#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/02/2012 13:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθε Έλληνας χρωστά 33.000 Ευρώ



Ιδού τα έργα της προηγούμενης και της τωρινής κυβέρνησης. Το δημόσιο χρέος έφτασε στα 367,9 δισ. ευρώ στο τέλος Δεκεμβρίου του 2011, από 340,2 δισ. ευρώ που ήταν στο τέλος του 2010. Αυτά είναι τα επίσημα στοιχεία που έδωσε το υπουργείο Οικονομικών και τα οποία δείχνουν ουσιαστικά ότι κάθε Έλληνας που ζει σ΄αυτή την ώρα χρωστά περί τις 33 χιλιάδες ευρώ.

Έτσι, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία πριν το «κούρεμα», το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης ανήλθε στα 367,9 δισ. ευρώ στο τέλος του περασμένου έτους από 360 δισ. ευρώ που στο τέλος Σεπτεμβρίου και 340,2 δισ. ευρώ που ήταν πριν από ένα χρόνο. Μέσα σε ένα χρόνο δηλαδή αυξήθηκε κατά 27,7 δισ. ευρώ καθώς εκτός το ταμειακό έλλειμμα των 23 δισ. ευρώ που κλήθηκε να καλύψει το δημόσιο, κατέπεσαν και εγγυήσεις δανείων του δημοσίου. Το σύνολο των εγγυήσεων ανήλθε στο τέλος Δεκεμβρίου στα 20,6 δισ. ευρώ (από 22,6 δισ. ευρώ στο τέλος του 2010). Τα ρευστά διαθέσιμα του δημοσίου στο τέλος του 2011 ήταν μόλις 3,5 δισ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/02/2012 13:23:41

    Απλά τα πράγματα. Σε άλλη ανάρτηση αναφέρθηκε ότι η Apple θέλει να... αγοράσει το χρέος μας. Το αγοράζει λοιπόν, κλείνει τα εργοστάσια στην Κίνα και τα ανοίγει στην Ελλάδα, υποχρεώνοντας όλους τους Έλληνες που είναι σε παραγωγική ηλικία να εργαστούν αμισθί, επί τόσους ανθρωπομήνες όσοι απαιτούνται για την αποπληρωμή του κατά κεφαλήν χρέους. Αυτονόητο είναι ότι το κατά κεφαλή χρέος των μη δυναμένων προς εργασία (παιδιά, υπερήλικες, ανάπηροι) θα επιμερισθεί στους υπόλοιπους. Σε 5-6 χρονάκια, "καθαρίσαμε"!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Αυριανιστής 24/02/2012 17:11:03

      Δεν είναι ακριβώς έτσι, απλώς κάποιος μέτοχος το πέταξε χιουμοριστικά σε μια συνάντηση. Δυστυχώς, λόγω της αρνητικής δημοσιότητας θα υπάρχουν πολλά τέτοια, ενώ διακινούνται και αρκετά ανέκδοτα.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/02/2012 13:24:00

    Και σε ποιον τα χρωστάω δηλαδή;

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Γιώργος 24/02/2012 13:31:19

      Σ'αυτούς που μας έκαναν να καλοπερνούμε τόσα χρόνια. Εμείς σαν έθνος δεν είμασταν ικανοί να καταναλώνουμε όσα παράγουμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αποκατάσταση 24/02/2012 13:43:20

        Το ενδεχόμενο να "μας έκαναν" να "καλοπερνάμε" για να μας τα παίρνουν πίσω πολλαπλάσια πουλώντας μας Μερτσέντες, Καγιέν, Μίζενς και Φερροστάλ, το έχεις σκεφτεί καθόλου;

        Και συγγνώμη κιόλας, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν "καλοπέρασα" όσο θα ήθελαν να με πείσουν οι προπαγανδιστές της συλλογικής ενοχοποίησης των Ελλήνων.

