07/09/2008 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισχυρός και ο …Τέλης

Εδώ και καιρό ακούγαμε ότι ο Αριστοτέλης Παυλίδης διαβεβαίωνε τους πολιτικούς του φίλους στα Δωδεκάνησα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον αδειάσει το Μαξίμου γιατί γνώριζε μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας, εγκαίρως, όλες τις κινήσεις του σχετικά με την υπόθεση που βρέθηκε στο επίκεντρο της επικαιρότητας. Και δεν πιστεύαμε λέξη.

Τελικώς δικαιώθηκε κι αυτός, κάνοντας ακόμη και κορυφαίους υπουργούς της κυβέρνησης να αναρωτιούνται ψιθυριστά στη Θεσσαλονίκη, αν είναι δυνατόν να έχει τόσο ισχυρά χαρτιά στη φαρέτρα του ο Τέλης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ammodytes vipera meridionali avatar
    ammodytes vipera meridionali 07/09/2008 21:12:46

    Ίσως ο κύριος Παυλίδης, στον θεσμικό του ρόλο διαμεσολάβησε σε εκταμιεύσεις από εφοπλιστές, και είναι σε θέση να ξέρει διάφορα...

    Άσχετα πάντως με τον κύριο Παυλίδη (που έχει μεθοδεύσει και ξενοδοχειακά θέματα), ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θερμά για την βοήθεια σε θέματα άλλου νησιού. Θα ευχαριστήσω και το έντυπο μέσο, με email.

  2. λαμπρος avatar
    λαμπρος 07/09/2008 21:16:46

    Καλα εσύ σοβαρέ ασχολήσου με τον Παυλιδη ,το πιό σοβαρό θέμα τησ χώρας...........,το οποίο τουλάχιστον έχει πάει και θα κριθεί απο την δικαιοσύνη.

  3. lio avatar
    lio 07/09/2008 21:25:03

    Η αυτοπεποίθηση του Τέλη με είχε παραξενέψει και μένα εξαρχής. Το χαμόγελο και η σιγουριά έδειχναν ότι ήξερε πως δεν μπορούσε να τον κουνήσει κανείς...

  4. dennis avatar
    dennis 07/09/2008 21:29:02

    ''...έχει πάει και θα κριθεί απο την δικαιοσύνη.''
    Α στο καλό σας με τα ανέκδοτα απόψε.

  5. ares mares avatar
    ares mares 07/09/2008 21:39:04

    λαμπρο η ανεξάρτητη και ανεπηρέαστη δικαιοσύνη που ξέθαψε τις υποθέσεις του κοντομηνά μόλις έδιωξε τη μάρα, θα κρίνει αμερόληπτα και πάλι πότε θα βγάλει τον παυλίδη στη σέντρα.

    ρε τι μπουρδέλο είναι αυτό!

  6. ares mares avatar
    ares mares 07/09/2008 21:41:29

    κάτι μου λέει ότι η ανεξάρτητη δικαιοσύνη αποκλείεται να ασχοληθεί με τα πλαστά τιμολόγια του alter όσο φιλοξενεί το παγωμένο χαμόγελο της μάρας.

    Σκέτη νέμεσις η μάρα. Οποιος δεν τάχει καλά μαζί της τη γάμησε.

  7. fou avatar
    fou 07/09/2008 21:58:40

    Ρε παιδιά, διαβάστε λίγο το βίο και την πολιτεία του "εφοπλιστή" που τον κατήγγειλε... το ΣΑΟΣ και ΑΡΣΙΝΟΗ που έβαλε να κάνουν βόλτα το ακριτικό Αιγαίο ήταν δύο σαπιοκάραβα που κάνανε καμια 20ρια χρόνια τη γραμμη Αλεξ/πολη-Σαμοθράκη (δεν ήταν για παραπάνω, και αυτό το μικρό δρομολόγιο με το ζόρι βγάζανε). Αυτά είναι οι ναυαρχίδες του τώρα. Δεν δικαιούτε δια να ομιλεί ο καταγγέλων

  8. aionios avatar
    aionios 07/09/2008 22:06:11

    Τα χουν πάρει από παντού.
    Αν ξηλώσουν έναν θα ξηλωθεί όλο το πουλόβερ.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/09/2008 22:11:03

    Δεν έχει κανένα χαρτί ο Τελης.Απλώς ο Καραμανλής κατάλαβε ότι δεν κερδίζει τίποτε με το να θυσιάζει διάφορους υπουργούς ή βουλευτές γιατί η επίθεση θα συνεχισθεί.
    Επομένως δεν υποχωρεί σε τίποτε και όποιος θέλει να ρίξει την κυβερνηση ας την ρίξει. Και αν ο λαός στις εκλογές που θα ακολουθήσουν θέλει Παπανδρέου ή Αλαβάνο ας τους ψηφίσει.

  10. aionios avatar
    aionios 07/09/2008 22:15:44

    Άν ο Καραμανλής ακολουθούσε το αντίθετο από αυτό που λες τώρα θα ήταν στο 50%.Και όσο θυσίαζε υπουργούς κέρδιζε.
    Και δεν είναι ανάγκη να θέλει Παπανδρέου ή Αλαβάνο ο κόσμος.
    Αρκεί να μη θέλει Καραμανλή.

