19/10/2009 11:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΚΙΝΑ: Με 2 τρισεκατομμύρια αγοράζουν και...χώρες!



Η απεργία των λιμενεργατών του ΟΛΠ έληξε το Σάββατο και, ω τι σύμπτωση, ένα από τα πλέον αξιόλογα οικονομικά περιοδικά του κόσμου, το FORTUNE ασχολείται με το ζέον θέμα των ημερών (για μας και για όλη τη υφήλιο, όπως φαίνεται).

Το τεύχος του έγκυρου περιοδικού που έχει αναρτηθεί μόλις προχθές στα περίπτερα (Ευρωπαϊκή έκδοση, 26 Οκτωβρίου 2009) έχει σαν κύριο θέμα (cover story) που τιτλοφορείται "CHINA Buys the World με υπότιτλο The Chinese have $2 Trillion and are going shopping. Is your company- and your country – on their list?".

Ξεφυλλίζοντας μέσα διαβάζουμε οτι ΗΔΗ, μεταξύ άλλων, οι Κινέζοι έχουν αγοράσει ένα 10% της Morgan Stanley έναντι 5 δισ. δολαρίων, ένα 20% της Standard Bank έναντι 5,6 δισ. δολαρίων, το 9% της αγγλοαυστραλέζικης εταιρείας εξορύξεων Rio Tinto έναντι 14 δισ. δολαρίων κλπ.

Έναν πακτωλό χρημάτων! Να τριγυρνάς στις αγορές με 2 τρισεκατομμύρια δολάρια στην τσέπη, δεν είναι δα και μικρό πράγμα. Με μπούσουλα την απλή λογική, δεν αποτελεί υπερβολή αυτό που αναφέρεται στον υπότιτλο του θέματος: Είναι η εταιρεία σας ή η χώρα σας στη λίστα (αγορών);

Αφιερώνουμε την παραπάνω επισήμανση στους συνδικαλιστές του ΟΛΠ, στα golden boys εκ των λιμενεργατών και, τέλος, στους νεοεκλεγέντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που προεκλογικό τους σύνθημα ηταν «έξω οι Κινέζοι από τον ΟΛΠ».

Α, και μη ξεχάσουν όλοι αυτοί αν μπορούν να βρουν και να δουν ένα παλιό DVD με τον αείμνηστο Πήτερ Σέλλερς «Το ποντίκι που βρυχάται». Καλό θα τους κάνει...

 http://www.euro2day.gr/chameleon/139/articles/552194/ChameleonArticle.aspx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 19/10/2009 11:39:20

    Με δυο τρις ισως αλλαξουν και στρατοπεδο τα γκολντεν μποϋζ και φανουν καλοι και οι κινεζοι. Το χρημα φιλτατοι δεν εχει ιδεολογια. Αλλα αμα μπουν οι κινεζοι δεν τους βγαζεις ουτε σε 200 χρονια. προσοχη στους κινεζους.

  2. σταυρος avatar
    σταυρος 19/10/2009 12:10:05

    Ε τοτε δεν πουλαμε και την ΚΡΗΤΗ μπας και ξεχρεωσουμε?
    Ρε παιδια εχουμε τρελαθει εντελως ολα μα ολα γυριζουν γΥρω απο το χρημα?

  3. χρηστος avatar
    χρηστος 19/10/2009 13:49:36

    Πρίν από κάποια χρόνια κάποιος (Αμερικανός) είχε πεί (μεταξύ αστείου καί σοβαρού?) ότι η αξία τής Ελλάδας ήταν δέν ήταν 1 τρίς $, όλα μέσα.
    Αν τό μετατρέψουμε σέ ευρώ, αφαιρέσουμε καί τό φανερό χρέος, σήμερα η "αξία" μας δέν πρέπει νά ξεπερνάει τό μισό τρίς ευρώ.
    Κάντε τούς υπολογισμούς σέ κατά κεφαλή καθαρή περιουσία καί θά δείτε ότι κάπου εκεί είναι η τιμή ....εκκίνησης.
    Στά παραπάνω δέν ξέρω άν περιλαμβάνονται ο ΦΠΑ καί οί κάτοικοι (πού μάλλον θά είναι βάρος γιά τόν όποιο υποψήφιο αγοραστή).
    Εμπρός λοιπόν, όσοι ενδιαφερόμενοι ...προσέλθετε.

    Φιλικά
    ΥΓ Ισως μάλιστα άν αφαιρέσουμε καί τό κρυφό χρέος σύν τίς δεσμεύσεις, η τιμή νά μηδενίζεται.

