#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2011 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθοδος των μυρίων (φωτορεπορτάζ)



Πολύς κόσμος βρίσκεται ήδη στην Πλατεία Συντάγματος για 12η ημέρα. Αυτή την στιγμή βρίσκονται στην πλατεία περισσότεροι από την προηγούμενη Κυριακή την ίδια ώρα, ενώ χιλιάδες κατεβαίνουν από τους γύρω δρόμους.

Μητέρες με παιδιά στα καροτσάκια, ηλικιωμένοι, νέοι, όλοι στο Σύνταγμα για μια συγκέντρωση χωρίς προηγούμενο.

Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις (με υδροφόρα για πρώτη φορά στους "Αγανακτισμένους") έχουν αποκόψει την Β. Σοφίας και την Πανεπιστημίου.

Κυριαρχούν συνθήματα κατά του μνημονίου, της κυβέρνησης και της τρόικας

Οι διαδηλωτές κρατούν πανό, ελληνικές, ισπανικές, ιρλανδικές, πορτογαλικές σημαίες όπως επίσης και σημαίες της Αιγύπτου, της Τυνησίας και της Υεμένης.















Φωτορεπορτάζ: Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. christos . avatar
    christos . 05/06/2011 19:41:09

    KALO KOURAGIO!

  2. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/06/2011 20:03:29

    Πίνω ἕναν ἑλληνικὸ κι ἔρχομαι

    ἀπόψε τ' ἀκυρώνω ὅλα, ἔχουμ' ἐπανάσταση

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 05/06/2011 20:18:50

    Τελικά έπιασε τόπο το βίντεο του πασοκ.
    Όλοι συμφώνησαν για νέο μνημίνιο και επικροτούν τα νέα μέτρα.Τόσο μάλιστα που κατέβηκαν στους δρόμους για τα σιχαρίκια.
    Χαμός γίνεται στο Σύνταγμα.

  4. Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή avatar
    Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή 05/06/2011 20:33:55

    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!!!!! Εκλογές.
    Να πάρουν και το μνημόνιο ένα και δυο.
    Α, μαζί και το gap + βαθύπλουτους "υπουργούς/φίλους" επίσης.

  5. maxitis avatar
    maxitis 05/06/2011 20:35:15

    Ωραία, ''αγανακτήσαμε'' για 10,15,20,25, μέρες μετά τι;

    • Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή avatar
      Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή @ maxitis 05/06/2011 20:46:48

      Εχεις δίκιο "μαχητή"... :(

      Καλύτερα στον καναπέ. Για την Ελλάδα ρε gamwto!!!

  6. Posidonas avatar
    Posidonas 05/06/2011 20:37:29

    Οι φασιστες στηνουν οδοφραγματα -δακρυγονα και εμποδιζουν το λαο να προσελθει.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ Posidonas 06/06/2011 02:50:02

      ρίξανε δακρυγόνα;

  7. Κρης avatar
    Κρης 05/06/2011 20:44:32

    χο χο χο

    Με ανακοίνωση της η κυβέρνηση καταγγέλλει ότι τα ΜΜΕ «δηλητηριάζουν την κοινή γνώμη» με πληροφορίες για ξένους επιτρόπους στα υπουργεία.
    Ακολουθεί ολόκληρη η ανακοίνωση της γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης/Επικοινωνίας:
    «Η κυβέρνηση καταγγέλλει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο, την επικίνδυνη παραπληροφόρηση Μέσων Ενημέρωσης τα οποία δηλητηριάζουν την κοινή γνώμη, είτε με ανύπαρκτες "πληροφορίες" για "ξένους Επιτρόπους - Ανθύπατους στα υπουργεία", είτε με ανοίκειες και ανιστόρητες εκφράσεις περί "κατοχής" στην Ελλάδα.
    Με τη συμβολή, με τις θυσίες του Ελληνικού λαού, δίνουμε εδώ και πολλούς μήνες έναν τιτάνιο αγώνα για να σώσουμε την Ελλάδα από την χρεοκοπία, για να διαφυλάξουμε την εθνική μας αξιοπρέπεια.
    Αγώνα στον οποίο οφείλουν εν πολλοίς την επιβίωσή τους και τα Μέσα Ενημέρωσης, καθώς η κατάρρευση της χώρας θα σήμαινε και τη δική τους κατάρρευση.
    Αρκετά πια λοιπόν με την ανευθυνότητα.
    Τα ψέματα τελείωσαν και όλοι καλούνται πλέον να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
    Η παραπληροφόρηση και η διαμόρφωση κλίματος σύγχυσης, είτε εδράζεται είτε όχι σε σκοπιμότητες, στρέφεται τελικώς εναντίον του δημοσίου συμφέροντος».