  11. aionios avatar
    aionios 07/09/2008 22:17:30

    "Επομένως δεν υποχωρεί σε τίποτε"

    Υποχώρησε στο πιο βασικό.
    Στο ηθικό πλεονέκτημα που είχε έναντι του ΠΑΣΟΚ

  12. Μικρή Λουλού avatar
    Μικρή Λουλού 07/09/2008 23:08:40

    Θα κριθεί και ο Παυλίδης από τη Δικαιοσύνη είπατε λάμπρος ; Δηλαδή θα μπει κι αυτή η υπόθεση στο αρχείο.

  13. thanos avatar
    thanos 07/09/2008 23:13:59

    @8.fou
    September 7th, 2008 at 9:58 pm

    Αν ειναι ετσι οπως τα λες φιλε μου,ειναι διπλο το εγκλημα.Δηλαδη επιτρεπανε δυο σαπιοκαραβα να κανουν συγκοινωνια και ζητουσανε ενα εκατομ. Ευρωπουλα για ανταμοιβη.Να μου ζησεις Ελλαδα μου με τα ωραια σου.

  14. maquis avatar
    maquis 07/09/2008 23:14:15

    Ο Παυλιδης μενει γιατι ταυτιζεται με την γενια των 700€. Σ΄ αυτή ανήκει και ο Τέλης (και ο BVLGARAKIS) και άλλοι. Μικρή διαφορά: εδω μιλάμε για 700€ το λεπτό.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/09/2008 23:15:19

    Δεν μπορεί να διατηρηθεί κανένα ηθικό πλεονέκτημα όταν οι εντυπώσεις περί του τι είναι και δεν είναι σκανδαλο εξαρτώνται από τα ιδιωτικά κανάλια και τις διαθεσεις των ιδιοκτητων τους.
    Εκανε και ο Καραμανλής μία ερώτηση σήμερα : Ποιο ακριβώς ήταν το σκάνδαλο Ζαχόπουλου με το οποίο μας είχαν ταράξει 4 μήνες;Δεν ήταν τίποτε.Ένας γραμματέας υπουργείου είχε μία σχέση με μια υπαλληλό του και όταν αυτή αποκαλύφθηκε αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει.Και λοιπόν;
    Αυτό όμως το γεγονός έγινε αφορμή να υπάρξει τεράστια παραφιλολογία μέχρι και για κλοπές αρχαίων και ότι άλλο φανταζόταν κανείς-φούσκες όλα.Δε βγαίνει άκρη λοιπόν.Αν έδιωχνε Βουλγαράκη αύριο θα έβρισκαν ότι ο Παυλόπουλος έκανε ως νομικός γνωματεύσεις για υποθέσεις και κέρδιζε λεφτά.Μετά ότι ο Φώλιας έβαλε την εταιρία του στο Χρηματιστήριο σε παραπάνω τιμή.'Υστερα ότι ο Δούκας ήταν στέλεχος της Citibank και έπαιξε ρόλο στα χρηματιστηριακά.Και η Πετραλιά είναι πλούσια.
    Δεν τελειώνουμε έτσι.Όποιος πιστευει ότι οι πασόκοι είναι πιο ηθικοί να τους ψηφίσει.

  16. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 07/09/2008 23:20:43

    @ψυχραιμία
    Αφού δεν τρέχει μια, ας δώσει το DVD στη δημοσιότητα. Μη βιαζόμαστε γιατί η τελική εξουσία δεν είναι το Μαξίμου. Άμα παιχτεί το φινάλε θα τρίβουμε τα μάτια μας.

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/09/2008 23:24:36

    Μην ξεχνάτε ότι υπουργοί εκδιώχθηκαν και μάλιστα μερικοί αδίκως. Από κει και πέρα η κυβέρνηση είναι όμηρος και δεν έχει τη δύναμη να πάψει να είναι.

  18. aionios avatar
    aionios 07/09/2008 23:27:00

    Ε ας τους κρατήσει όλους και ας χάσει τη βάση της παράταξης.Αλλά αυτός δεν νοιάζεται πλέον να είναι στην εξουσία η ΝΔ και μετά τις επόμενες εθνικές εκλογές γιατί θα την κάνει και θεωρεί πως μέχρι εδώ που έφτασε και πολύ του είναι.Ψάχνει τρόπο να ξεφύγει και διαχείριση κρίσεων θα κάνει από δω και πέρα.Θα παραδώσει το κόμμα σε πλήρη ανυποληψία και όλοι θα χουν βγάλει λεφτά.Η μόνη που θέλει να συνεχίσει είναι η Ντόρα που με τον τρόπο αυτό έρχεται πιό κοντά η ηγεσία.Αλλά η ζημιά θα έχει γίνει.

  19. Kraepelin avatar
    Kraepelin 07/09/2008 23:31:47

    Μη χάνεις την ψυχραιμία σου. Υπάρχουν κι άλλα κόμματα. Και θα υπάρξουν περισσότερα.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/09/2008 23:49:09

    Είναι η πρώτη φορά που ένα κόμμα προηγείται στις δημοσκοπήσεις μετά από 4,5 χρόνια εξουσίας.
    Και αυτό παρα την απογοήτευση γιατί όλα είναι συγκριτικά.Εάν τα κόμματα που υπάρχουν σήμερα υπάρχουν και μετά την πτωση της κυβερνήσεως,η ΝΔ θα ανακτησει ταχύτατα δυνάμεις γιατί αυτά που θα γίνουν από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ θα δημιουργήσουν πολλούς νοσταλγούς.
    Εάν υπάρξει κόμμα "επιχειρηματιών" και με μαγικούς χειρισμούς επιλύσει τα προβλήματα θα δούμε.Αλλά η Ελλάδα δεν είναι Ιταλία-υπάρχουν ανώμαλα εδάφη.

