21/11/2010 09:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού πως πτωχεύσαμε...

Ιδού πως πτωχεύσαμε και φτάσαμε να είμαστε οι παρίες της Ευρώπης. Με ένα διαλυμένο κράτος που δεν είναι ικανό ούτε τα έσοδά του να εισπράξει, με πολιτικούς αν όχι διεφθαρμένους σίγουρα ανίκανους διαχρονικά να διαχειριστούν το κράτος και με πολλούς πολίτες στην αφασία τους, στον μικρόκοσμό τους και στον συνεχή αγώνα που δίνουν για να κλέψουν το κράτος, να μην πληρώσουν τα χρέη τους, να καεί το σπίτι του διπλανού αλλά όχι το δικό τους.

Αυτά όλα αποδεικνύει η έκθεση του Ελεγκτικού Συνεδρίου η οποία αναφέρει ότι το 2009 τα βεβαιωθέντα έσοδα διαμορφώθηκαν στα 89 δις ευρώ με το κράτος να μπορεί να εισπράξει μόλις 50,5 δις. Εξαιτίας δηλαδή όλων των παραπάνω το κράτος έχασε σχεδόν 40 δις ευρώ. Μάλιστα, σύμφωνα με την έκθεση, την περίοδο 2003-2009 διαγράφηκαν βεβαιωμένα έσοδα 15,8 δις ευρώ! Φανταστείτε ότι από την αναθεώρηση του ελλείμματος επιβαρυνθήκαμε 4-5 δις ενώ το ποσό που απαιτείται για να πέσει το έλλειμμα κάτω από το 7,1% είναι πολύ λιγότερο από τις διαγραφές, ή για να το πούμε αλλιώς από την ανικανότητα του ελεγκτικού μηχανισμού να τα εισπράξει, κάτι που οδηγεί στο να τα χάσει η χώρα.

Για κάθε 100 ευρώ που βεβαιώνονται ως έσοδα, το κράτος μπορεί και εισπράττει μόλις τα 60 και τα άλλα πάνε χαμένα. Αν μπορούσε να τα εισπράξει κι αυτά δε θα χρειάζονταν απολύσεις, αυξήσεις στον ΦΠΑ, περικοπές σε μισθούς και συντάξεις.

Αυτό είναι το ελληνικό κράτος και όπως φαίνεται είμαστε άξιοι της μοίρας μας…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 21/11/2010 09:27:07

    Λησμονήσατε την κινητήρια δύναμη: Την προσκόληση στον κρατισμό και των "αριστερών" και των δεξιών.

  2. αντισταση avatar
    αντισταση 21/11/2010 09:30:45

    ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ,ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΑΠΛΑ ΔΥΟ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ
    http://www.youtube.com/watch?v=cUXb5dV-2rE

  3. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 21/11/2010 10:14:14

    Tι θα πεί, ΚΑΙ τό κυριότερο ΠΩΣ ,βεβαιώνεται;

    Αντιστοιχεί αυτή ή βεβαίωση στην πραγματικότητα ή είναι επίτηδες υψηλή πολλές φορές;

    Καί γιατί τό κράτος καταρτίζει προυπολογισμούς και ξοδεύει με βάση τα βεβαιωθέντα και όχι τα εισπραχθέντα;

    Και γιατί συνεχίζουν να τό κάνουν;;;

    Οι απαντήσεις νομίζω΄είναι πλέον ορατές σε όλους μας

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ παγωτατζής 21/11/2010 10:28:44

      Καινούργια μόδα είναι αυτό. Μέχρι πρόσφατα όλα υπολογίζονταν βάσει αυτών που εισπράτταμε. Τώρα το βαλαν με βάση αυτα που βεβαιώνονται. Που σημαίνει, στο περίπου, τι έχουμε ΝΑ ΕΙΣΠΡΆΞΟΥΜΕ και όχι τι έχουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΕΙΣΠΡΆΞΕΙ.

  4. Kasut avatar
    Kasut 21/11/2010 10:32:22

    Μπορει να σημαινει και κατι αλλο. Εχω να εισπραξω 10 και ο εφορας κανει λαμογια και τα βγαζει 7. Η ο οφειλετης εξαφανιζεται και πολλα αλλα. Οντως η διασταση μεταξυ βεβαιωμενων και εισπραχθεντων ειναι ασαφης. Στα βεβαιωμα ανηκει και η φοροδιαφυγη?

