#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 17:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισπανοί: “Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!”




Για “ισπανική επανάσταση” κάνουν λόγο πια τα μέσα ενημέρωσης στη χώρα, αφού οι διαδηλωτές δεν φαίνονται διατεθειμένοι να φύγουν από τις κεντρικές πλατείες των πόλεων της Ισπανίας. Την ίδια στιγμή, οι Έλληνες έχουν γίνει αντικείμενο χλευασμού ανάμεσα στους ισπανούς διαδηλωτές, για την “απραξία” τους απέναντι στην οικονομική κρίση. Μάλιστα, στο Ίντερνετ κυκλοφορεί και βίντεο το οποίο καλεί όλους τους Ευρωπαίους να συμμετάσχουν στις διαδηλώσεις.

Η οργή των Ισπανών φαίνεται πως έχει ξεχειλίσει πράγμα που αποτυπώνεται τόσο στις διαδηλώσεις που δεν λένε να σταματήσουν όσο και στα εκλογικά αποτελέσματα των τοπικών εκλογών, όπου η σοσιαλιστική κυβέρνηση του Θαπατέρο υπέστη συντριβή, χάνοντας με μια διαφορά περίπου 10 ποσοστιαίων μονάδων.

“Σχεδιάζουμε να μείνουμε στις πλατείες μέχρι την επόμενη Κυριακή, αλλά δεν αποκλείουμε το γεγονός να παραταθεί η διαμαρτυρία”, δήλωσε την Τρίτη (24/5) η εκπρόσωπος των διαδηλωτών που έχουν κατασκηνώσει στην κεντρική πλατεία της Μαδρίτης.

Από τη Βαρκελώνη μέχρι τη Βαλένθια, τη Γρανάδα και τη Θαραγόθα, οι διαδηλωτές δηλώνουν πως θα παραμείνουν στις θέσεις τους παρά το γεγονός ότι οι τοπικές εκλογές έχουν ολοκληρωθεί.

Οι Ισπανοί όμως επικρίνουν τους Έλληνες πολίτες, καθώς θεωρούν απαράδεκτο το γεγονός πως παρά τα μέτρα λιτότητας και την κρίση που μαστίζει τη χώρα μας, εμείς δεν έχουμε βγει ακόμα στους δρόμους.

Είναι χαρακτηριστικό πως το κεντρικό σύνθημα της διαδήλωσης της Δευτέρας, ήταν το “Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!”.

Την ίδια στιγμή, η “ισπανική επανάσταση” όπως χαρακτηρίζουν τις διαδηλώσεις τα ισπανικά ΜΜΕ, φαίνεται ότι βρίσκει όλο και περισσότερους υποστηρικτές, μετά και το βίντεο που έχει κυκλοφορήσει στο Internet, το οποίο καλεί όλους τους Ευρωπαίους να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους.

Μάλιστα, το βίντεο έχει τόση απήχηση, που έγινε μέσα σε λίγες ώρες από τα κορυφαία θέματα συζήτησης στο twitter.

Άγγελος Ανδρέου

Δείτε το βίντεο εδώ: http://www.cosmo.gr/News/Spain/324663.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostas avatar
    kostas 24/05/2011 17:14:34

    Στο event που φτιαχτηκε για τους Ελληνες αγανακτησμενους ηδη , εχουν παρει θεση οι γνωστοι αγνωστοι …καταγγελουν και απειλουν οσους τολμησουν να πανε στις συγκεντρωσεις με Ελληνικες σημαιες. οι Ισπανοι μιλανε για Αληθινη Δημοκρατια…Εμεις εδω πριν βγουμε στο δρομο δε ξερουμε καν τι ειναι Δημοκρατια. Ας το αποφασισουμε πριν ξεφτιλιστουμε με αυτα που θα γινουν στις συγκεντρωσεις …Πριν παλι οι μπαχαλακηδες, τα "βαπορακια" της Νεας Ταξης και της Παγκοσμιοποιησης που ονειρευονται τον κοσμος χωρις εθνη και συνορα , καπηλευτουν και ξεφτιλισουν ακομα μια φορα την χωρα που ουτος η αλλος δε τους νοιαζει και καθολου .

    • κοινό γκνού avatar
      κοινό γκνού @ kostas 24/05/2011 17:39:15

      σορυ αλλα όσο κι αν έψαξα στις φωτογραφίες, ισπανικές σημείες δεν είδα. Μπορεί να κάνω και λαθος. Για ρίξε κανα λινκ!

