#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2013 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιταλία: Μέτωπο κατά της Μέρκελ, ή στον ... γάμο του Καραγκιόζη;



Διαβάζουμε στις εφημερίδες και ακούμε από το ραδιόφωνο από έγκριτους και μη δημοσιογράφους και δημοσιολόγους για το χαρακτήρα της ψήφου του ιταλικού λαού, τις επιπτώσεις στην ευρωπαϊκή πολιτική, το χαστούκι στη Μέρκελ και τη σκληρή λιτότητα που επιβάλλει, τις συνέπειες για την Ελλάδα. Και φυσικά, κάποιοι αρέσκονται σε συγκρίσεις και βγάζουν συμπεράσματα για το πώς θα ψηφίσουν οι Έλληνες όταν έρθει η ώρα. Για παράδειγμα, ο ΣΥΡΙΖΑ εκτιμά ότι η ψήφος των Ιταλών ευνοεί τους ίδιους που είναι κι αυτοί αντιμνημονιακοί, άρα το μήνυμα που έλαβαν είναι ότι ο κόσμος θα τους ψηφίσει επειδή λένε «όχι» στη λιτότητα, «όχι» στη Μέρκελ, τον Σόιμπλε, το Ρεν και λοιπά.

Είναι γεγονός ότι ο ιταλικός λαός έστειλε ένα μήνυμα. Κι αυτό είναι ότι δε θέλει να γίνει… Ελλάδα. Δε θέλει να υποστεί τις βαριές θυσίες που υφιστάμεθα εμείς. Όμως, στην Ιταλία έχουν παράδοση στον πολυκομματισμό, τις κυβερνήσεις συνεργασίας, τη διάσπαση του πολιτικού σκηνικού. Αυτό εμείς εδώ στην Ελλάδα τώρα το βιώνουμε με απίστευτες δυσκολίες.

Είναι επίσης γεγονός ότι η Ιταλία δεν είναι Ελλάδα. Είναι η τρίτη μεγαλύτερη οικονομία της ΕΕ, μια από τις ισχυρότερες βιομηχανικές χώρες αλλά με τεράστια δομικά προβλήματα.

Και τέλος, υπάρχει μια μεγάλη διαφορά των δύο χωρών. Η Ιταλία έχει παράδοση στην ψήφο στους Καραγκιόζηδες, εδώ στην Ελλάδα το ζούμε αυτό τους τελευταίους μήνες και είναι φυσικά αποτέλεσμα της βαθιάς οικονομικής κρίσης που έχει προκαλέσει την απογοήτευση των πολιτών και την πολιτική απαξία.

Ακόμη, όμως, κι αν έχουμε βάλει στην ελληνική Βουλή τους ναζιστές της Χρυσής Αυγής ή κάτι ανόητους, αγράμματους και αστείους βουλευτές απ’ όλα τα κόμματα (ονόματα να μη λέμε τους ξέρουν όλοι), προς το παρόν κρατάμε χαρακτήρα. Με αρκετές θλιβερές εξαιρέσεις, ο πολιτικός βίος της Ελλάδας, ακόμη και στην καταστροφική μεταπολίτευση, είχε σοβαρούς πολιτικούς και στιβαρούς ηγέτες. Ευτυχώς, ακόμη δεν ψηφίσαμε Τσιτσιολίνες, αν και υπάρχουν διάφορες… τσιρλίντερ που κάνουν μπούγιο στη Βουλή.

Είναι ανόητο, ωστόσο, κάποιοι να έχουν ήδη βγάλει τα συμπεράσματά τους από τις ιταλικές εκλογές και να πανηγυρίζουν για το εκεί αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα στην Κουμουνδούρου έχουν αρχίσει να έλκονται από τους διάφορους κλόουν της Ιταλίας που «έκαναν τα μούτρα κρέας» στη Μέρκελ. Η λογική διαφόρων, κι όχι μόνο από την πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ, είναι ότι η νίκη αντινημονιακών δυνάμεων είναι «επανάσταση», έστω κι αν αυτοί οι αντιμνημονιακοί είναι καραγκιόζηδες ολκής.

Αντί να αναζητήσουν πώς θα φέρουν το νέο, το ελπιδοφόρο και το λογικό ηρωοποιούν γελωτοποιούς της πολιτικής ζωής. Ο Μπέμπε Γκρίλο έχει ήδη γίνει ήρωας για ορισμένους ορκισμένους εχθρούς της… μνημονιακής τρικομματικής κυβέρνησης. Στον έμπορο της δυστυχίας των Ιταλών, τον Σίλβιο Μπερλουσκόνι μόνο άγαλμα δεν του έχουν στήσει κάποιοι, επειδή προεκλογικά θυμήθηκε να πάει κόντρα στη Μέρκελ και τις Βρυξέλλες. Ξεχνούν τα καραγκιοζιλίκια, την ύβρι κατά των γυναικών, τα μπούγκα – μπούγκα πάρτι με ανήλικες, τον εκμαυλισμό της ιταλικής κοινωνίας με δήθεν τσεκ και υποσχέσεις ότι θα γεμίσει η Ιταλία με χρήμα μόλις ξαναγίνει πρωθυπουργός.

Το μόνο που ενδιαφέρει τους εγχώριους πολέμιους της Μέρκελ είναι ότι «κάθε εχθρός (έστω και δήθεν) της Γερμανικής πολιτικής είναι φίλος». Ακόμη κι αν αυτός ο φίλος είναι ένας αστείος κλόουν που λέει ψέματα ή βγάζει συνθήματα τύπου να «καεί το μπ…λο η Βουλή», «είναι όλοι κλέφτες», «κρεμάλες στο Γουδή» ή ακόμη για να θυμηθούμε τον Παναγούλη ότι θα πρέπει να λιντσαριστούν οι μνημονιακοί.

Τέτοιος είναι ο Γκρίλο και ακόμη χειρότερος ο μεγιστάνας Μπερλουσκόνι, το ίνδαλμα των απανταχού διαπλεκόμενων.