        • nikolas avatar
          nikolas @ Αυριανιστής 24/02/2012 14:42:20

          Διακοποδάνεια εορτοδάνεια γαμοδάνεια βαφτισοδάνεια καταναλωτικά, εντάξει είπαμε μας έριξαν το τυράκι και δεν είδαμε τη φάκα, αλλά αυτό το έρημο το μυαλό που ανα τους αιώνες μας έκανε να ξεχωρίζουμε που πήγε τα τριάντα τελευταία χρόνια; Τόσο πεινασμένοι ήμασταν τόσο λιγούρια και το κυριότερο τόσο απαίδευτοι;

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Αυριανιστής 25/02/2012 19:36:32

          Τι, θες να πεις ότι τσιμπήσαμε; Αποκλείεται. Εμείς; οι ξένοι πάντα φταίνε. Σωστά;
          Το ότι χρωστάμε δε σημαίνει ωστόσο ότι είμασταν τεμπέληδες ή κάτι τέτοιο. Όμως αν η δουλειά που βγάζαμε ήταν υπηρεσίες και υπηρεσίες για εσωτερική κατανάλωση μάλλον δεν μας βγήκαν τα μαθηματικά. Άδικο, σίγουρα σε ένα βαθμό. Φταίνε οι πολιτικοί της μεταπολίτευσης γι' αυτό; Σαφέσταστα. Εμείς όμως; τίποτα; Είχαμε χούντα και δεν το ξερα και μου στέρησαν την ψήφο; Νόμιζα ότι ο λαός εδώ στα 30 χρόνια θα είχε μάθει να κρίνει. Εκτός και αν η δημοκρατία δε δουλεύει (ας μην μπούμε σε αυτό).
          Όχι δεν είμαστε τεμπέληδες, όμως ας προσέχαμε. Τώρα άντε καμιά 10ετία και βάλε για να μαζευτούμε πάλι...
          Ακόμη και αν δε δανειζόμασταν τίποτα, λέγοντάς τους τέλος δε σας δίνουμε τίποτα, πάλι δε βγαίνουν τα νούμερα. Κατάλαβες που ήταν η φούσκα όλα αυτά τα χρόνια; Οφείλεις πάνω κάτω να καταναλώνεις όσα παράγεις αλλιώς οι άλλοι θα σου κουνήσουν το λογαριασμό μια μέρα. Αν είσαι μάγκας χρεοκόπησε αφού θεωρείς ότι αισχροκερδούσαν επάνω σου. Έχουμε τα κότσια όμως να το κάνουμε;

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ αποκατάσταση 24/02/2012 14:09:28

        Εγώ πρώτα - πρώτα είμαι φοιτητής με μητέρα άνεργη και πατέρα που ίσα - ίσα τα βγάζει, αυτοκίνητο η οικογένεια δεν έχει, μόνο ένα διαμέρισμα στο οποίο μένουμε. Διακοπές το καλοκαίρι κάνουμε στο χωριό μας που είναι δίπλα στη θάλασσα. Λοιπόν, σε ποιον χρωστάει η οικογένειά μου 99.000 ευρώ;

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Γιώργος 25/02/2012 02:04:41

          Μην στεναχωριεσαι,με το διαμερισμα ξοφλας ανετα.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Γιώργος 25/02/2012 20:05:47

          Το ζήτημα όπως εξήγησα παραπάνω είναι ότι όσα δουλεύαμε σαν έθνος δεν στήριζαν επαρκώς το βιοτικό επίπεδο που θεμελιώσαμε. Μεγάλη απάτη τελικά να δανείζεσαι και να νομίζεις ότι δικαιούσαι την ευμάρεια. Είναι σα να υφαίναμε καθημερινά τον αργαλειό για να τον ξηλώσουμε το βράδυ. Δουλεύε σκληρά η Πηνελόπη; Σαφώς, χωρίς πραγματική παραγωγή όμως. Μια μέρα οι μνηστήρες το κατάλαβαν και έκαψαν τον αργαλειό.
          Υπάρχουν για να σου δώσω να καταλάβεις άνθρωποι που έβγαλαν λεφτά με καταθέσεις τη δεκαετία του 80 εκμεταλλευόμενοι τα τρελά επιτόκια, άλλοι που από την πρόσκαιρη επιτυχία αγόραζαν αυτοκινητάρες και γλεντούσαν στα μπουζούκια. Γνωστοί μου λέγανε ότι παίρνουν διακοποδάνειο. Τους έλεγα ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση και εκείνοι μου έλεγαν απερίφραστα "λέγε ό,τι θέλεις εγώ φέτος πάω διακοπές, μείνε εσύ εδώ" (και ήταν καλοκαίρι 2007). Άλλοι πήραν συντάξεις χιλιάδων ευρώ με αμφίβολο έργο.
          Προφανώς εσείς δεν εκμεταλλευτήκατε ευκαιρίες για νεοπλουτισμό όπως και πολλοί άλλοι. Άλλοι που τα κάνανε είτε τα χάσανε είτε τρώνε από τα έτοιμα και επιβιώνουν καλύτερα από σένα.
          Όταν ολόκληρα τα κράτη χρωστούν μας παίρνει όλους η μπάλα και ας είναι άδικο αυτό για να μην μπω τι φράση "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα". Ας δούμε τι ξημερώνει και ας πάρουμε αποφάσεις. Τουλάχιστον διδασκόμαστε από την κρίση.

