16/12/2010 12:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΚΚΕ: Η επίθεση στον Χατζηδάκη υπηρετεί τους υπηρέτες του Μνημονίου

«Ο απαράδεκτος ξυλοδαρμός του βουλευτή Κ. Χατζηδάκη σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει τη γνήσια λαϊκή αγανάκτηση. Αντίθετα αξιοποιείται για να συκοφαντηθεί η λαϊκή πάλη και υπηρετεί αυτούς που επιδιώκουν την υποταγή του λαού στην καπιταλιστική βαρβαρότητα», αναφέρει σε ανακοίνωσή του το ΚΚΕ

Στο μεταξύ σε προσωπική του μαρτυρία σήμερα στο ΒΗΜΑ 99,5 ο Κ. Χατζηδάκης επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτά που γράφαμε χθες για την προβοκάτσια (http://www.antinews.gr/?p=76285) λέγοντας: Ότι την ώρα που τον χτυπούσαν, άκουγε να φωνάζουν: «τρέξτε, χτυπάνε τον Παναγόπουλο».

Συζήτηση στην Βουλή: Τι είπε κ. Ραγκούσης;

Φυσικά, ο υπουργός Εσωτερικών, Γιάννης Ραγκούσης , σε σχετική συζήτηση που έγινε σήμερα στην Βουλή και όπως διαβάζουμε στο www.in.gr , κατά τη συζήτηση ερώτησης του βουλευτή της ΝΔ Χρήστου Ζώη, «εξέφρασε την αντίθεσή του σε παρόμοια βίαια γεγονότα, ενώ χαρακτήρισε δικαιολογημένη την αγανάκτηση των πολιτών, κρίνοντας ως υπαίτια την «γκρίζα πλευρά» του συστήματος της μεταπολίτευσης...».

Θα περιμένουμε να δούμε και τα πρακτικά, ή μια ...διάψευση, αλλά τι θέλει να πει ο υπουργός των Εσωτερικών. Ότι δικαιολογημένα τον πλάκωσαν στον ξύλο; Και ότι καλά θα κάνουν να κάνουν μαύρους και κάποιους συναδέλφους του, όλο το υπουργικό συμβούλιο δηλαδή, που μετείχαν της μεταπολιτεύσεως;

Παρεμβαίνοντας, πάντως, η προεδρεύουσα Βέρα Νικολαΐδου τόνισε ότι τέτοιες επιθέσεις από γνωστούς- αγνώστους βεβηλώνουν τους αγώνες των εργαζομένων.

Ο βουλευτής της ΝΔ Χρήστος Ζώης, από την πλευρά του, είπε ότι τέτοιες προβοκάτσιες που στρέφονται κατά των ειρηνικών διαδηλώσεων των εργαζομένων δεν βλάπτουν μόνον το πρόσωπο που γίνεται αποδέκτης της επίθεσης, αλλά το ίδιο το δημοκρατικό πολίτευμα.

Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Προστασίας του Πολίτη της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Κέρκυρας, κ. Ν. Δένδιας, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Τα χθεσινά επεισόδια στο κέντρο της πρωτεύουσας, οι καταστροφές και ο προπηλακισμός του Βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Κωστή Χατζηδάκη, αποδεικνύουν -για μια ακόμη φορά- ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη,  δεν μπορούν να προστατέψουν  ούτε καν στοιχειωδώς το αγαθό  της  έννομης τάξης. Αναμασούν συνεχώς περιστατικά του παρελθόντος για να δικαιολογήσουν τα δικά τους τεράστια λάθη. Δυστυχώς, δεν έβαλαν μυαλό ούτε  από την απώλεια ζωής τριών πολιτών στο υποκατάστημα της Marfin.

Προκαταρκτική εξέταση

Στο μεταξύ τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για την επίθεση στον Κωστή Χατζηδάκη διέταξε η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών Ελένη Ράικου.