    • sic et non avatar
      sic et non @ Kasut 21/11/2010 11:25:22

      Ακριβώς
      Γι΄αυτό στείλαν και σημειώματα περαίωσης σε νεκρούς, συνταξιούχους 80 και 90 ετών και πολλούς άλλους.
      Για να φαίνεται ότι έχουν να εισπράξουν!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kasut 21/11/2010 13:38:46

      Στα βεβαιωμένα ανήκει η φοροδιαφυγή που πιάστηκε, όχι αυτή που δεν πιάστηκε. Η περαίωση γίνεται βεβαιωμένο χρέος, από τη στιγμή που θα την αποδεχθείς, μέχρι τότε δεν είναι τίποτα, δεν μετράει δηλαδή για έσοδο.

  5. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 21/11/2010 10:46:12

    Τώρα τό έβαλαν;; Καί όχι τό αντίθετο;;
    Ε άν όντως είναι έτσι , αυτό μου δείχνει ότι μπορεί να πάμε σε υπεργολαβική διεκπεραίωση του εισπρακτικού μηχανισμού ίσως τού χρόνου;
    Μήπως για αυτό μεθοδεύτηκε;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ παγωτατζής 21/11/2010 13:35:42

      Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο στο τελευταίο. Η τάση είχε ξεκινήσει από το 2007 νομίζω, αλλά φέτος επισημοποιήθηκε.

  6. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 21/11/2010 12:06:10

    Μπορεῖ κανεὶς νὰ μᾶς ἐξηγήσει τὶ θὰ πεῖ "βεβαιωμένα ἔσοδα"; Εἶναι ποσὰ ποὺ ὑπάρχουν καὶ δὲν εἰσπράττονται ἀπὸ ἀνικανότητα ἢ ἀβελτηρία τοῦ κράτους ἢ μήπως εἶναι ποσὰ ποὺ οἱ κρατικὲς ὑπηρεσίες θεωροῦν ὅτι ὑπάρχουν καὶ πρέπει νὰ εἰσπραχθοῦν, ἀλλὰ στὴν πραγματικότητα δὲν ὑπάρχουν;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Κοινὸς νοῦς 21/11/2010 12:34:22

      Kαί τα δύο..Αλλά στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει πρόβλεψη..δανεισμού!!!

  7. anonymous avatar
    anonymous 21/11/2010 12:36:48

    Σε κάθε απαίτηση υπάρχουν επισφάλειες. Δε με εκπλήσσουν οι επισφάλειες του Δημοσίου όταν οι περισσότερες προέρχονται από ΔΕΚΟ. Επιπλέον το μεγαλύτερο μέρος τους είναι πλασματικές.

    Έχω γράψει και αλλού ότι στον Έλληνα αντιστοιχούν κατά κεφαλήν 5.000 Ευρώ φόροι και στο Γερμανό 4.000 Ευρώ.
    Δεν είναι δυνατό να φτάσουμε στα 8.000 Ευρώ έσοδα ανά Έλληνα επειδή έτσι θέλει το Δημόσιο. Ας πρόσεχαν οι σοσιαλιστές όταν έκλεβαν να μη χρεοκοπούσαν το κράτος για να έχουν τη δυνατότητα να κλέβουν συνεχώς. Όπως έλεγε και ο Μάρκος Αυρήλιος είπαμε να κουρεύουμε τα πρόβατα αλλά όχι και να τα γδέρνουμε. Το πρόβατο το έγδαραν και τώρα θα χάσουν όλα τα προνόμιά τους.

  8. rotten tomatoes avatar
    rotten tomatoes 21/11/2010 12:56:15

    Πρώην επιχειρηματίας, εντος ή εκτός εισαγωγικών, χωρίς επιχείρηση τώρα, χρωστάει μερικά κατοστάρικα ΦΠΑ, εισφορές και φόρους, αλλά δεν μπορούν να τα εισπράξουν διότι δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και λογαριασμούς στην Ελλάδα στο όνομά του. Επιχείρηση που απασχολεί 20 εργαζόμενους χρωστάει μερικά κατοστάρικα αλλά δεν τα εισπράττουν διότι τους λέει ότι την επόμενη θα κλείσει. Βεβαιωμένα έσοδα. Δεν θα τα εισπράξουν ποτέ. Και είναι και greek statistics. στην μέση. Αν κρίνεις από τα σημειώματα περαίωσης καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Κάποιος υπάλληλος κάπου βεβαιώνει ένα νούμερο χωρίς διασταυρώσεις το στέλνει παραπάνω και το βάζουν στο λογαριασμό. Ότι γινόταν στα σοβιετικά κρατομάγαζα που φαλίρησαν γιατί ήταν όλα εικονικά.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ rotten tomatoes 21/11/2010 13:00:51

