#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/11/2013 13:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού το ήθος του ΣΥΡΙΖΑ



H καφρίλα που επικρατεί στον ΣΥΡΙΖΑ και που προσβάλλει όλο τον κόσμο της Αριστεράς, δεν έχει όρια. Τι δήλωσε λέτε ο κ. Σκουρλέτης, γνωστό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ για τις άθλιες δηλώσεις του και στο παρελθόν; Μιλώντας στον Σκάι είπε: «Είδαμε τον πρωθυπουργό να κάνει αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση. Ο πρωθυπουργός είχε πολύ μαγκιά. Τζάμπα το Χάρβαρντ και τα κολέγια. Αν ζουν οι γονείς του κυρίου Σαμαρά δεν θα είναι πολύ περήφανοι με τα λεφτά που ξόδεψαν».

Αυτό είναι το ήθος της Αριστεράς. Να αναφέρεται στους νεκρούς γονείς του πρωθυπουργού κι αν αυτοί θα ήταν περήφανοι για το γιο τους. Άραγε ο κ. Σκουρλέτης είναι περήφανος για τα όσα είπε; Και καλά αυτός έχει το ακαταλόγιστο. Ο αρχηγός του ο Τσίπρας, διάδοχος κορυφαίων μορφών της Αριστεράς τι έχει να πει περί ήθους;

Η συγκεκριμένη δήλωση προκάλεσε θύελλα με τον εκπρόσωπο Τύπου του γραφείου του πρωθυπουργού, Γιώργο Μουρούτη να γράφει στο facebook:

"Η αριστερά του Λεωνίδα Κύρκου, η Αριστερά του Ανδρέα Λεντάκη, η Αριστερά του Χαρίλαου ακόμα και η Αριστερά της Παπαρήγα ή του Κωνσταντόπουλου χαρακτηριζόταν από αστική κοινοβουλευτική ευπρέπεια και από πολιτικό ήθος. Η αριστερά των Σκουρλέτηδων πιο χαμηλά δεν μπορεί να πέσει φτάνοντας στο έσχατο επίπεδο να χρησιμοποιεί στο δημόσιο "διάλογο" ως "επιχείρημα" τους νεκρούς γονείς του Πρωθυπουργού.

Θαυμάστε παρακάτω, τη δημόσια τοποθέτηση του Εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ. Περιμένω από τους όποιους σοβαρούς συντρόφους του αλλά κυρίως από τους προοδευτικούς σχολιαστές, δημοσιογράφους, πολιτικούς και πολίτες να αποδοκιμάσουν το "δημόσιο ήθος" του ΣΥΡΙΖΑ.."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β. Μαγγανάς avatar
    Β. Μαγγανάς 13/11/2013 14:22:01

    "...η Αριστερά του Χαρίλαου.......................χαρακτηριζόταν από αστική κοινοβουλευτική ευπρέπεια και από πολιτικό ήθος".

    Μάλιστα...
    Που να το περίμενε ο "καπετάν Γιώτης" με τα κονσερβοκούτια, ότι μετά θάνατον θα εξυμνείται το ήθος του από τη "Δεξιά"...

    • factorx avatar
      factorx @ Β. Μαγγανάς 13/11/2013 15:12:50

      Δεν πηγαίνεις σε κανένα άλλο σάιτ να σχολιάσεις; Δεν καταλαβαίνεις γρι απο πολιτική

      • άσπρος Πιτ avatar
        άσπρος Πιτ @ factorx 13/11/2013 15:37:14

        Γιατί προτείνετε σε όποιον διαφωνεί να ''πάει αλλού'';
        Δε λέτε το ίδιο σε αυτούς που ''Δεν καταλαβαίνουν γρι από πολιτική'' αλλά οι απόψεις τους συμπίπτουν με τις δικές σας! Αυτό δε νομίζω πως είναι σωστό.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ άσπρος Πιτ 13/11/2013 16:36:22

          ΟΚ αστο να περασει .Δεν περισσευει κανεις στο antinews .Oλοι οι καλοι χωρανε !

      • LamprosM avatar
        LamprosM @ factorx 13/11/2013 15:59:32

        καλα λεει factora ο πητ. Μην χανουμε και το μετρο, βαμενα με αιμα ηταν τα χερια του.Μην τους λιβανιζουμε και μην κοροιδευομαστε.

