#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2010 08:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάηκε η Αθήνα , αλλά η Τρόϊκα ζητάει και άλλα μέτρα κατά των εργαζομένων



Δεν έχουν τελειωμό όπως φαίνεται οι πιέσεις κατά της ελληνικής κοινωνίας με απλό θεατή την κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου. Λίγα μόνο 24ωρα μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου για τα εργασιακά που θεσμοθετεί για πρώτη φορά τις επιχειρησιακές συμβάσεις και καταργεί κάθε έννοια προστασίας των εργαζόμενων η Τρόικα, με διαφορετική προσέγγιση από ΔΝΤ και Κομισιόν, ανοίγει και πάλι το θέμα. Δεν φτάνει δηλαδή που η κοινωνία βρίσκεται στα όριά της και όλοι συζητούν αν θα έχουν δουλειά αύριο και με τι μισθό έρχονται τώρα οι δανειστές και ζητούν από την κυβέρνηση να επαναφέρει το θέμα. Είναι εντυπωσιακό, μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ψηφίστηκε ο νόμος Κατσέλη, διαγράφηκε ένας ακόμη κυβερνητικός βουλευτής, κάηκε όλη η Αθήνα και οι τροϊκάνοι ζητούν αλλαγές. Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για γκρίνια κυρίως στην Κομισιόν σχετικά με τις ρυθμίσεις που αφορούν το νέο καθεστώς γύρω από τις συμβάσεις και της δυνατότητας επέκτασης των κλαδικών συμβάσεων σε εργασιακούς χώρους που δεν εκπροσωπούνται στη συλλογική διαπραγμάτευση.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στελέχη της Κομισιόν πιέζουν ξανά την κυβέρνησης να προχωρήσει σε διορθωτικές κινήσεις με νέο νόμο που πρέπει να περάσει μέσα στον Ιανουάριο. Θέτουν μάλιστα θέμα μη χορήγησης της τέταρτης δόσης του δανείου αν δεν καταργηθεί η επέκταση ισχύος των κλαδικών συμβάσεων εργασίας στις επιχειρήσεις και στους εργαζομένους που δεν εκπροσωπούνται στις συλλογικές διαπραγματεύσεις.

Μια τέτοια προοπτική θα άνοιγε διάπλατα το δρόμο για μειώσεις μισθών ακόμη και κάτω από τα 740 ευρώ που έβαλε η κυβέρνηση ως κατώτερο πλαφόν. Ετσι, ακόμη και η όποια προσπάθεια να “μαλακώσει” ο νόμος – έκτρωμα τινάζεται στον αέρα από την επιμονή των Κομισάριων να καταλυθούν πλήρως τα εργασιακά δικαιώματα.

Από την Ουάσιγκτον οι ανταποκριτές μεταδίδουν ότι το θέμα δεν συζητήθηκε στη συνεδρίαση του ΔΝΤ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ανοίξει στο μέλλον. Απλά οι του ΔΝΤ εμφανίζονται πιο χαλαροί και αφήνουν την Κομισιόν να κάνει τη βρόμικη δουλειά.

Το πρόβλημα, πάντως, δεν είναι μόνο οι απαιτήσεις της Κομισιόν στο ζήτημα των επιχειρησιακών συμβάσεων. Είναι ότι πιέζουν να μπει ακόμη πιο βαθιά το μαχαίρι στην πλάτη ελληνικής κοινωνίας η οποία είναι κλινικά νεκρή.

Είναι σοβαρότατο γεγονός να ψηφίζεται ένα τόσο επώδυνο νομοσχέδιο και λίγες ώρες μετά να έρχονται οι δανειστές και να ζητούν νέο νόμο. Οπως επίσης είναι σοβαρό η κυβέρνηση να μη μπορεί να σταθεί στα πόδια της, να στυλώσει τα πόδια της και να πει “ως εδώ”. Υπό το φόβο και τον εκβιασμό της χορήγησης των δόσεων, κάθε φορά που έρχεται η ώρα να εκταμιευτούν τα λεφτά οι δανειστές εγείρουν νέες απαιτήσεις. Το Δεκέμβριο σάρωσαν τα πάντα και μας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό να κάνουμε αλλαγές μέχρι το Μάρτιο. Τώρα, με τον Μάρτιο να πλησιάζει ξαναζητούν ακόμη χειρότερα μέτρα.

