#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΚΚΕ: Σουτ και άουτ για τις επαφές ΓΑΠ-ΔΝΤ



Την ώρα που αποκαλύπτεται με στοιχεία ότι ο Γ. Παπανδρέου σχεδίαζε «υπόγεια» να βάλει την Ελλάδα στο ΔΝΤ και αποδεικνύονται τα προεκλογικά και μετεκλογικά ψέματα, το ΚΚΕ πετάει την μπάλα έξω. Η στρατηγική του είναι «το μαγαζάκι μου και μόνο» και το δείχνει και με την άρνηση να συμμετάσχει σε ευρύ λαϊκό αντιμνημονιακό μέτωπο, αλλά και με την υποβαθμισμένη κριτική προς την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό, την στιγμή που συλλαμβάνονται να «κλέπτουν ωπόρας».

Για τις μυστικές – υπόγειες επαφές κυβέρνησης Παπανδρέου και ΔΝΤ το ΚΚΕ ανακοίνωσε: «Πριν τις εκλογές όλοι γνώριζαν ότι το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, άλλοτε κρυφά και άλλοτε φανερά, συναποφάσιζαν και σχεδίαζαν σε ΕΕ και ΔΝΤ τα βάρβαρα μέτρα του μνημονίου, αλλά τότε μόνο το ΚΚΕ τα αποκάλυπτε στο λαό. Το ίδιο γίνεται και τώρα. Πίσω από την πλάτη του λαού παζαρεύουν ποιο τμήμα του κεφαλαίου σε Ελλάδα και ΕΕ θα κερδίσει τα περισσότερα από την πτώχευση στην οποία οδηγούν τους εργαζόμενους. Ο λαός πρέπει να βγάλει συμπεράσματα, αλλά και να αναλάβει τις ευθύνες που του αναλογούν».

Σε ελεύθερη μετάφραση το ΚΚΕ λέει «εμείς σας τα λέγαμε» και ξεμπερδεύει με αυτό. Πίσω πάλι στο παλιό "Τι Παπάγος, τι Πλαστήρας". Στο ίδιο τσουβάλι ο Παπανδρέου με τα στημένα παιχνίδια με το ΔΝΤ και τη Νέα Τάξη με τον Καραμανλή με τις όποιες ανεπάρκειες.

Δεν αξιολογεί την αξία της απόδειξης ενός πολιτικού ισχυρισμού και υποβαθμίζει τη σημασία που έχει στη διαμόρφωση της κοινωνικής και ατομικής συνείδησης. Δεν καταλαβαίνει ότι το «επιχείρημα», η «τεκμηρίωση» ενός ισχυρισμού είναι αυτή που καταξιώνει τον ισχυρισμό, αλλιώς παραμένει εικασία ή αυθαιρεσία;

Και δεν καταλαβαίνουν τα στελέχη του, με τόσες δεκαετίες στο κίνημα και την μαζική πάλη, τις δυνατότητες που ανοίγονται για ένα αντικυβερνητικό μέτωπο, όπως έδειξε η εμπειρία τόσων και τόσων επαναστάσεων;

Αλλά ο καθείς έχει τις προτεραιότητές του…

Κ. Ζερβόδεξος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 12:20:28

    Θα εχουν ομολογα του δημοσιου οι Περισσοι! εχουν διαθεσιμα απο τα πελατακια!
    "με το αρνι στην πλατη" ελεγε ο παππους μου!!
    Το Μαγαζακι του Κοκκινου Τρομου. Ο λαος δε ξεχνα τι σημανει αβαβα !

    ΠΠ

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/05/2011 12:25:14

    Oπως εχω ξαναγραψει κανενα μετωπο δεν μπορει να υπαρξει μεταξυ ΝΔ και ΚΚΕ.Ωστοσο αυτα περι του οτι ολοι τα γνωριζαν και μονο το ΚΚΕ τα αποκαλυπτε ειναι γενικοτητες.Το ΚΚΕ παντα προβλεπει δυσμενη μετρα και καποτε αυτα ερχονται.Πριν απο τις εκλογες ειχε βαλει στοχο τον Αλμουνια που υποτιθεται πιεζε απο μερους ΕΕ για τα μετρα που εξηγγειλε ο Καραμανλης ή αλλα χειροτερα.Για Στρος Καν δεν ελεγε τιποτα γιατι μαλλον δεν ηξερε.