        • factorx avatar
          factorx @ LamprosM 13/11/2013 18:33:11

          Επιμένω οτι είστε σε λάθος σαίϊτ με αυτά τα εμφιοπολεμικά που γράφετε. Όπως δεν επιτρέπω σε αρσιτερούληδες να γράφουν τα ίδια για εμάς έτσι δεν θα επιτρέψω και σε ξεπερασμένους δεξιούς να γράφουν για κονσερβοκούτια κλπ. Αυτό μας ΄λειπε σε τέτοιες στιγμές. Να ακολουθούμε τους Χρυσαυγίτες. Εθνική Ενότητα κύριοι

          • Aggelos avatar
            Aggelos @ factorx 13/11/2013 18:48:17

            Εθνική ενότητα, οκ, αλλά πολύ μονοπατη δεν ειναι ρε φακτορα; Και καλον θα ητο να μην διωχνεις δεξιούς από δώ μέσα....

          • Σπύρος Μαρκεζίνης avatar
            Σπύρος Μαρκεζίνης @ factorx 13/11/2013 22:06:53

            Εντάξει φακτορα, τον παππού μου δεν τον σκότωσαν οι κατσαπλιάδες του πολιτικά ηθικού χαρίλαου, τον σκότωσαν κάτι κυνηγοί που περνούσαν απο το χωριό.
            Αντε του χρόνου να μαζευτούμε να πάμε όλοι μαζί στο μνημόσυνο του Βελουχιώτη,
            Πόσο θα ξεφτιλιστεί η παράταξη για να μείνουν κάποιοι γαντζωμένοι στις θέσιες τους?

          • factorx avatar
            factorx @ Σπύρος Μαρκεζίνης 13/11/2013 23:16:52

            Καταρχήν με ευτελίζεις το ψυεδώνυμο που χρισιμοποιείς. Κατά δεύτερον δεν σε παίρνει με τίποτα, γιατί τον πατέρα μου τον είχε προκηρύξει η ΟΠΛΑ του Χαρίλαου και τον κατέδωσε στους Γερμανούς ο πατέρας ενός ένας που παριστάνει σήμερα τον υπερπατριώτη. Αυτούς φοβάμαι τους υπερπατριώτες που γίνονται χήτες και φασίστες

          • gonzilaus avatar
            gonzilaus @ factorx 14/11/2013 15:02:17

            FactorX σε διαβάζω το τελευταίο εξάμηνο και πιστεύω ότι είσαι από τους λίγους πλέον δεξιούς που φοβούνται τους υπερπατριώτες. Είμαι 30 χρονών και το παλιότερο που θυμάμαι είναι το βρώμικο 93 και η πτώση της κυβέρνησης Μητσοτάκη. Από δεξιά οικογένεια (η γιαγιά μου έβλεπε τον "Γκαντέμη" και έκλαιγε από συγκίνηση. Δεν μπορώ να καταλάβω τα φιλοεμφυλιακά συναισθήματα που έχουν αρκετοί πλέον. Του ενός λέει σκότωσαν οι κατσαπλιάδες τον παππού. Και πότε; Πριν 80 χρόνια στον εμφύλιο; Και δεν έφταναν 80 χρόνια να καταλαγιάσουν τα πάθη; Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μόλις φύγει και η επόμενη γενιά από τον εμφύλιο τότε πραγματικά θα μιλάμε για κανονική συμφιλίωση. Για να λες ότι τον πατέρα σου τον κατέδωσαν στους Γερμανούς για πάνω από 60 σε κόβω. Πες μου αν έχω άδικο ότι πρέπει να φύγει η γενιά των κατσαπλιάδων (40-50), των Λαμπράκηδων (60), των φιλοχουντικών (70);

          • factorx avatar
            factorx @ gonzilaus 14/11/2013 18:12:45

            E οχι και φοβάμαι τους υπερπατριώτες. Την άνοδο του φασισμού φοβάμαι και των αναγκέφαλων που τον στηρίζουν αλλά Γερμανία

      • τι λέει avatar
        τι λέει @ factorx 14/11/2013 14:44:48

        άδικο έχει; τουλάχιστον στο κομμάτι πως όποιος δε μας απειλεί άμεσα, τσάμπα είναι να τον επαινούμε μπας και διχάσουμε κανέναν από τους υπάρχοντες αντιπάλους μας.

  2. μπαλαντέρ avatar
    μπαλαντέρ 13/11/2013 14:30:27

    Απαράδεκτη η αναφορά στους γονείς, όπως και οι ανάλογες στη σύζυγο του Α. Παπανδρέου από κάποιους άλλους, που έλεγαν π.χ. ότι ανήκει στις Ε.Γ.Ε.ς (διαβαζόμενο ως αίγες).

