#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2010 18:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθε θαύμα 3 ημέρες



Σάββατο μεσημέρι δηλώσεις του πρωθυπουργού:«Όχι απολύσεις, καμία επιπλέον επιβάρυνση σε μισθωτούς και συνταξιούχους και καμία αύξηση φορολογικών συντελεστών».



Τρίτη πρωί, δημοσίευμα: Στη  λύση της αύξησης του βασικού συντελεστή του ΦΠΑ από το 11% στο 13%, φαίνεται πως καταλήγει η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών, για να αποφύγει το «σοκ» από το διπλασιασμό του φόρου (στο 23%!) για το 30% της λίστας βασικών αγαθών και υπηρεσιών ευρείας κατανάλωσης που φορολογούνται σήμερα με 11% (και μέχρι πέρυσι... με 9%).Σύμφωνα με πληροφορίες,  το οικονομικό επιτελείο έλαβε ήδη την σχετική έγκριση από τους επικεφαλής της Τρόικας που βρίσκονται στην Αθήνα και την Πέμπτη θα ανακοινώσει το νέο «μοντέλο» επιβολής του ΦΠΑ στη χώρα μας.»



Αφού ο αλέκτωρ λάλησε τρεις φορές, δεν δεσμευόμαστε για τίποτα. Κάθε θαύμα 3 ημέρες. Πήραμε και την έγκριση της τρόικας με τη μαγκιά μας. Και δεν θέλω γκρίνιες, γιατί ο επικεφαλής του ΔΝΤ έλαβε το μήνυμα της στήριξης:

.

«Παρά το τόσο σκληρό πρόγραμμα, οι Έλληνες υποχρεώθηκαν να το υποστηρίξουν, έγινε κατανοητό στον πληθυσμό ότι ήταν αναγκαίο και αυτός τελικά υποστήριξε στην πλειοψηφία του την υπάρχουσα κυβέρνηση», τόνισε ο Ντομινίκ Στρος Καν

Προσέξτε το «υποχρεώθηκαν»το «πληθυσμός» αλλά και το  «αναγκαίο». Ο κυρίαρχος λαός έγινε πληθυσμός, που υποχρεώθηκε εξαναγκαζόμενος. Η ελευθέρα βούληση ξεχειλίζει.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/11/2010 18:39:27

    Δεν λυπάμαι κανέναν πλέον.
    Να σήκωνε τον απ'αυτό του από τον καναπέ την Κυριακή και να μιλούσε .
    Τώρα τα κεφάλια μέσα.

    • zackii avatar
      zackii @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/11/2010 20:00:56

      + όσα εκατομύρια θέλεις. Να κλείσουν τα μαγαζιά τους να τους απολύσουν και να τους πάρουν οι τράπεζες τα σπίτια τους, τους κρετίνους.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ zackii 16/11/2010 22:48:11

        Συγγνώμη άλλα αυτό θυμίζει λίγο Βασίλη Λεβέντη

    • Green St avatar
      Green St @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/11/2010 21:38:03

      Συμφωνώ

  2. kiki avatar
    kiki 16/11/2010 18:46:39

    @ Οδυσσεα,
    Επισης σημερα ζητουν την καταργηση των συλλογικων συμβασεων,και προχωρουν στις επιχειρησιακες.
    Ευτυχως κατα τον Στρος -Καν,που κερδισε η αριστερα ,σαν και του λογου του στην Ελλαδα.Και η σοσιαλιστρια Ομπρι μας παινεψε.
    Τι κι αν πεινασουμε ,τι και αν ψωφησουμε,εχουμε παρει επαινους απο την διεθνη σοσιαλιστικη αλητεια.
    Αλλα,ποιος φταιει?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 16/11/2010 22:50:14

      Τουλάχιστον θα μας θάψουν δημοσία δαπάνη?
      Πάντως Κική αντιμνημονιακό μέτωπο δεν είδα. Λίγα πράγματα. Διεμβόλισε αριστερά ο Γιώργος. Είναι γονιδιακό φαίνεται

  3. soulis avatar
    soulis 16/11/2010 18:51:58

    70% των Ελλήνων είχαν στο χέρι τους ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ να ρίξουν την κυβέρνηση και να τον στείλουν σπίτι του. Τώρα περαστίκα. +1000 στον φιλο "ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ". Όταν καταλάβετε οτι του δώσατε "Λαϊκή Συνένεση και λευκή επιταγή στο να περάσει όλα και όσα μέτρα θέλει , θα είναι αργα.

