18/03/2010 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιερός «εμφύλιος» για τον φόρο στην Εκκλησία

Εμφύλιος πόλεμος» ξέσπασε στην Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος μετά τη φορολόγηση 20% των εσόδων που προέρχονται από την εκκλησιαστική περιουσία. Αφορμή για το ξέσπασμα του πολέμου αποτέλεσαν οι ανακοινώσεις των Μητροπολιτών Μεσογαίας κ. Νικολάου και Αλεξανδρουπόλεως κ. Ανθιμου οι οποίοι δήλωσαν ότι προσφέρουν τον μισθό τους στο κράτος για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης από την οποία πλήττεται η χώρα. Η απάντηση της άλλης πλευράς ήλθε διά του γενικού διευθυντή της Κεντρικής Οικονομικής Υπηρεσίας της Εκκλησίας (ΕΚΥΟ) κ. Αντώνη Ζαμπέλη , ο οποίος από τη συχνότητα του ραδιοφωνικού σταθμού της Εκκλησίας χαρακτήρισε τις δηλώσεις των ιεραρχών «ακραίο φαινόμενο λαϊκισμού ». Μάλιστα στη συνέχεια διερωτήθηκε με δηκτικό τρόπο: «Πώς θα ζήσουν χωρίς μισθό, θα τους ζήσει η Εκκλησία;» .


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=320767&dt=18/03/2010#ixzz0iWYrEf2s

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/03/2010 13:16:34

    Η χαρά των μπαχαλάκηδων και των νεοταξιτών. Όλοι νομίζουν ότι οι Εκκλησία είναι 10 χοντροί παλιόγεροι που κάνουνε τζακούζι με χανουμάκια. Έχω αηδιάσει με την ελληνική κοινωνία. "Εγώ πως πληρώνω, να πληρώσουν και οι παπάδες", όταν όμως μανδάμ εσείς τα ξύνατε στην υπηρεσία σας ή τα ακουμπούσατε στις κάρτες για να αγοράζετε Μπέρμπερι ρίχνατε κανά δεκάλεπτο σε κανάν ζητιάνο? Έχετε κάνει έστω και το ένα χιλισοτό αναλογικά με την εκκλησία σε φιλανθρωπίες?

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ TopGunZ 18/03/2010 13:30:40

      Πώς τολμάς να μιλάς υπέρ της Εκκλησίας; Τι σκοταδισμός. Το γεγονός ότι η Εκκλησία είναι ο μόνος θεσμός στην Ελλάδα με καθημερινό φιλανθρωπικό έργο (συσσίτια, οικονομική βοήθεια σε φτωχές οικογένειες), το οποίο βέβαια δε γνωρίζουν όσοι αλλάζουν πεζοδρόμιο όταν πλησιάζουν σε ναό, ή ότι αποτελεί εδώ και αιώνες τη βάση της κοινωνική συνοχής των Ελλήνων και την πηγή των πνευματικών τους αντιστάσεων σε περιόδους μαύρες (βλ. τουρκοκρατία) ή ότι οι προπαγανδιστές της Νέας τάξης (και, συνακόλουθα, της εθνοαποδόμησης, της λαθρομετανάστευσης και του αναρχοκαπιταλισμού) βάλλουν μαζικά εναντίον της γιατί εμποδίζει το διαλυτικό έργο τους δεν είναι λόγος να την υπερασπίζεσαι. Λυπάμαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που επιμένουν να διατηρούν τα μάτια τους ανοιχτά.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 18/03/2010 13:49:10

      Να 'σαι καλά συνονόματε, προς στιγμήν μέχρι να διαβάσω καλά τι έγραψες και τον ειρωνικό τόνο έπαθα μια συμφόρηση ένα πράγμα.

      Εγώ πάντως ακόμα προσπαθώ να βρω κανέναν από αυτούς τους "κακούς" παπάδες, τελικά πολύ "άτυχος" είμαι... Όχι ότι δεν υπάρχουν, αλλά κλασικά, είδηση είναι άνθρωπος να δαγκώσει σκύλο...και μην ξεχνάμε "καλός παπάς, κακός παπάς, πύλη παραδείσου"...

