#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2010 07:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθε μέρα κλείνει και ένα περιοδικό



Αγόρασαν περιοδικά και τα κλείνουν χωρίς δεύτερη σκέψη

Με τη μέθοδο του «ξαφνικού θανάτου» ή το πολύ πολύ της «χαριστικής βολής» ξεμπερδεύουν με τίτλους εντύπων,  εργαζόμενους και αναγνώστες οι εκδότες περιοδικών. Ο ένας μετά τον άλλον περνάνε στην αντίπερα όχθη των προβληματικών επιχειρήσεων ενώ και αυτοί οι πρώην κραταιοί επιχειρηματίες που μπήκαν κάποτε μετά τυμπανοκρουσιών στο Χρηματιστήριο, αποχωρούν άρον άρον προκειμένου να αποφύγουν λογιστική και κοστοβόρα γραφειοκρατία.

Ήδη η εταιρεία του Πέτρου Κωστόπουλου (ΙΜΑΚΟ) αποχώρησε ενώ σειρά παίρνει η Liberis Publication η οποία πρωτοστατεί μαζί με τον Θεοχάρη Φιλιππόπουλο στον Σύνδεσμο Εκδοτών Περιοδικού Τύπου, για μείωση των μισθών κατά 20% και τέλος στις ΣΣΕ.

Στο ίδιο τέμπο αναγκαστικά και ο Κώστας Γιαννίκος που ολοκλήρωσε με συνοπτικές διαδικασίες τον κύκλο ζωής του «Ποπ και Ροκ» και του  «Οασις» ενώ εντελώς αθόρυβα έβαλε και λουκέτο στο  «TV Avanti».

Και ενώ όλα αυτά συμβαίνουν σε επιχειρήσεις που δοκίμαζαν τις δυνάμεις τους εδώ και μια 15ετία, στο κραταιό μέτωπο του Πέτρου Κυριακίδη, άρχισε η εκκαθάριση τίτλων χωρίς λογική και προηγούμενη προειδοποίηση. Ενώ λοιπόν η ΝΕΠ Εκδοτική του Πέτρου Κυριακίδη, πίσω από την οποία υποτίθεται ότι βρίσκεται ο επίσης ισχυρός άνδρας της Alapis Λαυρέντης Λαυρεντιάδης, αποτελούσε τη μόνη υγιή όαση για τον επιχειρηματικό κόσμο των περιοδικών,  άρχισε η αντίστροφη μέτρηση μια μια σειρά τίτλων αρχής γενομένης από τη «Σφήνα». Η ανεπίσημη δικαιολογία που έχει διαρρεύσει είναι η έλλειψη ρευστότητας ενώ οι πιο καχύποπτοι προσπαθούν να δώσουν άλλη διάσταση στο θέμα μετά και την ανακοίνωση για αναστολή έκδοσης της  «Espresso» Κύπρου, του περιοδικού «Free» και την αναμόρφωση του Sport TV πρώην Magic TV το οποίο ο Πέτρος Κυριακίδης αγόρασε από τον Σωκράτη Κόκκαλη.

Η εταιρεία μετρά ζημίες ύψους 217.000 ευρώ. Η εταιρεία ΝΕΠ Α.Ε. Εκδόσεων και Εκμεταλλεύσεων Ραδιοτηλεοπτικών Σταθμών, η οποία προήλθε από τη συνένωση διαφόρων εταιρειών του κλάδου απασχολεί  298 εργαζόμενους και την περίοδο 26/9/2008-31/12/2009 είχε έσοδα 6,27 εκατ. ευρώ, μεικτά κέρδη 2,22 εκατ. ευρώ και ζημιά προ φόρων 217.000 ευρώ. Στο χαρτοφυλάκιο της επιχείρησης περιλαμβάνονται συμμετοχές αξίας 32,5 εκατ. ευρώ.



Η ΝΕΠ εκδόσεις

Ως γνωστόν η ΝΕΠ εκδόσεις δημιουργείται το 2009 μετά τη μετονομασία της Κύκα Ανώνυμη Εκδοτική και απορροφά τις Daily Press Magazines A.E., Ημερήσιος Τύπος Α.Ε., Ημεροσκόπος, και ΠΥΕΝΡΙ.

Έτσι διαθέτει:

•      Μέσω ΝΕΠ το 12,53% της Πήγασος Α.Ε. προσφέροντας προ διετίας ρευστό στην οικογένεια Μπόμπολα,

•      Το 26,66% της ΚΠΜ Εκδοτικής του Γ.Κύρτσου (City Press, City Auto Moto, Sunday Press),

•      Το 10,14% στη Χ.Κ. Τεγόπουλος χωρίς να ερωτηθεί η οικογένεια Τεγόπουλου,

•      Το 49% της Veto του Μ.Τριανταφυλλόπουλου,

•      Το 100% του Flash FM,

•      Το 100% της Athens News,

•      Το 100% της Espresso (Βαρδινογιάννη) και το espresso.gr,

•      Το 100% της Ισοτιμίας και το isotimia.gr

•      Τη Daily Press σε ποσοστό 100% (Lofficiel Hellas, Jolie, L Ofixxiel Hommes, BBC Olive, Spectacular Spiderman, Μπομπ Σφουγγαράκης, Top Scorer, Spiderman and Friens, parents, Ντόρα, Pokemon, Hot Wheels,

•      Το 100% του Sport TV (πρώην Magic του Κόκκαλη) και το 100% του Καναλιού «10 » (του Γ.Τράγκα).