Και η ερώτηση είναι μέχρι πότε θα συνεχιστούν οι πιέσεις. Ο λαός -έστω κι άθελά του- δέχθηκε ένα Μνημόνιο το Μάιο το οποίο μήνα με το μήνα αλλάζει προς το χειρότερο. Πότε δηλαδή θα ικανοποιηθούν οι ορέξεις της τρόικας η οποία σαν αδηφάγο τέρας τρώει τις σάρκες της Ελλάδας και η κυβέρνηση κάνει πως δεν καταλαβαίνει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/12/2010 08:41:43

    Η φασιστική μπότα δεν πρόκειται να πάψει να μας πατάει ολοένα και δυνατότερα, όσο δεν παίρνουμε την απόφαση ότι αυτή η κατάσταση δεν αντιμετωπίζεται μόνο με θεσμολαγνικές "αβρότητες" και με από του καναπέως (ή του πληκτρολογίου) διαμαρτυρίες.

  2. undercover gpr avatar
    undercover gpr 20/12/2010 09:10:00

    Κι ο Πασόκοι το βιολί τους : h**p://www.euro2day.gr/news/market/123/articles/618801/Article.aspx

    Μετά το ποπ δεν έχει στοπ...

  3. Tem avatar
    Tem 20/12/2010 09:19:42

    Αναμενόμενα και αυτά και ακόμα περισσότερα μέτρα. Η κατάσταση μόνο με ανατροπή αντιμετωπίζεται.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Tem 20/12/2010 14:59:23

      ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΩΡΑ!!!!!
      ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..!!
      Παραθετω αποσπασμα απο παλαιοτερο σχολιο μου, που παντα ειναι
      ΕΠΙΚΑΙΡΟ

      "Τωρα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ περισσότερο απο κάθε αλλη φορα να γινουν Συλλαλητηρια ΜΕΓΙΣΤΗΣ διαρκειας, να είμαστε ετοιμοι για
      ολα, μιας κι εχουμε να κάνουμε με επικίνδυνη και υπουλη κυβερνηση..
      ΑΛΛΑ!!!! Μην ξεχνάτε 1) οτι η Ελλαδα ειναι δική μας, κι οχι των πασοκων/τροικανών, αρα εχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να την προστατευσουμε
      κάνοντας τους ΕΜΕΙΣ πόλεμο και διώχνοντάς τους με κλωτσιές!!
      2) Ειμαστε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!!!!
      ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΤΩΡΑ!!!!! "

      " ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ κατι να γινει σαν
      απο μηχανης θεος να εμφανιστει κατι….
      ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, απο το ποστο του ο καθενας να κανει
      ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ για να ριξουμε την προδοτικη κυβερνηση!!
      Εφοσον η κυβερνηση ΔΕΝ εκτελει τις εντολες
      του λαου, αλλα και ΠΑΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ και ΤΟ ΛΑΟ….. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ!!!!!!!!!!!
      Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΡΑ!!!!!

  4. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 20/12/2010 10:05:20

    Λεφτα υπαρχουν,επανεκινηση της οικονομιας,δεν θα αυξηθει το ΦΠΑ,θα προστατεψουμε το ελαχιστο εισοδημα,δεν θα θιγουν οι συνταξεις και οι κατωτεροι μισθοι,δεν θα θιγουν τα εργασιακα δικαιωματα,κτλ,κτλ...Αυτα ελεγαν οι απαταιωνες του πασοκ για αυτο και βγηκαν.Αυτα για τα παπαγαλακια που λενε περι..δημοκρατιας,εκλογων και πως εμεις τους βγαλαμε.Με ψεμματα και απατες κατελαβαν την εξουσια και με την συνδρομη των Μ.Μ.Εξαπατησης..Δεν εχουν καμμια διαφορα με την δικτατορια και οι μεθοδοι τους για την υφαρπαγη της εξουσιας ειναι χειροτεροι απο την οποιαδηποτε χουντα.Τωρα εχουμε χρεος να βγουμε ολοι στους δρομους και απαιτησουμε πλεον την παραιτηση της κυβερνησης των εθνοπροδοτων.