  3. sawas avatar
    sawas 06/05/2011 12:45:03

    Το ΚΚΕ φταίει!!!!!!

    ΘΑ προσπαθήσω να κάνω μια (χοντρική) ποσοτικοποίηση αντιμνημονιακης στάσης των κομμάτων με βάση αυτά που ψηφίστηκαν στην βουλή μετά την καθιέρωση του μνημονίου. Τα ποσοστά είναι κατά προσέγγιση (μου) οπότε σας παρακαλώ να διορθώστε αν έχετε περισσότερα και πιο ακριβές στοιχεία!!!

    Στάση υπέρ η κατά του μνημονίου
    ΚΟΜΜΑ ΥΠΕΡ -ΚΑΤΑ
    ΚΚΕ 0-100%
    ΣΥΡΙΖΑ 10-90%
    ΔΗΜΑΡ 20-80%
    ΝΔ 60-40%
    ΔΗΣΥ 90-10%
    ΛΑΟΣ 90-10%
    ΠΑΣΟΚ 100-0%

    Ποιος πρέπει να συνταχθεί και με ποιον ?????????

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ sawas 06/05/2011 16:24:38

      Φαντάζομαι θα μπορούσατε να μας αναλύσετε την άκρως επιστημονική, τεκμηριωμένη και αμερόληπτη μεθοδολογία που χρησιμοποιήσατε για να εξάγετε τα συμπεράσματά σας αυτά.

      • sawas avatar
        sawas @ TopGunZ 06/05/2011 21:23:32

        Χοντρική, κατά προσέγγιση (μου), σας παρακαλώ να διορθώστε αν έχετε περισσότερα και πιο ακριβές στοιχεία.

        Τα έγραψα......δεν τα διάβασες?

        Αλλιώς (για σένα και μόνο) η παράθεση αυτών των στοιχείων ΔΕΝ είναι:
        α) επιστημονική
        β) τεκμηριωμένη
        γ) αμερόληπτη

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ sawas 06/05/2011 21:36:17

          Εγώ τα διάβασα, εσύ το ότι έχουμε βαρεθεί την ίδια καραμέλα το κατάλαβες?

          Και το "δική μου προσέγγιση" δε σημαίνει "ότι μου καπνίσει" και η επιστήμη προσεγγιστικά δουλεύει σε πλειάδα εφαρμογών.

          • sawas avatar
            sawas @ TopGunZ 06/05/2011 21:45:36

            Πάλι τα ίδια, δεν σε τιμάει αυτό!!!

            Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στην ανάρτηση "επιστημονική-επαγγελματική-αναλυτική-διεξοδική προσέγγιση" γραμμένο.

            Πάλι για σένα και μόνο για σένα, Αν ήμουν οικονομολόγος η δίκη μου προσέγγιση θα είχε αναλυτικά στοιχεία. Δεν είμαι, οπότε το ΔΗΛΩΝΩ. Ακόμα να το καταλάβεις????
            Αν διαφωνείς επί της ουσίας είναι σεβαστό! Μην παραποιείς όμως τα δεδομένα.

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 13:07:28

    Όποιος περιμένει από το ΚΚΕ να βάλει πλάτη για να πέσει το ΠΑΣΟΚ απατάται πλάνην οικτράν.
    Το ΚΚΕ έχει σήμερα μια απρόσμενη ευκαιρία μετά από δύο δεκαετίες να βρει ακροατές, που μέχρι πρόσφατα δεν είχε.
    Έτσι αρνείται συμπόρευση ακόμη και με τα συγγενικά του κόμματα θεωρώντας τα παρακολουθήματα της κυρίαρχης συστημικής λογικής.
    Εφόσον μάλιστα αυτή η τακτική επιφέρει θετικά αποτελέσματα αντί να την εγκαταλείψει θα την ενισχύσει προβάλοντας ολοένα και περισσότερο την "ταυτοπροσωπία" ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
    Για το ΚΚΕ μοναδική του επιδίωξη είναι η ενίσχυση των δυνάμεών του και "γαία πυρί μιχθείτω".
    Σε αυτό το περιβάλον καταστροφής και δυστυχίας έχει μάθει να εργάζεται και σε αυτή την κοινωνική εξαθλίωση επενδύει αλλά και επιδιώκει για να δικαιώσει τις αναλύσεις και την κοσμοθεωρία του.
    Ας μη τρέφει αυταπάτες η Ν.Δ και ας πάρει αποστάσεις από "συμπάθειες" και "δημόσιες σχέσεις" που ενω δε θα της προσφέρουν τίποτα , θα τη βραχυκυκλώσουν.
    Ο κόσμος της αριστεράς υπό τις σημερινές συνθήκες αν πάρει το σωστό καθαρό μήνυμα δεν έχει αγκυλώσεις και εμπόδια να ψηφίσει τη ΝΔ χωρίς τη μεσολάβηση των ηγεσιών που άλλωστε είναι πέραν των άλλων και υπερασπιστές της κομματικής επιβίωσης και γραφειοκρατίας.