Ας προσέχουν λοιπόν όσοι κάνουν αναλύσεις περί μηνυμάτων προς τη Μέρκελ να αλλάξει πολιτική. Όλοι το θέλουμε αυτό, ακόμη και να χάσει τις εκλογές καινα μην την βλέπουμε, κι αυτή και την τρόικα. Αυτό όμως θα πρέπει να γίνει με σοβαρότητα, με πολύ δουλειά, με αυτοκριτική και με καθημερινό αγώνα για να βγούμε από την κρίση, για την οποία μεγάλο μέρος της ευθύνης έχουμε όλοι.

Αλλιώς, αν θέλουμε να γίνουμε Ιταλοί, ας συνεχίσουμε να ψηφίσουμε τους Μιχαλολιάκους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mimikos avatar
    mimikos 26/02/2013 10:58:15

    ........ενω εδω εχουμε σοβαρους πολιτικους, αδιαφθορους, ουτε σκανδαλα,ουτε διαπλοκη,κ προσπαθουν για το καλο του ελληνικου λαου ! μηπως ζεις στην Σουηδια ?

  2. mimikos avatar
    mimikos 26/02/2013 10:59:28

    .......οι πολιτικοι δεν μας εφεραν ως εδω ? οι πολιτικοι δεν φταινε για την ανοδο της χρυσης αυγης ?

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 26/02/2013 11:09:32

    Νωρίτερα είχαμε σοβαροφανείς πολιτικούς κι όχι σοβαρούς.
    Και αυτοί που έρχονται δεν θα είναι αστείοι όπως νομίζεις αλλά από άγριοι έως επικίνδυνοι.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 26/02/2013 11:10:46

    Καλό άρθρο πάντως. Ας είμαστε επιφυλακτικοί με το τι σημαίνει η ψήφος των ιταλών....

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 26/02/2013 11:16:06

    Προσυπογράφω το άρθρο. Καραγκιόζηδες τύπου Σίλβιο και Γκρίλο μόνο κακό κάνουν στην υπόθεση αλλαγής της ευρωπαϊκής πολιτικής, διότι την ντύνουν με ασόβαρο μανδύα. Πολύ φοβάμαι ότι αφελείς τύπου Ελλάδας θα είναι τα μόνα θύματα από τον ενθουσιασμό τους...

    • maquis avatar
      maquis @ MAYRO XABIARI 26/02/2013 11:35:54

      Ενω εδώ, καραγκιόζηδες δεν έχουμε. Εχουμε σοβαρούς πολιτικούς, Βενιζέλος, Μιχαλολιάκος, Κουβέλης Καμμένος και οι υπόλοιποι λεβέντες είναι σοβαροί. Σε τι διαφέρει ο ... Αδωνις απο την Τσιτσιολίνα, εκτός απο την ανατομία; Και πλήθος άλλων κοινοβουλευτικών φρούτων. Οι Ιταλοί στέλνουν ένα μήνυμα. Οι Ελληνες έστειλαν το δικό τους: Επέλεξαν τους ίδιους διεφθαρμένους πολιτικούς με καινούργια ρούχα να τους σώσουν - ενώ ξέρουν οτι ο μόνος λόγος που βρίσκονται στο προσκήνιο είναι η κατοχύρωση του προσωπικού και οικογενειακού του εισοδήματος.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ maquis 26/02/2013 15:21:13

        Είμαι βέβαιος, αγαπητέ maquis, ότι τα όσα αβασάνιστα γράφετε για τον Άδωνι, είναι προϊόν άγνοιας, αμετροέπειας, πιθηκισμού και αγραμματοσύνης !!!
        Είναι γεγονός ότι ο χειμαρρώδης λόγος του και ο παρορμητισμός του - που σε σημαντικό βαθμό οφείλονται στα ανεξάντλητα κοιτάσματα των γνώσεων του και την εξ αυτών υπεροχή του έναντι της συντριπτικής πλειοψηφίας των αντιπάλων του - κάποτε τον εκθέτουν και τον καθοιστούν υπόλογο στα μάτια των κομπλεξικών και αγραμμάτων.
        Αφήστε, όμως, τον ρόλο του (επι)κριτού του γιαυτά, σε κάποιον άλλον ανώτερό του και περιμένετε να πάρετε σειρά, όταν θα ενημερωθείτε, πόσο βαθύς γνώστης του Έλληνος λόγου και της ελληνικής ιστορίας είναι ο Άδωνις, πόσο φιλόπατρις είναι, πόσο διαφέρει από την πλειοψηφία των συναδέλφων του σε εργατικότητα (εξ απαλών ονύχων), πώς βγάζει το ψωμί του με μόχθο και όχι με λαμογιές,

        ή, τουλάχιστον .....όταν μάθετε να χρησιμοποιείτε τα κόμματα ! θα είναι και αυτό κάτι ! ( Διότι ......"εξ όνυχος τον λέωντα" !

        • *partyman avatar
          *partyman @ Παύλος 26/02/2013 19:31:04

          wow
          ο Άδωνις όοολλααα αυτά??? μπράβο..

          και εγώ που τον είχα παρεξηγήσει και νόμιζα ότι είναι από τα μεγαλύτερα καρναβάλια που έχουν περάσει ποτέ από την πολιτική (και γενικότερα μάλλον)!!!!

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ *partyman 27/02/2013 13:11:57

            Θα διαφωνήσω μαζί σου *partyman, για τον εξής λόγο:
            Ο Άδωνις χαρακτηρίζεται από το ότι πάντα απαντά με επιχειρήματα. Αντιθέτως, είναι ίδιον των ...."καρναβαλιών", να μην απαντούν επί της ουσίας, αλλά απλώς να κρόζουν ανοήτως !!!

