#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2013 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθειρξη 20 ετών και δήμευση περιουσίας για τον Άκη Τζοχατζόπουλο


(Ανανεωμένο)  Τις ανώτερες ποινές που μπορούσαν να επιβληθούν για το αδίκημα του ξεπλύματος μαύρου χρήματος, επέβαλε τελικά το δικαστήριο στον Ακη Τσοχατζόπουλο και την παρέα του.

Ο πρώην υπουργός «έφαγε» 20 χρόνια αλλά είναι άγνωστο πόσο θα μείνει στη φυλακή λόγω ηλικίας.

Οι λοιπές αποφάσεις έχουν ως εξής:

Αστέριος Οικονομίδης πρόταση - ποινή 12 έτη,

Φρόσω Λαμπροπούλου πρόταση - ποινή 13 έτη,

Νικόλαος Ζήγρας πρόταση - ποινή 6 έτη,

Γιώργος Σαπχατζίδης 13 έτη,

Αρετή Τσοχατζοπούλου πρόταση 10 έτη, ποινή 12 έτη

Βίκυ Σταμάτη πρόταση - ποινή 12 έτη,

Γιάννης Σμπώκος πρόταση - ποινή 16 έτη,

Ταλίτα Μαρία Τσεκούρα πρόταση - ποινή 10 έτη,

Νικόλαος Γεωργουλάκης πρόταση - ποινή 10 έτη,

Παναγιώτης Σταμάτης πρόταση - ποινή 6 έτη,

Οράτιος Μελάς πρόταση - ποινή 10 έτη,

Κωνσταντίνος Αντωνιάδης πρόταση - ποινή 10 έτη,

Γκούντρουν Τσοχατζοπούλου πρόταση - ποινή 6 έτη,

Φώτιος Αρβανίτηςπρόταση - ποινή 6 έτη,

Νικόλαος Καρατζάς πρόταση - ποινή 6 έτη,

Γιώργος Κωνσταντάτος πρόταση 6 έτη.ποινή 10 έτη

Επί των αναστολών, η εισαγγελέας κυρία Γεωργία Αδειλίνη πρότεινε η έφεση να έχει ανασταλτική δύναμη για τον Ν. Ζήγρα και την Αρετή Τσοχατζοπούλου καθώς έχει μονογονεϊκή οικογένεια. Για όσους δεν ήταν προφυλακισμένοι και προσωρινά κρατούμενοι προτείνει επίσης η έφεση να έχει ανασταλτική δύναμη – δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι να παραμείνουν στη φυλακή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον κύκλο αγορεύσεων των συνηγόρων υπεράσπισης για τον ανασταλτικό χαρακτήρα της έφεσης ξεχώρισε ο κ. Κούγιας, καθώς προσκόμισε στο δικαστήριο έγγραφο δημοσίου νοσοκομείου - απάντηση στις ιστολογικές εξετάσεις στις οποίες είχε υποβληθεί η Βίκυ Σταμάτη το καλοκαίρι. Στο έγγραφο γίνεται μεταξύ άλλων λόγος για «ινοκυστικές αλλοιώσεις».

Και δημεύσεις περιουσιών αποφάσισε το δικαστήριο

Σε δημεύσεις περιουσιακών στοιχείων καταδικασθέντων τα οποία είχαν ήδη κατασχεθεί από τον ανακριτή της υπόθεσης Α. Τσοχατζόπουλου προχώρησε με την απόφασή του το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων. Το δικαστήριο διέταξε να προχωρήσουν σε δήμευση των κινητών και ακίνητων περιουσιακών στοιχείων των καταδικασθέντων όπως ορίσθηκαν από κατασχέσεις στις οποίες είχε προχωρήσει ο ανακριτής της υπόθεσης.

