#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάηκε το φοινικόδασος στην Πρέβελη – Ενας νεκρός στο Ρέθυμνο



Ανυπολόγιστη είναι η καταστροφή στην Πρέβελη Ρεθύμνου, καθώς το σπάνιο φοινικόδασος της περιοχής, το δεύτερο μεγαλύτερο της Κρήτης, έγινε στάχτη. Οι φλόγες απείλησαν και την ιστορική Μονή Πρεβέλης.

Το υπουργείο Περιβάλλοντος ανακοίνωσε ότι σε συνεργασία με την περιφέρεια Κρήτης και τη Διεύθυνση Δασών Ρεθύμνου θα λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την αποκατάσταση του σημαντικού οικοσυστήματος, εκταμιεύοντας τους αναγκαίους πόρους και από το Ειδικό Ταμείο Εφαρμογής Ρυθμιστικών και Πολεοδομικών Σχεδίων (ΕΤΕΡΠΣ).

Την Τετάρτη συγκαλείται σύσκεψη στη Νομαρχία Ρεθύμνης υπό την προεδρία του Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας Κρήτης, όπου θα οριστικοποιηθούν τα πρώτα μέτρα, (διαχειριστικά, δασοκομικά, οικονομικά κ.α.) για την αποκατάσταση της καμένης έκτασης, σε πρώτο στάδιο, και για τους περαιτέρω χειρισμούς που απαιτούνται να εφαρμοστούν.

Ένας 55χρονος βρέθηκε την Κυριακή νεκρός σε αγροτική τοποθεσία έξω από το χωριό Ροδάκινο, στο Ρέθυμνο Κρήτης, όπου μεγάλη πυρκαγιά έκαψε τις προηγούμενες ώρες χιλιάδες στρέμματα χορτολιβαδικής έκτασης.Η σορός μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Ρεθύμνου για να διεξαχθεί ιατροδικαστική έρευνα και να διαπιστωθούν τα αίτια του θανάτου του. Μία από τις περιπτώσεις που εξετάζονται είναι ο άτυχος άνδρας να τραυματίστηκε από άγνωστη αιτία και να έχασε τη ζωή του από τον καπνό και τις αναθυμιάσεις.

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, η φωτιά στο Ροδάκινο έχει τεθεί υπό μερικό έλεγχο. Στο σημείο επιχειρούν 14 άνδρες με 7 οχήματα
Σε χαράδρες και στην κορυφογραμμή της θέσης Κάστρο, βόρεια της Καρύστου, εξακολουθεί να κατακαίει η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε το βράδυ του Σαββάτου στην περιοχή.

Επί τόπου επιχειρούν 75 πυροσβέστες με 34 οχήματα, 39 άτομα πεζοπόρο τμήμα και τέσσερα ελικόπτερα. Νωρίς το πρωί επιχείρησαν ρίψεις δύο πυροσβεστικά αεροσκάφη, αλλά αποσύρθηκαν λόγω των ισχυρών ανέμων, έως και 9 μποφόρ, που πνέουν στην περιοχή.
Όπως δήλωσε ο αντιδήμαρχος Καρύστου Αντώνης Πολυχρονίου, οκτώ σπίτια έχουν καεί.

Η πυρκαγιά ξεκίνησε το βράδυ του Σαββάτου από τους οικισμούς Μεκουνίδα, Μύλοι, Γραμπιά. Επεκτάθηκε στον οικισμό Πηγαδάκια και νωρίς το πρωί της Κυριακής στον Αετό.


Στο «κόκκινο» πολλοί νομοί της χώρας

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, το τελευταίο 24ωρο εκδηλώθηκαν 83 δασικές πυρκαγιές σε όλη τη χώρα. Εξαιρετικά μεγάλος είναι και σήμερα, Δευτέρα, ο κίνδυνος εκδήλωσης πυρκαγιάς σε πολλούς νομούς της χώρας, καθώς μέχρι το μεσημέρι θα συνεχίσουν να πνέουν ισχυροί άνεμοι.


Στο «κόκκινο» βρίσκονται: Αθήνα, Ανατολική Αττική, Δυτική Αττική, Πειραιάς, Βοιωτία, Εύβοια, Αργολίδα, Αρκαδία, Κορινθία, Λακωνία, Λέσβος, Σάμος, Χίος, Κυκλάδες, Ηράκλειο, Ρέθυμνο, Λασίθι, Χανιά, Έβρος και Χαλκιδική.

Για να περιοριστούν οι πιθανότητες εκδήλωσης πυρκαγιάς απαγορεύεται η διέλευση οχημάτων και η παραμονή εκδρομέων σε εθνικούς δρυμούς, δάση και ευπαθείς περιοχές.

Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας καλεί τους πολίτες να αποφεύγουν ενέργειες που μπορεί να προκαλέσουν πυρκαγιά από αμέλεια, όπως ρίψη αναμμένων τσιγάρων, κάψιμο ξερών χόρτων και κλαδιών, χρήση μηχανημάτων που προκαλούν σπινθήρες όπως δισκοπρίονα, συσκευές συγκόλλησης κλπ.

Σε περίπτωση που αντιληφθούν πυρκαγιά παρακαλούνται να ειδοποιήσουν την Πυροσβεστική στον κλήσης 199.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 23/08/2010 14:14:07

    Ακόμα να παραιτηθεί ο Καραμανλής;

    Έτσι καλά τους τα χώνει ο Χρυσοχοϊδης που κρύβονται... μου θέλανε και ονομασία προστασίας του πολίτη

  2. Ελβίρα avatar
    Ελβίρα 23/08/2010 14:17:58

    Διερωτήθηκε άραγες κανείς το λόγο για τον οποίο τόσες πολλές φωτιές, στο τέλος του καλοκαιριού κυρίως, πέρασαν στα ψιλά γράμματα σχεδόν απ όλα τα κανάλια? Το Φοινικόδασος στην Κρήτη δεν ήταν μια απλή φωτιά, ήταν μια καταστροφή. Η φωτιά στην Κάρυστο, στη Σάμο... όλες αυτές οι φωτιές ήταν και μεγάλες και καταστροφικές , τόσο για το περιβάλλον όσο για τον τουρισμό αλλά και όσο για τις ίδιες τις περιουσίες των κατοίκων.
    Γιατί οι φωτιές αυτές πέρασαν στα ψιλά γράμματα των καναλιών, με την έννοια ότι δεν είχαν ρεπορτάζ απ το πρωί ως το βράδυ?
    Μια πρώτη απάντηση σ αυτό θα ήταν το ότι οι φωτιές αυτές δεν ήταν τόσο μεγάλες όσο εκείνες της Ηλείας πριν από δύο χρόνια. Σ αυτό συμφωνούμε όλοι. Κι ας συμφωνήσουμε επι πλέον οτι ήταν μικρότερης εμβέλειας κατά έστω και 60 ή και 70 τις εκατό.
    Η προβολή τους ήταν όμως μικρότερη απο τα κανάλια κατά 60 ή 70 τις εκατό
    ή μήπως ήταν κατά πολύ μικρότερη, δεδομένου οτι κάλυπτε ένα μέρος μόνο των δελτίων ειδήσεων , τη στιγμή που πριν από δύο χρόνια η ίδια προβολή κάλυπτε όλο το εικοσιτετράωρο?
    Στο σημείο αυτό θα πρέπει να δώσουμε απαντήσεις σε δύο τουλάχιστον ερώτήματα
    1.Τίνος το παιχνίδι παίζουν τα ΜΜΕ, πώς κατάφερε το ΠΑΣΟΚ να τα αλλώσει όλα και ποιός είναι ο ρόλος της ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΕΣΥΕΑ?
    2. Τι κόμμα είναι τελοσπάντων αυτό το ΠΑΣΟΚ που καταφέρνει να τα αλλώνει όλα?

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Ελβίρα 23/08/2010 14:25:21

      MME και πασοκάρα χέρι χέρι... μέσα μαζικής εξημέρωσης

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Ελβίρα 23/08/2010 18:36:11

      μεχρι τους 40 νεκρους εχουμε ακόμα...

  3. zackii avatar
    zackii 23/08/2010 19:28:00

    'Οταν έχει ξεπουληθεί όλη η Ελλάδα θα τα θυμηθούν τα κανάλια, Παπαγιάννηδες κλπ. Μέχρι τότε δώστε τα λεφτά σας γιατί κινδυνεύουμε και..τουμπεκί

  4. azxc avatar
    azxc 23/08/2010 19:44:13

    για όσους έχουν πάει Πρέβελη, σφίγγεται η ψυχή τους, μιλάμε για απίστευτη τραγωδία..αλλά όπως λέει και ο ποιητής "αυτός ο μαύρος τόπος θα πρασινίσει κάποτε"..
    τώρα για την προβολή της καταστροφής σε επιλεγμένα καταπράσινα νησιά(Κεφαλονιά, Σάμο, Κύθηρα)
    Σήμερα φιλοκυβερνητική εφημερίδα μιλούσε για 11 μποφώρ στην Κρήτη (κυκλώνας και τυφώνας μαζί δηλ.)..ο στρατηγός άνεμος έγινε στρατάρχης και πλανητάρχης μαζί.