    Μίλησαν οι άξιοι επίγονοι του Γκαίμπελς - Paul Joseph Goebbels

  8. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 05/06/2011 20:51:46

    Χα !

  9. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 05/06/2011 20:53:25

    Τα ΜΜΕ λενε οτι σταματανε πουλμαν στον Ισθμο,γιατι εχει κινηση και δεν μπορουν να ερθουν.
    ΧΟΥΝΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕ

  10. SpS avatar
    SpS 05/06/2011 21:28:01

    Σύνταγμα 05 Ιουνίου 2011.
    Νοιώθω οτι ζούμε μέρες Σεπτέμβρη 1944...
    Σε λίγο καιρό έρχεται η ώρα της Λευτεριάς...

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 05/06/2011 21:50:41

    Τάσος Μπιρσίμ (σκηνοθέτης των μεγάλων συγκεντρώσεων του Αντρέα, σε ραδιοφωνικό σταθμό): Αυτή τη στιγμή στο κέντρο της Αθήνας είναι 500.000 κόσμος, ίσως και παραπάνω...

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/06/2011 21:51:44

    300 Μέτρα ποιό πέρα είναι ο ΔΟΛ .Περάστε μια βόλτα φεύγοντας.

  13. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 05/06/2011 21:56:54

    ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ....... ΑΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ - ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΝΔ, ΑΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΑΝ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΩΣ ΩΦΕΙΛΑΝ ΣΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩΘΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ 50% ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ. ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ. ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ? ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΔΙΚΑΙΑ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ..........ΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ. ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ?

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/06/2011 22:06:02

    O Γιώργος είναι πονηρός και αυτά που λέει μην τα τρώς κι' απο τις δώδεκα και μπρός κυκλοφοράει σαν γαμπρός. Χουντικό τραγούδι για τον Γιώργο που ταιριάζει γάντι στον σημερινό. ΔΥΣΤΗΧΩΣ φίλοι μου σ΄αυτήν την χώρα μπερδέψαμε την πονηριά με την εξυπνάδα. Η μέν πρώτη έχει σχέση με την κακία , η δε δεύτερη με την δημιουργία.

  15. Orestios avatar
    Orestios 05/06/2011 22:15:18

    Απίστευτη συγκέντρωση!

  16. deldio avatar
    deldio 05/06/2011 22:38:20

    Παιδιά ένας-ένας και με προσοχή όλοι θα πάρετε. Υπάρχουν τουρίστες στο κέντρο που δεν πρέπει να φοβηθούν από τη διαδήλωση, μαγαζιά που δουλεύουν πολύ και δεν πρέπει να χάσουν την πελατεία, και κυρίως να μην αναστατωθεί η ζωή της πόλης! Και αύριο μέρα είναι για διαδήλωση, προλαβαίνουμε, 1 χρόνο τώρα αραχτοί είμασταν. Και μόλις σε λίγο προκηρυχθούν και πάλι εκλογές τέρμα οι αγανακτισμένοι, και όλοι γρήγορα στα κομματικά γραφεία για κανα διορισμό, καμία επιτροπή, καμία μετάθεση. Μην ξεχνιόμαστε....

  17. dacord avatar
    dacord 05/06/2011 22:53:54

    Λυπαμαι που ειμαι μακρια και ειναι δυσκολο να ειμαι και εγω εκει..