  5. Μisha avatar
    Μisha 20/12/2010 11:50:30

    Η μαχητικότητα των συγκεντρωμένων της 15ης Δεκεμβρίου , οι οποίοι δεν εγκατέλειπαν τη συγκέντρωση παρά τις αλλεπάλληλες δολοφονικες επιθέσεις των ΜΑΤ και τών ασφαλιτών , αλλά ανασυντάσσονταν και επέστρεφαν μετά από κάθε ντου των πραιτωριανών δειχνει πως τα πράγματα έχουν μια ποιοτική αλλαγή μεγάλης κλίμακας.
    Και δε μιλάμε για τους «γνωστούς άγνωστους -λεγε με ΓΑΔΑ» αλλά για ανθρώπους της διπλανής πόρτας, γιαγιάδες και παππούδες, νοικοκυρές , εργαζόμενους και συνταξιούχους ...

    Στην Κερατέα είναι στο δρόμο απέναντι στις κατοχικές δυνάμεις όλα τα Μεσόγεια , από τους δημάρχους , τον Μητροπολίτη π.Νικόλαο και τους ιερείς μέχρι τα παιδιά του Γυμνασίου. Και οι μάχες δινονται με όρους πολεμικών επιχειρήσεων.(κάμερες νυχτός, ελικόπτερα, θωρακισμένες αυρες , κανονια νερού μαζί με 600 πανοπλους μπάτσους)

    Το δυστύχημα είναι πως οι πολιτικάντηδες παρερμήνευσαν και την αποχή στις δημοτικές, παρερμήνευσαν και τις αυτοαμυντικές συμπεριφορές έναντι των φυσικών προσωπων, φορέων της πολιτικής εξουσίας αποδεικνύοντας πως δεν παίρνουν μυρωδιά από τα όσα συμβαίνουν στην κοινωνία.

  6. zackii avatar
    zackii 20/12/2010 12:38:56

    Μου αρέσει που λέμε τα ίδια και τα ίδια. Πάρτε το χαμπάρι. ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΔΝΤ Η ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ. Εμείς τι περιμένουμε? Να τελειώσουμε με αυτούς σύντομα? Αν από χώρες με τουλάχιστον σοβαρούς κατοίκους έφυγε στη δεκαετία, στη ΓΑΠοχώρα με τους πιό ηλίθιους (κατοίκους + πολιτικούς) πότε περιμένετε να φύγει? ...Ακούω προβλέψεις...και όλα καταγράφονται..(γιά μερικούς που ότι @@@κία πουν νομίζουν μετά ότι δεν τη θυμόμαστε.

    • Misha avatar
      Misha @ zackii 20/12/2010 12:53:28

      Zackii
      Αν μείνουμε στον καναπέ δε θα φυγουν ποτέ.
      Αν σηκωθούμε τους διωχνουμε αυριο.

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ Misha 20/12/2010 13:31:04

        Μισα,

        δεν είναι τόσο εύκολο να τους διώξουμε...

        Και όταν βλέπω στη στατιστική υπηρεσία οτι είμαστε η πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε (κατά κεφαλήν) έξοδα για καταναλωτικά αγαθά δεν είμαι αισιόδοξος οτι οι Έλληνες θα σηκωθούν από τον καναπέ...

        Το πολύ-πολύ να σηκωθούν να πάνε ως το Κολωνάκι, να πληρώσουν 15 Ευρώ παρκινγκ, να πιουν καφέ με 7,50 Ευρώ και μετά να σκέφτονται πώς θα βγάλουν τη βδομάδα...

        • Misha avatar
          Misha @ oxi ki etsi 20/12/2010 13:50:11

          Δε χρειάζεται να σηκωθούν οι τρόφιμοι του Ντα Κάπο. Οι άνεργοι, που βλέπουν Μενεγάκη και Μπουμπουκα, φτανουν και περισσεύουν.