        • Gn avatar
          Gn @ Παύλος 26/02/2013 21:44:21

          Συμφωνώ σε όσα λέει ο Παύλος για τον Αδωνι

          • Kostas nikolaou avatar
            Kostas nikolaou @ Gn 27/02/2013 10:12:00

            συμφωνούσες και όταν έλεγε ότι ο σαμαράς και οι νεοδημοκράτες είναι προδότες και ξεπουλάνε τη χώρα? κάνε μια γύρα στο u tube για να δεις τι έλεγε ο τρισμέγιστος κωλοτούμπας ( δεν τον κατηγορώ πάντως, είχε μεγάλο δάσκαλο στο προηγούμενο κόμμα του)

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Kostas nikolaou 27/02/2013 13:06:24

            Για να καταλάβεις πόσο άδικο έχεις, θα σου πω μόνο τούτο:
            Η πολιτική, δυστυχώς, τα έχει αυτά !
            Βάζουμε ένα στοίχημα, αν θέλεις να μετρήσουμε τις κατ' εσέ κωλοτούμπες, ΟΧΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ, για να δεις ότι είναι απείρως περισσότερες ;;;;!!!!;;;;
            Ας μην πιθηκίζουμε λοιπόν κι ας είμαστε λίγο ρεαλιστές και ελάχιστα ειλικρινείς !

    • kouvari avatar
      kouvari @ MAYRO XABIARI 26/02/2013 11:36:54

      Ειναι φιλοι μας οι Γερμανοι....!!

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ kouvari 26/02/2013 14:32:34

        Τι σχέση έχουν οι φιλίες με την οικονομία και την διεθνή πολιτική; Κόψτε την τηλεόραση!...

        • kouvari avatar
          kouvari @ MAYRO XABIARI 26/02/2013 15:22:13

          Ακριβως αυτο....
          Οσοι υποστηριζουν τους Γερμανους δεν εχουν καμια σχεση ουτε με την οικονομια ουτε με την διεθνη πολιτικη....!!
          Κοινα φερεφωνα ηλιθιων ειναι....

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ kouvari 26/02/2013 18:56:18

            Αυτό που λες ισχύει σε οποιονδήποτε υποστηρίζει στην πολιτική οποιονδήποτε, για λόγους συμπάθειας ή αντιπάθειας. Και ακόμη περισσότερο για όποιον υποστηρίζει ψεκαμένες απόψεις πέραν πάσης λογικής διότι έτσι βγάζει το άχτι του.

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ MAYRO XABIARI 26/02/2013 15:08:35

      Όταν στο βάλτο που βουλιάζουμε επικρατεί απόλυτη ησυχία, υπακοή και απάθεια, καλό είναι ν΄αναστατωθεί το σκηνικό και να ξεφύγει ο απόλυτος έλεγχος. Αφελείς, είναι μονάχα αυτοί που την ανατροπή την περιμένουν να εμφανιστεί μετά θάνατον, ντυμένη πλουμιστά φτερά, αρμάνι και περίσσεια σοβαροφάνεια. Ας ταραχτεί επί τέλους η απέραντη χωματερή των ονείρων μας και βρίσκουμε αργότερα τους ικανούς και τους ...κατάλληλους να ηγηθούν. Το σπίρτο ψάχνουμε και σπίρτο μπορεί να είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ
      ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ !

  6. blue nile avatar
    blue nile 26/02/2013 11:34:27

    Εσείς δηλαδή ποιον προτιμάτε τον Μπερλουσκόνι ή τον Μόντι;
    Μην ξεχνάτε ότι ο Μπερλουσκόνι δεν είναι Τσίπρας και όπως σωστά γράφετε η Ιταλία δεν είναι Ελλάδα.
    Τα γράφω και στην προηγούμενη ανάρτηση, αλλά η μόνη ελπίδα να σωθεί η ευρωζώνη είναι να αντιτεθεί κάποιος στην γερμανική οικονομική επεκτατική πολιτική.
    Τώρα αν δεν μπορέσει να σηκώσει αυτό το βάρος ο γηραλέος Λατίνος ερωτύλος να είστε σίγουροι ότι με το που επιτεθούν οι κερδοσκόποι στην Γαλλία και θα της ανεβάσουν τα επιτόκια θα σηκώσει το βάρος ο τότε Γάλλος πρόεδρος.
    Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ τι να πει κανείς...
    Η τραγωδία του ελληνικού λαού είναι ότι από τη μία έχει μια κυβέρνηση που εξαναγκάζεται από την τρόικα να παίρνει μέτρα που καταστρέφουν την ελληνική κοινωνική οικονομία και από την άλλη ο κύριος αντίπαλος της που είναι ο ΣΥΡΙΖΑ επιθυμεί να επαναφέρει όλες εκείνες τις ιδιαιτερότητες που μαζί με την Κρίση του 2008 μας έφεραν σ'αυτό το χάλι...

  7. cp avatar
    cp 26/02/2013 11:37:10

    Οβίδια μεταμόρφωση του πολιτικού σκηνικού ! Αρχισε και ξηλώνεται το πουλόβερ.
    Η το ευρώ θα είναι μοχλός ανάπτυξης αλλάζοντας εντελώς ή θα καταργηθεί.
    Η θα αλλάξουν τα πολιτικά κόμματα (ΟΛΑ) ή θα κανταποντιστούν.
    Καλή αρχή!

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ cp 26/02/2013 15:09:33

      AMHN !!

  8. mimikos avatar
    mimikos 26/02/2013 11:38:36

    ενω οι ελληνες πολιτικοι που μας εφτασαν ως εδω δεν ειναι καραγκιοζηδες ?