  3. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 13/11/2013 15:48:04

    Στην Ελλάδα των μνημονίων, η αίσθηση των ιερών και των οσίων καθώς και ο σεβασμός, έχουν απωλεσθεί από όλες τις πολιτικές πτέρυγες, πλην ΚΚΕ.
    Μακάρι να επιστρέψουμε συντόμως στο παρελθόν μας, όσον αφορά την αξιοπρεπή αντιπαράθεση.

    • νικος π. avatar
      νικος π. @ Πλάνη εικαστική 13/11/2013 17:28:00

      σ'αυτο που λετε συμπεριλαμβανεται και η κανελη;;

      • Πλάνη εικαστική avatar
        Πλάνη εικαστική @ νικος π. 13/11/2013 19:39:01

        Η κ. Κανέλλη αλήθεια, από που προέρχεται;
        Μήπως θυμάστε;
        Παρ΄όλη πάντως τη θεατρική της επιθετικότητα που ακροβατεί επικίνδυνα χάνοντας την πολύτιμη αίσθηση του μέτρου πολύ συχνά, καταφέρνει να είναι σκληρά αληθινή.
        Μερικές φορές με ''ενοχλεί'' κάπως ο τρόπος της, αλλά στο +/-, παίρνει +.

  4. Hawk avatar
    Hawk 13/11/2013 16:28:39

    Αυτογκόλ κανονικό. Με χτυπήματα κάτω από την μέση δεν κάνεις πολιτική.

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/11/2013 16:57:04

    Αριστερά και ήθος από την ίδρυση της πρώτης, δεν είχαν ποτέ κοινή συνισταμένη. Με κρεμάλες, στρατόπεδα εξόντωσης και εκτελέσεις άρχισαν με ύβρεις συνεχίζουν.

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ Γεώργιος Τ. 13/11/2013 19:40:53

      Να δοκιμάσετε το ζεστό χαμομηλάκι. Καταπραϋνει τις εμφυλιοπολεμικές εμμονές και ηρεμεί.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Πλάνη εικαστική 14/11/2013 15:25:04

        Όποιος δεν γνωρίζει το τι έκανε η ΕΣΣΔ και οι μπολσεβίκοι όπως και μέρος των κομμουνιστών κατά τον εμφύλιο καλό είναι να μη σχολιάζει. Εκτίθεται ως μεροληπτικός. Αν πεις κάτι αληθινό για τους φασίστες ή τους δοσίλογους της κατοχής εγώ δε θα τους υπερασπιστώ. Εσύ γιατί επεμβαίνεις; Πού το ψέμα; Μήπως πειράζει η αυστηρότητα του λόγου; Γούστα είναι αυτά. Η μετριοπάθεια είναι για τους διπλομάτες. Και δεν με ενδιαφέρει το επάγγελμα.

        • Πλάνη εικαστική avatar
          Πλάνη εικαστική @ Γεώργιος Τ. 14/11/2013 18:58:34

          Ο γενικά αφοριστικός και φανατικά ακραίος λόγος, ο προερχόμενος είτε από αριστερά είτε από δεξιά, ακούγεται πια τόσο γραφικός και παράφωνος! Συντονιστείτε επί τέλους στο άγριο κι επικίνδυνο παρόν οι τελευταίοι εκπέμποντες.... παράσιτα! Αφήστε για πάντα στην άκρη τα παλαιοεμφυλιοπολεμικά σας απωθημένα και επικεντρωθείτε μόνο στην κοινή προσπάθεια, μήπως και καταφέρουμε ενωμένοι ν΄απαλλαγούμε απ΄τους κατακτητές. Όλα τα άλλα σήμερα πια, φαντάζουν γελοίες και ασήμαντες ....πολυτέλειες.

    • τι λέει avatar
      τι λέει @ Γεώργιος Τ. 14/11/2013 14:46:08

      είναι πιο φιλικό σε εσάς να ηθικολογείτε με ξερονήσια και καταδότες

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ τι λέει 14/11/2013 15:21:12

        Ποιος επαίνεσε τους δοσίλογους; Ψάξε αλλού. Εδώ δεν υπάρχει χρώμα. Εσείς είστε οι βαμμένοι και σας τσμπάει μύγα τσε-τσε όποτε σας θίγουμε την αγιότητα της ιδεολογίας που σκότωσε εκατομμύρια αθώους για να επιβληθεί.