  21. aionios avatar
    aionios 08/09/2008 00:03:12

    Ποιες δημοσκοπήσεις και πράσινα άλογα.
    Το 2004 είχε 45.36% και όλοι έλεγαν τρεις τετραετίες στο χαλαρό θα έχει ο Καραμανλής "το πολιτικό κεφάλαιο της παράταξης". Και πριν ολοκληρωθεί η πρώτη τετραετία κάνει εκλογές και πάει το κόμμα στο 41.84%. Και ένα χρόνο μετά είναι στα πρόθυρα διάλυσης.Δεν είναι τα 4,5 χρόνια εξουσίας που έφθειραν είναι τα τόσα πολλά και συνεχή σκάνδαλα που κάνουν και ο τρόπος τέλεσης τους.

  22. aionios avatar
    aionios 08/09/2008 00:10:18

    θα ανακτήσει δυνάμεις?
    Άμα χαθεί η σφραγίδα του κράτους τότε θα βγάλουν γλώσσα και οι γλείτσες που συντηρούνται από το Ρουσσόπουλο. Θα έρθει η ΝΔ στη φάση που ήταν πριν το 2002 που έσπαγε ο ανίκανος χοντρός το πόδι του και τον λοιδορούσαν οι φίλοι του Ρουσσόπουλου τα Σημιτόσκυλα.Τα ξέχασες? Ποιος έκανε πόλεμο στον χοντρό που φώναζε για διαπλοκή και αρχιερέα της διαπλοκής τον πολιτικό νάνο? Αυτοί που σήμερα τον στηρίζουν Πυργιώτη, Πολίτης κλπ.

  23. Greek citizen avatar
    Greek citizen 08/09/2008 00:10:36

    Ζητειται Ελπιδα και Οραμα..... ποσο ακομα θα ειμαστε ομηροι? Ετοιμαζω τις βαλιτσες μου για το εξωτερικο με την γυναικα μου..... Τι μελλον εχουν τα παιδια μας εδω? Μπορεις καποιος να μου απαντησει?

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 00:19:05

    "Δεν μπορεί να διατηρηθεί κανένα ηθικό πλεονέκτημα όταν οι εντυπώσεις περί του τι είναι και δεν είναι σκάνδαλο εξαρτώνται από τα ιδιωτικά κανάλια και τις διαθέσεις των ιδιοκτητών τους."

    Μα για αυτό φωνάζουμε τόσο καιρό, δεν μπορεί να έχει επιβληθεί η άποψη στην κοινωνία:

    "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό"

    Να θέσω έναν προβληματισμό λοιπόν:

    τι τύχη θα είχαν όλοι αυτοί στο κόμμα της ΝΔ του Κωνσταντίνου Καραμανλή, Γεωργίου Ράλλη, Ευάγγελου Αβέρωφ? (...από ηθική οπτική γωνία).

    Αντιστρέφω την παραπάνω ρήση: "...τι είναι και δεν είναι σκάνδαλο εξαρτώνται από τα ιδιωτικά κανάλια και τις διαθέσεις των ιδιοκτητών τους"

    ...άρα να μην φωνάζω που η σύζυγος Υπουργού της Κυβέρνησης εργάζεται σε κανάλι που έχει κατηγορηθεί για φορολογικές παραβάσεις? ή που εργάζεται σε τηλεοπτικά κανάλια που ακόμα δεν έχουν αδειοδοτηθεί?
    Υπουργού που έχει υπό την εποπτεία του τον συγκεκριμένο χώρο επιχειρηματικής δραστηριότητας.

    Να μην φωνάζω για τις επιχειρηματικές δραστηριότητες Υπουργού, που τις ασκούσε ενώ είναι Υπουργός?

    Να μην διαμαρτύρομαι για την φορολογία όταν Υπουργός νόμιμα φορο - αποφεύγει την καταβολή των βαρών που του αναλογούν?

    Να μην κριτικάρω την " επιδότηση σαπιοκάραβων" με 1.000.000,00 € και να χειροκροτώ τον πρώην Υπουργό όταν τώρα λέει ότι πρέπει να γίνονται διαγωνισμοί για τις άγονες γραμμές?

    Να μην διαμαρτύρομαι για τις ανταλλαγές ιδιοκτησίας Μονών (...που δεν είχαν συμβόλαια ιδιοκτησίας από το Ελληνικό Κράτος) με ακίνητα πολλαπλάσιας αξίας?

    Να τρέχω για το Κτηματολόγιο, για να μου αναγνωρίσει το δυάρι ή το πατρικό στο χωριό το Ελληνικό Κράτος (...που τα δήλωνα και τα πλήρωνα στις ΔΟΥ) αλλά να χαρίζουμε 41.000.000,00 € και το κράτος να μην παρίσταται ούτε στις δίκες και να ανταλλάσσουμε και κτηματάκια στον Σχοινιά.


    Να μην βλέπει σκάνδαλο όταν : ΓΓ έχει σχέσεις με υφισταμένη του, τη στέλνει σε άλλους να διοριστεί για να εξαγοράσει τη ...σιωπή της, ένα DVD κάνει βόλτες σε κανάλια και εφημερίδες και να παραδίδεται στο περιβάλλον του, από άτομο που βρίσκεται υπό εξέταση της ΥΠΕΕ για άλλη υπόθεση. Λογικό το βρίσκω, για το νόμιμο άρα και ηθικό θα αποφανθεί η Ελληνική Δικαιοσύνη.


