10/10/2009 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κάλπες για όλα τα μέλη της ΝΔ στις 29 Νοεμβρίου»



«Γαλάζιες» κάλπες στις 29 Νοεμβρίου για την εκλογή αρχηγού της ΝΔ από όλα τα μέλη του κόμματος και ανοικτές διαδικασίες πρότεινε ο Αντώνης Σαμαράς στη σημερινή συνεδρίαση της Οργανωτικής Επιτροπής παρουσία όλων των υποψηφίων. Σύμφωνα με τον ίδιο το έκτακτο συνέδριο πρέπει να διαρκέσει τρεις ημέρες (7-9 Νοεμβρίου) για να γίνει ευρεία συζήτηση και να αποφασισθεί η τροποποίηση του καταστατικού, ώστε να δοθεί στα μέλη του κόμματος το δικαίωμα ψήφου για την εκλογή προέδρου. Ακόμα ανέφερε ότι ο νέος αρχηγός θα πρέπει να συγκαλέσει τακτικό συνέδριο μέχρι την άνοιξη του 2010. Σημείωσε, ακόμη, ότι θα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου ακόμη και εκείνοι οι οποίοι θα εγγραφούν τις επόμενες τρεις εβδομάδες, μετά το συνέδριο

Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και η πρόταση του Δημήτρη Αβραμόπουλου, ο οποίος  πρότεινε να γίνει η εκλογή προέδρου από τη βάση σε τρεις εβδομάδες από το έκτακτο συνέδριο. Ο κ. Αβραμόπουλος έχει ξεκαθαρίσει ότι θα είναι υποψήφιος μόνον εφόσον η Οργανωτική Επιτροπή υιοθετήσει την πρότασή του για απολύτως ανοιχτές διαδικασίες, έτσι ώστε να έχει δικαίωμα ψήφου κάθε μέλος του κόμματος.    

Αντιθέτως η Ντόρα Μπακογιάννη πρότεινε να εκλεγεί πρόεδρος από το έκτακτο συνέδριο σε μονοήμερη διαδικασία ο οποίος θα αναλάβει στη συνέχεια να οργανώσει εντός τριμήνου νέο συνέδριο για την εκλογή προέδρου από την βάση (δηλαδή ψηφίστε με για να οργανώσω εγώ την εκλογή προέδρου). Ως «δεύτερη λύση», η κ. Μπακογιάννη προτείνει κάτι παρόμοιο: την άμεση σύγκληση της κοινοβουλευτικής ομάδας για την εκλογή προέδρου και γραμματέα, οι οποίοι θα «τρέξουν» τις διαδικασίες για εκλογή προέδρου σε τρεις μήνες και πάλι από τη βάση.

Η θέση της για την άμεση εκλογή γραμματέα από την ΚΟ συμπίπτει με εκείνη του Βαγγέλη Μεϊμαράκη ο οποίος προτείνει την εκλογή μεταβατικής ηγεσίας από την Κοινοβουλευτική Ομάδα και διοργάνωση τακτικού συνεδρίου αργότερα, με την εκλογή προέδρου από τη βάση.

Είναι προφανές ότι θέσεις και της κ. Μπακογιάννη και του κ. Μεϊμαράκη εμμένουν στην διαδικασία που επιχειρήθηκε να επιβληθεί από την υπο τον Δ. Σιούφα οργανωτική επιτροπή και επιχειρούν να προκαταλάβουν την απόφαση της βάσης η οποία εξεγείρεται με όσα γίνονται.

Επιβεβαιώνοντας άλλωστε εμμέσως πλην σαφώς την προηγούμενη σύγκρουσή με τον Κ. Καραμανλή και τον Δ. Σιούφα για τα θέματα αυτά, ο κ. Μεϊμαράκης αποφάσισε να μη συμμετάσχει στη σημερινή συνεδρίαση.

Παράλληλα ο Αντώνης Σαμαράς χαρακτηρίζει «ανυπόστατες και ανακριβείς» τις αναφορές ορισμένων μέσων ενημέρωσης περί δήθεν άρνησής του, όπως επισημαίνει, να συναντήσει τον κ. Μεϊμαράκη. «Σε τέτοιες ώρες, που προέχει η ενότητα και η συντροφικότητα όλων, τέτοιες πρακτικές θα βρίσκουν την άμεση αντίδρασή μας», σημειώνει.

Σε δηλώσεις του ο εκπρόσωπος του κόμματος Γιώργος Κουμουτσάκος ανέφερε ότι οι Ντόρα Μπακογιάννη, Αντώνης Σαμαράς, Δημήτρης Αβραμόπουλος και Παναγιώτης Ψωμιάδης κατέθεσαν τις απόψεις τους "με υψηλό αίσθημα ευθύνης» και «εποικοδομητική διάθεση".

Οι τέσσερις υποψήφιοι αρχηγοί της ΝΔ αποχώρησαν από τη Ρηγίλλης λίγο νωρίτερα. Η συνεδρίαση της Επιτροπής Συνεδρίου συνεχίζεται, προκειμένου να ληφθούν αποφάσεις για το χρόνο και το εκλεκτορικό σώμα του συνεδρίου.

Λίγο πριν τις 8 το βράδυ, οι επίδοξοι αρχηγοί της ΝΔ αποχώρησαν από τη Ρηγίλλης και η συνεδρίαση της Επιτροπής Συνεδρίου συνεχίστηκε, χωρίς να ανακοινωθούν συγκεκριμένες αποφάσεις για τον χρόνο και το εκλεκτορικό σώμα του συνεδρίου.

