30/06/2009 18:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθε άλλο παρά «διαρθρωτικά» θα είναι τα νέα μέτρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 30/06/2009 19:03:13

    Όσο αυτοί xxxxxτο παίζουν επικοινωνιακά, τόσο πιθανότερο είναι να έχουν άσχημο τέλος (δεν τολμώ να το συγκεκριμενοποιήσω, αλλά η κατάφατση κοροϊδία πιστεύω ότι έχει ένα όριο).

    Αφήστε τα νέα μέτρα προς το παρόν.

    Πάμε στα παλιά.

    Πρέπει να είναι πολύ xxxx κάποιος που αντί να πεί αυξάνω τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας, εφευρίσκει ειδικό ετήσιο φόρο κατοχής αυτοκινήτων.

    Πρέπει να είναι πολύ μαλάκας κάποιος που λέει στόχος είναι η συγκράτηση των δαπανών του δημοσίου και δεν ανακοινώνει πάγωμα προσλήψεων και απολύσεις. Από που ρε μαλάκα θα συγκρατήσεις τις δαπάνες, από τις άδηλες, που δεν τις γνωρίζει κανένας ούτε εμφανίζονται πουθενά, ή από τις επίσημα καταγεγραμμένες?

    Πρέπει να είναι πολύ μαλάκας κάποιος που πιστεύει ότι θα εισπράξει από τους ημιϋπαίθριους χωρίς να τους νομιμοποιήσει, όταν θα εξαγγέίλει και νέο νόμο που τους διατηρεί και κάνει παράνομα ολόκληρα τα σπίτια, αντί των μεμονωμένων χώρων που έχουν σήμερα το πρόβλημα. Που πάτε ρε Καραμήτροι?

    ΥΓ: Τα του ΕΤΑΚ είναι μια άλλη μεγάλη και πονεμένη ιστορία xxxxxxxxxxxxxxxx. Τα αφήνω για άλλη φορά.

  2. Factorx avatar
    Factorx 30/06/2009 19:10:53

    @theo1611: χωρις "π...." και "μ...." δεν μπορείς να εκφραστείς; Βαλτός απο τον Αρειο παγο είσαι;

  3. theo1611 avatar
    theo1611 30/06/2009 19:20:27

    @ FactorX

    Άδεια για moderation των λέξεων που προσβάλλουν τα χρηστά ήθη, χωρίς αλλοίωση του περιεχομένου παρακαλώ.

    ΥΓ: δεν έχουμε όλοι το χάρισμα της έκφρασης ούτε μπορούμε εύκολα να χειριστούμε τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας (λεξιπένητες γάρ)

  4. Keep Talking avatar
    Keep Talking 30/06/2009 19:31:09

    Ετσι ακριβως ειναι: κοψε πρωτα απο τις δημοσιες δαπανες, ασε τις (προεκλογικες) προσληψεις, μειωσε τα διαφορα εξτρά και πλασματικες υπερωριες των Δ. Υπαλληλων, βαλτ τους να δουλεψουν, κοψε τους και τα γυαλια( εμαθα προσφατα οτι τους αγοραζει γυαλια αξιας 140Ε!), κοψε τις εισπρακτικες εταιρειες ( μολις ακουσα οτι οι εφοριες θα εισπρατουν μεσω ιδιωτικων εταιρειων - Που' σαι Προστασια Προσωπικων Δεδομενων!) και μετα τρεξε, κυριε Κρατος, να εισπραξεις απο τη γενια των 700, 500 (συνταξιουχοι)και Ανεργων!

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/06/2009 20:46:50

    Ας το ξανά γράψω λοιπόν:

    -γιατί αύξηση της αυτοτελούς φορολόγησης και όχι κατάργηση? δεν είναι εισόδημα ή καλοπιάνουμε τους έχοντες και κατέχοντες κ Παπαθανασίου?
    -έχετε καταλάβει ότι ο φόρος στα κινητά ή η αύξηση του φόρου στα ...κινητά ή στα ΙΧ πλήττει μόνο τους Ιθαγενείς της χώρας? όλοι οι άλλοι τα περνούν ως έξοδα στα μαγαζιά και στις εταιρείες κ Παπαθανασίου?
    -πως σε κάποιον (που δυστυχώς δεν είμαι) βάζεις έκτακτη εισφορά για πάνω από 60,000 αλλά αν πχ είναι εφοριακός, τελωνειακός ή υπάλληλος της Βουλής (που δυστυχώς δεν είμαι) έχει αυτοτελή φορολόγηση και θα του ρίξεις ένα +5% στο φόρο?
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πίνουν στη πλατεία Συντάγματος και δεν μας δίνουν...