    ....& τέλος από πότε το τι είναι και τι δεν είναι σκάνδαλο, αποδέχονται όλοι να το καθορίζουν επιχειρηματικά συμφέροντα και όχι οι νόμοι του κράτους και η Ελληνική Δικαιοσύνη?


    Ας κρατήσει λοιπόν τους συνεργάτες του, που είναι νόμιμοι και ηθικοί, και ας χάσει τη βάση της παράταξης.
    Εξάλλου αυτός έχει την πολιτική ευθύνη, αφού τους επέλεξε και τους τοποθέτησε.

  25. bat skil alenst avatar
    bat skil alenst 08/09/2008 00:25:18

    ο ψυχραιμίας έχει δίκιο.Δεν έγινε τίποτε με το ζαχόπουλο.Απλά ένας χοντρός παντρεμένος που δεν θα γύριζε να τον κοιτάξει καμμία πηδούσε τη γραμματέα του και ταυτόχρονα τη γυναίκα του σωφέρ του χρησιμοποιώντας την ισχύ της θέσης του.

    Ενα εξαίρετο στέλεχος του πολιτισμού που δίδαξε ήθος και πολιτισμό.Σεμνότητα και ταπεινότητα.

    Ποιός δεν θάθελε ένα τέτοιο άντρακλα στην οικογένειά του.

    Με το ίδιο ήθος διαχειρίστηκε σίγουρα και τις υποθέσεις του υπουργείου.

    Με τέτοια στελέχη μας κυβερνάει ο καραμανλής αλλά σιγά το θέμα όπως θάλεγε και ο ψυχραιμίας.

    Αλλα είναι τα μεγάλα προβλήματα της χώρας μόνο που καλούνται να τα λύσουν στελέχη επιπέδου ζαχόπουλου. Αμα τα λύσουν γράψε μου.

  26. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 08/09/2008 00:40:55

    @bat skil alenst
    Η Τσέχου γιατί δεν ανοίγει το στόμα της; Ο Νικολιτσόπουλος είχε μιλήσει για κάποιες δυο μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο του. Τι απέγιναν; Μη βιάζεσαι. Η χιονοστιβάδα έρχεται. Όπως έχει αποδειχθεί η πρωτοβουλία δεν βρίσκεται στο Μαξίμου. Και μην ξεχνάς τους νόμους της πέψεως.

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 00:42:16

    @ Iθαγενης
    Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και αν ψήφισες το 1981 το ηθικο κατα σένα κόμμα του Ράλλη και του Αβέρωφ.
    Εγώ που το ψήφισα ,ψήφιζα για πρώτη φορά και από τους νέους της εποχής μόνο 7% ψήφισαν ΝΔ.
    Όλοι οι άλλοι είχαν για τη ΝΔ την ίδια και χειρότερη γνώμη που έχουν και για τη σημερινή.Θυμάσαι τη γυναίκα του Ράλλη με τα Λακόστ;
    Μην εξιδανικεύεις καταστάσεις.Πάντοτε το πιο εύκολο πράγμα στην Ελλάδα ήταν η καταγγελία και το πιο δύσκολο η πραγματική επίλυση των προβλημάτων.
    Εγώ δεν βλέπω σημαντικές διαφορές από την προ του 1981 περίοδο ,το ίδιο μείγμα καταγγελιών και αριστερών ασυναρτησιών που δεν οδηγούν πουθενά.
    Απλώς επειδή τώρα είμαστε στην ευρωζώνη κανείς δεν μπορεί να κάνει αυτά που έκανε ο Ανδρέας μετά το 81,να χαρίζει λεφτά με δανεικά οπότε το οποιοδήποτε διάδοχο σχήμα θα προσγειωθεί ανωμάλως.

  28. aionios avatar
    aionios 08/09/2008 00:49:04

    @ψυχραιμία είσαι εκτός κλίματος.
    όπως και ο Καραμανλής.

  29. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 00:51:34

    Θυμάμαι τον Αβέρωφ να πουλά από την προσωπική του περιουσία για να μην χρωστά το κόμμα του, δεν θυμάμαι την σύζυγο του Γ Ράλλη να εργάζεται σε τομέα που εποπτεύει ο άντρας της, δεν θυμάμαι υπουργούς να φορο - αποφεύγουν και κάτι που μόλις υπέπεσε στην αντίληψή μου για "νόμιμο άρα και ηθικό" :


    Ωμή παρέμβαση υφυπουργού στη δικαιοσύνη

    http://www.zougla.gr/news.php?id=7725

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 01:03:56

    @ Ψυχραιμία

    δεν εξιδανικεύω καταστάσεις, ούτε υποστηρίζω το παρελθόν, αλίμονο αν δεν βλέπεις σημαντικές διαφορές στην χώρα μετά από 27 χρόνια.
    Το θέμα είναι ότι τότε υπήρχαν οι έννοιες της ηθική και της πολιτικής ευθύνης στην άσκηση της εξουσίας.
    Το γνωρίζω ότι η εξουσία δεν έχει ηθική, αλλά όταν σε πιάνουν με κατεβασμένα παντελόνια, δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι το έκανε και ο άλλος χθες.
    Αυτά σταματάνε στο νηπιαγωγείο, ιδιαίτερα να βγεί κάποιος έχοντας λάβαρο το "σεμνά και ταπεινά"

    ΥΓ

    για Ζαχόπουλο - Βουλγαράκη -Παυλίδη κλπ δεν ανέφερες τίποτα, να υποθέσω ότι το μόνο που ενόχλησε είναι η αναφορά μου στη σύζυγο του Υπουργού?

