#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2010 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο Βωβός τον Αύγουστo;



Καθόλου ασυνήθιστο το γεγονός, διάφορες «πονηρές» δουλειές να γίνονται κατακαλόκαιρο. Αυτό φαίνεται να συμβαίνει και με την υπόθεση της «Διπλής Ανάπλασης». Διαπιστώνουμε εκ νέου ότι οι Αυγουστιάτικες συναντήσεις των «εμπλεκομένων φορέων» και πάλι περιλαμβάνουν τους πάντες εκτός των πολιτών. Παρά τις επανειλημμένες επίσημες προσπάθειες της επιτροπής μας να συναντηθεί με το ΥΠΕΚΑ και να εκθέσει τις απόψεις της. Προφανώς για την κυβέρνηση και την κ.Μπιρμπίλη το περιβάλλον είναι κάτι που αφορά αποκλειστικά Ανώνυμες Εταιρείες, Δημάρχους γνωστούς για την «περιβαλλοντική τους ευαισθησία» και πρόσφατα και τον κ. Πάγκαλο (είχε και αυτός διεκδικήσει το αξίωμα του δημάρχου Αθηναίων!!!)

Κι όμως ήταν οι πολίτες που με την κινητοποίηση και την προσφυγή τους έδωσαν τέλος στην ίδια συμπαιγνία που νόμισε ότι με την δικομματική ψήφιση του φωτογραφικού νόμου το 2006, θα μπορούσε να παρακάμψει στα σιωπηλά το Σύνταγμα και να παραδώσει 220 στρέμματα προορισμένα για πράσινο …στο τσιμέντο.

Σήμερα οι ίδιοι αυτοί εμπλεκόμενοι φορείς, γύρω από ένα τραπέζι ψάχνουν απεγνωσμένα τρόπο ξανά να παρακάμψουν το Σύνταγμα και την ξεκάθαρη απόφαση του ΣτΕ για να ξαναβάλουν στο παιχνίδι το εμπορικό κέντρο συμφερόντων της ΜΒΔΤ. Και προφανώς σε αυτό το τραπέζι δεν έχουν θέση οι πολίτες γιατί δεν έχει θέση το πράσινο, το περιβάλλον και η δημοκρατία αλλά μόνο τα συμφέροντα.

Το εντυπωσιακό όσο και αποκαλυπτικό γεγονός είναι ότι ο Δήμαρχος Αθηναίων και ο κ. Βωβός αντιμετωπίζονται πλέον ως μία και αδιαίρετη πλευρά από την οποία η ΠΑΕ ΠΑΟ περιμένει,, και απ’ ότι φαίνεται θα πάρει, κάποιες γραπτές δεσμεύσεις που προϋποθέτουν πάντα την οικοδόμηση και του Mall. Και σε αυτή τη διαδικασία η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ έχει αναθέσει στην κ. Μπιρμπίλη το ρόλο του τροχονόμου για τις μπετονιέρες.

Η Επιτροπή μας είναι σαφής. Δεν θα επιτρέψουμε ούτε τώρα να αντικατασταθεί το πράσινο με τσιμέντο. Βασισμένοι στην ξεκάθαρη απόφαση του ΣτΕ δεν θα δεχτούμε τίποτε περισσότερο από αυτό που ήδη έχει αποδεχτεί ως έστω νόμιμο. Και το εμπορικό κέντρο δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτό, ούτε με το εφεύρημα της μείωσης συντελεστή δόμησης. Συνεχίζουμε τον αγώνα ια την δημιουργία μητροπολιτικού πάρκου στον Ελαιώνα.

Eπιτροπή Πολιτών για τη Διάσωση του Ελαιώνα
elaionas.wordpress.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Misha avatar
    Misha 04/08/2010 13:21:19

    Η κοινωνία είναι στο πλευρό των κατοίκων του Ελαιώνα.
    Οι μεγαλοπαράγοντες των διαφόρων ειψών μπαλών, ας κάνουν Μώλια στα σπίτια τους στην Εκάλη.
    Ηδη το έκτρωμα του Αμαρουσίου έχει κηρυχθεί παράνομη και αυθαίρετη κατασκευή και ο πασόκος δήμαρχος Τζανίκος που επέτρεψε με γραφειοκρατικά τερτίπια την ανέγερση του, εχει παραπεμφθει στα δικαστηρια.
    Μητροπολιτικό πάρκο στο Ελληνικό, Παρκο στον Ελαιώνα για να ανασάνει κάπως η τερατουπολη.

    • Nick avatar
      Nick @ Misha 06/08/2010 15:08:00

      Ποιών κατοίκων βρε κορμοράνε; Αφού όλοι οι δήθεν κάτοικοι μένουν σε άλλες περιοχές της Αθήνας. Οι μόνοι που κυκλοφορούν στον Ελαιώνα είναι οι λαθρομετάστες και οι gay που τα βράδια κάνουν "ψωνιστήρι" εκεί πίσω...Πού ήσασταν όταν χτιζόταν το Mall ρε Τσιπράκια;

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 06/08/2010 19:30:03

      Mη χτυπιέστε βαζελάκια.Δε θα μοιραστείτε τα έσοδα του Τζίγκερ και του Βωβου.Νοιαστείτε για τα παιδιά σας που αρρωσταίνουν γιατί δε βλέπουν ένα πράσινο δέντρο και μεγαλώνουν νομίζοντας πως στη γη φυτρωνουν Μώλια και πολυκατοικίες.
      Αφήστε τους οπαδισμούς κατά μερος (φουτμπολικούς και πολιτικούς), γιατί μετά το Γουέμπλευ χάσαμε τη μισή Κύπρο, και βάλτε ένα χεράκι να σώσουμε ό,τι μπορεί να σωθεί από τη λαίλαπα της κατοχικής κυβέρνησης.