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/03/2010 13:52:43

    Η Εκκλησία (και όχι μόνον της Ελλάδος, ή η Χριστιανική Ορθόδοξη), καλό είναι ν' ανακτήσει το πνευματικό κύρος της. Σ' ένα κόσμο (και μιά χώρα) που παρακμάζει και καταστρέφεται από πλεονεξία και εγωισμό, πρέπει να γίνει αντιπαράδειγμα ζωής, να συνεχίσει και να γίνει πιό πολύ, ανιδιοτελές στήριγμα του απλού ανθρώπου.
    Ο δρόμος γι' αυτό είναι η απομάκρυνση από την κοσμική χλιδή, η Παπαδιαμαντική ταπεινότητα και μετριοπάθεια, η άσκηση αγάπης του "Φτωχούλη του Θεού" Αγίου Φραγκίσκου της Ασσίζης.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Sic transit gloria mundi 18/03/2010 14:02:48

      Δυστυχώς, πρέπει και ο άνθρωπος να θέλει να σωθεί, όχι ότι δεν υπάρχουν, και αρκετές, κολάσιμες συμπεριφορές, αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία που βλέπει μόνο το κακό και το εξυμνεί, ενώ το καλό μένει στα αζήτητα για ρομαντικούς...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 18/03/2010 15:25:09

      Ο άνθρωπος είναι όν φθαρτό και αδύναμο, αλλά πραγματική δύναμη έχει όποιος ανθίσταται στην καταστροφή, το ισχυρότερο όπλο άμυνας είναι η αγάπη και ανιδιοτέλεια.
      Η δύναμη δεν βγαίνει από την κάννη του τουφεκιού, έκαναν λάθος και ο Μάο Τσε Τούγκ και ο Κλαούζεβιτς. Και ο πλούτος είναι εφήμερος.

  3. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/03/2010 13:59:11

    Το πρόβλημα είναι ότι η φορολογία του 20% είναι επί των ακαθαρίστων εσόδων και όχι καν επι των καθαρών.
    Πάντως, και στην περίπτωση αυτή και στην περίπτωση με το Φανάρι - που έδωσε γη και ύδωρ στον Βαρθολομαίο για να εισπράξει πισώπλατα μαχαιρώματα, λες και οι Φαναριώτες πιάνονται φίλοι...- ο αρχιεπίσκοπς Ιερώνυμος αποδεικνύεται ο ιδεώδης καρπαζοεισπράκτορας.

    Κατά τα άλλα, ενώ ο ισλαμικός εποικισμός είναι επί θύραις,
    ενώ οι Πακιστανοί συνωθούνται για έγγραφα που θα αποδεικνύουν πενταετή παραμονή για απόκτηση ιθαγένειας,
    ενώ η ασφαλέστερη μέθοδος ένταξης των μεταναστών στον ιστό της ελληνικής κοινωνίας είναι η κατήχηση και η βάπτισή τους (ξέρω και Αφγανό βαπτισμένο, συνειδητά),
    πολλοί "δικοί μας" (με "") ξυπνούν και κοιμούνται με τον εφιάλτη του...κακού παπά που τους πίνει το αίμα. Λες και έχουν γνωρίσει πολλούς παπάδες στη ζωή τους, κακούς ή καλούς.
    Η φωνή του μουεζίνη θα τους ξυπνήσει από τον..."διαφωτισμένο" ύπνο τους, οσονούπω. Εκτός και αν μένουν στα "καλά" ΒΠ, οπότε μιλούν εκ του ασφαλούς.

  4. Μία απ τα ΒΠ avatar
    Μία απ τα ΒΠ 18/03/2010 14:39:02

    Στη συγκέντρωση όμως διαμαρτυρίας για το νομοσχέδιο, πήγαν 100-200 άτομα.

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 18/03/2010 15:48:26

    Πού είσαι Χριστόδουλέ μας να τα δεις όλα αυτά που γίνονται!!! Οι "παντελονάδες" του Ιερωνύμου να καθυβρίζουν τους ιεράρχες και ο Μητροπολίτης (πλέον) των Αθηνών να κοιμάται!!

  6. nospam avatar
    nospam 18/03/2010 15:54:02

    Για ποιά Εκλησιαστική περουσία μιλάμε ...η περιουσία αυτή έχει αποκτηθεί κυρίως επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, όταν η Εκκλησία διοικούσε προς όφελος του Σουλτάνου το γένος των Ρωμιών. Η εκκλησιαστική περιουσία, έτσι αποκτημένη, αυξάνεται και εξελίσσεται με την εμπορική της εκμετάλλευση από τους σύγχρονους ρασοφόρους επιχειρηματίες. Χιλιάδες στρέμματα, ακίνητα που τα πήραν αφού κορόιδεψαν το κοσμάκι τάζοντας του παράδεισους στο όνομα του Θεού

    Η Εκκλησία σήμερα όχι απλά έχει ξεφύγει από το λόγια των Αποστολών αλλά έχει κάνει και την μπίζνα θεό της. Φυσικά εμείς οι Ελληνάραδες-Πατριώτες, αυτοί που ανεμίζουμε την σημαία στο μπαλκόνι και ψηφίζουμε τα ίδια κόμματα συνέχεια, είμαστε ικάνοι να βγούμε στους δρόμους προκείμενου να μην περάσει η φορολόγηση που τους αξίζει... Ραγίάδες μια ζωή. Αντί να παλέψουμε για τον μίσθο που θα χάσουμε....