  31. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 01:07:26

    Οπως σου είπα ιθαγενη ήμουν φοιτητής εκείνη την εποχή.Το 93% των φοιτητών που ήσαν ΠΑΣΟΚ και αριστεροί αλλά και οι μισοί από τους υπόλοιπους της ΔΑΠ πίστευαν ότι πράγματι ο Ραλλης είχε δώσει προνομιακά στη γυναίκα του την αντιπροσωπεία της Λακόστ και η δίκη ήταν στημένη υπερ αυτού.
    Το ποια ήταν η αλήθεια εγώ δεν το ξέρω και ξεχάστηκαν όλα μόλις επιτεύχθηκε ο στόχος να έλθει το ΠΑΣΟΚ.
    Αιώνιε έχω συνηθίσει να είμαι εκτός κλίματος γιατί όπως προείπα στη γενιά της μεταπολίτευσης είμαι μεγάλη μειοψηφία.

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 01:12:26

    @ Ιθαγενης .
    Κατά τη γνωμη μου όπως προείπα υπάρχει αλλαγή τακτικής.Αρχικά ο Καραμανλής έδιωχνε με την υποψία σκανδάλου (βλ. Τσιτουρίδης και διάφοροι άλλοι,περίπου 48 γραμματείς και σύμβουλοι).
    Μετά το μη-σκάνδαλο Ζαχόπουλου κατάλαβε ότι όσους και να διώξει τα ΜΜΕ θα βρίσκουν σκάνδαλα και δεν υπάρχει όριο.

  33. aionios avatar
    aionios 08/09/2008 01:14:18

    τις τελευταίες μέρες που παίζει το θέμα Ρουσσόπουλου προσγειώθηκαν στο blog δεκάδες σχολιαστές που υποστηρίζουν τον γυμνοσάλιαγκα αυτόν. Λέτε να έστησαν κανένα θάλαμο επιχειρήσεων με σκοπό την υποστήριξη του? γιατί κανένας οπαδός της NΔ δεν θα έλεγε κουβέντα για αυτό το ξένο σώμα που έφερε στη ΝΔ η διαπλοκή και η ανασφάλεια Καραμανλή. κανένας αδερφός του Αντώναρου θα είναι επικεφαλής.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 01:18:02

    Χαίρομαι που αποφαίνεσαι για το μη-σκάνδαλο Ζαχόπουλου, όπως και ο πρωθυπουργός μας.
    Αλήθεια έγινε η δίκη και δεν το πήραμε χαμπάρι από τα υπόλοιπα ψευτο-σκάνδαλα?
    Μήπως μπορείς να με πληροφορήσεις για την απόφαση της Ελληνικής Δικαιοσύνης?

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 01:19:53

    Πράγματι είναι ξένο σώμα ο Ρουσόπουλος.Ομως όπως ξαναείπα στην ηλικία που κυβερνά σήμερα (γενιά της μεταπολίτευσης) οι δεξιοί ήταν πολύ λίγοι.
    Αναγκαστικά έγιναν προσλήψεις Ρουσόπουλων και Τατούληδων.Μερικοί βγήκαν καλοί.Ο Μπέζας π.χ. ήταν στην ΚΝΕ και είναι αθόρυβος και σχετικά παραγωγικός.
    Οσο για μένα -αν είναι το υποοούμενο - δεν παίρνω εντολές από κανένα ούτε με ξέρει κανείς επώνυμος.
    Αν θέλετε το πιστεύετε βέβαια.

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 01:21:42

    @ aionios

    με πάνω από 10.000 προσλήψεις συμβασιούχων κλπ (νομίζω η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ είχε τις λίστες ανά Υπουργείο, αλήθεια τι τους θέλει τόσους), όλο και κάποιος θα γνωρίζει πληκτρολόγηση
    :-)

  37. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 01:24:20

    Μα ιθαγενη δεν έγινε καμμία δίωξη για δωροδοκία και όλα αυτά που έγραφαν.Η μόνη δίωξη ήταν για εκβιασμό του Ζαχόπουλου.Oταν δεν υπάρχει καν δίωξη ελλείψει στοιχείων τι απόφαση να βγει;
    Για τα οικονομικά η έρευνα βρήκε μόνο ότι ο Ζαχόπουλος όπως και όλοι πριν από αυτόν πλήρωνε τις υπερωρίες των υπαλλήλων του Υπουργείου από λεφτά για δήθεν εκδηλώσεις όπως άλλωστε γίνεται σε όλο το Δημόσιο παρατύπως και αμέσως ηκούσθη φωνή μεγάλη των συνδικαλιστών να μη κοπούν οι πλασματικές υπερωρίες.

  38. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 01:28:07

    @ ψυχραιμία εγώ φοιτούσα αργότερα το 1985 και θυμάμαι,είμαστε πρώτοι με την ΔΑΠ (οι σημερινοί σαραντάρηδες).

    Απλά όταν έχεις ως σημαία το "σεμνά και ταπεινά" και ξυπνάς "σεμνά και μετρητά" χρειάζεσαι ...μεταγραφές.

    Οπότε χάνεις "το ηθικό πλεονέκτημα" και βρίσκεσαι να απολογείσαι για τις επιλογές σου.

  39. aionios avatar
    aionios 08/09/2008 01:32:18

    το σκάνδαλο Ζαχόπουλου έγκειται στο ότι το Μαξίμου συναλλάχθηκε με ΜΜΕ που ήταν αντιπολιτευόμενα και εχθρικά μέχρι τότε για να μην βγει στη φόρα το dvd.
    και ο κομιστής του dvd βρέθηκε 2 φορές με 5,5 και 1,4 εκ.€ στα χέρια του και τη γλίτωσε γιατί είχε το dvd.