  2. trampakoulas avatar
    trampakoulas 04/08/2010 15:30:03

    Οι κορμορανοι ολα καλα..? δεν μας ενημερωνουν οι κυριοι αυτοι τι γινεται με το συμπαθεστατο κατα τα αλλα ειδος..?
    Ρε δουλευομαστε ομαδικως σε αυτη τη χωρα...

  3. antiochos avatar
    antiochos 04/08/2010 16:01:34

    Xoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxo.......
    Mονο εγω γ#$#%*&σα νομους,συνταγματα,οικολογικες συνειδησεις και λοιπα καλαμπουρια κι εκανα γηπεδο για μενα και το γαυρο.
    Ας λειτουργησουν ολα αυτα μετα.Για τους αλλους.
    Μεχρι και ο προγαστωρ κουμπαρος μου επεσε στη φωτια για να μην κανει γηπεδο ο οχτρος.
    Για το πρασινο,για την οικολογια,για τον αθηναιο ρε γαμωτο!
    Χοχοχοχοχοχο...

  4. ΝΙΚΟΣ ΖΕΡΒΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΖΕΡΒΟΣ 04/08/2010 17:19:11

    Φίλοι τα "λεφτά" είναι πολλά!!!! θα "σφαχτούν" παλληκάρια (προεστοί) για αυτά!!!!!!

  5. Eva avatar
    Eva 04/08/2010 19:55:31

    stn aerofwtografia favtazomai blepoume to prasivo pou tha avtikatastathei me tsimevto!!!

  6. anonymous avatar
    anonymous 04/08/2010 23:46:49

    Υπήρχε μια ομάδα από σπασιματίες που έσπαζαν στον Ελαιώνα την περίοδο των Δεκεμβριανών 2008 καθοδηγούμενοι από υποψήφιο βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ.

    Ο Βωβός έδωσε το ακίνητό του κι έκανε μια συμφωνία. Αν δεν ήθελαν να μην του έπαιρναν το ακίνητο ή να το πλήρωναν κανονικά.

    Εννοείται ότι οι σπασιματίες δε θα έχουν στήριξη από εμένα.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ anonymous 05/08/2010 00:44:41

      +1000.

      Δεν ξερω τις λεπτομερειες περι Βωβου αλλα οι κορμορανοι ειναι κουκουλοφοροι του ΣΥΡΙΖΑ με οικολογικο μανδυα. Και απο μενα κουρατς θα παρουν.

  7. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 05/08/2010 00:26:01

    ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ. ΟΙ...ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ...ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟ. Η ΔΙΠΛΉ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΜΟΝΟ ΟΦΕΛΗ ΘΑ ΕΧΕΙ. ΕΣΕΙΣ ΟΙ ..ΠΟΛΙΤΕΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ...ΤΟΝ ΙΣΚΙΟ ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ;

    ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ.
    ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ....ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΩΝ ..ΚΟΡΜΟΡΑΝΩΝ... ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ..ΠΡΑΣΙΝΑ ΆΛΟΓΑ...!

  8. Τάκης avatar
    Τάκης 05/08/2010 10:33:18

    Να υποθέσω με αυτά που διαβάζω εδώ ότι το ΣτΕ είναι κάτι θολό που λειτουργεί με τους, όπως τους αποκαλείτε, σπασιματίες; Τα πράγματα, για όσους λένε ότι υπερασπίζονται τη νομιμότητα, είναι απλά. Αν οι ρυθμίσεις είναι νόμιμες και σύμφωνες με την Απόφαση του ΣτΕ καλώς να προχωρήσουν. Αν όμως κάποιοι κερδοσκοπούν και πάνε να καταργήσουν το ΣτΕ και τους νόμους καλώς να μη τους περάσει. Από κομπινες και κομπιναδόρους και αυθαίρετα χόρτασε το μάτι μας. Δεν χρειαζόμαστε άλλους.

    • Nick avatar
      Nick @ Τάκης 06/08/2010 15:11:16

      Αγαπητέ, το ίδιο Στε που αποφάσισε για την παρανομία του Mall και για τον Βοτανικό, αποφάσισε ότι το Golden Hall είναι νόμιμο, ενώ εκεί έχουν γίνει ακόμη χειρότερα πράγματα!!!

  9. γκρούεζας avatar
    γκρούεζας 05/08/2010 11:35:14

    αναρωτιέμαι.. υπάρχει βάζελος που να μη θέλει το γήπεδο; και υπαρχει κάποιος που να θέλει το γήπεδο και να μην είναι βάζελος;

  10. Μάρκος avatar