#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2011 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισχύει το "όλοι κρίνονται"



Επειδή πολύς θόρυβος έγινε με αφορμή το δημοσίευμα Οι υποψήφιοι βουλευτές της ΝΔ σε περίπτωση εκλογών και την δήλωση - απάντηση του γραμματέα του κόμματος Ανδρέα Λυκουρέζου (στο ΒΗΜΑ, φυσικά) ότι «όλοι οι βουλευτές θα είναι υποψήφιοι βουλευτές στις προσεχείς εκλογές» διευκρινίζουμε ότι καμία απόφαση δεν έχει ληφθεί και ότι τα πάντα είναι υπό την κρίση του Αντώνη Σαμαρά. Οι πάντες κρίνονται. Και σας διαβεβαιώ ότι αυτή είναι μια πληροφορία που δεν σηκώνει την παραμικρή αμφισβήτηση.

Και με αφορμή αυτό, να πούμε και κάτι άλλο. Πολύς θόρυβος έγινε και συνεχίζει να γίνεται για την παρουσία Σαμαρά στο μνημόσυνο του Κωνσταντίνου Καραμανλή και την καταδίκη της απογραφής και της οικονομικής πολιτικής Αλογοσκούφη που ακολούθησε. Κάποιοι υποστήριξαν ότι η παρουσία Σαμαρά στο μνημόσυνο ήταν αναγκαστική για να μην έχει πρόβλημα με τους "καραμανλικούς" του κόμματος. Και κάποιοι άλλοι ότι η δήλωση Μιχελάκη για τον Αλογοσκούφη έγινε σε συνεννόηση με τον Κώστα Καραμανλή και αποσκοπούσε όχι μόνο στην αποστασιοποίηση της νέας ΝΔ από το κακό κυβερνητικό παρελθόν της αλλά και στην προστασία του τέως πρωθυπουργού.

Επ΄ αυτών τρία πράγματα έχουμε να παρατηρήσουμε:

Πρώτον: Άλλο ο Κώστας Καραμανλής και άλλο τα "ορφανά" του Καραμανλισμού, που τηλεφωνούν σε δημοσιογράφους και εμφανίζονται απελπισμένα στα τηλεοπτικά πράθυρα αναζητώντας ρόλο στη νέα εποχή.

Δεύτερον: Πότε αμφισβήτησε ο Κώστας Καραμανλής τον Αντώνη Σαμαρά για να "έχει πρόβλημα" ο δεύτερος;

Τρίτον: Όποιος από τους αμαθείς εκπροσώπους του Έθνους και πολιτικούς συντάκτες διαβάσει Ιστορία θα αντιληφθεί - αν γνωρίζει φυσικά ανάγνωση - ότι παντού και πάντοτε ο νέος βασιλιάς "εκτελούσε" τους συμβούλους του προηγούμενου, αλλά τιμούσε τον προκάτοχό του και του έστηνε αγάλματα.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 25/04/2011 13:28:27

    @Α.Δ
    Χρόνια Πολλά!!!
    Το Τρίτον όλα τα λεφτά!!!Οσο για τα ορφανά ,απο μάνα ή πατέρα;ή και απο τα δυό;Τα υοθέτουμε με όρους,γιατί είναι ενήλικα και αρτιοσκληρωτικά........χαχαχα.
    Αν πω Χρονιά Πολλά στους Γιώργηδες θα παραξηγηθώ;στους Γιώργηδες όχι στους Τζέφρηδες.......

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 25/04/2011 13:37:15

    Για πολύ καιρό θα βρίσκω διαχρονικό το χθεσινό άρθρο του Ροδινού η ΝΔ να ασχοληθεί με το μέλλον.

    Την σαβούρα της παράταξης θα την πετάξει στην θάλασσα ο κόσμος που είναι και υποψιασμένος και οργισμένος αρκεί να υπάρχουν σοβαρές υποψηφιότητες στα ψηφοδέλτια για να έχει ο κόσμος εναλλακτικές λύσεις.

    Κατά τα λοιπά ο πρόεδρος να πάψει να ασχολείται με τα εσωκομματικά.

    Το σακατιλίκι της παράταξης είναι γνωστό και θα δοθόύν λύσεις σε βάθος χρόνου.

    Από εκεί και πέρα περιμένουμε προτάσεις και ειδικά συγκρούσεις του Προέδρου με τα συμφέροντα που κρατούν την χώρα γονατισμένη.