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 01:32:39

    Χα,χα μεταξύ 1985 και 1979 υπάρχει χαος.
    Στο Πολυτεχνείο τη δεκαετία του 70 έμπαινα με τα ΝΕΑ για να μη φάω ξύλο και πάλι με στραβοκοίταζαν οι αριστεροί που δεν είχα Ριζοσπάστη ή Αυγή.

  41. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2008 01:35:40

    Περίμενε να γίνει η δίκη...
    Ξεχνάς ότι υπάρχει πρώην υπάλληλος του Πολιτισμού που δικαιώθηκε στα διοικητικά δικαστήρια και είχε κατηγορήσει τον ΓΓ για κατάτμηση διαγωνισμών?
    Ξεχνάς ότι βρέθηκε συνδικαλιστής με 1.500.000 €?
    Ξεχνάς ότι έστελνε δεξιά και αριστερά για διορισμό?
    Ξεχνάς ότι είχε προϊστάμενος σχέση με υφιστάμενη και της υποσχόταν διορισμό?
    Ξεχνάς ότι ο κ Λιάπης πάγωσε τον διαγωνισμό της ΓΓΟΑ?
    Ξεχνάς ότι κάποιος παρέδωσε και κάποιος πήρε το DVD?


    Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου, αλλά άσε να βγει δικαστική απόφαση, μέχρι τότε όλοι είναι αθώοι.
    Αθώοι από νομικής πλευράς, από πολιτικής και ηθικής?

  42. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 01:38:41

    Ακόμη στα δικαστήρια είναι νομίζω ο κομιστής.
    Τέλος πάντων ξεκίνησα με το ότι κατά τη γνωμη μου υπάρχει αλλαγή τακτικής.Τελικά αργά η γρήγορα θα κρίνει ο κόσμος.

  43. aionios avatar
    aionios 08/09/2008 01:39:51

    όσον αφορά το υπουργείο, έδωσε τόσο χρήμα σε ιδρυθείσες το 2004 ΜΚΟ που είχαμε χάσει την μπάλα.
    και όταν είχε αναλάβει έλαβε συστημένα και επώνυμα καταγγελίες από πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ στον χώρο των ΜΚΟ με θεματικό πεδίο τον πολιτισμό και τις κράτησε για να έχει όπλα σε αυτό που ήθελε να κάνει. τις έθαψε και έκανε τα ίδια.

  44. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/09/2008 03:40:02

    @ψυχραιμια: "Εκανε και ο Καραμανλής μία ερώτηση σήμερα : Ποιο ακριβώς ήταν το σκάνδαλο Ζαχόπουλου με το οποίο μας είχαν ταράξει 4 μήνες; Δεν ήταν τίποτε. Ένας γραμματέας υπουργείου είχε μία σχέση με μια υπαλληλό του και όταν αυτή αποκαλύφθηκε αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει. Και λοιπόν; Αυτό όμως το γεγονός έγινε αφορμή να υπάρξει τεράστια παραφιλολογία..."

    Έτσι, ε; "Και λοιπόν;", μάλιστα! Για πες μας εσύ, τώρα, τι καταλαβαίνεις από κάτι που δεν είναι καθόλου "παραφιλολογία", φίλε, ΑΛΛΑ το ιδιόχειρο σημείωμα- καταγγελία του Ζαχόπουλου:

    «Η ηθική κοινωνία, η κοινωνία των αγγέλων εκμεταλλεύτηκε ένα ηθικό μου παράπτωμα, βρίσκοντας την κατάλληλη ΠΟΛΙΤΙΚΗ αποδοχή...

    Το υλικό αυτό βρήκε ευήκοα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ώτα προκειμένου να γίνει πιο εύπεπτος ο ηθικός εκβιασμός...

    Θέλετε αίμα;
    Θέλετε κρέας στην αρένα;
    Θα το έχετε. (: σε ποιους απευθύνεται;).

    Θέλω να ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ τη στημένη εντιμότητα και να βάλω τέρμα σε ασύδοτα φαινόμενα ΝΕΟ-ΦΑΣΙΣΜΟΥ".

    Ποια είναι η "πολιτική αποδοχή"; Τα "ευήκοα πολιτικά ώτα"; και -πάν' απ' όλα- τα "ασύδοτα φαινόμενα Νεοφασισμού";;; Μη ξεχνάς ότι αυτά τα γράφει ο κολλητός και συγγραφέας των λόγων του Κωστάκη, ο ΓΓ του Υπουργείου Πολιτισμού (= το ταμείο του ΟΠΑΠ), κι όχι ο μπακάλης της γειτονιάς ή ο ...Καρχιμάκης.

    Και, πού 'σαι, αδερφέ, για πες μας: εσύ, ΑΝ ήσουν ανακριτής, θα ρώταγες τον κ. κ. Ζαχόπουλο "τι" εννοούσε; Δόξα τω Θεώ, ο άνθρωπος είναι ζωντανός. ΓΙΑΤΙ, φίλε μου, ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ποια είναι τα "ευήκοα πολιτικά ώτα" και τα "ασύδοτα φαινόμενα Νεοφασισμού;;;

    Εσύ, σαν Έλληνας ΠΟΛΙΤΗΣ, άνθρωπος και επιστήμονας, δεν θες να μάθεις; Δεν σε προβληματίζει γιατί δεν "βρήκε άκρη" με τα "ασύδοτα φαινόμενα Νεοφασισμού" ο πάρα πολύ καλός φίλος τού ίδιου του πρωθυπουργού; ΑΝ ο κολλητός τού πρωθυπουργού ΓΓ του Υπ. Πολιτισμού εκβιάζεται από "φαινόμενα Νεοφασισμού" και αναγκάζεται να φουντάρει από τον 4ο για να ευαισθητοποιηθεί η Κοινή Γνώμη και, συνακόλουθα, η Δικαιοσύνη, ΤΟΤΕ, ..."ζήτω που καήκαμε", φίλε, και ΓΑΜΑ ΤΑ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΥΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!

