#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2014 16:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθαρση με λάδι καλαμών



Πόσες φορές έγιναν εκλογές με σημαία την κάθαρση ;

Πόσες φορές έπεσαν κυβερνήσεις από νταβατζήδες ;

Πόσες φορές ακούσαμε για την διαπλοκή, τις μίζες, τους κλέφτες ;

Γιατί πρέπει η κοινωνία να ανέχεται αυτό το φαγοπότι ;

Πως εξασφαλίζουμε σαν κράτος ίσες ευκαιρίες στην επιχειρηματικότητα όταν οι «δικτυωμένοι» παίρνουν δανικά και αγύριστα από τις Τράπεζες, ενώ ό νέος πρέπει να πληρώνει κάθε μήνα ;

Ποια ισονομία υπάρχει όταν ο μεγαλοεκδότης, μεγαλοπαράγοντας κλπ, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΠΑ, ΔΕΗ, ΦΟΡΟΥΣ κλπ ενώ ο μικρομεσαίος οδηγείται στη φυλακή για 1000 ευρώ ;

Σε ποια χώρα οι καθηγητές πανεπιστημίων είναι γόνοι επίσης καθηγητών, αποκλείοντας άξιους επιστήμονες από την έδρα ;

Σε ποιο Ταχυδρομείο της Ευρώπης οι υπάλληλοι σε ένα ποσοστό 30% είναι παιδιά και συγγενείς παλαιότερων ;

Πως οι μηχανικοί του ΤΕΕ έχουν προνόμια στις κρατήσεις κλπ σε αμοιβές που δεν έχουν άλλοι επαγγελματίες ;

Ούτε καφενείο δεν ανοίγεις στην Ελλάδα με ίσους όρους για όλους.

Και ξαφνικά ένας Πρωθυπουργός συγκυβέρνησης αποφασίζει να τελειώνει με αυτό το καρκίνωμα, στην προσπάθεια του να σώσει τον ασθενή. Οι αντιδράσεις πολλές, οι απειλές επίσης αλλά καλύτερα να πέσει μαχόμενος την διαφθορά παρά σαν ένα ακόμα ώριμο φρούτο.

Έχει ανοίξει όλα τα μέτωπα σε όλο το φάσμα της οικονομίας: Εξοπλιστικά, Τράπεζες, Υγεία, Φασίστες, εκδότες, κατασκευαστές, εφοπλιστές. Όλοι είναι αμήχανοι και αιφνιδιασμένοι, δεν καταλαβαίνουν πως βρίσκει το κουράγιο, το θάρρος και το ψυχικό σθένος να τα βάλει μαζί τους μία κυβέρνηση που δεν έχει αυτοδυναμία, στην χειρότερη για την χώρα οικονομική συγκυρία.

Τόσοι και τόσοι αυτοδύναμοι με ποσοστά διπλάσια δεν κατάφεραν να τους ακουμπήσουν.

Γιατί τώρα και γιατί ο Σαμαράς ;;;

Μπορεί οι βουλευτές να είναι λίγοι και ακόμα λιγότεροι αυτοί που δεν έχουν εξαρτήσεις από την διαπλοκή, αλλά ο λαός θέλει κάθαρση ! Ο κόσμος θέλει το αυτονόητο να τιμωρηθεί το σύστημα που μας έφτασε σε αυτήν την κατάσταση. Ο βασικός λόγος που κάποιος ψηφίζει Χρυσή Αυγή και Σύριζα είναι η ελπίδα ότι θα τιμωρήσουν τους κλέφτες.

Δεν ήξεραν βέβαια ή είχαν ξεχάσει τις απόψεις του Αντώνη Σαμαρά. Πάντα ήταν απέναντι στην διαπλοκή, πάντα ήταν πατριώτης και πρώτος αυτός μέσα από το εγχείρημα της Πολιτικής Άνοιξης προσπάθησε να ενώσει Δεξιούς και αριστερούς για το καλό της Πατρίδας.

Η δεδομένη στιγμή είναι ιδανική διότι έχει βγει όλη η μπόχα από την διαπλοκή και μάλιστα όταν ο Ελληνικός λαός έχει το μεγαλύτερο οικονομικό πρόβλημα της σύγχρονης ιστορίας του.

Ο δρόμος θα είναι δύσκολος, η μάχη μόλις άρχισε, το Εθνικό μέτωπο για την ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ πρέπει να συγκροτηθεί και να αντισταθεί στην διαπλοκή και την οικονομική και πολιτική ολιγαρχία, τον πνευματικό ξεπεσμό και τις δυνάμεις που μας θέλουν υποδουλωμένους στα συμφέροντα .