•      Το 10% του ΣΚΑΙ FM και το 10% του Red FM

•      Το 100 της αθλητικής «Score»

•      Το portal Nooz.gr

•      Το 50% των εκδόσεων «Επίκαιρα» (κ/ξ με εκδόσεις Λιβάνη).

Ποιο από τα παραπάνω ΜΜΕ έχει σειρά για νέο λουκέτο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/06/2010 08:45:30

    • "Τη Daily Press σε ποσοστό 100% (Lofficiel Hellas, Jolie, L Ofixxiel Hommes, BBC Olive, Spectacular Spiderman, Μπομπ Σφουγγαράκης, Top Scorer, Spiderman and Friens, parents, Ντόρα, Pokemon, Hot Wheels"

    ΄Κυκλοφορεί περιοδικό με την ονομασία ...Ντόρα;

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 07/06/2010 10:11:15

      Καλημέρα.

      Σαφώς!

      Ντόρα η μικρή εξερευνήτρια
      Είναι η καλύτερη μαθήτρια.

      Η κόρη μου (2,5 ετών) είναι φανατική οπαδός (του καρτούν φυσικά)

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 07/06/2010 11:19:29

        Γιάννη,

        Πρόσεξε το παιδί,μη γίνει φανατική και της άλλης Ντόρας!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Γιάννης 07/06/2010 11:23:58

        Το καρτούν είναι έξυπνο κορίτσι.Δεν έχει κίνδυνο να την μπερδέψει με την άλλη...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 07/06/2010 11:30:07

        ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!
        Επανακυκλοφορεί Ο Μικρός Αρχηγός με άλλη ονομασία:
        Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΧΗΓΟΣ
        Στο ρόλο της Diana Morisson η Dora Jimpeterson η οποία έχει βάλει σκοοπό της ζωής της να γίνει αρχηγός στη θέση του Ομοσπονδιακού Σερίφη Antony Saddler!

  2. blabla avatar
    blabla 07/06/2010 09:19:53

    Ειναι η Ντορα η μικρη εξερευνητρια

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 07/06/2010 10:52:25

    Εγώ γιατί τώρα χαίρομαι όταν ακούω ότι "κλείνουν" περιοδικά life style?
    Είμαι κακός ή χαιρέκακος; Μωρέ η "ΠΤΗΣΗ" και καναδύο ενημερωτικά και περιοδικά τεχνολογίας να μείνουν καθόλου δεν θα με χαλάσει...Μα καθόλου...

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 07/06/2010 11:17:22

      Γειά σου ρε Βράχε!

      "ΠΤΗΣΗ" ... Τί ομορφο περιοδικό που μας έκανε να ρωτάμε κάθε μέρα το περίπτερο όταν γυρνούσαμε από σχολείο...

      Δυστυχως χαίρομαι και εγώ και λίγο ντρέπομαι για την χαρά μου αυτή. Αλλά χαίρομαι που η κοινωνία απορρίπτει σιγά σιγα τους τζάμπα μάγκες εκδότες περιοδικών life style που τα πουλούσαν ξεδιάντροπα 1500 και 2000 δραχμές πριν 10-11 χρόνια και που αποτέλεσαν αβάντα της "νεας εκσυγχρονιστικής ελλάδας" του τέλους της δεκαετίας του 90 και των αρχών του 2000.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 07/06/2010 11:22:30

        ΠΤΗΣΗ από το 1984 με όλα τα τεύχη στο αρχείο...Δεν κάνω ανακύκλωση.Και μερικά από πριν. Τα πρώτα τρία μου έχουν ξεφύγει...

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ ΒΡΑΧΟΣ 07/06/2010 11:42:19

      ΠΤΗΣΗ! Ο ΓΛΑΡΟΣ ΙΩΝΑΘΑΝ ΤΗΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣ ΜΑΣ!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΒΡΑΧΟΣ 08/06/2010 06:31:49

      πτήση ήταν πολύ καλό περιοδικό, συλεκτικό μου τεύχος αυτό με τις φωτογραφίες απο το ελικόπτερο στα ίμια γεμάτο με τρύπες εισερχόμενες και απο κάτω η υποσημείωση φανερά ειρωνικά "απ' ότι βλέπετε το ελικόπτερο δεν έχει δεχθεί κανενός είδους πυρά" (η κάπως έτσι, δεν θυμάμαι πιά)

      Το κρατάο ειδικά αυτό το τεύχος γιατί ήταν οι μόνοι που τόλμησαν και βάλανε φωτογραφίες παρόλο που απο τότε λειτουργούσε το σύστημα και όλοι οι άλλοι κάνανε τις κοτούλες.

