#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2008 19:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ισίζ» θα πει ερημονήσια

Ξέρετε ποια είναι η ατζέντα των συνομιλιών που θα έχει ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ Δ. Γράψας με τον αρχηγό των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων στρατηγό Γ. Μπουγιούκανιτ, κατά την επίσκεψη που θα πραγματοποιήσει στην Τουρκία από τις 25 έως τις 28 Μαΐου; Η τουρκική εφημερίδα «Τούρκιε», επικαλούμενη πληροφορίες από το τουρκικό γενικό επιτελείο, περιγράφει ως εξής τα θέματα που θα συζητηθούν: «Χωρικά ύδατα, υφαλοκρηπίδα, εναέριος χώρος, γραμμή FIR, εξοπλισμός των νησιών της Ελλάδας, οι βραχονησίδες και ζητήματα μειονοτικά». Μάλιστα αναφέρεται ο όρος «ισίζ» (ερημονήσια) για να περιγραφούν οι αμφισβητούμενες περιοχές. Ο ίδιος όρος χρησιμοποιείται και στην ιστοσελίδα της εφημερίδας «Ραντικάλ» στην οποία καταγράφονται ως εξής τα «κύρια θέματα κρίσης» μεταξύ των δύο χωρών: «α) Χωρικά ύδατα, β) εναέριος χώρος, γ) υφαλοκρηπίδα, δ) εξοπλισμός των νησιών, ε) ερημονήσια / ισίζ αντά (πρόκειται για περίπου 140 βραχονησίδες στο Αιγαίο, σύμφωνα με την επεξήγηση) και στ) Οικουμενικό Πατριαρχείο (Θεολογική Σχολή Χάλκης, αναγνώριση Οικουμενικότητας)» (διαβάστε σχετικό άρθρο στον ΕΤ).

Συμπέρασμα:  Οι Τούρκοι βάζουν θέμα βραχονησίδων. Έμπειροι στα ελληνοτουρκικά παράγοντες της ελληνικής διπλωματίας εξηγούν ότι η εισαγωγή αυτού του όρου αποτελεί «νεολογισμό», ο οποίος στην πορεία θα γίνει προσπάθεια να επιβληθεί ως τεχνικός όρος. Το μείζον θέμα που τίθεται είναι αυτό της Θράκης, το οποίο τρέχει -δυστυχώς- με ταχύτατους ρυθμούς. Το μεγάλο ατόπημα του Καραμανλή ήταν ότι αποδέχτηκε μειονοτικό ζήτημα στη Θράκη κατά την επίσκεψή του στην Τουρκία και τη συνάντησή του με τον Ερντογάν. Η στάση που τήρησε ο Καραμανλής, αποδίδεται στο ότι η Ντόρα και το Μητσοτακέϊκο του πέρασαν γραμμή - σε εκείνη τη φάση- στα ελληνοτουρκικά. Αντίθετα, ο σύμβουλός του για θέματα εξωτερικής πολιτικής, ο κ. Μπίτσιος, ο οποίος "ζωγράφισε" στα ελληνο-ρωσικά, φέρεται να "αδειάστηκε".

Το χειρότερο είναι ότι αυτά γίνονται την στιγμή που στο εσωτερικό της Τουρκίας υπάρχει πολιτική κρίση. Έτσι, η Ελλάδα σύρεται να κουβεντιάσει στην Άγκυρα θέματα, τα οποία στην παρούσα θα έπρεπε να τα αποφεύγει. Πόσο μάλλον, όταν απέναντι υπάρχει κρίση. Καθίσταται έτσι εμφανές ότι η κυβέρνηση παγιδεύεται στα πλαίσια που της επιβάλλουν οι αμερικανοί. Η ίδια ακριβώς εκτίμηση υπάρχει και για την πολιτική που ακολουθούν η  ελληνική και η ελληνοκυπριακή κυβέρνηση στο Κυπριακό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 19/05/2008 19:51:50

    Πάντα όταν η Τουρκία έχει εσωτερικά προβλήματα, στρέφει τη προσοχή του κόσμου άλλού.

    Μόνο που τώρα επειδή θέλουν να βγάλουν εκτός νόμου το κόμμα του Ερντογάν, τα πράγματα είναι χειρότερα από ποτέ.

