#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2011 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΚΚΕ εναντίον «Αντιεξουσιαστών»



Ρεπόρτερ του Antinews ήταν εκεί χθες και περιγράψαμε ως εξής  πως άρχισαν τα επεισόδια:Ομάδα κουκουλοφόρων λίγο πριν τις 2 βγήκε από το σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι και ανέβηκε  προς το Σύνταγμα. .. Η Αστυνομία επιχείρησε να εισέλθει από την Καραγιώργη Σερβίας, αλλά οι μπαχαλάκηδες τους απώθησαν. Στη συνέχεια δυνάμεις περιφρούρησης του ΠΑΜΕ απώθησαν τους κουκουλοφόρους που τους έριχναν πέτρες, μάρμαρα και μολότοφ. Οι αστυνομικές δυνάμεις παρακολουθούν και δεν επεμβαίνουν.

Η τραγική συνέχεια γνωστή. Τα επεισόδια γενικεύονται και ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του από τα χημικά, όπως εκτιμά γιατρός του Ευαγγελισμού που ήταν παρών κατά την προσπάθεια ανάληψης. Από τότε μαίνεται πόλεμος για το ποιος φέρει την ευθύνη των επεισοδίων.

Δύο αντίθετες απόψεις για τα χθεσινά γεγονότα

Ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της Κεντρικής Επιτροπής

Για την οργανωμένη δολοφονική επίθεση κατά της συγκέντρωσης του ΠΑΜΕ στο Σύνταγμα και το θάνατο του συνδικαλιστή του ΠΑΜΕ, Δημήτρη Κοτζαρίδη, το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ με ανακοίνωσή του τονίζει:

«Αυτή τη φορά εξαπέλυσαν σχεδιασμένα οργανωμένες ομάδες σε διατεταγμένη αποστολή και αναρχοφασιστοειδή που με μολότοφ, χημικά αέρια, χειροβομβίδες κρότου λάμψης και πέτρες, επιχείρησαν να διαλύσουν τη μεγαλειώδη συγκέντρωση εργατών και λαού στο Σύνταγμα και ειδικά στο μέρος που ήταν το ΠΑΜΕ. Αποτέλεσμα αυτής της επίθεσης είναι και ο θάνατος του συνδικαλιστή του ΠΑΜΕ, Κοτζαρίδη Δημήτρη, 53 χρόνων, γραμματέα του Παραρτήματος Οικοδόμων του Βύρωνα. Ακόμα δεκάδες είναι οι τραυματίες διαδηλωτές του ΠΑΜΕ.

Το μίσος των κουκουλοφόρων κατά του εργατικού λαϊκού κινήματος και του ΠΑΜΕ εκφράζει το μένος των δυνάμεων που υπηρετούν το σύστημα και την αστική εξουσία. Η κυβέρνηση έχει τεράστια ευθύνη. Η επιχείρηση τρομοκράτησης, συκοφάντησης και καταστολής του εργατικού λαϊκού κινήματος πηγάζει από κρατικές δομές, από κέντρα και υπηρεσίες. Αυτό αποδείχνει η ιστορία, αυτό δείχνει και η σημερινή βάρβαρη και δολοφονική επίθεση. Οι κουκουλοφόροι, αναρχοαυτόνομοι, φασιστοειδή ή όπως αλλιώς ονομάζονται ανέλαβαν να φέρουν σε πέρας το δικό της στόχο που οι δυνάμεις καταστολής, οι εκβιασμοί και οι απειλές της απέτυχαν, για να τρομοκρατήσουν το λαό για να σκύψει το κεφάλι. Αντικειμενικά προκύπτει ότι τα ίδια κέντρα εκτέλεσαν την προβοκατόρικη δολοφονική πυρπόληση της Μαρφίν τη μέρα ψήφισης του μνημονίου στις 5 Μαΐου 2010.

Ο στόχος τους ήταν να διαλύσουν τη συγκέντρωση του ΠΑΜΕ, απέτυχε. Ετσι πρέπει να αποτύχουν τα σχέδια κυβέρνησης, μηχανισμών του συστήματος, των κομμάτων της πλουτοκρατίας, που θέλουν να τρομοκρατήσουν και να καταστείλουν το εργατικό λαϊκό ποτάμι της αντεπίθεσης που βγήκε με τη 48ωρη απεργία στους δρόμους.

Το ΚΚΕ εκφράζει τη θλίψη και τα συλλυπητήριά του στην οικογένεια του Δημήτρη Κοτζαρίδη, που έπεσε αγωνιζόμενος για το δίκιο της εργατικής τάξης και του λαού. Εκφράζει την αλληλεγγύη του στους τραυματίες, σε όλους όσοι υπερασπίστηκαν την εργατική λαϊκή διαδήλωση από τις προβοκατόρικες ομάδες. Καλεί το λαό να σηκώσει πιο αποφασιστικά το ανάστημά του. Να συμπορευτεί με το ΚΚΕ, να συσπειρωθεί τώρα στα συνδικάτα, στο ΠΑΜΕ και τις άλλες ριζοσπαστικές οργανώσεις που αντιπαλεύουν την αντιλαϊκή πολιτική, την εξουσία μονοπωλίων. Αυτό είναι το αντίπαλο δέος των κομμάτων της πλουτοκρατίας, της ΕΕ και του ΔΝΤ. Αυτή είναι η δύναμη του λαού να αποκρούσει τα βάρβαρα μέτρα, τη βία και την τρομοκρατία κάθε είδους μηχανισμού καταστολής. Ο λαός μπορεί να ανατρέψει την αντιλαϊκή πολιτική και εξουσία».

Καταγγελία της  Αντιεξουσιαστικής Κίνησης Αθήνας

«Αποκλειστικά υπεύθυνο για τα σημερινά (20-10-11) γεγονότα στο Σύνταγμα είναι το ΚΚΕ. Η απόφασή του να μονοπωλήσει τη διαδήλωση στο Σύνταγμα και να καταλάβει μονοπωλιακά το πάνω διάζωμα (Β. Αμαλίας) πάρθηκε για λόγους τηλεοπτικής και πολιτικής υπεραξίας και ήταν μία πράξη επιθετική απέναντι στην κοινωνία. Αποφάσισαν να αποκλείσουν την πρόσβαση του κόσμου προς τη Βουλή, ανοίγοντας το δρόμο για τους βουλευτές, προκειμένου να πανηγυρίσουν την έξοδο των δικών τους βουλευτών, των βουλευτών υποτίθεται του ‘όχι’.

Χρησιμοποιώντας την περίφημη περιφρούρησή του –η οποία συνετρίβη με το πρώτο μπαμ και διεσώθη πρόσκαιρα με την συνεργασία και την επέμβαση των ΜΑΤ- εμπόδισε, σαν δύναμη καταστολής, την διέλευση στους πολίτες.

Οι προκλητικές δηλώσεις των προβεβλημένων στελεχών του κόμματος περί προβοκατόρων, κουκουλοφόρων και άλλα ηχηρά παρόμοια πυροδότησαν από μέρες το κλίμα. Προσπάθησαν δε να οικειοποιηθούν το Σύνταγμα, το οποίο κατασυκοφαντούσαν και λοιδορούσαν από την στιγμή που έγινε χώρος δημόσιος, χώρος της Άμεσης Δημοκρατίας.

Δεν κατάλαβε τίποτε το ΚΚΕ από τον Δεκέμβρη του ’08, όταν έντρομο ζητούσε τη βοήθεια του Καραμανλή με επίσημες επισκέψεις. Οι καιροί των ροπαλοφόρων του ΚΚΕ πέρασαν ανεπιστρεπτί, όπως πέρασε και η εποχή που έκοβαν χέρια και έβγαζαν τα μάτια των ανήμπορων αρχειομαρξιστών και τροτσκιστών.

Το αντιεξουσιαστικό κίνημα, που τα τελευταία 30 χρόνια μπαινοβγαίνει στις φυλακές και βρίσκεται στην πρώτη γραμμή της αντίστασης της κοινωνίας ενάντια στο κράτος και το κεφάλαιο, έχει αποκτήσει δύναμη, δυνατότητα και συνείδηση.

Ας μην παρασύρεται το κόμμα από τη γνωστή του τακτική στο χώρο των πανεπιστημίων. Η κοινωνία είναι μια σκληρή πραγματικότητα, ένας ωκεανός, όπου αρκεί ένας μικρός κυματισμός για να πνίξει κάθε ολοκληρωτισμό.

Η Άμεση Δημοκρατία αναδύεται στα συντρίμμια του παλιού κόσμου.

Αντιεξουσιαστική Κίνηση Αθήνας»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/10/2011 13:19:09

    Κραταει χρονια αυτη η κολωνια.Πανω απο 30 χρονια απο την εποχη των καταληψεων για το ν. 815 συγκρουονται.
    Τελευταια ομως οι αναρχικοι εχουν γινει δημοσιος κινδυνος.

  2. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 21/10/2011 13:20:57

    2 Γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.
    Η αλήθεια είναι ότι ευχαριστήθηκα το ξύλο που έφαγαν οι αναρχοπρεζάκηδες-παρακρατικοί-πρακτορίσκοι.
    Απ την άλλη όμως είναι αλήθεια ότι το ΚΚΕ στην ουσία "προστάτεψε" το πεθαμένο κοινοβουλευτικό σύστημα στο οποίο μετέχει.

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ ΕΛΛΗΝ 21/10/2011 14:44:25

      +1000

  3. man8os avatar
    man8os 21/10/2011 13:32:12

    Σταλιν νς Σορος.
    1 - 0
    Και η Ελληνικη κοινωνια εμεινε να εκπροσωπειτε απο τον Σταλιν...

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ man8os 21/10/2011 14:01:25

      Ναι, ο ανθός της ελληνικής κοινωνίας. Σχετικά με το σκορ, 1-1 το θεωρώ.

      • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
        Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ Jimakos 21/10/2011 16:05:39

        @ man8os
        Ακριβώς! Στην πλευρά του soros είναι αυτοί που ζητούσαν άμεση δημοκρατία, χωρίς να ψηφίζουν οι
        Έλληνες. Στην Σταλινική πλευρά ανήκει το σύστημα που ποτέ δεν πέφτει , γιατί αποτελείται από τους ίδιους!

  4. makis avatar
    makis 21/10/2011 13:38:05

    Χθες το ΚΚΕ προστάτεψε τη Βουλή και όχι τη συγκέντρωση του όπως έκανε τις άλλες φορές....οι αντεγκλήσεις ξεκίνησαν μεταξύ απλού κόσμου που διαδήλωνε και των ομάδων περιφρούρησης του ΚΚΕ οι οποίοι δεν άφηναν κανέναν να περάσει...μετά πλάκωσαν και διάφοροι "περίεργοι". Και ξέρετε πότε έφυγε το ΠΑΜΕ από την Αμαλίας; στις 5 το απόγευμα όταν τα ΜΑΤ έκαναν παράλληλα εκκαθαριστική επιχείρηση στο κάτω μέρος της πλατείας με δακρυγόνα και ασφυξιογόνα... Πλέον το Σύνταγμα είχε αδειάσει και οι "εθνοσωτήρες" προχώρησαν απερίσπαστοι στο έργο τους....Νομίζω ότι η ηγεσία του ΚΚΕ αλλιώς σχεδιάζε τα χθεσινά και αλλιώς της βγήκαν...

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ makis 21/10/2011 15:44:07

      Έτσι έγιναν τα πράγματα.

      Ξεκίνησε με απλούς πολίτες να αντιδρούν στη μανία της περιφρούρησης του ΠΑΜΕ να μην αφήνει κανέναν να πλησιάσει τη Βουλή και μετά από λίγο πλησίασαν οι "Δεν πληρώνω" με λίγο άγριες διαθέσεις χωρίς να έχουν δει τους μπάχαλους από πίσω τους που ετοίμαζαν ντου.

      Τα υπόλοιπα τα είδατε στη tv.

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ makis 21/10/2011 17:02:15

      Ημουν χτες στην συγκεντρωση, και εφυγα αηδιασμενος απ' το νταβατζιλικη του ΠΑΜΕ στην απεργιακη συγκεντρωση. Το ΠΑΜΕ απ'την αρχη επαιζε ρολο αστυνομιας απαγορευοντας την διελευση και εμποδιζοντας τον κοσμο να πλησιασει την βουλη. Μαλιστα τσακωθηκα μαζι τους προσπαθοντας να φυγω γιατι απαγορευαν την διελευση απο συγκεκριμενα σημεια. Απο ταριφες μεχρι ταχυδρομους και Δεητζηδες ολοι τους εβριζαν. Το κακο ηταν αναμενομενο να συμβει οταν ανεκπαιδευτοι υποκαθιστουν την αστυνομικη καταστολη!

  5. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 21/10/2011 13:44:11

    Σταλινικοί Κρο-Μανιόν vs Κοκκινόμαυρων άπλυτων Αυστραλοπιθήκων αποδεικύοντας ότι γνωρίζουν καλά ( χρόνια τώρα!) την χρήση εργαλείων ( στυλιάρια και μολότωφ) για την ιδεολογική επικράτηση.

    Οι πρώτοι πονάνε ακόμα από το κλύσμα στον Γράμμο και το Βίτσι και ονειρεύονται την ρεβάνς, οι δεύτεροι με τα λεφτά του μπαμπά κάνουν επανάσταση εναντίον του.... "συστήματος" όταν μεσημεριάσει και θυμούνται να σηκωθούν απο το κρεβάτι του ραχατιού......

    Το Antinews, τι το έχει πιάσει ο πόνος για το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ δεν έχω καταλάβει ;

    • factorx avatar
      factorx @ Enjoy Capitalism 21/10/2011 14:16:05

      Φίλε μήπως ξεχάστηκες σε κανένα οχυρό του Γράμμου;

      • Tassos avatar
        Tassos @ factorx 21/10/2011 14:26:00

        Φάκτορα, διαβάζοντας φόρουμ ακροαριστερών και γω διαπιστώνω ότι οι τύποι κατέχονται από την επιθυμία ρεβάνς γαι τον εμφύλιο. Οσο τρελλό και αν ακούγεται ισχύει. Και η ΣΥΡΙΖέϊκη αριστερά το χει προμετωπίδα.

        • Greco avatar
          Greco @ Tassos 21/10/2011 14:46:32

          αφου κανουν πλυση εγκεφαλου και γεμιζουν μισος και τις νεολαιες τους, κατι που πρεπει να παραδεχθουμε οτι δε κανουν κεντρωοι και δεξιοι

          δυστυχως...σπερνουν ανεμους

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Tassos 21/10/2011 15:01:45

          ...καὶ γὼ ποὺ νόμιζα πὼς δὲ γίνεται χειρότερα, ὁ τάλας...

        • abyssus avatar
          abyssus @ Tassos 21/10/2011 15:12:41

          Η μόνη δυνατή ρεβάνς για τον εμφύλιο θα ήταν να μπορούσε η Ελλάδα να σταθεί στα πόδια της. Αλλά... βλέπω δυστυχώς ότι η εμφυλιακή λογική βρίκσει πάλι γόνιμο έδαφος στη χώρα μας: ιδιωτικοί υπάλληλοι έναντι δημοσίων, ΠΑΜΕ έναντι κουκουλοφόρων, ολυμπιακός παναθηναϊκός και πάει λέγοντας... αυτό είναι και το πιο απογοητευτικό πράγμα.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/10/2011 13:53:04

    Πάντως γίναν διάσημοι.
    Το Spiegel γράφει για Strassenschlachten in Athen (σφαγές στους δρόμους της Αθήνας)

    Στο Zerohedge σε εκτενές φωτορεπορτάζ λένε ότι δεν έχουν ξαναδεί παρόμοιες μάχες και γράφουν για Greek Commies vs. Greek "Hoodies" ενώ προσπαθουν (μάταια...) να καταλάβουν τι είδους civil clashes είναι αυτά και μελετάνε τις φωτογραφίες για να παίρνουν μαθήματα εξάρτυσης (κράνη, ρόπαλα, μπαλίτσες με χρώμα, και άλλα "καλούδια"για το OWSμ που αναγνωρίζουν ότι είναι πολύ light και οι μπάτσοι τους για τα πανηγύρια επίσης...)

    Οι Greek Commies με τις 5πλές αλυσίδες περιφρούρησης τα ρόπαλα και τα κράνη, τους μοιάζουν πολύ πιο οργανωμένοι και συγκροτημένοι.

    • TED avatar
      TED @ αλλενάκι 21/10/2011 15:45:04

      Μια παρατήρηση:

      Schlacht = μάχη (μάχες) και ουχί σφαγή

      • Ηφαιστίωνας avatar
        Ηφαιστίωνας @ TED 21/10/2011 22:56:36

        Λάθος αγαπητέ. Schlachten = σφάζω. ( ρ.μτβ (με haben) Schlächter = χασάπης Η μάχη έχει... άλλη λέξη στη γερμανική. Σωστό το αλλενάκι.

  7. dracon avatar
    dracon 21/10/2011 13:54:18

    Το κοινοβούλιο ,όπως αποδείχθηκε σε προηγούμενες ψηφοφορίες,έχει τα ΜΑΤ να το προστατεύουν και δεν χρειάζεται την αρωγή του ΠΑΜΕ.
    Η σχετική φιλολογία μάλλον κατευθυνόμενη μου φαίνεται από αυτούς που θέλουν εμφύλιο στην ελλάδα.
    Αλλως τε οι τρεις του ΠΑΣΟΚ στην επιστολή τους παρακινούσαν τους πολιτες σε λυντσαρισμα κατά των διαδηλωτών και των απεργών.

    • καποιος avatar
      καποιος @ dracon 21/10/2011 14:28:27

      ++

  8. Prometheus avatar
    Prometheus 21/10/2011 14:16:39

    για να καταλάβω κι εγω ... οι Αναρχικοί διατείνονται οτι μιλάνε για ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ??? !!! αλλά απο την άλλη ειναι ΕΝΑΝΤΙΑ στο ΚΡΑΤΟΣ το οποίο είναι θεσμός που απορρέει απο δημοκρατικές κοινωνίες ??? !!!

    εχω χαθεί ... και εν πάση περιπτώση ... ποιός ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ εξουσιοδότησε τους ΠΕΤΡΟ-ΜΟΛΟΤΩΦΑΚΙΔΕΣ να υπερασπιστούν τις αξιες μας?

  9. Joao avatar
    Joao 21/10/2011 14:24:31

    Συγχαρητήρια στο ΠΑΜΕ για την "περιφρούρηση" της βουλής. Ποτέ άλλοτε δεν τραυματίστηκαν τόσοι διαδηλωτές με τους μπάτσους μάλιστα θεατές..Και περιμέναμε να δούμε τα ματ να πετάνε τις ασπίδες και να έρχονται με τον λαό..

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 21/10/2011 14:30:55

    Εντελώς γελοία και εκτός πραγματικότητας η ανακοίνωση των (και καλά) αντιεξουσιαστών.

    100% υπεύθυνος όχι μόνο για τα χθεσινά αλλά και για τα προχθεσινά καθώς και γι'όλα τα προηγούμενα επεισόδια και έκτροπα είναι ο αχταρμάς των αντιεξουσιαστών, αναρχικών, ασφαλιτών, παρακρατικών και ψυχολογικά διαταραγμένων κουκουλοφόρων.

    Ο τρόπος δράσης τους παραμένει ίδιος εδώ και χρόνια.
    Ρίψη μολότοφ , πετροπόλεμος, βανδαλισμοί και λεηλασίες κάθε φορά που πραγματοποιούνται παλλαϊκές συγκεντρώσεις και διαδηλώσεις προκειμένου να "προκληθεί" η αντίδραση των ΜΑΤ ώστε να επέμβουν πνίγοντας στα χημικά και τσακίζοντας στο ξύλο απλούς διαδηλωτές.
    Αρκετές φορές βάφουν και οι ίδιοι τα χέρια τους με αίμα όπως στην δολοφονική επίθεση στην ΜΑΡΦΙΝ ή και στον χθεσινό πετροπόλεμο εναντίον διαδηλωτών.

    Τολμούν δε τα γκρουπούσκουλα των κουκουλοφόρων να μιλούν για άμεση δημοκρατία λες και έχουν εξουσιοδοτηθεί από τον λαό ή από γενικές συνελεύσεις να καίνε να σπάζουν και να ρημάζουν εδώ και δεκαετίες δημόσια και ιδιωτική περιουσία και να προκαλούν τραυματισμούς ή και θανάτους συνανθρώπων τους.

    Το ότι αποτελούν εκούσια ή ακούσια πιόνια του συστήματος αποδεικνύεται από το γεγονός ότι παρότι ο χώρος τους είναι διάτρητος σε διεισδύσεις πρακτόρων και ασφαλιτών ουδέποτε έχει περιοριστεί η δράση τους ή έχουν εμποδιστεί εγκληματικές ενέργειες τους αλλά αντιθέτως αφήνονται να δρουν ανεξέλεγκτα.

    Όσον αφορά το ΚΚΕ μπορεί ο καθένας να διαφωνεί μαζί του πολιτικά και ιδεολογικά αλλά ο ισχυρισμός ότι χθες και προχθές προστάτευε το κοινοβούλιο από την λαϊκή οργή είναι τουλάχιστον αστείος εκτός και αν υπήρχε έτοιμο οργανωμένο λαϊκό σχέδιο "κατάληψης των Βερσαλλιών" και το ΠΑΜΕ το εμπόδισε με την περιφρούρηση του.
    Άλλωστε είδαμε και σε όλες τις προηγούμενες συγκεντρώσεις πια ήταν η κατάληξη ακόμα και όταν απουσίαζε το ΠΑΜΕ και η περιφρούρηση του.
    Μερικές εκατοντάδες κουκουλοφόροι που διείσδυαν ύπουλα και θρασύδειλα μέσα στους απλούς διαδηλωτές και διέλυαν με την φασιστική, προβοκατόρικη και εγκληματική δράση τους τις λαϊκές κινητοποιήσεις προκαλώντας την αντίδραση της αστυνομίας και την εκτεταμένη χρήση βίας και χημικών επί δικαίων και αδίκων.