      • kostas* avatar
        kostas* @ κοινό γκνού 24/05/2011 17:55:52

        ειπα οτι εδω απειλουν οτι οποιον τολμησει να παει με ελληνικη σημαια.Και ναι στην Ισπανια ειδα και ΙΣπανικες σημαιες .Γνωριζεις επισης οτι στην Ισπανια γινετε σωματικος ελεγχος πριν μπει καποιος στις πλατειες ? Αληθεια εμεις θα βγουμε για να Ζητησουμε Αληθινη Δημοκρατια ή πτωση των εθνων ? Θα ζητησουμε Δικαιοσυνη Αξιοπρεπεια και Ελευθερια ή ειμαστε προθυμοι να τα στερησουμε ολα αυτα απο τον διπλα μας ? Εγω που νιωθω ελληνας και δε ντρεπομαι γι αυτο , εχω δικαιωμα να βγω στο δρομο ? εχω δικαιωμα να νιωθω αγανακτησμενος σημερα ? Αληθεια στο πολυτεχνειο , που δεν ηταν αντιγραφη αλλα αυθορμητη ελληνικη αντιδραση , που ειχαν Ελληνικες σημαιες ηταν Φασιστες ή Θυματα ? Εχουμε δικαιωμα να διαβαζουμε Ελυτη και να ακουμε Θεοδωρακη ή μας απαγορευουν οι "Νεοελληνες αγανακτησμενοι" ?

        Κανένας πραγματικός επαναστάτης δεν υπήρξε ποτέ διεθνιστής.George Orwell "1984"

      • kostas* avatar
        kostas* @ κοινό γκνού 24/05/2011 18:28:09

        Ειδα και ισπανικες σημαιες, κα εχω και προσωπικους φιλους που βγηκαν και ειναι στην Ισπανια στο δρομο με τη σημαια της χωρας τους.Γνωριζω οτι οι ισπανοι δεν ντρεπονται για την καταγωγη τους , ουτε νιωθουν χωρις πατριδα, ουτε επιδιωκουν καταργηση συνορων . Μιλουν για Δικαιοσυνη και Αληθινη Δημοκρατια ! Αληθεια εμεις θα βγουμε στο δρομο να ζητησουμε τι ?καταργηση των εθνων ? η Δικαιοσυνη και αξιοπρεπεια ή Ειμαστε ετοιμοι να τα στερησουμε απο τον διπλα μας αυτα ? Στον αυθορμητο αγωνα του Πολυτεχνειου , που δεν ηταν αντιγραφη ουτε ξεκινησε με βαση τα αποτελεσματα που θα ειχε αλλα βαση των ιδεων ... Εκει αυτοι που κραταγαν Ελληνικες σημαιες ηταν Φασιστες ? Δεν ηθελαν πραγματικη Δημοκρατια ? Εγω που δεν ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας εχω τελικα δικαιωμα να διαδηλωσω την αγανακτηση μου ? Μπορω να κραταω Ελληνικη Σημαια ?

        . George Orwell (1984)

  2. Γιώργης avatar
    Γιώργης 24/05/2011 17:23:35

    Σωστά ἐπικρίνουν οἱ Ἰσπανοί.
    Βάστα ὅμως μή ξυπνήσουν οἱ Ἕλληνες...
    Γι' αὐτό μᾶς ἔχουν μουρλάνει στήν "χαϊ βανόσκονη"...
    Γιατἰ ξἐρουν ὅτι ἕμεῖς εἴμαστε τό ...«κουμπἰ»...

  3. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 17:26:33

    Είναι χαρακτηριστικό πως το κεντρικό σύνθημα της διαδήλωσης της Δευτέρας, ήταν το “Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!”.
    @Άγγελος Ανδρέου
    Απλα προσυπογραφω.
    Αλλα με μια μικρη παρατηρηση.
    Ενω χθες βραδυ επρεπε να ειχαν γεμισει οι πλατειες με τα τα οσα ελεγαν διαφοροι βουλευτες του ΠΑΣΟΚ στις ενημερωτικες εκπομπες δεν κουνηθηκε φυλλο!!! Τι περιμενουν οι Ελληνες για να αντιδρασουν δεν μπορω να το σκεφτω αυτη την στιγμη.
    Σε αυτη δε την ιστοσελιδα οσοι γραψαμε για την Ισπανια εισπραξαμε σχολια του τυπου οτι αυτα που γινονται εκει ειναι δακτυλος της Νεας Ταξης.
    Ισως εδω ξυπνησουμε μια μερα και ω του θαυματος ολα θα ειναι οπως πριν και γιατι οχι καλυτερα!!!
    Δεν μπορω επισης να καταλαβω που ειναι ολοι αυτοι οι εργατοπατερες που για ψυλλου πηδημα κηρυσαν την επανασταση.
    Αλλα ξεχασα μαλλον ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!! ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ.
    Ποιος το ελεγε ομως;;;;; Οταν το θυμηθουμε ισως ξυπνησουμε!!!
    Προς το παρον ας χορτασουμε με αναλυσεις ......γκαλοπ..... και εχει ο Θεος!!!

