#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2010 00:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιρλανδοί διαδηλωτές έκαναν "ντου" σε κυβερνητικά κτίρια



Μία ομάδα Ιρλανδών διαδηλωτών επιχείρησε να εισβάλει σε κυβερνητικά κτίρια στο Δουβλίνο, τη ώρα που διαδήλωνε κατά των κυβερνητικών χειρισμών όσον αφορά την οικονομική κρίση.

Μια ομάδα 50 ατόμων στην οποία μετείχε και ο βουλευτής του κόμματος Sinn Féin  Aengus Snodaigh, διαδήλωσε  έξω από τά κυβερνητικά κτίρια στην οδό Merrion φωνάζοντας κατά του Ιρλανδού πρωθυπουργού: «Cowen, Cowen, Cowen. Έξω, έξω, έξω!»

Σύμφωνα με εκπρόσωπο της ιρλανδικής αστυνομίας, οι διαδηλωτές επιχείρησαν να εισβάλουν στο πρωθυπουργικό  γραφείο, αλλά απωθήθηκαν από τις αστυνομικές δυνάμεις.

Σύμφωνα με μαρτυρίες των διαδηλωτών οι αστυνομικοί χτύπησαν αρκετούς διαδηλωτές  με συνέπεια να τραυματιστούν αρκετοί από αυτούς.

Σαράντα περίπου άτομα κατάφεραν να φτάσουν μέχρι την κεντρική είσοδο  η οποία βρίσκεται λίγα μόλις μέτρα μετά τις πύλες των κυβερνητικών κτιρίων, όπου οι διαδηλωτές πραγματοποίησαν καθιστική διαμαρτυρία. Η ομάδα οδηγήθηκε έπειτα από λίγα λεπτά  έκτος του χώρου από αστυνομικές δυνάμεις.

Έπειτα από το περιστατικό ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις έσπευσαν στο συγκεκριμένο χώρο, φτιάχνοντας μία αλυσίδα στην περίμετρο των πυλών,  ώστε να απωθήσουν πιθανές  νέες προσπάθειες των διαδηλωτών, για να εισβάλουν στα κυβερνητικά κτίρια.

Χαρακτηριστική ήταν η εικόνα ενός άντρα που κρατούσε ένα πλακάτ το οποίο έγραφε: « ήρθε το τέλος του κόσμου για όλους μας και το ΔΝΤ».

Irishtimes.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 23/11/2010 00:41:32

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!!!!

  2. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 23/11/2010 00:43:15

    ...προλαβαίνουν τα παιδιά να πάρουν το αεροπλάνο για δουβλίνο να κάψουν την τοπική "Μαρφίν" η όχι...
    Να το κοιτάξει η κυβέρνηση ώς ένδειξη αλληλεγγύης στον δοκιμαζόμενο ιρλανδό βουλευτή - λαμόγιο.

  3. Niklar avatar
    Niklar 23/11/2010 00:43:37

    Αυτοί τουλάχιστον έχουν υπερηφάνεια.

  4. neotera avatar
    neotera 23/11/2010 00:45:56

    Μπράβο τους, όμως οι συγκρισεις με άλλους λαούς πληγώνουν έτσι όπως καταντησαμε εμείς...

    • man8os avatar
      man8os @ neotera 23/11/2010 01:43:26

      Εχεις δικιο. Ειναι θλιβερο.

  5. Orestios avatar
    Orestios 23/11/2010 00:47:01

    Χωρίς κουκούλες!

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 23/11/2010 00:54:40

    Καλά καθίστε να δούμε ακόμα.

  7. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2010 01:37:54

    Sinn Fein, όχι "δημοκρατική συμμαχία", "δημοκρατική αριστερά" και 3 αυγά Τουρκίας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2010 10:25:25

      Φαήλο, είναι τόσο εκτεταμένη η ταύτισή τους (ως προς την προσήλωση στις νεοφιλελεύθερες "ιδέες"), που εγώ θα πρότεινα να συγχωνευθούν σε ένα σχήμα υπό τον τίτλο "Συμμαχία Αριστερής Δράσης"!