Καλή χρονιά

JIM BIM

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 13/01/2014 16:44:40

    μαζί με τον Αντώνη τα είπαμε αυτά!

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 13/01/2014 16:51:10

    Ωχ, είπες για προνόμια μηχανικών; Ετοιμάσου να σε περάσουν γενεές 14.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Jimakos 13/01/2014 17:58:39

      Συμφωνεί και ο "παλιός".
      Όλο το σύστημα ήταν στημένο για να ροκανίζουν εργολάβοι και μεγαλομηχανικοι.
      Ίδια ακριβώς ευνοιοκρατία και σκληρή εσωτερική διαστρωμάτωση όπως σε άλλα ακαδημαικά επαγγέλματα (γιατροί δικηγόροι κτλ)
      Χιλιάδες μηχανικοί (όπως και γιατροί, δικηγόροι, οικονομικοί επιστήμονες κτλ), και όχι μόνον νέοι, δούλευαν και δουλέυουν μισθωτοί με μπλοκάκι, και καλύπρονται με συμβάσεις έργου κτλ. Άτυποι μισθωτοί εργαζόμενοι, χωρίς τα δικαιώματα του τυπικού μισθωτού. Συχνότατα χωρίς ασφαλιστική συνεισφορά του εργοδότη.

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Jimakos 13/01/2014 22:11:21

      Σωστοί όλοι οι συνάδελφοι μηχανικοί παραπάνω!

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/01/2014 16:51:39

    Τώρα όλοι στηρίζουν Σαμαρά για πραγματική κάθαρση.
    Αργησε αλλά ξεκίνησε.
    Ολα τα πρασινομπλέ κλεφτρόνια στην δικαιοσύνη και ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ των κλοπιμαίων στο ταμείο.
    Κάτι.....για τα υποβρύχια ...για κάτι λίστες που υπάρχει οφθαλμοφανές ΚΕΝΟ πρέπει να ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΤΟΥΝ.
    Αν δεν τα κάνει ΤΩΡΑ ο Σαμαράς θα τα κάνει άλλος και θα γίνει ΗΡΩΑΣ.
    Καλή δύναμη και οι πολίτες μαζί του.

    • Ekthamvi avatar
      Ekthamvi @ ΠΕΛΙΑΣ 13/01/2014 20:17:23

      ...Γιατί θα...σκόνταφτε και θα έπεφτε. Γι αυτό. Να είμαστε λιγάκι ρεαλιστές!

  4. Wolf avatar
    Wolf 13/01/2014 17:07:23

    Ο βασικός λόγος που κάποιος ψηφίζει Χ.Α. είναι γιατί νομίζει ότι έτσι τα βάζει με το σύστημα, ότι πάει κόντρα στο σύστημα, μη γνωρίζοντας βέβαια ότι αυτοί οι τύποι είναι το ...σύστημα.
    Ο βασικός λόγος που κάποιος κάποιος ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ είναι γιατί στρουθοκαμηλίζει, νομίζοντας ότι έτσι απεμπολεί τις ευθύνες του για όσα δεινά ήρθαν στον τόπο με τη δική του ψήφο τόσα χρόνια στο ΠΑΣΟΚ.

    Πάντως σίγουρα δεν ψηφίζουν αυτά τα δυο μορφώματα γιατί περιμένουν ότι θα τιμωρήσουν τους κλέφτες.
    Τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κανέναν που να τιμωρεί τον εαυτό του, γιατί αυτό τους λες: ότι πάνε εκεί, σε ΣΥΡΙΖΑ και Χ.Α., για να δουν να τιμωρούνται οι κλέφτες, δηλαδή οι εαυτοί τους!!! Οξύμωρο...

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ Wolf 13/01/2014 18:55:25

      Όπως τα λέτε! Οι τιμωρίες είναι για τους άλλους.