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/05/2011 17:31:37

    Το πλακάτ τού διαδηλωτή, άλλα γράφει:

    "Η Γαλλία και η Ελλάδα αγωνίζονται.
    Η Ισπανία θριαμβεύει, [αλλά] στο ποδόσφαιρο".

  5. kostas* avatar
    kostas* 24/05/2011 17:37:45

    ρηγα φερραιο

    αλλο λεμε, για να γινεις Ισπανος πρεπει να σκεφτεσαι σαν Ισπανος ... Οι ισπανοι δεν ντρεπονται που ειναι Ισπανοι . Οσοι ντρεπονται ειναι γιατι νιωθουν Καταλανοι,Βασκοι , Βαλενθιανοι ,Γαλικιανοι κοκ . Εδω καλουν κοσμο και τον απειλουν να μην εχει Ελληνικη Σημαια . Οι διαδηλωσεις σημερα ειναι ερμαιο των ακρων και τον αντιδημοκρατων ! Βαζουμε ταμπελα στον οποιοδηποτε και ντρεπομαστε ολοι μαζι με τον Παγκαλο τελικα που ειμαστε Ελληνες !

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kostas* 24/05/2011 17:46:28

      Δηλαδή Ισπανοί είναι μόνον οι Καστιλλιάνοι;
      Θα πέσει η Primera Division και θα μας πλακώσει!

      • kostas* avatar
        kostas* @ Ο Θείος 24/05/2011 17:50:30

        αυτο καταλαβες οτι ειπα?

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ kostas* 24/05/2011 17:52:02

      Εγω παντως δεν ντρεπομαι και σου ομολογω πως εχω ετοιμη τν Ελληνικη σημαια για να βγω στους δρομους με του αλλους συμπολιτες μου στην πολη που ζω, οταν φυσικα γινει αυτο, γιατι οπως καταλαβαινεις μονος μου δεν μπορω να παρω τουσ δρομους με μια σημαια αγκαλια, αλλα τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι και ασχημη ιδεα!!!
      Εαν εχει τυχει να με ξαναδιαβασεις σε αυτη στην ιστοσελιδα, εδω και ενα χρονο γραφω συνεχως οτι στις διαδηλωσεις επρεπε να βγαινουμε με μια μονο σημαια την Ελληνικη και να αφησουμε κατα μερος τισ κομματικες, εξ αλλου υπαρχει αργοτερα καιρος να ασχοληθουμε με τα κομματα. Θα εβελεπαν τοτε ολοι οι δανειστες και οι πολιτικοι μας πως απεναντι τουσ δεν ειχαν κομματικους μηχανισμους , αλλα συσσωμο τον ελληνικο λαο.Επισης ειχα προτεινει φετος κατα τον εορτασμο της 25 Μαρτιου να γινει μια προσπαθεια ωστε ολοι να κρεμασουν στα σπιτια τους την ελληνικη σημαια.

      • kostas* avatar
        kostas* @ Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 17:58:02

        Συμφωνουμε 100 % ηδη λοιπον αυτο λεω οτι την προσπαθεια να κανουμε κατι οπως οι ισπανοι ηρθαν οι γνωστοι αγνωστοι να την καπηλευτουν .

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/05/2011 17:39:12

    Λόγια, λόγια, λόγια...Εάν άνθρωποι σοβαροί δεν ξεκινήσουνε να οργανώσουν τον κόσμο να βγει στους δρόμους, οι Ισπανοί και όλοι οι υπόλοιποι θα συνεχίζουν να γελάνε μαζί μας. Θυμάμαι ότι μια ομάδα GET GREECE BACK (εάν δε κάνω λάθος), προσπαθήσανε τον περασμένο Σεπτέμβριο να οργανώσουνε μια διαμαρτυρία, βγάζοντας όλοι μας τραπέζια στο δρόμο. Πάνω από 50,000 χρήστες είχανε πει ότι θα συμμετείχαν. Προσωπικά ήμουν στη Μονεμβάσια εκείνη την περίοδο και έκανα τη διαμαρτυρία μου....Τελικά μετά από 2 ή 3 ημέρες τα παιδιά που το είχαν οργανώσει σταμάτησαν, γιατί πού απλά πολύ λιγότεροι από ότι είχαν δηλώσει ότι θα συμμετάσχουν δεν το κάνανε!!!!! Γιατί εσείς στο Antinews δεν οργανώνετε να βγούμε στους δρόμους??? Από που αλλού να περιμένουμε????