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 13:25:24

      Σωστος.
      Αυτα να τα βλεπουν και μερικα στελεχη στις τοπικες που συναγελαζονται με στελεχη του ΠΑΜΕ, υπογραφοντας ταυτοχρονα απαραδεκτες ανακοινωσεις οπου καθυβριζεται η ΝΔ. Τρικυμια εν κρανιω; Εξυπηρετηση ιδιοτελων σκοπων;

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ρήγας Φερραίος 06/05/2011 13:52:22

        Στα Ελληνικά πετρέλαια ένα κομμάτι του ΠΑΣΟΚ έκανε "γάμο" με τη ΔΑΚΕ και έχουν πλειοψηφία στο ΔΣ του σωματείου.
        Περιμένετε τώρα τα γεννητούρια.
        Τραγέλαφος (τράγος+ελάφι).

  5. Αντικομματικός avatar
    Αντικομματικός 06/05/2011 13:21:34

    Όταν η ίδια η Παπαρήγα λέει
    (την είδα και την άκουσα με τα ίδια μου τα μάτια και τα αυτιά ):
    «Μέχρι το 1996 το ΠΑΣΟΚ πήγαινε πολύ καλά.Μετά δεν ξέρω τι έγινε».

    Εσείς τι πιστεύετε ότι σημαίνει η Παπαρήγα να επαινεί το ΠΑΣΟΚ;
    Εγώ, ποτέ, δεν έχω ξανακούσει, από το ΚΚΕ, θετικό σχόλιο για άλλο κόμμα.

    Α! Να πω και κάτι άλλο.
    Ξέρω άνθρωπο κουμουνιστή απ΄ αυτούς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ,
    και ο οποίος δηλώνει όπου βρεθεί και όπου σταθεί
    ότι δεν είναι Έλληνας αλλά Μακεδόνας.

    Ε! Αυτός έχει βολέψει και τα δυο παιδιά του στο Δημόσιο
    και μάλιστα το ένα σε υψηλή θέση.

    Ο καθένας ας βγάζει τα συμπεράσματά του.

    • juliet avatar
      juliet @ Αντικομματικός 06/05/2011 16:40:28

      Η δεξιά πάντα προστάτευε και τακτοποιούσε τους αριστερούς συντρόφους ,ο αριστερός όμως δύσκολα ψήφιζε δεξιά ακόμη και αν είχε κάνει τη δουλεία του.Οι δεξιοί ήτανε απο το κόμμα σίγουροι.

      • Αντικομματικός avatar
        Αντικομματικός @ juliet 06/05/2011 17:55:30

        Επί ΠΑΣΟΚ τακτοποιήθηκαν αυτοί που ξέρω εγώ.

        Οι αλλαγές στους νόμους περί παιδείας, οικογένειας, εκκλησίας κλπ., την δεκαετία του 80 επί ΠΑΣΟΚ, είναι φως φανάρι ότι ικανοποιούσαν και το ΚΚΕ.

        Όσο για τη δήλωση της Παπαρήγα την ψάχνω και εύχομαι να την βρω γρήγορα.

