28/06/2010 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού τα λεφτά κ. Παπανδρέου και κ. Λοβέρδο

SIEMENS BANK

Αυτό κι αν είναι από τα… άγραφα: Το μέλος του ΔΣ και διευθυντής Εταιρικών Οικονομικών της SIEMENS AG Γερμανίας Joe Kaeser παραδέχτηκε στο γερμανικό περιοδικό SPIEGEL πως η εταιρία του δεν εμπιστεύεται το εγχώριο τραπεζικό σύστημα και έχει καταθέσει αίτηση στις αρμόδιες ομοσπονδιακές αρχές για την ίδρυση της δικής της τράπεζας.

Η ρευστότητα της εταιρίας αυτό το διάστημα υπολογίζεται στα 9 δις. Ευρώ (δεν είναι λάθος: εννιά δισεκατομμύρια ευρώ) και η εταιρία αναζητεί εδώ και χρόνια τρόπους αξιοποίησής της. Εκεί υπάρχει σάλιο, και μάλιστα πολύ. Λίγο από αυτό είναι και δικό
μας. Αυτό που λείπει από τον Λοβέρδο για παράδειγμα.

Αν και η τράπεζα αρχικά δε θα έχει άλλους πελάτες, θετική είναι η προοπτική στο μέλλον και για εγχώριους πολιτικούς παράγοντες.  Ο Μαντέλης, Τσουκάτος, Καραβέλας και Σια σίγουρα ανυπομονούν το άνοιγμα της SIEMENS BANK και σε πελάτες του δικού τους διαμετρήματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/06/2010 12:58:09

    Δεν είναι πρωτόγνωρο. Υπάρχει και Volkswagen Bank.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/06/2010 13:02:15

    Όταν ξεκίνησαν τα σχέδια για τον σιδηρόδρομο Βερολίνο-Βαγδάτη, η Deutsche Bank ήταν ιδρυτικό μέλος του έργου, και αφεντικό της τράπεζας ήταν ένας ξάδερφος του Siemens, της Siemens (http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/06/drang-nach-desertec.html για το trivia pursuit)

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 13:02:20

    Πάντα ήθελα να ρωτήσω: Πως μπορεί κάποιος να ανοίξει μία καινούργια τράπεζα;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 13:06:09

      κεφάλαιο (μερικά εκατ ευρώ), business plan (με στελέχη), άδεια από Τράπεζα Ελλάδος.

      Δεν αξίζει τον κόπο τώρα, σε λίγο θα υπάρχουν ένα σωρό πτώματα...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ archaeopteryx 28/06/2010 13:30:51

        ο Business Insider διαβάζει antinews
        Reply

        *
        undercover gpr says:
        28/06/2010 at 11:29

        Κι ο Galbraith antinews διαβάζει χαχαχαχα :

        “Μια επιθετική ρύθμιση θα μπορούσε να συνίσταται στην απαγόρευση σε κάθε ευρωπαϊκή χρηματοοικονομική οντότητα να κερδοσκοπεί πάνω στο κρατικό χρέος των χωρών μελών της Ενωσης χρησιμοποιώντας τα CDS”

        αρχαίε εσύ που τους ξέρεις καλά εκεί στο Αμέρικα , τι μέρος του λόγου είναι ο κύριος ? (τους τίτλους του τους διάβασα από πολιτική σκοπιά εννοώ)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 28/06/2010 14:07:47

        είσαι εριστικός, και μόνο αν στειλεις €1 θα σου απαντήσω χαχαχαχάαα!

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ archaeopteryx 28/06/2010 14:11:27

        με paypal ή american express ? χαχαχαχα

        Υ.Γ χωρίς πλάκα το χει κάνει ο πατέρας μου σε τράπεζα για στοίχημα που είχε βάλει μ'ένα φίλο του : έμβασμα 1ευρώ (το στοίχημα) προμήθεια τραπέζης 1,2 ευρώ.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ archaeopteryx 28/06/2010 14:13:16

        Η ερώτηση για τον Galbraith είναι ειλικρινής πάντως.Τα U.S πολιτικά δεν τα γνωρίζω καθόλου.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 13:10:57

      http://www.antinews.gr/?p=50874

      μαζεύονται π.χ. 5, βάζουν κεφάλαια που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν [λέμε τώρα...] και τα εμφανίζουν μέσω τράπεζας

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 13:11:29

      150 ευρώ από 100 χιλιάδες πολίτες.
      Κέρδος τράπεζας μόνο από την διαφορά επιτοκίων χορήγησης-κατάθεσης για να πληρώνεται το προσωπικό και τα ενοίκια.
      Και με λίγη διαφήμηση από στόμα σε στόμα τινάζεις την κανιώτα των τραπεζιτών στον αέρα...