          Ήδη εκατομμύρια κόσμος είναι στα όρια του.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 20/12/2010 13:58:18

            Η ψυχολογία του ανέργου είναι πολύ δύσκολα διαχειρίσιμη. Θέλει μεγάλο απόθεμα δύναμης το να βγεις από το τέλμα της απραξίας που σε "σπρώχνει" στην αγκαλιά των Μπουμπούκων και να βγεις στο δρόμο διεκδικητικά. Εκτός αν έχεις φτάσει πια σε σημείο όπου δεν έχεις τίποτε να χάσεις. Τότε όμως, δεν έχεις και τηλεόραση.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Misha 20/12/2010 15:01:07

        ΣΥΜΦΩΝΩ.. ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΡΑ!!!!!!
        Δες και το σχολιο μου επανω

  7. ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ avatar
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ 20/12/2010 12:56:59

    Του έχει ανοίξει για καλά η όρεξη. Στην 3μηνιαία έκθεση αξιολόγησης του ΔΝΤ για την Ελλάδα, απονέμει μεν συγχαρητήρια για την σφαγή μισθών και συντάξεων, επισημαίνεται δε ότι « Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα συλλογής φόρων και τονίζει την αναγκαιότητα περαιτέρω παρεμβάσεων στα Κύρια ασφαλιστικά Ταμεία !». Είναι αχόρταγοι, τρωκτικά και ψεύτες. Πριν λίγο καιρό ο Επικεφαλής του ΔΝΤ στην Ελλάδα ονόματι Τόμσεν είχε δηλώσει ότι «φτάνουν οι Περικοπές των συντάξεων, δεν πάει άλλο πιάσαμε ταβάνι. Να πληρώσουν οι έχοντες και κατέχοντες, οι φοροφυγάδες !». Έχουν το θράσος να έρχονται 3 μήνες μετά και ζητάνε πάλι περικοπές σε Συντάξεις. Είναι το ίδιο αναξιόπιστοι και ψεύτες σαν τους Πολιτικούς. Εκβιαστές και διεθνείς τοκογλύφοι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ 20/12/2010 13:17:29

      Μας μεταχειρίζονται όπως ο πρεζέμπορας τον junkie. Κάθε φορά που πλησιάζει η ώρα της δόσης, αυξάνεται το τίμημα. Μόνη λύση είναι η ριζοσπαστικοποίηση του κόσμου. Είδαμε στην Ουγγαρία (προ Ορμπάν) τι έγινε, όπου διαδήλωναν για δέκα μέρες αδιάκοπα μόνο και μόνο επειδή ο τότε πρωθυπουργός είχε πει σε κομματική σύσκεψη ότι είχε πει ψέματα στο λαό...

      • zackii avatar
        zackii @ Αυριανιστής 20/12/2010 13:58:27

        Περιμένεις να πει ο ΓΑΠ ότι είπε ψέμματα? Εδώ ο ΓΑΠ έλεγε χτες ότι θα σώσει τη χώρα...και θα μείνει στην ιστορία

  8. χ.... avatar
    χ.... 20/12/2010 13:10:05

    ειναι ξεκαθαρο οτι δεν μας υπολογιζουν
    θα πρεπει και εμεις να μην τους υπολογισουμε
    να μην ακουμε τα ελεγχομενα ΜΜΕ τι λεει η κυβερνηση το ΔΝΤ και η ΕΕ και να τους αναγκαδουμε ακομη και με τη βια να φυγουν

  9. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 20/12/2010 14:01:21

    πρωί πρωί έμαθα ότι η εταιρεία που έχει αναλάβει να φτιάξει το ΧΥΤΑ στην Κερατέα λέει ότι δεν πρόκειται να ξεκινήσει τα έργα διότι υπάρχει παρανομία. ο εισαγγελέας έχει δώσει εντολή για αναστολή. για ποιό λόγο είναι διαρκώς εκεί τα ΜΑΤ; θα μπορούσε να φανταστεί κανείς ότι είναι γενική δοκιμή, κάτι σαν πρόβα νυφικού, ενόψει ταραχών.