  3. nestrom avatar
    nestrom 24/02/2012 13:34:08

    Έγω δεν χρωστάω σεντ. Δεν με ρώτησαν, δεν αναγνωρίζω τα δάνεια ως δική μου υποχρέωση.
    Αυτοί που υπέγραψαν τις συμβάσεις να αναλάβουν την αποπληρωμή.

    Αν αντίστροφα επεκτείνουμε την ΑΟΖ και εξορύξουμε το πετρέλαιο αξίας 120 δις ευρώ (όπως πιθανολογείται) θα μας μοιράσουν στον καθένα από 12.000 ευρώ?...δεν νομίζω...

    • Flat avatar
      Flat @ nestrom 24/02/2012 13:38:25

      Ρε συ ξυπνιε που δεν χρωστάς σεντ και που δεν σε ρώτησαν, αν γίνονταν πόλεμος, τι θά έλεγες; Δεν πάω; Δεν στρατεύομαι διότι δεν πείραξα κανέναν Τούρκο εγώ, και δεν με ρώτησαν;
      Όλο εξυπνάδες είναι τελικά μερικοί μερικοί

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Flat 24/02/2012 13:53:23

        Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι. Άλλο η υπεράσπιση της εθνικής κυριαρχίας κι άλλο η υπεράσπιση της εκχώρησης της εθνικής κυριαρχίας. Ξεμπέρδεψέ τα.

      • nestrom avatar
        nestrom @ Flat 24/02/2012 14:27:01

        23 μήνες δόκιμος στα τεθωρακισμένα, φίλε μου.
        Δύο χρόνια πίσω η επαγγελματική μου εμπειρία για να υπηρετήσω τη θητεία μου (μακάρι να έκαναν το ίδιο και αλλοι συνομήλικοί μου που προτίμησαν τις σπουδές στο εξωτερικό, την ανυποταξία και την εύκολη αριστερή ρητορική).
        Όσο για τους Τούρκους που λες, όχι δεν τους μισώ. Αν εισβάλουν θα τρέξω να βοηθήσω τη χώρα μου. Αν όμως την εκμετάλλευση της ΑΟΖ την πάρει ο αντίστοιχος Τούρκος Μυτηληναίος ας πούμε, δεν μου κάνει διαφορά. Πετρέλαιο θα μου πουλά ο ένας, πετρέλαιο και ο άλλος.

        • PARTAOLA avatar
          PARTAOLA @ nestrom 24/02/2012 20:28:41

          Και γιατι δεν πηγες απλως φανταρος για να προσφερεις;Οι δοκιμοι δεν κανανε τιποτα ουτε απωνερωση δεν ξερανε ,τις βλαβες που εχω φτιαξει σε τροχοφορα και ερπυστριοφορα θα επρεπε να εχω αγορασει σπιτι αλλα εγω ειμαι αριστερος ξεχασα δεν ειχα βυσμα!Αλλο μαυροι σε μοναδα επειδηξεως και αλλο μαυροι σε καμια επιλαρχια που εκανε μηδενισμο καθε πενταμηνο!

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ PARTAOLA 24/02/2012 22:36:30

            Ρε συ,πηγα να σε διορθωσω για το ητα στο επειδηξεως.
            Μετα θυμηθηκα ποσο επηδηχθηκαμε ως τιμημενοι Μαυροσκουφηδες και αλλαξα
            γνωμη.

