#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2010 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιμιτασιόν “Λευκός Οίκος” το Μαξίμου



Έχουμε γράψει αρκετές φορές ότι στο μυαλό του ο Γιώργος είχε εξαρχής να αντιγράψει το μοντέλο λειτουργίας του Λευκού Οίκου

Ο Λευκός Οίκος άρεσε τόσο του Γιώργου, που τον φέρνει στην Ελλάδα

Η μυστική κυβέρνηση του Γιώργου

Μετά την – πρωτοφανή στα χρονικά – χθεσινή εξαγγελία του επικείμενου ανασχηματισμού απο τον κυβερνητικό εκπρόσωπο έρχονται τώρα στο φως πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες οι “δομικές αλλαγές”θα γίνουν με βάση τις εισηγήσεις της επιτροπής ξένων συμβούλων, που έχει συγκροτήσει ο πρωθυπουργός υπό τον κ. Παμπούκη τον Φεβρουάριο και αποκαλείται “Επιτροπή για τον Εκσυγχρονισμό της Λειτουργίας της κυβέρνησης” . (Δείτε ποιοί την αποτελούν εδώ: http://www.antinews.gr/?p=33249)

Η επιτροπή αυτή είχε αναλάβει να υλοποιήσει τα παρακάτω, τα οποία προφανώς εφαρμόζονται τώρα:

1.- Δομική αναμόρφωση των υπηρεσιών του Γραφείου του Πρωθυπουργού και της Κυβέρνησης,

2.- Αλλαγή του νομοθετικού πλαισίου για τη λειτουργία της Κυβέρνησης,

3.- Αλλαγή της διαδικασίας λήψης αποφάσεων, και παράλληλα την εμπέδωση της διαδικασίας δημόσιας διαβούλευσης,

4.- Αποτελεσματικότερη λειτουργία των κυβερνητικών οργάνων,

5.- Εισαγωγή ενός μεταβατικού μοντέλου στη διαδοχή των Κυβερνήσεων,

6.- Κατάρτιση κώδικα δεοντολογίας Υπουργικού Συμβουλίου,

7.- Αλλαγή κανονισμού του Υπουργικού Συμβουλίου,

8.- Αξιολόγηση και θεσμοθέτηση των διαδικασιών επιλογής στελεχών σε θέσεις πολιτικής ευθύνης.

Κατά τα άλλα η προαναγγελία του ανασχηματισμού προκαλεί αναταραχή και κύμα αντιδράσεων στην κυβέρνηση, αφού όπως ακούγεται δεν θα αντικατασταθούν μόνο όσοι συνομιλούν με Τρόικα.

Η μόνη πληροφορία που φαίνεται να διασταυρώνεται μέχρι στιγμής είναι η συγκρότηση ενός ολιγομελούς κυβερνητικού οργάνου, τον συντονισμό του οποίου θα αναλάβει ο κ. Γ. Ραγκούσης. Στην περίπτωση βέβαια αυτή το ερώτημα είναι τι θα γίνει με τον κ. Πάγκαλο, ο οποίος ακούγεται οτι οδεύει προς το …υπουργείο Εθνικής Άμυνας (και Ιμίων)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/08/2010 15:03:38

    Τι σχεση εχει η "Θεια Φωτιση" με το "εφαγα φλασια" ??

    ΠΠ

  2. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2010 15:09:49

    Τί ιμιτασιόν? Μαϊμού κανονική.

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 24/08/2010 15:39:41

    Τους γιάνκηδες τους πήρε κάτι λιγότερο από χρόνο να καταλάβουν ότι ο Μπάμιας τους βγήκε μια από τα ίδια.
    Εδώ κοντεύουμε το χρόνο και οι φάπες που ετοιμάζονται θα είναι στερεοφωνικές...ίσως τελικά να αποκτήσει εκείνο το εβένινο χρωματάκι που τόσο πολύ του αρέσει του παιντιού...!!!!

