30/12/2011 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ισπανία: "Πάγωμα"των τιμολογίων του ρεύματος - Αύξηση των συντάξεων

Στο 8% - υψηλότερα από τον επίσημο στόχο του 6% - θα διαμορφωθεί το δημοσιονομικό έλλειμμα της Ισπανίας το 2011, σύμφωνα με την κεντροδεξιά κυβέρνηση της χώρας, η οποία προωθεί νέα μέτρα λιτότητας.

Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, η αντιπρόεδρος και εκπρόσωπος της κυβέρνησης, Σοράγια Σάενθ δε Σανταμαρία έδωσε μια πρόγευση των μέτρων λιτότητας που σκοπεύει να εφαρμόσει η κυβέρνηση προκειμένου να πείσει τους επενδυτές ότι μπορεί να βάλει σε τάξη τα δημοσιονομικά της. Συγκεκριμένα, ανακοίνωσε ότι οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων θα παραμείνουν «παγωμένοι» και το 2012, καθώς και πως δεν θα γίνονται προσλήψεις για την κάλυψη των θέσεων όσων αποχωρούν από την υπηρεσία, εκτός από τους τομείς της υγείας, της παιδείας και των σωμάτων ασφαλείας.

Στο πλαίσιο των νέων μέτρων θα αυξηθούν επίσης προσωρινά ορισμένοι φόροι, κυρίως για τους υψηλόμισθους. Η αύξηση αυτή θα ισχύσει μόνο για το 2012 και το 2013 και θα επιβληθεί σταδιακά. Ταυτόχρονα όμως η κυβέρνηση θα «παγώσει» τα τιμολόγια του ηλεκτρικού ρεύματος, τουλάχιστον για το πρώτο τρίμηνο του 2012 ενώ θα αυξήσει τις συντάξεις κατά 1%.

Οι περικοπές στον προϋπολογισμό θα αφορούν όλα τα υπουργεία και θα φτάσουν τα 8,9 δισεκατομμύρια ευρώ ενώ από τους νέους φόρους υπολογίζεται ότι θα συγκεντρωθούν περί τα 6 δισεκατομμύρια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. teos avatar
    teos 30/12/2011 22:29:15

    Οι Ισπανοί κάνουν το αντίθετο από ότι έκανε ο ΓΑΠ για δύο χρόνια, δηλαδή κόβουν από τα έξοδα αντί για οριζόντιες περικοπές, αυξάνουν τους φόρους στους κατέχοντες και μόνο αντί για αύξησεις ΦΠΑ ή φόρου καυσίμων. Ισως τελικά αυτοί τα καταφέρουν και γλυτώσουν από τον λάκκο που μας εριξε ο ΓΑΠ αυξάνοντας τα έξοδα του κράτους και εισπράτοντας από φόρους οριζόντια.

  2. The Saint avatar
    The Saint 30/12/2011 22:29:56

    Πόσο λαμόγια, πόσο ξεδιάντροπα δοσίλογοι, είναι οι δικοί μας πολιτικοί καλικάτζαροι (του ΠΑΣΟΚ) που διάλυσαν -και διαλύουν- τη χώρα σέρνοντας το κοσμάκη στη φτώχεια, και την ανέχεια, παραδιδοντας άνευ όρων τον πλούτο της χώρας, στα κοράκια αφεντικά τους...
    Είναι Εθνοπροδότες, και ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσουν ανάλογα.
    Φτού σας ξεφτυλισμένοι!!!

    σ.σ. Μαζί και ΟΛΟΙ όσοι με τον ένα ή άλλο τρόπο συνενούν ή προσυπογράφουν μιά πολιτική που θα μείνει στην ιστορία, ώς παράδειγμα πρός αποφυγήν γιά τι μελοντικές γενιές Ελλήνων... (όσων θα έχουν απομείνει...)

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 30/12/2011 22:30:57

      Οποιαδήποτε σύγκριση των μέτρων που λαμβάνει η Ισπανία με αυτά που ελήφθησαν και επιχειρούνται να ληφθούν εδώ, είναι μόνο γιά γέλια...

    • Alex avatar
      Alex @ The Saint 30/12/2011 23:27:02

      Οι καλικατζαροι τι σου φταίνε αγαπητέ; Άδικος ο χαρακτηρισμός!

  3. AIAS TELAMONIOS avatar
    AIAS TELAMONIOS 30/12/2011 23:22:05

    Μη βιάζεστε να συγχαρείτε τους άχρηστους.Και αυτοί απο την ίδια σχολή της Τρόικας βγήκαν, λαμόγια και υπάλληλοι της goldman.
    Διαβάστε τα ψηλά γράμματα(Συγκεκριμένα, ανακοίνωσε ότι οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων θα παραμείνουν «παγωμένοι» και το 2012, καθώς και πως δεν θα γίνονται προσλήψεις για την κάλυψη των θέσεων όσων αποχωρούν από την υπηρεσία, εκτός από τους τομείς της υγείας, της παιδείας και των σωμάτων ασφαλείας.-Η αύξηση αυτή θα ισχύσει μόνο για το 2012 και το 2013)
    Προφανώς και οι Ισπανοί έχουν διογκωμένο δημόσιο τομέα,η μή αύξηση του ρεύματος θα ισχύσει για το πρώτο τρίμηνο, το πάγωμα των μισθών προσωρινά.
    Αυτά που έλεγε ο Άχρηστος πρωθυπουργός με τον πανάχρηστο Μπένυ τη δευτέρα και τα άλλαζαν την τρίτη μετά τις εντολές των αφεντικών τους, αυτά εφαρμόζουν και οι Ισπανοί εδώ και δύο χρόνια και το αποτέλεσμα ? Έλλειμα 8 αντί 6%.
    Και που πήγαν οι αγανακτισμένοι και οι εξοργισμένοι ?Πίσω στα αστυνομικά τμήματα απο όπου βγήκαν για να εκτελέσουν την υπηρεσία τους.
    Καληνύχτα στην ευρ'ωπη που χάθηκε.