  4. Στέφανος avatar
    Στέφανος 24/02/2012 13:37:17

    Η Κριστίν Λαγκάρντ ως υπουργός Οικονομικών της Γαλλίας είχε πει πριν δύο χρόνια, αν δεν απατώμαι, ότι κάθε Γάλλος χρωστάει 28-30.000 ευρώ. Οπότε μην απελπίσεστε. Περιμένουν κι άλλοι στη σειρά...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Στέφανος 24/02/2012 20:56:26

      Οι τιμές είναι σε δολάρια
      1) Αμερική 44.215
      2) Ιρλανδία 43.557
      3) Ιταλία 40.475
      4) Ελλάδα 38.937
      5) Γαλλία 33.491
      6) Πορτογαλία 19.989
      7) Ισπανία 18.395

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/02/2012 13:56:14

    Δεν χρωστάω σε κανένα τίποτα .
    Να πληρώσουν οι πολιτικοί ,διαχειριστές του τεράστιου Ελληνικού πλούτου,που ήταν όχι μόνο ανίκανοι και άχρηστοι αλλά , ηλίθιοι και προδότες.

  6. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 24/02/2012 14:06:05

    Αναλαμβάνω όλο το χρέος εγώ, ολόκληρο το ποσό των 367.900.000.000 ευρώ. Παρακαλώ να γίνει ένας διακανονισμός με τους υπεύθυνους φορείς, τρόικα, ΔΝΤ, πιστωτές, κοράκια, πολιτικούς, ΕΕ, διαπλεκόμενους, για την αποπληρωμή. Μπορώ να δίνω περίπου 10-20 ευρώ τον μήνα. Προτείνω επίσης, μιας και το αποφάσισα, να στρογγυλέψουμε το ποσό στα 400.000.000.000 ευρώ, μην μας πούνε τσίπηδες και μπαταχτσήδες. Ας τα υπολογίσει κάποιος. Αναλαμβάνω να σώσω την χώρα. Διαδώστε το παντού.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Πεπόνης 25/02/2012 02:12:48

      Ωωωω!Εγραψες υποθηκη για το μελλον.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Δικερως 25/02/2012 02:15:17

        Αντε να ησυχασουν κι οι τσιφουτες απο πιο πανω,που νομισαν πως ηρθε η λυπητερη.

  7. anonymous avatar
    anonymous 24/02/2012 14:11:52

    Τόσα χρώσταγε και πριν. Το θέμα είναι ότι με τα χαράτσια και τα σχετικά έχουν σηκώσει πάνω από 2.000-3.0000 Ευρώ από την κάθε τσέπη και το χρέος δεν έχει μειωθεί. Ο κόσμος συνεχίζει να χρωστάει τα ίδια και περισσότερα.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/02/2012 14:13:52

    Ρε παιδιά, όλες οι χώρες χρωστάνε, οι Αμερικάνοι έχουν κάμποσα τρις χρέος που για τον κάθε Αμερικάνο αναλογεί... άσε, ζαλίζομαι. Το ίδιο και για πάρα πολλές χώρες. Και ρωτάω εγώ, ο αφελής, σε ποιους χρωστάει λεφτά ολόκληρος ο πληθυσμός της γης; Μου λέτε;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιώργος 24/02/2012 14:54:23

      Δεν χρωστούν λεφτά ΟΛΟΙ οι Αμερικάνοι ούτε όλος ο πληθυσμός της γης.
      Χρωστά η μεσο-μεγαλοαστική τάξη, και κυρίως τα εταιρικά ρετιρέ της. Σε όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/02/2012 14:51:10

    Άχ αυτή η οριζοντίωση των δήθεν μέσων όρων !!
    Κάποιοι χρωστούν 33.000 x ποιός ξέρει πόσο.
    Σε άλλους (και εμείς είμαστε οι πιό πολλοί), αυτοί οι "κάποιοι" μας χρωστούν άλλα τόσα, όσα χρωστούν σε τράπεζες, ΕΕ ΔΝΤ κτλ.
    Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δεν καθόμασταν όλοι στο τραπέζι, δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Δημόσιους πόρους άρπαξαν αυτοί: Εθνικούς και Ευρωπαικούς. Δηλαδή πόρους που συνανήκουν και σε μας, τους πολλούς.
    Εκεί που μας χρωστούσανε, θέλουν να μας πάρουν και το βόδι;
    Θέλουμε πίσω τα αρπαγμένα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 24/02/2012 14:58:20

      Θείο, μερικές φορές τρίβω τα μάτια μου!

