#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2012 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΚΚΕ, το κόμμα σου λαέ!



 Ο θρήνος για τον χαμό του Κιμ Γιονγκ Ιλ μετουσιώθηκε σε ζητωκραυγές για την ανάληψη της εξουσίας της χώρας από τον υιό του Κιμ Γιονγκ Ουν και παράλληλα τιμωρούνται σκληρά εκείνοι που τόλμησαν να μην κλάψουν αρκετά για τον πρόσφατο θάνατο του «Μεγάλου Ηγέτη»!

Η καπιταλιστική προπαγάνδα δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το γεγονός. Αδίστακτα έντυπα όργανα του διεθνούς μονοπωλιακού καπιταλισμού γράφουν αυτές τις ημέρες ότι «οι αρχές της Β. Κορέας τιμώρησαν με εξάμηνες ποινές σε στρατόπεδα εργασιακής εκπαίδευσης εκείνους που δεν συμμετείχαν στις οργανωμένες συγκεντρώσεις θρήνου, αλλά και όσους δεν έκλαιγαν με ειλικρίνεια»! Ταυτόχρονα, το καθεστώς επιστράτευσε τον μηχανισμό προπαγάνδας του προκειμένου να εκθειάσει «τη μεγαλοσύνη του νέου ηγέτη Κιμ Γιονγκ Ουν», ο οποίος διαδέχτηκε τον μπαμπά του και χαρακτηρίστηκε «η ιδιοφυΐα των ιδιοφυϊών».

Η ΚΕ του ΚΚΕ απέστειλε προ ημερών το ακόλουθο συλλυπητήριο μήνυμα για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ: «Η Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην ΚΕ του Κόμματος Εργατών Κορέας, στην ηγεσία της ΛΔ Κορέας και στο λαό της για το θάνατο του Κιμ Γιονγκ Ιλ, Γενικού Γραμματέα του Κόμματος Εργατών Κορέας. Ο λαός της ΛΔ Κορέας έχει δικαίωμα να προχωρήσει στο δρόμο ανάπτυξης που έχει επιλέξει ενάντια στις κάθε λογής ιμπεριαλιστικές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας. Η υπεράσπιση του δικαιώματος αυτού έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα που καιροφυλακτούν οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, εντείνουν την επιθετικότητα και πληθαίνουν τους τυχοδιωκτισμούς τους κατά της ΛΔ Κορέας. Το ΚΚΕ αντιτάσσεται στα σχέδια αυτά. Στέκεται αλληλέγγυο με τον αντιιμπεριαλιστικό αγώνα του Κόμματος Εργατών Κορέας και του κορεάτικου λαού».

Εφόσον αντιτάσσεται το ΚΚΕ, κανείς δεν πρόκειται να πειράξει τον περήφανο λαό της Βορείου Κορέας. Οι παγκόσμιες ιμπεριαλιστικές  δυνάμεις τρέμουν το «τρίγωνο» Αβάνας-Περισσού-Βόρειας Κορέας. Ο σοσιαλισμός είναι υπαρκτός και ευδοκιμεί  στη χώρα μας τώρα που ο ψευδεπίγραφος σοσιαλιστής ΓΑΠ έφυγε, φεύγει, θα φύγει κάποια στιγμή τέλος πάντων. Αφού οι δημοσκόποι επιμένουν ότι το ΚΚΕ έχει 12% και ανοδική τάση ήρθε η ώρα της μετανάστευσης για τους απίστους.  Εναλλακτικά ξεκινάμε για προπόνηση να σπάμε πέτρες στα νταμάρια.

Με άλλη πρόσφατη ανακοίνωση το ΚΚΕ με αφορμή την αποκάλυψη ότι τις φωτιές έβαζαν Τούρκοι πράκτορες επισημαίνει ότι: «Οι αποκαλύψεις Γιλμάζ επιβεβαιώνουν ότι η δράση μυστικών υπηρεσιών ανάμεσα στα καπιταλιστικά κράτη είναι μια συνηθισμένη πρακτική που οι κυβερνήσεις κρύβουν από τους λαούς». Και συνεχίζει: «Ας μην παριστάνουν τους έκπληκτους τα κόμματα του συστήματος που κατηγορούν το ΚΚΕ για συνωμοσιολογία όταν καταγγέλλει τη δράση υπηρεσιών των ιμπεριαλιστικών κέντρων πίσω από διάφορα γεγονότα. Τα δικαιώματα του λαού δεν μπορεί να προστατευτούν αποτελεσματικά όσο η χώρα βρίσκεται ενταγμένη σε ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς και το κράτος υπηρετεί τα συμφέροντα του κεφαλαίου. Αντίθετα θα είναι διαρκώς εκτεθειμένος στους ιμπεριαλιστικούς ανταγωνισμούς και πολέμους».

Ποτέ και κανείς δεν είχε στ’ αλήθεια ακούσει για μυστικές υπηρεσίες στο σοσιαλιστικό μπλοκ. Οι ιστορίες, τα βιβλία και οι ταινίες που έχουμε διαβάσει και δει με πράκτορες των καθεστώτων του ανατολικού μπλοκ είναι αποκυήματα της φαντασίας διεστραμμένων καπιταλιστικών εγκεφάλων. Άλλωστε και στο ΚΚΕ ποτέ δεν έχει γίνει λόγος για πράκτορες, ποτέ δεν έχει κατηγορηθεί κανένας σύντροφος επί αδίκω…

Μάλλον στον Περισσό χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα με αυτό το 12%. Νομίζουν ότι επειδή οι Έλληνες τα πήραν στο κρανίο με τον ΓΑΠ και τα Μνημόνια, θα αφιερώσουν πλέον τη ζωή τους στην ανατροπή των καπιταλιστικών σχέσεων παραγωγής.