Διαβάστε κι αυτά:

Ντόρα: ψηφίστε με τώρα και μετά …ξαναψηφίζετε

Διεύρυνση της εκλογικής βάσης και καθολική επανίδρυση ζητά ο Αντώνης Σαμαράς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2009 21:20:35

    Ανοιχτές, ορθάνοιχτες, διαδικασίες ή λεμονόκουπες

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/10/2009 21:20:45

    Η μόνη ελπίδα να ανασυσταθεί η ΝΔ είναι με κάποιον σαν τον Σαμαρά. Η Ντόρα θα την καταστρέψει. (Μιλάω σαν τρίτος, καθόσον ουδέποτε τους ψήφισα. Με τον Σαμαρά όμως στο τιμόνι... δεν ξέρω, μπορεί και να).

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2009 21:27:55

    με Σαμαρά γράφομαι και μέλος (να χαρεί και ο Προφήτης)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 10/10/2009 21:39:41

      Μαζι.. σου ΜΕΛΟΣ!!!

      ΠΠ

      ΥΓ. θα βγαλουμε και διακρειας?

      • Πονοκέφαλος avatar
        Πονοκέφαλος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 23:01:37

        +1.

        Και δεν τους έχω ψηφίσει ποτέ.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ archaeopteryx 10/10/2009 22:59:43

      Εγώ ψήφισα Σκανδαλίδη.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Προφήτης 11/10/2009 02:33:57

        Ησουν κι΄εσύ στην ανοικτή πορεια προς τον Λαό τού ενος εκατομυρίου Φίλων και Μελών,Νέε μου??Χεχε..
        Koίτα αμα μοιράζουν και στην Ν.Δ. τιποτα σιντιά τού παμμέγιστου Ρομπερτ Ουιλλιαμς αυτού τού Ελληνα Μπετόβεν σού προτείνω να πάμε να ψηφίσουμε ............Τραγάκη..

        Τα Πάντα Ολα Προφήτηηηηηη.

  4. thanos avatar
    thanos 10/10/2009 21:49:32

    ΟΠΟΙΟΝ Κ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΗΜΟΚΤΑΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΛΟΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥς ΠΟΛΙΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ... ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2009 23:28:26

    "Πως το φέραν η μοίρα και τα χρόνια να μην ακούσεις έναν ποιητή"

    ΠΠ

  6. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 11/10/2009 00:10:46

    Όποιος το ρίξει δρακουλιάρα στις κάλτσες, να βγάλει καντήλες σε όλη την πατούσα του.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Κασσάνδρα 11/10/2009 00:12:16

      Α και μην βάζετε σταυρό δίπλα όταν το ρίχνεται στην ακατονόμαστη επικίνδυνα πράγματα αυτά μπορεί να ξεσηκωθούν τα Καρπάθια!

  7. αντί avatar
    αντί 11/10/2009 00:40:20

    Αν βγει η Ντόρα αρχηγός, η ΝΔ τελείωσε...

    Θα την ψηφίζουν μόνο οι φανατικοί Μητσοτακικοί και κανένας άλλος.

  8. Hot Bird avatar
    Hot Bird 11/10/2009 00:42:55

    Aν και δεν μου πεφτει λογος θα προτιμουσα τον Σαμαρα απο την Ντορα και την Αγια Οικογενεια!!

  9. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 11/10/2009 00:55:49

    Ζωγράφισε πάλι τὸ Ἀντίβαρο:
    «Ντόρα Μπακογιάννη - βίος και πολιτεία»

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 11/10/2009 03:08:51

      Δεν λειτουργεί.

  10. ΤΙΚ ΤΑΚ avatar
    ΤΙΚ ΤΑΚ 11/10/2009 02:20:27

    ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΕΔΡΟ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ

    YES WE CAN

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ ΤΙΚ ΤΑΚ 11/10/2009 02:50:54

      Παϊτέρης ισως??
      Eιχε κατεβεί και Υποψηφιος Βουλευτής νομίζω κάποτε............

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ ΤΙΚ ΤΑΚ 11/10/2009 09:46:10

      Αυτό είναι του Γιωργάκη δεν μπορούν να έχουν ίδια συνθήματα...

  11. ti le re file avatar
    ti le re file 11/10/2009 03:07:47

    Κι αν την παρει ο Βγενο?
    Ετσι για ...σπασιμο στη Ντορα...
    Κατα τα γνωστα... u know ,
    ...πολυμετοχικο σχημα σαν το ...βαζελο (εξι στα εξι ως τωρα),
    Και διαφημησουλα στο αντινιουζ.
    (air) ΝΔ - Η Ελλαδα ψηλα.
    Γραψτε τη δικη σας ευχη.....

  12. lalalalo avatar
    lalalalo 11/10/2009 05:33:14

    Ο Σαμαράς φαίνεται η καταλληλότερη λύση αν και φοβάμαι τα ΜΜΕ και το σύστημα που θα σπρώχνει τη Ντόρα με τα χίλια. Σε κάθε περίπτωση ο χώρος της ΝΔ εκπροσωπείται καλύτερα από την επιλογή Σαμαρά. Για πιο ήπιους τόνους και σε άλλο ιδεολογικό προφίλ καλός είναι και ο Άρης.

  13. Κλινοσοφιστής avatar
    Κλινοσοφιστής 28/11/2009 08:29:50

    Πῶς νά τούς κατατάξω, θεέ μου;
    Ὁ τρίτος τρώγεται, ὁ τέταρτος δέν εἶναι κακός, χαζούλης μοιάζει, ὁ δεύτερος δέν ξέρω πόσο ἀκόμα θά λογιάζεται ὡραῖος, ἡ πρώτη νά πάει ἔσχατη.