01/04/2009 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάμερες και προσλήψεις για καλύτερη αστυνόμευση

Σε βαρύ κλίμα, μετά τα αλλεπάλληλα περιστατικά βίας στην Αθήνα, συνεδρίασε σήμερα το ΚΥΣΕΑ (!)  και έλαβε μέτρα για την ενίσχυση της δημόσιας ασφάλειας. Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά μέχρι στιγμής αποφασίσθηκαν, μεταξύ άλλων, οι προσλήψεις για την ενίσχυση της αστυνομία σε προσωπικό, αγορές νέου εξοπλισμού, η εντατικοποίηση της παρουσίας της στους δρόμους και η χρήση των καμερών ασφαλείας. Σύμφωνα με πληροφορίες το ΚΥΣΕΑ αποφάσισε και την «ελαστικοποίηση» του ασύλου, με την παρουσία αστυνομικών δυνάμεων και έξω από τις πανεπιστημιακές σχολές, εφόσον εκεί βρίσκουν καταφύγιο άτομα που προβαίνουν σε εγκληματικές πράξεις. Ο κ. Καραμανλής είχε ζητήσει από τους κ. Παυλόπουλο και Μαρκογιαννάκη να εισηγηθούν συγκεκριμένα μέτρα τα οποία θα σηματοδοτούν το τέλος εποχής που η αστυνομία λειτουργούσε με μετριοπάθεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2009 17:03:59

    Εδώ που καταντήσαμε, εγώ τουλάχιστον λέω "επιτέλους".

  2. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 01/04/2009 17:22:43

    Αφιερωμένο στον Τιραμόλα. Σύντροφε μήπως μας διαβάζουν πολύ στην Ιπποκράτους;
    ΠΑΣΟΚ: "Έργα και ημέρες της κυβέρνησης των δεξιών αδέξιων"
    Την ανάγκη ενός σύγχρονου σχεδίου αντεγκληματικής πολιτικής, καθώς και της αναδιοργάνωσης και αξιοκρατίας στην ΕΛ.ΑΣ. επισήμανε ο αρμόδιος πολιτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ, Μιχάλης Χρυσοχοϊδης. "Οταν το οργανωμένο έγκλημα χρησιμοποιεί τα πιο σύγχρονα μέσα, η κυβέρνηση των αδέξιων - δεξιών επιχειρεί με γιουρούσια και ΜΑΤατζήδες να αντιμετωπίσει το έγκλημα" σημείωσε ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 17:27:54

    @ 2
    Ξέχασαν να προτείνουν να αγοράσει η αστυνομία ηλεκτρονικό βιβλίο. Για να είναι up to date

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 18:41:11

    Το αεροστατο,φιλοι μου,το αεροστατο.
    ΚΑΙ θα κανει ΤΗ δουλεια,αλλα ΚΑΙ θα το κανουμε και χαζι.
    Και θα το δειχνω και στη μπεμπα,τη νεα μου μαθητρια,4 ετων.Την κορη,της παλιας μου μαθητριας.
    (Εχω αρχισει με Γεωγραφια-Αστρονομια,με μεγαλη προοδο).
    Χαζοδασκαλος, ναι,αλλα τι να κανουμε;Αυτα δεν ξεπερνιουνται.

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 19:36:58

    Εχεις δικηο.
    Τη μανα της,μ αυτη την ξεκινησα,και στα τριαμισυ,μου ελεγε,ειμαι ουρανιο και κοκκινησα,κατεβασε τις ραβδους καδμιου να ηρεμησω.
    Και σε συζητηση περι Θεου,στα τριαμισυ παλι,και σε ερωτηση δικη μου,και που να ειναι αραγε αυτος ο Θεος,που σου λεει η γιαγια σου,μου απαντησε σε κλασμα του δευτερολεπτου.
    Και τα ηλεκτρονια υπαρχουνε,αλλα ομως δεν τα βλεπουμε!!
    Τομπολα.

  6. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 01/04/2009 20:47:41

    Tο βασικότερο που δεν αναφέρθηκε είναι ότι θα γίνουν αλλαγές στο νόμο περί χρήσεως όπλων από αστυνομικούς - θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και για να αποτρέψουν τυχόν έγκλημα.Για όσους δεν το κατάλαβαν μέχρι τώρα δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα.