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 26/02/2013 11:50:34

    Ας μην συγχέουμε την ελληνική με την ιταλική πολιτική σκηνή. Η Ιταλία είναι ξεκάθαρα πιο αποφασισμένη να υπερασπιστεί την οικονομική της κυριαρχία. Ακόμη και οι οπαδοί της λιτότητας και της "υποταγής", ας πούμε, στην Γερμανία, καθόλου δεν έχουν στο μυαλό τους μια ελληνικού τύπου διαχείριση της κρίσης. Ο χειρότερος "μνημονιακός" Ιταλός είναι μέσα του πολύ πιο ανεξάρτητος εθνικά από τον πιο "αντιμνημονιακό" Έλληνα. Εκεί μας κατάντησαν 39 χρόνια μεταπολίτευσης, να γελοιοποιούμαστε ως ελεύθερα πολιτικά όντα ακόμη και από τους Ιταλούς, που αποδειχθήκαμε πολύ ανώτεροί τους το 1940. Ο Έλληνας έχει σύγχρονη πολιτική μεταφυσική την εξάρτηση από τους ξένους. Ο Ιταλός δεν την έχει. Τόσο απλά.

    Συνεπώς, το κίνημα του Γκρίλλο έχει γνησιότητα που ούτε καν μπορεί να την ονειρευτεί το ετερόκλητο αντιμνημονιακό κίνημα στην Ελλάδα. Τόσο ο Γκρίλλο, όσο και ο Μπερλουσκόνι, έχουν αστική αντιπρόταση στους σχεδιασμούς της Μέρκελ. Αυτό ακριβώς που λείπει δηλαδή από το ελληνικό Αντιμνημόνιο. Πήγε κάτι να κάνει ο Σαμαράς με το Ζάππειο 1 κυρίως (λιγότερο με το Ζάππειο 2), αλλά υπερβολικά διστακτικά και τελικά το εγκατέλειψε τον Νοέμβριο του 2011. Έκτοτε, η ελληνική αντιμνημονιακή πρόταση πάσχει σοβαρά ως προς το περιεχόμενό της.

    Εδώ όμως ο Γκρίλλο το λέει ξεκάθαρα: δημοψήφισμα για να παραμείνουμε στο ευρώ. Να μην παραμείνουμε στο ευρώ. Ο Ιταλός έχει αυτοπεποίθηση για την λιρέττα του. Δεν κραυγάζει "δεν παράγουμε τίποτα" - κι ας έχει μεταφερθεί τόση και τόση παραγωγή στην Κίνα - δεν τρομοκρατείται αλλά χαίρεται με την έλευση της λιρέττας, αδιαφορεί για τους λεονταρισμούς της Μέρκελ και της Γερμανίας, διατάσσει δικαστικές έρευνες εις βάρος των "οίκων αξιολόγησης". Ο Γκρίλλο αντιπροτείνει πολιτική. Ο ΣΥΡΙΖΑ εδώ δεν αντιπροτείνει τίποτα. Φοβήθηκε να προτείνει επιστροφή στη δραχμή και έπαιξε, έτσι, εξαρχής το παιχνίδι των μνημονιακών δυνάμεων. Τι πολιτική αντιπρόταση, λοιπόν, να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ;

    Δεν είναι, λοιπόν, το ίδιο, δεν είναι ίδια η πολιτική ωριμότητα των κοινωνιών, δεν είναι ίδια η πολιτική ωριμότητα ακόμη και των πολιτικών. Ο Γκρίλλο είναι σαφώς καλύτερος από τον ΣΥΡΙΖΑ, γι' αυτό και είχε τέτοια μεγάλη, αυτοδύναμη επιτυχία από το πουθενά. Δεν επελέγη ως "λύση ανάγκης" από το αντιμνημονιακό κομμάτι των Ιταλών, όπως έγινε εδώ με τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά εξέφρασε ένα πραγματικά γνήσιο κίνημα.

    • WY avatar
      WY @ Διογένης 26/02/2013 13:29:18

      Εύγε!!!

    • ΒασίληςZ avatar
      ΒασίληςZ @ Διογένης 26/02/2013 13:37:18

      Πολύ καλό σχόλιο.
      Καταπληκτική ανάλυση.

    • Kimon avatar
      Kimon @ Διογένης 26/02/2013 14:19:05

      ++++++

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Διογένης 26/02/2013 16:21:34

      Καταπληκτικο σχολιο!

      +1000

      Να προσθεσω οτι η Ιταλια απο την εισαγωγη της στο ευρω χανει μεριδια αγορας απο τα αλλοτε παγκοσμια μονοπωλια της, καθως η Γερμανια εισεβαλε σε αυτες τις αγορες και μπορει να παραγειο πιο φθηνα καθως μερος της διαδικασιας παραγωγης το εχει στις αυταρχικες χωρες με τους χαμηλους μισθους (ιδου η μανια για ακριβο ευρω). Αντιθετα, η Ιταλια τα παραγει εξ ολοκληρου στην... Ιταλια, με αποτελεσμα να θελει φθηνο ευρω για να τα εξαγει. Αφου δεν μπορει να τους το προσφερει η ΕΚΤ, ειμαι πολυ υπερ στην επιστροφη στην λιρετα. Τα ιδια ισχυουν και για την Γαλλια. Η λιρετα μπορει να ειναι ο εφιαλτης των τραπεζιτων και χρηματιστων της Ιταλιας, ειναι ομως ο παραδεισος για τους Ιταλους βιομηχανους. Τελος, μην ξεχναμε ποσο πιο ευκολη θα ειναι η αποπληρωμη του μεγαλου δημοσιου χρεους της Ιταλιας με υποτιμουμενο νομισμα...

  10. euagelos avatar
    euagelos 26/02/2013 12:02:40

    Μπερλουσκόνι προς Μέρκελ: Δεν επιβάλλω άλλη λιτότητα. Να πας να βρεις αλλού λεφτά ή γυρνάω στη λιρέττα.

    Μέρκελ: ΟΚ μεγάλε, ουδέν πρόβλημα. Θα πω το Στουρνάρα να βάλει ισοδύναμα μέτρα στην Ελλάδα.