    Όσον αφορά δε τα χθεσινά γεγονότα φάνηκε ότι ο άμεσος στόχος ήταν οι διαδηλωτές και η διάλυση της συγκέντρωσης και όχι το κοινοβούλιο και οι αστυνομικές δυνάμεις.
    Οι μολότοφ και τα μάρμαρα δεν στόχευαν καν την περιφρούρηση αλλά τους απλούς πολίτες-διαδηλωτές.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Κάποιος 21/10/2011 22:08:11

      Συμφωνώ με τα σχόλια του κάποιου και του τυχαίου.
      Ξεχάσατε πως διαλύθηκαν οι συγκεντρώσεις κατά του μνημονίου;
      Μαίος 2010 ενώ ο απλός κόσμος έκανε κανονικό ντού στην Βουλή, και μέσα παραμιλάγανε, οι άλλοι την έπεσαν στην Marfin, και τα παγώσαν όλα.
      29 Ιουνίου 2011 Σύνταγμα,σπάγανε τα ξενοδοχεία, ΤΤ, μαγαζιά στην Ερμού, τα μάρμαρα του οφθαλμιατρείου!, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταθεί άνθρωπος από τα χημικά.
      Προχτεσινή Σύνταγμα με μισό εκατομμύριο κόσμο.
      πάλι τράπεζες σπάγανε,τα μάρμαρα στο μετρό πανεπιστημίου,τον Ζόναρς κλπ.
      Εν τω μεταξύ πολλοί λένε οι άγνωστοι κουκουλοφόροι.
      Ποιοί άγνωστοι ρε παιδιά;
      Το 95 έπιασαν 394 άτομα πούχαν κάψει και διαλύσει το ΕΜΠ.
      Όλες τις προηγούμενες φορές που καιγόταν το Πολυτεχνείο (αυτό ήταν μόδα τότε), όλοι είχανε την καραμέλα του γνωστού- άγνωστου στο στόμα και ότι είναι ασφαλίτες, χαφιέδες κλπ.
      Δόθηκαν τα ονόματα και η κοινωνία έπαθε σοκ. Ήταν κανονικοί νέοι της διπλανής πόρτας που μισούσαν την οργανωμένη κοινωνία για τον λόγο τους ο καθένας.
      Μην παραμυθιάζεστε με ιστορίες συνωμοσίας.
      Υπάρχουν 3-4000που όπως και οι "παπούδες" τους του 95 μισούν μηδενιστικά τα πάντα. αυτοί κάναν και τον Δεκ του 08.
      Τόσοι ήσαν προχθές σε πυκνούς σχηματισμούς -στην πανεπιστημίου κατά τις 1 το μεσημέρι- με πολλούς νεαρούς αλβανούς πλέον μαζί.
      Κι ο μακαρίτης ο Φούντας κανονικός άνθρωπος ήταν.
      Και η 17 Νοέμβρη το ίδιο.Έτσι λέγανε και για αυτήν.Ότι ήταν μυστικές υπηρεσίες και δεν συμμαζεύεται.
      Που τους κατατάσσω;
      Στους χρησίμους ηλίθιους, που δεν αφήνουν ή καθυστερούν, με την δράση τους τους νοικοκυραίους να πάρουν τις μαλτεζόπλακες, και να σώσουν την πατρίδα. Και δεν το λέω ειρωνικά το τελευταίο, το περιμένω με αδημονία.

    • demetrio avatar
      demetrio @ Κάποιος 21/10/2011 23:41:23

      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

  11. dead by dawn avatar
    dead by dawn 21/10/2011 14:34:32

    Η "Τροικα" του Πασοκ (Λοβερδος,Ραγκουσης,Διαμαντοπουλου) ,στο αθλιο και καταπτυστο κειμενο-διακυρηξη τους,εμμεσως πλην σαφως παρακινουν τους πολιτες σε αυτενεργεια εναντια στις συντεχνιες (δηλαδη τους διαδηλωτες και τους απεργους).
    Αυτα που εγιναν εχθες ειναι βουτυρο στο ψωμι τους,χρησιμοποιησαν τους μηχανισμους του Πασοκικου αστυνομικου παρακρατους για να στρεψουν τους φανατικους μικρονοες αναρχομπαχαλακηδες εναντια στους αυτοανακυριχθεντες προστατες του εργατικου κινηματος και της αντιστασης εναντια στην κυβερνηση,που αλλη μια φορα ηταν μια "συμβολικη" αντισταση,οπως μας συνηθιζει το ΚΚΕ.
    Τα σχολια περι κλυσματος,Γραμμου κλπ,ειναι εμετικα,περιμενα οι αναγνωστες ενως τοσο ψαγμενου ιστοτοπου να εχουν απαλλαγει απο αυτα τα ακροδεξια και φασιστοειδη συνδρομα του Εμφυλιου.
    Εξισου εμετικη ειναι και η διακυρηξη της Αντιεξουσιαστικης Κινησης για τις χθεσινες συγκρουσεις με το ΠΑΜΕ,που παραπεμπουν ευθεως σε καταστασεις απο τον Εμφυλιο (κομμενα χερια και βγαλσιμο ματιων των Τροτσκιστων απο το ΚΚΕ),υπαρχει στο Indymedıa.-αλλη οψη του ιδιου νομισματος.
    Ελεος !!!

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ dead by dawn 21/10/2011 15:30:20

      Dead by dawn. Εισαι αντιφατικος, με ποιους εισαι? Εαν υποθεσω, θα σε θεωρουσα οπαδο της Μπακογιαννη η' του Σ.Μανου. Αν δε εξακολουθης να ψηφιζης ΝΔ, τοτε εισαι ψηφορος του Χατζηδακη, Κ.Μητσοτακη, της Γιαννακου, του Αρουλη. Μην εκφραζεσαι ειρωνικως για τους μαχητας του Γραμμου. Χαριν αυτων εσυ σημερα καταλαμβανεις χωρο στην Ελλαδα.

  12. trooper avatar
    trooper 21/10/2011 15:10:09

    τους χαλάει τη μανέστρα το ΚΚΕ...και δεν έχουν δει τίποτα ακόμα...

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ trooper 21/10/2011 15:40:41

      Τι θα κανει δηλαδη? Νεα Δεκεμβριανα? Θα σφαξη παλιν 30χλδ Ελληνες. Θα εκδοση παλιν αποφαση η Ολομελεια για ανεξαρτητη Μακεδονια- Θρακη? Το μεγαλυτερο εγκλημα της Μεταπολιτευσεως ειναι οτι επιτρεπει στα σταλινικα ζομπυ να κυκλοφορουν αναμεσα στους ζωντανους.

  13. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 21/10/2011 15:34:01

    ΠΡΟΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΚΟΤΖΑΜΑΝΗΔΕΣ ΤΥΠΟΥ "Enjoy Capitalism " , "makis " , "ΕΛΛΗΝ" ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΚΟΤΖΑΜΑΝΗ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ, ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΚΚΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ.