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 23:04:03

    Εννοειται,οτι εμεις ειμαστε που την παταμε,γιατι καποια στιγμη,καποιοι απο μας,θα βρεθουνε μεταξυ διασταυρουμενων πυρων, και καποιους,θα τους φαει το σκοταδι.
    Ανεξαρτητα απ αυτο,και χειροτερο μαλιστα,ειναι οτι θα επικρατησει ενας φοβος,σαν κι αυτον που υπαρχει στην Αμερικη,που δεν τολμανε να αφησουν ανοιχτο κανα παραθυρο,η να βγουνε εξω τα βραδυα.
    Θα μας αλλαξουν το χαρακτηρα με το ζορι οι αλητες.
    Αλλα κι εμεις,το ζηταγαμε το αγγουρι.
    Οταν ξεκινησε η ιστορια με τους Αλβανους,που ηταν και αυτοι,που εκαναν τη διαφορα,φερνοντας μια αλλης μορφης εγκληματικοτητα στην Ελλαδα,εμεις καναμε το κοροιδο,επειδη ακποιοι απο μας κονομησαν,εκμεταλλευομενοι οικονομικα τουςεργατες αυτους.
    Τωρα, θα μας βγει ξυνο αυτο.
    Και αυτοι που χτισανε τις βιλες με την εκμεταλλευση τους,ηδη φτυνουν αιμα στα Μεσογεια,αφου δεν τολμουν να κλεισουν ματι τα βραδυα,με το φοβο οτι θα μπουν μεσα να τους κλεψουν και να τους βιασουν γυναικες και κορες.

  8. fantomas avatar
    fantomas 02/04/2009 00:08:41

    10.000 οχηματα θα αγορασει η Ε.Α.!!!!
    χαρα που θα κανει ο Σιγγελιδης.....με τετοια κριση στην αγορα αυτοκινητου ειναι σαν μανα εξ ουρανου!! εξαλου εχει και τον καταλληλο ντιλερ στην δουλεψη του.... τον πρωην αρχηγο της Ε.Α. τον Αγγελακο!!!

    Καποιοι θα πουν ''μα καλα με τιποτα δεν ειστε ευχαριστημενοι?''

    δεν ειναι ετσι..... η Ε.Α. δεν ποναει στην αγορα αυτοκινητων!!!

    αλλου ποναει και αλλου χρειαζετε να χαλαστουν αυτα τα χρηματα που θα δωθουν!!

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 02/04/2009 00:48:49

    @Προβοκατωρ

    "χειροτερο μαλιστα,ειναι οτι θα επικρατησει ενας φοβος,σαν κι αυτον που υπαρχει στην Αμερικη,που δεν τολμανε να αφησουν ανοιχτο κανα παραθυρο,η να βγουνε εξω τα βραδυα"

    γιατί τολμάνε εδώ στην Αθήνα τώρα;;;

    Δεν βλέπεις που κατεβαίνεις στο κέντρο και νομίζεις οτι βρίσκεσαι στην Αφρική;;;

    Και δεν νομίζεις μάλιστα οτι βρίσκεσαι στη βόρεια Αφρική (Μαρόκο, Τυνησία, Αλγερία, Λιβύη, Αίγυπτος) που είναι και πιο πολιτισμένη αλλά στην υποσαχάρια Αφρική...

    Αυτό όσον αφορά το Κέντρο (Μοναστηράκι, Πλάκα κτλ.), γιατί όσον αφορά από Ομόνοια-Αγίου Κωνσταντίνου και κάτω, νομίζεις οτι είσαι σε υπαίθριο παζάρι της Βομβάης...

    Μα δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμώτο, τί νομίζει ο ΣΥΡΙΖΑ και οι εργολάβοι (ακροα)αριστεροί, οτι με την εικόνα που έχει το κέντρο της πρωτεύουσάς μας δείχνουμε στον υπόλοιπο κόσμο πόσο "βαθειά δημοκρατική" χώρα είμαστε;;;

    ΚΑΜΕΡΕΣ και πάλι ΚΑΜΕΡΕΣ!

    Αλλά κι αυτές δεν θα βοηθήσουν καθότι όλος ο συρφετός μοιάζει οπτικά και πέραν τούτου δεν είναι και δηλωμένοι πουθενά για να ξερουμε πού βρίσκοντε να πάμε να τους πιάσουμε άμα τους δούμε στις κάμερες να εγκληματούν...

    Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω το μένος των ΣΥΝασπισμένων και λοιπών χασομέρηδων κατά των Καμερών.

    Ποιόν ενοχλεί η κάμερα π.χ. στην Πανεπιστημίου;;;

    Εμένα δεν με ενοχλεί όταν ανεβαίνω την Πανεπιστημίου βόλτα με τη γυναίκα μου, να με παίρνει η κάμερα.

    Τώρα, όσοι θέλουν κάνουν άλλου είδους "βόλτες" και λοιπές καταδρομικές επιχειρήσεις ή "συναλλαγές", αυτοί φυσικά κατανοώ οτι ενοχλούντε...

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 10:40:54

    Η αυτοι που βγαινουν με τις γκομενες.
    Αυτο τους εφαγε τωρα.
    Σιγα μη σταξει η ουρα του γαιδαρου.
    Και στο φιναλε,ολα τα πραγματα,κρινονται εκ του αποτελεσματος.Η εκ του μη αποτελεσματος.
    Αρα,αν δε μπορουμε να κανουμε διαφορετικα,γιατι να μη μπουν οι κεμερες;
    Δηλαδη,το να εχουμε και να ακριβοπληρωνουμε στρατιες ασχετων χωροφυλακων,σας αρεσει.Το να βαλουμε καμερες,που ειναι τσαμπα,οχι;