Μεταξύ της περιουσίας που δεσμεύθηκε, σε ότι αφορά τον πρώην υπουργό, ανήκει και το ακίνητο επί της Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Το δικαστήριο επίσης όρισε την καταβολή χρηματικής ικανοποίησης προς το δημόσιο που καθορίστηκε στα εξής ποσά:

Ο Άκης Τσοχατζόπουλος υποχρεούται να καταβάλλει 1 εκατ. ευρώ , ο Γ. Σμπώκος 500.000 ευρώ και οι υπόλοιποι καταδικασθέντες 100.000 έκαστος πλην των Π. Σταμάτη , Γκουντρούν Τσοχατζοπούλου, Φώτη Αρβανίτη και Νίκου Καρατζά που το ποσό που υποχρεούνται να καταβάλουν ορίζεται στα 50.000 ευρώ.

Με την λήξη της διαδικασίας ο πρόεδρος είπε στους καταδικασθέντες: «Ελπίζω να έχετε καλύτερη τύχη στον επόμενο βαθμό και να πείσετε τους δικαστές ώστε να έχετε ευνοϊκότερη μεταχείριση.

Νωρίτερα και ενώ το δικαστήριο επρόκειτο να αποφανθεί για τις δεσμεύσεις περιουσιακών στοιχείων, ο Άκης Τσοχατζόπουλος ξέσπασε για την απόφαση να μην δοθεί αναστολή εκτέλεσης στην έκτιση ποινής για την σύζυγο και την κόρη του:

«Δίνετε αναστολή σε όλους και καλά κάνατε. Βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση. Δεν δώσατε στη γυναίκα μου και την κόρη μου. Γιατί; Επειδή φέρουν το όνομα Τσοχατζόπουλος; Αυτός είναι ο λόγος; Προχωρήσατε σε μια απόφαση για δήθεν δωροδοκία με βάση ένα ψευδέστατο κείμενο που δεν ξέρω ποιος σας το έδωσε. Δεν ξέρω αν έχετε συνειδητοποιήσει τις τραγικές συνέπειες για τις οικογένειες της συζύγου και της κόρης μου. Πιστεύω ότι έχετε συναίσθηση της ευθύνης σας. Ζητώ να δώσετε αναστολή στη σύζυγο και στην κόρη μου. Υποβάλλω επίσημο αίτημα και περιμένω την αιτιολογημένη απόφαση σας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/10/2013 11:25:20

    Οι άλλοι πότε; με έναν- έναν θα πεθάνουν και δεν θα προλάβουν να δικαστούν
    όλοι.

  2. Ενας που ξερει... avatar
    Ενας που ξερει... 07/10/2013 16:28:37

    Επειδη ειμαι 100% σιγουρος-οχι απο παρορμητισμο,αλλα απο σαφη εκτιμηση- οντας αρκετα "ψημμενος στην ζωη" παντιοτροπως!!-της συνολικης καταστασης της οικονομιας και της κοινωνιας γενικωτερα-οτι θα περασουν πολλα- πολλα χρονια(!!) για να βγαλουμε απο πανω μας την καταχνια και την καταθλιψη,που εχει καταπλακωσει ενα μεγαλο μερος της ελληνικης κοινωνιας.. Ο Τσοχατζοπουλος πρεπει μεν να τιμωρηθει και να εξευτελισθει,αλλα δεν θα πρεπει να γινει ο "αιρων τας αμαρτιας" ολων.Αυτος πρεπει να ειναι η Α-Ρ-Χ-Η !!!!!!!! Υπαρχει πολλη,βουβη οργη!!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ενας που ξερει... 07/10/2013 22:42:07

      Πῶς θά γίνει ὁ ''αιρων τας αμαρτιας'',ἀφοῦ κι ὁ ἴδιος εἶναι...βουτηγμένος στήν ἁμαρτία;

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 07/10/2013 16:41:27

    Γι αυτο ο σοφος λαος λεει "οχι καλη ζωη αλλα καλα γεραματα....", η δε Εκκλησια υπερτονιζει "ανωδυνα, ανεπαισχυντα και ειρηνικα".

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρηνα 07/10/2013 18:49:29

      Σωστή. Να τα βλέπουν οι νεαροί που νομίζουν ότι η ζωή είναι: ότι φάμε κι ότι πιούμε...

      • kouvari avatar
        kouvari @ Γεώργιος Τ. 07/10/2013 20:22:02

        Μαλλον ανηκεις στην γενια που χρεωκοπησε την Ελλαδα...!!!
        Το μονο που σας εμεινε ειναι να τα βαζετε με τους νεους....