    αν και δεν πρόκειται να σταματήσω να πηγαίνω στις συγκεντρώσεις, σιγά σιγά απογοητεύομαι, και φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει με πολλούς. απογοητεύομαι κυρίως από το Σαμαρά, πότε θα κάνει το κάλεσμα; όταν θα πέσει γενική συσκότιση; και τα κεράκια θα τα θέλουμε για να ψήσουμε για τρίτη φορά το κατακάθι του καφέ.

    όλοι αναφέρθηκαν στο Χατζηδάκη, και καλώς, κανείς όμως δεν είπε μιά κουβέντα για τη γυναίκα που της κατέβασαν το γκλομπ στο πρόσωπο.

    εξακολουθούμε να είμαστε διαιρεμένοι, κάποιος εδώ μέσα είπε ότι δε θέλουν κάποιους σαν εμένα, κι ότι προφανώς θα συμφωνούσε κι ο Σαμαράς. πάμε δηλαδή πάλι στην ιδεολογική καθαρότητα, η μεγάλη μάζα όμως δεν ενδιαφέρεται πιά για ιδεολογίες, αυτές πεθαίνουν μαζί με την πείνα. τα παιδιά του δεξιού είναι διαφορετικά από αυτά του αριστερού.

    τα μέτρα δε θα τελειώσουν, εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι καθε φορά νέο μνημόνιο, ούτε καν επικαιροποιημένο. τα έχουν όλα ψηφίσει εξαρχής, φυσικά δεν ήταν δυνατόν να μας τα σερβίρουν με τη μία. με δόσεις, μιά χαρά τους βολεύει.

    χάσαμε τη λάμψη από τα μάτια μας, τη χαρά, την προσδοκία για το αύριο. το άυριο έχει γίνει τρομακτικό, δεν εμπνέει, συνθλίβει την καρδιά και τη σκέψη μας.

    Ο κύριος Σαμαράς ακούει;

    • Misha avatar
      Misha @ σιδεράκιας 20/12/2010 15:31:07

      Φίλε Σιδεράκια

      Η απάντηση που ψάχνεις

      h--p://bit.ly/dUqpnf

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/12/2010 14:04:16

    Δεν εννοώ αυτό. Εννοώ ότι οι Ούγγροι ήταν επί δέκα μέρες νυχθημερόν στους δρόμους για μια απλή παραδοχή ενός ψέματος. Με όλα όσα έχουν γίνει εδώ, πόσον καιρό θα έπρεπε αναλογικά να έχουν παραλύσει τα πάντα και να μην κινείται τίποτε;

    Οι Ούγγροι όμως ήταν μαχητικοί, γι' αυτό άλλωστε και ανέδειξαν έναν Ορμπάν στην εξουσία. Δεν ήταν λαπάδες...

  11. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 20/12/2010 15:10:20

    θα τρελλαθώ! ακούω τη συζήτηση για τον προϋπολογισμό και μιλάει ο Παμπούκης.
    Τι να απαντήσεις λέει σε αυτόν που σε ρωτάει γιατί παίρνει 700 ευρώ. Ο παμπούκης αισιοδοξεί διότι λέει λειτουργούν οι δεσμοί της ελληνικής κοινωνίας, οικογένεια, φίλοι. μας λέει δηλαδή να γίνουμε όλοι επαίτες σε συγγενείς και φίλους.

    σφαίρα στο μέτωπο χρειάζονται!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ σιδεράκιας 20/12/2010 15:27:07

      Εκεί βασιζόταν πάντα το κράτος για να βρίσκει άλλοθι για τις ανεπάρκειές του. Δηλαδή, στους ισχυρούς οικογενειακούς δεσμούς που υπάρχουν στην ελληνική κοινωνία, σε αντίθεση με τις βόρειες χώρες όπου λόγω της έλλειψης αυτών των δεσμών υπάρχει δίχτυ προστασίας από τα κράτη.

      Φαντάζεστε λοιπόν ποιο θα είναι το εκρηκτικό αποτέλεσμα της έλλειψης κοινωνικής προστασίας σε συνδυασμό με τη διάλυση της ελληνικής οικογένειας, όπως την απεργάζονται τα κτήνη της τρόικας ομού με τους ντόπιους εντολοδόχους τους...