  18. Manos-UK avatar
    Manos-UK 05/06/2011 23:08:56

    Τα βλέπω και εγώ από την Αγγλία και θα είθελα να είμαι και εγώ εκεί.
    Η κουρασμένη μεταπολίτευση τελειώνει απόψε... Πρόεδρε, κάνε συνέδριο ΑΜΕΣΑ και επανεκίνησε την μεγάλη κεντροδεξιά. Ο ΚΚ ο Α' το έπραξε, ώρα να ανταμώσουμε όλοι οι πατριώτες ξανά!

    • Antigonos avatar
      Antigonos @ Manos-UK 05/06/2011 23:54:11

      Μάνο, εμείς οι πατριώτες δε χρειαζόμαστε συνέδρια για να ανταμώσουμε. Χορτάσαμε από ηγέτες μικρούς για τις ανάγκες μας. Στη νέα κατάσταση που δημιουργείται θα γεννήσουμε νέους. Αρκεί να είμαστε σε εγρήγορση και να κινούμαστε πάντα από αγάπη για την πατρίδα. Δεν υπάρχουν δεξιοί και αριστεροί πλέον, μόνο πατριώτες. Μετά θα τα βρούμε αναμεταξύ μας.

  19. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 05/06/2011 23:16:44

    Tα γερμανικά μίντια παρουσιάζουν την κατάσταση στην Ελλάδα κατά το δοκούν. Η συντηρητική Frankfurter Allgemeine Zeitung γράφει πως ουσιαστικά οι Έλληνες είναι ανεύθυνοι και ότι προσπαθούν να φορτώσουν την κρίση στους Γερμανούς. Ούτε κουβέντα για την αρχιτεκτονική της Ευρωζώνης, που δημιουργεί πλεονάσματα στις χώρες του κέντρου (βασικά στη Γερμανία) από τα ελλείμματα της περιφέρειας. Ούτε κουβέντα για τους αρχιδιαφθορείς του σύμπαντος, Siemens, Krupp, Hochtief, Man κτλ. Επίσης, μιλιά για τις συγκεντρώσεις των Αγανακτισμένων. Η Süddeutsche Zeitung του Μονάχου μας κάνει τη χάρη, ναι υπήρξε συγκέντρωση στο Σύνταγμα, αλλά μόλις 30.000 πολιτών... Οι Έλληνες κατά την εφημερίδα διαμαρτύρονται απλά, γιατί δεν θέλουν να κάνουν οικονομία. Γκαιμπελισμός? Α μπα, η ιδέα σας... Μα οι Εβραίοι δεν πάνε στους θαλάμους του Auschwitz, αλλά στην πρότυπη πόλη του Theresienstadt για διακοπές!
    http://www.faz.net/artikel/S31325/griechenland-die-feinjustierung-der-daumenschrauben-30432448.html
    http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/widerstand-gegen-griechenland-hilfen-zehntausende-gegen-den-sparzwang-1.1105421

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ευαγγελία 06/06/2011 00:35:05

      Ποιος τους γ@μεί τους γερμανούς;

      Aν θέλουν να ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ τι εστίΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ευαγγελία 06/06/2011 00:43:15

      Tην αρχιτεκτονικη της ευρωζωνης την ηξεραν οι ελληνικες κυβερνησεις οταν υπεγραψαν τις συνθηκες.Φυσικα και γιαυτο γινεται η διαμαρτυρια,για να μη πληρωθουν τα χρεη.Ειναι σε ολα τα συνθηματα.

  20. Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή avatar
    Μια Νύχτα Μαγική Όπως Αργεντινή 05/06/2011 23:39:30

    Μάλλον σούσι τρώει κι αυτός...

    Φαντάζομαι ο Αβραμόπουλος (και άλλοι πολλοί που μυρίζομαι ως εδώ πως βρωμάνε και ζέχνουν) τρων χαβιάρι τώρα?? ε?

    ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

    (ένας πρώην φίλος της ΝΔ.)

  21. Underdog avatar
    Underdog 05/06/2011 23:55:26

    ΤΗΙS IS THE END!! Η κυβέρνηση αυτή τελείωσε σήμερα. Είναι δυνατόν να περάσει τα μέτρα και το Μνημόνιο 2; Ετομάστε τα βιβλιάρια. Οι έλικες από τα ΝΗ-90 ακούγονται όλο και πιο δυνατά.