  6. Roter Platz avatar
    Roter Platz 06/05/2011 13:40:53

    Αντικομματικε γιατι τα προδιδεις ολα στον εχθρο;
    Ειμουν και εγω εκει και τα ακουσα με τα ιδια μου τα............!Χαχαχαχα111

  7. Αλητήριος avatar
    Αλητήριος 06/05/2011 13:44:28

    Αντικομματικός να φέρεις την πηγή σου για την υποτιθέμενη δήλωση της Παπαρήγα διαφορετικά είσαι κοινό παπαγαλάκι.

  8. kouklos avatar
    kouklos 06/05/2011 13:46:58

    Oι πολιτικές του KKE είναι να μή στρέφονται εναντίον προσώπων που τα αρπάζουν αλλά εναντίον του συστήματος (καπιταλιστικού) με τον ισχυρισμό ότι αυτό τους εκτρέφει. Όμως λαμόγια και πρόσωπα που δεν σέβονται τον μόχθο και εκμεταλλευτές των άλλων θα υπάρχουν με όποιο σύστημα διοίκησης και να προτείνεται. Καλύπτετε λοιπόν το ΚΚΕ πίσω από την λογική ότι ο καπιταλισμός εκτρέφει την διαφθορά και την παρανομία; και έτσι όχι μόνο δεν καταγγέλλει πρόσωπα που εκμεταλλεύτηκαν τον κόπο και τον ιδρώτα του εργαζόμενου άλλα συναγελάζεται με αυτούς και συμμετέχει στο πάρτι της διαφθοράς. Δεν έχει σημασία αν δεν μπαίνουν στις ατομικές τους τσέπες είναι το ίδιο αφού μπαίνουν στις τσέπες του κόμματος. Τώρα δήθεν τους ενδιαφέρουν "οι πτώχευση του εργαζόμενου" δηλαδή τα πρόσωπα δεν παίζουν κανένα ρόλο θα λυθούν όλα τα προβλήματα αρκεί να σηκώσουμε το σφυροδρέπανο. Μου κάνει εντύπωση η Κανέλλη "την οποία την πάω" δεν θίγετε με όλη αυτή την συμπεριφορά; Δεν νομίζω; Σας βαρέθηκε ο κόσμος ΥΠΟΚΡΙΤΈΣ.

  9. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 13:48:12

    Ως οπτασία είδα σχόλιο του Misha που στη συνέχεια κατέβηκε.
    Νομίζω άδικα.
    Ο Μisha έχει εισφέρει στο διάλογο σε αυτό έδώ το βήμα και έχει νομίζω κατακτήσει το δικαίωμα να διαφωνεί με εντιμότητα και αξιοπιστία.

    • sawas avatar
      sawas @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2011 13:52:07

      Έχεις δίκιο!!!!
      Κρίμα!!!

      Ελπίζω ο Μisha να ξαναπροσπαθήσει!!!!

  10. jk avatar
    jk 06/05/2011 18:17:08

    Συγνώμη κιόλας παιδιά, παρακολουθώ το μπλογκ συχνά, σπάνια γράφω, αλλά θεωρώ ότι όντως κακώς κατέβηκε η άποψη του Μίσα! Δηλαδή τι ακριβώς θέλουμε, ένα μπλογκ στο οποίο θα συμφωνούμε με τον εαυτό μας;
    Από εκεί και πέρα έχω ράμματα για τη γούνα μας...Δεν είναι δυνατόν επί 2 μέρες στη βουλή να σκίζεις τα ρούχα σου ότι διαφωνείς με το 40ωρο στο δημόσιο τομέα και όταν έρχεται η ώρα της ψηφοφορίας να κάνεις 10 βήματα πίσω και να το ψηφίζεις...
    Εν ολίγοις για να το πω απλά, εγώ θα στηρίξω τον Αντώνη Σαμαρά μόνο αν βγει και πει καθαρά και ξάστερα: "Πάμε σε εκλογές κι εγώ θα καταγγείλω το μνημόνιο και θα αναζητήσω συμμαχίες εκτός της κατάπτυστης σύμβασης.". Αν δεν το κάνει, εγώ προτιμώ να ψηφίσω ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ, παρά να ρίξω μια ψήφο που δεν θα ξέρω τελικά αν όντως θα αποτελεί "βόλι" στο μνημόνιο!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ jk 06/05/2011 18:28:10

      Και πολύ καλά έκαναν και το ψήφισαν.
      - Ο ιδιωτικός τομέας δεν έχει 40ωρο. Έχει. Γιατί λοιπόν να μην έχει και ο δημόσιος;
      - Είναι δυνατόν να μιλούμε για περικοπές και άλλες βλακείες περί ωραρίων τέτοιες εποχές;
      - Πρέπει να εναρμονιστεί ο δημόσιος τομέας με τους υπόλοιπους δημόσιους τομείς της ΕΕ. Τελεία και παύλα.

