#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2013 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού πως θα βγούμε από την κρίση



 

“Μάγκες μου, βάλτε

Μπρος πίσω πάτε

Να σας τα πάρω

Για να ρεφάρω”

http://www.youtube.com/watch?v=lqBY3G4vA2w

Τα κέρδη από τον τζόγο στην Κίνα έφτασαν για το 2012 τα 50 δις $! Στο σύνολό τους αυτά τα κέρδη προήλθαν από το μικροσκοπικό Μακάο, την πρώην Πορτογαλική αποικία που πέρασε στην Κίνα μόλις το 1999. Το Μακάο είναι η μόνη περιοχή στην Κίνα όπου επιτρέπεται ο τζόγος. Ήδη ο τζίρος του τζόγου του Μακάο είναι εξαπλάσιος (!) αυτού του Λας Βέγκας. Δεύτερη σε τζίρο από τζόγο στην Ασία αναδείχθηκε η Σιγκαπούρη, άλλο ένα μικροσκοπικό κρατίδιο στο άκρο της Μαλαϊκής χερσονήσου. Η Σιγκαπούρη απειλεί ήδη την δεύτερη θέση του Λας Βέγκας παγκοσμίως. Για να πάρουμε μια γεύση για τι νούμερα μιλάμε, ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικά στοιχεία από το Λας Βέγκας των ΗΠΑ:

- Κάτοικοι: 600.000

-  Κάτοικοι ευρύτερης περιοχής: 900.000

-  Καζίνο: 1701

-  Κουλοχέρηδες: 197.144

-  Μέσος όρος ημερήσιας παραμονής στο καζίνο: 3,9 ώρες

-  Παίζει στο καζίνο: το 87% των επισκεπτών

-  Μέσος όρος δαπάνης σε καζίνο κατ' άτομο: 480$

-  Επισκέπτες σε ετήσια βάση: 39.000.000

-  Ετήσια ακαθάριστα έσοδα: 32.8 δισ. δολάρια (2003)

-  Ετήσιος τζίρος από τζόγο: 6.1 δισ. δολάρια

-  Ετήσιος τζίρος από συνεδριακό τουρισμό: 6.5 δισ. δολάρια

-  Γήπεδα Γκολφ: 37

Τέλος, οι Νοτιοκορεάτες σχεδιάζουν έως το 2030 να κατασκευάσουν στην πόλη Ιντσχόν νότια της Σεούλ, ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα αναψυχής και τυχερών παιχνιδιών στον κόσμο. Επενδύσεις αξίας 290 δις $ (!) έχουν εξασφαλιστεί ήδη και αναμένουν 130 εκατομμύρια επισκέπτες τον χρόνο!

Τα νούμερα όπως βλέπετε είναι εξωπραγματικά και αν σκεφτεί κανείς πως ο τζόγος είναι ένας τομέας που σπάνια υποκύπτει σε οικονομικές κρίσεις  και συνήθως έχει μικρά σκαμπανεβάσματα, αντιλαμβάνεται και ο πιο καλόπιστος αναγνώστης πως σε αυτόν τον τομέα ίσως θα μπορούσε η πτωχή πλην τιμία Ελλάς, να «χτυπήσει» αποτελεσματικά τους δανειστές της στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να τους τα «πάρει» ρεφάροντας τα δανεικά και ανοίγοντας νέους δρόμους για την μελλοντική της ευημερία και καλοπέραση.

Εκτός κι αν δεχτούμε ότι οι σχιστομάτηδες ανατολίτες της Ασίας είναι πιο ανοιχτομάτηδες από εμάς τους «αυγουλομάτηδες»,  είναι απορίας άξιον που κανένας μέχρι τώρα ρηξικέλευθος Υπουργός μας επί των Οικονομικών ή επί της Ανάπτυξης, δεν σκέφτηκε την πολύ απλή και προσοδοφόρα οδό της δημιουργίας του μεγαλύτερου κέντρου αναψυχής και τυχερών παιχνιδιών στην Ευρώπη εντός της ελληνικής επικρατείας, αφανίζοντας εν μία νυκτί τα μουντά γερμανικά καζίνα και σβήνοντας από τον χάρτη του τζόγου το παρακμασμένο και εντυπωσιακά «λίγο» Μονακό.