    Ηλεκτρονική χαστουκιέρα με μπαταρίες λιθίου...μια τέτοια να πάρουμε όλοι και να ξεκινήσουμε από την ΔΕΘ.

    λευκός οίκος my ass...

  4. Κικη avatar
    Κικη 24/08/2010 16:38:11

    Ασπρος Οικος στο βλαχομπαροκ.
    Αχ θα αναστεναξουν τα οβαλ γραφεια,με την οβαλ βλακεια.
    Αχ Παναγια μου,οι συμβουλοι,οι οδαλισκες,του πριγκηπος,ο λευκος οντας.

  5. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2010 16:50:29

    Χτύπησε τις 900 μονάδες το spread.
    Πάμε πολύ καλά, που λέει και το GAP.

    • Misha avatar
      Misha @ Orestios 24/08/2010 17:02:21

      Μόλις φτασει στο 1000 θα βγούμε στους δρόμους και θα πανηγυρίζουμε;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 24/08/2010 17:21:17

        Έτσι θα είπαν στο GAP, και το έχει βάλει στόχο με την εμπνευσμένη πολιτική του.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 24/08/2010 17:23:24

      Καταλάβετέ το καλά, το spread δεν πρόκειται να πέσει, θα είναι εκεί ψηλά να μας περιμένει όταν λήξει το δάνειο και ξαναβγούμε στις "αγορές". Και τότε θα πτωχευσουμε και τυπικά (αν όχι νωρίτερα). Θέμα χρόνου είναι, απορώ γιατί το κουράζουμε άλλο.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/08/2010 17:26:08

    Μαυρο παιντι με Ασπρο μουστακι μας πουλαει κανονικα για να παρει τη θεση που (νομιζει οτι..) του αξιζει.

    ΓΗ ο Πλανητης του ΓΑΠ. Σορρυ Λιακο δεν κρατηθηκα!! χαχαα

    ΠΠ

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/08/2010 18:37:56

    Ναι από τον Ομπάμα στον Ο-μαμα!!!

    • crazy doctor avatar
      crazy doctor @ Σοσιαληστής 24/08/2010 19:00:04

      ΚΑΡΑΜΑΝ-ΑΝΛΗΣ

  8. Dimi avatar
    Dimi 24/08/2010 19:30:03

    Πανσέληνος Μαγευτική Απόψε!

    Φεγγάρι Λαδοκάντηλο,
    Μοναχικό της γειτονιάς,
    Είδες που πήγαν τα παιδιά
    Και για που τράβηξε ο Φονιάς;

    Τα παιδιά πήγαν σχολείο
    Και ο Φονιάς κοιμήθηκε.
    Από τις πόρτες μπάζει κρύο
    Και η Αγάπη κρύφτηκε!

    Φεγγάρι Λαδοκάντηλο,
    Παράσημο της σκοτεινιάς,
    Είδες που πάει τ'Αδικο
    Και πού κοιμήθηκε ο Φονιάς;

    = = =
    Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου
    Μουσική: Mϊμης Πλέσσας
    Πρώτη Εκτέλεση: Aντώνης Καλογιάννης

  9. popolaros avatar
    popolaros 24/08/2010 21:03:29

    Τα spreads θα πέσουν μόλις πάρει τον πούλ... και φύγει από την Ελλάδα.

  10. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 25/08/2010 02:43:19

    Ki η μυλωνού τον άνδρα της με τους πραματευτάδες

  11. antebre avatar
    antebre 25/08/2010 08:02:42

    Ο Παπαντρέου (σαν ξενόφερτος) δεν έχει το DNA του Ελληνα(ρά) δεν καταλαβαίνει τη φιλοσοφία της ρεμούλας που μας διαπερνά, γι αυτό πρέπει να εξοβελιστεί. (οπως και άλλοι που προσπάθησαν σε τουτο εδώ το χώρο).
    Αιδώς Αργείοι!