  8. Στεφανος avatar
    Στεφανος 23/11/2010 02:14:41

    Eurozone Game Over - H θέση της Ελλάδας στο σενάριο καταστροφής - Τι σημαίνει πτώχευση στην πράξη!


    http://www.greekmoney.gr/index.php/permalink/47554.html

  9. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 23/11/2010 06:35:30

    Το πρόβλημα της Ιρλανδίας δεν είναι ένα απλό πρόβλημα δημοσιονομικής πειθαρχίας.
    Είναι ένα πρόβλημα που πηγάζει κυρίως από την αλόγιστη κρατικιστική τραπεζική πολιτική, που ακολούθησε η ιρλανδική κυβέρνηση.
    Επειδή η τελευταία επέλεξε να διασώσει τις υπό κατάρρευση ιρλανδικές τράπεζες(λόγω "τοξικών" ομολόγων) με την κρατικοποίησή τους, η οποία μάλιστα έγινε με τεράστια ποσά από τα χρήματα των Ιρλανδών φορολογούμενων, πράγμα που, πέραν των άλλων, εκτίναξε το έλλειμμα του κρατικού ιρλανδικού προϋπολογισμού σε αστρονομικά ύψη.
    Και αυτή η προσπάθεια διάσωσης του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματος απέτυχε παταγωδώς, οπότε και οι πολύχρονες οικονομικές θυσίες του ιρλανδικού λαού πήγαν χαμένες.

    Οι «δημόσιοι τραπεζικοί πυλώνες» λοιπόν είναι που γκρέμισαν, καταρράκωσαν την Ιρλανδική οικονομία, όχι η Ε.Ε ή το ΔΝΤ.

    Ενδεικτικά, η υπό κατάρρευση Anglo Irish Bank εμφάνισε πάνω από 8 δις ευρώ ζημιές στο πρώτο εξάμηνο του 2010, με αποτέλεσμα η ιρλανδική κυβέρνηση να σπεύσει να της χορηγήσει 8 δις ευρώ, ανεβάζοντας έτσι στα 22 δις ευρώ το συνολικό ποσό που έχει πάρει από το κράτος αυτή η τράπεζα από το 2009 και μετά.
    Οι αναλυτές μάλιστα υπολόγισαν ότι μόνο αυτή η τράπεζα θα πάρει συνολικά από την ιρλανδική κυβέρνηση γύρω στα 35 δισεκατομμύρια ευρώ, ποσό που αντιστοιχεί στο 22% του ΑΕΠ της Ιρλανδίας!!!!!

    Από όλα τα παραπάνω βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η υπέρογκη νέα υπερχρέωση του ιρλανδικού κράτους έγινε εξαιτίας των ιδιωτικών τραπεζών.
    Επειδή η ιρλανδική κυβέρνηση επέλεξε να πληρώσουν οι Ιρλανδοί φορολογούμενοι για τις ιρλανδικές τράπεζες.
    Επειδή δηλαδή μετέθεσε στους εύθραυστους ώμους (από την σκληρή λιτότητα) των Ιρλανδών φορολογούμενων τα κολοσσιαία ιδιωτικά τραπεζικά χρέη.

    Με αυτό τον τρόπο βέβαια η ιρλανδική κυβέρνηση υποθήκευσε το μέλλον και τις ελπίδες του ιρλανδικού λαού.

    Η ιρλανδική κυβέρνηση, όχι η Ε.Ε ή το ΔΝΤ.

    Αυτή είναι η αλήθεια.

    Και τώρα εδώ στην Ελλάδα κάποιοι χωρίς να γνωρίζουν τι συνέβη στην Ιρλανδία, βλέπουν μόνο τα αποτέλεσμα της κρίσης.
    Δηλαδή την άμεση και σοβαρή εμπλοκή της Ε.Ε στο ιρλανδικό ζήτημα.
    Δεν ασχολούνται καθόλου με τα αίτια που οδήγησαν την Ιρλανδία σε αυτή την μεγάλη κρίση.
    Για αυτούς πάλι φταίει μόνο η κακιά «Ε.Ε», το κακό «ΔΝΤ»…….

    Υ.Γ : Που ήταν άραγε αυτοί οι Ιρλανδοί διαδηλωτές όταν η κυβέρνησή τους χρέωνε τα τελευταία χρόνια με δισεκατομμύρια ευρώ ζημιών & χρεών του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματος?

  10. kiki avatar
    kiki 23/11/2010 06:58:48

    Παντοτε τους εκτιμουσα,και τους σεβομουνα τους Ιρλανδους.
    Οι συγκρισεις με τους καθ ημας γηγενεις απαγορευονται αν δεν εχει προηγηθει χρηση ηρεμιστικων .
    Προκαλει θλιψη η συμπεριφορα μας,και οι ανυπαρκτες αντιδρασεις μας.
    Θλιψη .