    • mikros fokion avatar
      mikros fokion @ euagelos 26/02/2013 19:34:02

      +1000

  11. antonio avatar
    antonio 26/02/2013 12:29:17

    Προφανώς για να τα γραφείς αυτά δεν γνωρίζεις την ιταλική κοινωνία.
    Είναι λάθος να γράφεις ότι η Ιταλία έχει παράδοση στην ψήφο στους Καραγκιόζηδες. Σύγκρινε την ψήφο των Ελλήνων στο Πασοκ του Γ. Παπανδρέου και μετά κανε την ανάλυση για την ψήφο των Ιταλών.

  12. QUEEN in BLACK avatar
    QUEEN in BLACK 26/02/2013 12:37:47

    Όπως και να ερμηνεύσει κανείς τα αποτελέσματα των Ιταλικών εκλογών, είναι ένα πρώτο βήμα λαϊκής αντίδρασης, ενάντια στην εξαθλίωση και στον οικονομικό Γερμανοφασισμό. Είναι μιά κίνηση προς το σωστό δρόμο, με αναγκαστική χρήση των προσφερόμενων μέσων (Μπερλουσκόνι, Γκρίλο). Κάτω από τόσο ''ειδικές συνθήκες'', δεν επιλέγεις πρόσωπα, επιλέγεις ''όπλα''. Την αποτελεσματικότητα της επιλογής, θα την κρίνει ο χρόνος.
    Ο Μιχαλολιάκος, πέρασε αλλά δεν ακούμπησε και από τον Σύλβιο και από τον Γκρίλο. Καμία σχέση. Αυτός αποτελεί καθαρό χαρακίρι !

  13. mimikos avatar
    mimikos 26/02/2013 12:52:49

    διογενης 1000%

  14. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 26/02/2013 12:56:43

    Οι Ιταλοί αποδείχτηκαν εντελώς ... μακαρονάδες. Φανταστείτε να κατέβαινε ο Λαζόπουλος και να έπαιρνε 25%. Αυτά τουλάχιστον στην Ελλάδα δεν γίνονται. Τώρα θα μου πείς ότι άλλο Ιταλία. Μπά! Εάν γίνονταν εκλογές τότε που παραιτήθηκε ο Παπανδρέου στον Σαμαρά παρόμοια θα ήταν τα πράγματα. Εδώ έχω να παραδεχτώ ότι το ελληνικό πολιτικό σύστημα επέδειξε ωριμότητα.
    Σοβαρά τώρα, τα πράγματα είναι πολύ δυσάρεστα και για την Ιταλία και για την Ευρώπη. Φαίνεται ότι οι λαοί δεν είναι τόσο ... σοφοί όσο θέλουν κάποιοι να τους παρουσιάσουν. Θα τολμήσω μια πρόγνωση. Η ιταλική αριστερά θα αρνηθεί συνεργασία με τον Μπερλουσκόνι και θα πέσουν στην ακυβερνησία...

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Δεξιόχειρας 26/02/2013 16:30:15

      Μια χαρα σοφια εχουν οι Ιταλοι. Οχι που θα κατσουν να γινουν και αυτοι πειραματοζωο στο αποτυχημενο πειραμα της εσωτερικης υποτιμησης, να τους μειωνουν τους μισθους και να αυξανουν οι τιμες. Που τους αρχισε ο Μοντι να τους ξηλωνει τα εργασιακα οταν ειχαν ακομη 8% ανεργια (!!!) με την ελπιδα οτι οι καλοι και ασπιλοι Ιταλοι επιχειρηματιες θα πανε τις "εργατικες εξοικονομησεις" (sic!) στις τιμες και οτι η Ιταλια θα αποτελεσει παραδειγμα επιτυχους εσωτερικης υποτιμησης. Ο Ιταλος δεν θελει να χωρεσει αυτος στο ευρω. Θελω το ευρω να χωρεσει σε αυτον. Και αν δεν θελει το ευρω, επιστρεφει με υπερηφανια στην λιρεττα και σωζει και την ιταλικη βιομηχανια. Οχι που θα κατσει ο Ιταλος να πληρωνει το διογκωμενο δημοσιο χρεος στο πανακριβο και δυσευρετο ευρω... Να χρεωκοπησει θελει, νομιζεις;

      Η Ιταλια ΔΕΝ ειναι Ελλαδα. Ειναι η 9η μεγαλυτερη οικονομια του πλανητη και η 3η της Ευρωπης. Εχει βαρια βιομηχανια, ειχε μεχρι προ ευρω παγκοσμια μονοπωλια σε πολλες αγορες, δεν θα αφεθει οπως η Ελλαδα. Ευτυχως για την Ιταλια...

    • DemetrisThe Great avatar
      DemetrisThe Great @ Δεξιόχειρας 26/02/2013 16:54:57

      Στο ερώτημα "ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε" απαντάς είναι στραβός ο γιαλός, δεν πειράζει... συνέχισε και μολίς ακούσεις μπαμ σταμάτα.

  15. Σταυρουλα avatar
    Σταυρουλα 26/02/2013 13:00:59

    για την οποία μεγάλο μέρος της ευθύνης έχουμε όλοι. Οχι φιλε μου δεν την εχουμε ολοι/ες....Ειναι μια μεγαλη συστημικη κριση που ξεκινησε και συνεχιζει απο το χρηματοπιστωτικο συστημα και τις αγορες..

  16. Ρηνα avatar
    Ρηνα 26/02/2013 13:11:44

    Ακυβερνησια μπορει αλλα το κρατος συνεχιζει να λειτουργει απροσκοπτα οπως και αλλα κρατη που βρεθηκαν σε ακυβερνησια. Μονο εμεις διαλυομαστε κι ας εχουμε τρεις κυβερνητες......

  17. cp avatar
    cp 26/02/2013 13:15:52

    Η πολιτική που εφαρμόζεται είναι ανώριμη και ιδιοτελής .Δεν είναι απλή λιτότητα .
    Αποτυχημένη ! Δεν καταλαβαίνω τα της ωριμότητας του πολιτικού συστήματος .
    Τα 11 εκ να γίνονται "νύχτα" 22 δις χρυσός? Η οι διαδοχικές αποτυχίες όλων των οικονομικών προγραμμάτων ?
    Απλώς η Ελλάς είναι το 2% και η Ιταλία η 3η δύναμη στην ΕΕ . Μπορεί να μιλά χωρις να τρώει σφαλιάρες .