        • Eva avatar
          Eva @ kouvari 08/10/2013 13:07:30

          Πολύ δίκαιη αυτή η γενίκευση.
          Να υποθέσω οτι κατηγορείτε και τους γονείς σας.
          Μ αυτή τη λογική αφου η προηγούμενη γενιά
          μάζεψε πλούτο ωφελούνται και οι επόμενες γενιές μάλλον.

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 07/10/2013 16:41:27

    Γι αυτο ο σοφος λαος λεει "οχι καλη ζωη αλλα καλα γεραματα....", η δε Εκκλησια υπερτονιζει "ανωδυνα, ανεπαισχυντα και ειρηνικα".

  5. Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται. avatar
    Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται. 07/10/2013 16:43:56

    Αδικίες βρε παιδί μου, αδικίες! Λευτεριά στο σύντροφο συναγωνιστή Άκη, που κατασυκοφαντήθηκε από τους αδίστακτους αντιπάλους. Αλήθεια σε πόσα (λίγα σίγουρα) χρονάκια θα μασουλάνε κάπου ήσυχα τα κλεμμένα;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται. 07/10/2013 18:50:01

      Περίμενε την απόφαση βιαστικέ!

  6. Αστεροσκοπείο Πεντέλης avatar
    Αστεροσκοπείο Πεντέλης 07/10/2013 17:34:09

    Κορόϊδο Ακη . .
    Ο Κωστάκης ανενόχλητος πλέον ζει σαν βασιλιάς στην Πελοπόννησο,
    εσύ μου ήθελες μεγαλεία, φρου-φρου και ακρόπολη. Αει καληνύχτα . .

    (Αρχείο εκδηλώσεων)

  7. Hawk avatar
    Hawk 07/10/2013 17:39:36

    Αηδία, και να σκεφτεί κανείς ότι τσαμπουνούσε ότι η δίωξή του ήταν πολιτική, ότι αρνήθηκε τα πάντα. Και να σκεφτεί κανείς πόσους 'Ακηδες έχουμε που κάθονται στην άκρη και κάνουν τις πάπιες αφού αυτός δεν " μίλησε " , και πόσους " φίλους & κολλητούς " των άκηδων έχουμε, που ξέρουν ότι την έχουν σκαπουλάρει και γελάνε και τα μουστάκια τους, μετράνε και ξαναμετράνε το παραδάκι στους " παραδείσους" και πίνουν εις υγείαν των κορόϊδων που ταπεινωμένοι πολεμάνε για τον επιούσιο.
    Αηδία & οργή.

  8. Χίμαιρα avatar
    Χίμαιρα 07/10/2013 17:42:33

    Αν τα ισόβια δεν είναι ΙΣΟΒΙΑ που δε θα΄ναι, σε 5-6 χρόνια θα πίνει σαμπάνιες στο Παρίσι στην υγειά μας των κορόϊδων. Μιας και τα κλοπιμαία ΟΛΑ, δεν βρέθηκαν...... Βρέθηκαν;

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Χίμαιρα 07/10/2013 20:09:12

      Λογω ηλικιας ο ΑΚΗΣ το πολυ να κατσει ακομη 1-2 χρονια μεσα και μετα ζωη χαρισαμενη......Μαλλον την πληρωσε και για αλλους λογω της μικρης ποινης αφου ειναι πανω απο 75 ετων. Τα ΠΑΣΟΚΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΑ και κρυβονται επιμελως και παντα την βγαζουν καθαρη, και παντα με την συνδρομη τη δικη μας(Ν.Δ.)

  9. vasa avatar
    vasa 07/10/2013 20:06:12

    θα εκτισει το 1/3 της ποινης δηλ γυρω στα 7 χρονια αν δεν τον παει πιο μαλακα το εφετειο, ειναι και μεγαλος σε ηλικια θα επικαλεστει κανα σοβαρο προβλημα υγειας και μολις καταλαγιασει ο ντορος θα ειναι εξω να απολαυσει οπως πρεπει τα συνταξιμα χρονια του.