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/05/2011 17:42:34

    Ακόμη κι αν οι Ισπανοί όντως μάς χλευάζουν για τα χάλια μας, κακώς το κάνουν. Όχι ότι δεν έχουμε χάλια, αλλά αυτοί έχουν αναλογικά περισσότερα.

    800 χρόνια έχει να πολεμήσει η Ισπανία με εξωτερικό εχθρό, τελευταία φορά ήταν τότε με τη Ρεκονκίστα, όταν κατέλαβαν την αραβική Ανδαλουσία. Επί 500 χρόνια η Ισπανία απομυζούσε τα μυθικά πλούτη τής Κεντρικής και Νότιας Αμερικής. Αποτέλεσμα; Μέχρι το 1980 στα χωριά τους κυκλοφορούσαν ξυπόλητοι σαν τα ζώα, στις δε πόλεις κυριαρχούσε η σιδηρά πυγμή τού δικτάτορα Φράνκο. Από οικονομικό θαύμα τής δεκαετίας του 85-95 και 8η οικονομία στον κόσμο, η Ισπανία έφτασε να εξαρτά την ευημερία της από το πόσοι Νορβηγοί συνταξιούχοι θα αγοράσουν εξοχικό στην Κόστα Τάδε και να χτυπιέται στα οικονομικά μεγέθη με την Ελλάδα. Ωραίο κατόρθωμα! Συγχαρητήρια!

    Και, άντε, να πούμε ότι η Ελλάδα κοιμάται... Η Ισπανία που ...ξύπνησε τι έκανε; Πήγε την Κυριακή και ψήφισε Λαϊκό Κόμμα, δηλαδή τους κρυπτοφασίστες νοσταλγούς του Φράνκο.
    Συγχαρητήρια!

    Η Ισπανία δεν ξύπνησε, όπως νομίζει. Κοιμάται ακόμη, απλώς άλλαξε πλευρό.

    Κάτι ξέρουν οι Καταλανοί κι οι Βάσκοι που θέλουν να κόψουν ρόδα μυρωμένα και να γίνουν ανεξάρτητοι.

  8. kostas* avatar
    kostas* 24/05/2011 17:44:25

    Κανένας πραγματικός επαναστάτης δεν υπήρξε ποτέ διεθνιστής.George Orwell "1984"

  9. enianos avatar
    enianos 24/05/2011 17:54:32

    Πάλι από τους Έλληνες ζητάνε να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά? Τους πληροφορώ ότι οι (Ελληνάρες) που μας αποκαλούν ειρωνικά βάλαμε και δεύτερο μαξιλάρι στον καναπέ και περιμένουμε να απολαύσουμε τον θίασο με το ψευδορωμαίικο που παίζεται καθημερινά !

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/05/2011 17:54:33

    Το σύνθημα όμως στη φωτό, λέει εντελώς άλλα:
    Francia y Grecia luchan,
    España triunfa en fútbol.
    Δηλαδή:
    "Γαλλία και Ελλάδα αγωνίζονται
    Η Ισπανία θριαμβεύει στο ποδόσφαιρο".

    Πότε θα πάψετε να κάνετε λαθρεμπόριο απαισιοδοξίας και ενοχών στους Έλληνες, κομματόσκυλα;
    Έ κομματόσκυλα του παλιοκιαρατά!
    Μπλέ, πράσινα, κόκκινα και Κανελλί με βούλες.
    Θα σας πώ λοιπόν ανοιχτά τι κάνετε:
    Καταστρέφετε την αυτοεκτίμηση του πολίτη, για να βγούν λάδι τα αποτυχημένα κόμματά σας και οι φαύλες κοινωνικές ομάδες που υπηρετούν.

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ Ο Θείος 24/05/2011 18:00:38

      @Ο Θείος
      Μπορεις να γινεις ποιο σαφης ως προς τον ορο κομματοσκυλα;

      “Γαλλία και Ελλάδα αγωνίζονται
      Η Ισπανία θριαμβεύει στο ποδόσφαιρο”.
      Σαφης η ειρωνια των Ισπανων!!!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 18:06:21

        Ο όρος είναι από τους πιό σαφείς της "πολιτικής επιστήμης", δεν χρειάζεται καμμιά επεξήγηση.
        Φυσικά, οι Ισπανοί, εκτός των άλλων, αυτοειρωνεύονται.
        Αλλά σε μας, κατ' ορισμένους, μόνον αυτουποτίμηση και άδικα αισθήματα ενοχής ταιριάζουν, η αυτοειρωνεία (που δείχνει ευφυία) απαγορεύεται.
        Όσο πιό βαρειές οι σκέψεις και οι ενοχές, τόσο πιό σκοτεινιασμένη η λογική. Και τόσο πιό πρόβατα πίσω από φαύλους βοσκούς.