      Είναι δυνατόν, εσύ, ένας αριστερός ευρωπαϊστής (σαν τον Χατζησωκράτη και τον Λυκούδη ένα πράμα), ένας... φεντεραλιστής ρε παιδί μου, να λες ότι μας πήραν και το βόδι, και να απαιτείς τα αρπαγμένα τους;

      Τελικά, μας χρωστάνε ή τους χρωστάμε; Γιατί ο Λυκούδης (από το ΔΗ.ΑΡΙ, για όσους δεν τον ξέρουν), άλλο πράμα είπε προ ημερών: ότι "η δανειακή σύμβαση δεν αλλάζει". Και μέσα σ' αυτή, αν δεν κάνω λάθος, περιλαμβάνεται και η ρήτρα μη συμψηφισμού των χρεών μας με χρέη (λέγε με πολεμικές αποζημιώσεις) "δανειστριών" χωρών.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 24/02/2012 15:47:41

        Αγαπητέ δεν προσέχεις τι γράφω.
        Μιλάω για Έλληνες οι οποίοι (εκτός που έγιναν πλούσιοι από τον εξωτερικό δανεισμό) χρωστούν σε Έλληνες.
        Μιλώ για εσωτερική αναδιανομή.
        Το εξωτερικό χρέος είναι δικό ΤΟΥΣ πρόβλημα, των οφειλετών. Όχι δικό ΜΑΣ.
        Εσύ ασχολείσαι με την εξωτερική, "διεθνική" πλευρά του χρέους. Του λόγου μου με την εσωτερική, με τα μεταξύ Ελλήνων πολιτών δρώμενα: Ποιοί συμπολίτες μας γέμισαν το σακί με αρπαγμένες κόττες, και ποιοί ψάχνουμε ματαίως για αυγά στα άδεια άχυρα.
        Όσο για τους "αριστερούς" πάσης φύσεως, άλλοι λίγο άλλοι πολύ, έχουν χάσει και τ' αυγά και τα καλάθια. Θα πάρει χρόνο να καταλάβουν τι εστί ταξικός αγώνας. Και μέχρι τότε

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 24/02/2012 16:05:49

        Να το πώ αλλοιώς:
        Όσοι επωφελήθηκαν και φτιάχτηκαν από τα δανεικά που έπαιρνε το Ελληνικό κράτος επί 35 χρόνια, άς λύσουν μόνοι τους το πρόβλημα που υπάρχει τώρα με το "τελευταίο καταφύγιο" ΕΕ, ΔΝΤ κτλ. Αυτοί χρωστούν: Άς αποφασίσουν άν θέλουν να χρεωκοπήσουν με δραχμή ή ευρώ, ή αν θέλουν να υποχρεωθούν, να καταπιούν το βάτραχο και να χρωστούν στο Μερκοζύ, στον Σόιμπλε, στον Ιπτάμενο Ολλανδό και στον αλπινιστή Σλοβένο. Με Βρετανικό ή Κινεζικό δίκαιο, J' m'en fous.
        Δεν είναι δικό μου πρόβλημα, ούτε των ομοίων μου.
        Το σπουδαιότερο όμως, είναι ότι οι ιδιοι οφειλέτες χρωστούν επίσης σ' "εμένα" και στους ομοίους μου: Χρωστούν πολλά, επειδή επί δεκαετίες με κακοπλήρωναν, με απασχολούσαν με μπλοκάκι και ανασφάλιστο, δεν με άφηναν να δουλέψω ή μου έστηναν παγίδες γραφειοκρατίας, διαπλοκής, μίζας και παρεοκρατίας. Ενώ αυτοί διαπλέκονταν, υπερτιμολογούσαν αγρίως, ψηφοθηρούσαν, διόριζαν κομματικά, νεπότιζαν, συνδικαλιζόταν κατά τον Αμερικανικόν τρόπον ("το συνδικάτο του εγκλήματος" που λένε), φοροδιεφευγαν, εισοροδιέφευγαν και άλλα, πού θα βγώ έξω από την οθόνη άν τα γράψω.
        Έ λοιπόν, άς πάρουν οι ωραίοι με τα χρέη τις πολεμικές αποζημιώσεις, άν έχουν κότσια. Μακάρι. Αλλά σ' "εμένα" και τους ομοίους μου χρωστούν πολλαπλάσια. Να τις πάρουν, και ξέρω, να ξαναφάνε θέλουν. Μαζί με τον αντιπρόεδρο.
        Να προσέξουν μόνον, μήπως αυτή τη φορά τους καθήσουν στο λαιμό.