Αντικείμενο της έρευνας είναι να εξακριβωθεί από ποιους και υπό ποιες συνθήκες δέχθηκε την επίθεση ο πρώην υπουργός, ώστε να εντοπιστούν οι δράστες για τη διάπραξη σοβαρών αδικημάτων, όπως αυτό της επικίνδυνης σωματικής βλάβης. Στο πλαίσιο της έρευνας η Εισαγγελία έχει ζητήσει από χθες τα βίντεο με τον προπηλακισμό του κ.Χατζηδάκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 16/12/2010 12:26:41

    Πολύ σωστή τοποθέτηση!

  2. Rotarmist avatar
    Rotarmist 16/12/2010 12:30:16

    Μην καταπινετε την γλωσσα σας.

  3. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2010 12:58:23

    O Ραγκούσης εμμέσως στήριξε τους τραμπουκισμούς και τους εν δυνάμει δολοφόνους?

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 16/12/2010 13:26:10

      Καποια πρασινη μουχλα μυριζει...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Orestios 16/12/2010 13:33:07

      Kόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει

    • victoria avatar
      victoria @ Orestios 16/12/2010 13:51:28

      Όχι εμμέσως. Αμέσως.

  4. Πυθία avatar
    Πυθία 16/12/2010 12:58:39

    Είμαι αντίθετη σε οποιαδήποτε μορφή βίας, από όπου κι αν προέρχεται. Το ξέρουμε πως η βία φέρνει βία, το ξέρουμε ότι υπάρχουν κι άλλες μορφές βίας εκτός από τη σωματική. Κατά τη γνώμη μου σήμερα ασκούνται διάφορες μορφές βίας, ψυχολογική, πνευματική, συναισθηματική εκ μέρους των πολιτικών εναντίον ομάδων πολιτών, λόγω της συγκυρίας. Όσοι υφίστανται αυτού του είδους τη βία δεν έχουν την δυνατότητα να απαντήσουν αλλιώς, παρά μόνο με σωματική βία. Πόσοι είναι αυτοί που έχουν τα αποθέματα και τις αντιστάσεις να αντιδρούν πολιτισμένα σε μια συνεχή άσκηση βίας εναντίον τους;

    • victoria avatar
      victoria @ Πυθία 16/12/2010 13:52:37

      Ο Γκάντι σου λέει κάτι?

      Μην αναπαράγετε τέτοιες λογικές.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ victoria 16/12/2010 14:31:19

        Ο Γκάντι νίκησε!

        • Δημήτρης avatar
          Δημήτρης @ βαγόνι 16/12/2010 15:54:12

          O Γκάντι νίκησε επειδή οι Βρετανοί δεν μπορούσαν πια να συντηρήσουν την αυτοκρατορία τους.

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ Δημήτρης 16/12/2010 16:05:07

            Ο Γκάντι γαλβάνισε την συνείδηση ενός
            πολυπληθούς και ιστορικού λαού...αυτό
            κάνουν οι εμβληματικοί ηγέτες!
            Ηπολιτική ρουτίνας και οι τραμπουκισμοί
            για τους ασήμαντους!

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ victoria 16/12/2010 16:02:52

        Ο Γκάντι ήταν φιλόσοφος. Πόσοι από μας μπορούμε να είμαστε έτσι; Σχεδόν κανείς! Επομένως; Όποιος παιζει με τη φωτιά 99,9% θα καεί, κι ας μην ισχυρίζεται ότι φταίει η φωτιά.

  5. Σταύρος avatar
    Σταύρος 16/12/2010 13:00:26

    Εδώ μέσα, πολλοί εμού συμπεριλαμβανομένου , έχουν γράψει για εξέγερση του κόσμου.
    Σαν πως την φαντάζονται οι Πολιτικοί την εξέγερση αυτή;
    Να τους κυνηγάν οι εξαθλιωμένοι πολίτες με φτερά και πούπουλα του Αντρέα και να τους φωνάζουν "καλέ στάσου! στάσου!"
    Η Αντουανέτα (λέει ο μύθος) μιλούσε για παντεσπάνι κι αυτοί (οι Πολιτικοί)αναφέρονται αφηρημένα σε "...μία βία...κάπου...κάπως...συμβάν..."
    Επειδή "παίζει" αρκετό Sin City εδώ μέσα, θυμίστε στους Βο(υ)λευτές του Κυνοβολείου, το μόνιμο χαμόγελο του πιτσιρικά ακόμα κι όταν ο Bruce Willis κουβάλαγε το τελευταίο του κομμάτι!
    Σαν την Αντουανέτα ένα πράγμα!!!