  11. aengus avatar
    aengus 23/11/2010 07:31:54

    Είπαμε, οι Ιρλανδοί έχουν υπερηφάνεια, φιλότιμο και balls…

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/11/2010 07:41:59

    Ξέρεις κάτι παλικαρε; Όταν σου ΑΠΑΝΤΟΎΝ σε αυτα που γράφεις, δεν ανταπαντάς, και εσύ παρ' όλα αυτα σαν να μην έγινε καμία συζήτηση παίρνεις τα ίδια πράγματα και τα βάζεις κόπυ πέηστ σε άλλο ποστ, αυτο που δείχνεις είναι ότι το μόνο που σε νοιάζει είναι η προπαγανδιση των απόψεων σου.

    Για να μη νομίζεις λοιπόν ότι μπορείς να προπαγανδίζεις ανενόχλητα, μεταφέρω εδώ την ερώτηση που άφησες αναπάντητη προηγουμένως:

    Γιατί όλα αυτά να συνδέονται με υπαγωγή σε 'μηχανισμό'; Ο μηχανισμός θα λύσει κάποιο πρόβλημα ή θα το επιδεινώσει;

  13. βαγόνι avatar
    βαγόνι 23/11/2010 07:54:18

    Sinn Fein,
    για τα μυθιστορήματα που ενέπνευσε, τις εμμονές του,
    τον πατριωτισμό του και τη ....λύσσα του.
    Κέλτες! αναζητώντας τη γλώσσα τους, που τους έκλεψαν
    οι 'Αγγλοι. Σε απάντηση, οι καλύτεροι συγγραφείς και
    ποιητές στα...Αγγλικά: απο τον Joyce ως τον Βecket!
    Θρήνος,μετανάστευση,αγώνας,αμετακίνητος καθολικισμός,
    αντιφάσεις,πείσμα και πάλι αγώνας!
    "'Εριν, 'Εριν...λυπήσου με....σ'αγάπησα και μ'έκανες ρεντίκολο
    του γιουσουρούμ!"

  14. Misha avatar
    Misha 23/11/2010 10:17:02

    Aντε να ξυπνήσει κι ο ΙΡΑ, να θυμηθουμε ομορφιές...
    Τα όμορφα παιδιά του ΔΝΤ όμορφα καίγονται

  15. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 23/11/2010 12:15:55

    @ Επώνυμος….αγαπητέ μου δεν έχω ούτε πρόθεση, ούτε διάθεση να προπαγανδίσω υπέρ οποιαδήποτε άποψης.
    Απλώς αναφέρω τα πραγματικά στοιχεία & δεδομένα.
    Και σας έχω ήδη απαντήσει τεκμηριωμένα – προφανώς δεν θα διαβάσατε κάποια από τα προηγούμενα σχόλιά μου.

    Η Ιρλανδία αποδείχθηκε ανίκανη να διαχειριστεί και να αντιμετωπίσει με αποτελεσματικότητα το σοβαρό της πρόβλημα που έχω αναλύσει ήδη διεξοδικά σε προηγούμενα σχόλιά μου (γιγάντωση ελλείμματος λόγω της αλόγιστης και αφειδούς κρατικής χρηματοδότησης των υπό κατάρρευση ιρλανδικών τραπεζών, που το μόνο ουσιαστικό αποτέλεσμα που είχε ήταν η τεράστια επιβάρυνση των Ιρλανδών φορολογουμένων).
    Είτε γιατί τα δημοσιονομικά μέτρα που πήρε ήταν ελλιπή, είτε γιατί δεν τόλμησε, εξαιτίας του πολιτικού κόστους, να πάρει τα ενδεδειγμένα-σκληρά δημοσιονομικά μέτρα.

    Η Ε.Ε διέβλεψε μάλλον καθυστερημένα τώρα στην Ιρλανδία τον σοβαρό κίνδυνο της κατάρρευσης του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματος, το οποίο η ιρλανδική κυβέρνηση προσπάθησε ανεπιτυχώς να στηρίξει, αναλαμβάνοντας πολλά δις χρεών και ζημιών, που τελικά επιβάρυναν το δημόσιο χρέος και κατά επέκταση τους Ιρλανδούς φορολογούμενους.
    Αυτό που ήθελε να αποφύγει πάση θυσία η Ε.Ε είναι η οικονομική κατάρρευση της Ιρλανδίας(που θα ήταν το πρώτο άμεσο αποτέλεσμα της κατάρρευσης του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματός της) που θα επέφερε συνολικά το φαινόμενο “ντόμινο” στην ευρωζώνη και θα αύξανε δραματικά το κόστος δανεισμού για Πορτογαλία, Ισπανία (σκεφτείτε ότι για Ελλάδα-Πορτογαλία θα χορηγηθούν δάνεια περίπου 200 δις ευρώ. Μόνο για την ενδεχόμενη περίπτωση της Ισπανίας θα χρειαστούν γύρω στο 1 τρις ευρώ – ποσά ασύλληπτα που θα γονατίσουν κυριολεκτικά την ευρωζώνη).