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ tiramola 28/06/2010 13:14:19

        λολ

        h**p://greekpoliticalreview.blogspot.com/2009/03/blog-post_17.html

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 28/06/2010 13:20:15

        για να σε δούμε...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tiramola 28/06/2010 13:23:40

        Δεν μου ακούγεται κακό...
        Πόσα μέλη είπαμε έχει η ΝΔ;
        Χμ...

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 28/06/2010 13:25:26

        Θα βοηθήσεις?
        Αλλά τα καταναλωτικά δάνεια, τα cds, λοιπές τοξικές παπαριές και υψηλά μπόνους να τα ξεχάσεις...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tiramola 28/06/2010 13:28:05

        Απλά τραπεζικά προϊόντα.
        Καταθέσεις, στεγαστικά, καταναλωτικά.
        Μέχρις εκεί. Γίνεται;
        Γιατί κάποιος Ινδός πήρε Νομπέλ για την τράπεζα των φτωχών, αν δεν κάνω λάθος...
        Κάνω;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 28/06/2010 13:38:12

        μην λέτε ανοησίες... εάν έχετε συνεταιριστικό οίστρο, καλύτερα μια φάρμα με όσπρια και λαχανικά

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ tiramola 28/06/2010 13:46:46

        Ένας απλός εμποράκος είμαι που δεν έχει δουλειά τούτο το καιρό και γράφει στο αντί και στο μπλογκ του , δεν είμαι κάτοχος έδρας στο Τέξας με παρεμβατικά άρθρα στη NYpost για ριζοσπαστικές επιθετικές λύσεις , τι να δεις ?

        Να δούμε το ευρώ/δολάριο/γουαν λέω γω καλύτερα που είναι και πιο sic.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 28/06/2010 13:51:23

        την πατησες...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 28/06/2010 14:01:18

        να μία sic πληροφορία news.bbc.co.uk/2/hi/business/10432614.stm

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ tiramola 28/06/2010 14:01:27

        Αντέχω άνετα (με μηδέν κρατικοδίαιτη πελατεία) , η κακία σου θα σε φάει.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ tiramola 28/06/2010 14:05:06

        ...στην ουσία η προχθεσινή ανακοίνωση, ήταν περισσότερο μια επικοινωνιακή φωτοβολίδα, παρά μια κίνηση που θα αλλάξει τον κόσμο. Η Κίνα κρατά την καθημερινή διακύμανση ελεγχόμενη στο παλιό εύρος του 0,5%, αφήνοντας πιθανότατα “τις αγορές” να ανατιμήσουν ελαφρά το νόμισμα, αλλά τίποτα τόσο δραματικό όσο πχ η πτώση του ευρώ από τις αρχές του χρόνου. Πρακτικά ας το δούμε περισσότερο σαν μια πολιτική κίνηση προκειμένου στην επικείμενη σύνοδο των G20 η Κίνα να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση απέναντι στην “ανεύθυνη” από τα υπερβολικά ελλείμματα δύση...

        Από τον techiechan

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 13:35:26

      To πιο σίγουρο Βράχε μου

      τί καινούργια, τί παλιά

      .... με βαριοπούλα

      ΠΕΛΙΑΣ

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 13:36:55

      To πιο σίγουρο Βράχε μου

      τί καινούργια, τί παλιά

      …. με βαριοπούλα

      ΠΕΛΙΑΣ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ PELIAS 28/06/2010 13:53:33

        ωραίος!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ PELIAS 28/06/2010 14:45:00

        Καλό, χα,χα.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/06/2010 13:19:35

    Ο Ρόκκος και ο Σημίτης θα καταθέσουν τις οικονομίες τους στη SIEMENS BANK;

  5. donaE avatar
    donaE 28/06/2010 13:28:37

    Λογικο.Να το κανουν πιο επισημο το 'δανεισμα'.

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/06/2010 13:46:34

    Και γιατί δεν εμπιστεύεται η Siemens το γερμανικό τραπεζικό σύστημα;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 28/06/2010 15:09:09

      Γιατί έχει Ελληνικές επισφάλειες...χα,χο,χι...

  7. tiramola avatar
    tiramola 28/06/2010 14:05:18

    @ΒΡΑΧΟΣ
    Οι "ανοησίες" που επικαλείται ο αρχαιοπτέρυγας έχει να κάνει με την πεποίθησή του ότι για όλα πρέπει να υπάρχει το κίνητρο του κέρδους.
    Η εργασία για κοινωνική προσφορά είναι άγνωστη για αυτόν.
    Μπορεί το μοντέλο της ανισότητας και της κοινωνικής ανισορροπίας με τις ατομικότητες ισχύος να επικράτησε μετά την φεουδαρχία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν μονόδρομος.
    Οι θεωρίες περί "ελευθερίας" στην πράξη δεν είναι τίποτε άλλο από την "ελευθερία" την οποία αποκτάς μόνο από την δύναμη που σου δίνει η συγκέντρωση χρήματος πατώντας στα κεφάλια συμπολίτες σου οι οποίοι καταλήγουν να φορούν τά χρησιμοποιημένα ρούχα που χάρισες επειδή άλλαξε η μόδα στον ακτιβιστή παπά της γειτονιάς σου στο όνομα της φιλανθρωπίας και της καβάτζας για μία θέση στον παράδεισο...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 28/06/2010 15:00:03

