27/06/2009 02:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισχυρός σεισμός στη Σαντορίνη

 Ισχυρή σεισμική δόνηση 5,1 Ρίχτερ σημειώθηκε στις 23:37, 225 χιλιόμετρα νοτιοανατολικά της Αθήνας. Το επίκεντρο εντοπίζεται στο θαλάσσιο χώρο βορειοανατολικά της Σαντορίνης. Δεν έχουν αναφερθεί ζημιές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 27/06/2009 02:48:45

    Σηκώθηκε αέρας
    τα φώτα ανάψανε
    εσφύριξε το πλοίο
    η νύχτα έρχεται

    Σε δάση από αιώνες
    μονάχη ταξιδεύεις
    το άγριο φως λατρεύεις
    σε δωμάτια λευκά

    Σαξόφωνα της άνοιξης
    στη λάβα της καρδιάς σου
    λυθήκαν τα μαλλιά σου
    και καλοκαίριασε

    Το θαύμα έγινε

    Γλιστράς μες στην ομίχλη
    παράξενων καιρών
    φωσφορικό καράβι
    των απάνω θαλασσών
    Σάντα Ειρήνη

    Τα μάτια του Σεβάχ
    σε κοίταξαν για πάντα
    καθώς τραβούσε σκεφτικός
    να πάει στο πουθενά.

    Το θαύμα έγινε

    ===================

  2. kanis avatar
    kanis 27/06/2009 02:56:07

    H Καδιώ Κολύμβα στα βιβλία της "Πάνω μερά του κόσμου" και "Ρώτα περ Οστρια" μας έχει μάθει,
    ότι οι αληθινοί Σαντορινιοί ξέρουν από... αναταράξεις!

  3. papagalaki avatar
    papagalaki 27/06/2009 12:12:07

    Έχει μαλλιάσει η γλώσσα του Καραμανλή να περιορίσουν οι κυβερνητικοί και όχι μόνο παράγοντες τα ταξίδια και τις κρατικές σπατάλες. Οι περισσότεροι προσπαθούν να ακολουθήσουν τις οδηγίες. Εκτός από το υπουργείο... Army tours! Το υπουργείο Εθνικής Άμυνας δηλαδή. Ο αρχηγός του Πολεμικού Ναυτικού αντιναύαρχος Γιώργος Καραμαλίκης, γνωστός και...
    για τις βλέψεις του να κατέβει υποψήφιος βουλευτής με τη Ν.Δ. στην Αχαία, αύριο μεταβαίνει στην Αγία Πετρούπολη με μεγάλο μεταγωγικό αεροσκάφος, όχι για κάποια σύνοδο αλλά για να παραστεί στο Ναυτικό παζάρι! Το αεροσκάφος θα παραμείνει επί 4 ημέρες στην Αγία Πετρούπολη και εκτός των άλλων ο αρχηγός του Πολεμικού Ναυτικού ζήτησε εκτός των άλλων μελών του πληρώματος να έχει αεροσυνοδό! Το μεταγωγικό αεροσκάφος της Πολεμικής Αεροπορίας θα μεταφέρει 4 άτομα. Τον αρχηγό ΓΕΝ, τον υπασπιστή του και τις συζύγους τους! Τα συνολικά έξοδα μόνο για το αεροσκάφος θα ξεπεράσουν τα 55.000 ευρώ! Και μετά διαμαρτύρονται γιατί τα έχει πάρει άσχημα μαζί τους ο κύριος Βαρδής Βαρδινογιάννης...

  4. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 27/06/2009 14:12:09

    Απο που αντλει ο εν λογω στρατιωτικος (και οποιοσδηποτε αλλος δημοσιος υπαλληλος) το δικαιωμα να επιβαρυνει τον δημοσιο προυπολογισμο με δαπανες για προσωπικα ταξιδακια; Αν ηταν τοσο αναγκη να παραστει στη συγκεκριμενη εκδηλωση, επρεπε να χρησιμοποιησει οποιαδηποτε αεροπορικη εταιρια για το ταξιδακι στη Ρωσια με τον υπασπιστη του, αλλα, βλεπεις, ηθελαν και τις κυριες μαζι τους και για τον λογο αυτον ηταν απαραιτητη και η αεροσυνοδος.
    Εν ταξει, ο πρωθυπουργος ειναι κουρασμενος - και τι να πρωτοκοιταξει και τι να προλαβει ο ανθρωπος; Κι'ο βαρυς υπουργος Αμυνας ειναι απασχολημενος με τα κομματικα προβληματα και δεν εχει χρονο για τετοια ψιλοπραγματα, εξ αλλου απο την τσεπη του θα σκασει τα 55 χιλιαρικα;
    Τα κομματα, ομως, που τα χρυσοπληρωνουμε για να "υπηρετουν τη χωρα και τον πολιτη" τι κανουν; Που ειστε κυριε Γεωργακη Παπαντρεα, κυρια Παπαρηγα, κυριε Αλαβανε, κυριε Καρατζαφερη; Καλα, οι τρεις πρωτοι δεν εχουν καιρο διαθεσιμο να προσεξουν τετοιες μικρολεπτομερειες. Ειναι συνεχως απασχολημενοι με την προασπιση των "δικαιωματων" των λαθρομεταναστων και την εξασφαλιση καλυτερης ζωης, σε βαρος, βεβαια, παντοτε των Ελληνων υπηκοων τους, που δεν αρπαξαν ακομη βρεγμενες σανιδες, αλλα οπως πανε, θα γινει και αυτο. Εκεινος, ομως ο Καρατζαφερης, που δεν εχει τετοιες "αδυναμιες" και "αγωνιζεται" συνεχως και θαρραλεα για τα συμφεροντα του εθνους και των Ελληνων, γιατι εχει καταπιει τη γλωσσα του; Δεν εχει μιλια γιατι προκειται για καραβαναδες;

  5. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 27/06/2009 15:16:16

    @3 @4 Ποιά η σχέση του αντιναύαρχου με τον σεισμό στη Σαντορίνη??

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 18:17:46

    @5 Ο ναύαρχος πέρδεται και η καλντέρα εκρήγνυται....

    Καλύφθηκες;

  7. Trikala avatar