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Αυριανιστής 20/12/2010 15:35:38

        η διάλυση της ελληνικής οικογένειας δεν είναι εύκολη, οι δεσμοί υπάρχουν πραγματικά και κρατάνε. το θέμα όμως είναι ότι κάποια στιγμή δε θα έχει κανείς να βοηθήσει. και γιατί θα πρέπει εγώ να στηριχτώ στους γονείς μου στην ηλικία που βρίσκομαι;

        και τι να περιμένεις όταν και νέοι βουλευτές ( ο του ΠΑΣΟΚ Καβάλας μιλούσε τώρα ) μιλάνε λέγοντας τα ίδια, τίποτε δηλαδή, ευχολόγια του τύπου να πετύχουν, διότι το ξέρουν και το μισολένε πιά ότι ο κόσμος τους έχει στο στόχαστρο.

        • Misha avatar
          Misha @ σιδεράκιας 20/12/2010 15:44:36

          Aπό το νεο χρόνο θα φερουν και τον νομο για την παντριά των φτερουδων και θα γινουμε ένα απέραντο τραινάκι.Εκει να δεις αλληλοστήριξη...

          :(

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ σιδεράκιας 20/12/2010 15:27:48

      Συμφωνω!! το γρηγοροτερο μαλιστα

  12. vassilis avatar
    vassilis 20/12/2010 15:15:05

    Θα διαφωνησω καθετα στο οτι η τροικα επιμενει για νεα μετρα.Απλα γινεται γνωστο οτι οι πολιτικοι στην Ελλαδα και δη η κυβερνηση θελει να προστατεψει το υπαρχον κατεστημενο και δεν θελει να προχωρησει στην αναδιοργανωση ολων των υπηρεσιων.Τρανταχτο παραδειγμα ειναι η προστασια των κλειστων επαγγελματων συνεχιζει να υπαρχει και μετα την αλλου τυπου απελευθερωση. π.χ.στο επαγγελμα του φαρμακοποιου αφου διατηρει το πληθυσμιακο και τα μετρα τι ειδους απελευθερωση κανει;Αφου λοιπον χαριζομαστε στην εκκλησια ΕΠΕ ,στους κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες,στους καταχραστες δημοσιου χρηματος ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι δεν μας φταιει η τροικα αλλα μοναχα οι πολιτικοι!

  13. αντισταση avatar
    αντισταση 20/12/2010 17:28:58

    Ο δημόσιος τομέας του Ισημερινού και πώς ξεπουλήθηκε,”οι μικροί εφιάλτες” απ’το χώρο της πολιτικής και των ΜΜΕ που πρόδωσαν την ίδια τους τη χώρα.
    Το θύμα που ξύπνησε και ο ένας μετά τον άλλον οι πρόεδροι της χώρας που εγκαταλείπουν τον προεδρικό θώκο,πανικόβλητοιπου εγκατέλειπαν πανικόβλητοι τον προεδρικό θώκο.
    Ο Γκουτιέρες που υποσχέθηκε κοινωνικές παροχές αλλά αποδείχτηκε ο πλέον εξωνημένος πρόεδρος που γνώρισε η χώρα.Ξέχασε όλες τις υποσχέσεις του,παρέδωσε τη χώρα στο ΔΝΤ και επέβαλλε μέτρα ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΗΣ λιτότητας(τι μας θυμίζει,τι μας θυμίζει)
    Η αξιοπρέπεια του λαού του Ισημερινού.Το σύνηθες μέσο φυγής:το ελικόπτερο.
    Το πολιτικό χάος και η επιλογή ενός πολιτικου που προτείνει κάτι διαφορετικό απ’τα συνηθισμένα.
    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΧΡΩΣΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙ
    Ο Κορία που ενημέρωσε πλήρως το λαό του για το είδος του χρέους.
    Το ότι ειναι αδύνατον να μάθεις αυτές τις πληροφορίες απ τα ΜΜΕ γιατί τα ΜΜΕ δεν αποτελουν μέρος της λύσης αλλά μέρος του προβλήματος.
    Το πανούργο σχέδιο του προέδρου του Ισημερινού.Πώς απευθύνθηκε στο λαό του.
    http://www.youtube.com/watch?v=93pVG4cD5IQ