    Σε λίγο ανοίγουν θέματα που θα αγγίξουν χαριστικές αποκρατικοποιήσεις σε συμφέροντα και εκεί περιμένουμε να δούμε το μέταλλο της ΝΔ.

    Οταν τα θέλω της ΝΔ συναντήσουν τα θέλω της απλής κοινωνίας τότε θα πάρει και κεφάλι δημοσκοπικά η ΝΔ.

    Δεν μπορεί να υπάρχει επιστολή ανώτατων αξιωματικών που ανησυχούν για την εθνική άμυνα και η ΝΔ να κοιμάται.

    Ως πότε θα ανέχεται τον Δρούτσα και την υποχωρητική πολιτική του;;

    Γιατί μια πρόταση μομφής εναντίον του Δρούτσα να μην έχει κατατεθεί στην βουλή;;

    Τι περιμένουμε να υπάρχει ανεπίστροφη ζημιά στα εθνικά θέματα και τότε να μιλήσουμε.

  3. thanasis avatar
    thanasis 25/04/2011 13:50:39

    μετα την κινηματικου χαρακτηρα εκλογη του αντωνη σαμαρα
    στην ηγεσια οι οπαδοι που στηριξαμαι αυτο εχουμε σαν
    μηνυμα να δωσουμε στον καινουργιο αρχηγο αλλα
    και απαιτουμε να αλλαξει η ηγετικη ομαδα
    του κομματος εκ βαθρων. ζητουμε να απαλλαγουμε,
    απο τους διαφορους βαρωνους και βαρωνετους,
    που καναν με τις συμπεριφορες τους κακο στην
    παραταξη και να αναδειχθουν ανθρωποι της διπλανης
    πορτας που ποναν το κομμα μας

  4. neotera avatar
    neotera 25/04/2011 14:08:53

    "Δεν μπορεί να υπάρχει επιστολή ανώτατων αξιωματικών που ανησυχούν για την εθνική άμυνα και η ΝΔ να κοιμάται". Ελα ντε !
    Είναι ως να μην επιτρέπεται σην Αξ/κή αντιπολίτευση να διαφοροποιηθεί, να μην πρέπει να υπάρχει και να ακούγεται έστω, άλλη άποψη στο ζήτημα της διάλυσης των Ε.Δ., ή της υποταγής στον τούρκο...

  5. Y. avatar
    Y. 25/04/2011 14:56:38

    Χρόνια πολλά σ’όλους τους Γιώργηδες και τις Γεωργίες, και φυσικά στη γυναίκα του προέδρου μας, να είναι καλά για να προσέχει τον Αντώνη

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 25/04/2011 16:20:53

    Καλά είναι τα λόγια φίλοι μου, είναι η πηγή από όπου θα βγουν οι καινούργιες ιδέες, το καινούργιο όραμα για μια νέα αναγέννηση, για ένα νέο φοίνικα και ας μην πάει ο νους σας στον παλαιό..... αλλά προτείνω ένα αγώνα χειροπιαστό, μια πορεία ειρήνης, μια νέα επανάσταση, όπως έκαναν παλαιοί και πέτυχαν....
    Ας ξεκινήσουμε μία πορεία πραγματική ειρήνης και αναγέννησης του έθνους... Ας ξεκινήσουμε πχ από την Θεσσαλονίκη για να φτάσουμε στην Αθήνα προς επίδοση ψηφίσματος διαμαρτυρίας, περπατώντας και συναντώντας κάθε καινούργιο αγωνιστή, σε κάθε χωριό, σε κάθε πόλη, σε κάθε περιοχή. Ας γίνουμε πολλοί και δυνατοί για να δείξουμε ότι είμαστε αποφασισμένοι να αγωνιστούμε και να προφυλάξουμε την Ελλάδα από τους σημερινούς εχθρούς της...

  7. sauraki avatar
    sauraki 25/04/2011 16:57:45

    τα "καραμανλικός", "μητσοτακικός", "παπανδρεικός" και άλλα τέτοιες εκφράσεις που αγιοποιούν οικογένειες πρέπει να εκλείψουν. Αυτά μας φάγανε. Λες και δεν ξέρουμε τι θα ήταν οι γιοι, οι ανιψιοί και οι κόρες ορισμένων κορυφαίων ελλήνων πολιτικών αν δεν κουβαλούσαν απλώς ένα επίθετο. Αυτοί έχουν ένα επίθετο και έχουν "δουλειά". Για τα παιδιά του ελληνικού λαού ζητούν όμως ΑΣΕΠ. Αλλά τόσο... μάγκες είμαστε οι Ελληναράδες που τους αποδεχθήκαμε τόσα χρόνια να μας κυβερνούν.