    Μην ξεχνάμε ακόμα ότι το 2009 το εξωτερικό χρέος της Ιρλανδίας (δημόσιο + ιδιωτικό) ήταν περίπου το 1.312% του ΑΕΠ.
    Η χώρα δηλαδή αυτή είναι υπερχρεωμένη και τυχόν κατάρρευση του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματος θα ήταν η «χαριστική βολή» στην ιρλανδική οικονομία.
    (Ενδεικτικά το συνολικό εξωτερικό χρέος της Ελλάδας, δημόσιο και ιδιωτικό, ήταν το 2009 συνολικά περίπου το 170% του ΑΕΠ)

    Για αυτό ακριβώς τον λόγο και επενέβη η Ε.Ε, η οποία τώρα για να δώσει δάνειο στην Ιρλανδία (έγκριση προσφυγής στον ευρωπαικό μηχανισμό στήριξης), απαιτεί από την τελευταία να ακολουθήσει και να εφαρμόσει αποτελεσματικά ένα πρόγραμμα δημοσιονομικής πειθαρχίας(Μνημόνιο), με συγκεκριμένα δημοσιονομικά μέτρα.

    Η Ιρλανδία θα πάρει λοιπόν ένα δάνειο από τον ευρωπαικό μηχανισμό στήριξης και ταυτόχρονα θα κληθεί να εφαρμόσει ένα νέο δημοσιονομικό πρόγραμμα (Μνημόνιο) και να πετύχει, εκεί που μόνη της απέτυχε παταγωδώς.
    Στην δημοσιονομική πολιτική και την μείωση του ελλείμματος.

    Και αυτό θα συμβεί διότι η Ε.Ε για να δώσει τελικά έγκριση ένταξης μιας χώρας στον ευρωπαικό μηχανισμό στήριξης και να χορηγήσει σχετικά δάνεια, επιβάλλει πρώτα υποχρεωτικά την εφαρμογή ενός προγράμματος – πλαισίου δημοσιονομικών μέτρων(Μνημόνιο) που αποσκοπούν στην δημοσιονομική πειθαρχία, με την οποία θα μειωθούν τα ελλείμματα.

    Δεν γνωρίζω, ούτε μπορώ να προβλέψω αν το νέο δημοσιονομικό πρόγραμμα της Ιρλανδίας(Μνημόνιο) θα πετύχει ή θα αποτύχει.
    Αυτό που γνωρίζω όμως καλά είναι ότι, όπως και στην περίπτωση της Ελλάδας, θα ακολουθηθεί η άτεγκτη γραμμή της Γερμανίας, η οποία απαιτεί αυστηρή δημοσιονομική πειθαρχία.

    Οι Γερμανοί άπαξ και δέχτηκαν-συναίνεσαν (ύστερα από κοπιαστικές διαπραγματεύσεις) στην δημιουργία του ευρωπαικού μηχανισμού στήριξης(που αρχικά δεν ήθελαν) και εφόσον συνεισφέρουν το μεγαλύτερο μέρος των δανείων, απαιτούν την άμεση εφαρμογή αυστηρών δημοσιονομικών κανόνων.
    Την οποιαδήποτε μάλιστα αστοχία ή αποτυχία του προγράμματος δημοσιονομικών μέτρων την αντιμετωπίζουν με ακόμα αυστηρότερα μέτρα(παράδειγμα τα επιπλέον μέτρα στον ελληνικό κρατικό προυπολογισμό του 2011).

    Η Γερμανία επίσης πρόσφατα υιοθέτησε, παρά τις επικρίσεις που υπήρξαν, ένα σχέδιο λιτότητας που προβλέπει την εξοικονόμηση περισσότερων από 80 δισεκατομμυρίων ευρώ έως το 2014 και που αναμένεται να επιτρέψει στη χώρα να ανατάξει τα δημόσια οικονομικά της.

    http://antennaonline.gr/Economy/World/Pages/20107/95ba5404-7fd1-48be-b4a1-2c05cae3b562.aspx

    Και δεν θα απαιτήσει αυστηρή δημοσιονομική πειθαρχία από τις χώρες που δανείζει μέσω αυτού του μηχανισμού;

    Για τους Γερμανούς δηλαδή, που κάνουν κουμάντο στην Ε.Ε, δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση.