  4. eleftheros avatar
    eleftheros 19/10/2009 14:05:23

    Δεν πειράζει που πάμε φιρί-φυρί να χάσουμε την αξιοπιστία μας απέναντι στην Κίνα, το μεγαλύτερο επενδυτή του κόσμου τα επόμενα 30 χρόνια.
    Θα επενδύσουν στην Ελλάδα και θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας οι πειναλέοι Σκοπιανοί, οι χίπιδες αγελαδοτρόφοι Δανοί και οι τούρκοι δουλέμποροι με τους οποίους θα βρούμε ένα modus vivendi, τώρα που θα νομιμοποιηθούν οι δεκάδες χιλιάδες ξένοι μετανάστες.
    Τώρα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος, έλυσα και το πρόβλημα της ανεργίας.
    Άξιζε τελικά που πήγα στο Γοωργάκη!

  5. Χα! avatar
    Χα! 19/10/2009 14:32:52

    Συγχαρητήρια. Υπέροχη ανάρτηση. Μπορούμε να συνεχίσουμε μετά πουλώντας τις γυναίκες μας. Γιατί όχι και τις κόρες μας.
    Αφού αυτό είναι το ζητούμενο.
    Κυκλοφοράει κάποιος μ ένα τρις στην τσέπη, τούκατσε η Μόργκαν Στάνλεη και κάνα δυό άλλοι και το ηθικό δίδαγμα είναι "ΞΕΠΟΥΛΗΘΕΙΤΕ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ;"
    Το αν μιλάμε για τη χώρα κι όχι για σούπερ μάρκετ, δεν παίζει...

  6. tiramola avatar
    tiramola 19/10/2009 14:40:36

    Έχει αγωνία ο "ελεύθερος" μήπως μας φύγουν οι κομμουνιστές επενδυτές Κινέζοι...

    • eleftheros avatar
      eleftheros @ tiramola 19/10/2009 14:57:13

      tiramola,
      Εσένα είναι προφανές ότι δεν σε νοιάζει γιατί δεν έχεις επίγνωση τί σημαίνει για την Ελλάδα αυτή η επένδυση.
      Είμαι βέβαιος γι' αυτό, η άγνοια τα απλοποιεί όλα μέσα στο μυαλό μερικών.
      Προφανώς είσαι δημόσιος υπάλληλος που έχεις δέσει το γαίδαρό σου και δεν σε νοιάζει ούτε η παραγωγικότητα, ούτε η ανεργία, ούτε κάν η παγκόσμια κρίση.
      Μακάρι και οι δικοί μας κομμουνιστές να διέθεταν την κοινή λογική των κινέζων, θα ήταν πιό αξιόπιστοι και θα ήταν κάτι παραπάνω από ένα κλειστό κλάμπ γραφικών ιδεολόγων.
      Όσο για σας τους σοσιαλιστές, που δεν έχετε καμία μα καμία πραγματική ιδεολογία εκτός από το να κλέβετε τις ιδεολογίες των άλλων, η ιστορία έχει κρατήσει μία πολύ συκεκριμένη θέση για σάς.
      Το μεγάλο πλαστικό πράσινο κουτί, δίπλα στην εξώπορτα, που το αδειάζουν κάτι καλοί κύριοι δυό φορές την εβδομάδα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tiramola 19/10/2009 15:03:37

      Συμπάσχω άν έχει πιά τόση αγωνία για τους επιγόνους του συντρόφου Μάο, τι του φταίνε όμως οι εγχώριες επιχειρήσεις ετοίμων ενδυμάτων;

  7. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/10/2009 14:49:28

    Δεν ξέρω για τον "ελεύθερο" εγώ όμως μια αγωνία την έχω αδερφέ και οι ειρωνείες σου δεν με καθησυχάζουν.

    • tiramola avatar
      tiramola @ greekpoliticalreview 19/10/2009 15:08:34

      Θα πάμε κόντρα στο ρεύμα αδερφέ.
      Ο άνθρωπος και όχι το κέρδος η προταιρεότητα.
      Μη μασάς!
      Γιατί ζούμε και ασχολούμαστε με την πολιτική?
      Για να γλύφουμε τον ισχυρό εξασφαλίζοντας την φιλανθρωπεία του?