  8. xenios avatar
    xenios 25/04/2011 20:36:18

    Χριστός Ανέστη.

    Βλέπω μία επιμονή στο ποιοι θα είναι υποψήφιοι.
    Μου θυμίζει την παροιμία «Ο κόσμος καίγεται και η γριά χτενίζεται».
    Έλεος, καταλαβαίνω την πρόθεση κάποιων να πλαισιώσουν τον Σαμαρά, αλλά καταντάει αστείο. Έχουμε τόσο σοβαρά πράγματα να αντιμετωπίσουμε, που η εκλογολογία και το βουλευτιλίκι, δεν ενδιαφέρει κανέναν.

  9. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 26/04/2011 01:17:46

    Αν ισχύσουν τα ονόματα που αναφέρει ο Τύπος της Κυριακής ως υποψήφιους της ΝΔ στις επόμενες εκλογές, είμαστε χαμένοι από χέρι. Ο γιος του τάδε, η κόρη του δείνα, ο τάδε αποτυχημένος, η δείνα (πολιτικά) χρεωκοπημένη κ.λπ. Να ζήσουμε να μας θυμόμαστε. Αν εξαιρέσεις κάποια αξιόλογα νέα και άφθαρτα πρόσωπα (π.χ. ο Φαήλος, ο Μηταράκης, η Τζότζολα, ο Μανούσος κ.λπ.), υπάρχει μια στρατιά από εντελώς αποτυχημένους καρπαζοεισπράκτορες του παρελθόντος, που παριστάνουν γελοιωδώς και τα τοπικά...μεγαλοστελέχη μάλιστα, με μπόλικη απεχθή και σιχαμερή στον λαό οικογενειοκρατία. Όλα αυτά, αν τραγικά επαληθευτούν, θα μας τραβήξουν στον πάτο, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία περί αυτού. Ελπίζω να είναι πασχαλινό ανέκδοτο το δημοσίευμα της κυριακάτικης εφημερίδας.

  10. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 26/04/2011 09:49:29

    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. Κουραστηκαμε με το σεναριο. Η καθαρση θα γινει μεσω εκλογων . Θα κλαψουν μανουλες και πολλοι θα πανε σπιτι τους οριστικα. Εκτος αν ορισμένοι το καταλαβουν και αποχωρησουν .Αλλα δεν το βλεπω.

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 26/04/2011 13:14:59

      Φίλτατε,

      η κάθαρση δεν θα γίνει μέσω εκλογών.
      Εάν δεν την κάνει ο πρόεδρος πιο πριν δεν πρόκειται να προσέλθουν οι ψηφοφόροι στις εκλογές για να κάνουν κάθαρση...

  11. trellakias avatar
    trellakias 26/04/2011 10:26:19

    Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι! Οι σταυροί επιλογής των βουλευτών δεν είναι θέμα των ψηφοφόρων; Ο καθένας μας δεν αποφασίζει σε ποιόν θα δώσει την ψήφο του; Αν λοιπόν βγουν παλαιοί Καραμανλικοί σημαίνει πως κάποιοι τους ψήφισαν! Άρα λοιπόν το φρόνημα των οπαδών της παράταξης θα δείξει ποιούς θα ψηφήσει! Κάθε άλλη κουβέντα είναι εκ του πονηρού! Αυτοί που θα μπουν στην βουλή θα είναι αυτοί που είναι αρεστοί στο εκλογικό σώμα! Αν δε σε κάποια περιφέρεια είναι το σύνολο των ατόμων μη αρεστό ψηφίζουμε το κόμμα σκέτο, χωρίς σταυρούς. Αρκετά με όλους αυτούς που είναι βασιλικότεροι του αρχηγού πια. Ας σταματήσει το αυτομαστίγωμα, η αυτοκριτική που πληγώνει ανεπανόρθωτα, και η .......ιστορία της παράταξης είναι μέρος της και υπερθεματισμοί και κατάρες στο χθες, θα μας πάνε με μαθηματική ακρίβεια στο βάραθρο. Σε καταστάσεις άρρωστες εποχής Έβερτ, που κράτησαν το πασοκ επί 11 χρόνια στην εξουσία, και την ΝΔ να συγκρούεται και να ψάχνει να βρει το γιατί!