Μήπως η πατρίδα μας δεν διαθέτει τα ανάλογα προσόντα; Δεκάδες νησιά και παραλιακά μέτωπα θα μπορούσαν να αποτελέσουν το μελλοντικό πρόσωπο του Ευρωπαϊκού τζόγου, με πρώτο και καλύτερο το Ελληνικό. Ολόκληρο το Μονακό είναι τρεις φορές μικρότερο (!) από την περιοχή του πρώην αερολιμένα και όπως και να το κάνουμε, οι Μονεγάσκοι «βλέπουν»  με τα κιάλια μοναχά την Κορσική και την Σαρδηνία, την ώρα που η δικιά μας χρυσοφόρα Ριβιέρα θα «βλέπει» το θαυμάσιο αρχιπέλαγος  του Αιγαίου με μερικούς από τους πιο «hot» νησιώτικους προορισμούς παγκοσμίως. Το τζογαδόρικο puzzle θα μπορούσε να συμπληρωθεί με την δημιουργία και ενός χειμερινού κέντρου χαρτοπαιξίας και τζόγου, που θα το προτιμούν οι βορειότεροι παίχτες τις κρύες και σκοτεινές νύχτες του αρκτικού χειμώνα. Περιοχές όπως η Αράχωβα, ο Άγιος Αθανάσιος στο Καϊμάκτσαλαν, η Βασιλίτσα, τα Ζαγοροχώρια και το Πήλιο θα μπορούσαν να θέσουν υποψηφιότητα για το χειμωνιάτικο αυτό μέγα-καζίνο με την προτίμηση φυσικά να γέρνει προς την θρυλική Αράχωβα, έτσι ώστε να μην πάει χαμένη και η θηριώδης υποδομή που έχει μαγαρίσει ήδη τα λιβάδια του Παρνασσού και έχει αντικαταστήσει τα πρώην αμνοερίφια, με ατάκτως ερριμένα στις βουνοπλαγιές, σαλέ παντός μεγέθους και στυλ που κινδυνεύουν να γίνουν βορά του οικονομικού Αρμαγεδδώνα.

Να λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρό για την χώρα:

Τοκογλύφοι αυτοί; Τζόγο εμείς.

Άκαρδοι δανειστές αυτοί; Περίτεχνοι «Νικ δι Γκρικ» και «Τάραμας» εμείς.

Άρπαγες του εθνικού μας πλούτου αυτοί; Πειρατές των αποταμιεύσεών τους εμείς μέσω καζίνων, κουλοχέρηδων και μπλακ – τζακ.

Υφεσιακές πολιτικές αυτοί; Πληθωριστικές «μπιλιές» εμείς.

Άντε ορέ πατριώτες να τους τα πάρουμε, για να ρεφάρουμε. Οι καιροί ου μενετοί!

Akenaton

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.Q avatar
    B.Q 29/04/2013 08:00:48

    Τι να πεί κανείς πια, μέρες που είναι; Καθένας και το …όραμά του!!
    ”Ο Ιησούς Χριστός ΝΙΚΑ κι όλα τα κακά σκορπά……”
    ΡΟΖΑ- ΑΛΚΗΣ ΑΛΚΑΙΟΣ
    Τα χείλη μου ξερά και διψασμένα
    γυρεύουνε στην άσφαλτο νερό
    περνάνε δίπλα μου τα τροχοφόρα
    και συ μου λες μας περιμένει η μπόρα
    και με τραβάς σε καμπαρέ υγρό
    Βαδίζουμε μαζί στον ίδιο δρόμο
    μα τα κελιά μας είναι χωριστά
    σε πολιτεία μαγική γυρνάμε
    δε θέλω πια να μάθω τι ζητάμε
    φτάνει να μου χαρίσεις δυο φιλιά
    Με παίζεις στη ρουλέτα και με χάνεις
    σε ένα παραμύθι εφιαλτικό
    φωνή εντόμου τώρα ειν’ η φωνή μου
    φυτό αναρριχώμενο η ζωή μου
    με κόβεις και με ρίχνεις στο κενό
    Πώς η ανάγκη γίνεται ιστορία
    πώς η ιστορία γίνεται σιωπή
    τι με κοιτάζεις Ρόζα μουδιασμένο
    συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω
    τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί
    Αγάπη μου από κάρβουνο και θειάφι
    πώς σ’ έχει αλλάξει έτσι ο καιρός
    περνάνε πάνω μας τα τροχοφόρα
    και γω μέσ’ στην ομίχλη και τη μπόρα
    κοιμάμαι στο πλευρό σου νηστικός
    Πώς η ανάγκη γίνεται ιστορία
    πώς η ιστορία γίνεται σιωπή
    τι με κοιτάζεις Ρόζα μουδιασμένο
    συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω
    τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί.