Δεν το λένε ούτε μεταξύ τους ότι η άνοδος του ΚΚΕ δεν οφείλεται στην αφύπνιση και ωρίμανση του εργατικού κινήματος, αλλά στην αντίδραση όσων βγαίνουν εκτός οικονομικής ζωής. Δεν το αναλύουν γιατί τότε θα καταρριφθεί η θεωρία των επιγόνων του Μαρξ, που ως γνωστόν είναι αλάνθαστη…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/01/2012 15:52:44

    Θρησκεία του κομμουνισμού. Τίποτε περισσότερο. Έτσι εξηγούνται και τα κωμικοτραγικά στη βόρεια Κορέα με τα στανικά δάκρυα για το θάνατο ενός δυνάστη. Το καθεστώς αυτό πρέπει να ανατραπεί εις όφελος του λαού του και το κομμουνιστικό βορειοκορεατικό κόμμα να μεταλλαχθεί όπως το κινέζικο

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/01/2012 20:02:26

      Προφανώς δεν ξέρεις την ιστορία της Β. Κορέας. Η κάθε οικογένεια εκεί θρηνεί κι από έναν νεκρό που τον σκότωσαν οι Αμερικάνοι. Πέραν τούτου τους έχουν επί 50 χρόνια υπό απειλή ότι θα τους καταστρέψουν. Γι αυτούς τους δυο λόγους ανέπτυξαν τα πυρηνικά και φυσικά επιβιώνει και το καθεστώς.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ anonymous 14/01/2012 20:57:21

        Ενώ εσύ που ξέρεις την ιστορία της Β. Κορέας, για πες μας πόσες φορές περισσότερα ήταν τα θύματα του λοιμού του 90, από τα θύματα στον πόλεμο;

    • Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
      Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/01/2012 21:58:34

      > Έτσι εξηγούνται και τα κωμικοτραγικά στη βόρεια Κορέα με τα στανικά δάκρυα

      Ξεχάσατε μάλλον την "στανική οδύνη" για το χαμό κάποιου μαύρου (με σοβαρές προσπάθειες λευκοποίησης) καλλιτέχνη, ή πιο πρόσφατα του (συν)ιδρυτή εταιρείας ηλεκτρονικών συσκευών και το διαρκές λιβάνισμά των επί εβδομάδες από όλα τα μέσα της δύσης.

      Προφανώς η προπαγάνδα δεν βγαίνει μόνον σε κόκκινο ή μπλέ χρώμα, και δεν είναι πάντα κρατική.

      Ανοίξτε περισσότερο τα μάτια σας ή βγάλτε τα γυαλιά που χρησιμοποιείτε.

      Ο έλεγχος της σκέψης (και των συναισθημάτων) της μάζας ήταν και παραμένει από τους βασικούς στόχους του οποιουδήποτε καθεστώτος.

      Το μόνο εργαλείο που υπάρχει για να αποτραπεί αυτός ο έλεγχος είναι η παιδεία.



      Αυτά που μας φαίνονται "κωμικοτραγικά" είναι ίσως μέθοδος εκπαίδευσης ενός λαού: να μάθει να αγνοεί πενία, πείνα και καταπίεση για το καλό της πατρίδας του (όπως κι αν εννούν το καλό και την πατρίδα οι καθεστωτικοί μηχανισμοί). Πώς θα πάει να σκοτωθεί απέναντι στον εχθρό το φτωχό και πεινασμένο στρατιωτάκι της Β. Κορέας (ή των Η.Π.Α.) αν δεν τον πείσουν ότι πέφτει για το καλό της πατρίδας και των αξιών της στα βορειο-νοτιοκορεατικά σύνορα (ή στο Ιράκ);

      Αλήθεια πώς πείστηκαν να πάνε "εθελοντές" στον πόλεμο της Κορέας οι Έλληνες τη δεκαετία του 1950; Είχαν ακριβή άποψη για τα τεκταινόμενα εκεί; Πήγαν να απελευθερώσουν χαμένες πατρίδες;

      • tsap avatar
        tsap @ Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 15/01/2012 16:59:01

        τα ειπες ολα μπραβο...

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/01/2012 15:59:25

    Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα!

    • Malraux avatar
      Malraux @ εναςάσχετος 14/01/2012 16:14:35

      Ακριβώς.

  3. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 14/01/2012 16:08:15

    Μάλλον στον Περισσό χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα με αυτό το 12%. Νομίζουν ότι επειδή οι Έλληνες τα πήραν στο κρανίο με τον ΓΑΠ και τα Μνημόνια, θα αφιερώσουν πλέον τη ζωή τους στην ανατροπή των καπιταλιστικών σχέσεων παραγωγής.

    Οι κουκουεδες ειναι οι ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ των αγανακτισμενων , αφου θα τους ψηφισει πολυς κοσμος ισα για να γκρεμιστει ο δικοματισμος , φυσικα θα απαξιωθουν και αυτοι στα ματια του ελληνικου λαου αφου δεν εχουν την παραμικρη λυση και στην δυσκολη στιγμη θα λακισουν
    Ο κοσμος ξερει ολων των ρολο , αλλα για να γκρεμισεις το συστημα λαμογιων , πρεπει να το κανεις με τους ορους τους και απο μεσα

    Φυσικα κανενας νοημων ανθρωπος δεν πιστευει τις μαλακιες του ΚΚΕ και τις ιδεολογιες που κουβαλει , ουτε οι ιδιοι δειχνουν να τα πιστευουν
    Τελος ειναι εντελως ανοητο να υποννοειτε καποιοι , οτι ενα αστικο κομμα σε μια συγχρονη δυτικη δημοκρατια , θελει να την ανατρεψει και να εγκαθιδρυσει χουντικο καθεστως τυπου βορειας κορεας
    Ειπαμε να υπαρχει μετρο και λογικη