  2. ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ avatar
    ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ 19/05/2008 19:56:12

    μπίτσιος... είναι προφανώς ο γιος του επί καραμανή 1974-77 υφυπουργού εξωτερικών


    μα καλά, κληρονομικό καταντάει το επάγγελμα;

    Δεν ξέρω τον άνθρωπο μπίτσιο, δεν τον κακολογώ, αλλά μου ανάβουν τα λαμπάκια, όταν βλέπω την κληρονομική συνέχεια...

    κάστες έχουμε ακόμα στην ελλάδα;

  3. MIG avatar
    MIG 19/05/2008 20:11:35

    Σε ποια χωρα ζεις εσυ παιδακι μου..? Στη Σουηδια..?
    Γραφει κανεις εδω στα σουηδικα και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι..?

  4. fantomas avatar
    fantomas 19/05/2008 20:18:28

    ΠΡΟΣ ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ
    ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΙΤΣΙΟ....
    ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΓΕΕΘΑ....
    ΑΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ....
    ΔΕΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΥΔΤ !!!!
    ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΔΙΟΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΣΘΜΟ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ !!

  5. ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ avatar
    ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ 19/05/2008 21:26:43

    πραγματικά προξενούνται απορίες για την εξέλιξη αυτού του ανθρώπου.

    σούπερ ικανότητες έχει και τον είχαν κρυμμένο στο ναυτικό;

    κομματικός με μεγάλη εμβέλεια; μπόρεσε εκεί στα καράβια να φτιάξει τέτοια κλίκα;

    παίζει τίποτε άλλο;

  6. fantomas avatar
    fantomas 19/05/2008 22:18:38

    ΦΙΛΕ ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ ΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ !!!

  7. Le canard avatar
    Le canard 19/05/2008 23:10:03

    Ο Μπίτσιος πάντως, μέχρι στιγμής, εκεί που έχει δοκιμαστεί, φαίνεται ότι τα έχει πάει καλά.

  8. τσίκι τσίκι avatar
    τσίκι τσίκι 19/05/2008 23:32:27

    δεκάδες εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι θα τα πήγαιναν εξίσου καλά ή καλύτερα (πιθανότερα) από μπούληδες πορφυρογέννητους. ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΝΤΑΝ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΑΝ
    ΥΠΗΡΧΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.

    ΕΙΔΕΣ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΛΩΝΙΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝΑΣ ΑΙΒΑΊΩΤΗΣ!!!!


    εννοια σου αγαπητέ, έχω την ηλικία που έζησε αρκετούς κύκλους - τώρα αναπλάθεται ο κύκλος των παιδιών της γενιάς του 74... τριάνταπέντε χρόνια μετά. τα παιδιοά τους δηλαδή.

    κι εμείς οι άνω των ήντα, βαυκαζιλόμαζστε πωςε διώξαμε τον κληρονομικό άρχοντα!

    δεκάδες μας προεκυψαν: καραμανxxxx, μπίτσιοι, ευρυγένηδες, μητσοτακέικο, καλατζακέικο, και πού είσαι ακόμα.

    υγ καναρινόπουλο (προηγούμενε υποστηρικτή του σαμαρά) μη βαυκαλίζεσαι για δήθεν επιτυχίες και προσεγγίσεις με ρωσίες και τα συναφή...

    ελλείψει άλλων επιτυχιών πρποσπαθεί η δεξιά να αναδείξει γεγονότα - εκεί που δεν υπάρχουν


    θυμίζει επισκέψεις ξένων ηγετών από αφρική στη χούντα της αθήνας, πο έστηνε πανηγλυρι, γιατί τους επισκέφτηκε ξένος ανώτατος άρχοντας (μέσα στη διεθνή δυτική απομόνωση)

  9. τσίκι τσίκι avatar
    τσίκι τσίκι 19/05/2008 23:34:13

    ρε φαντομά, πού να τους βρω να τους ρωτησω; με δουλεύεις;

    αν ξέρεις κάτι πέστο (διατύπωσέ το έτσι που να μην είναι επιλήψιμο από κακόβουλους)

  10. fantomas avatar
    fantomas 20/05/2008 08:10:10

    ΚΑΘΕ ΣΕΙΡΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΡΙΘΜΕΙ ΠΕΡΙ ΤΑ 70 ΕΩΣ 100 ΑΤΟΜΑ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΝΑΥΑΡΧΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΣ !!
    ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ...ΦΙΛΕ !!
    ΜΗΝ ΤΑ ΘΕΣ ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ !!
    ΕΞΑΛΟΥ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΤΟΓΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΝ !!