρατία (πολιτικό πλήγμα). Θα τα καταλάβουν αλλά αργά.

  5. ORIMA avatar
    ORIMA 24/11/2011 09:26:53

    Ναί λοιπόν κάναμε λάθη με την Ελλάδα. Είναι αλήθεια αδέρφια. Συγνώμη! Εγώ μεγάλωσα σε χώρα του παραπετάσματος εμώ τώρα το παραπέτασμα εξαπλώθηκε σε όλη την ήπειρο. Εκείνο το μικρό Γαλατικό χωριό, έπρεπε να το είχαμε υποτάξει από πιο νωρίς. Δεν πρόεβλεψε το Ράιχσταγκ να στείλει τον βεζύρη-γκαουλάιτερ Χορστ Ράιχενμπαχ να εγκατταατήσει αυτόματους πωλητές άερα για όλα τα πρόβατα στην Ελλάδα, να περάσουμε όλους τους φόρους μ´εσα από τη ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και τα ιδιωτικά αφοδευτήρια! Δεν
    Μπορεί, κ´αποια στιγμή θα πεινάσεις, θα διψάσεις, θα αν´αψεις το φώς, θα ..., και τότε θα αναγκαστείς να πληρώσεις το φόρο όσο μεγάλος κι αν είναι. Και είναι και κάτι άλλο πατριώτες αδέρφια μου Γερμανοί που κ´αναμε λάθος. Μας είπαν τα παιδιά από το Αμέρικα ότι τη δουλειά θα την φτιάξει ο δικός τους. Ένας "Γίωρκο". Έπρεπε να μην αφήσουμε την εξέλιξη αυτή. Είχαμε τον δικό μας άνθρωπο. Τον άνθρωπο που τον στηρίζουν όλοι οι νοικοκυραίοι, οι καναπεδάτοι, οι βολεμένοι. Αυτός που ξεσηκώσει τους πατριώτες και μετά βάζει υπογραφές σε ότι κουρελόχαρτο του δώσουμε. Ο δίθυμος. Μας αγαπά και δείχνει να μας μισεί. Ναι, φίλοι μου.
    Έπερεπε να επιλέξουμε τον Αντωνάρα! Τον αυτός θα τρέλαινε τους Έλληνες πολύ πιο εύκολα. Τι να τα κ´ανουμε τα κανώ και τα
    Πράσινα καγιάκ, αφού έχουμε τον Τούμπα! Μετά από 60 χρόνια φίλοι μου, τελειώνουμε αυτόν τον π´ολεμο και έχουμε ΝΙΚΗΣΕΙ! Είμαστε π´αλι ενωμ´ενοι, στο παλ´ατι μας, τους έχουμε όλους από τα αρχ... Νικήσαμε Γερμανία!

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/11/2011 10:27:02

    Για εμάς το μνημόνιο ήταν ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ καταστροφικό. Για τους Γερμανούς και Αμερικανούς και λοιπούς συγγενείς εν Ελλάδι π.χ. Γ.Α.Π. ΓΙΑΤΊ ΉΤΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΌ; μια χαρά τα κατάφεραν μας υποδούλωσαν χωρίς να ανοίξει μύτη.

  7. μχ avatar
    μχ 24/11/2011 10:43:01

    κάνανε σκόπιμα λάθη και θα συνεχίσουν να τα διορθώνουν με νέα λάθη

  8. ORIMA avatar
    ORIMA 24/11/2011 11:00:06

    Δεν νομίζω ότι πρόκειται περί λαθών, αφού βασικό εργαλειό είναι το χρήμα. Το χρήμα
    Δεν συγχωρεί κανένα λάθοσ. Πρόκειται για μη συμβατική, ασύμμετρη (sic!) πολεμική επιχείρηση απ´εναντι σε κράτη πειραματόζωα, κάτι σαν Ρομά, Κούρδους, Βιετναμέζους κλπ.

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 24/11/2011 11:22:19

    Η victoria (true) είμαι, πάτησα το κουμπί πριν την ώρα που έπρεπε

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ victoria (true) 24/11/2011 13:24:39

      κρίμα και χάρηκα, γιατί έτσι (vic) αποκαλώ πολύ αγαπημένο φίλο ... χαϊδευτικά ....

      λοιπόν επειδή σε συμπαθώ ιδιαίτερα, για τα σωστά ελληνικά σου, σου θυμίζω ότι στο μονοτονικό τονίζουμε το "πώς" όταν διατυπώνει ερώτημα, ενώ το αναφορικό "πως" (=ότι) είναι άτονο.
      Άσε που αυτό το έρμο το "ότι" είναι διαρκώς δολοφονημένο, (δεν το λέω για σένα αυτό) λόγω απουσίας της γραμματικής παιδείας τα τελευταία 30 χρόνια. Ό,τι (=ο,τιδήποτε) κι αν πω θα είναι λίγο, γιαυτό καμώνομαι ότι (=πως) δεν το βλέπω ...

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ δρόμος 24/11/2011 14:09:48

        Ευχαριστώ δρόμε! Μου ξέφυγε... κάτι τέτοια με ενοχλούν κι εμένα στο μάτι και πήγα και το έκανα ;-)
        Κομμένα τα βιαστικά, θα προσέχω! Τήρησα όμως τον κανόνα του "ν" (extra points?)

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ victoria (true) 24/11/2011 14:22:09

          τώρα με αναγκάζεις να πω κι αυτά που δεν ήθελα: extra points έχεις και για το θετικό ύφος της απάντησης στον Ψυχραιμία (τις περισσότερες φορές τον κράζουνε...)

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/11/2011 11:37:39

    "Τόσο με το συμπάθειο το λάθος" λέει η σιτεμένη Κόρη του Ρήνου.
    Σοβαρά τώρα: Δεν έχω πεισθεί για τις καλές προθέσεις των Γερμανών. Από την αρχή ΔΕΝ λειτούργησαν ορθολογικά, αλλά με το πνεύμα του πρώσσου προτεστάντη που θέλει να τιμωρήσει και να εξευτελίσει τον τεμπέλη και διεφθαρμένο και απατεωνίσκο νότιο Ευρωπαίο. Ιδεοληψίες και προκαταλήψεις που επιβιώνουν και αναπαράγονται ατταβιστικά.
    Αν είχαν ενεργήσει ορθολογικά εξ αρχής, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Και αυτοί, στο κάτω κάτω, θα είχαν κερδίσει.
    Από την άλλη, είμαι βαθύτατα πεπεισμένος ότι η βρώμικη δουλειά έγινε και απο εδώ, και εξηγούμαι:
    1. Ο ΓΑΠ με τον Παπακωνσταντίνου και τον Πάγκαλο διέρχονται όλα τα διεθνή φόρα και μιλάνε για Greek Statistics και απατεώνες και διεφθαρμένους Έλληνες.
    2. Υπήρχε η επεφρασμένη βούληση του ΓΑΠ να εισάγει το ΔΝΤ στην ευρωζώνη.
    3. Υπήρχε η Πέμπτη Φάλαγγα των εδώ νεοπασόκων και νεοφιλελεύθερων, που εκλαϊκευσαν και διέδωσαν τη συλλογική ενοχοποίηση της ελληνικής κοινωνίας.
    Πρωταρχικό ρόλο έπαιξε σε αυτό το Συγκρότημα Αλαφούζου και ειδικά δύο πρόσωπα, τα οποία θα πρέπει κάποια στιγμή να λογοδοτήσουν με κάποιο τρόπο στον ελληνικό λαό: Μπάμπης Παπαδημητρίου και Άρης Πορτοσάλτε. Αυτοί οι δύο, ο ένας τέως τραπεζικός υπάλληλος, ο άλλος μισοαγράμματος δημοσιογραφίσκος της πλάκας, ο ένας για πιο λόγιο κοινό, ο άλλος για πιο λαϊκό, ουσιαστικά έπαιξαν τον βρώμικο ρόλο της γερμανικής Bild-Zeitung. Με τη διαφορά ότι αυτοί δαιμονοποίησαν την ίδια τους την πατρίδα και όχι τον "ξένο", όπως κάνει η Bild. Επιπλέον, πρόβαλαν το Μνημόνιο ως θέσφατο, υπεράνω αμφισβήτησης, τη στιγμή που το ιδιο το μνημονιακό "Βήμα" αποκάλυψε ότι ήταν προϊόν συρραφής από μνημόνια άλλων χωρών και είχε γίνει στο πόδι, χωρίς γνώση και αντίληψη της ελληνικής πραγματικότητας.
    Για να φανεί ο βρώμικος ρόλος της "Καθημερινής", σκεφτείτε ότι χθες είχε πρωτοσέλιδο με φωτογραφία την καταδίκη νεοναζιστικών επιθέσεων από τη Μέρκελ και το κόμμα της. Βέβαια, για τις ρατσιστικές φραστικές επιθέσεις επί δύο χρόνια ομοϊδεατών και ομοεθνών της Μέρκελ, δημοσιογράφων, πολιτικών και απλών γερμανών πολιτών, σε Έλληνες σε ΜΜΕ ή στην καθημερινή ζωή, ακόμα και σε έλληνες τουρίστες ή σε διερχόμενους transit από γερμανικό αεροδρόμιο (έχω παραδείγματα συγκεκριμένα), κουβέντα η Μέρκελ ή το συγκρότημα Αλαφούζου. Η δαιμονοποίηση των Ελλήνων στη γερμανική κοινή γνώμη μόνο με την δαιμονοποίηση των Εβραίων το 1933-1945 μπορεί να παρομοιαστεί.
    Προσωπικά, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι μία Μέρκελ το 1939 θα υποστήριζε αναφανδόν και τον Χίτλερ και την εισβολή στην Πολωνία. Δεν ήταν ένα σύμπτωμα ο ναζισμός στη Γερμανία που απλά πέρασε "τυχαία" και έφυγε. Γιατί δεν αναπτύχθηκε παρόμοιο κίνημα σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, παρά τα αυταρχικά καθεστώτα του Μεσοπολέμου;
    Και πιστεύω ότι ήταν λάθος της Ελλάδας και των πολιτών της που δεν έκαναν καμπάνια κατά της δαιμονοποίησής τους από τους Γερμανούς, ακόμα και πληρώνοντας ιδιωτικά γραφεία (ξέρουν οι Ισραηλινοί από αυτά, ας τους συμβουλευτούμε...). Αν άρχιζε να κυκλοφορεί η εντύπωση ότι ο γερμανικός κρυπτο-ναζισμός έχει πολλά πρόσωπα και μάλιστα δεν περιορίζεται σε περιθωριακές ομάδες, θα είχε πολλούς μπελάδες η Φράου Μέρκελ και ο Dr Strangelove. Σε ένα τέτοιο βρώμικο πόλεμο, γιατί άραγε να μην καταφεύγαμε και εμείς σε χτυπήματα κάτω από τη ζώνη; Και δεν ήταν ανάγκη να φανεί επισήμως το ελληνικό κράτος...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΒΙΣ 24/11/2011 13:44:54