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Nikos Draxma 14/01/2012 16:18:49

      Ρε συ Νίκο, άσε εμάς να το ""υπονοούμε"!
      Έλα που το πιστεύουν τα φυτά του Περισσού κι ας είναι εκ του περισσού!
      Ο Βολευτής τους δεν δήλωσε (κάνει "δήλωση" ένας κομμουνιστής; τσ! τσ! τσ!) ότι δεν αποδέχονται την Δημοκρατία και το Σύνταγμα;!
      Δεν σου κρίβω ότι αυτές τις απόψεις περί "δημοκρατίας" και Κυνοβουλίου, τις ασπάζωμαι κι εγώ ΑΛΛΑ, εγώ είμαι ένας "φασίστας" ενώ αυτοί είναι, Αριστεροί, Προοδευτικοί και "Δημοκράτες".
      Σκα... στα μούτρα τους δηλαδή!!!

      • Nikos Draxma avatar
        Nikos Draxma @ Σταύρος 14/01/2012 18:39:18

        Ποια εννοεις φυτα?

        Αυτα που εχουν βιλες στα βορεια προαστια και στην κινα το παιζουν κουμουνιστες αλλα ειναι η χωρα με τους δευτερους πλουσιοτερους επιχειρηματιες μετα την αμερικη

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Nikos Draxma 14/01/2012 21:16:40

          Αυτοί ναι!
          Όπως το ΚΚΕ θέλει τον... Γερμανό του, έτσι και τα "φυτά" θέλουν τον "κηπουρό" τους!
          Αυτόν που έχει και εξουσιάζει την "διαχείρηση" του λιπάσματος!!!
          If you know what I mean?!

  4. manos avatar
    manos 14/01/2012 16:17:50

    Κλαίνε για να μην εκτελεστούν οι οικογένειές τους την άλλη μέρα.
    Κλαίνε για τους φίλους που έχασαν στα στρατόπεδα.
    Κλαίνε για αυτούς που οι ίδιοι κάρφωσαν στο καθεστώς.
    Κλαίνε για την ζωή τους που φεύγει έτσι άδικα.
    Κλαίνε για τα 3 εκατομμύρια νεκρούς της μεγάλης πείνας στην δεκαετία 90.
    Κλαίνε που δεν πίνουν κονιάκ Henessy.

    Πραγματικά ένα κράτος copy paste από τον Οργουελ.

    Αλήθεια Αλέκα, εσύ πόσο έκλαψες για τον Κιμ? Ισως κάποια στιγμή να χρειαστεί να το αποδείξεις.

  5. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 14/01/2012 16:24:22

    Τι να πε κανείς για το ΚΚΕ. Είναι όλα ειπωμένα. Δεν πιστεύω, ότι παίρνει 12% από ψήφους διαμαρτυρίας. και αν είναι έτσι δεν θα κρατήσει τέτοια ποσοστά.
    Έχω όμως ένα ερώτημα: Γιατί δεν δέχεται έλεγχο στα οικονομικά του. Χρηματοδοτείται (όπως και τα άλλα κόμματα) από τον Έλληνα φορολογούμενο και μάλιστα 14πλάσια από ότι τα γερμανικά κόμματα ανά ψήφο. Γιατί δεν αφήνει το ΣΔΟΕ να πάει στον Περισσό για έλεγχο;

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/01/2012 16:34:14

    Αυτό που πρέπει να κατανοήσουν τα αριστερά κόμματα είναι ότι ο κοσμάκης δεν είναι ενάντια στον καπιταλισμό, είναι ενάντια σε αυτούς που δεν τον αφήνουν να γίνει μέρος του.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ TopGunZ 15/01/2012 02:15:38

      Γιατί ως γνωστόν στον καπιταλισμό όλοι χωράμε ε;

  7. papasmurf avatar
    papasmurf 14/01/2012 17:08:09

    "Με εξάμηνη καταναγκαστική εργασία, σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, θα τιμωρηθούν όσοι κάτοικοι της Βόρειας Κορέας δεν έλαβαν μέρος στις τελετές μνήμης για τον ηγέτη της χώρας Κιμ Γιογκ Ιλ, που πέθανε το Δεκέμβριο, ή έλαβαν μέρος αλλά δεν έκλαιγαν όσο έπρεπε ή τα κλάματά τους δεν ήταν αληθοφανή,"

    "γράφει το αγγλόφωνο νοτιοκορεατικό αντικαθεστωτικό πόρταλ...
    Daily NK, που ειδικεύεται στην παρακολούθηση της κατάστασης στη Βόρεια Κορέα."
    Πραγματικά αντικειμενικό πόρταλ τι να πείς....................ψάξτε λίγο την ιστορία του αν θέλετε και μετά θα σχολιάζουμε ολοι μαζί ομορφάντρες μου .... ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!!!!!!!!!

    • alakran avatar
      alakran @ papasmurf 14/01/2012 18:00:10

      Έψαξα για κάποιο αντικειμενικό πόρταλ τής Β.Κορέας, για να ενημερωθώ, και ανακάλυψα ότι δεν είναι συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο.Ξέρεις μήπως γιατί?

      • Y. avatar
        Y. @ alakran 14/01/2012 22:24:31

        Όπου να ‘ναι. Ζήτησαν απ το φάκτωρα, να τους φτιάξει Βορειοκορεάτικο αντινιούς

    • romios avatar
      romios @ papasmurf 14/01/2012 18:02:33

      Οι εικόνες πάντως των αυθόρμητων θρήνων είναι αληθινές (ή θα τις αμφισβητήσεις κι αυτές;) και δεν τιμούν καθόλου τη "λαϊκή δημοκρατία"...
      Τελικά, ο φασισμός είναι παντού και πάντα ο ίδιος...