      • nasos avatar
        nasos @ Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 18:10:05

        ήμουν Ισπανία το 2008,πριν το Euro και έβλεπα πως είχαν λυσσάξει οι Ισπανού να πάρουν το Κύπελο επειδή η Ελλάδα το είχε πάρει το 2004
        τους είχε τσούξει πολύ εκείνος ο θρίαμβος μιας και η δική τους Εθνική πήγαινε παντού ως φαβορί και στο τέλος έτρωγε καρπαζιές,όπως έγινε και στο Μουντιάλ το 2006
        το έχουν περάσει την νοοτροπία πως παίζουν στην ίδια κατηγορία με τις μεγάλες χώρες της Ευρώπης,με Γαλλία,Βρετανία κλπ
        όχι μόνο ποδοσφαιρικά,παντού

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ nasos 24/05/2011 18:23:04

          Ως μέγεθος χώρας είναι 50 εκατομμύρια. Και κάποτε πολύ ισχυρή οικονομικά - και από τις μεγαλύτερες αποικιοκρατικές χώρες.
          Άλλη "κατηγορία κιλών" από τη δική μας. Αλλά επιμένω, όταν χρειάζεται να δείξουν αλληλεγγύη, αρκετή μερίδα Ισπανών τη δείχνει. Η κοινωνία τους - παρά τις δεκαετίες δικτατορίας - δεν είναι κλειστή, "μονόχνωτη" και "ανάδελφη". Λαός με μεγάλη "διασπορά" σ' όλο τον κόσμο, ανοιχτός, δεκτικός στην αλληλεπίδραση, όπως και εμείς οι Έλληνες (κατά μεγάλη πλειοψηφία).

  11. Ευμένης avatar
    Ευμένης 24/05/2011 18:00:07

    Οι Έλληνες δεν είναι σαν τους υπόλοιπους (υποδεέστερους) λαούς της υφηλίου.
    Οι Έλληνες δεν είναι σαν τους κουτόφραγκους και τους χαζοαμερικάνους, να μην μιλήσουμε για κινεζάκια κτλ ..
    Οι Έλληνες είναι γατόνια, αητοί, σαίνια, άσσοι, μάγκες, εντάξει το πιάσατε το υπονούμενο ελπίζω..
    Με τι μούτρα θα βγουν στους δρόμους τώρα και θα παραδεχτούν ότι 10.000.000 Αινστάιν και βάλε, πιάστηκαν κορόιδα και στον ύπνο από ένα τσούρμο κακοχυμένους πολιτικούς που ούτε για κλωτσιές δεν είναι...
    Θα το καταπιούν και αυτό για λόγους ανωτέρας βίας, όπως κατάπιαν και το Χρηματιστήριο κάποτε -τι μας θύμισες τώρα, είδαμε και πάθαμε να το ξεχάσουμε-όπως θα καταπιούν και πολλά άλλα ακόμη.
    Γιατί δεν είμαστε στο τέλος, αλλά στην αρχή.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/05/2011 18:00:37

    Αυτοί οι Ισπανοί νέοι και εργαζόμενοι που διαδηλώνουν - και πολύ καλά κάνουν, τη δείχνουν την Ευρωπαική τους αλληλεγγύη.
    Εδώ αντίθετα, αρκετοί ανευθυνο-υπεύθυνοι δεν κουράζονται να μιλούν για επιστροφές στη δραχμή, δόλιες χρεωκοπίες (το έχουν μάθει το "κόλπο" από τις επιχειρήσεις), προστατευτισμούς και απομονώσεις.
    Νυν υπέρ πάρτης (και Party) ο αγών!
    Με Ισπανούς, Πορτογάλους και Ιρλανδούς θ' ασχολούμαστε τώρα;

  13. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 24/05/2011 18:07:59

    -Δεν με πείθει η διαμαρτυρία στην Ισπανία.
    -Διαχρονικά όλες οι επαναστάσεις - εξεγέρσεις εκπορεύονται από κάπου (αόρατα συμφέροντα?), απλά εκμεταλεύονται την οργή του λαού! Πολλές από αυτές καταλήγουν πολύ άσχημα για τους λαούς.
    -Μόνο με αξιόπιστη αντιπροσώπευση στο κοινοβούλιο, θα κάνουμε την πραγματική πράξη αντίστασης!