  6. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2010 13:07:42

    O Ραγκούσης προσπάθησε να εξομοιώσει την δικαιολογημένη αγανάκτηση των Ελλήνων στα εκληματικά μέτρα της κυβέρνησης, που μετέχει ο ίδιος, με το να προσδώσει στους απεργούς τον χαρακτήρα του τραμπούκου-δολοφόνου?
    Τέτοια προσβολή για τους δίκαιους αγώνες των εργαζομένων είναι πρωτοφανής από σοσιαλιστή.
    Κατά τον Ραγκούση όποιος απεργεί είναι εν δυνάμει δολοφόνος?

  7. Σαος avatar
    Σαος 16/12/2010 13:13:19

    Όταν έτρωγε παπούτσι ο Τζέφρη, ήταν μια απαράδεκτη ενέργεια κατά του Σωτήρα του Σύμπαντος και τώρα είναι δικαιολογημένη αγανάκτηση;;; Ο Πραπαβέσης τα έβαλε ο άνθρωπος με τους ΚΥΠατζίδες που περιστοίχιζαν τον Τζέφρη και το έκανε επώνυμα. Άραγε ο Ραγκούσης θα έλεγε για δικαιολογημένη αγανάκτηση αν στην θέση του Χατζηδάκη ήταν πχ ο Πάγκαλος; Δύο μέτρα και δύο σταθμά και μάλλον σχεδιασμένες ψυχολογικές επιχειρήσεις, θα έλεγα εγώ...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σαος 16/12/2010 15:45:12

      τι ψάχνεις, "μικροί" άνθρωποι, μικρά μυαλά.

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 16/12/2010 13:25:41

    Εαυτού κήδεται ο προνοών...συναδέλφου?
    Πολύ αργά.

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/12/2010 13:26:55

    "Δικαιολογημένη η αγανάκτηση των πολιτών"; ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ Η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ; Τι λες ωρέ Ραγκούση! Μωρ' τι μας λες ωρέ Ραγκούση!!!

    Δικαιολογημένη ωρέ Ραγκούση θα είναι ΤΕΤΟΙΑ έκφραση της αγανάκτησης των πολιτών ΜΟΝΟΝ όταν πάρει φαλάγγι όλους εσάς που ΦΕΡΑΤΕ το Μνημόνιο!

    Νομίζω ότι έχουμε πια την πλήρη απόδειξη ότι πρόκειται για προβοκάτσια.

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 16/12/2010 13:33:45

      Επωνυμε μπορεις να παρακαλεσεις τον φακτορα να μου δωσει μαιλ σου για να στειλω ενα μυν που δεν θα ηθελα να μπει σε σχολιο?

  10. man8os avatar
    man8os 16/12/2010 13:28:48

    Τι δηλωση ειναι και αυτη του Ραγκουση?
    Εγω αδυνατω να την αποκοδικοποιησω. Σαν χρησμος μου μοιαζει.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/12/2010 13:54:31

    Oι γνωστες ανακοινωσεις του ΚΚΕ απο την εποχη της 17Ν : καταδικαζουμε την ατομικη τρομοκρατια και βια γιατι δεν ειναι αποτελεσματικη.Αν ηταν δεν θα ειχαν κανενα προβλημα.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ ψυχραιμια 16/12/2010 14:34:03

      +1000

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ ψυχραιμια 17/12/2010 02:51:32

      χαχαχαχαχαχαχα...............