  6. δημης avatar
    δημης 13/11/2013 17:35:42

    Το...νέο στήθος είπατε;;;;;

  7. makis avatar
    makis 13/11/2013 17:51:54

    ΣΑΝΕΛ ... Τρέμε Coco Chanel! http://shar.es/85Wcv

  8. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/11/2013 18:08:18

    Μαζέψτε τον Άδωνι κάποιος:
    "Η δόξα για τις απολύσεις θα είναι δικιά μου, όχι της τρόικας, δεν κρύβομαι πίσω απο την τρόικα"

    ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ. Αυτά είπε πριν λίγο στον Ευαγγελάτο. Μήπως είναι λάθος διατύπωση τον ρωτάει ο Ευαγγελάτος. ΌΧΙ απαντάει ο Άδωνις το υποστηρίζω αυτό.

    Δεν είναι δόξα σε χώρα 1,5 εκ ανέργων οι απολύσεις του λέει ο Ευαγγελάτος. Νο καταλαβαίνει ο Άδωνις.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ.

    ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ. ΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΙΛΗΤΟΣ.

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ Γιώργος Αχαιός 13/11/2013 19:49:07

      Δεν μαζεύεται ο κύριος αυτός. Μονάχα ...αναδομείται. Αλλά γι αυτό, προαπαιτείται να έχεις διαθέσιμο ....πάγκο ικανών. Έχεις; Εάν όχι, τότε αναγκάζεσαι να συμβιβαστείς με ...θορυβώδεις μεν, πλην ζημιογόνες μετριότητες. Δυστυχώς.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Πλάνη εικαστική 13/11/2013 22:26:50

        Mα τι λετε κυριοι? Ο Αδωνις σας πειραξε που λεει αληθειες? Που δουλευει νυχτα μερα? Που λεει αληθειες εστω και αν μας πειραζουν? Που σε ελαχιστο χρονο συναντησε ολους τους κλαδους και εχει πληρη ενεμερωση? Τι θελουμε σκληρη αληθεια η ωραια ψεμματα? Μηπως δεν γνωριζουμε ολοι οτι καποιοι ιατροι ειναι υπεραριθμοι ενω κσποιες ειδικοτητες ειναι λιγες ? Μηπως δεν γνωριζουμε οτι ενας διορισμος πολλες φορες στο ΙΚΑ η στα αλλα ταμεια ηταν το κερασακι στην τουρτα ? Και ιδιωτικο ιατρειο, και συνεργασια με ιδωτικα Νοσ, και ταμειο και....
        Αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν 20000 ιατροι με μια μεση φοροδιαφυγη (λογω μη πραγματικων αποδειξεων η λογω μη εκδοσης αποδειξεων της ταξης των 100 Ευρω ημερησιως ανα ιατρο, σημαινει 2.000.000 φοροδιαφυγη την ημερα , ή 10 εκ την εβδομαδα , ή 560εκ ετησιως. Δηλαδη με φορο 20% το κρατος και η υγεια χανουν πανω απο 100 εκ. ετησιως. Και δεν μιλαμε για φακελακια , ποσοστα απο φαρμακευτικες , δωρα κλπ.
        Αν προσθεσουμε την φοροδιαφυγη απο ολα τα ελευθερα επαγγελματα, εστιαση , τεχνητες κλπ. Τα νουμερα πολλαπλασιαζονται εκθετικα. Απλα τωρα δεν μπαινουν στις τραπεζες αλλα κρυβονταο επιμελως ή βγαινουν στο εξωτερικο. Αν οι Ελληνες ειχαμε συνειδηση τοτε η τροικα δεν θα ειχε δουλεια . Μη το βλεπουμε λοιπον συντεχνιακα. Αν το δουμε εθνικα ο Γεωργιαδης εχει δικαιο.

        • Γιώργος Αχαιός avatar
          Γιώργος Αχαιός @ Ρεαλιστης 14/11/2013 00:17:31

          Ακόμη κι αν έχει δίκιο, ο τρόπος που εκφράζεται δείχνει κυνισμό, αλαζονεία.

          Αν έχει δίκιο ας κάνει ότι έχει να κάνει δίχως να δημιουργεί επιπρόσθετα προβλήματα. Ας εργαστεί αθόρυβα. Ο τρόπος που εκφράζεται δημιουργεί περισσότερες τριβές απ΄όσες είναι απαραίτητες και τελείως αναίτιες.

          "Ο Αδωνις σας πειραξε που λεει αληθειες? Που δουλευει νυχτα μερα?"

          Δουλεύει νύχτα μέρα; Ας μην πηγαίνει να κάνει δηλώσεις στα κανάλια για να ξεκουραστεί.

          Λέει αλήθειες; Τι ειναι η αλήθεια;

        • Hawk avatar
          Hawk @ Ρεαλιστης 14/11/2013 10:33:40

          Νύχτα - μέρα δουλεύει, αλλά για να εμφανίζεται στα κανάλια και στα ραδιόφωνα και για να τα προλάβει όλα μήπως του ξεφύγει κανένα. Να ράψει το στόμα του, εντάξει μας τα έχει πει όλα και τα καταλάβαμε. Λυπάμαι που το λέω αλλά η ΝΔ δεν είχε ποτέ αντίστοιχου " επιπέδου " υπουργό από την εποχή της επανόδου του Καραμανλή. Αυτό εγώ το θεωρώ κατάντια κύριοι. Τόσος λαϊκισμός νησάφι πιά!

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Hawk 14/11/2013 17:47:46

            Mαλλον ξεχναμε ευκολα τι μας οδηγησε εδω. Ξεχναμε τα παρτυ των φαρμακοβιομηχανιων και των προμηθειων? Ξεχναμε τα φακελακια, τους 4θεσιτες , τους επιορκους ψυχιατρους, τους ιατρους που εδιναν πιστοποιητικα αναπηριας, τυφλωσης κλπ? Ξεχναμε το ΙΚΑ και τους επιορκους ? Χρειαζεται τροικα η καποιον ικανο να μαζεψει λιγο. Ο Αδωνις μπορει να μιλαει πολυ αλλα εχει αναλαβει δυσκολο εργο. Μακαρι να υπηρχαν και αλλοι εργασιομανεις σαν τον Αδωνη η σαν τον Σαμαρα. Μακαρι ολοι να μας ελεγαν την αληθεια. Μακαρι να μας εκαναν να κοιταξουμε τον καθρεπτη και να αναγνωρισουμε τα λαθη μας. Καποιοι πρεπει να το κανουν. Το χρωσταμε στην Νεα γενια

    • dim avatar
      dim @ Γιώργος Αχαιός 13/11/2013 20:41:48

      Ο αριθμός των ιατρών δεν θα μειωθεί καθόλου. Για κάθε έναν που ανήκει σε ειδικότητα στην οποία υπάρχει πλεονάζον προσωπικό (πχ πλαστικοί χειρούργοι) και που θα φεύγει, θα προσλαμβάνεται ένας άλλος σε μια ειδικότητα που υπάρχει έλλειψη... Που είναι το κακό σε αυτό? Γιατί να πληρώνω εγώ ως πολίτης για να έχει πχ το δημόσιο σύστημα υγείας 300 πλαστικούς, ενώ η αξιολόγηση θα δείξει ότι μας αρκεί να έχουμε μόνο 80? Αυτονόητο είναι οτι θα πρέπει να φύγουν, και αυτό που είπε ο Άδωνις (ο οποίος μαζί με τους Κυριάκο, Αρβανιτόπουλο, Αβραμόπουλο και Στουρνάρα είναι οι καλύτεροι υπουργοί που έχουν περάσει από τις κυβερνήσεις των 40 τελευταίων ετών), είναι ότι επιτέλους αυτά που είναι αυτονόητα και που έπρεπε από μόνοι μας να τα κάνουμε (να απομακρύνουμε πχ 200 πλαστικούς και να πάρουμε στη θέση τους 200 από άλλες ειδικότητες), να τα κάνουμε.... Να μη περιμένουμε καμία τρόικα να το υποδείξει... Μόνοι μας...

      Μπράβο στον Άδωνι επομένως... Μακάρι να τρέξουν και οι υπόλοιποι υπουργοί για να δούμε επιτέλους άσπρη μέρα σε αυτό το τόπο... Αξιολόγηση, μεταρρύθμιση, αξιοκρατία, μικρότερο και αποτελεσματικό δημόσιο, οριστική ρήξη με τους συνδικαλιστάδες αργόσχολους, αργόμισθους, πάταξη φοροδιαφυγής και εισφοροδιαφυγής, τήρηση της νομιμότητας προς πάσα κατεύθυνση, αξιοποίηση των συγκριτικών μας πλεονεκτημάτων μέσα από ιδιωτική πρωτοβουλία, και το 2020 θα τρίβουμε τα μάτια μας από το πόσα θα έχουμε καταφέρει...

    • Hawk avatar
      Hawk @ Γιώργος Αχαιός 14/11/2013 10:34:31

      +10000

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 13/11/2013 18:13:31

    "Τζάμπα το Χάρβαρντ και τα κολέγια. "
    Χα, χα..... Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια !!!
    Ο δύσμοιρος Σκουρλέτης προσπαθεί να "κουκουλώσει":
    α) το μορφωτικό επίπεδο του αρχηγού του, (πρώην αρχικαταληψία) που περιορίζεται σε ένα απλό πτυχίο, εν μέσω και ίσως με χρήση των καθοδηγούμενων καταλήψεων.
    β) το ηθικό επίπεδο του αρχηγού του (βυσματίας για μερική απαλλαγή από τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις).
    Πήγαινε για μαλλί (ο Σκουρλέτης) και βγήκε κουρεμένος (ο σύριζα).

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ roadrunner 13/11/2013 19:44:52

      Δεν είναι τα πτυχία το ζήτημά μας. Το ήθος είναι, που απουσιάζει.
      Μπορούσε να΄χει πει ο κ. Σκουρλέτης ''κρίμα τα Κολέγια και τα Χάρβαρντ που δεν του έμαθαν και τρόπους'' και να΄χει μείνει εκεί. Τα λοιπά είναι αισχρές Κατινιές και μικρότητες.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Πλάνη εικαστική 14/11/2013 15:27:55

        Μα και αυτό να έλεγε ο Σκουρλέτης πάλι έξω από το στόχο θα ήταν. Αφού έφτασε ο Σαμαράς να του πει του Τσίπρα: "η θέση μου δε μου επιτρέπει να μιλήσω όπως ίσως θα έπρεπε". Εμμέσως του λέει το επίπεδό σου είναι για καταγώγια. Εκεί ήταν η μεγάλη ξεφτίλα του Τσίπρα. Και ήθελε καταχρηστικά και δευτερολογία.

        • Πλάνη εικαστική avatar
          Πλάνη εικαστική @ Γεώργιος Τ. 14/11/2013 19:12:48

          :-) Ε, κι εσείς τώρα! Και τα δύο τ΄αγόρια κυλίστηκαν στη λάσπη χάριν των εντυπώσεων. Και ο Αλέξης λερώθηκε αλλά δεν έμεινε λευκό και το πουκάμισο του Αντώνη!!

  10. άσπρος Πιτ avatar
    άσπρος Πιτ 13/11/2013 18:15:35

    Για Λάμπρο Μ. : Εγώ διαφωνώ σχεδόν σε όλα με τον κ. Μαγγανά. Σέβομαι τον Χαρίλαο Φλωράκη, τους αγώνες του και το ΚΚΕ. Αν δεν είχε συμμαχήσει και με τον ...διάβολο στα στερνά προκειμένου να χτυπήσει τον Ανδρέα που του ....έκλεψε τους....πελάτες, θα ήτανε σίγουρα πιο σωστός. Η διαφωνία μου βρίσκεται μόνον στο '' Δεν πηγαίνεις σε κανένα άλλο σάιτ να σχολιάσεις; '', το οποίο πιστεύω πως είναι λάθος.
    Ο,τι μα ό,τι κι αν λέω εγώ ή ο κ. Μαγγανάς, χωράμε και οι δύο στο Αντινιούζ, ισορροπούντες στη διαφωνία μας.

  11. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/11/2013 18:28:15

    "Ο πρωθυπουργός είχε πολύ μαγκιά. Τζάμπα το Χάρβαρντ και τα κολέγια..."

    Μάλλον θα ήθελε να βλέπει τον κλασσικό νερντ καρπαζοεισπράκτορα για πρωθυπουργό.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιώργος Αχαιός 14/11/2013 15:28:49

      Πονάει να σηκώνει κάποιος κεφάλι στην αριστερά. Δεν έχουν συνηθίσει τα παιδιά. 40 χρόνια ασυλία βλέπεις.