  14. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 18:28:15

    Προσωπικά δηλώνω ότι ΔΕΝ πρόκειται να συμμετέχω σε ΚΑΜΙΑ κινητοποίηση εάν δεν γνωρίζω ποιοί την διοργανώνουν και τι καπνό φουμαρουν.
    Εαν γνωρίζω θα πράξω κατά την κρίση μου. Τέλος.

    • Κωνσταντίνα avatar
      Κωνσταντίνα @ Γιώργος Βλάχος 25/05/2011 17:57:05

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δυσκολεύομαι να πιστέψω στον αυθόρμητο χαρακτήρα του γενικού ξεσηκωμού. Κι αυτό τώρα με την Αφροδίτη Αλ Σάλεχ που πολύ ενεργή φαίνεται στους ''αγανακτισμένους Έλληνες'' τυχαίο να το θεωρήσω; Στην Ελλάδα έχουμε τη δική μας ιστορία και η πιο πρόσφατη μας διδάσκει ότι κάποιοι περιμένουν στη γωνία και κάνουν τα πάντα για να ξεσηκωθούμε ή για να χτυπήσουν κάθε που ξεσηκωνόμαστε. Δεν είμαστε ηλίθιοι και τεμπέληδες, υπάρχουν λόγοι που μας κρατούν αδρανείς ή τουλάχιστο που δε συμπεριφερόμαστε ακριβώς όπως οι άλλοι. Εμείς έχουμε τα δικά μας ιδιαίτερα και πολυσύνθετα χαρακτηριστικά, τα οποία δε θέλαμε όσο υπήρχε ηρεμία να τα λάβουμε υπόψην μας και πιθηκίζαμε πολλάκις, αλλά τώρα που τα πράγματα αγρίεψαν δε μπορούμε να μην τα βλέπουμε γιατί είναι σύμφυτα της κατάστασής μας. Κι επιτέλους να ξεσηκωθούμε, αλλά προς ποιά κατεύθυνση; Και τί θα γίνει μετά; Χρειαζόμαστε ουσιαστικότερο σχέδιο. Μην υποτιμάτε το ένστικτο του κόσμου. Έχει δεχτεί πολύ περισσότερα στην καμπούρα του απ' τους Ισπανούς.

  15. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 24/05/2011 18:33:31

    Το να σε χλευάζει ένας δημοσιογράφος ή ένας πολιτικός δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Το να σε χλευάζει ένας άλλος λαός πονάει πολύ. Ειδικά, όταν ξέρεις πως έχει δίκιο.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Γιωργος Χ 24/05/2011 18:38:18

      Φαινομενικά ναι, αλλά αν πίσω απ΄ολα αυτά που συμβαίνουν οχι μόνο σ΄εμάς αλλά και σ΄ολόκληρη την Ευρώπη, κρύβονται μπίζνες, εμείς θα παίξουμε υποβοηθητικό ρόλο ως λαοί, για να φουσκώνουν οι τσέπες ορισμένων?

  16. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 18:34:01

    http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2011/05/blog-post_7604.html

    Καλά τα γράφει ο "Ελλάς-Οροδοξία" παραπάνω.

  17. Λιπμαν Μπερς avatar
    Λιπμαν Μπερς 24/05/2011 18:43:07

    1500 χρονια δουλοι στους Ρωμαιους
    450 στους Τουρκους
    ενδιαμεσα σε καμμια 10αρια αλλους.
    Τυχαιο;

    • Γιώργος Βλάχος avatar
      Γιώργος Βλάχος @ Λιπμαν Μπερς 24/05/2011 18:53:07

      "1500 χρονια δουλοι στους Ρωμαιους"...τι λές ρε φίλε....και εγώ γιατί νομίζω ότιαυτό κράτησε από το 150 π.Χ. και τυπικά (γιατί ουσιαστικά είχε τελειώσει ΠΟΛΥ νωρίτερα) τελείωσε επί Ιουστινιανού με την καθιέρωση της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ως ΕΠΙΣΗΜΗΣ γλώσσας του Ανατολικού "Ρωμαϊκού" (ουσιαστικά ελληνικού) κράτους.
      Γιατί επίσης ψυλλιάζομαι ότι αυτό που συμβαίνει στην Ισπανία είναι μία ακόμα ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ επανάσταση (αλήθεια θυμάται κανείς ποια ήταν η στάση της κυβέρνησης Θαπατέρο απέναντι στις αμερικανικές αξιώσεις - μήπως έφερε πίσω τους Ισπανούς στρατιώτες από το Αφγανιστάν - λέω μήπως)΄;

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 22:46:32

        Σωστός

  18. HAL avatar
    HAL 24/05/2011 18:44:16

    Σφάλμα 404.
    Η Δημοκρατία δεν βρέθηκε!