  10. Δημητρης avatar
    Δημητρης 07/10/2013 20:31:27

    Τωρα το πασοκ ποτε θα παει για οικονομικη εγκληματικη οργανωση ? Τσοχατζοπουλος -Μαντελης-Τσουκατος και ποσοι που δεν ξερουμε αλλα υποψιαζομαστε δεν στοιχειοθετουν οργανωση ?

  11. ΣΠΙΘΑΣ avatar
    ΣΠΙΘΑΣ 07/10/2013 20:56:05

    Εκτός από φυλακή θα πρέπει να του επιβληθεί η αποζημίωση του Δημοσίου από την βλάβη που του προκάλεσε επιστρέφοντας τα "κλοπιμαία" και με ένα τσουχτερό πρόστιμο πάνω στο ποσό των κλοπιμαίων. Διαφορετικά η ποινή φυλάκισης δεν έχει νόημα.

  12. malista kyrie avatar
    malista kyrie 07/10/2013 21:00:20

    η ανωτατη ποινη που μπορει να επιβαλλει ο δικαστης σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι εικοσι ετη; ετσι δεν ειναι;
    δεν πρεπει να αλλαξει ο νομος για την διασπαθιση δημοσιου χρηματος;

  13. Anonymouse avatar
    Anonymouse 07/10/2013 21:35:30

    Ουφ , μπορω να κοιμαμαι ησυχος επιτελους ........

    Ηρθε η καθαρση και απο πισω ακολουθει η (πρασινη) αναπτυξη οσονουπω.

    Τα λεφτα ;;

    Ελα βρε, ειμαστε εξτρα λαρτζ εμεις!!!

    Δεν θα κανουμε ζητημα για μερικα ψωροδις.....

    Mπηκε φυλακη ο ανθρωπος ,τι αλλο θες ;

  14. Mariana avatar
    Mariana 07/10/2013 21:49:24

    Ο Άκης γεννήθηκε το 1939, είναι 74 χρονών. Από 75 και πάνω δεν παει κανείς και για κανένα λόγο φυλακή, αλλά εκτίει την ποινή σε κατ' οίκον περιορισμό. Σε 2-3 χρόνια θα αφεθει ελευθερος με περιοριστικους ορους λογω ανηκέστου βλάβης (οπως ο Παττακος) ή θα θα αφεθεί ελευθερος με περιοριστικους όρους. Κι αν μετρήσει και η προφυλάκιση του, θα ελευθερωθεί με την έναρξη της... καταδίκης!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Mariana 07/10/2013 22:45:11

      Καί θά χάσει τέτοια παρέα;
      Μιχαλολιάκο,Παππᾶ...

      • Mariana avatar
        Mariana @ Κυθήριος 08/10/2013 10:44:35

        Δεν πολυκάνει παρέα με αυτούς. Η παρέα του Άκη είναι οι τίμιοι των "κομμάτων εξουσίας" που έγιναν μεγάλη παρεούλα τελευταία.

  15. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/10/2013 22:51:09

    Ἡ φουκαριάρα ἡ Βίκυ,θά κάθεται μέσα ἐκείνη γιά τίς κουρτίνες καί τίς φούντες καί θά βλέπει τόν σύζυγο ἔξω,πού ἔφαγε τά ἑκατομύρια...

  16. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 07/10/2013 23:28:02

    αυτές είναι μόνο τρεις υποθέσεις, αν γίνου τουλάχιστον τριάντα τότε θα πάνε όλες μαζί στον άρειο πάγο.....

  17. Το λυχνάρι του Αλαντίν avatar
    Το λυχνάρι του Αλαντίν 07/10/2013 23:29:31

    Συμπέρασμα : Αν ξέρεις να κλέψεις και να κρύψεις καλά, ακόμη κι αν σε πιάσουν, θα έχεις εξαγοράσει το λαμπρό σου μέλλον με λίγο χρόνο φυλάκισης. Της φυλακής τα σίδερα είναι για όσους τ΄αντέχουν!