      Εγώ ξέρω ότι κάθε μέρα μπορώ να πάρω τα πιστοποιητικά που θέλω από τις 08:00 έως και τις 17:00.

      Αυτό σας λέει τίποτα;

      • jk avatar
        jk @ ΑΡΚΑΣ 06/05/2011 18:33:16

        Γιατί να μην καθιερωθεί και στον ιδιωτικό τομέα το 37ωρο; Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα; Ο κόσμος πάει μπροστά, δεν πάει πίσω-θεωρητικά πάντα...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ jk 06/05/2011 19:21:39

          κάνε το 20ωρο, καλύτερα, για να ξεκουραζώμαστε και λίγο!

          Θα μας τρελλάνετε με τις θεωρίες σας, που τις πληρώνουμε εκ των υστέρων όλοι από το υστέρημά μας, προκειμένου να καλοπερνάτε μερικοί ... Να γίνεις εσύ πρωθυπουργός, και να θεσπίσεις όλα αυτά τα θαυμαστά που σκέπτεσαι, και να βρεις τρόπο να τα χρηματοδοτήσεις κιόλας, χωρίς να ψάχνεις στην τσέπη μου, παρακαλώ.

  11. SAVAS avatar
    SAVAS 06/05/2011 19:15:13

    Όλα έχουν μια αρχή..... Αρχικά τώρα το ΚΚΕ καθώς και ο ΣΥΡΙΖΑ οφείλουν να διαθέσουν μέρος των χρημάτων που παίρνουν απο την κομματική αποζημίωση στην άμεση οργάνωση του λαϊκού κινήματος ενάντια στη χούντα προκειμένου να ρίξουν τη κατάσταση αυτή, να καταγγείλουν ανοιχτά τη κυβέρνηση αυτή ώς πραξικοπιματική και να της φέρονται ως έτσι, μέσα και έξω απο τη βουλή. Όχι απλά καταψηφίζω ένα νόμο αλλά δεν συμμετέχω καθόλου σ' αυτό το σόου και καταγγείλω συνεχώς τη νομιμότητα της κυβέρνησης αυτής.

    Οι μέρες έχουν αλλάξει, τα κόμματα της Αριστεράς αν θέλουν να σώσουν την χώρα θα πρέπει να αναγνωρίσουν ότι η κατάσταση στη χώρα δεν είναι η ίδια όπως ήταν πριν απο 3-4 χρόνια. Έτσι και η αντιπολιτευτική τους στάση οφείλουν να είναι διαφορετική και όχι όπως ήταν πριν απο 3-4 χρόνια.

    Τα κόμματα της αριστεράς οφείλουν να αποφύγουν να ακολουθήσουν την πτώση ολόκληρου του πολιτικού συστήματος, όπως έτσι έγινε σχεδόν σε όλες τις χώρες που πέρασαν απο τέτοιες καταστάσεις όπου μαζί με την οικονομία, την κοινωνία κατάρρευσαν και τα πολιτικά κόμματα, κυβερνώντα αλλά και αντιπολιτευόμενα.

    Το ΚΚΕ οφείλει (και πιστεύω να το κάνει) να οργανώσει άμεσα το λαϊκό κίνημα ενάντια σε μια κυβέρνηση που σκοπό έχει να διαλύσει τη χώρα, όπως όμως οι καταστάσεις αρμόζουν. Η απιστία σε ένα αντιδημοκρατικό σύστημα δεν είναι δυνατόν να μας κάνει πιστούς στους κάνόνες λειτουργίας του. Το ΚΚΕ οφείλει να αλλάξει στάση μέσα στη βουλή και να γίνει αρκετά πιο δυναμικό, με λόγια και πράξεις που ο λαός δεν θα έχει ξαναδεί τα τελευταία χρόνια. Ο λαός περιμένει κάτι άλλο..... στο χέρι τους είναι να το φέρουν