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/06/2009 21:06:33

    Ορίστε λοιπόν και προτάσεις:

    -σύνδεση συντάξιμων αποδοχών με εισφορές, με καθορισμό ενός ενιαίου κατωφλιού και κατάργηση ΕΚΑΣ.Τέλος στα ΕΚΑΣ ή στις κουτοπονηριές εκ Βουλγαρίας ορμώμενων,που με ένα χρόνο στο ΙΚΑ βγάζουν πολλαπλάσια σύνταξη.Πρέπει να καταλάβουμε ότι η σύνταξη αφενός είναι ανταποδοτικού χαρακτήρα, αφετέρου κοινωνικού.Δεν γίνεται να παίρνουν περισσότερη σύνταξη από μισθό ή σύνταξη και ΕΚΑΣ που δεν έχει σχέση με τις καταβαλλόμενες εισφορές.
    -κατάργηση αυτοτελούς φορολόγησης, ότι μπαίνει στην τσέπη είναι εισόδημα και πρέπει να υπόκειται σε φορολόγηση
    -ενιαίο μισθολόγιο στο Δημόσιο, με κατάργηση επιδομάτων τύπου ΔΥΒΕΤ κλπ . Δεν έχω απαίτηση από πολιτικούς που δεν κατανοούν ή διστάζουν να πράξουν τα αυτονόητα να συνδέσουν πχ παραγωγικότητα με αμοιβές, αλλά δεν γίνεται καθαρίστρια του ΥΠΟΙΟ με αυτοτελή φορολόγηση να παίρνει περισσότερα από κάτοχο ...Διδακτορικού. (άκου ημερήσια αμοιβή 900+ ως εκλογικό επίδομα σε δικηγόρους, Σ Ασφαλείας και γνωστούς)
    -ηλεκτρονική διασύνδεση ιατρού-φαρμακείου-ασφαλιστικού ταμείου.
    -άνοιγμα των προμηθειών του τομέα της υγείας στους προμηθευτές, η ΕΕ δεν είναι ηλίθια που φωνάζει.
    -τέλος στο εκλογικό τσουνάμι της τοποθέτησης σε ΔΣ,προέδρων, Αντιπροέδρων, συμβούλων, σε αμειβόμενες θέσεις εκλογικών φίλων.Υπάλληλοι ή εταιρίες στη διαχείριση όπου χρειάζεται.

    Αγαπητοί κύριοι της πλατείας Συντάγματος, με λήψη των παραπάνω μέτρων, που δεν πλήττει την κατανάλωση και την κοινωνία, έχει πέσει στο 3% το έλλειμμα από φέτος.
    Ξέρω θα ...πληγωθούν γνωστοί και φίλοι σας, αλλά τι να κάνουμε ή σοβαρευόμαστε ή βουλιάζουμε ....

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/06/2009 21:07:22

    Factor είσαι παπαγαλάκι.
    Αφου ο πρωθυπουργός διέψευσε την επιβολή νέων φόρων,γιατί προσπαθείς να δημιουργήσεις στον κόσμο δυσφορία για την εθνική μας κυβέρνηση που μοχθεί?
    Ντροπή σου.

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/06/2009 21:27:32

    @Ιθαγενής.
    Αυτοί τους οποίους προτείνεις να φορολογήσει, είναι ένα μεγάλο και σταθερό μέρος της εκλογικής τους βάσης.

  9. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 30/06/2009 21:46:22

    @ 6
    Επειδή τα μέτρα που προτείνεις θα πληγώσουν αυτους που λες και δεν το θέλουν προτείνω κάτι πολύ πιο εύκολο. Άλλωστε μόνο αυτό δεν έχουν κάνει ακόμη.
    Σε όλες τις τουαλέτες ιδιωτικές και δημόσιες να βάλουν κλειδαριές που να ανοίγουν μόνο με κέρμα του 1€. Κάθε φορά ακόμη και στο σπίτι σου να πρέπει να ρίξεις κέρμα.Σε τακτά χρονικά διαστήματα να περνάει ο εφοριακός να τα μαζεύει.Ίσως έτσι καταφέρουν να γεμίσουν τα ταμεία που με τόση ευκολία αδειάζουν.
    Εκεί θα μας καταντήσουν.

  10. osaperas avatar
    osaperas 30/06/2009 22:51:05

    Για να κάνω το σύνήγορο του διαβόλου η κυβέρνηση "νομιμοποιείται" να πάρει σκληρά μέτρα για την οικονομία. Έχει νωπή λαϊκή εντολή.

    Μπορεί εμείς να διαφωνούμε ή να μην μας αρέσει αλλά η ουσία είναι πως πολύ πρόσφατα ο λαός της άναψε το πράσινο φως.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/06/2009 23:16:42

    osaperas,
    Μια συμβουλή. Μην κάνεις ποτε συμφωνία με τον διάβολο.