    Μόνο ΑΥΣΤΗΡΗ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ.

    Υ.Γ 1 : Μπορεί να μην σας αρέσει η απάντησή μου - πράγμα θεμιτό.
    Μπορεί να έχετε άλλες επιθυμίες ή προσδοκίες ή απαιτήσεις, αλλά η αλήθεια είναι όμως ότι έτσι εξελίχθηκαν τα πράγματα όπως τα περιγράφω.

    Υ.Γ 2 : Μπορείτε τουλάχιστον εσείς να μου απαντήσετε στο ερώτημα "Που ήταν άραγε αυτοί οι Ιρλανδοί διαδηλωτές όταν η ιρλανδική κυβέρνηση τους χρέωνε τα τελευταία χρόνια με δισεκατομμύρια ευρώ ζημιών & χρεών του εγχώριου χρηματοπιστωτικού συστήματος?"

  16. Kostas D avatar
    Kostas D 23/11/2010 17:36:51

    Αντε ρε παιδιά εμείς τι στην ευχή περιμένουμε..????
    ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΡΟΙΚΑ-ΠΑΣΟΚ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ!!!!!!!
    (έχουν κανει τετοιο ψυχολογικο πολεμο, και μονο και γι'αυτό ακόμα πρέπει
    το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ να τους διώξουμε απο τη χώρα!!
    Λυση 1η- ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ (ασχετα αν με ψεματα φοβίζουν για την "3η δοση" , η οποια είναι μονο για εξοφληση τοκογλυφων και ΟΧΙ μισθων η συνταξεων οπως ψευδως ισχυριζονται)
    Λύση 2η- ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 157 +εξαπτερυγα εξω!! Μετα να βρουμε και που μένουν οι "τροικανοί" και να τους
    διαολοστειλουμε!!!!! Μ

    Μην περιμενουμε να βρεθει απο μηχανης θεός κι εμείς πρέπει κάτι να κάνουμε επιτέλους...!!!!!!!!!

  17. JOHN avatar
    JOHN 23/11/2010 19:12:15

    Η συγκριση για τις αντιδρασεις των 2 λαων ειναι δυσκολη γιατι οι 2 χωρες εχουν τελειως διαφορετικες ιστορικες διαδρομες και τ αντανακλαστικα και οι ευαισθησιες των κοινωνιων τους ειναι τελειως διαφορετικες.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ JOHN 23/11/2010 21:18:25

      Οκ δικιο έχεις, αλλα για την κρισιμη αυτη ώρα ας μην κανουμε σκέψεις
      και συγκρίσεις οι οποίες κατά καποιο τρόπο μας "σαμποτάρουν" από
      το να εξεγερθούμε και να τους Πετάξουμε με τις κλωτσιές...!! Γιατί με
      το να καθόμαστε να περισυλλογιζόμαστε, ο εχθρός προχωράει ακαθεκτος!!
      Είναι υπουλοι κι αδίστακτοι φαίνονται καθαρα οι στοχοι τους το βλέπετε ολοι....!!!!!
      Ολοι οι λαοι ασφαλώς κι έχουν διαφορες, ΑΛΛΑ τώρα που έχουμε τον εχθρο εντος των τοιχών προέχει να τον πετάξουμε..μετα σε περίοδο ειρήνης και με καλύτερη ψυχολογια θα εχουμε την πολυτέλεια για περισυλλογή και συγκρίσεις..

      Υστερα και κάτι άλλο..
      Οταν το στομάχι καίει από την πείνα, η αίσθηση αυτή είναι ΟΛΟΙΔΙΑ για οποιονδήποτε άνθρωπο οποιασδήποτε χώρας..
      Ας μην περιμένουμε λοιπον να νιώσουμε αυτη την αίσθηση γιατί τότε
      θα είναι πολύ αργα και δε θα υπάρχουν δυνάμεις ούτε για να επαναστατήσουμε και να τους διαολοστειλουμε, πασοκους και τροικανούς..!!
      Ξαναδείτε τις φάτσες τους.. είναι ή δεν είναι για κλωτσιές αυτοί οι
      φρικιαστικοί τοκογλυφοι που μόνο για καλο σκοπο δεν ήρθαν στη χώρα..