  12. jk avatar
    jk 06/05/2011 19:32:41

    Ποιοι να καλοπερνάνε, δε σε κατάλαβα...Αν εσύ θεωρείς ότι σήμερα ο μέσος Έλληνας καλοπερνάει- και αν θεωρείς ότι σε 5 χρόνια από τώρα θα καλοπερνάει με τα νομοσχέδια που θεσπίζονται- εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά...Αν καλοπερνάει για ποιο λόγο γίνεται όλη αυτή η συζήτηση γύρω από το μνημόνιο; Πίσω από το γκρέμισμα των κατακτήσεων των εργαζομένων κρύβεται μια φρικτή πραγματικότητα. Να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και να μην κρίνουμε μόνο με βάση το τι ψηφίζει το κόμμα μας στη βουλή.
    Εγώ έχω το θάρρος να κριτικάρω έναν πολιτικό χώρο που τον στήριξα το 2004-όχι όμως και το 2007 κ' 2009- χωρίς παρωπίδες. Δε σημαίνει ότι επειδή ψήφισα κάτι πρέπει να το στηρίξω σε ότι ψηφίζει. Αν η Ν.Δ, προχθές καταψήφιζε το νομοσχέδιο στη βουλή θα παραθέτατε τώρα τα ίδια σχόλια ως απάντησ σε αυτά που είπα;

  13. Αλητήριος avatar
    Αλητήριος 06/05/2011 21:30:11

    O σχολιαστής Αντικομματικός παρά το ότι είχε πολλές ώρες στη διάθεσή του από τη στιγμή που του το ζήτησα, να βρει και να ανεβάσει τη δήλωση που ισχυρίστηκε ότι έκανε η Παπαρήγα δεν το έπραξε.

    Οι νοήμονες κατάλαβαν τι είδους άνθρωπος είναι.

    Αν έχει έστω και λίγα γραμμάρια αξιοπρέπειας ας ζητήσει συγγνώμη έστω και τώρα.

  14. DIANE avatar
    DIANE 07/05/2011 16:29:45

    Δεν μπορώ να καταλάβω τον μηχανισμό της σκέψης όσων υποστηρίζουν το ΚΚΕ, ένα κόμμα που θέλει τα παντα κρατικά, μέ ό,τι συνεπάγεται αυτό για την οικονομία μας, που είναι κατά των συνόρων (διεθνιστές, γαρ), που δηλώνει αμέριστη συμπαράσταση σ΄ο,τι σκουπίδι εγκληματικό, απολίτιστο, φανατισμένο θρησκευτικά κλπ. μας κουβαλιέται, που έχει 5-6 ονόματα προβαλλόμενα συνεχώς χρόνια τώρα, λες κι η κομματική δεξαμενή τους δεν έχει νέα μυαλά, για να μην χάσουν τις καρέκλες τους οι της κομματικής νομενκλατούρας, που επιβάλλει μηνιαία συνδρομή στα μέλη της και διμηνιαία οικονομική εξόρμηση κάθε τέλος χρόνου αν και διαθέτει άφθονο χρήμα από τις επιχειρήσεις που έχει και την "κόκκινη εργασία" των λαών της πρώην ΕΣΣΔ υπέρ των συντρόφων των καπιταλιστικών χωρών και πολλά άλλα.
    Αυτό που επαγγέλλονται - τη μη εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο- την περιορίζουν στις λαϊκές μάζες, οι οποίες όχι μόνον δικαιούντσι αλλά υποχρεούντσι να εξαφανίσουν από προσώπου γης τους καπιταλιστές που "πίνουν το αίμα του λαού".
    Εφιαλτικό είναι για μένα το σενάριο μιας εντυπωσιακής αύξησης των ποσοστών του ΚΚΕ και του Σύριζα, φυσικά.
    Προσωπικά, δεν βρίσκω άλλη λύση στα δυσθεώρητα προβλήματά μας από την υποστήριξη, αυτή τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία, του κ. Σαμαρά.
    Δεν κατεδαφίζει τα πάντα στις εξαγγελίες του, έκανε μία εξαιρετική ομιλία τελευταία στους απόστρατους των Ε.Δ., γνωρίζει σε βάθος τι χρειάζεται για νά αλλάξουμε πραγματικά ζωή και δεσμεύεται να εξεύρει λύσεις, σιγα-σιγά αλλά
    σταθερά, σ΄όλα όσα μας ταλανίζουν.
    Κάναμε πειράματα με το ν σοσιαλισμό από το 1981, τώρα, στα χάλια που είμαστε, θα πειραματιστούμε και με τον άλλοτε "υπαρκτό" σοσιαλισμό;