  18. takis400 avatar
    takis400 26/02/2013 13:19:20

    οι ιταλοι βιομηχανοι μεσω μπερλουσκονι στειλανε το μηνυμα,θα παιξουμε στα ισια και αν σας αρεσει,οσο για τον καραγκιοζη σιλβιο,ετσι την εκανε την περιουσια με καραγκιοζιλικια

  19. mimikos avatar
    mimikos 26/02/2013 13:22:14

    ....ολοι εσεις που κοροιδευεται τον Γκριλο ξερετε το προγραμμα του ? μαθετε πρωτα ......κ θεωρειται οτι οι πολιτικοι μας ειναι καλυτεροι ?

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ mimikos 26/02/2013 14:48:49

      Καλά φαίνεται πως έτσουξε άπειρα το εκλογικό αποτέλεσμα στην Ιταλία. Χο χο χο!!!

  20. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 26/02/2013 13:45:35

    Καλό θα ήταν να σκεφτούμε ότι στην Ιταλία δεν υπάρχουν αντίστοιχες δανειακές συμβάσεις και κατά συνέπεια Μνημόνια.
    Ακόμα και ο Μόντι, δεν κατέφυγε σε αντίστοιχη λύση και συνέχισε - παρά τις πιέσεις - να δανείζεται από τις αγορές, ακόμα και με πολύ μεγάλα επιτόκια. Το διακύβευμα των εκλογών στην Ιταλία ήταν, να μην καταλήξουν - όπως εμείς - στο να είναι αναγκασμένη η όποια κυβέρνηση να τηρεί τα συμφωνημένα και να εξαναγκάζεται σε μέτρα και ρυθμίσεις που θα της επιβάλλονται, αντί να αποφασίζει μόνη της.
    Η διαφορά είναι θεμελιώδης αφού εκεί, υπήρχε επιλογή με τις εκλογές, ενώ εδώ οι εκλογές έγιναν ΜΕΤΑ την υπογραφή και τις δεσμεύσεις του Μνημονίου και όλοι γνωρίζουμε ποιος είναι υπεύθυνος για αυτό.

  21. α avatar
    α 26/02/2013 13:48:08

    Ευτυχώς που υπάρχουν και οι Ιταλοί γιατί εδώ το λερώσαμε το εσώρουχό μας από τα ντοκυμαντέρ της Χούκλη τον Ιούνη μήπως και μας .... "διώξουν από το ευρώ".

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ α 26/02/2013 14:01:33

      Όμως εμείς, δεν είμαστε η τρίτη οικονομική δύναμη, όπως η Ιταλία..

      • kouvari avatar
        kouvari @ roadrunner 26/02/2013 17:54:23

        Αχ,αυτη η καραμελα ειναι τοσο γλυκια....!!!
        Οι οικονομιες και κατα συνεπεια οι τραπεζες των χωρων του ΕΥΡΩ,ειναι απολυτα συνδεδεμενες μεταξυ τους...
        Αυτο σημαινει οτι οποιαδηποτε χωρα του ΕΥΡΩ βγει απο το κοινο νομισμα (ηθελημενα η οχι) την επομενη ωρα ακριβως του εχουμε κανει και τα "σαραντα" και το κλαιμε ολοι μαζι!!

        • Φοιτητης avatar
          Φοιτητης @ kouvari 26/02/2013 20:14:32

          Ναι, αλλα σκοπος δεν ειναι ο εκβιασμος της Ευρωζωνης για να εχουμε καλυτερους ορους και να μεινουμε εντος της, σκοπος ειναι να ανακτησουμε την νομισματικη κυριαρχια και να μπορεσουμε να πλευσουμε μονοι μας. Γιατι και με τους καλυτερους ορους να μεινεις μεσα στην ΕΖ, για οποιαδηποτε επενδυση η Γερμανια θα ειναι η 1η επιλογη. Για καθε εξαγωγη, η Γερμανια παλι θα ειναι η 1η εξαγωγη. Το εθνικο νομισμα μπορει να αλλαξει τις ισορροπιες. Η Ιταλια μπορει, η Ελλαδα... μπορει;

          • kouvari avatar
            kouvari @ Φοιτητης 27/02/2013 13:52:55

            Και εγω αμφιβαλλω αν η Ελλαδα μπορει...ή μαλλον αυτην την στιγμη ετσι οπως ειναι δεν μπορει...
            Και τα επιχειρηματα σου ειναι πολυ σωστα....δεν πρεπει να ειναι σκοπος ο εκβιασμος ή το να πουλησουμε μαγκια.
            Η αποψη μου ειναι οτι η αντιστροφη μετρηση για την ΟΝΕ εχει ξεκινησει εδω και καιρο...και παρ ολο που συζηταμε τους οικονομικους παραμετρους αυτης της υποθεσης....το θεμα παραμενει πρωτα απο ολα κοινωνιολογικο...
            Δεν τραβαει η ομαδα.....