  12. someone avatar
    someone 13/11/2013 18:53:45

    ΣΗΚΩ ΑΝΔΡΕΑ ΛΕΝΤΑΚΗ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ

  13. fragoraftis avatar
    fragoraftis 13/11/2013 18:59:16

    Μπορεί να είναι εκτός πλαισίου του συγκεκριμένου διαλόγου αλλά μιας και αναφέρεστε για το ήθος πολιτικών του παρελθόντος επιτρέψτε να αναφερθώ σε ένα ΔΕΞΙΟ πολιτικό που απεβίωσε χθες κυριολεκτικά στη ψάθα.Μιλώ για το ΝΙΚΟ ΜΑΡΤΗ τον άνθρωπο που αφιέρωσε τη ζωή του στην ΕΛΛΑΔΑ και τη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μας.Υπόδειγμα πολιτικού και Έλληνα.Δυστυχώς ελάχιστες αναφορές διαπιστώνω.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ fragoraftis 13/11/2013 19:53:23

      Ως Καβαλιώτης αισθάνομαι περήφανος που ο τόπος μου ευτύχησε να γεννήσει έναν μεγάλο Μακεδόνα σαν τον Νίκο Μάρτη.
      Ο Θεός να τον αναπαύσει.

    • ricasso avatar
      ricasso @ fragoraftis 14/11/2013 05:59:16

      Αιωνία του η μνήμη. Και μπράβο στον πρωθυπουργό που αναφέρθηκε στη συμμετοχή του στη μάχη των Αθηνών. Ευτυχώς κάτι έχει αρχίσει να αλλάζει στην παράταξη σε σχέση με τα ενοχικά σύνδρομα του παρελθόντος.

  14. factorx avatar
    factorx 13/11/2013 19:05:48

    1. Επειδή έχουμε να κάνουμε με κάφρους δεν σημαίνει ότι εμείς δεν πρέπει να υπερασπιζόμαστε την εθνική ενότητα;

    2. Δεν παίζεις την αριστερά με καφριλίκια για κονσερβουκούτια κλπ. Αλλά συγκρίνοντας την ανεπάρκεια του Τσίπρα σε σχέση με τους προηγουμενους ηγέτες της. Το καταλάβατε τώρα; Πολιτική κάνουμε, δεν βγάζουμε τα απωθημένα μας

    • ΚΠ avatar
      ΚΠ @ factorx 13/11/2013 22:51:23

      Να αλλάξουμε δηλαδή την ιστορία φάκτορα;Χρυσαυγίτης λοιπόν όποιος θυμίζει την ιστορία;Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.Και εν κατακλείδι,συμφιλίωση και συγγνώμη ναι,λήθη ΟΧΙ.

  15. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 13/11/2013 21:08:14

    Ούτε στα Ιερά ούτε στα Όσια, Σεβασμός!
    Ντροπή και πάλι ντροπή τους!
    Η κρίση ήταν και είναι κρίση Ήθους και Αξιών και μετά οικονομική....
    Όσο πιό γρήγορα το κατανοήσουν όλοι οι "σωτήρες" και Εθνοσωτήρες τόσο γρήγορες και μαγικές..... θα είναι οι λύσεις......
    Στο χέρι τους είναι να γίνουν ....Άνθρωποι με Συνείδηση, με Ψυχή.
    "Έχουν κερδίσει πολλά.... και κερδίζουν...... " αλλά έχουν χάσει το πολυτιμότερο και αυτό δεν αγοράζεται ούτε εξαγοράζεται......και δεν θα μπορέσουν να το κληροδοτήσουν.......όσα κι αν κερδίσουν.

  16. πολίτης avatar
    πολίτης 13/11/2013 21:45:38

    Η δήλωση δεν εμπεριείχε καμιά προσβολή για τους γονείς του πρωθυπουργού, αντίθετα υποδηλώνει τη φροντίδα τους για καλή μόρφωση του παιδιού τους.
    Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία αποτελεί παραποίηση.
    Όσο για το επίπεδο των δυο πολιτικών αρχηγών, ο Τσίπρας έχει οξύ πολιτικό λόγο που κάποιες φορές τον βρίσκω υπερβολικό και οι αναφορές σε Ελ Πάσο και διάφορα άλλα με τον Μπενίτο ήταν εξυπναδίστικα άνευ περιεχομένου.
    Η παρουσία του πρωθυπουργού όμως ήταν η χειρότερη που έχει κάνει ως τώρα.
    Η απαξιωτική του συμπεριφορά, ο μάγκικος λόγος και μην το αρνείσθε κάθε άλλο παρά πειστικός και κολακευτικός ήταν.
    Ας κάνουν μια προσπάθεια όλοι να επιχειρηματολογούν έντονα μεν αλλά να μην επιδίδονται σε ανούσιους διαγωνισμούς ατάκας.