    • anonymous avatar
      anonymous @ trellakias 26/04/2011 11:46:33

      Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι! Οι σταυροί επιλογής των βουλευτών δεν είναι θέμα των ψηφοφόρων; Ο καθένας μας δεν αποφασίζει σε ποιόν θα δώσει την ψήφο του;

      Αυτό πίστευα κι εγώ μέχρι που βγήκε ο Γιανναράς και είπε ότι τελικά χειραγωγούμαστε και ψηφίζουμε αυτούς που μας σερβίρουν. Αν σου σερβίρει πράσινες τηγανιτές τομάτες θα ψηφίσεις αυτές.
      Δηλ. το παιχνίδι είναι με σημαδεμένα χαρτιά από την αρχή, κι εσύ βαυκαλίζεσαι ότι ψηφίζεις.

      • trellakias avatar
        trellakias @ anonymous 26/04/2011 17:47:19

        Και ποιός είναι ο όποιος Γιανναράς που μιλάει για θεωρίες συνομωσίας, παρακράτος και διαπλοκής, που εσύ και εγώ μπορούμε να κατευθυνόμαστε; Λίγο χαζούς μας θεωρούν και πιστεύουν πως μας κατευθύνουν; Οι ψηφοφόροι της κεντροδεξιάς δεν είναι τα ……υπόλοιπα εβδομάδας που αφήνει το παρακράτος του πασοκ, να επιβιώνουν! Απλά υπάρχει και η επιλογή του ψηφοδελτίου "κόμμα" χωρίς σταυρούς, που υπήρξε κατά κόρο στις περιφερειακές εκλογές άλλωστε!

  12. Tonia G avatar
    Tonia G 26/04/2011 13:57:02

    Ο Πρόεδρος εκλέχτηκε από σώμα 800.000 για να αποτελέσει τον ηγέτη προς την εκλογική νίκη και την εξουσία. Το ίδιο οφείλει να διασφαλίσει και για τους υπόλοιπους του ψηφοδελτίου του, δηλαδή τους υποψήφιους βουλευτές του.

    Με άλλα λόγια ΤΩΡΑ ο Πρόεδρος πρέπει να προβεί σε ΑΛΛΑΓΗ του ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ που να διαγράψει τον απαράδεκτο όρο ότι οι υφιστάμενοι βουλευτές αυτοδίκαια μπαίνουν στα ψηφοδέλτια.

    Το νέο καταστατικό θα πρέπει να προβλέπει πως
    1. Εκλεγμένος βουλευτής με τη Ν.Δ. μπορείς να είσαι μέχρι το πολύ 2 συνεχόμενες φορές. (όποιος θέλει να συνεχίσει τη καριέρα του ας πηγαίνει αλλού)
    2. Πρέπει ο υποψήφιος να έχει τουλάχιστον 5 χρόνια ένσημα από αναγνωρισμένο Ταμείο ασφάλισης (αποδεικνύεται από σχετική βεβαίωση του φορέα μέσω ΚΕΠ)
    3. Δεν μπορούν να θέσουν υποψηφιότητα για πολιτευτές της Ν.Δ. άτομα με Α+Β+Γ βαθμό συγγένειας με αποχωρούντα λόγω 2 θητειών βουλευτή.

    Κι αν δεν μπορεί να κάνει θεσμικά το τρίτο (εγώ πιστεύω ότι καθαρά είναι θέμα βούλησης) το 1 & το 2 όταν θα τα κάνει και τα προβάλει, ο κόσμος της ΝΔ θα επιστρέψει κοντά στο κόμμα.

    Πρέπει όμως ο Πρόεδρος να τον αναθερμάνει. Καλό το Ζάπειο 2 όταν έλθει. Κάνε όμως μια κινητοποίηση για την ψήφιση του νέου ανανεωτικού καταστατικού της Νέας Νέας Δημοκρατίας και κάλεσε το κόσμο να συμμετάσχει στην οικοδόμηση του κόμματος, όπως το Νοέμβριο του '09.