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ Ο Θείος 24/02/2012 16:14:44

          Συμφωνώ 100%. Να σταματήσει η καραμέλα με την συλλογική συνυπευθύνοτητα. Δεν τα φάγαμε μαζί, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

  10. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 24/02/2012 14:55:21

    Χάρηκα πάρα πολύ που ο κύριος Βενιζέλος μόλις ανακοίνωσε, επισήμως, οτι "δεν τελεσφόρησαν οι προσπάθειες" (η σκληρή μάχη) της Ελληνικής Κυβέρνησης Παπανδρέου-Σαμαρά, για να φορολογηθούμε εμείς που έχουμε "κάποιες οικονομίες" μας στην Ελβετία. Γνωστοί μου που έχουν "κάποιες οικονομίες" τους σε Ναυτιλιακές εξωχώριες γελούσαν με τη χαζομάρα μου να επιμένω Ελβετία, τώρα όμως γελάω κι εγώ, ευτυχής με το νέο μνημόνιο, διότι -κοίτα σύμπτωση, δύο καλά νέα σε μια μέρα- ούτε οι επενδύσεις μου σε ακίνητα στο Λονδίνο και Φλόριντα θα θιγούν με χαράτσι, τεκμήριο διαβίωσης (χα!) και αυτό το νέο, το σημερινό, το 20%...
    Ευτυχώς!

    Τι ήθελα να πώ...
    Α! ναι.. Πόσα είπαμε οτι σας χρωστάω?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ανδρέας 24/02/2012 16:13:25

      33.000 x
      Και βάλε μετά το x ό,τι έχεις ευχαρίστηση.
      Μετά, έλα να σου πώ τι χρωστάς στο Μερκοζύ & Co και τι χρωστάς σε μάς τους αυτόχθονες κοινούς θνητούς.

  11. Ε.Ρ. avatar
    Ε.Ρ. 24/02/2012 16:16:44

    Να πάρουμε όλοι από ένα δάνειο με αποπληρωμή σε 30 χρόνια, χαμηλότοκο 2% να τα δίνουμε 120 € / μήνα σε 360 δόσεις ? Θα μας δανείσει η Apple και η Ρωσία !
    Θα έχουμε έτσι μηδενικό έλλειμμα ως κράτος και θα λέμε και στη Μέρκελ ότι εσείς χρωστάτε ενώ η Ελλάδα δεν χρωστάει τίποτα και θα έχουμε και ΑΑΑ+ από τους οίκους αξιολόγησης !!!!

  12. Silence t. avatar
    Silence t. 24/02/2012 16:40:59

    Επειδή δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν τα έχω σε μετρητά , να τα ξεπληρώσω σε είδος ...

  13. Δικερως avatar
    Δικερως 24/02/2012 19:05:10

    Η αποψη σου ειναι η επικρατουσα.Κανεις σας δεν ρωτηθηκε,κανεις σας δεν χρωσταει,ολοι χασατε τα καλυτερα σας χρονια στον Στρατο,κανεις σας δεν ψηφισε.
    Χαιρομαι που μου δινεται η ευκαιρια να σας υπομνησω,πως ακριβως αυτη η ελλειψη ατομικης, αστικης ευθυνης σας εφερε στο κατωφλι της καταστροφης.Το προβλημα ειναι πως πηρατε στον λαιμο σας και τους υπολοιπους.

    • nestrom avatar
      nestrom @ Δικερως 24/02/2012 20:36:44

      Δεν πήρα κανέναν στο λαιμό μου.
      Αν γινόταν πάρτυ δεν συμμετείχα.
      Δεν ειμαι κρατικοδίαιτος.
      Δε χρωστάω σε κανένα.

      Αν εσύ αναγνωρίζεις το χρέος στο μέρος που σου αναλογεί, μπορείς να το πληρώσεις.
      Αν πήγες στρατό όταν πήγα εγώ θα θυμάσαι ότι σε παρακαλούσαν να γίνεις δόκιμος. Βλέπεις, ως απλός στρατιώτης είναι πιο εύκολο να δηλώνεις ψεύτικη αδυναμία και να λείπεις συνέχεια απο τις υπηρεσίες σου.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ nestrom 24/02/2012 22:32:02

        Αν πηγες στρατο οταν πηγα εγω θα θυμασαι οτι ο μπαμπας σου εβαζε μεσον να σε κανει δοκιμο.Βλεπεις
        ο μπαμπας του απλου στρατιωτη δεν
        ηθελε να γλυψει κανεναν.