  18. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 08/10/2013 00:24:33

    επειδή αγαπητή μου είμαι νέος ακόμα : μπορεί κάποιος ή κάποιοι να με ταίζουν και να με ποτίζουν καμιά 35αρια- 40 χρόνια ( μέχρι τα 65- 70 μου ) και να περάσω ζωή χαρισάμενη
    και στα 70 μου να με κλείσετε φυλάκη μέχρι να πεθάνω?
    Δέχομαι ευχαρίστως

  19. δημης avatar
    δημης 08/10/2013 00:33:20

    Σ ιγά να μην τον ίδομεν με πινάκιο να ζητιανεύει στην Ομόνοια.....
    Άλλωστε τα 20 ...5-7 είναι στην πραγματικότητα ....
    Πειράζει που κρατάμε μικρό καλάθι ;;;;;;;;;

  20. Tasos avatar
    Tasos 08/10/2013 01:16:22

    Δε νομίζω ότι το σκεπτικό είναι γενικά ότι οι νέοι φταίνε. Λίγοι το λένε αυτό. Όμως μεγάλη μερίδα νεαρών νεοελλήνων έχει πλέον ποτιστεί με τη φιλοσοφία του "ό,τι φαμε" που συχνά έχει και μπόλικο "εσείς τα κάνατε, εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση να τα φτιάξω - φεύγω έξω" ή που δεν έχουν πια πατριωτική συνείδηση αλλά το γνωστό μότο έχει πλέον αντιστραφεί σε "τί μπορεί να κάνει η πατρίδα για σένα και μετά τι μπορείς να κάνεις εσύ". Και ναι μεν δε μπορεί κανείς να κακίσει τους νέους που προέκυψε μια τέτοια κοσμοθεωρία απότοκο 2 δεκαετιών καλοπέρασης και ρεμούλας αλλά όσο να ναι, ενήλικες είναι, σπουδαγμένοι, έχεις και την απαίτηση κάποια στιγμή εκτός από το εγώ, να σκεφτούν και λίγο ευρύτερα. Ευτυχώς υπάρχουν και νέοι που είναι προσγειωμένοι και δουλευταράδες και σε πείσμα της προπαγάνδας του "σήκω νέε να φύγεις να σωθείς", έχουν ιεραρχήσει την αξία του συνόλου αρκετά ψηλότερα από όσο νομίζουν αρκετοι.

  21. Mariana avatar
    Mariana 08/10/2013 07:44:18

    Υπάρχει νόμος στην Ελλάδα, άτυπος όμως. Αν το ποσό είναι ιδιαιτέρως μεγάλο παίρνεις παράσημο πατριωτισμού.

  22. Hawk avatar
    Hawk 08/10/2013 09:50:46

    Και φυσικά θα λαμβάνει τις συντάξεις του βουλευτή, υπουργού και ενδεχομένως και του πολιτικού μηχανικού από το ΤΣΗΜΕΔΕ ε? Αντε κοροϊδάρες μου πληρώνετε τους ' Ακηδες, είτε μέσα είτε έξω πρέπει να τους πληρώνουμε.

  23. Eva avatar
    Eva 08/10/2013 13:13:57

    Η ζωή πολλών φτωχών και άνεργων ανθρώπων σήμερα δεν διαφέρει και πολύ απο τη ζωή της φυλακής. Και χωρίς να φταίνε. Και χωρίς ημερομηνία αποφυλάκισης.

  24. Eva avatar
    Eva 08/10/2013 13:20:24

    Δεν κλαίω κανένα τους. Όταν βγούν θα συνεχίσουν να τρώνε τα κλεμμένα.

  25. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 08/10/2013 18:31:11

    H ιστορία του Τσοχατζόπουλου έληξε. Η της ΧΑ είναι εν εξελίξει και η Βατοπαιδινή θα αρχίσει ξανά.

    Με την λίστα Λαγκάρντ και τον Παπακωνσταντίνου τι γίνεται; Πάει το θέμα για παραγραφή;

  26. ΙΩΑΝΝΑ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΑ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ 09/10/2013 10:40:58

    35% ΕΠΕΣΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ. ΕΔΩ ΧΑΝΟΥΜΕ Ε!!! ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΑΣΤΕΓΟΙ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΚΗ