24/06/2010 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού τα κείμενα του ΚΑΤΟΧΙΚΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ

Φίλοι, αναγνώστες και σχολιαστές μας,

Ιδού τα κείμενα του ΚΑΤΟΧΙΚΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ – εφόσον είναι μόνο αυτά :
http://peter.fleissner.org/Transform/MoU.pdf : http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2010/cr10111.pdf.

Μελετήστε τα μπας και βρούμε άκρη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/06/2010 18:41:33

    Είναι περί τις 120 σελίδες αυτές.
    Μπορούν να αναλάβουν όσοι αναγνώστες ή σχολιαστές έχουν χρόνο την αντιπαραβολή ή και τη μετάφραση του κειμένου.

    Θα χρειαστούν 12 έως 20 σχολιαστές για από 10 έως 6 σελίδες ο καθένας. Χονδρικά πάντα, μπορεί ένας να θέλει να πάρει 3 σελίδες, αρκεί να μην υπάρξει αλληλοεπικάλυψη.
    Η Victoria έγραψε ότι θα ήθελε, εγώ επίσης θα μπορούσα.

    • loretta avatar
      loretta @ αλλενάκι 24/06/2010 23:17:52

      αλλενακι

      αν οντως το μεταφρασετε......θα φριξετε....ειμαστε υποδουλοι....ΤΕΛΟΣ.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 24/06/2010 23:29:03

        Και μια συμβουλη σε οσους αντεξετε να το διαβασετε ολο....ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΗΡΕΜΗΣΤΙΚΟ ΧΑΠΑΚΙ ΠΡΩΤΑ.

        Εμενα μου ανεβηκε η πιεση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ loretta 24/06/2010 23:38:14

        Loretta: θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε. Θα συμμετέχεις; έχεις καιρό;

  2. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 24/06/2010 19:02:34

    Ειμαι μέσα. Τι πρέπει να κάνω;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ netakias.wordpress.com 24/06/2010 19:23:42

      νομίζω αφού δηλώσουν όσοι προσφέρονται να αναλάβουμε με τη σειρά ένα αριθμό σελίδων, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά φυσικά

      • victoria avatar
        victoria @ αλλενάκι 25/06/2010 12:13:52

        Συγγνώμη δεν σας διάβασα χτες πιο αργά, είμαι μέσα. Να βρούμε λίγους ακόμα και να μοιραστούμε τη δουλειά.
        Τα αγγλικά κείμενα τα αναρτήσατε (μπράβο Νίκο :-), το ελληνικό που ψηφίστηκε θα το βρούμε από τη Βουλή και ουσιαστικά νομίζω θέλει αντιπαραβολή της μετάφρασης και επιμέλεια κειμένου ώστε να βρούμε την αλήθεια...

      • Dimi avatar
        Dimi @ αλλενάκι 25/06/2010 13:32:13

        @ αλλενάκι

        Εχω απαντήσει 25/06/2010 at 01:18 ότι ευχαρίστως συμμετέχω στη μετάφραση σελίδων του «Κατοχικού Μνημονίου».

        Αρθρο: "Οι τρομοκράτες πέτυχαν το «ακατόρθωτο»: Κτύπησαν το γραφείο του Χρυσοχοϊδη" (antinews.gr/?p=51317)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 25/06/2010 13:40:56

        Dimi: "Ο Πρωθυπουργός στη Βουλή σήμερα, είπε ότι δεν υπάρχει διαφορά ελληνικού και αγγλικού κειμένου ... http://www.antinews.gr/?p=51342#comment-475645"

        αν το διαβάσεις λίγο και συ θα διαπιστώσεις αμέσως τι αποκλίσεις υπάρχουν, π.χ. review μεταφράζεται ως αξιολόγηση, subject to reviews αποδίδεται: βασίζεται σε αξιολογήσεις, και όχι το σωστό: υπόκειται σε αναθεωρήσεις,

        είμαι λάθος;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 25/06/2010 13:44:31

        ευχαριστούμε Dimi όλοι

      • Dimi avatar
        Dimi @ αλλενάκι 26/06/2010 13:02:38

        @ αλλενάκι

        Οχι μόνο προκαλεί απόγνωση, το έλλειμα σοβαρότητας που χαρακτηρίζει τον ιπτάμενο νεοταξίτη, γιά τον οποίο, επί 9 μήνες & 21 ημέρες η Ελλάδα κυριολεκτικά «Καίει!» Εκατομμύρια Ευρώ σε ταξείδια του, χωρίς κανένα απολύτως θετικό αντίκρυσμα γιά τη Χώρα.

        Αλλά και, προκαλούν ανείπωτη οργή, οι παιδαριώδεις προσπάθειές του, γιά πλήρη υποτίμηση της νοημοσύνης μας: Το διπρόσωπο, δοσίλογο και Ακυρο Μνημομόνιό ΤΟΥ, που είναι ακατάλληλο ακόμη και για χρήση τουαλέττας, Εμείς, το επιστρέφουμε ανυπόγραφο. Επειδή αυτό, είναι κατ’αποκλειστικότητα, δικό ΤΟΥ.

        Αλλά και, προκαλούν (κυριολεκτικά!) γέλιο μέχρι δακρύων σ’Εμάς, τις Ελληνίδες Εργαζόμενες, οι ασύστολες κοροϊδίες γιά τις «Μάχες» των γλυκών νερών που δίνει αυτός κι ο ανεκδιήγητος υποκριτής Λοβέρδος - γιά να πέσουν λέει «στα μαλακά» οι εργαζόμενες μανάδες - με ανήλικα παιδιά (τα οποία προφανώς γέννησαν στη τρυφερή ηλικία των.. ± 50 ετών)! - και οι οποίες θα συνταξιοδοτούνται στα 60 αντί στα... 65!

        Ευτυχώς, μέχρι στιγμής, ΔΕΝ ακούσαμε γιά τις μέχρι τελικής πτώσεως «Μάχες" τους, γιά όσες μανάδες ανηλίκων, είναι στα.. 70!

        ***

        Επειδή ο Μineiko-Bilderberg ομιλεί απταίστως την Αγγλική, του αφιερώνω αυτό το σύντομο, αφυπνηστικό video, μήπως, λέω μήπως και, συνειδοτοποιήσει με ποιό τρόπο λειτουργούν οι σύγχρονες, συλλογικά και υπεύθυνα εργαζομένες, δημιουργικά σκεπτόμενες και ποιοτικά αυτόφωτες Γυναίκες, σήμερα.

        Eπειδή Ευτυχώς, ΔΕΝ είμαστε Ολες το ίδιο.. http://bit.ly/9S19iK

  3. panos avatar
    panos 24/06/2010 19:22:48

    ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΑΦΕΣ...ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2015, ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ?ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ?ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!

    ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ ΠΑΣΟΚ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ, ΚΙ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΔΜΟΚΡΑΤΕΣ!ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΡΕ , ΤΙΜΩΡΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ (ΕΤΣΙ ΛΕΓΑΤΕ ..)!ΒΟΥΡΛΑ!

    • anonymous avatar
      anonymous @ panos 24/06/2010 19:26:35

      τα κειμενα των επισημων διακρατικων νομικων συμφωνιων ποτε δεν πρεπει να ειναι σε ελευθερη αποδοση ουτε στο περιπου διοτι εκει εμφωλευει ο κινδυνος παραπλανησης

      απαιτειται πιστη μεταφραση μοτ α μο και ακολουθωντας κατα ποδας το πρωτοτυπο ξενο κειμενο ουτε καν αντιμεταθεση ενοτητων φρασεων μεσα σε μια και την ιδια προταση

      • JOHN avatar
        JOHN @ anonymous 24/06/2010 20:16:17

        Ακριβως ανονυμε.Ακουστικε οτι οι οροι του μνημονιου κατα τη μεταφραση δεν αποδειδονται επακριβως,με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται!!!

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 24/06/2010 20:49:00

    Δυστυχως δεν μπορω. τα επαγγελματικα ειναι απαγορευτικα.

    παντως ευχαριστω που δεν με αναφερατε οτι ημουν πρωτος (μηπως δεν ημουν;)που τα βρηκε και τα δημοσιοποιησε στο ΑΝΤΙνεα.

  5. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2010 23:19:06

    Μα τί λες? Είναι το απόσταγμα των κόπως του GAP.

  6. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2010 23:19:53

    .... των κόπων του GAP.