      Δεν είμαι οικονομικός σαν τον τύπο που κατά καιρούς διαβάζουμε εδώ μέσα τις "έγκυρες" αναλύσεις του.
      Και φυσικά δεν γνωρίζω αν τα 37 εκατ. ευρώ έσοδα που είχε το 2007 το λιμάνι δεν πιάνουν μία μπροστα στα 17 που θα δίνουν ενοίκιο οι Κινέζοι...

      Αλλά αυτό που ξεχωρίζει τους ανθρώπους από τα ζώα στην "πολιτισμένη" ζούγκλα της αγοράς είναι η δυνατότητά μας να σκεφτόμαστε και ρίχνοντας τις ιδέες μερικοί "τρελοί" να πορευόμαστε προς το μέλλον....
      Μη φοβάσαι και μην δικαιώνεις καμία ζούγκλα , μόνο βοήθα και εσύ όσο μπορείς στην σχεδιάση της εξέλιξης προς όφελος των ανθρώπων και μόνο!

  8. tiramola avatar
    tiramola 19/10/2009 15:10:58

    Του αρέσουν τα Κινέζικα σώβρακα....

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tiramola 19/10/2009 15:17:57

      Αυτά, θέλουν όμως κι επιδέξιους κώ..ους (χώρα του μεταξιού, γάρ).

  9. by definition anti (back in 1972!) avatar
    by definition anti (back in 1972!) 19/10/2009 15:28:36

    Νομίζω ότι όταν ακόμη και το tvxs του Κούλογλου κάνει αναφορές σε "κάτι σάπιο που υπήρχε στο λιμάνι" βλέπε: http://www.tvxs.gr/v23517, η αντιπαράθεση με κραυγές περί "ξεπουλήματος" ή αντίθετα "εργασιακού ρετιρέ που κρατάει σε ομηρία την οικονομία" ελάχιστα προχωράει τη γνώση μας γύρω από το θέμα, ώστε να κρίνουμε νηφάλια...πολύ πιο περίπλοκα απ' ότι θα θέλαμε εν τη ρύμη του πολιτικού μας ιδεασμού τα πράγματα!

  10. silegav avatar
    silegav 19/10/2009 15:49:21

    Για την ακρίβεια οι κινέζοι "βγήκαν για ψώνια" με 2 τρις δολάρια σε T-bonds του Αμερικάνικου Δημοσίου.

    Στην πραγματικότητα, από αυτά, πολύ λίγα μπορεί να ξοδέψει καθώς όσο το αποθεματικό αυτό μειώνεται τόσο θα πέφτει και η αξία του δολαρίου και κατ επέκταση η αξία του εναπομείναντος αποθεματικού. Ο μεγάλος χαμένος από μία τέτοια εξέλιξη θα είναι η ίδια η Κίνα.

    Περισσότερα για την "παγίδα δολαρίου" της Κίνας:

    http://www.nytimes.com/2009/04/03/opinion/03krugman.html

    http://www.weeklystandard.com/Content/Public/Articles/000/000/016/654ybhwl.asp?pg=1

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ silegav 19/10/2009 16:18:19

      Ο μεγάλος χαμένος είναι ήδη οι Η.Π.Α. Τι μας λένε οι Η.Π.Α.; "Αποτύχαμε - σας τη σκάσαμε!". Πήρατε τα δολάριά μας και τώρα δεν ξέρετε τι να τα κάνετε. Ο Κρούγκμαν με την αγγλοσαξωνική αλαζονεία του σπεύδει να βγει από πάνω σαν "καλός" Αμερικανός, όμως αυτά τα διαβάζουν οι Κινέζοι και η σκέψη τους βέβαια είναι "σιγά να μην ξαναγοράσω δολάρια".

      Σήμερα είναι 70% το απόθεμα δολαρίων της Κίνας, σε δύο χρόνια πόσο θα είναι; Σε πέντε; Σε δέκα; Όταν φτάσει κάποια στιγμή να είναι τόσο, ώστε να μην καταρρεύσει πια η Κίνα από την πτώση της τιμής του, τότε αυτό θα είναι η ταφόπλακα του δολαρίου. Όχι ο θάνατος. Ο θάνατος ήδη επήλθε και άρθρα σαν του Κρούγκμαν είναι η απόδειξη: κανένας δεν θέλει σήμερα δολάρια. That's the bottom line...