  17. factorx avatar
    factorx 13/11/2013 23:14:17

    Αυτά για την Χρυσή Αυγή τα βγάζεις από το μυαλό σου. Είδες να γράφω τίποτα σχετικό; Και φυσικά συμφωνώ με το "συμφιλίωση και συγγνώμη ναι,λήθη ΟΧΙ". Αυτό όμως τι σχέση έχει μετα κονσρβοκούτια;

  18. blue nile avatar
    blue nile 14/11/2013 00:10:20

    Eίναι γίγαντας της πολιτικής ο Σκουρλέτης.
    Κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του πείθει ...
    Πείθει τους πολίτες να ακούνε ΣΥΡΙΖΑ και να τρέχουν μακρυά...
    Θέλει μεγάλο ταλέντο κάτι τέτοιο.

  19. γιάννης avatar
    γιάννης 14/11/2013 08:37:44

    Θα ήθελα κάποιος να ρωτήσει τον Γιωργάκη, ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο.

  20. alex avatar
    alex 14/11/2013 09:17:25

    ειναι φανερο οτι η αχαρακτηριστη ηθικα κινηση του κ.σκουρλετη ανηκει σε ενα γενικοτερο πλαισιο εκδηλωσεων στελεχων του συριζα, που φανερωνει πως το επιτελειο του δεν θελει ουτε επιθυμει να ξεφυγει απο την λαικιστικη ως και φτηνη πεζοδρομιακη πολιτικη που το εξισωνει με τα ακρα και που ειναι το ευκολο καταφυγιο οταν τα πραγματα για αυτους δεν πανε οπως θα ηθελαν

    μολις ενιωσαν οτι στριμωχτηκαν ασχημα στην βουλη απο τον κ.σαμαρα, οτι μια γελοιογραφια - ακομα και αν καποιοι εχουν αντιρρησεις για την αισθητικη της - ξεγυμνωσε τον 'παρα πολιτικη φυση' ερωτα τους με τους αεροψεκασμενους και φανηκε αλλη μια φορα οτι δεν μπορουν πολιτικα να απαντησουν σε κρισιμα ερωτηματα, προσπαθουν να κανουν πολιτικα αυτο που κανουν καποιες συνιστωσες τους οταν θελουν να προκαλεσουν χαος, δηλαδη προσπαθουν γινουν εμπρηστες του πολιτικου σκηνικου, ειτε με εμπρηστικες δηλωσεις ειτε με παραληρηματικους δημοσιογραφικους μονολογους απο τηλε-γραφεια τυπου*..

    αφου δεν καταφεραν να ανεβασουν στα ματια του κοσμου τον κ.τσιπρα σαν ηγετη τουλαχιστον ισαξιο του κ.σαμαρα, τωρα προσπαθουν να κανουν τον κ.σαμαρα να κατεβει στο δικο τους επιπεδο..

    * διασκεδασα με την ψυχη μου απο την αδυναμια της κ.τσαπανιδου στο σταρ, οταν ο κ.παγκαλος(που ειναι οτι ειναι αλλα χαζος δεν ειναι) την στριμωξε ζητωντας της να καταδικασει τις ακραιες εκφρασεις που προκαλουν και στηριζουν την βια απο τον συριζα, χωρις ποτε να παρει καποια απαντηση εκτος απο τον εκνευρισμο της για την δυσκολη θεση που την εφερε, του να πρεπει να σταθει απεναντι, ακομα και για κατι αυτονοητο, στο κομμα που φανατικα υποστηριζει..

  21. Νικος Κουρτης avatar
    Νικος Κουρτης 14/11/2013 10:45:25

    Καταστρέφει η αριστερά την Ελλάδα εδω και χρονια περνωντας την νοοτροπιας της ως τη μονη φυσιολογικη μεσα απο media κτλ και εμεις καθομασταν και κοιταζαμε μην μας πουνε φασιστες. Τι αλλο περιμενατε απο ψυχικα διαταραγμενα ατομα. Και εχουμε να ακουσουμε πολλα ακομα.

  22. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 14/11/2013 19:04:51

    Οι .....αθώοι δεν χρειάζονται υποκριτές ...δικηγόρους κι αν θέλετε οπωσδήποτε να υπερασπιστείτε κάποιους, ασχοληθείτε με τους Έλληνες που θυσιάζονται σήμερα δίπλα σας, στο βωμό της αισχροκέρδειας και της επικράτησης της Νέας Τάξης. Δε χρειάζεται να πάτε τόσο πίσω για να ...λυπηθείτε ανέξοδα λοιπόν.