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ AIAS TELAMONIOS 30/12/2011 23:44:52

      Βρε Αία,βρε Αία...απορίπτεις τις ισπανικές εξαγγελίες επειδή είναι πιθανό να μην κρατήσουν για πολύ;τουλάχιστον δείχνουν να το παλεύουν και δεν σαρώνουν φορολογικά τους πάντες και τα πάντα.Δηλαδή θα ήσουν ικανοποιημένος με αυξήσεις στις κιλοβατώρες,απολύσεις και χαράτσια;Η σχολή που τελείωσαν μπορεί να ήταν ίδια,αλλά αυτοί διάβαζαν τα μαθήματα τους,όχι σαν τους δικούς μας.Οσο για τα τελευταία σχόλια προτείνω να κόψεις την Αγκαθα Κρίστι και τα συνομοσιολογικά!

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/12/2011 23:22:21

    Πρόταση: όλοι εδώ μέσα στο antinews να ξεκινήσουμε τη δική μας επανάσταση γράφοντας καθημερινά την ερώτηση "Πού είσαι Α.Σ";;; σε συγκεκριμένο άρθρο που θα συντάξει και θα αναρτά κάθε πρωί η συντακτική ομάδα των Αντινέων και θα σχολιάζουμε όλοι μόνο με την παραπάνω ερώτηση. Κάποτε θα ακουστούμε! Εκλογές εδώ και τώρα θέλουμε. Τέρμα πια στην εξόντωσή μας από την κυβέρνηση παρωδία. Α.Σ αργείς χαρακτηριστικά και το PSI ακούγεται πλέον ως δικαιολογία και μάλιστα όχι καλή, όταν αφαιρεί τη δυνατότητα από τη Χώρα των κυριαρχικών της δικαιωμάτων.

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ ΜΠ 31/12/2011 11:30:12

      Εγώ ρωτάω κάθε μέρα που είναι η ΝΔ που φυσικά συμπεριλαμβάνει και τον ΑΣ.Αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 30/12/2011 23:22:34

    Εδω οργιαζει το παρακρατος των ΜΜΕ μεσω του ΔΟΛιου συγκροτηματος που μεσω δημοσκοπησεων δινει με δοντια και με νυχια την μαχη για μη αυτοδυναμια της ΝΔ και μη Πρωθυπουργοποιηση του Σαμαρα !Δινει μεσω δημοσκοπησεως της πλακας 8,8 % διαφορα της ΝΔ απο το ΠΑΣΟΚ και 41 % προτιμηση στο Παπαδημο ακουσον -ακουσον σε ερωτηση εαν τον προτιμουν σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας !!!Αν υπαρχει Θεος που κρατα τα κεραμιδια στις στεγες και δεν πεφτουν ! Να δειτε που στο τελος το ΛΑγΟΣ θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα με αποχωρηση λογω ραγδαιας φθορας του !Τι εχουν να δουν τα ματια μας και τι να ακουσουν τ'αυτια μας ακομα !

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ραβινος 31/12/2011 01:39:50

      Εδώ θέλει μια ωραία καταγγελία από τη ΝΔ ότι το ερώτημα της δημοσκόπησης "Ποιόν προτιμάτε για πρωθυπουργό σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας, τον πρόεδρο του πρώτου κόμματος (δηλαδή τον Σαμαρά) ή τον Παπαδήμο" εκτός από παρελκυστικό είναι και παράνομο καθώς με το νόμο περί δημοσκοπήσεων δεν επιτρέπονται υποθετικά ερωτήματα τέτοιου τύπου. Και απειλή ότι την επόμενη φορά που θα συμβεί αυτό θα ζητηθεί η ανάκληση της άδειας της εταιρείας δημοσκοπήσεων που παρανομεί

  6. Παντελάκος από το Βόλο. avatar
    Παντελάκος από το Βόλο. 31/12/2011 01:36:14

    Πού είσαι ΑΣ.....;;;;;

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2012 20:10:56

    Επειδη θελω να πιστευω οτι η βλακεια εχει περατα ορια, ειμαι σιγουρος οτι ο ΓΑΠ ενηργησε κατ αυτο τον τροπο και μας οδηγησε εδω που ειμαστε εσκεμενα. Συνεπως χρειαζεται ενα ειδικο δικαστηριο και αν δεν κριθει ενοχος ( δηλαδη απαλαχθει λογω βλακειας), τοτε ας παει στο καλο!!