      Όποιος έχει πάει στην Αμερική μπορεί να δει πόσο εξευτελιστικές είναι οι τιμές εκεί. Αν η Αμερική είχε βιομηχανική παραγωγή θα ήταν ιδανικά, αλλά η Αμερική δεν παράγει πια τίποτα. Παράγει δηλαδή μόνον software. Μέχρι πριν από ένα-δυο χρόνια είχε ισχυρή και την αγορά κατοικίας και την τραπεζική βιομηχανία. Τώρα αυτά τα δύο κατέρρευσαν και της έμεινε το software. Δεν αρκεί. Η υπόλοιπη βιομηχανία είναι στο Μεξικό, στην Κίνα, στη Βραζιλία, στην Ινδία. Μετανάστευσε. Οι Η.Π.Α. είναι σήμερα θύμα της παγκοσμιοποίησης που τόσο λυσσαλέα επεδίωξαν οι ελίτ τους.

      Τι κι αν χάσει η Κίνα σήμερα από τα δολάριά της; Έτσι κι αλλιώς έχει υπερπλεονάσματα. Αν αποφασίσει να χάσει αυτή τα 2 τρις και να τα κάνει ενάμιση ή ένα, πόσο μεγάλη θα είναι η ζημιά των Η.Π.Α. και πόσο μεγάλη της Κίνας; Ο Κρούγκμαν ξεχνάει ότι δεν "κουνιέσαι" στο δανειστή σου. Του φιλάς την παντόφλα και του λες "ευχαριστώ". Και οι Κινέζοι δεν είναι υποταγμένοι Σαουδάραβες μονάρχες να τους κάνει κουμάντο η Νέα Τάξη.

      Ήδη η Κίνα έχει μετατρέψει το χρέος των Η.Π.Α. που κρατάει, από μακροπρόθεσμο σε βραχυπρόθεσμο. Αυτό το ξεχνάει ο Κρούγκμαν. Είναι ήδη με το ένα πόδι έξω από το δολάριο. Ποιος λοιπόν είναι σε παγίδα δολαρίου; Αυτοί με τη δυνατή τσέπη, ή αυτοί με την αχόρταγη όρεξη για δημιουργία καινούργιων χρεών, που σύντομα μόνον με εκτύπωση πληθωριστικού χρήματος θα μπορούν να καλύψουν; Τότε να δούμε ποιος είναι σε παγίδα. Είπαμε: το πολύ πολύ να χάσει η Κίνα τα δολάριά της. Μικρό το κακό για την Κίνα.

      Στην πραγματικότητα, το μόνο που κρατάει τις Η.Π.Α. σήμερα είναι η δύναμη της αδράνειας, της κεκτημένης ταχύτητας, καθώς και η στρατιωτική τους ισχύ. Ως πότε όμως; Ξοδεύουν ακόμη σήμερα με αφροσύνη για τους πολέμους τους, αλλά αυτό μια μέρα θα λήξει και η πολυδάπανη αμερικανική στρατιωτική μηχανή θα καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος.

      Τότε να δω τους δικούς μας εδώ τα αμερικανάκια που θα τους κοπεί η μισθοδοσία...

      • silegav avatar
        silegav @ Επώνυμος 19/10/2009 22:44:19

        Μπορεί η Κινεζική ηγεσία να ήταν αρκετά ανόητη ώστε να οδηγήσει τον εαυτό της σε παγίδα δολλαρίου, δεν νομίζω όμως πως είναι τόσο ώστε να οδηγήσει σε κατάρρευση το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.

        Ακόμη και αν κάνουμε την υπόθεση πως η Κίνα αφήνει το δολάριο να καταρρεύσει, εξαφανίζοντας το μεγαλύτερο τμήμα των αποθεματικών της (δυστυχώς, και το μεγαλύτερο τμήμα των εξαγωγών της), η ερώτηση είναι:

        Τι θα κάνει με το (μέχρι σήμερα συνδεδεμένο με το δολλάριο) γουάν? θα το αφήσει να κυμαίνεται ελεύθερα? Θα το δέσει με το euro ή το γιεν? Θα εφαρμόσει τον κανόνα του χρυσού? Θα το μετρέψει σε ένα είδος SDR?


        Προσωπικά, συμφωνώ με τον Krugman πως:
        "Πριν από δύο χρόνια, ζούσαμε σε έναν κόσμο στον οποίο η Κίνα θα μπορούσε να αποταμιεύει πολύ περισσότερο από ό,τι επενδύει και να διαθέτει τις πλεονάζουσες αποταμιεύσεις στην Αμερική. Αυτό ο κόσμος έχει φύγει."

        Η απορία μου, ποιός είναι ο κόσμος που έρχεται.