    Η χρύση ευκαιρία για την αρπαγή της εκκλησιαστικής περουσίας είναι τώρα! Τώρα που είμαστε ένα βήμα πριν το ΔΝΤ

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ nospam 18/03/2010 15:58:43

      Ως γνήσιος ραγιάς, γιατί ως τέτοιος μιλάς καλό θα ήταν να διαβάσεις και λίγο τόσο λίγο τη Βυζαντινή ιστορία! περαστικούλια...

    • nospam avatar
      nospam @ nospam 18/03/2010 17:02:12

      Εννοείς την ιστορία που κάναμε όλους δολοφόνους αυτοκράταρες Αγίους και τους δοξάσαμε ή την ιστορία που χιλιάδες Έλληνες θανατώθηκαν επειδή δεν ασπάστηκαν την πίστη; Εσύ πίστευε ότι το Βυζάντιο ήταν η Ελλάδα όπως το παρουσιάζουν στο σχολείο και όταν ξυπνησεις τα λέμε....

    • O Iθαγενής avatar
      O Iθαγενής @ nospam 18/03/2010 21:52:08

      ...δεν νομίζω ότι πρέπει να μιλάει η Εκκλησία μας για ραγιάδες...
      Να σου θυμίσω το "...καλύτερα σαρίκι Τούρκικο;"
      Να σου θυμίσω αφού θέλεις τη Βυζαντινή Ιστορία ότι οι ρασοφόροι το 1453 στην Πόλη ήταν περισσότεροι από τους υπερασπιστές των τειχών καθώς απαλλάσσονταν της θητείας;
      Να σου θυμίσω ότι ο Κωνσταντίνος ο Παλαιολόγος δεν είχε ένα άσπρο για μισθό των στρατιωτών όταν τα σεντούκια των ιερέων ήταν γεμάτα;
      Κάποτε οι εκπρόσωποι της έδιναν τα ιερά σκεύη για να γεμίσουν τα ταμεία, κάποτε έφτιαχναν γηροκομεία και νοσοκομεία, μετά όμως έγιναν φιρμάνια και κοτόπουλα ΜΚΟ, συνοδικά μέγαρα και νέες Μητροπόλεις.
      Η ιστορία είναι ωραία αν διαβάζεται ολόκληρη και όχι ότι βολεύει...

  7. kareklas avatar
    kareklas 18/03/2010 16:10:13

    Για την εκκλησιαστική περιουσία κοιτάξτε κ αυτό το κείμενο ,βοηθάει πιστεύω:
    http://palio.antibaro.gr/religion/stalidis_periousia.php

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2010 16:47:27

    Ομοιος ομοιω αει πελαζει..

    ΠΠ

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 18/03/2010 16:59:20

    Σε μια ευνομούμενη πολιτεία η Εκκλησία θα έπρεπε να πληρώνει φόρους.

    Σε μια ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΗ πολιτεία, όμως.

    Στο κωλοχανείο που λέγεται Ελλάδα, γιατί να θέλω εγώ ως πολίτης να πληρώσει η Εκκλησία φόρο; Για να φάνε τα λεφτά οι πολιτικοί μας και οι μεγαλοεργολάβοι φίλοι τους;

    Ας πρόσεχε ο Ιερώνυμος. Αυτός δεν είναι που έγλυφε το ΠΑΣΟΚ από την πρώτη στιγμή; Άντε να τον δω να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά τώρα.