    Έτσι θα τελειώσεις με όλους τους Μαυρογιαλούρους, Πρόεδρε. Αν τους βάλεις στο ψηφοδέλτια, οι δικοί σου θα μείνουν "καναπέ", ενώ η δική τους πελατεία θα τους εκλέξει! Εσύ θα μείνεις στο 25% και αυτοί θα είναι στη Βουλή να σου λένε τι να κάνεις...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Tonia G 26/04/2011 20:09:05

      Αγαπητή Τόνια, βρίσκω τις απόψεις σου σε πολύ σωστή κατεύθυνση. Εντάσσονται σε αυτήν την ακριβοθώρητη αλλαγή νοοτροπίας, η οποία ομολογουμένως θέλει το χρόνο της. Μόνον με τέτοιες θεσμικές μεταβολές στο καταστατικό, μπορεί να κτυπηθούν καίρια η οικογενειοκρατία, που έχει γίνει η δεύτερη φύση στα κόμματα, καθώς και οι δημιουργούμενες πελατειακές σχέσεις.
      Στο συνέδριο πέρυσι το καλοκαίρι, μια ομάδα ανθρώπων χωρίς προσωπικές φιλοδοξίες αλλά με μπόλικη αγωνία για το μέλλον της παράταξης, καταθέσαμε γραπτώς στους διοργανωτές του πρόταση, που αφορούσε στο ασυμβίβαστο μεταξύ του υψηλόβαθμου κομματικού στελέχους και του υποψηφίου βουλευτή. Είναι αυτονόητο πως, όταν κάποιος κατοικοεδρεύει στα γραφεία του κόμματος και κάνει «χρήσιμες» γνωριμίες με τα περιφερειακά στελέχη και κατ’ επέκταση με τη βάση των ψηφοφόρων, να έχει μια αναμφισβήτητη αβάντα έναντι των άλλων συνυποψηφίων του.
      Στην ίδια πρόταση μάλιστα είχαμε προτείνει, να πάψει να ισχύει το αυτοδίκαιο στην υποψηφιότητα ενός ήδη εκλεγμένου δημάρχου και η δεδομένη απονομή χρίσματος ή στήριξης προς το πρόσωπό του, από το κόμμα. Το να εκλεγεί κάποιος στην Αυτοδιοίκηση δεν είναι μόνον προσωπική του επιτυχία, εφόσον έχει εξασφαλισμένη και την κομματική στήριξη. Επιτυχία του θα είναι, στο τέλος της θητείας του να συνεχίσει θεωρείται επιτυχημένος και να προτάσσεται ως τέτοιος, από τα μέλη της τοπικής του κοινωνίας. Αυτοί εν τέλει είναι οι αυστηρότεροι κριτές του έργου ενός δημάρχου και όχι οι «παρέες», που μαγειρεύουν και που δυστυχώς υπάρχουν στα κόμματα. Αυτοί οι σύνδεσμοι της βάσης με τον αρχηγό, αν έχουν και προσωπικές φιλοδοξίες, δεν είναι ασφαλώς αντικειμενικοί στις προτάσεις τους. Το έργο το είδαμε, όταν η συντριπτική πλειονότητα των δημάρχων και των νομαρχών της χώρας, τάχθηκαν με την ατυχήσασα στις εσωκομματικές της 29ης /11, ακριβώς γιατί ήταν επιλογές της όταν προετοίμαζε το έδαφος για τη διαδοχή.
      Μη με ρωτήσεις, τί απέγιναν οι προτάσεις αυτές, ούτε σε ποιανού τσάντα χώθηκαν, ούτε σε ποιό συρτάρι καταχωνιάστηκαν. Προσωπικά πιστεύω πως κατέληξαν στην ανακύκλωση χαρτιού, για να είναι σίγουροι πως δεν θα βρεθούν ποτέ. Παρεμπιπτόντως, θα ξέρεις πιστεύω, πως στους εκλεγμένους της Πολιτικής Επιτροπής στις πρώτες θέσεις, βρέθηκαν οι περισσότεροι από τους έχοντες και το πεπόνι και το μαχαίρι διοργανωτές του Συνεδρίου, που επειδή το μαχαίρι τους έκοβε πολύ καλά κόντυναν ή εξαπέστειλαν στα αζήτητα, κάποιους με πραγματικό ειδικό βάρος! Έχει λοιπόν πολλή δουλειά να κάνει ο Αντώνης εκεί!

  13. voter avatar
    voter 26/04/2011 17:34:19

    και οι καινούριοι θα κριθούν την ημέρα της κάλπης...