  5. Ελβίρα avatar
    Ελβίρα 23/08/2010 20:52:09

    Σαν Ελβίρα που έγραψε τόσα πολλά θα περίμενα περισσότερες βαθυστόχαστες σκέψεις απ όλους σας. Γι αυτό άλλωστε δεν γράφουμε εδώ? Περιμένω σκέψεις κι απόψεις απ όλους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ελβίρα 23/08/2010 20:58:43

      "Οι άνθρωποι είναι μια αγέλη λύκων που κυνηγάει λυσσαλέα αυτούς που θα μπορούσαν να τη βοηθήσουν", (Ζίγκμουντ Φρόυντ).

    • The Saint avatar
      The Saint @ Ελβίρα 23/08/2010 21:12:12

      Σαν τι ακριβώς να ...βαθυστοχαστούμε? Τα ίδια έχουμε κάθε καλοκαίρι. Και τα ίδια ακούμε κάθε καλοκαίρι. Αμιγώς πολιτικά μιλώντας τις φωτιές τις βάζει η αντιπολιτευση (λένε).
      Γενικώς μιλώντας τις φωτιές τις βάζουν συγκεκριμένα κέντρα οιονομικών συμφερόντων, αφού όπως προαναφέρθηκε μπαίνουν σε περιοχές φιλέτα.
      Φιλέτα τα οποία αναμένεται οσωνούπω να καρπωθούν ολοι αυτοί που περιμένουν πώς και πώς το γενικό ξεπούλημα που θέλει να εφαρμόσει το GAP...
      Αντε να έχουν ανάψει και μερικές απο τις 80 περίπου σύνολο, απο άρρωστους πυρομανείς, και κάποιους καραμπουρτζόβλαχους, που τσακώνονται γιά τα χωράφια τους...

      Αυτά είναι... Ενα κι ένα κάνουν δύο... Τι να βαθυστοχαστούμε αγαπητή Ελβίρα? Το ότι δεν έχουμε επαρκεί πυροσβεστικές δυνάμεις(προσωπικό και μέσα)? Τα ξέρουμε... Και που τα ξέρουμε? Εγινε κάτι? Πήγε ποτε καμμιά αρμόδια κυβέρνηση φυλακή? Εστειλαν κανέναν απο όσους ελάχιστους έπιασαν στο ίδιο το δάσος που έβαλαν φωτιά να τον κάψουν ζωντανους στα κάρβουνα γιά παραδειγματισμό?
      Λοιπόν?

    • The Saint avatar
      The Saint @ Ελβίρα 23/08/2010 21:17:00

      Σαν τι ακριβώς να ...βαθυστοχαστούμε? Τα ίδια έχουμε κάθε καλοκαίρι. Και τα ίδια ακούμε κάθε καλοκαίρι. Αμιγώς πολιτικά μιλώντας τις φωτιές τις βάζει η αντιπολιτευση (λένε).
      Γενικώς μιλώντας τις φωτιές τις βάζουν συγκεκριμένα κέντρα οιονομικών συμφερόντων, αφού όπως προαναφέρθηκε μπαίνουν σε περιοχές φιλέτα.
      Φιλέτα τα οποία αναμένεται οσωνούπω να καρπωθούν ολοι αυτοί που περιμένουν πώς και πώς το γενικό ξεπούλημα που θέλει να εφαρμόσει το GAP...
      Αντε να έχουν ανάψει και μερικές απο τις 80 περίπου σύνολο, απο άρρωστους πυρομανείς, και κάποιους καραμπουρτζόβλαχους, που τσακώνονται γιά τα χωράφια τους...

      Αυτά είναι... Ενα κι ένα κάνουν δύο... Τι να βαθυστοχαστούμε αγαπητή Ελβίρα? Το ότι δεν έχουμε επαρκείς πυροσβεστικές δυνάμεις(προσωπικό και μέσα)? Τα ξέρουμε... Και που τα ξέρουμε? Εγινε κάτι? Πήγε ποτε καμμιά αρμόδια κυβέρνηση φυλακή? Εστειλαν κανέναν απο όσους ελάχιστους έπιασαν στο ίδιο το δάσος που έβαλαν φωτιά να τους κάψουν ζωντανους στα κάρβουνα γιά παραδειγματισμό?
      Λοιπόν?

      • The Saint avatar
        The Saint @ The Saint 23/08/2010 21:18:17

        Ζητώ συγγνώμη, το πάτησα δύο φορές παρακαλώ τον αρμοδιο admin να διαγράψει το πρώτο