      Συμφωνώ, ΒΙΣ, αλλά να προσθέσεις ότι είναι λάθος κυρίως των πολιτικών φορέων στην Ελλάδα που δεν ξεκίνησαν ακόμη αυτή την καμπάνια που λες. Η ΝΔ, που δέχθηκε την κατ'εξοχήν άνανδρη επίθεση των γερμανότροπων απανταχού της ΕΕ, δεν θα έπρεπε (έστω σε ευθετότερο χρόνο, όταν καταλαγιάσει η βαβούρα των επιστολών) να θέσει επισήμως το θέμα της ελληνικής δαιμονοποίησης στο ευρωκοινοβούλιο? Δηλαδή έχουμε εξουσιοδοτήσει ως λαός τον Φάραντζ να υπερασπίζεται τα ιδεώδη μας?
      Θα ξαναγράψω εδώ, εις επίρρωσιν του λόγου σου, ότι οι γερμανόφωνοι Ελβετοί θεωρούν "αχώνευτους" τους ομόγλωσσους γείτονες που έχουν αναζητήσει εργασία στη δημοκρατική αυτή χώρα, περιφέροντας στους δρόμους των πόλεών της το γνωστό σε όλους μας γερμανικό τουπέ ...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 24/11/2011 13:46:44

        Υ.Γ. σήμερα το πρωί οι φίλοι σου Πορτοσάλτε και Παπαδημητρίου τα χώσανε και στον Κουβέλη, που τόλμησε να υποστηρίξει χθες το "Όχι" Σαμαρά ...