  19. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 18:53:29

    ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Εαν τα εχουμε προχωραμε και μενουμε πιστοι στο χρεος που εχουμε απενατι στο Συνταγμα και στην χωρα. Εαν οχι περιμενουμε το τελος αβουλοι και μοιραιοι.
    Η ζωη μας δεν ειναι μονο οι διαφοροι δεικτες, ειναι η αξιοπρεπεια μας, η περηφανεια μας, η εθνικη μας ανεξαρτησια. Εαν θελουμε να τα υπερασπιστουμε εαν εχουμε την ηθικη και πνευματικη δυναμη να σωσουμε οτιδηποτε αν σωζεται αυτη την υστατη ωρα ας προχωρησουμε κοιτωντας εμπρος και μονο εμπρος. Δεν εχουμε να χασουμε τιποτα πλεον!!!!!
    Απο ποιους περιμενουμε να υπερασπιστουν την τιμη της χωρας; Μονο εμεις οι απλοι πολιτες πρεπει να λαβουμε το θαρρος και να αντιδρασουμε οπως εχουμε χρεος. Χθες βραδυ εβλεπα στα ΜΜΕ τους κυβερνητικους βουλευτες να μας εκβιαζουν και παλι χωρις ιχνος ντροπης!!! Για ποσο ακομα θα σιωπουμε και θα σκυβουμε το κεφαλι;

  20. Λιπμαν Μπερς avatar
    Λιπμαν Μπερς 24/05/2011 18:55:53

    Bλαχος: φιλε, τραβα διαβασε.

  21. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 18:56:50

    Τι να διαβάσω ρε φίλε; Καμιά καλή πρόταση;

  22. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 24/05/2011 19:00:26

    Οι παγκόσμιοι δυνάστες ανάβουν φωτιές ανά τον κόσμο με όποιο μέσο τους παίρνει.
    Στη βόρεια Αφρική από τις δήθεν - εξεγέρσεις πάνε ν΄αλλάξουν το σκηνικό με τα όπλα, στην Ευρώπη με οικονομικό πόλεμο, μέσα σ΄αυτό το πανδαιμόνιο κι΄εμείς με πρωθυπουργό αυτόν που απασφάλισε την χειροβομβίδα εναντίον της Ευρώπης και της Ελλάδας πρωτίστως!
    Πολύ προσεκτικά πρέπει η Ευρώπη αλλά και η Ελλάδα να βάλει στην άκρη, ανθρώπους και λογικές δοσιλογισμού για να αμυνθεί σ΄αυτή την παγκόσμια ύαινα!
    Όλοι οι λαοί της Ευρώπης να επαγρυπνούν για να μην πέσουμε θύματα όλοι μαζί!

  23. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 19:01:14

    Ελπίζω να μη με βάλεις να διαβάσω καμία έκδοση του "Δαυλού" ή του "Ιχώρ" μόνο....Εγώ πάντως θα σου'λεγα να διαβάσεις Παπαρηγόπουλο, Ράνσιμαν και Αρεβελέρ. Και φυσικά τό έξοχο κείμενο του Αγίου Μεγάλου Βασιλείου περί της "θύραθεν" παιδείας.

    • athamas avatar
      athamas @ Γιώργος Βλάχος 24/05/2011 20:05:24

      Ε! ας βγει τότε το ρωμαίικο μπροστά να προστατέψει τα κεκτημένα του !

      • Γιώργος Βλάχος avatar
        Γιώργος Βλάχος @ athamas 24/05/2011 20:20:04

        Δηλαδής; Ποιό "ρωμαίικο";

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Γιώργος Βλάχος 25/05/2011 00:00:53

      ...Αρβελέρ....Γλύκατζη.
      Αυτή που ανήκε στα 100 παιδιά που έστειλε το κόμμα να μορφωθούν στην Γαλλία με έξοδα του ΓΚΚ;

      Που έγινε πρύτανης στη Σορβόννη επειδή ο άντρας της ήταν από το ίδιο χωριό με το άντρα της Μαλίνας (που όσα ήξερε ο μπίθας της δεν τα ήξερε ο κόσμος όλος); Με το συμπάθειο αλλά από μισέλληνες δεν μνέσκω να φάω...