      ...και όχι μόνο, αλλά οι παραπάνω θα πάρουν ΤΕΜΠΕ, με χρήματα που θα δανειστεί το κράτος για λογαριασμός τους και θα κάνουν και περαίωση και θα απολύσουν και κανένα υπάλληλο για να εξασφαλίσουν τη βενζίνη της πόρσε και αν έρθει έλεγχος ή θα πάρουν το μέσο τους ή θα λαδώσουν...
      Μετά απορούμε...και όλα να μας τα χάριζαν σε 5 χρόνια πάλι εδώ θα είμαστε....

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 21/11/2010 13:06:06

        Όσο για την έκθεση του Ε λεκτικού Συνεδρίου είναι απλά για γέλια (μας βεβαιώνει ότι σήμερα είναι Κυριακή ...ουάου), πρέπει να το μετονομάσουν σε Επιλεκτικό Συμβούλιο, ας μας πει πόσες συμβάσεις έχει κοιτάξει των Ο Αγώνων, της Αττικής Οδού, της SIEMENS και μετά ας βγάζει εκθέσεις...
        Το Επιλεκτικό Συμβούλιο είναι για να επιλέγει απλά.
        Ας μας πει πόσους ελέγχους έχει κάνει σε συμβάσεις των δις και μετά να μας πει για το κοίτα να δεις.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ rotten tomatoes 21/11/2010 13:47:53

      Η πλάκα είναι ότι αυτή τη μεταβολή προς το σαφώς αδιαφανεστερο την παρουσιάζουν ως... European statistics! Στην πορεία θα αποδειχθεί ότι μια χαρά ήταν τα Greek statistics...

  9. George C avatar
    George C 21/11/2010 13:00:44

    "Βεβαιωμένα" είναι αυτά που ο κάθε εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει ως π.χ Εργοδοτικες εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία... αλλα αν ρωτήσετε τι ισχυει και τι εφαρμόζεται απο το νομο ειναι αλλο θέμα....
    στην ουσια ο εργοδότης υποχρεουται να δηλωνει καθε μηνα τι εργαζομένους απασχολει και να πληρωνει για αυτους...

    Αν χρωστάει εως 5.000 Ευρω για κανενα χρονο δεν τον κανουν ΤΙΠΟΤΑ! το δικαστηριο θα τον αθωωσει η θα του πει να ενταχθει σε καποια ρυθμιση ... να πληρσει το 20% κτλπ...
    επειτα ερχονται τα λογιστικα τερτιπια, οπου αλλαζει χερια "ντεμεκ" ή "για τα ματια της εφοριας" και το σχεδιο εισφοροδιαφυγης συνεχιζεται... Καπως ετσι κλεβουν οι επιχηρησεις το κρατος... και οι Μονιμοι στα ταμεια κανουν τους συμβουλους τους, καθοτι βολεμενοι, καθοτι στα αρΧΧΧΧΧΧΧΧ

  10. Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
    Ο Απο Μηχανης Φτωχος 21/11/2010 14:04:45

    Μα τι λεμε βρε παιδια ελεος. Το να μου χρωσταει καποιος σημαινει οτι εχει και να μου τα δωσει? Δεν υπαρχουν αυτα τα λεφτα λεμε. Πως να το πουμε πιο απλα. Το μεγαλυτερο μερος απο τα ανεισπρακτα απλως δεν υπαρχει. Ειναι τα ιδια 30 δις που ελεγε προεκλογικα ο γαπ οτι θα χρηματοδοτουσαν το προγραμμα του. Ειναι τα "λεφτα υπαρχουν". Ε δεν υπηρχαν δε το χουμε εμπαιδωσει ακομα? Μονο επιπλεον συγχυση δημιουργουν αυτου του ειδους τα αρθρα.