  5. Aris1 avatar
    Aris1 13/01/2014 17:10:45

    Λες αλήθεια πίσω απ' την "κάθαρση" να είναι ο Σαμαράς και προκειμένου να μην φαίνεται καίει πρώτα τα Νεοδημοκρατικά λαμόγια? Λες έστω και μετά απο 1,5 χρόνο να ανοίξει τη λίστα Λαγκάρντ? Και το πιό ουσιαστικό: Λες να τους δημεύσει τα κεφάλαια και σε ένα μήνα να εισπράξει τουλάχιστo 200 δίς και να μας βγάλει απο την κρίση, ή απλά θα πάρουν όλοι αναστολή ή θα φάνε κάτι μήνες και δεν θα τους αγγίξει καν τα κλοπιμαία? Διότι κάθαρση μετά απο ληστείς 300 δις σε βάρος του Εθνους και ΜΗΔΕΝ στο ταμείο του κράτους θα είναι χονδροειδέστερη απάτη απο εκείνη της φυλάκισης Ψωμιάδη για την "παράγκα" του ποδοσφαίρου...Αν δεν δημιουργηθούν τουλάχιστο 200.000 θέσεις εργασίας ως το Μάιο δεν βλέπω να παραμένει ως το 2016 ο Σαμαράς, όση κάθαρση και να γίνει.

  6. George Ν avatar
    George Ν 13/01/2014 17:30:51

    Αφού με την οικονομία δεν μοιάζει να κάνει τίποτα αυτή η κυβέρνηση ας παίξει φουλ επίθεση στο θέμα της κάθαρσης. Αν υπάρξει μποτιλιάρισμα έξω από τον Κορυδαλλό τους επόμενους μήνες ίσως η τύχη της να μην έχει προδιαγραφτεί. Ίσως έτσι να της δοθεί πίστωση χρόνου μέχρι να σκεφτεί κάτι παραπάνω από το πρωτογενές πλεόνασμα και την μελέτη του Λένιν για να βάλει μπρός την μηχανή.

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/01/2014 17:33:25

    Νέος μηχανικός είμαι και δεν έχει άδικο, απλά το πανηγύρι στήθηκε υπέρ συγκεκριμένης ειδικότητας και γύρω από συγκεκριμένη φούσκα της Ελληνικής οικονομίας.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 13/01/2014 18:01:45

      Ως γνωστόν, μηχανικοί στην Ελλάδα είναι μόνο οι Πολιτικοί Μηχανικοί!

  8. Αγρότης avatar
    Αγρότης 13/01/2014 18:49:40

    Υπάρχουν και αυτοί του...δημοσίου. Επιστήμονες...και όχι μόνον.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/01/2014 18:52:28

    Ότι και να λέμε, η κάθαρση ΔΕΝ είναι στα χέρια του Σαμαρά. Αυτός θέλει και αφήνει τους δικαστές να κάνουν τη δουλειά τους. Αυτοί είναι οι υπεύθυνοι για το πως και πόσο γρήγορα θα προχωρήσουν οι υποθέσεις. Η κυβέρνηση μόνο το νομοσχέδιο για άμεση δήμευση προ της δίκης πρέπει να περάσει στη βουλή και τέλειωσαν οι ευθύνες της για όσα βγαίνουν ή θα βγουν από εδώ και πέρα.

  10. cp avatar
    cp 13/01/2014 20:53:34

    Εκτός από την ελάχιστη αμοιβή που καταργήθηκε ,οι εργολήπτες δεν είχαν ΠΟΤΕ ελάχιστη αμοιβή αφού το σύστημα ήταν μειοδοτικό !!!!!!! Ενελώς ανακριβές. Μόνο μια περίοδος υπήρξε με γτον μαθηματικό τύπο για μερικά χρόνια αλλά και τότε το έργο κατακυρωνόταν με έναν μαθηματικό τύπο.
    Τέλος -αυτό που διαφεύγει από πολλούς-είναι ότι μια φτηνή και κακή μελέτη ΕΚΤΟΞΕΥΕΙ το κόστος κατασκευής .Για αυτό στις περισσότερο ανεπτυγμένες χώρες οι μελέτη είναι ποσοστο επί του προυπολογισμού .Μην τρελλαθούμε εντελώς............

  11. Geros avatar
    Geros 13/01/2014 20:54:39

    Όχι ρε φίλε , μόνο 200 δις? 500 δις τουλάχιστον! Και όχι σε ένα μήνα , σε 5-6 μέρες το πολύ (7-8 αν πέσει μέσα Σαββατοκύριακο)
    Σοβαρά τώρα , από που προκύπτει πως με τον Σαμαρά , τον Τσίπρα , ή τον Ιησού Χριστό στο τιμόνι της χώρας θα μπουν 200 δις στο ταμείο?
    Υπάρχει τέτοια μελέτη στον ΣΥΡΙΖΑ μήπως?
    Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις υπέρ ενός τέτοιου νούμερου? Σοβαρά όμως , όχι χαζομάρες του στιλ "αφού χρωστάμε 300 άρα τα 200 είναι σε λογαριασμούς".
    Φιλε , αν δεν ήσουν ένα στημένο Συριζάκι που σκορπάει ανεδαφικές αρλούμπες στο διαδίκτυο για να τα μηδενίζει όλα, θα είχες πολύ γέλιο.