  14. Δικερως avatar
    Δικερως 24/02/2012 19:13:40

    Σαν Δ.Ε.Α.Τεθ.,παντως,ειχες μισθο,ζουσες εκτος στρατοπεδου και ειχες περισσοτερους
    υφισταμενους απ'οτι προισταμενους.
    Ας μην δηλωνες εθελοντικα Υ.Ε.Α.,κι ας γινοσουν απλος στρατιωτης,θα υπηρετουσες
    λιγοτερο.
    Θα ηθελα να σ' εχω Ουλαμαγο στην Ιλη.

  15. Ογδοηκοντούτης avatar
    Ογδοηκοντούτης 24/02/2012 20:12:08

    Άλλο τόσο το ιδιωτικό, που και όσοι δεν χρωστούν βαρύνονται απο τις ενέσεις στις τράπεζες-για να αντιμετωπίσουν τις ζημίες-με κρατικές εγγυήσεις.

  16. NIKOS avatar
    NIKOS 24/02/2012 23:47:43

    Ρε είσθε τρελή ; που να βρω τόσα λεφτά; Δεν δίνω μια!!!!

  17. charulisN avatar
    charulisN 25/02/2012 12:02:26

    Εδώ και μήνες μας έχουν τρελάνει για το χρέος του ελληνικού δημοσίου το οποίο αποτιμάτε στις 33.000 ευρώ ανά φυσικό πρόσωπο, με βάση το τίτλο της ανάρτησης.
    Μας έχουν τρελάνει για το φτωχούς συνταξιούχους που κατάφεραν με 25ετή προϋπηρεσία και σε ηλικία 55 ετών –και τις ευλογίες του πολιτικού συστήματος- να παίρνουν μαζί με την επικουρική σύνταξη κατ’ ελάχιστον πάνω από 2.500 ευρώ.
    Να παίρνουν εφάπαξ άνω των 100-150-200.000 ευρώ, και μιλάμε για τους πρώην υπαλλήλους, τραπεζών, δημόσιων οργανισμών, ΔΕΚΟ, τοπικής αυτοδιοίκησης, Πανεπιστημιακών, Στρατιωτικών, Δικαστικών, βουλευτών κ.λπ.
    Για όλους αυτούς τους καλούς η πολιτεία στη προσπάθειά της να βρει χρήματα και να τους πληρώνει, εξάντλησε όλα τα όρια των φορολογικών επιδρομών αλλά δυστυχώς τα χρήματα που χρειάζονταν δεν τις έφθαναν.
    Αναγκάστηκε να δανείζεται από τους κακούς «τοκογλύφους, όπως ονομάζονται.
    Έτσι και εγώ ως κακός τοκογλύφος έκανα τη βλακεία να τη δανείσω πριν κάποια χρόνια αγοράζοντας τα εγγυημένα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου. Ιδρώτας μιας ζωής φορολογημένος, έτσι για να μη μπλέξουμε με το τζόγο του χρηματιστηρίου.
    Για να μπορώ αύριο να στηρίξω τα παιδιά μου ως γονιός.
    Με το περιβόητο κούρεμα χάνω πάνω από το 80% της αξίας τους. Είναι ακριβώς τα 33.000 που μιλάει το άρθρο.

  18. Nik avatar
    Nik 25/02/2012 12:42:36

    Τι ωραία που το 33000 διαιρείται ακριβώς δια του ΤΡΙΑ.

    Ας μας αφήσουνε λοιπόν να δουλέψουμε σαν άνθρωποι τις επιχειρήσεις μας για να ξοφλήσουμε. Δύο χρόνια σχέδια, νομοσχέδια και αρλούμπες και ακόμη δεν ακούσαμε ΤΙΠΟΤΕ για την ανάπτυξη. Κόφτε όμως φάτστες στις διασκέψεις και καταλαβαίνετε γιατί, κανένας τους δεν έχει δουλέψει σε επιχείρηση. Ολοι κρατικοδίαιτοι γραφειοκράτες είναι, από την Λαγκάρντ μέχρι τον Τόμσεν και τους δικούς μας.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Nik 25/02/2012 14:20:21

      και κανένας εκλεγμένος!
      Who is the Boss?
      Μόνο τα "πρόβατα" αποδέχονται ότι χρωστούν υποσχέσεις (τοκοχρεολύσια) από το 18κάτι.
      Who is the provata?

  19. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 25/02/2012 20:34:48

    Ουκ αν λάβης παρά του μη έχοντος.....