  12. la poderosa II avatar
    la poderosa II 16/12/2010 14:40:39

    Και που να δει τι τον περιμενει τον "κυριο" Ραγκουση αν πεσει στα χερια των μισθωτων και των συνταξιουχων! Αυτον και την υπολοιπη πρασινη συμμορια.

  13. Rotarmist avatar
    Rotarmist 16/12/2010 14:42:07

    @1,54
    ΚΑΙΓΕΣΕ ΝΑ ΤΙΣ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΚΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕ;

    • man8os avatar
      man8os @ Rotarmist 16/12/2010 14:50:04

      Εχει αλλο σκοπο ο συντροφος. Ειναι τοποθετημενος στηνν ΝΔ και φροντιζει να διωχνει οσους αριστερους τυχει να αποφασισουν να την ψηφισουν. Ο στοχος του συστηματος ειναι ο κοσμος να καταφυγει στην τυφλη βια και να μην παει σστην ΝΔ. Ετσι θα ειναι πιο ευκολο να εχει αφορμη το ΠΑΣΟΚ να κυρηξει στρατιωτικο νομο.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Rotarmist 16/12/2010 15:28:15

      @Rotarmist & man8os
      Κοιτάξτε σύντροφοι,
      Τα δύο κόμματα εξουσίας έχουν βαθειές αναπηρίες....
      ....έχει όμως ο κόσμος,ακόμη, τη δυνατότητα να τους
      ξεφωνίζει και να πιέζει την παρούσα κυβέρνηση!
      Μήν ανοίγετε διάπλατα τις πόρτες στο ΚΚΕ, μήν
      παίζετε με τη φωτιά....θα είναι μοιραίο!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ βαγόνι 16/12/2010 19:13:02

        Καλά, βλέπετε εσείς καμιά υποχώρηση αυτής της Κυβέρνησης σε οποιαδήποτε λαϊκή πίεση. Εγκάθετοι είναι οι άνθρωποι, αλλού δίνουν λόγο.

  14. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/12/2010 17:12:04

    Γιατί ρε παληκάρια η αγανάκτηση των πολιτών δεν εκφράστηκε και στον Ραγκούση,στον Παπακωνσταντίνου, στονΧυτήρη,στονΚαμπουράκη,στον Οικονομέα,στον Καψή η τέλος πάντων σε κάποιο παπαγαλάκι του ΔΝΤ και του ΠΑΣΟΚ;Τι δουλειά είχε ο Χατζηδάκης; Στον κόσμο φάνηκε ότι η ΝΔ είναι συννένοχη και ότι το ΠΑΣΟΚ ότι μπορούσε έκανε. Ε ρε ζώα της ενημέρωσης της ΝΔ αυτοί είναι επιστήμονες στην προπαγάνδα.Θα γυρίσουν ξανά το παιγνίδι.
    ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΝΔ . ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΕΤΡΕΜΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΝΕΝΟΧΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ,ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΟΜΜΑ. ΟΜΩΣ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΠΡΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΡΙΞΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΛΕΠΡΟΙ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Ανώνυμος 16/12/2010 17:38:11

      Ετσι ειναι φιλε μου...!!!!
      ΦΩΝΑΖΕ ΤΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!

    • λοξίας avatar
      λοξίας @ Ανώνυμος 16/12/2010 22:13:03

      Φτάνει μόνο την ώρα που θα τον καλέσει η... ιστορία να βρίσκεται στην Ελλάδα και όχι στο Λονδίνο όπως έκανε μόλις προχθές και μάλιστα την ώρα που περνούσε απο τη βουλή ένα ακόμη νομοσχέδιο που ανατινάζει τον κοινωνικό ιστό της χώρας.

  15. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 17/12/2010 18:03:21

    Αν πιστεύετε οτι θα μείνουν ατιμώρητοι οι κλέφτες καί οι προδότες είστε μακριά
    νυχτωμένοι,ο κόσμος δέν καταλαβαίνει από κομματικά παραγγέλματα όταν
    τού κλέβουν τό ψωμί του.