    Υ.Γ. 1
    Το "200.000 θέσεις εργασίας μέχρι τον Μάιο" σε έδωσε μεγάλε, το παράκανες .... Είπαμε, η δουλειά σου είναι να τρολάρεις με ηλιθιότητες αλλα όχι τόσο!
    Υ.Γ.2
    Άντε , περιμένω απάντηση
    1. Από εσένα
    2. Από εσένα, όμως με τα αλλα 10 nicks που χρησιμοποιείς εδώ μέσα.
    3. Από τα υπόλοιπα τρολ της τρολοπαρέας που δυστυχώς έχει ενσκήψει στο site.

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Geros 13/01/2014 22:20:26

      Τι ασχολείσαι μαζί του και χαλάς τη ζαχαρένια σου? Αφου βλέπεις, είναι επιπέδου λούνα παρκ! Χα, χα!
      Κάπου από την Εκάλη θα γράφει ή απ' το Κωλωνάκι, με τα λεφτά του μπαμπά!..

      • Αris1 avatar
        Αris1 @ Θόδωρος 17.06.2014 14/01/2014 15:27:42

        Αυτό το Κωλω-νάκι μ' αρέσει ιδιαίτερα φίλε Θόδωρε.
        Και τώρα που είμαι πια παπούς τα λεφτά του μπαμπά μου πιάνουν τόπο!
        Πέστα στον γέρο-συνάδελφο να μη με αποστομώνει με ακλόνητα και τόσο τκμηριωμένα επιχειρήματα χάνοντας τον πολύτιμο χρόνο της σοφίας του μαζί μου...

        • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
          Θόδωρος 17.06.2014 @ Αris1 15/01/2014 07:48:54

          Αν είστε όπως λέτε μεγάλης ηλικίας, δεν σας απευθύνθηκα σωστά.
          Αλλά αυτά που λέτε (200,000 θέσεις εργασίας μέχρι τον Μάϊο, ληστείες 300bn €) δεν στέκουν.. Γι' αυτό και τα χαρακτήρισα "επιπέδου νηπιαγωγείου" και αφέλειες νεαρών βολεμένων. Δεν λειτουργεί έτσι ο κόσμος που ζούμε.
          Στην ηλικία σας θα 'πρεπε να το ξέρετε αυτό, αν σκεφτείτε καθαρά και ήρεμα.

          Οι κίνησεις κάθαρσης (του θετικού αποτελέσματος αναμενομένου οπωσδήποτε, αλλιώς κάναμε μια τρύπα στο νερό) είναι αρκετά ενθαρρυντικές για την κατάσταση που ζούμε.
          Και θα έχουν αποτέλεσμα και ξέρετε γιατί? Γιατί ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΨΕΙ ΞΑΝΑ τον κόσμο και να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ την κάθαρση, αφού την άρχισε κιόλας?! Θα 'ναι καθαρή πολιτική αυτοκτονία!

          Υ.Γ. Στην ηλικία σας όντως το διασκεδάζεις το Κωλωνάκι.. δε λέω..

  12. cp avatar
    cp 13/01/2014 20:56:24

    *Εκτός από την ελάχιστη αμοιβή ΜΕΛΕΤΗΣ-ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ

  13. Anderson avatar
    Anderson 13/01/2014 21:48:28

    Μιλάμε για ΜΑΧΗ εναντια στη διαφθορά και στη διαπλοκή. Με το σταυρό στο χέρι και βάλε! Και νέα πρόσωπα.
    Πχ εδω
    Βασιλική Τζότζολα: Πώς το ελληνικό δημόσιο έκανε τα πάντα για να την διορίσει http://www.iefimerida.gr/node/138566#ixzz2qJG0rPsO

    • factorx avatar
      factorx @ Anderson 13/01/2014 22:06:09

      Φοβερό !!!! ανακάλυψες την διαπλοκή και το μοναδικό διορισμό της ΝΔούλας χα χα χααααα

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Anderson 13/01/2014 22:51:39

      Ανευρέθη κουκουβάγια στην Αθήνα.
      Και αγελάδα στην Καλκούτα.