    • Αλέξανδρος Δελάρζ avatar
      Αλέξανδρος Δελάρζ @ DIANE 08/05/2011 12:26:17

      1η παρανόηση: "δεν μπορώ να καταλάβω το μηχανισμό σκέψης αυτών που υποστηρίζουν το κκε". Δεν προσπάθησες ποτέ να καταλάβεις την ουσία της πολιτικής του κκε. Για να καταλάβεις τους διακηρυγμένους στόχους του κκε, που είναι δημοσιοευμένοι εδω και 15 χρόνια από την ψήφιση του Προγράμματος του κόμματος δες εδω. http://www.kke.gr/taytothta/ Τότε, μπορείς να διαφωνήσεις όσο θέλεις, επι πολιτικού και όχι επειδή σου προκαλεί αντιπάθεια ο κάθε κουκουές.
      2η παρανόηση: "θέλει τα πάντα κρατικά". Αυτό κατάλαβες τόσα χρόνια; ότι θέλει τα πάντα κρατικά; το κκε επιδιώκει την ανατροπή του καπιταλισμού και την εγκαθίδρυση του σοσιαλισμού, που είναι κοινωνικοπολιτικό σύστημα που καταργεί την ατομική ιδιοκτησία στα μεγάλα και συγκεντρωμένα μέσα παραγωγής. Αμα δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνουν αυτά, ζήτα να σου τα εξηγήσουν. Δεν είναι τριγωνομετρία, ελληνική γλώσσα είναι. Εμείς δηλαδή πώς καθόμαστε και μελετάμε τα προγράμματα των άλλων κομμάτων;
      3. "λες και η κομματική τους δεξαμενή δεν έχει νέα μυαλά" προφανώς κι έχει. Εσύ βλέπεις μόνο την "ηγεσία", δηλαδή μόνο την κοινοβουλευτική παρουσία του κκε, αυτή που βλέπεις στα κανάλια. Τους εκατοντάδες κομμουνιστές στα συνδικάτα, σε χώρους εργασίας και σε τόπους κατοικίας δεν τους βλέπεις που κάνουν και την περισσότερη πρακτική δουλειά και την επαφή με τον κόσμο. Πιστεύεις μήπως ότι η ΤV είναι η πιστή αναπαραγωγή της πραγματικότητας; Νοιάζεσαι πραγματικά που δεν "ανανεώνεται" με φρέσκα μυαλά το κόμμα; έχει την πιο μαζική και οργανωμένη νεολαία, την ΚΝΕ που ως πολιτική νεολαία είναι η μόνη που έχει σταθερή παρουσία στα πράγματα, όχι μόνο στα πανεπιστήμια, άσχετα αν διαφωνείς με την πολιτική της τοποθέτηση. Έχεις υπόψη σου κάποια άλλη νεολαία με τέτοια παρουσία;
      Αλλά μια και σκέφτεσαι με όρους εκλογικών ποσοστών, κάτι το οποίο δεν είναι πανάκεια για το κκε, το ενδιαφέρει περισσότερο η παρουσία του και η ισχύ του στους χώρους εργασίας, δεν είδες ποτέ πώς θα ήταν η χώρα μας με μια "εντυπωσιακή αύξηση" των ποσοστών του κκε, οπότε θα πρέπει πρώτα να υπάρξει μια τέτοια "αύξηση" και μετά να κρίνουμε.