    • S.R. avatar
      S.R. @ ΔΗΜΟΣ 21/10/2011 16:09:51

      Τι λες ρε ταλαιπωρε !... Οι μονοι που φοβουνται τον κομμουνισμο, ειναι οσοι τον εζησαν και τον εφτυσαν (τα Ανατολικα κρατη δηλαδη...) Ολοι οι υπολοιποι παρακολουθουμε τους ταλαιπωρους γραφικους σαν και σας, να προσπαθειτε να πεισετε τους εαυτους σας οτι δεν πεθανατε......
      Αντε ρε ξυπνα... " Εβγαλε βρωμα η ιστορια οτι ξωφλησατε,τις εμμονες σας περιμαζευουνε τα σκουπιδιαρικα....."

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΔΗΜΟΣ 21/10/2011 16:14:17

      "...βλέπεις εκείνο το βουνό.
      το πιο ψηλά απ' τ' άλλα;
      εκεί θα στήσει ο Μαγγανάς,
      κουμμουνιστών κρεμάλα..."
      Μάλλον το κλύσμα του Γράμμου δεν σας εντυπωσίασε και τώρα πάτε γυρεύοντας για fisting.
      Καλομελέτα κι έρχεται! ;)

    • makis avatar
      makis @ ΔΗΜΟΣ 21/10/2011 17:06:21

      πέρασες από τη ΓΑΔΑ να πάρεις το χθεσινό μεροκάματο ή στα στέλνουν κατευθείαν σε τραπεζικό λογαριασμό;

  14. αγανακτισμένη 2011 avatar
    αγανακτισμένη 2011 21/10/2011 15:52:37

    Βασικά αυτό που παρατηρώ είναι κάποιοι να προσπαθούν οργανωμένα να επηρεάσουν τη γνώμη του κόσμου και να διώξουν το ΠΑΜΕ από τις συγκεντρώσεις...και από ότι διαβάζω σε άσχετα μπλοκ και σαιτ τα καταφέρνουν! Γιατί άραγε? Τι θα κερδίσουν? Ο νοών νοείται.. Καλά κάνανε και ήταν εκεί αφού η αστυνομία δεν μπορεί να μας προστατέψει ώστε να διαμαρτυρηθούμε ειρηνικά! Τι μας πειράζει? Που είναι οργανωμένοι και ξέρουν να φυλάνε το χώρο τους ή οι ιδεολογικές τους απόψεις? Ο εχθρός είναι κοινός!!!!

  15. markos avatar
    markos 21/10/2011 16:04:04

    http://www.youtube.com/watch?v=Td1nOjqm3L4&feature=share αυτοι δεξια ειναι κουκουλοφοροι?

    • αγανακτισμένη 2011 avatar
      αγανακτισμένη 2011 @ markos 21/10/2011 17:15:14

      Αγαπητέ markos ή δεν είσαι παρατηρητικός ή δεν είδες αυτά που είδα εγώ...... Θα σου πω όμως εγώ τι είδα πρώτα..ήτανε 2.30 με 3 παρά όταν γυρνάγαμε με μια φίλη μου απο μια βόλτα που κάναμε γύρω γύρω απο το Σύνταγμα και μόλις πλησιάσαμε στη παρέα μας (πιο κάτω απο το Μεγάλη Βρετανία - γωνία με Σταδίου) ξαφνικά ένα τσούρμο απο πιτσιρικάδες (το πολύ 25 χρ.) ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ξεπετάχτηκε από διάφορα σημεία, ενώθηκε, έβαλε κουκούλες, ανέβασε κασκόλ και με μεγάλη ένταση έκανε τη κίνηση να ανέβει προς τη Μεγάλη Βρετανία. Όλα αυτά έγιναν σε το πολύ ένα λεπτό μπροστά στα έκπληκτα μάτια μας... Από κει και πέρα δεν ξέρω τι έγινε γιατί απομακρυνθήκαμε και μετά φύγαμε... κάτι ακούστηκε για τους "Δεν πληρώνω"... Ξέρεις πόσο εύκολο είναι να στρέψεις αγανακτισμένους πολίτες εναντίον του ΠΑΜΕ λέγοντας τους ότι δεν αφήνουν κανένα να πλησιάσει τη Βουλή? Κάτι το οποίο δεν ισχύει... γιατί εμείς κάνοντας την βόλτα μας μας αφήναν να περνάμε αλλά από συγκεκριμένα όμως ανοίγματα! Οι κουκουλοφόροι τσαντίστηκαν γιατί το ΠΑΜΕ δεν τους αφήναν να ανέβουν πάνω και να κάνουν τα κόλπα τους... έτσι όντας και αυτοί καλά οργανωμένοι χρησιμοποίησαν όλες τις μεθόδους που γνωρίζουν πολύ καλά ώστε να το επιτύχουν αυτό... Τώρα το αν χρησιμοποίησαν και αγανακτισμένους πολίτες....λογικό μου ακούγεται...και εγώ το ίδιο θα έκανα! Πάντως δες ξανά το βίντεο και παρατήρησε τα ρούχα αυτών που είναι δεξιά.... κάπως έτσι ήταν πριν ανεβάσουν τις κουκούλες αλλά και τα κασκόλ-φουλάρια τους... βέβαια μες το πλήθος βλέπεις και κάποιους απλούς πολίτες αλλά όπως προείπα...δεν είναι δύσκολο! Αν είχαν ανεβάσει όμως τις κουκούλες τους θα ήταν....

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ markos 21/10/2011 17:33:26

      Επειδή μας έχετε πρήξει με αυτό το βίντεο τι νομίζεις ότι αποδεικνύει; Με αυτούς που φαίνονται εδώ έγινε ή όλη φάση ή με το μπλακ μπλοκ; Η κρότου λάμψης που ακούγεται και λέει κάποιος "ωχ πάμε να φύγουμε" τι είναι ; το ΠΑΜΕ την έριξε; Αυτός που σπάει τα μάρμαρα (με το νυχοκόπτη του;) τι είναι;

      • markos avatar
        markos @ τηλέμαχος αναγνώστου 21/10/2011 18:19:30

        σαν αναρχικος απορω με τους συντροφους μου πως αισθανονται οταν αγωνιζονται διπλα σε ασφαλιτες και αλλοδαπους Γεωργιανους (να υπαρχουν τους ακουσα με τα αυτια μου) αλλα παρολα αυτα οι του παμε επεσαν στην ιδια παγιδα και πεταγαν μαρμαρα στους πολιτες που ηταν στην πλατεια

  16. Wonderland avatar
    Wonderland 21/10/2011 16:05:52

    Συνελθετε ολοι , μας εβαλαν να σκοτωθουμε μια φορα στον εμφυλιο χωρις λογο και το ιδιο θελουν να κανουν και τωρα για να κανουν πλιατσικο πανω απο τα ερειπια . Η εποχη που ζουμε εχει πολλες ιδιαιτεροτητες και χωρις να το περνετε χαμπαρι ο εχθρος και για αριστερους και για δεξιους ειναι απολυτα κοινος , οσες ξενες δυναμεις επιβουλευονται τον πλουτο της ελλαδας . Τωρα παιζει η εθνικη ελλαδας και οχι ολυμπιακος και παναθηναικος για να το πω λαικα . Απειρα τα ιστορικα παραδειγματα που ενωμενοι τα πηγαμε μια χαρα και απειρα αντιστοιχα τα παραδειγματα που διχασμενοι γιναμε ερμαιο στα χερια αλλων . Ο Σαμαρας ειπε προσφατα εναν στιχο πολυ αντιπροσωπευτικο μας
    " Ειμαστε Ελληνες , ειμαστε ο σπορος που δεν πεθαινει '' .