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ kouvari 26/02/2013 20:21:35

          Οι οικονομίες και τα νούμερα είναι στα "χαρτιά".
          Οι Ιταλοί έχουν σε ικανοποιητικό βαθμό τη δυνατότητα να επιβιώσουν, είτε εντός ή εκτός ευρώ. Παράγουν σχεδόν τα πάντα (αγροτικά/κτηνοτροφικά προϊόντα, φάρμακα, συνθετικά έως και βαριά βιομηχανία), σε υψηλότατους ρυθμούς (που φυσικά δε συγκρίνονται με το τι είδου προϊόντα και σε τι βαθμό επάρκειας, παράγει η Ελλάδα).
          Η Ιταλία έχει τη δυνατότητα να θρέψει το λαό της, αν για τον οποιονδήποτε λόγο, κινδυνεύσει το ευρώ ή οι εισαγωγές της. Ένα θέμα με την ενέργεια έχει μόνο.. Γι' αυτό, η Ιταλία έχει τα περιθώρια, ως μεγάλη παραγωγική δύναμη, να κάνει και μαγκιές και εκβιασμούς. Πως θα μπορούσε να εκβιάσει ή να πουλήσει μαγκιά η Ελλάδα, όταν ξέρει ότι στο κακό σενάριο, οι Έλληνες θα γυρνούσαμε με τα δελτία για τρόφιμα, φάρμακα κτλ.;

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ roadrunner 26/02/2013 22:07:36

            Κι η Ελλάδα παράγει άπειρες ποσότητες ζεστού αέρα παραγεμιστού, τζάμπα μαγκιάς, φιλοτομαρισμού, ιδεοληψίας και άρνησης για οποιαδήποτε αλλαγή προς το καλύτερο. Δε μπορεί, σε κάποιο σύμπαν θα έχουν αξία αυτά... μένει μόνο να το βρούμε.

          • kouvari avatar
            kouvari @ MAYRO XABIARI 27/02/2013 17:03:57

            Αλλαγη προς το καλυτερο....?
            Τι εννοειτε...?
            Μηπως 581 βασικος μισθος...?
            Μηπως 30% των Ελληνων κατω απο τα ορια της φτωχειας...?
            Μηπως 1,5εκ ανεργοι...?
            Μηπως 5εκ ανενεργος οικονομικα πληθυσμος...?
            Μηπως τα συσσιτια στα σχολεια...?
            Μηπως τα 350 ευρω συνταξη που εγγυαται το κρατος και μετα βλεπουμε...?
            Μηπως το 23% ΦΠΑ στην εστιαση...?
            Μηπως η εξισωση του πετρελαιου...?
            Μηπως η μη εγγυηση οτι τα ελληνικα συνορα ειναι και ευρωπαικα...?
            Μηπως η μη ποσοστωση των αγροτικων μας προιντων σε σχεση με Γερμανους,Ολλανδους,Βελγους κτλπ
            Μηπως το Δουβλινο 2...?
            Μηπως η Χρυση Αυγη...?
            Μηπως η συνθηκη Σενγκεν...?
            Μηπως οι τιμες των βασικων αγαθων...?
            Μηπως τα διοδια στο Κιατο...?
            Μηπως οι Σκουριες...?
            Μηπως οτι οι ατομικες ελευθεριες (που ειπε και ο προεδρος) περιοριζονται...?
            Μηπως τα 54δις στις τραπεζες που πληρωσαμε ολοι...?
            Μηπως η ραγδαια υποβαθμιση του στρατου μας...?
            Μηπως...
            Μηπως...

          • euagelos avatar
            euagelos @ roadrunner 27/02/2013 00:01:55

            Μπορείς να αναφέρεις τα τρόφιμα στα οποία δεν έχει επάρκεια η εγχώρια παραγωγή της Ελλάδας? Πραγματικά στοιχεία να πεις και όχι εύκολα συμπεράσματα ότι στα πολυεθνικά Σ/Μ βρίσκεις μόνο εισαγώμενες πατάτες, σκόρδα, μαρούλια, βοδινό κλπ.

          • kouvari avatar
            kouvari @ roadrunner 27/02/2013 14:07:02

            Μην βλεπεις το θεμα σαν μαγκια.σαν εκβιασμο ή σαν τσαμπουκα.....Και δεν υπαρχει κανενα θεμα συγκρισης Ελλαδας Ιταλιας στον παραγωγικο τομεα....
            Πισω απο τον Μπερλουσκονι ξερουμε ολοι οτι ειναι οι μεγαλυτεροι βιομηαχανοι της Ιταλιας οι οποιοι εχουν ηδη απηυδυσει με το ΕΥΡΩΜΑΡΚΟ....απλα ηταν σιγουρο οτι οι Ιταλοι θα κανουν την αρχη...
            Το τι ξημερωνει στην Ευρωζωνη κανεις δεν ξερει....
            Αποψη μου ειναι οτι η διαλυση εχει δρομολογηθει εδω και πολυ καιρο....
            Το πειραμα εχει αποτυχει...

  22. Kimon avatar
    Kimon 26/02/2013 14:22:04

    @Διογένη,
    Εξαιρετική και διεισδυτική ανάλυση.

  23. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 26/02/2013 15:18:52

    " Η Ιταλία έχει παράδοση στην ψήφο στους Καραγκιόζηδες, εδώ στην Ελλάδα το ζούμε αυτό τους τελευταίους μήνες" .Γελάνε και οι πέτρες με τους δικούς μας πολιτικούς

  24. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 26/02/2013 15:42:58

    ΦΙΛΕ ΦΑΚΤΟΡΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ Ο ΛΑΟΣ ΨΗΦΗΣΕ. ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΛΕΕΙ ΤΩΡΑ Ο........ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΣΟΥΛΤΣ. Ο ΒΟΡΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΤΙΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΝΑΖΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ. ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΩΝ ΙΤΑΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΘΑΛΕΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΡΟΣ ΕΝΑΙ ΟΙ ΝΑΖΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΗ.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Σαρακατσανος 26/02/2013 16:34:57

      Ναί,νά γυρίσουν πρός Στάλιγκραντ μεριά...

  25. ΝΠ avatar
    ΝΠ 26/02/2013 16:59:32

    Διότι ……”εξ όνυχος τον λέωντα” !
    Mήπως θέλει ..ο;

  26. Νεοδημοκράτης κορόιδο avatar
    Νεοδημοκράτης κορόιδο 26/02/2013 18:49:12

    ΟΙ Ιταλοί λένε ΟΧΙ στην Μέρκελ, και την γερμανική κατοχή. Εμείς εδώ, κάνουμε "επαναδιαπραγματευση" και εφαρμόζουμε "άλλο μείγμα πολιτικής". Forza Silvio, αυτός είναι ηγέτης, όχι η κάθε λογής Κομανέντσι που παριστάνει τον ηγέτη στην Ελλάδα, και εμείς "τσιμπάμε".