  24. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 19:11:48

    Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος απαντα το 1453 στον Μωαμεθ Β τον Πορθητη

    «Το να σου παραδώσω την πόλη, δεν είναι θέμα ούτε δικό μου ούτε άλλου κατοίκου της, καθώς με κοινή απόφαση όλοι αυτοπροαίρετα θα πεθάνουμε και δε θα λογαριάσουμε τη ζωή μας»

    Εμεις τηρουμενων των αναλογιων τι απανταμε σε αυτους που θελουν να μας αλυσοδεσουν εν ετει 2011;;;

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 19:35:03

      Ετσι όπως λες έγιναν τα πράγματα αλλά τελικά μας έλιωσαν οι Οθωμανοί.
      Ακολούθησαν 4 αιώνες Τουρκοκρατίας και την Πόλη δεν την πήραμε πίσω τελικά.

      Προσωπικά μου είναι αδιαφορο αν θα έχουμε ένα ένδοξο ή ένα ατιμωτικό τέλος.
      Να νικήσουμε μπορούμε ;
      Αυτή πρέπει να είναι η επιδίωξη μας.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Κάποιος 24/05/2011 20:57:15

        Κάποιε, άδικα προσπαθείς να παραστήσεις ότι ανήκεις στο ίδιο στρατόπεδο με τους Έλληνες. Η Ελλάδα για να αναστηθεί πρέπει μεταξύ άλλων, να τσακίσει και εσένα.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ΚΜ 24/05/2011 22:52:39

          ΚΜ είσαι ηλίθιος!

          (Παρακαλώ το σχόλιο μου να μην σβηστεί γιατί ο χαρακτηρισμός που απευθύνω στον ανεγκέφαλο σχολιαστή είναι ο πιο ήπιος που του αξίζει).

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ρήγας Φερραίος 24/05/2011 20:54:31

      Ρήγα, κάνει μπαμ η διαφορά στο ήθος το δικό σου και των δύο προοδευτικών δεσμοφυλάκων της νέας τάξης που χαλάστηκαν από αυτό που έγραψες.

  25. Λιπμαν Μπερς avatar
    Λιπμαν Μπερς 24/05/2011 20:26:59

    Bλαχος: φιλε μου, τα νευρα μου ειναι αρκετα σπασμενα απο τον ΓΑΠ για να ασχοληθω με εξυπνακηδες. Καληνυχτα.

    • Γιώργος Βλάχος avatar
      Γιώργος Βλάχος @ Λιπμαν Μπερς 24/05/2011 20:58:14

      Όπως αγαπάς. Καληνύχτα επίσης...

  26. ΚΜ avatar
    ΚΜ 24/05/2011 22:45:50

    Καλά τα λέει. Η θέση (ή η απουσία θέσης) ως προς το λαθρομεταναστευτικό είναι ένα καλό «κόσκινο» για να ξεχωρίσουμε την ήρα από το στάρι. Ας μην επιτρέψουμε το καπέλωμα (κατά τις συνήθεις αριστερές πρακτικές) της αγανάκτησης μας.

  27. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 24/05/2011 22:48:09

    Το πιο επίκαιρο έργο, "Παραμύθι χωρίς όνομα"

  28. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 24/05/2011 22:52:40

    ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΠΡΟΣΦΥΓΚΕΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΕGA KAI TOY ANTENA ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ ΤΗΣ ΚΟΡΟΜΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΛΑΤΡΕΣ ΤΟΥ ΜΑΞ ΜΑΡΑ ΤΟΥ GTI KAI TOY ΦΡΑΠΕ ΒΟΥΤΥΡΑ ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ

  29. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2011 23:07:28

    Με επικεφαλής την Αφροδίτη Αλ Σαλέχ οι μαζώξεις.
    αχαχαχαχαχαχαχα

    Ποιά κορόιδα θα πάνε?

  30. ΚΜ avatar
    ΚΜ 25/05/2011 00:42:50

    Κι εγώ ζητάω να μη στο σβήσουν. Προσβολή και μομφή, θα ήταν για μένα να με επαινέσεις.

  31. σίγουρος avatar
    σίγουρος 25/05/2011 14:02:22

    Πώς να βγει ο Έλληνας στους δρόμους; Είναι συνυπεύθυνος...

  32. fsst avatar
    fsst 26/05/2011 15:52:23

    http://reason-gr.blogspot.com/2011/05/blog-post_25.html

  33. suzzie avatar
    suzzie 26/05/2011 16:12:12

    νομιζω οτι κανεις απο εσας δεν ειδε τι ειπε ο προεδρος των Ελληνων στην Ισπανια
    και για ενημερωση ολων μας: ελληνες φοιτητες ζητησαν να γινει αυτο το πανο απο τους ισπανους κ ηταν προηδοποιηση οχι ειρωνια οτι προσοχη μην ξυπνησετε τους Ελληνες για θα ξεσηκωσουν ολο τον κοσμο !!!!!!και νομιζω οτι δεν κανουν λαθος ο γιγαντας ξυπνησε!!!!!!!