  22. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 06/06/2011 00:05:07

    To ΠΑΣΟΚ τελείωσε!

  23. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/06/2011 00:28:35

    Πριν από καμία ώρα γύρισα από το Σύνταγμα. Μην λέτε υπερβολές για τις ξένες σημαίες, ελάχιστες ήταν και σε μπλοκ εμφανώς συριζοκρατούμενα. Ο πολύς κόσμος κρατούσε ελληνικές σημαίες. Στο μετρό ούτε μία ξένη σημαία δεν είδα, μόνο ελληνικές. Μπροστά στη Βουλή κυριαρχούσαν οι ελληνικές σημαίες.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 06/06/2011 00:36:32

      Ακριβώς έτσι. Και στην κάτω πλευρά της πλατείας, οι φουκαράδες συνέχιζαν τη συνέλευση... ήδη ξεπερασμένοι και αγνοημένοι από το τεράστιο πλήθος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΒΙΣ 06/06/2011 00:37:45

      Τελειώσανε!!!

      Υποκλίθηκαν εκόντες - ακοντες στο μεγαλείο της Γαλανόλευκης!

      Η πατρίδα αυτή έχει Ιδιοκτήτες και Υπερασπιστές!

      Να το βαλουν καλά στο νου τους τα πράσινα λαμόγια!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΒΙΣ 06/06/2011 00:38:07

      Τελειώσανε !

  24. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/06/2011 00:49:22

    Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για αδράνεια.
    Όσοι μπορούν και δεν θέλουν να είναι με τους χαρακτηρισμένους προδότες πρεπει να επιβάλλουν λύση.

  25. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/06/2011 00:57:50

    Στη γωνία Κανάρη και Ακαδημίας ήταν εντυπωσιακό να βλέπεις τα ΜΑΤ να μπλοκάρουν, από πίσω τους τα αστυνομικά οδοφράγματα (!) και κόσμος να στέκεται μπροστά σε αυτό το θέαμα και να φωνάζει για τη χούντα του 2011.

  26. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 06/06/2011 01:01:33

    Απίστευτη συγκέντρωση.
    150 με 200.000 κόσμος στην αιχμή (γύρω στις 9.00) και πάνω από 300.000 συνολικά.
    Αν την ημέρα που θα ψηφίζεται το μνημόνιο 2 κατέβει ανάλογος κόσμος και με σαφές αίτημα την καταψήφιση , εκτίμηση μου είναι ότι δεν περνάει.

  27. Αγρινος avatar
    Αγρινος 06/06/2011 01:05:02

    Την ημερα που η κατσαρολα μετουσιωθηκε σε Ελληνικη σημαια, το πολιτικο προβλημα επαψε να ειναι πρωτιστως οικονομικο και εγινε πρωτιστως εθνικο.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Αγρινος 06/06/2011 01:42:32

      Αμήν!

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2011 01:12:58

    Τι λες βρε Ψυχραιμία, αφού σκέφτεται η Μέρκελ να κουρέψει 90% πλάκα μου κάνεις;

    Θα είναι ευλογία να μην τα δώσουν!

    Αναγέννηση της Πατρίδας μας με τις δικές της δυνάμεις!

    Τίποτα δεν κατάλαβες από τη σημερινή συγκέντρωση;

    Τίποτα δεν σ'αγγίζει;

    Δεν θέλω να σου μιλήσω όπως ο Επώνυμος!

  29. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 06/06/2011 01:40:49

    Μα, μήπως τα Ελληνικά πολιτικά κόμματα καταγγέλλουν, ως ώφειλαν, αυτές τις πρακτικές; Αντιθέτως, μιλάμε για στήριξη της Ευρωζώνης μέχρι να υποθηκεύσουμε και την τελευταία πέτρα! Το χρέος διογκώνεται και κάποτε θα γίνει απαιτητό, χωρίς να μπορούμε να το ξεπληρώσουμε με νέο και κανένας λαοπατέρας δεν βγαίνει να μας εξηγήσει, ΓΙΑΤΙ και πώς πιστεύουν ότι, θα μπορέσουμε, κάποτε, να το ξεπληρώσουμε;

  30. th.pr avatar