  4. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 16/11/2010 19:07:16

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ!! Ο "ΚΑΝΑΠΕΣ" ΑΝΤΙΚΑΣΤΑΘΗΚΕ ΜΕ "ΠΗΔ........ΤΑ" ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 16/11/2010 19:10:54

      Ε, στον καναπέ σου λέει είστε αραχτοί, τι είναι, τσουπ μία γυρίζετε και έτοιμοι στημένοι είστε να νιώσετε την σοσιαλιστική τρυφερότητα.

  5. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 16/11/2010 19:12:25

    Ο Στρως-Καν τόνισε ιδιαίτερα ότι για πρώτη φορά στα χρονικά των παρεμβάσεων του ΔΝΤ το πρόγραμμά του τυγχάνει της εγκρίσεως των εκλογέων.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Φαινότυπος 16/11/2010 22:53:22

      Αυτό αποδεικνύει την ανωτερότητα της φυλής

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Μικρός Οδυσσέας 16/11/2010 23:05:35

        Η ελληνική ιδιοσυγκρασία αποδέχεται τα πάντα κατ' οικονομίαν.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 19:17:06

    Είπε καθόλου, πρόσφατα ότι δεν θα πεινάσουμε ή δεν θα γίνει πόλεμος; Να έχουμε τον νού μας...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 16/11/2010 20:16:14

      όχι αλλά είπε όχι στην επιμήκυνση, στην αναδιάρθρωση και στην πτώχευση... οπότε οι επικύψεις είναι αυτονόητες...
      Για πείνα μίλησε παλαιότερα για πράσινο πλανήτη και τη συνεισφορά των μοσχαριών ...ως κρέας
      Για πόλεμο δεν φοβάμαι γιατί θα μας μοιράσουν όπλα...επικίνδυνο όπως έχει η κατάσταση....

    • victoria avatar
      victoria @ archaeopteryx 16/11/2010 21:24:01

      Έχει πει για μεσογειακή δίαιτα.

  7. sintonistis avatar
    sintonistis 16/11/2010 19:28:35

    τι κοινο εχουν μεταξυ τους ..Α) Το ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα Β) Το Πασοκ του Σημιτη Γ) το ΠΑΣΟΚ του Γιωργου?

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ sintonistis 16/11/2010 20:09:08

      Το ψέμα!!!!!!!!!!!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ sintonistis 16/11/2010 20:12:32

      ...την συνέπεια της αλήθειας
      ...την συνέχεια του παραμυθιού

    • Ακροβολιστής avatar
      Ακροβολιστής @ sintonistis 16/11/2010 22:08:48

      Την προδοσία και την κλοπή.

  8. sintonistis avatar
    sintonistis 16/11/2010 20:23:12

    δεν ουτε ενα κοινο μεταξυ τους! ουτε ενα!

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 16/11/2010 20:25:22

      ειναι διαφορετικα ΠΑΣΟΚ μεταξυ τους..... και ομως υπαρχει μια βαση του 37% που τους ψηψιζει ανελλιπως! και ας ειναι τελειως διαφορετικα μεταξυ τους αυτα τα 3 ΠΑΣΟΚ

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 16/11/2010 20:28:26

      δεν εχουν

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ sintonistis 16/11/2010 20:28:52

        ουτε ενα κοινο......

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ sintonistis 16/11/2010 22:54:52

          Έχουν τον Γιώργο και τον Πάγκαλο ως συνδετικούς κρίκους

  9. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2010 21:13:30

    Ο κυρίαρχος λαός εξαπατήθηκε ακόμη μια φορά.
    Κάθε πολίτης. Από τον ΠΡΩΤΟ αυτής της χώρας μέχρι τον τελευταίο.
    Και αν οι τελευταίοι μπορεί να είναι ανώριμοι οι ΠΡΩΤΟΙ τί κάνουν άραγε? ΟΕΟ?

  10. mas doulevoun psilo gazi avatar
    mas doulevoun psilo gazi 17/11/2010 15:16:56

    Λάθος αυτό που τους ενώνει είναι η εξουσία και οφόβος να την χάσουν