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ Αλέξανδρος Δελάρζ 09/05/2011 18:45:00

        Αλέξανδρε, είχα κάνει την ίδια σκέψη στις δημοτικές εκλογές τότε που ο κόσμος είχε αρχίσει να χάνει απο μισθούς και συντάξεις και γενικώς περίμενα το ΚΚΕ τότε να πάρει ένα πολύ μεγάλύτερο ποσοστό απο το ήδη αυξανόμενο που είχε. Πίστευα πως θα ανέβαινε σε πολύ υψηλά επίπεδα αλλά δυστυχώς η αύξηση δεν ήταν όση ΕΓΩ περίμενα. Θεωρούσα πως αν το ΚΚΕ έστω και απο αντίδραση των ψηφοφόρων μπορούσε να πάρει ένα μεγάλο ποσοστό στις δημοτικές ήδη η κατάσταση θα ήταν πολύ διαφορετική για την Ελλάδα. Δεν θα τολμούσαν πρώτα απ' όλα να συνεχίσουν αυτη τη "δολοφονία" της ελληνικής κοινωνίας απο τη κυβέρνηση και τα στηρίζοντα άμεσα ή έμμεσα πολιτικά κόμματα αλλά και στα παρυφές του συστήματος δεν θα είχαν τα τσιράκια τους να τους υποστηρίζουν και να τους καλύπτουν. Ωστόσο ο ελληνικός λαός αποφάσισε να κάτσει σπίτι του και να κλαίει τη μοίρα του..... και το τέλος του.

        Ωστόσο εύχομαι στις επόμενες εθνικές εκλογές να ψηφίσουν ΚΚΕ και μάλιστα και για ένα πρόσθετο λόγο. Ότι θα δώσουν έτσι και στο ΚΚΕ μεγαλύτερο βάρος, πράγμα που θα φέρει στην επιφάνεια, αν αυτοί που ηγούντε δεν μπορέσουν, τους νέους ανθρώπους που θα μπορούν να το σηκώσουν καθώς και μια νέα πορεία αντίστασης ενάντια στις αντιλαϊκές κυβερνήσεις που ήδη μας κυβερνάνε.

  15. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 07/05/2011 17:52:40

    φιλε ζερβοδεξιε, το προβλημα δεν ειναι το κκε. το προβλημα ειναι αυτοι που προδιδουν σημερα την ελλαδα μας. το κκε δεν προκειται ποτε να ερθει δεξια. με αυτα και αυτα που γραφουμε το πολυ να πανε στο πασοκ. αστους αυτους. με μας τι θα γινει και πως θα συσπειρωθουμε ειναι το θεμα και πως θα απαλλαγουμε απο τους προδοτες,προθυμους, εκτος αλλα και εντος...

  16. faros avatar
    faros 08/05/2011 14:38:28

    Αγαπητέ Ζερβόδεξε,
    Σπεύδω να συμφωνήσω μαζί σου !
    Πράγματι ο καθείς με τις προτεραιότητές του.

    Κάποιοι (μεταξύ αυτών και εσείς προφανώς) έχετε ως προτεραιότητα την διατήρηση του καπιταλιστικού συστήματος, το "χάϊδεμα" στο μεγάλο κεφάλαιο και τα ιμπεριαλιστικά κέντρα τύπου ΕΕ, ΕΠΑ κλπ. !
    Φαίνεται, ότι σας ενδιαφέρει ο ... διαχειριστής της πολυκατοικίας και όχι ο ιδιοχτήτης !

    Πειράζει που το ΚΚΕ, βρίσκεται στην αντίπερη λογική ;
    Πειράζει που το ΚΚΕ, έχει ως προτεραιότητα την αλλαγή τάξης στην εξουσία ;
    Πειράζει που το ΚΚΕ, έχει ως στόχο την ανατροπή του καπιταλισμού - που είναι η μοναδική πηγή όλων των δεινών σε βάρος των λαών - και την εγκαθίδρυση του σοσιαλισμού - κομμουνισμού που θα φέρει την πραγματική ελευθερία και ευημερία του λαού ;
    Πειράζει που το ΚΚΕ, δεν πέφτει στην παγίδα των ημίμετρων, των πασαλειμάτων, που δεν μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι που βρίσκονται ΟΛΑ τα αστικά ή τα ευρωλιγούρικα κόμματα ;

    Προφανώς, πειράζει !
    Και κυρίως εσάς !
    Δεν πειράζει, όμως ...
    Θα σας περάσει ...

    Γεια σας !