    Για πες μας...

  45. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2008 08:04:42

    @ Νήπιος γέρων.
    Κατά τη γνώμη μου απευθυνεται στους δημοσιογράφους και τα κανάλια που τον εκβίαζαν με βάση το DVD για να κανει παραχωρήσεις τις οποίες δεν εκανε και προτίμησε να πηδήσει από το μπαλκόνι.
    Τα πολιτικά ώτα είναι οι αντιπολιτευόμενοι δικηγόροι και δημοσιογράφοι που τον εκβιαζαν. Αλλά δεν πρόκειται για νεοφασισμό εκτός αν εννοουμε με τον όρο αυτό τον εκβιασμό.

  46. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/09/2008 08:57:04

    Παιδιά το πράγμα είναι απλό. Υπάρχει αλήθεια και ψέμμα. Τιμότητα και ανεντιμότητα. Ρεαλιστικός συμβιβασμός και ληστρική ασυδοσία.

    Δεν ανεχόμαστε ψεύτικα διπλώματα
    Δεν ανεχόμαστε ασυμβίβαστα
    Δεν ανεχόμαστε δωράκια στον εαυτό μας
    Δεν δεχόμαστε συστηματικά παραμύθια

    Για να μην αναφέρομαι σε χειρούργους (χειρουργούς;) και κακούργους (κακουργούς;) να σας θυμήσω ότι στο Ελλάντα, αποδεχτήκαμε για πολύ καιρό τον Κοσκωτά, όταν είχε γίνει γνωστό ότι έλεγε ψέμματα για τις «σπουδές» του. Leading Indicators!

  47. Πέτρος avatar
    Πέτρος 08/09/2008 09:47:01

    Τι υποκρισία! Σε μια κοινωνία που έχει πια υιοθετήσει χαλαρούς ηθικούς κώδικες, ψάχνουμε να βρούμε ποιο κόμμα είναι το πιο ηθικό και έχει το μεγαλύτερο "ηθικό πλεονέκτημα". Δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό απλά ήταν ένα προεκλογικό τρικ σαν και τον δείκτη "καταλληλότητας"?? Δηλαδή ο κόσμος ψήφισε ΝΔ γιατί είναι πιο ηθικά τα παλικάρια της και δεν θα εμπλέκονταν σε σκοτεινές υποθέσεις??

  48. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/09/2008 15:08:18

    @ψυχραιμία: "Κατά τη γνώμη μου απευθυνεται στους δημοσιογράφους και τα κανάλια που τον εκβίαζαν με βάση το DVD για να κανει παραχωρήσεις τις οποίες δεν εκανε και προτίμησε να πηδήσει από το μπαλκόνι".

    Οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια ΔΕΝ ανήκουν στο ΠΟΛΙΤΙΚΟ προσωπικό της χώρας, "και γράμματα γνωρίζει" ο Ζαχό. Φιλόλογος και συγγραφέας των λόγων του ...ρήτορα ήταν, -είπαμε. Άρα, ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙ, όταν γράφει, -κι εμείς τα κεφαλαία δεν τα γράφουμε τυχαία.

    Πέρα από αυτό, και συ έχεις αμφιβολίες, αφού λες "Κατά τη γνώμη μου". Γι' αυτό και η τελική και κεντρική ερώτηση ήταν "ΓΙΑΤΙ, φίλε μου, ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ;;;". Και παραμένει, φυσικά.

    Επίσης, -ακόμα και έτσι όπως τα λες να είναι-, παραδέχεσαι ότι ο πρωθυπουργός της χώρας ΚΑΙ η Δικαιοσύνη ΔΕΝ μπόρεσαν να προστατέψουν έναν ολόκληρο ΓΓ του υπ. Πολιτισμού (και προσωπικό- οικογενειακό φίλο του πρωθυπουργού!), από τα "ασύδοτα φαινόμενα νεο- ΦΑΣΙΣΜΟΥ. Αυτό είναι ο ορισμός του "Παρακράτους"!

    Είναι εύκολο κάποιος Νεοδημοκράτης να κατατροπώσει ρητορικά έναν Πασόκο, και τούμπλαλιν. Εκπαιδευμένοι χρόνια είναι, κλισέ έχουν, αμφότεροι έχουν και δίκια και άδικα, ξέρουν τα τρωτά και τα ακαταμάχητα επιχειρήματά τους. Το ίδιο συμβαίνει, βέβαια, και σε όλες τις συζητήσεις κι αντιπαραθέσεις μεταξύ οπαδών όλων των κομμάτων. Όλοι έχουν μια ιδεο-λογική πλατφόρμα από την οποία εξαπολύουν τις επιθέσεις τους, ή οχυρωμένοι σ' αυτήν αμύνονται. Το ίδιο συμβαίνει και με τους Εθνικιστές και τους Διεθνιστές, τους "Ε" απογόνους του Σείριου και τον νέο περιούσιο "λαό του Θεού", τους Ρωμηούς, τα "Σοράκια" και την "Αντισυστημική Αριστερά", τους Οικολόγους και τους ...Κυνηγούς κ.ο.κ!