      • A.M. avatar
        A.M. @ romios 14/01/2012 22:10:16

        h**p://www.youtube.com/watch?v=S03jongVTwA

        ...και αυτές οι εικόνες στο παραπάνω λινκ αληθινές είναι.
        Και είναι απ' την ΝΟΤΙΟ Κορέα!
        Που ΔΕΝ είναι κομμουνιστική αλλά προπύργιο των ΗΠΑ και του καπιταλισμού στην πόρτα της βόρειας Κορέας και της Κίνας.

        Ηθικόν δίδαγμα:

        Έτσι θρηνούν οι Κορεάτες!
        Βόρειοι ΚΑΙ Νότιοι!

        Και αν και δεν μου αρέσουν καθεστώτα τύπου βόρειας Κορέας..
        απ' την άλλη δεν κάνω κέφι να μασάω το κουτόχοργο της προπαγάνδας των ΗΠΑ
        που γίνεται κυρίως μέσα απ' τα ελεγχόμενα παγκόσμια μέσα αποβλάκωσης όπως η ... «έγκυρη» online νοτιοκορεάτικη φυλλάδα!

        Ας είμαστε λοιπόν ΠΟΛΥ προσεκτικοί και κυρίως επιφυλακτικοί ως προς την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ τέτοιων «ειδήσεων» από μέσα που ελέγχονται από κέντρα που ούτε λίγο ούτε πολύ θέλουν να μας πείσουν ότι η βόρειος Κορέα είναι ο διάβολος μεταμορφωμένος σε .. κράτος! εν αντιθέσει με τις καπιταλιστικές χώρες αλά ελλαδιστάν που είναι επίγειοι ...παράδεισοι!
        (Για του λόγου το αληθές ας κάνει κάποιος μια βόλτα όπου υπάρχουν .. πάρκα με παγκάκια στην Αθήνα σήμερα το βράδυ με το ψοφόκρυο ή ας διαβάσει για τα πόσα εκατομμύρια άστεγων υπάρχουν στις ΗΠΑ και θα διαπιστώσει νούμερα και θα δεί εικόνες που είμαι σίγουρος πως ούτε στην β. Κορέα θα μπορούσε να δεί σήμερα.)

        Όσο για το ότι η βόρειος Κορέα δεν είναι συνδεδεμένη στο διαδίκτυο... τραγωδία!
        Λές και εμείς που είμαστε εδώ και δυό δεκαετίες στο διαδίκτυο ζούμε καλύτερα απ' ότι ζούσαμε ΠΡΙΝ συνδεθούμε στο διαδίκτυο!
        Τι να λέμε τώρα!
        Κριτήριο και αυτό για την ευημερία ενός λαού!

        • alakran avatar
          alakran @ A.M. 14/01/2012 22:38:42

          Δεν είναι η σύνδεση με το διαδίκτυο κριτήριο ευημερίας, η ελευθερία έκφρασης ,όμως, ναι είναι.
          Αυτό προσπάθησα να πω με το σχόλιο μου πιο πάνω.Οι Βορειοκορεάτες ,ξέρεις, δεν έχουν διαδίκτυο όχι επειδή είναι φτωχοί,αλλά επειδή δεν τους το επιτρέπουν.
          Και είναι σίγουρα καλύτερη μια κολοβή δημοκρατία από τα καθεστώτα Β.Κορέας.
          Αν έχεις αντίρρηση, περίμενε να πέσει και αυτό το προπύργιο σοσιαλιστικού παράδεισου και θα δεις τί θα γίνει.
          Εσύ, αλήθεια, θρήνησες το χαμό τού ηγέτη που δημιούργησε το Σύμπαν και ήλεγχε τον καιρό?

          • A.M. avatar
            A.M. @ alakran 14/01/2012 22:58:51

            Εγώ δεν θρήνησα κανέναν και ούτε πρόκειται.

            Εσύ πήγες καμμιά βολτίτσα προς τα πάρκα του καπιταλιστικού παράδεισου που ονομάζεται Ελλάδα να δείς πως ζούν οι άστεγοι ΣΗΜΕΡΑ;
            Εννοώ ...ΣΉΜΕΡΑ!

            Έχεις δεί μέρα μεσημέρι νεκρό που να μην τον μαζεύει κανένας στην Ομόνοια;
            Έχει πάρει το μάτι σου το πόσοι στερούνται την τροφή τους ΣΗΜΕΡΑ;
            Έχεις ακούσει πόσοι αυτοκτονούν εξ αιτίας της ανέχειας ΣΗΜΕΡΑ;
            Μήπως έχεις τυχόν δεί πόσοι ζητιανεύουν στον δρόμο ΣΗΜΕΡΑ;

            Για να στο πω λιανά ...
            Φράγκο ΔΕΝ δίνω για το τί γίνεται στην βόρειο Κορέα!
            Γνωρίζω πολύ καλά τι γίνεται στην Νότιο Κορέα όμως!
            Και το εκεί «δημοκρατιό» καθεστώς ΔΕΝ υστερεί σε αυταρχισμό από αυτό της βόρειας αλλά το κάνουμε γαργάρα επειδή έχει ... «δημοκρατία!» άσχετα εάν μέχρι πρόσφατα ο ένας στρατηγός πυροβολούσε εν ψυχρώ τον προηγούμενο ...πρόεδρο και γίνονταν αυτός .. .πρόεδρος!