      άσε τα σάπια πονηρέ, κανείς δεν σε εμποδίσει να βάλεις εθελοντικό κεφάλαιο και εθελοντική εργασία, και φρουτοσαλάτες με αδερφές λειράτες στα γκισέ. Δεν σε εμποδίζει κανείς, προχώρα ακάθεκτος (πάρε άδεια από την Ελλάδος, μην σε συλλάβουν για τοκογλυφία)

  8. magas avatar
    magas 28/06/2010 14:30:35

    τι ωραία που τα έχουν ρυθμισει... ίσως ενδιαφέρονται και απο
    το ΠΑΣΟΚ να μεταφέρουν συνολικά το ταμείο του κόμματος στη siemens bank. σπανίζουν οι ´εξυπνες´ επιχειρηματικές ιδέες στις μερες μας

  9. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 14:50:09

    Με συγχωρείτε αλλά εγώ μιά ερώτηση έκανα...
    Επιμένω. Γιατί δεν μπορεί να φτιαχθεί μία τράπεζα ειδικού σκοπού;
    Π.χ Τράπεζα στην οποία θα μπορείς να μεταφέρεις στεγαστικό δάνειο μόνον πρώτης κατοικίας με περιθώριο κέρδους 0.5%
    Μόνο δάνειο πρώτης κατοικίας; Πόσες οικογένειες θα ανασάνουν μόνο από αυτό;
    Ερωτήσεις κάνω για να ενημερωθώ.Ούτε στεγαστικό έχω.Απλώς αναρωτιέμαι φωναχτά;
    Ακούγομαι;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΒΡΑΧΟΣ 28/06/2010 15:03:20

      Δεν θα βρεις κεφάλαιο να δουλεύει για χαμηλά περιθώρια σε περιβάλλον ρίσκου. Τα έξοδα διαχείρισης και διαχείρισης προσημειώσεων, επισφαλειών κλπ, θα είναι δυσθεόρατα. Τράπεζες ενυπόθηκων στεγαστικών δανείων υπάρχουν, και χάνουν τρομερά λεφτά με την φούσκα των ακινήτων. Ούτε ιδιώτες κεφαλαιούχους θα βρεις, ούτε διατραπεζικά κεφάλαια (και αν βρεις ιδιώτες, θα είναι ή κοράκια, η πλυντήρια)

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 28/06/2010 15:11:16

        Ιδιώτης δηλαδή που να θέλει απλώς να "βοηθήσει", χωρίς να γδάρει, δεν υπάρχει;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 28/06/2010 15:42:47

        όχι ΒΡΑΧΕ, στις τράπεζες ειδικά ΔΕΝ υπάρχει...,

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 28/06/2010 15:48:00

        Ευχαριστώ πολύ.Καλύφθηκα.Ο αφελής...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 28/06/2010 16:37:11

        και μην παιδεύεσαι, αν η ΤτΕ καταλάβει βάσει του μπιζνες πλαν ότι πας να ρίξεις τιμές, δεν θα σου δώσει άδεια.

  10. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 29/06/2010 02:40:25

    αφήστε τα σχέδια για τράπεζα και κοιταξτε για κάτι πιο βατό. ας πουμε μια εφημερίδα! 800.000 νεοδημοκράτες με 5 ευρουλάκια ο καθένας και έφτιαξες το καλύτερο εκτυπωτικό συγκρότημα για να μην τρέχεις να γλείφεις την Τυποεκδοτική με τα σαράβαλα που έχει και το παίζει μεγαλοεπιχείρηση στον κλάδο. Μην νομίζετε. τα ίδια και χειρότερα ειναι και του Αλαφούζου που τα πηρε κοψοχρονιά απο τον Κοσκωτα! Οσο για δημοσιογράφους και μόνο αυτοί που αρθρογραφούν εδω ειναι αρκετοί για να φτιάξουν τον κορμό. Θα βρούμε και μερικούς εμπειρους (και μή διαπλεκόμενους φυσικά) και στήθηκε η δουλειά. Οι μισοί απο εμας να την αγοράζουμε κάθε Κυριακή, θα μας βλέπουν με τα κυάλια ο Ψυχάρης, ο Αλαφούζος ή ο Αναστασιάδης και ο Τριανταφυλλόπουλος! Απόφαση χρειάζεται. Εδώ η Μπακογιάννη λέει να το ξεκινήσει με τον Ευαγγελάτο. Εμείς τι κάνουμε? Μόνο για εύκολα και ανεξοδα σχόλια είμαστε?