    Τα πράγματα γίνονται δύσκολα για όλους αυτούς, ΑΜΑ πέσουν επάνω σε κανέναν που δεν χρησιμοποιεί στις πολιτικές περιηγήσεις του κανένα από τα γνωστά ιδεολογικά μονοπάτια. Σαστίζουν! Δεν ξέρουν από πού τους έρχεται, πού να κρυφτούν και πού να επιτεθούν. Τι να απαντήσεις σε κάποιον που σου δηλώνει:

    "Είμαι Έλληνας στο "φρόνημα". Γιατί "έτυχε" να γεννηθώ στην χώρα που λέγεται Ελλάδα ΚΑΙ μιλάω ελληνικά. Οπότε, διάβασα και έμαθα την ΙΣΤΟΡΙΑ της Ελλάδας και (όση μπόρεσα από) την κλασική ελλ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ, ώστε, τώρα, να γνωρίζω και όχι να νομίζω "τι" είναι και σημαίνει "Ελλην-ας". "Έλληνας" νέτα σκέτα! Χωρίς ανάγκη περαιτέρω επιθετικών προσδιορισμών, όπως φιλελεύθερος, κομμουνιστής, αναρχικός, χριστιανός, βουδιστής, άθεος, σοσιαλιστής, φασίστας και δεν συμμαζεύεται.

    Και, φυσικά, αφού το ελληνικό Φρόνημα είναι υπόδουλο, πιστεύω στην Εξέγερση- Επανάσταση, ΓΙΑΤΙ έχω σαν αξίωμα ότι: η Κοινωνία δεν αλλάζει δομές, με ειρηνικά μέσα, παρά ΜΟΝΟ με Επανάσταση. Για να γίνει, ΟΜΩΣ, αυτή η Εξέγερση- Επανάσταση και να είναι επιτυχής, απαιτούνται πρώτα καμιά 30 χρόνια εκπαίδευσης του ελλ. Λαού στην Ιστορία και Γραμματεία του. Για να μην ξαναπάθει, λόγω αγραμματοσύνης- αμορφωσιάς, ό,τι έπαθε ο ίδιος το 1821 και ο ρωσικός λαός, το 1917".

  49. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 08/09/2008 16:29:39

    @νήπιος γέρων,
    Πολοί θα διαβάσουν το σχόλιό σου.
    Άραγε πόσοι θα μπορέσουν να αποστασιοποιηθούν από τις όποιες θέσεις τους και να έρθουν αντι-μέτωποι με το αντι-κείμενο των τρεις τελευταίων παραγράφων;
    Αισιοδοξώ.

  50. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/09/2008 01:22:36

    @ψυχραιμία: πού ...χάθηκες;;;

    @ο νοών....νοείτω: κι εγώ αισιοδοξώ, e-φίλε! Ιδιαίτερα μετά από σχόλια ανθρώπων σαν κι εσένα. Και όσοι έχουμε τις ίδιες απόψεις, ας κρατάμε επαφή εδώ και ας διατηρούμε άσβεστη την φλόγα της συν-ζήτησης στο "ANTI-NEWS": ΑΝΤΙ-ΛΟΓΟΣ -> ΔΙΑ-ΛΟΓΟΣ => LOGOS. Προς το παρόν, -εκτός από τις ευχαριστίες μας στον Φάκτορα που το 'στησε και το "τρέχει"-, αυτό αρκεί...

    «Ο άνθρωπος είναι, κατά βάθος, λογικός και η αλήθεια, όσο πικρή ή ξαφνική κι αν είναι, είναι σεβαστή. Κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να την παραβλέψη. Και τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότεροι Έλληνες ανακαλύπτουν, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αυτήν την αλήθεια. Αυτό αρκεί.

    Αλλοίμονο αν οι Έλληνες μάθουν την ΙΣΤΟΡΙΑ τους

    και αντιληφθούν το ποιοί είναι στην πραγματικότητα. Όσο για το μέγεθος της χώρας αυτής και τον πληθυσμό, πιστεύουμε πως δεν έχει τόση σημασία. Ένα είναι το μεγάλο όπλο της Ελλάδος, στο οποίο καμμία δύναμη στον κόσμο δεν μπορεί ν’ αντισταθή. Κι αυτό είναι η ελληνική γλώσσα, η θεϊκή μαθηματική γλώσσα του Ιαπετού, του Θείου Λόγου. Λόγος σημαίνει λογική και αλήθεια. Και η αλήθεια δεν μπορεί να νικηθή από κανέναν!», Αθ. Αγγελόπουλος, «Νέο Λεξικό Ελληνικής Μυθολογίας»

    ***

    "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ,
    ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ"- Βίνσεντ βαν Γκογκ (!!!)

  51. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 09/09/2008 11:15:17

    @νήπιος γέρων,
    Α-λήθεια.
    Η άρνηση της λήθης.
    Ποιος θέλει να ξεχάσουμε;
    Ποιος θέλει να μη θυμόμαστε;
    Ποιος θέλει να μη σκεπτόμαστε;
    Ποιος θέλει να σβήσει την συλλογική μνήμη έτσι ώστε να αισθανόμαστε μόνοι;
    Όποιος και εάν είναι αυτός, είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει, εάν εμείς δεν το θελήσουμε, αυτό δεν θα συμβεί ποτέ.