  17. Θ avatar
    Θ 21/10/2011 16:27:55

    Στην Ελλάδα οι «Αντιεξουσιαστές» "βρίσκονται στην εξουσία".
    Τα "Κ.Ν.Α.Τ." υποκαθιστούν τα Μ.Α.Τ. απ' τον καιρό του Ράλλη.
    Δίκες, σαν του στρατηγού Μιτσιέλι και του ναυάρχου Ένκε, δεν γίνονται.
    Όσους κτυπούν οι τρομοκράτες, τους αποτελειώνουν οι γιατροί!

  18. ΝΟΝΑΜΕ avatar
    ΝΟΝΑΜΕ 21/10/2011 17:07:12

    Ειναι αποδεδηγμενο οτι οι αντιεξουσιαστες υπαρχουν για να διαλυουν τις συγκεντρωσεις και το Πασοκ και η ΝΔ τους εχει δωσει ασυλο τοσα χρόνια.

    Αμα εγω βαλω κουκουλα και χτυπω συνανθρωπους μουν την αλλη μερα η ΕΛΑΣ θα ερθει συστημενη στο σπιτι μου να με συλλαβει. Αλλα για 200 γκρουπουσκουλα που χαλανε τις διαδηλώσει τοσα χρονια και εχουν σκωτοσει διαδηλωτες, ποτε κανενας δεν θα μπει μεσα.

    Ο κοσμος εχει καταλαβει τι ρολο εξυπηρετουν οι... ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!

    • markos avatar
      markos @ ΝΟΝΑΜΕ 21/10/2011 18:21:39

      εκατονταδες αναρχικοθ βρισκονται στις φυλακες μη λες οτι θες

  19. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 21/10/2011 17:16:33

    Όταν βλέπω το ΚΚΕ να υπερασπίζεται τη Βουλή και τη "νομιμότητα" ,δηλαδή το Σύστημα το οποίο υποτίθεται πως μισεί, δύο πιθανά σενάρια υπάρχουν :

    Α). Έχει αρχίσει να λιγουρεύεται συγκυβέρνηση μετά τις επόμενες εκλογές. Σε ένα σενάριο δηλαδή όπου η ΝΔ ,πρώτη αλλά χωρίς αυτοδυναμία , θα αποτύχει να σχηματίσει κυβέρνηση ,θα ανατεθεί συνεπώς η εντολή στο δεύτερο κόμμα που θα είναι ότι έχει απομείνει από το ΠΑΣΟΚ, το οποίο θα αναγκαστεί να δώσει «γήν και ύδωρ» στην Αριστερά.

    Άσε που έτσι που πάει το ΠΑΣΟΚ από τη μια , κι’ έτσι
    που , καλώς ή κακώς (κάκιστα κατά τη γνώμη μου) το ΚΚΕ συνεχώς ανεβαίνει στην εκτίμηση του απελπισμένου κοσμάκη που δε βρίσκει που αλλού να πιαστεί , μπορεί να δούμε και το ΚΚΕ δεύτερο κόμμα. Έχει ξαναγίνει παλιά με την ΕΔΑ.

    Β). Πρόκειται απλά για σύστημα «1943-1944» ,δηλαδή εξουδετέρωση με όλα τα μέσα όλων των άλλων αντιστασιακών, και πλήρης καπηλεία της Εθνικής Αντίστασης.

    Το πιο πιθανό είναι πως είναι συνδιασμός Α και Β…

  20. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 21/10/2011 18:20:12

    Οι Underground ή καί αντιεξουσιαστικές κινήσεις είναι πολύ πιό ελεύθερες καί στήν σκέψη καί στήν επιλογή τών κινήσεών τους, από πολλές οργανωμένες πολιτικές ομάδες. . Ψάχνουν καί πειραματίζονται μέ οριακές κοινωνικές συμπεριφορές (γιά αυτό καί η επαναλαμβανόμενη βία), προκαλούν μέν τό σύστημα, τό επιρρεάζουν εν μέρει καί σέ τελική ανάλυση «συντηρούν» τήν κοινωνική δυναμική. Η επιλογή τής τρομοκρατίας (ένοπλη τρομοκρατία) είναι η επιλογή ενός απειροελάχιστου αριθμού τών ατόμων αυτών τών κινημάτων καί είναι συνήθως επιλογή τών μυστικών υπηρεσιών μέ επιλεκτική στρατολόγηση ατόμων από αυτούς τούς χώρους, ατόμων πού έχουν από τήν φύση τους «ροπή» πρός τήν βία (απαντώνται παντού στήν κοινωνία), πού η τυχαιότητα καί κοινωνική αναγκαιότητα έφερε νά «συμμετέχουν» στήν ζυμωτική λειτουργία τού «περιθωρίου».
    Άν ανατρέξουν στήν μνήμη τους οι σχολιαστές θά ανακαλύψουν αρκετά αξιόλογα άτομα πού σχηματοποιήθηκαν στήν πορεία τους μέσω τής αντιεξουσιαστικής αναζήτησης. Καί περιθωριακούς καἰ αστούς, πού σήμερα έχουν δημιουργική παρουσία καί στόν πολιτισμό καί στήν πολιτική.
    Από τήν άλλη πλευρά, η οικειοποίηση τής πλατείας στο Σύνταγμα από τό ΠΑΜΕ είναι η λογική απόρροια τής οικειοποίησης τής όποιας «προοδευτικότας» ή «επαναστατικότητας» από τό ΚΚΕ.
    Η προοδευτικότητα έχει «κατηγοροποιηθεί» καί εννοιολογικά «βιασθεί», ώστε νά χωράει στόν νοητικό μικρόκοσμο τής όποιας φασιστοΐζουσας οργανωμένης κοινωνικοπολιτικής ανθρώπινης ομάδας.
    Επίλογος αυτής τής αντίληψης είναι η ιστορία τών πρώην «σοσιαλιστικών» καθεστωτικών μορφωμάτων, ανάξιων ανθρώπινων ελεύθερων επιλογών, πού δικαιολόγησαν τήν ύπαρξή τους μέ τήν δικτατορία τού προλεταριάτου καί μέ τήν υποτιθέμενη καθοδήγηση τής πρωτοπορίας τής εργατικής τάξης, ήτοι τών οργανωμένων κομμουνιστικών κομμάτων.
    Η οικειοποίηση τής αλήθειας καί η συστηματοποίησή της βρήκε τήν ιστορική έκφρασή της καί στόν ιταλικό μουσολίνειο φασισμό καί στόν χιτλερικό μεσιανικό εθνικοσοσιαλισμό καί στόν σοβιετικό νέο άνθρωπο καί στόν μαοϊκό ισοπεδωτισμό καί στόν πολποτικό ζωώδη πρωτογονισμό ή καί μέχρι σήμερα στόν βορειοκορεατικό απομωνοτισμό μέ τούς λοβοτομημένους καί εξαθλιωμένους από τήν πείνα υπηκόους νά ζούν μόνο γιά τόν μεγάλο ηγέτη.
    Η οικειοποίηση τής αλήθειας καί κατά συνεπαγωγή η οικειοποίηση τής σκέψης επιφέρει νομοτελειακά καί τήν πλήρη ανελευθερία τού ανθρώπου.
    «Αλήθειες» καί «νομοτελειακές αναγκαιότητες» δέν είναι προνόμια μόνο τής αριστεράς, αλλά καί όλων εκείνων τών οργανωμένων ομάδων, πού διατείνονται ότι τίς κατέχουν. Μπορεί νά είναι οικολόγοι (προτιμούν νά πεθάνουν οι άνθρωποι, αρκεί νά επιβιώσει!! Η «μάνα» Γή), φυλετιστές, χρηματιστές, κρατιστές, κ.λ.π.
    Η διατήρηση τού δικαιώματος τής επιλογής, είτε καλής είτε κακής καί η θεσμική λειτουργία τής οργανωμένης κοινωνίας (κρατική δομή) μέσα σέ αυτά τά πλαίσια πρέπει νά γίνεται νοητή. Η επαναστατικότητα πρέπει νά είναι παράμετρος τού συστήματος καί σταθερά του. «Επαναστατικές» λογικές πού στοχεύουν στήν συστημική κατάλυση θεσμών (λογικά δομημένων καί κοινά αποδεκτών αξιωματικών αρχών θεσμικής κρατικής οργάνωσης) οδηγούν σέ ανελεύθερα καθεστώτα, απαξιωτικά τής ανθρώπινης ελευθερίας καί τής ανθρώπινης ανάγκης οργανωμένης αξιοπρεπούς συμβίωσης.

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ Ιαπετός 21/10/2011 20:16:15

      Καλα τα λές. Ελπίζω να σε καταλαβαν και κάμποσοι.
      Το νόημα της τελευταίας σου πρότασης είναι αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι "ποιοί είμαστε εμείς που ήρθαμε να αλλάξουμε το σύστημα" εδω και χρόνια. Μέχρι σημερα πάντως, και δεδομένου αυτού που βλέπω, αμφιβάλλω σοβαρά για το "λογικά δομημένων και κοινά αποδεκτών αξιωματικών αρχών"... Υπάρχει πολλή βλακεία στον κόσμο όταν μιλάμε για μάζα, η οποία αποδεικνύεται εξαιρεικά εύπλαστη για να εμπιστευόμαστε τις επιλογές της.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ιαπετός 21/10/2011 20:30:31

      Μπράβο μας έπεισες. Οι ομάδες που αναφέρεις δεν είναι καθόλου ελεύθερες, λογοδοτούν και υπακούουν στο ΠΑΣΟΚ, το οποίο πάντα υπηρετούν πιστά.

  21. τυχαιος avatar
    τυχαιος 21/10/2011 20:26:13

    Χτες ηταν ολοφανερη η ξεφτιλα του ΚΚΕ! Συμφωνω! Χτες το ΚΚΕ ηθελε να καπελωσει το κινημα και τους αγωνες των εργαζομενων! Κραταω ιδεολογικες αποστασεις απ'αυτους, η σταση των οποιων δεν μου αρεσει καθολου μεσα στα πανεπιστημια!
    Θελω να κανω μια ερωτηση ομως προς ολους.
    Θυμηθειτε την προηγουμενη 48ωρη απεργια. Την πρωτη μερα ηταν μαζικη και τη δευτερη που θα ηταν μαζικοτερη κανεις δεν πατησε στο συνταγμα διοτι απο νωρις ειχε μονο αναρχο-αντιεξουσιαστες-μπαχαλακιδες-ασφαλιτες-οπως θελετε πειτε τους, που τις παιζανε με τα ΜΑΤ. Αν δεν ηταν το ΠΑΜΕ χτες -που μονο χτες κρατησε τετοια σταση στο συνταγμα (δηλαδη να το μονοπωλει)- τι νομιζετε θα ειχε γινει? Θα μπορουσε ο απλος κοσμος να διαδηλωσει με ολα τα χημικα και τις κροτου λαμψης που θα πετουσαν οι ΜΑΤαδες? Θα μπορουσαν??????
    Κατα τη γνωμη μου τωρα, η συμπλοκη που προεκυψε καποια στιγμη θα γινοτανε. Και μεσα στα πανεπιστημια εχουν συμβει παρομεις καταστασεις πολυ μικροτερης εκτασης βεβαια!
    Η μεγαλη διαφορα ομως, που οσο και αν ποναει τις υπολοιπες οργανωσεις θα πρεπει να την παραδεχτουν, ειναι οτι το ΚΚΕ με τον κοσμο του και τις δομες του (ΚΝΑΤ) μπορουσε να το κανει και να μεινει εκει! Ποιος αλλος θα καταφερνε να σταθει για ωρα στο συνταγμα και να αντεξει τον χημικο πολεμο που δημιουργουνταν οπως εγινε και την μερα ψηφισης στην προηγουμενη 48ωρη?
    Τωρα αν υπαρχε "σχεδιο καταληψης των Βερσαλλιων", οπως ειπε ενας αλλος σχολιαστης με τον οποιο συμφωνω, και το ΚΚΕ το απετρεψε ειναι καταδικαστεο μεχρι εκει που δεν παει αλλο.
    Επειδη ομως ειμαι σιγουρος οτι στη βουλη μεσα δε θα μπορουσε να μπει ο κοσμος (και πολυ κοντα να εφτανε μετα η αστυνομια θα το επαιρνε πιο σοβαρα το θεμα) τιποτα δεν δικαιολογει την ξεκαθαρη δολοφονικη επιθεση με μαρμαρα και μολοτωφ, οχι μονο στα ΚΝΑΤ, αλλα και στον πιο πισω κοσμο που δεν ειχε λαβει μετρα προστασιας.
    Ξαναθυμιζω οτι δεν συμφωνω και δεν δικαιολογω την σταση του ΚΚΕ. Τελος, καθως διαβασα την ανακοινωση της αντιεξουσιαστικης κινησης θα ηθελα να τους ρωτησω: Πως κατηγορητε ΕΣΕΙΣ το ΚΚΕ οτι μονοπωλησε τον αγωνα και δεν αφηνε τους εργαζομενους να διαδηλωσουν στο συνταγμα μπροστα (πραγμα που ισχυει) οταν με τις συγκρουσιακες σας πρακτικες προκαλειται εναν απιστευτο πετρο-χημικο πολεμο μπροστα στο συνταγμα και κανεις δεν μπορει να πλησιασει εκτος απο τους προνοητικους με μασκες που αποτελουν πολυ μικρο ποσοστο. Τελος, η οποιαδηποτε αποπειρα δικαιολογησης δολοφονικων επιθεσεων ειναι τουλαχιστον χυδαια!

    • αγανακτισμένη 2011 avatar
      αγανακτισμένη 2011 @ τυχαιος 21/10/2011 21:55:41

      Συμφωνώ 100% μαζί σου...

  22. Θ avatar
    Θ 21/10/2011 20:46:54

    Στην Ελλάδα “οι «Αντιεξουσιαστές» βρίσκονται στην εξουσία”..
    Τα “Κ.Ν.Α.Τ”. υποκαθιστούν τα Μ.Α.Τ. απ' τον καιρό του Ράλλη.
    Δίκες σαν του στρατηγού Μιτσιέλι και του ναυάρχου Ένκε δεν γίνονται. Να’ρχίσουν κάποτε, αρχίζοντας απ’ τον καιρό του Σιαγώνα.
    Όσους κτυπούν οι τρομοκράτες, τους αποτελειώνουν οι γιατροί!
    Να κληθούν, απ’ την δικαιοσύνη, οι κ.κ. Ζαφειρόπουλος (Ελευθ. Κόσμου), & Τριγάζης (Συν.), όπως και όλοι οι εν ζωή αρχηγοί της Κ.Υ.Π./Ε.Υ.Π. & αντιΤρομοκρατικής.

  23. papasmurf avatar
    papasmurf 21/10/2011 21:09:12

    Τελικα μας ψεκαζουν με κατι δεν εχει αλλη εξηγηση!!!!!
    Μολις χθες εδω σε αυτο το blog ολοι πλην ελαχιστων εκθειαζαν την σταση του ΠΑΜΕ στην χθεσινη συγκεντρωση.Σημερα τι εγινε αδελφια και πηραμε στροφη 180 μοιρων;Επεσε κανενα συρμα ;ανανηψαμε;δεν μπορουμε να το χωνεψουμε οτι δεν ειχαμε το θαρρος να ειμαστε και εμεις εκει;Αw με διαφωτισει καποιος plz!!!!!

    • ανδρεας avatar
      ανδρεας @ papasmurf 21/10/2011 21:52:29

      ακριβως τα ιδια σκεφτηκα!!!

      • demetrio avatar
        demetrio @ ανδρεας 21/10/2011 23:42:38

        ΕΛΑ ΝΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΡΟΦΗ, ΠΕΡΙΕΡΓΟ....

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ papasmurf 22/10/2011 02:17:26

      Δεν έχεις ακούσει την φράση: "όσο τα σκαλίζεις, μυρίζουν";
      Ε, μύρισε!

  24. undercover gpr avatar
    undercover gpr 21/10/2011 21:12:33

    Ιαπετέ +1000

  25. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 22/10/2011 01:49:31

    Υπάρχουν διάφορα επίπεδα εξέτασης ενός συμβάντος . Αν θέλουμε να δούμε όλη την αλήθεια πρέπει να καταλάβουμε (όχι να αποδεχτούμε ή να επικροτήσουμε αλλά απλά να καταλάβουμε) ποιοι είναι οι συμπλεκόμενοι και τι επιδιώκουν από που προέρχονται και γιατί διαφωνούν.
    Απλουστεύσεις όπως μπαχαλάκηδες , ΚΝΑΤ , αναρχοασφαλίτες κλπ. δεν χωράνε .
    Το ΚΚΕ υπερασπίζεται τον «υπαρκτό» σοσιαλισμό είναι κόμα επαναστατικό με σαφή τοποθέτηση υπερ της εγκαθίδρυσης της δικτατορίας του προλαιταριάτου (που σαφώς αποτελεί κρατική οντότητα και εξουσία) στην πορεία προς την κατάκτηση του σοσιαλισμού.
    Ο αναρχικός χώρος πρεσβεύει την βίαιη ανατροπή της κοινωνικής δομής , την κατάργηση του κράτους και της εξουσίας του με αποτέλεσμα την αυτοοργάνωση και την άμεση δημοκρατία , και αυτό αντιπαλεύει καθημερινά. Ο εχθρός είναι η κρατική εξουσία και η βίαιη αντιπαράθεση είναι ο καθημερινός αγώνας.
    Από το ΚΚΕ (στην Ελλάδα) και την ιστορική διαδρομή της επανάστασης στην Ρωσία ξεπήδησαν διάφορες αντιλήψεις και διαφορετικές απόψεις οι οποίες οργανώθηκαν σε χώρους (τροτσκιστές , μαοϊκοί , λενινιστες κλπ.) οι οποίοι συνθέτουν το υπόλοιπο παζλ της έξω και ένδο-κοινωβουλευτικής αριστεράς. (Ο καθένας εγκαλεί όλους τους άλλους για αντεπαναστατική ή καθεστωτική συμπεριφορά)
    Μιλάμε για χώρους με ιστορικές και πολιτικές διαφορές , με πολύ αίμα να ρέει ανάμεσά τους . με διαφορετική διαδρομή ,στόχους μεθόδους επιδιώξεις και με έντονες αντιπαλότητες ακόμη και σήμερα.
    Το ΚΚΕ είναι οργανωμένο , δυναμικό , με υψηλή συσπείρωση , τεράστια δυνατότητα κινητοποίησης και δυναμικής παρέμβασης (αυτά αποτελούν προϋποθέσεις ύπαρξης ενός επαναστατικού κόματος). Τα μπλοκ είναι «μπετόν αρμέ» , δεν σπάνε με τίποτα και απαντάνε δυναμικά σε όλες τις προκλήσεις (βλ. Σύνταγμα)
    Ο αναρχικός χώρος είναι πολύ λιγότερο περιχαρακωμένος λιγότερο οργανωμένος με έντονο αίσθημα συντροφικότητας αλληλεγύης αλλά αρκετά δυναμικός και με καθημερινό παρεμβατισμό. Ένας αναρχικός ξέρει ότι είναι παράνομος σε ΟΛΑ τα καθεστώτα που έχουν περάσει από τη γη και αισθάνεται αδερφός με όλους τους άλλους.
    Δεν έχει σημασία τι είναι ο καθένας μας ή αν συμφωνεί ή διαφωνεί ή αν η πρακτική του ενός ή του άλλου δυναμιτίζει τις διαμαρτυρίες του κόσμου. Έτσι και αλλιώς στόχος είναι η δημιουργία κινήματος ανατροπής και όχι διαμαρτυρίας. Άρα το κίνημα διαμαρτυρίας τους αφορά μόνο στο πλαίσιο της μετεξέλιξης του.
    Δεν προτείνω να μελετήσουμε την αριστερά (και εγώ δεν είμαι αριστερός) αλλά να μην προβαίνουμε σε εύκολους αφορισμούς και ταμπελάκια.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Γιαννης Ν. 22/10/2011 17:57:09

      Καλά όλ 'αυτά αλλά ξεχνάς τη πιο βασική διαφορά. Ενώ το ΚΚΕ προς το παρόν προτιμάει την ήπια προπαγάνδα (εφημερίδες, καθοδηγητές, παμε κα.) για να ασπαστεί ο κόσμος την ιδεολογία τους, οι αναρχικοί εκτός από αφίσες, προβαίνουν σε εμπρησμούς και γενικότερα σε συρράξεις, καταστροφές δημόσιας περιουσίας, εκμεταλλεύονταν μέχρι πρότινος το πανεπιστημιακό χώρο κ.τ.λ. Δεν στοχεύουν και τόσο στο προσυλητισμό αλλά είναι μηδενιστές που δεν τους νοιάζει αν ο κόσμος μπορεί να πεθάνει κατά τη διάρκεια του πολέμου που οι ίδιοι κύρηξαν. Κρύβουν μίσος απέναντι στην κοινωνία και στις υποχρεώσεις που αυτή επιβάλλει και γι'αυτό θέλουν να επιβάλουν την δική τους ιδεολογία και κυριαρχία.

  26. Δεξιός Πολίτης avatar
    Δεξιός Πολίτης 22/10/2011 03:56:34

    Ρε μήπως τα οργάνωσε όλα ο.....σύμβουλος Χριστοφαρεϊζης ή Βαζέχα;