            Όμως και η βόρειος και η νότιος Κορέα είναι πολύυυυ μακρυά!
            (Εδώ «ήταν μακρυά» η ... Κύπρος! φαντάσου η Κορέα.. αλλά.. )

            Εμένα με ενδιαφέρει ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!
            Το κατάλαβες αγαπητές μου;

            Και αυτό που πιστεύω σήμερα ότι γίνεται ΣΠΙΤΙ μου δηλ. στην πατρίδα μου ίσως είναι χειρότερο απ' ότι συμβαίνει στον μεταμορφωμένο σε κράτος διάβολο την β. Κορέα!
            Και επειδή ΕΓΚΥΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για το τι συμβαίνει σε αυτήν την τόσο μακρυνή χώρα ΔΕΝ υπάρχουν αρκούμε σε αυτά που βλέπουν τα μάτια μου στην δική μου πατρίδα.

            Και αυτά που βλέπουν ΔΕΝ μου αρέσουν καθόλου!

            Τώρα όσο για τον σοασιαλιστικό παράδεισο που θα πέσει...

            Ξέρεις.. υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ σήμερα στις χώρες που πριν καμμιά εικοσαριά χρόνια ο σοσιαλιστικός παράδεισος έπεσε οι οποίοι ΝΟΣΤΑΛΓΟΎΝ εκείνον τον «σοσιαλιστικό παράδεισο» επειδή η ζωή τους σήμερα στον καπιταλιστικό παράδεισο είναι τρισχειρότερη απ' ότι ήταν τότε.

            Να σου πω επίσης και ένα πολύ μεγάλο μυστικό..

            Η «ελευθερία» - ΑΝ υποθέσουμε ότι εμείς ως Έλληνες ζούμε ελεύθερα σήμερα .. ΑΝ! - όπως και το διαδίκτυο ΔΕΝ τρώγονται! ΔΕΝ γίνονται νοσοκομείο! ΔΕΝ γίνονται σπίτι! ΔΕΝ γίνονται ρούχα! ΔΕΝ γίνονται παιδεία! ΔΕΝ γίνονται τίποτε!

            Και τώρα εσύ ζήσε στον καπιταλιστικό σου παράδεισο με τα παιδάκια να λιποθυμάνε απ την πείνα στα δημορικά σχολεία....

            Πρόσεξε μόνον ΜΗΝ ξυπνήσεις απότομα και καταλάβεις ότι δεν ζούσες στον παράδεισο.
            Αυτά τα shocks (με "h" αλά ..Ντόρα) δεν ξεπερνιούνται εύκολα....

          • Αυτόνομος avatar
            Αυτόνομος @ A.M. 14/01/2012 23:10:43

            Γι αυτό που έγινε στο "σπίτι" σου τι λές; Τον Φλωράκη που συγκυβέρνησε με τον Παπανδρέου και τον Μητσοτάκη για να πάει ο σύντροφος Κόκκαλης της Στάζι τις ελληνικές τηλεπικοινωνίες ανιδιοτελώς. Πες μας κάτι γι αυτό μεγάλε;

          • A.M. avatar
            A.M. @ Αυτόνομος 14/01/2012 23:23:13

            Τι να σου πω Αυτόνομος;
            Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι στην πατρίδα μου απ' το 1974 μέχρι και σήμερα κυβερνάνε δύο:
            ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

            Όσο για την συγκυβέρνηση πριν 20 χρόνια.. τι να σου πω δλδ;
            Δεν σε καταλαβαίνω..

            Αυτό που έχω να πω εγώ για την χώρα μου είναι αυτό που βλέπω σήμερα γύρω μου.
            Αν εσύ δεν το βλέπεις... λυπάμαι για σένα.

            Και αν «κατάλαβες» ότι ψηφίζω ΚΚΕ ... γράψε λάθος!
            (Αν και με άλλους ήμουν 15 χρόνια κώλος και βρακί και νόμιζαν ότι ψηφίζω .. ΠΑΣΟΚ! αν είναι δυνατόν τόση «εξυπνάδα» δλδ! ... εσύ δικαιολογείσαι να «κατάλαβες» ότι .. κατάλαβες!)

            ΝΔ ψηφίζω απ' τα πολιτικά μου γενοφάσκια, απ' το 1981.
            Και είναι ίσως η πρώτη φορά που το σκέφτομαι σοβαρά να ΜΗΝ ψηφίσω ΝΔ.

            ΔΕΝ έχω να πω τίποτε ούτε και να απολογηθώ για το ΚΚΕ ή για την αριστερά.
            ΔΕΝ υπήρξα ποτέ κομμουνιστής ούτε αριστερός.

            Τα όσα γράφω αφορούν αποκλειστικά και μόνον τον εαυτό μου και τον τρόπο που βλέπω σήμερα τα πράγματα στην χώρα μου και στον κόσμο!

            Αν θές να μάθεις για τον .. Φλωράκη - Θεός σχωρέστον τον άνθρωπο - και την συγκυβέρνηση πριν 20 τόσα χρόνια ρώτα όπου νομίζεις καλύτερα εσύ.
            Πάντως ΌΧΙ εμένα!
            ΔΕΝ συγκυβέρνησα εγώ ποτέ και με κανέναν.

          • Αυτόνομος avatar
            Αυτόνομος @ A.M. 15/01/2012 00:06:32

            Αν αυτό κατάλαβες από την πολιτική κατάσταση στην χώρα, τότε με συγχωρείς ο factorx πρέπει να κάνει πιο αυστηρό το μοντερέσιον. Γιατί είσαι τελείως άσχετος

          • alakran avatar
            alakran @ A.M. 15/01/2012 00:05:42

            Δεν κατανοώ πραγματικά γιατί πρέπει να αναγνωρίσουμε ελαφρυντικά στους δικτάτορες της Β,Κορέας, επειδή και στη Ν.Κορέα η δημοκρατία είναι λειψή ή επειδή και στην Ελλάδα υπάρχουν άστεγοι στα παγκάκια.
            Τα γνωρίζω αυτά που γράφεις, δεν καταλαβαίνω όμως τί σχέση έχουν.
            Θα προσπαθήσω να σου πω τη γνώμη μου.
            Συμβαίνει να μπερδεύουν στην πολιτική οι φίλοι μας οι αριστεροί το ουτοπικό με το εφικτό, τις προσδοκίες με τις λύσεις.Λέει ,π.χ,ένας φιλελεύθερος δεξιός:"Θέλω να μειώσω τη φορολογία,για να κινηθεί η αγορά¨ ή ¨θέλω να συναλλάσσονται ηλεκτρονικά οι πολίτες με το κράτος,για να μειωθεί η γραφειοκρατία¨.Λέει και ο αριστερός:"Εγώ θέλω την παγκόσμια ειρήνη¨.
            Με ποιον θα πάμε?Εγώ με τον πρώτο, κι ας φαίνεται πιο ελκυστικός ο δεύτερος.
            Κατά τη γνώμη μου βλέπεις ο φιλελεύθερος καπιταλισμός δεν υποστήριξε ποτέ ότι θα δημιουργήσει έναν παράδεισο και κακώς χρησιμοποιείς-έστω και ειρωνικά-την έκφραση ¨καπιταλιστικός παράδεισος¨.Αντίθετα, ο κομμουνισμός έχει έναν τελικό στόχο, τη δικτατορία τού προλεταριάτου που είναι γι'αυτούς η τέλεια κοινωνία.Να γιατί εγώ έχω κάθε δικαίωμα να ειρωνεύομαι το ¨σοσιαλιστικό παράδεισο¨.Γιατί πιστεύω ότι η ζωή είναι αγώνας για το καλύτερο,όχι για το τέλειο.
            Η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων που έζησαν σε πρώην κομμουνιστικά καθεστώτα ούτε που διανοείται να γυρίσει στον κομμουνισμό,απορώ πώς χρησιμοποιείς το επιχείρημα ότι τότε ήταν γι'αυτούς καλύτερα.
            Για την Ελλάδα τώρα.Πραγματικά πιστεύεις ότι αγνοώ τί γίνεται ή ότι μου αρέσουν αυτά που βλέπω?Αν ναι,με προσβάλλεις...
            Νομίζω απλά ότι άδικα τα έμπλεξες σε μια ανάρτηση που αφορά τη Β.Κορέα.
            Και μην υποτιμάς καθόλου την ελευθερία επειδή δεν τρώγεται.Θα σου πω και εγω ένα μυστικό.Η ελευθερία είναι αυτή που θα μας επιτρέψει να πάμε να τα αλλάξουμε όλα.Με την ψήφο μας.Κάτι που στη Β.Κορέα δεν μπορούν να κάνουν...

  8. δημητρης avatar
    δημητρης 14/01/2012 17:32:56

    Μ.Ο

    ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ % ΤΟΥ ΚΚΕ;

    ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

  9. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 14/01/2012 18:12:21

    Στην εικόνα βέβαια δεν φαίνεται ο αξιωματικός που έχει δώσει το παράγγελμα "Θέσεις για θρήνο λάβα-τε!". Πάντως ο μεσαίος λοχαγός έχει το θρηνόσημο στο τσεπάκι του. Απαράμιλλη τεχνική, πάθος, τι να λέμε τώρα... ο δεξιά έχει χαζέψει...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Τιγράνης 14/01/2012 22:37:57

      Στή φωτογραφία μοῦ φαίνεται περισσότερο ὃτι γελᾶνε παρά κλαίνε.

  10. ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ 14/01/2012 18:23:56

    Το ΚΚΕ είναι ιστορικά το πιο κατάφορα ανθελληνικό κόμμα της Ελληνικής βουλής.
    Η πορεία του και οι επιλογές του στρέφονταν πάντα κατά της Πατρίδας ,
    οι δε υποτειθέμενοι αγώνες του στόχευαν στον διαμελισμό της Ελλάδας.

    Τα λοιπά κομμουνιστικά κόμματα της Γηραιάς Ηπείρου μπορεί ενδεχομένως να έδρασαν οπορτουνιστικά, συντασσόμενα με τις αστικές μεταπολεμικές κυβερνήσεις των κρατών τους, αποτέλεσαν όμως τέκνα της αδήρητης ανάγκης διατήρησης της εθνικής τους εδαφικής ακεραιότητας, η οποία απειλήθηκε μετά τις λαθεμένες πολιτικές επιλογές των ηγεσιών τους να συνταχθούν με τον άξονα, και αυτή την ανάγκη υπηρέτησαν με εθνικό πάντα γνώμονα.
    Τα παραδείγματα πάμπολα με πιο χαρακτηριστικά αυτά της Γαλλίας και της Ιταλίας.
    Στα βαλκανικά μας πράγματα,για να ευθυμήσουμε, θα αναφέρω το παράδειγμα των Ρουμάνων συντρόφων (Κ.Κ.Ρ), τα εγγεγραμμένα μέλη του οποίου δεν ξεπερνούσαν προ του ΒΠΠ τα 20.000,μετά όμως την κατάρρευση του ανατολικού μετώπου εγγράφησαν μαζικά πάνω από 200.000 μέλη, διαισθανόμενα την έκβαση του πολέμου και συντασσόμενα με το πλευρό των νικητών. ( Misha Glenny, The Balkans).
    Σε αντίθεση το Κ.Κ.Ε. κατόρθωσε να κατασυκοφαντήσει τις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις στο μοναδικό πολεμικό θέατρο που κρίνεται η συμμετοχή και η αξιοπιστία ενός κράτους ( στις τακτικές πολεμικές επιχειρήσεις), με τις βλακώδεις ,αντεθνικές εμμονές του και τις στασιαστικές του ενέργειες στη Μ.Ανατολή (εξ ου και οι συνακόλουθοι αφορισμοί του Churchill για τους Έλληνες).
    Το Κ.Κ.Ε ιστορικά αποτελούσε και εξακολουθεί να αποτελεί τον ισχυρότερο σύμμαχο του πιο παρασιτικού και λούμπεν καπιταλισμού, των βαρόνων του τύπου, των παρασίτων του εθνικού πλούτου και ενδεχομένως(;) μίσθαρνο όργανο ξένων (υπερατλαντικών) συμφερόντων. Ο κατ επίφαση αντιαμερικανισμός του είναι τουλάχιστον φαιδρός και πάντοτε ύποπτος, αφού σε πρακτικό επίπεδο συντάσσεται πάντα με τα κελεύσματα της παγκοσμιοποίησης (φληναφήματα περί πολυπολιτισμικότητας, αδελφοσύνης, ιμπεριαλισμού).
    Ο ρόλος του δεν είναι να κυβερνήσει, αλλά να εκτονώνει ανώδυνα την κοινωνική οργή με φτηνά shows εντός της βουλής και ωφέλιμη επαναστατική γυμναστική εκτός αυτής.

  11. γιωργος avatar
    γιωργος 14/01/2012 18:31:36

    ....την τρίτη έχει ΠΑΝΑΤΤΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ....(φτου φτου φτου κακιά λέξη....πιπέρι....)

  12. κρυώνω avatar
    κρυώνω 14/01/2012 18:39:29

    Ελικρινά δεν καταλαβαίνω, είναι σαν να πετάμε την μπαλα στην εξέδρα. Ποιος είναι ο στόχος μας το ΠΑΣΟΚ ή το ανύπαρκτο κομματίδιο (το τελεύταιο κομμουνιστικό απολίθωμα στον Πλανήτη) που μάλλον θε έρθει τέταρτο?

  13. M.Γ avatar
    M.Γ 14/01/2012 18:41:49

    Το κομμα που βρισκεται διαρκως σε κωματωδη κατασταση.

  14. πρωην κνιτης avatar
    πρωην κνιτης 14/01/2012 19:59:36

    ευτυχώς δεν κερδίσαμε συντροφοι

  15. hdgr avatar
    hdgr 14/01/2012 20:05:38

    H φωτογραφία " είναι ο καθρέφτης" μεγάλου μέρους της ηγεσίας του ΚΚΕ.
    Θα μπορούσε να φοράει το "χακί" ενώ ο "θρήνος" της ,για την εργατική τάξη και του συμμάχους της , είναι "μια μάσκα κλάματος" που δεν μπορεί να δακρύσει.

  16. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2012 20:08:05

    Ήταν η Αλέκα σε περιοδεία στην Κυψέλη. Σκέφτηκαν λοιπόν να βγουν παγανιά οι κάμερες να τη δείξουν να μιλάει με τον κόσμο. Πάει σε ένα φίλο μου που έπινε καφέ και τον ρώτησε πως του φάνηκε η ομιλία. Ο φίλος μου της λέει: "Το κόλπο με τα καταστήματα Γερμανός το κάνατε;" Και απαντάει η Αλέκα: "Εμείς είμαστε αυτοχρηματοδοτούμενο κόμμα". Δηλ. έχουμε ομολογία. Φυσικά οι κάμερες έσβησαν κι έγιναν καπνός.

  17. JOHN avatar
    JOHN 14/01/2012 20:09:12

    Μη ξεχναμε και τα δικα μας σημαιακια στις σικε πολιτικες συγκεντωσεις,την αποθεωση ηγετων που που τελικα αποδειχτηκαν ενταφιαστες της χωρας.Την υποβαθμιση της δημοκρατιας στην Ευρωπη και αντικατασταση της με τη¨δικτατορια¨ των τραπεζων,και τη σχεδον καταργηση της εδω (μη εκλεγμενη κυβερνηση υπογραφει συμφωνιες που αλυσοδενουν τη χωρα για πολλες 10ετιες).Πως βλαιπουν σημερα οι Ελληνες το κοινοβουλιο;Σαν ναο της δημοκρατιας η σαν κεντρο δαισποτισμου που εχει κανει τη διαπλοκη και τη λαμογια,τροπο ασκησης της εξουσιας που σε συνδοιασμο με την αναλγησια εχει σαν αποτελεσμα μεγαλες κοινονικες ομαδες να εξαθλιωνονται και να περιθοριοποιουνται;Το κοματικο κρατος οτι χρωμα και να εχει ειναι εξ ορισμου αυταρχικο και αντιδημοκρατικο.Στη Β.κορεα εχει το προσωπο που ειδαμε,ενω στα δικα μας με πιο ηπιες,προς στιγμη πρακτικες,φαιρνει σχεδον ανολογα αποτελεσματα θεοποιοντας οικους αξιολογησης,ΔΝΤ,ΕΚΤ και ολη τη συναφη καμορα,και θυσιαζοντας λαους,αξιοπρεπεια,ελπιδες και ονειρα!

  18. kolegas avatar
    kolegas 14/01/2012 20:09:47

    παντωs προσωπικα αν υπηρχε σοσιαλιστικη βουλγαρια-και ξερονταs απο πρωτο χερι πωs ζουσαν εκει-αυριο το πρωι θα ζητουσα πολιτικο ασυλο αναλογιζομενοs τον καπιταληστικο .....παραδεισο που ζουμε........

    • Σουσλώφ avatar
      Σουσλώφ @ kolegas 14/01/2012 22:30:11

      Κολέγκα μη πας. Βρώμα η δουλειά

      • kolegas avatar
        kolegas @ Σουσλώφ 14/01/2012 22:45:54

        εχω ζησει εκει και πριν και μετα και τωρα ζω αυτο που ζουμε εδω και αυτο που ερχεται....
        με-πονο ψυχηs-με τα χιλια θα πηγαινα σημερα στην βουλγαρια του πριν το ΄89....
        και οποιοs αμφιβαλλει αs ρωτησει οποιονδηποτε βουλγαρο μεταναστη ανω των 40-που να εχει ολοκληρωμενη μνημη-ποτε περναγε καλυτερα....