  4. Δημήτρης Δ. avatar
    Δημήτρης Δ. 07/06/2010 12:57:21

    Εγώ θέλω να δω να κλείνουν μερικά από τα «μεγάλα» τηλεοπτικά κανάλια.
    Ελπίζω να κλείσουν μερικά σύντομα, ιδιαίτερα το MEGA, που διδάσκει στα παιδιά του δημοτικού το «σeξ@κι» και το χούφτωμα.
    Να μην πούμε για αυτά που διαφημίζουν μέρα(έμμεσα)-νύχτα(άμεσα) τα dvd της μόδας των AV(adult video) Idol, εισαγωγή από Ιαπωνία.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Δημήτρης Δ. 07/06/2010 13:14:25

      Και να χάσουμε τον Pretender; Είναι ο τελευταίος των Πασοκτζήδων-Καραμανλικών, θα εξαφανισθεί αυτό το είδος της συνομοταξίας των μαλακίων!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Sic transit gloria mundi 07/06/2010 13:35:57

        Τα μαλάκια, καλομαγειρεμένα είναι νοστιμότατα. Αυτός αδερφέ μου δεν τρώγεται με τίποτα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 07/06/2010 13:43:10

        Πλήρωσες να μπεις και κοιτάζεις μ' ορθάνοιχτο στόμα
        φλόγες να χουν ζώσει τον στίβο και πού είσαι ακόμα,
        σμήνη να φτεροκοπάνε στα μεγάφωνα
        και να σκάν οβίδες κάτω απ' τις κερκίδες.

        Τρίβεις τα γυαλιά, σαν τους μύστες μιας εξουσίας
        που 'χει φόβο του άγνωστου κι άδεια οπλοφορίας...

        (Χουλιγκάνοι, Δ. Σαββόπουλος)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Δημήτρης Δ. 07/06/2010 13:15:23

      Υβρίδιο μέν, σπάνιο και αξιοπερίεργο δε!

    • Δημήτρης Δ. avatar
      Δημήτρης Δ. @ Δημήτρης Δ. 07/06/2010 20:07:58

      Γράφω αυτά που έχω δει να κάνουν τα παιδιά του δημοτικού μεταξύ τους.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Δημήτρης Δ. 08/06/2010 06:33:35

      τα μπού...λα δύσκολα κλείνουν, ειδικά αν οι τσατσάδες έχουν κρατική κάλυψη και προστασία.

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ 07/06/2010 13:24:04

    ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ ΕΙΔΑ ΤΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΑ ΚΑΙΝΟΥΓΙΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΤΡΙΠΟΛΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΘΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΛΑ!!!!.ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΟΑΜΡΙΚΑΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΕ ΜΕ ΚΟΝΤΙΝΟ ΤΟΥ ΚΑΜΕΡΑΜΑΝΑΤΖΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΣΤΟΝ ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗ (ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΤΙΓΡΗ ΤΗΣ AEGEAN ΠΟΝΤΙΟ ΚΤΛ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΛΕΞΟΥΝ.ΣΥ ΕΙΠΑΣ!!!ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΤΑΚΤΗ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ!!!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ 08/06/2010 06:36:15

      ΜΕΛΙΣΑΝΙΔΗΣ ΡΕ ΑΕΚΑΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!!!! ΟΞΩ Ο ΠΡΟΔΩΤΗΣ Ο ΒΑΤΡΑΧΟΣ ΡΕΕΕ!!! :p

  6. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 07/06/2010 13:26:17

    Α ρε Κωστοπουλε κολλητε του Λαλιωτη και θιασωτη της Παπανδρεικης προπαγανδας πως καταντησες την Ελληνικη κοινωνια(με τα προτυπα σου!!!!!)θα λογοδωτησεις ποτε?????

    • ni.kappa avatar
      ni.kappa @ Γιαννης 3 07/06/2010 14:20:49

      Θα λογοδωτησει μεσω link απο την βιλαρα της Μυκονου με ενα Κοχιμπα στο χερι. Αμε..

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιαννης 3 08/06/2010 06:37:14

      είχα ακούσει παλιά οτι στο Παρίσιον ήτο πολύ μα πάρα πολύ κολλητός του, ισχύει;

      • Nancy avatar
        Nancy @ Ευθύμης 08/06/2010 08:18:17

        Απο τότε του έμεινε και το πούρο.

      • ni.kappa avatar
        ni.kappa @ Ευθύμης 08/06/2010 10:27:22

        Συγκατοικοι ηταν. Γκομενιτσες κλπ..

  7. ni.kappa avatar