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/01/2014 23:04:40

    ''Ο Πολεμιστης του Φωτος πρεπει να εχει παντα χαραγμενους στο μυαλο του τους 5 κανονες της μαχης που εγραψε ο Τσουανγκ Τζου 2 1/2 χιλαδες χρονια πριν.
    1}Η πιστη:Πρινς αντιμετωπισει μια μαχη ειναι απαραιτητο να πιστευει στο λογο του αγωνα
    2}Ο συντροφος :Διαλεξε τους συμμαχους σου και μαθε να αγωνιζεσαι συλλογικα,γιατι κανεις δεν κερδιζει μονος του εναν πολεμο.
    3}Ο χρονος .Μια μαχη το χειμωνα ειναι διαφορετικη απάυτη το καλοκαιρι,ο καλος πολεμιστης ,για να μπει στη μαχη ,παιρνει υποψη του την καταλληλη στιγμη.
    4}Ο χωρος :Δεν παλευουμε με τον ιδιο τροπο σε στενο και σε μια πεδιαδα.Παρε υποψη σου αυτο που υπαρχει γυρω σου και διαλεξε τον καλυτερο τροπο για να κινηθεις.
    5}Η στρατηγικη :Ο καλυτερος πολεμιστης ειναι εκεινος που καταστρωνει τη μαχη του''.Απο το ''Ο Πολεμιστης του Φωτος'' του Paulo Coelho Εκδ Λιβανη.
    Προσωπικα δεν δισταζω να απονειμω τον τιτλο του ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ στον Α.Σαμαρα .Του αξιζει !

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ Ραβινος 14/01/2014 12:45:42

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ραβίνε, αν και θα σε προτιμούσα Αρχιμανδρίτη .

  15. Sabmarine avatar
    Sabmarine 14/01/2014 09:14:17

    Ευκολο να γινει καθαρση ,με τετοια διαπλοκη παντου εναν νομο ψυφησε περσι το υπουργειο ναυτιλιας και ακομα δεν εχουν κανει ενα προεδρικο διαταγμα ,γιατι αντιδρουν καποιοι Αξιωματικοι απο το Λιμενικο σωμα που ειναι στην ιδια θεση 15 χρονια με οτι αυτο συμενει λες και ειναι αναντικαταστατοι.Και δεν βγαινει ο υπουργος ναυτιλιας να τους στειλει απο εκει που ηρθαν,πρεπει ναα θελουν ολοι την καθαρη ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξηοσες καλες προθεσεις και να εχει

  16. Marsal avatar
    Marsal 14/01/2014 13:57:11

    Εξαιρετικό κείμενο αφιερωμένο σε όλοι όσοι βιάστηκαν να κρίνουν και να κατακρίνουν έναν άνθρωπο σαν τον Σαμαρά. Ελπίζω όλη αυή η χαβούζα να μην το καταπιεί και να δούμε άσπρη μέρα.

  17. Ήρων avatar
    Ήρων 14/01/2014 14:00:07

    Αν δεν είχαμε περάσει όλη αυτή την κατάσταση, ο προβληματισμός σήμερα θα ήταν σε ποια πλατεία να στήναμε τον ανδριάντα του Σαμαρά. Έχει πετύχει τόσα πολλά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και μόνο κάτι τέτοι θα χρειαζόταν.

  18. Vivi avatar
    Vivi 14/01/2014 14:03:22

    Μπορεί η Ελλάδα σε πολλές φάσεις της σύγχρονης ιστορίας της να ήταν άτυχη όμως, στην δυσκολότερη των τελευταίων ετών, στάθηκε τυχερή που στο τιμόνι της χώρας είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Πρόεδρε μαζί σου!

  19. Leyla avatar
    Leyla 14/01/2014 14:07:44

    Αφιερωμένο σε όσους βιάστηκαν να κρίνουν. Ο Σαμαράς έχει μάθει να δουλεύει μεθοδικά και με πρόγραμμα. Ελπίζω ο χρόνος να είναι αρκετός για να καταφέρει να βάλει το νερό στ'αυλάκι της κάθαρσης και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρει.

    • tassos avatar
      tassos @ Leyla 14/01/2014 21:59:37

      Εδώ δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσουμε.........

  20. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 15/01/2014 10:19:57

    ......Ειπόντος τινός: «Ω, Λεωνίδα, προς πολλούς μετ' ολίγων διακινδυνεύσων ούτως πάρει;»
    Λεωνίδας έφη: «Ει μεν οίεσθέ με τω πλήθει δειν πιστεύειν, ουδ' η πάσα Ελλάς αρκεί -βραχεία γαρ μοίρα του εκείνων πλήθους εστίν- ει δε ταις αρεταίς, και ούτος ο αριθμός ικανός!» .....


    (Πλούταρχος, Λακωνικά Αποφθέγματα)