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ kolegas 15/01/2012 15:30:58

          με χρέη καλά περνάμε όλοι... μέχρι κάποιος να ... ζητήσει το λογαριασμό...

      • Δωριεύς avatar
        Δωριεύς @ Σουσλώφ 15/01/2012 18:29:42

        Μωρέ πού τόν θυμήθηκες τόν Σουσλώφ... Μπράβο !!!

  19. karenin avatar
    karenin 14/01/2012 22:04:27

    Τελικά με ισχυρή δόση αντικομμουνισμού κάνεις την καλύτερη ιδεολογική παρτούζα.

    • factorx avatar
      factorx @ karenin 14/01/2012 22:47:44

      Καλά εμείς είμαστε αντικομμουνιστές. Το ΚΚΕ που δοξάζει τον Κορεάτη δικτάτορα τι είναι; Δημοκρατικό; Οι Έλληνες κομμουνιστές που χειροκροτούν και προσκυνούν την Παπαρήγα τι είναι; Ευφυείς πολίτες;

      • hdgr avatar
        hdgr @ factorx 14/01/2012 23:07:08

        Φάκτορα φίλοι μου , μέλη και συμπαθούντες το ΚΚΕ δεν αισθάνονται και τόσο ευτυχείς. Ευτυχώς!
        Τώρα τι ευελπιστούν από το κόμμα αυτό είναι άλλο θέμα.

    • hdgr avatar
      hdgr @ karenin 14/01/2012 23:10:15

      Ότι δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το βαπτίζουμε στην κολυμβήθρα του ... αντι... και καθαρίζουμε.
      Γνωστό τροπάριο που ψάλλουν κομμουνιστές και μη.

  20. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/01/2012 22:16:28

    Εἶναι τελείως τρελοί αὐτοί οἱ ἀνθρωποι στήν Β.Κορέα! Τώρα κατάλαβα γιατί ἒκλαιγαν μέ μαύρο δάκρυ οἱ ἀπλοί ἂνρωποι...γιατί ἢξεραν ὃτι θά 'χει καταναστικά ἒργα μετά τήν κηδεία...Πάντως ἡ διαφορά μας μέ τούς Βορειοκορεάτες ἐδῶ στήν Ἐλλάδα μέ τό μνημόνιο,,εἶναι ὃτι ἐμεῖς κλαῖμε πρίν τήν κηδεία καί κλαῖμε μέ τήν καρδιά μας,ὂχι μέ τό ζόρι...

  21. Y. avatar
    Y. 14/01/2012 22:58:15

    Πάντως έχουμε ένα κοινό μαζί τους. Μετά τις κηδείες, και οι δυό λαοί τρώμε ψάρι

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Y. 15/01/2012 20:09:51

      Ἐγώ πάντως μετά ἀπό κηδεία δέν ἒχω ὂρεξη γιά φαϊ

  22. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 14/01/2012 23:56:00

    Είδατε ποιοι είναι μπροστά στη φωτογραφία ; Μπογιόπουλος, Χαλβατζής, και Σκυλάκος. Είναι να τους κλαίνε οι ρέγγες. Ρε τι κλάμα ρίχνουν ! ! !

  23. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/01/2012 09:09:48

    Είναι απλό, απλούστατο...ο ''ψεκασμός'' πάει σύννεφο...εδώ οι παρενέργειες είναι γνωστές...στη Β. Κορέα είναι το κλάμα κι ο οδυρμός...

  24. βορειος avatar
    βορειος 15/01/2012 11:36:22

    Απλα παρανοια, καταστασεις που πολυ δυσκολα μπορει να τις αφομοιωση ο ανθρωπινος νους και η λογικη. Ειναι εκπληκτικο το ποσο αρρωστημενες καταστασεις μπορει να δημιουργησει στη ν διαρκεια της ζωης του αυτη η οντοτητα η οποια ονομαζεται Ανθρωπος.

  25. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 15/01/2012 11:54:05

    Ένα λιοντάρι στη ζούγκλα είναι καλό και χρήσιμο γιατί κυνηγά τα φυτοφάγα και έτσι ελέγχει την υπερβολική αύξηση στον πληθυσμό τους. Το ίδιο συμβαίνει και με πολλά άλλα ζώα και διαδικασίες στη φύση.
    Εάν δεν υπήρχαν φυτοφάγα στη ζούγκλα το λιοντάρι θα στρεφόταν κατά των ανθρώπων και έτσι θα ήταν επιβλαβές και επιζήμιο.
    Έτσι είναι και το ΚΚΕ. Οι ιδέες του είναι καλές και χρήσιμες όταν λειτουργεί ως αντίβαρο μέσα στον καπιταλισμό.
    Όταν λειτουργεί ως κυβέρνηση έχουμε αυτά τα τραγικά για τους λαούς και κωμικά για τα ΜΜΕ γεγονότα.
    Οι περισσότεροι κομμουνιστές στη δύση νομίζω το έχουν συνειδητοποιήσει αυτό και δεν θέλουν να κυβερνήσουν.
    Αυτή η αντιπαράθεση είναι καλός ο καπιταλισμός ή ο κομμουνισμός δεν έχει περιεχόμενο όταν και οι δύο ιδεολογίες έχουν προκαλέσει βάσανα στους λαούς.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Ηράκλειτος 15/01/2012 15:32:43

      μεικτό σύστημα για το καλό όλων...

  26. anonymous avatar