  10. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ο παραβατης avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ο παραβατης 18/03/2010 17:44:32

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΑΝΟΙΞΕ Η ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΧΑΛΚΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ?
    ΤΙ ΚΛΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΥΜΕΝΟΥΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥΣ? ΕΜΕΝΑ ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ , ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ...ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΑΛΙΣΤΑ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΡΑΣΟΦΟΡΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ( ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΘΟ 1400 ) ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΟΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ,800, ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΣΕ ΟΚΤΑΩΡΑ ΚΤΛ ΚΤΛ... ΕΙΝΑΟ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΚΑΠΙΟΣ ΜΕ 1400 ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 2 ΩΡςΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ 8-10....
    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΤΩΝ ΡΑΣΟΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΘΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ Η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ

    ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ 'ιωαννη τον ενατο' ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΥΤΟ ΄Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣ , ΤΗΣ ΕΝΔΟΞΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΝΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ ΣΤΥΝΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΓΙΟ, ΕΒΡΑΣΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΦΑΥΣΤΑ ΖΩΝΤΑΝΗ. ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟΤΟΝ ΜΕΓΑ ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ.

    ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ...ΠΥ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΕ? Ε ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ...ΒΛΕΠΕΙΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ. ΟΠΩΣ Σ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...

    ΟΛΗ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ...ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΕΝΗ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΦΙΟΖΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ Ο ΕΦΡΑΙΜ ΤΗΝ ΛΙΜΝΟΥΛΑ , ΤΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΓΛΥΦΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΩΡΟΔΟΚΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΝΟΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ....

    ΑΥΤΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΕΝ ΧΡΗΣΩ ΔΙΑΒΙΟΥΝΤΕΣ ΡΑΣΟΦΟΠΟΙ ΚΑΙ ΠΑΣΟΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ

    ΚΛΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΝΥΧΤΑ

  11. nancy avatar
    nancy 18/03/2010 18:08:59

    κ. Ι.Παρ. νομίζω σας απάντησε ο ανωτέρω (καρεκλάς). Όσο για τον Ευφραίμ που κανείς μας δεν επικαλέστηκε, έκανε αυτό που κάνουν και οι πολιτικοί. Μπίζνες.
    Εάν περιμένετε να σωθήτε απ το 0.5% των ελλην.εκτάσεων, επίσης καληνύχτα.

  12. nospam avatar
    nospam 18/03/2010 18:55:14

    Καλά γιατί σας πειράζει που φορολογούνται; Δεν έχουν ανάγκη από λεφτά. Τρώνε και από ζωντανούς και από πεθαμένους! O ίδιος ο Χριστός έδιωξε τους έμπορους από την εκκλησία αλλά οι σάπιοι γύρισαν πιο έξυπνοι και φόρεσαν ράσα και τώρα έχουνε και offshore χάρις στα πρόβατα τους, αυτούς που τρέχανε για τις ταυτότητες κτλ.

    Και πραγματικά έλεος με την θρησκείες, θρησκευτικά σύμβολα σε σημαίες, εικονες, εξαπτέρυγα κτλ. Ο κόσμος προχώρησε δεν ζούμε στον μεσαιώνα να βλέπουμε ταλιμπαν κομπιναδόρους να κυρήτουν αγάπη και πίστη ενώ έχουν offshore (πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις)

    "Θρησκεία Ηθικής" θέλουμε αλλά πως να έρθει που το σκοτάδι και μίζα, βασιλεύει στου ραγιά το φαύλο κράτος!

  13. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 18/03/2010 19:10:42

    Από πότε αυτοί που κηρύσσουν τη μετά θάνατο ζωή και την άρνηση των εφήμερων υλικών απολαύσεων και ανέσεων ενδιαφέρονται για τα φθαρτά, αμαρτωλά και αχρείαστα υλικά αγαθά? (από πάντα θα μου πείς..)
    Δε θα έπρεπε κανονικά να τους ενδιαφέρει καθόλου το θέμα, να τα δώσουν ΟΛΑ και να μείνουν με ένα χιτώνα, κάνοντας πράξη τη χριστιανική ζωή.

  14. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 18/03/2010 19:36:36

    Θυμάμαι κάποτε μαθαίναμε στην Ιστορία για Ιεράρχες που έκαναν τα τάματα νομίσματα για υπερασπιστούν τη χώρα.
    Θυμάμαι ότι μαθαίναμε για κληρικούς που στη πρώτη γραμμή έδιναν το αίμα τους ή μοχθούσαν για την παιδεία διαμορφώνοντας πολίτες και συνειδήσεις.
    Σήμερα έχουμε κτηματομεσίτες, απαιτήσεις για νέα συνοδικά μέγαρα, αιτήματα για νέα μητρόπολη, λεφτά στην αλληλεγγύη για ...κοτόπουλα και χρήματα κοινοτικά σε μοναστήρια και ναούς.
    Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά αυτό και μόνο δείχνει το μέγεθος της ...παρακμής: εξαιρέσεις.

    Που βρήκε η Εκκλησία την περιουσία; Από δωρεές Ελλήνων από χρυσόβουλα και φιρμάνια.
    Και διαμαρτύρεται; Επειδή θα πληρώσει 20% φόρο; Από τα ενοίκια. Ενοικιαστής είναι βρε.
    Έχει ακίνητα, καταθέσεις, περιουσία. Αναλώνεται στη περιουσία. Το συνειδητοποιούν ορισμένοι μιλάμε και μιλάνε για την περιουσία. Η Εκκλησία δεν μπορεί να ασχολείται με την περιουσία σαν σαράφης.
    Ας δανείσει το κράτος. Αντί υπέργηροι ιεράρχες να βρίσκονται με δις καταθέσεις, ας πληρώσει ένα ομολογιακό δάνειο στο εξωτερικό.
    Αλλά διαμαρτύρονται, αντί να είναι μπροστάρηδες στη προσπάθεια διαμαρτύρονται για το 20%.Πόσο πληρώνει φόρο κάποιος από εμάς αν νοικιάζζει έστω και ένα δυάρι; Αλλά θα τους λείψουν....
    Χαρακτηρίζουν τους 2 (2 από όλους) που δώρισαν τον μισθό ...'φαινόμενα λαικισμού'
    Οι εκπρόσωποί της και το δυναμικό της ευθύνονται για την απαξίωση του θεσμού της Εκκλησίας, ας το κοιτάξουν...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ O Ιθαγενής 18/03/2010 19:55:32

      Το ότι η Εκκλησία έχει περιουσία αποδεικνύει, φίλε Ιθαγενή, ότι τη διαχειρίζεται σωστά και την συντηρεί ή την αυγαταίνει.

      Ως Έλληνας πολίτης και φορολογούμενος, το ερώτημά μου είναι όχι πού την βρήκε η Εκκλησία την περιουσία, αλλά τι απέγινε η κρατική/ δημόσια περιουσία στην οποία υποχρεωτικά συνεισφέρω κάθε χρόνο.

    • O Iθαγενής avatar
      O Iθαγενής @ O Ιθαγενής 18/03/2010 20:59:13

      Ωραία λογική.
      Κάποιοι είναι περισσότερο ίσοι από τους άλλους.
      Πως την αυξάνει; Μην πληρώνοντας φόρο; Εντάξει κανένα πρόβλημα.
      Πως απαιτεί τότε χρηματοδότηση;
      Ξέρεις πόσους πόρους στοιχίζει η Εκκλησία στο Δημόσιο; Μην μου πεις την μισθοδοσία γιατί θα γελάσω. Οι επιχορηγήσεις οι επιδοτήσεις και τα κοινοτικά χρήματα που έχουν πάει στους εκπροσώπους αρκούν.
      Οι φόροι σου λοιπόν πάνε και στην Εκκλησία (ΜΚΟ, εταιρείες, Νομικά Πρόσωπα κλπ) και για όλα αυτά δεν πληρώνει ένα €.
      Οσο αφορά τη Δημόσια περιουσία την διεκδικεί με χρυσόβουλα, φιρμάνια κλπ και την ανταλλάσσει με Ολυμπιακά έργα, δάση και παραλίες όποτε τα καταφέρνει.
      Από πάνω όμως απαιτεί και φοροαπαλλαγή για όσα το κράτος της παραχωρεί για εκμετάλλευση.
      Πέρα από όλα αυτά όμως απαιτεί και καταπατεί ότι θέλει.
      Μπορώ να σου αναφέρω χιλιάδες περιπτώσεις και όχι από ότι άκουσα αλλά από ότι αντιμετώπιζα στο χώρο εργασίας με Μνημεία, κτίρια, εκτάσεις, καταστροφές κλπ.

      ΥΓ

      πχ τρίπλες όπου πισίνες ...Ιεραρχών βαφτίζονται κολυμβητικές δεξαμενές, ξενοδοχειακές μονάδες, απαιτήσεις για εξώσεις Υπηρεσιών και παραχώρηση κτιρίων, ανεξέλεγκτη χρήση πόρων πέρα από νόμους και κανόνες σε κειμήλια και μνημεία.
      Το μεγαλύτερο δυστύχημα δεν είναι ότι δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά ότι η μεγαλύτερη πλειοψηφία είναι ...για τα πανηγύρια σαν αυτά που στήνουν σε κάθε γιορτή.

  15. ._ avatar
    ._ 18/03/2010 20:50:31

    Συμφωνώ απολύτως, η εκκλησία να τα δώσει όλα. Όταν με το καλό, βέβαια, πάνε όπου πήγαν και όλα τ' άλλα (στις τσέπες κάποιων δηλαδή), κάποιες φωνές της ηθικής (Ιουλιανοί, nospam, Ιθαγενείς και σια), που κόπτονται ως τιμητές των πάντων για το ρόλο και την... χριστιανικότητα της εκκλησίας θα πάρουν σειρά για να δώσουν τα δικά τους για τον κοινό σκοπό, έτσι δεν είναι;

    • O Iθαγενής avatar
      O Iθαγενής @ ._ 18/03/2010 21:30:15

      Να τα δώσει όλα είναι η πληρωμή φόρου 20% φόρου στα ενοίκια που εισπράττει;
      Επειδή πληρώνω παραπάνω από τους ρασοφόρους μας φίλε μου που δεν πληρώνουν τίποτα και απλά εισπράττουν...

    • nospam avatar
      nospam @ ._ 18/03/2010 23:48:15

      Δυστυχώς ή ευτυχώς ο μισθωτος δεν έχει να κρύψει κάτι. Όσο για την χριστιανικότητα της σημερινής εκκλησίας απλά δεν υπάρχει εφόσον αυτά που κυρήτουν δεν τα κάνουν πράξη. Όλα μπίζνες δυστυχώς!

  16. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 18/03/2010 21:05:34

    Αντιγράφω παλαιότερό μου σχόλιο από τον καιρό των «ιερών ανταλλαγών».

    Κάποτε, επί «Ανατολικής Βασιλείας των Ρωμανών», τις κοινωνίες τις διαχειρίζονταν αυτοκράτορες. Οι αυτοκράτορες ήταν στη θέση τους γιατί ο.. θεός, τους ήθελε να είναι εκεί. Απόδειξη για αυτό στα μάτια του λαού, το γεγονός οτι εκκλησίες και μοναστήρια προσεύχονταν στον θεό από το πρωί ως το βράδυ να τον έχει καλά, γερό και ακμαίο. Δεν προσεύχονταν για τον λαό, να είναι καλά ο λαός. Όχι. Ο αυτοκράτορας να είναι καλά, ώστε μέσω αυτού να είναι και ο λαός καλά.
    Και γιατί το έκαναν αυτό κληρικοί και μοναχοί? Εδώ σε θέλω. Για την ψυχή της μάνας τους? Φυσικά και όχι. «Θέλετε εκτάσεις?» τους έλεγε ο αυτοκράτορας. «Θέλετε ακίνητα?» Εδώ, σε εμένα. Ορίστε το χρυσόβουλο με σφραγίδα μου σε δέρμα τράγου και είναι δικό σας. Είπα και ελάλησα. Δικά σας. Αλλά να προσεύχεστε για εμένα και να εγκαθιδρύεται στην συνείδηση του κόσμου, πως αν κάθομαι στον θρόνο που κάθομαι, είναι «ελέω δημιουργού του Σύμπαντος και όχι επειδή έτσι κάπνισε σε έναν κλειστό κύκλο ανθρώπων. Σας δίνω εκτάσεις, δηλαδή φράγκα, και αυτό που ζητάω από εσάς είναι την προσευχή σας στην παναγία για πάρτη μου». Καλό? Και γαμώ! Easy money.
    Πάει πολύ παλιά η ιστορία, αιώνες. Πολλά χρόνια. Εξακολούθησε να ισχύει επί τουρκοκρατίας και συνεχίζεται –τηρουμένων των αναλογιών- στις μέρες μας.
    Τι θα μας «δώσει πίσω» ο καλόγερος λοιπόν? Αυτό που ποτέ δεν ήταν πραγματικά δικό του, αλλά δικό σου και δικό μου? Και εντάξει τα συγκεκριμένα 260 ακίνητα και τη λίμνη. Τα υπόλοιπα που είναι και αφορολόγητα κιόλας? Τα κρατάει ε? Εμ σιγά μη τα αφήσει. Η ασκητική ζωή και η ποιμαντική σταδιοδρομία σε επίπεδο πρωταθλητισμού (από διάκο και πάνω), είναι αφιλοκερδή λειτουργήματα (ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ). Οι ηγούμενοι μοναχοί είναι σε άλλο γήπεδο βέβαια. Mια ομάδα μόνοι τους. Δεν παίζονται, εκτός συναγωνισμού.

  17. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 18/03/2010 23:25:24

    Δυο μόνο σχόλια:
    1. Πολλοί μιλάτε με ιστορικούς όρους και λέτε ανοησίες. Το Βυζάντιο (δηλαδή το ανατολικό Ρωμαϊκό Κράτος/ Ρωμανία) είναι μια σημαντική περίοδος της ιστορίας του Ελληνισμού με τις δόξες και τις αδοξίες του.Προτρέπω να διαβάσετε το βιβλίο της Αλβελερ "Γιατί το Βυζάντιο" , το βιβλίο του Collin Wells " Σαλπάροντας από το Βυζάντιο" και το βιβλίο της Τζούντιθ Χέριν "Τι είναι το Βυζάντιο". Και τα τρία πωλούνται στα βιβλιοπωλεία.Θα πάρετε απαντήσεις από έγκυρους επιστήμονες με μεγάλη πείρα στις βυζαντινές σπουδές. Αρκεί να έχετε πνεύμα μαθητείας και αγαθή διάθεση. Αυτοί που μιλάνε με περιφρόνηση για μια τέτοια περίοδο της ιστορίας μας ας αναρωτηθούν γιατί σε πολλά ξένα πανεπιστήμια ανθούν οι βυζαντινές σπουδές ;Γιατί ξένοι επιστήμονες έχουν αναδειχθεί σε περίφημους βυζαντινολόγους ;
    2.Η κίνηση των δυο μητροπολιτών είναι συμβολική. Προφανώς δεν θα λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της χώρας από την παραίτηση , όχι δύο αλλά όλων , των μητροπολιτών από τους μισθούς τους. Δεν δείχνει όμως ότι συμπάσχουν με τους πιστούς του ποιμνίου τους σε μια τέτοια δύσκολη περίοδο ; Γι' αυτό ο νεαρός βλαστός του κατά τα άλλα καλού αρχιεπισκόπου θα έπρεπε να σιωπήσει. Η φρασεολογία του είναι ανήκεια , εγωπαθής, ανόητη και υβριστική. άνθρωπος της Εκκλησίας μίλησε με προσβλητικό τρόπο για δύο μητροπολίτες που ο ένας , ο Μεσογαίας, εγκατέλειψε πετυχημένη καριέρα στο ΜΙΤ για να αφιερωθεί στην Εκκλησία και ο άλλος δείνει τον αγώνα του στον Έβρο και όχι στα σαλόνια της Αθήνας. Επιτέλους οι καριερίστες γιάπηδες που εισέβαλαν στην Εκκλησία να γίνουν πιο μετρημένοι . Για εκκλησιαστικό φρόνημα δεν μιλάμε , ούτε που ξέρουν τι θα πει. Το ίδιο μετρημένη και προσεχτικοί να είναι όσοι εκ των μητροπολιτών συμφωνούν με μια τέτοια συμπεριφορά. Ο κόσμος της Εκκλησίας καταλαβαίνει και εύκολα γυρίζει την πλάτη.

    • Kurosaki Ichigo avatar
      Kurosaki Ichigo @ Νικηφόρος Ουρανός 19/03/2010 00:06:04

      Αν το πρώτο μέρος του σχολίου σου περιλαμβάνει κι εμένα, εγώ την σκληρή κριτική μου ματιά την καταθέτω με τον τρόπο που θα έκρινα την μητέρα μου συζητώντας με τα άλλα μου αδέρφια. Μεταξύ μας μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε, ίσως πάνω στον θυμό μας αναφερθούμε σε αυτήν, τις πράξεις και επιλογές της, με τα χειρότερα λόγια. Αν επέμβει όμως «τρίτος» στον χορό να την κακολογήσει και μάλιστα με υστερόβουλο τρόπο, το πράγμα αλλάζει.

    • nospam avatar
      nospam @ Νικηφόρος Ουρανός 19/03/2010 00:40:27

      Το βυζάντιο δεν ήταν ελληνικό. Ηταν ένα μείγμα, ρωμαϊκής βασιλείας, χριστιανικής θρησκείας και ελληνικού πολιτισμού (αυτό καταστραφήκε εντελώς). Στο βυζάντιο ο αυτοκράτωρας ήταν και κεφαλή της Εκκλησίας, πως λέμε τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και του Θεού στον Θεό, ε αυτοί φαίνεται τα θέλανε και τα δύο. Κατά τα άλλα οι περισσότεροι Χριστιανοί(?) Αυτοκράτορες ήταν αιμομίκτες, δολοφόνοι και ανώμαλοι. Αλλά και οι Αυτοκρατόρισσες δεν πήγαν πίσω σκότωσαν, έσφαξαν και έγιναν Άγιες.

      Αν με την έννοια πολιτισμό εννοείς τις τέχνες κτλ ναι και μπράβο τους. Φυσικά όλες οι τέχνες είχαν να κάνουν με τον Χριστιανικό Θεό, Παναγίες κτλ αλλά οκ έκαναν κάτι. Η επίδραση του Βυζαντίου στα Ιταλικά γράμματα και η σημασία του στην Αναγέννηση είναι γνωστή, αλλά μέχρι εκεί.

      Φαίνεται πως δεν μπόρεσαν να συγκατήσουν την εξαψη τους για την τέχνη και κατέστρεψαν παρθενώνες, κάψαν ζωντανούς ανθρώπους και συμμετείχαν και σε σταυροφορίες κατά των απίστων...

      Το κοινό με όλα τα παραπάνω είναι ένα, η Θρησκεία (μπορεί να δημιουργήσει και μπορεί να καταστρέψει) αν και ο Χριστός είχε πει αγαπάτε τους εχθρούς σας από το Βυζάντιο και μετά φαίνεται ότι αποτύχαμε! Πάμε για άλλα όμως προβατα υπάρχουν

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Νικηφόρος Ουρανός 19/03/2010 11:54:58

      Το ότι στο Βυζάντιο ο αυτοκράτορας ήταν κεφαλή της Εκκλησίας απλά δεν ευσταθεί. Επενέβαινε σε διοικητικά θέματα, όχι χωρίς αντιδράσεις εκ μέρους επισκόπων και μοναχών ακόμα. Οταν ο Νικηφόρος Φωκάς ζήτησε από την Εκκλησία να ανακηρύσσονται μάρτυρες όσοι πέφτουν στο πεδίο της μάχης κατά των μουσουλμάνων (κατά τα πρότυπα των "μαρτύρων" του Ισλάμ), εισέπραξε ένα κατηγορηματικό και τεκμηριωμένο όχι από τον τότε Πατριάρχη, νομίζω ο Πολύευκτος ήταν. Η Εικονομαχία ήταν προσπάθεια επέμβασης των αυτοκρατόρων στα δογματικά ζητήματα, τελικά απέτυχε.
      Αν είχες διαβάσει κάποιο από τα βιβλία που σου προτείνει ο Νικηφόρος Ουρανός (να προσθέσω το βιβλίο του W. Treadgold, Βυζάντιο, εκδ. Θύραθεν) δεν θα έγραφες τόσο ατεκμηρίωτα, με μαζέματα κάθε είδους του διαδικτύου.

    • nospam avatar
      nospam @ Νικηφόρος Ουρανός 19/03/2010 14:54:08

      δεν ήταν ο αυτοκράτορας ελέω θεού μοναρχης!!!!
      Ο Αγιατολάχ Χομεϊνί του μεσαίωνα. Ο Φωκάς που αναφέρεις (έγινε Άγιος και αυτός) που κατάσφαξε ουσιαστικά σχεδόν όλο τον κρητικό πληθυσμό που υπολογίζεται ότι ήταν 100.000 επειδή δεν πιστεύανε!!! εσύ τον έχεις για παράδειγμα; Πόσο Ταλιμπάν πρέπει να είναι κάνεις ώστε να κάνει τους Δολοφόνους Αγίους!

      Κρίμα που τα βιβλία που διαβάζετε δεν αναφέρουν ότι το 529 με εντολή του Ιουστινιανού καήκαν οι αθηναϊκές σχολές, ότι το 724 ο εικονομάχος αυτοκράτορας Λέων Γ΄ πρόσταξε να πυρποληθεί η περίφημη Οικουμενική Σχολή (η μεγαλύτερη βιβλιοθήκη του Βυζαντίου), δεν αναφέρουν σφαγές, διωμγούς, ιερά εξέταση κτλ αλλά επαινουν δολοφόνους!

      Στην ουσία οι Έλληνες ήταν 2000 χρόνια κάτω από το ζυγό: Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία (κατά πολλούς Βυζάντιο) και Οθωμανική Αυτοκρατορία και τώρα αντί να πετάξουμε τον χαλκά μας, τους τιμάμε και από πάνω σαν Αγίους.

  18. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 19/03/2010 11:56:06

    Το καλύτερο που έγραψες ήταν το "κατέστρεψαν Παρθενώνες". Τα βελανίδια ξέχασες, πάει πακέτο.