  27. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 26/02/2013 18:58:27

    Μη βιάζεστε. Στο τέλος ξυρίζουν τον Ιταλό...

  28. Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 26/02/2013 21:35:14

    Κοκομπλόκο στὸ κεντρικὸ δελτίο τοῦ ΣΚΑΪ μὲ τ' ἀποτελέσματα... τώρα βρίζουν κι ἄλλους λαούς, ὄχι μόνον τὸν ἑλληνικό!

  29. roadrunner avatar
    roadrunner 26/02/2013 22:25:21

    Και ώσπου να ανακαλύψουν οι "επιστήμονες" του
    tsiriza, έναν σύμπαν, που θα αγοράσει σε καλή
    τιμή τους ψευτοτσαμπουκάδες και την τζάμπα
    μαγκιά τους,
    ο ελληνικός λαός .... τι θα τρώει ;;;;

  30. roadrunner avatar
    roadrunner 27/02/2013 00:09:18

    Για το 2011 η εγχώρια παραγωγή κάλυψε τα εξής ποσοστά:
    α) 33,4% της ποσότητας του μαλακού σιταριού που κατανάλωσαν οι Ελληνες το 2011, β) το 14,27% της ζάχαρης,
    γ) το 28,7% του μοσχαρίσιου κρέατος αλλά και
    δ) το 58,18% του αγελαδινού γάλακτος .

    Αυτή λοιπόν είναι η διατροφική μας επάρκεια. Ελπίζω να σε κάλυψα.

    • euagelos avatar
      euagelos @ roadrunner 27/02/2013 13:55:20

      Αν είναι εύκολο θα μου αναφέρεις και την πηγή των στοιχείων παρακαλώ?

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ euagelos 27/02/2013 18:12:28

        Βεβαίως Εuagele, παράλειψή μου. Η πηγή είναι η έρευνα της ΠΑΣΕΓΕΣ που αφορά την διατροφική μας επάρκεια, για το έτος 2011. Οι τελικοί πίνακες είναι στις δυο τελευταίες σελίδες στο λινκ

        http://www.paseges.gr/resource-api/paseges/contentObject/932449fd-48e6-4562-9150-558e7057a64f/attachedFiles%5B83c60e2e-da3d-4a74-9224-da24c7dd9f27%5D

      • euagelos avatar
        euagelos @ euagelos 28/02/2013 00:11:27

        Μάλιστα, δηλαδή εσύ roadrunner, διάβασες την έκθεση, και ακόμα κι αν παραβλέψουμε τις ποσοστώσεις που αποτρέπουν παραγωγή σε κάποια προϊόντα, κατέληξες στο συμπέρασμα ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να θρέψει τον πληθυσμό και είναι εξαρτημένη από την ξένη "βοήθεια" επειδή δεν έχει παραγωγή. Κατάλαβα καλά?

    • kouvari avatar
      kouvari @ roadrunner 27/02/2013 13:58:35

      Σε παρακαλω διαβασε τι γινεται με την ποσοστωση προιντων στην Ε.Ε....και τι σημαινει για τους Ελληνες,Ιταλους κτλπ

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ kouvari 27/02/2013 19:34:33

        Αν αναφέρεσαι στις ποσοστώσεις στα πλαίσια της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής, έχουν γνώση οι φύλακες.

  31. Tasos avatar
    Tasos 27/02/2013 01:00:24

    Τι κακό που κάνει στην Ιταλία η ψήφος, τι η Γερμανία που άλλαξε πολλά (ποιά?) στη πολιτική της και οι κακοί Ιταλοί ψηφοφόροι εμποδίζουν την πορεία προς ομοσπονδοποίηση που προφανώς μπορεί να γίνει μόνο με τη συνταγή της Μέρκελ.
    Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι κάποιοι στα μμε δεν είναι τελικά όργανα προπαγάνδας για κάποιους εντός των τοιχών αλλά πραγματικά πιστεύουν αυτό που λένε και το υπερασπίζονται ακόμα κι όταν τα γεγονότα λένε άλλα. Αυτοί μάλλον αλήθεια έχουν πιστέψει ότι η ανάπτυξη χτυπάει το κουδούνι και οι παλιοιταλοί δεν ανοίγουν τη πόρτα.

  32. roadrunner avatar
    roadrunner 28/02/2013 00:31:36

    @euagelos 28/02/2013 στις 12:11 am
    Euagele έγραψα κάποια βασικά διατροφικά είδη, στα οποία η Ελλάδα δεν έχει διατροφική επάρκεια, αλλά καλύπτεται με εισαγωγές. Αυτό ισχύει προς το παρόν, και ειναι πραγματικότητα σήμερα. Ελπίζω να μην το αρνηθείς , μετά από τόσα στοιχεία και πηγές, που σου έγραψα. Αλλά μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση και να επιτευχθεί 100% επάρκεια, με αλλαγή των ποσοστώσεων. ΟΜΩΣ, για να πετύχεις το οποιοδήποτε ποσοστό διατροφικής επάρκειας, χρειάζεσαι Ενέργεια (=πετρέλαιο) για τα γεωργικά μηχανήματα, και τις μεταφορές, φυτοφάρμακα, λιπάσματα, κ.ο.κ. Σε όλα αυτά και κυρίως στην ενέργεια είμαστε όπως ξέρεις εντελώς ανεπαρκής σαν χώρα. Αν δεν έχεις λοιπόν ευρώ, δεν έχεις εισαγωγές ενέργειας-χημικών, που σου είναι απολύτως απαραίτητα για να δημιουργήσεις διατροφική επάρκεια.... Αυτά είναι αυτονόητα πια.