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 29/04/2013 08:29:20

    Ἀγαπητέ Akenaton,μοῦ θύμισες ἕνα ἀνέκδοτο.
    Πεθαίνει,λέει,κάποτε ἕνας τύπος καί πάει ντουγρού γιά κόλαση καί παρουσιάζεται στό Διάβολο.
    -Ρέ σύ,πολύ σκυθρωπός φαίνεσαι,λέει εὐχάριστα ὁ Διάβολος.
    -Ἔ,ὅσο νά 'ναι,στή κόλαση ἦλθα,ἔχω ἀκούσει καί κάτι φῆμες,πάντως μετανιώνω γιά ὅσα ἔκανα γιά νά ἔλθω ἐδῶ.
    -Ἴσως νά μήν εἶναι καί τόσο ἄσχημα ὅσο νομίζεις...Νά σοῦ πῶ,καπνίζεις;
    -Ἔ,κάνα πακετάκι τήν ἡμέρα,τό κάπνιζα...
    -Τίς Δευτέρες ἔχουμε μέρα καπνίσματος μέ τά καλύτερα τσίγάρα ἀπ' ὅλο τόν κόσμο καί γιά καρκίνο τί νά φοβηθεῖς; Ἤδη νεκρός εἶσαι!
    Ὁ ἀνθρωπάκος ἀνακουφίζεται λίγο.
    -Πίνεις; Ξαναρωτᾶ ὁ Διάβολος.
    -Ἔ,κάνα οὐισκάκι πάντα τό χτύπαγα πάνω.
    -Τίς Τρίτες εἶναι μέρα ποτοῦ,μέ τά καλύτερα καί ποιό ἀκριβά ποτά τοῦ κόσμου.Γιά συκώτια τί φοβᾶσαι,νεκρός εἶσαι...Ὁ ἄνθρωπος ξεθαρρεύει λίγο περισσότερο!
    -Τζογάρεις;
    -Γιά νά εἶμαι εἰλικρινής,μετανιώνω πού ἄφησα τήν οἰκογένειά μου στό δρόμο,ἐξαιτίας τοῦ πάθους μου γιά τό καζίνο,ἀλλά τί νά κάνω,τζογάριζα..
    -Τετάρτες στρώνουμε χαρτάκι καί ὅσοι θέλουν μπαρμπουτάκι.Καί νά χρεοκοπήσεις τί σκᾶς,ἤδη χρεοκοπημένος εἶσαι κι ἐδῶ δέν ἔχεις ἀνάγκη κανέναν.
    Ὁ τύπος λέει μέσα του:«Ρέ δέν ἔκανα ἄσχημα πού ἦλθα ἐδῶ!»
    -Κάνα τσιγαριλίκι ἔκανες; Πές ἀλήθεια.
    -Ναί,ἔπινα κανένα πού καί πού...
    -Πέμπτες ἡμέρα ναρκωτικῶν,οἱ καλύτερες κόκες ἀπό Κολομβία,τά πάντα...Καί νά ἐθιστεῖς τί σέ νοιάζει,νεκρός εἶσαι.
    Ὁ ἄνθρωπος πλέον εἶναι μέ χαμόγελο πλατύ καί στά ὄρια τῆς εὐτυχίας...
    Ὁ Διάβολος σκύβει λίγο πρός τό μέρος του καί τόν ρωτᾶ:
    -Νά σοῦ πῶ,μεταξύ μας,εἶχες ἔτσι λίγο ἐρωτικές σχέσεις μέ ἄντρες;
    -Ἄ,ὅλα κι ὅλα! Ὅλες τίς ἁμαρτίες τίς ἔχω κάνει,ἀλλά αὐτό ΠΟΤΕ!
    -Χμμμ...τότε οἱ Παρασκευές θά εἶναι λίγο ζόρικες...

    Ὅ,τι καί νά γίνει ἀπό δῶ καί πέρα λοιπόν,ἐμεῖς πῶς θά ρεφάρουμε,ἀφοῦ ἔχουμε κολλήσει στίς Παρασκευές...

    • B.Q avatar
      B.Q @ Κυθήριος Τ. 29/04/2013 11:06:18

      Χαχαχαχαχαχα!!! Κυθήριε Τ., μιλάμε οτι αγγίξατε την τελειότητα!!!
      Πιό παραστατικά δε γινόταν!!

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ B.Q 29/04/2013 11:45:15

        Καλημέρα B.Q.,εὐχαριστῶ:-)

    • akenaton avatar
      akenaton @ Κυθήριος Τ. 29/04/2013 12:18:18

      Πολύ καλό φίλε μου, πολύ καλό! :)

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος Τ. 30/04/2013 00:00:09

      Αχαχαχα!
      Κορυφαίο Κυθήριε!
      Πολύ καλό!

  3. GO avatar
    GO 29/04/2013 09:22:50

    Ανεξάντλητος είστε;

    • B.Q avatar
      B.Q @ GO 29/04/2013 11:13:12

      α) Φιλοδοξία μου είναι να πω σε δέκα προτάσεις αυτό που άλλοι λένε σε ένα ολόκληρο βιβλίο - Νίτσε
      β) Κάθε φλύαρος ζει με δαπάνες εκείνου που τον ακούει - Λαφονταίν
      :-)

      • GO avatar
        GO @ B.Q 29/04/2013 11:20:29

        'Ενα άρθρο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα! - Λαϊκή Ρήση.

      • akenaton avatar
        akenaton @ B.Q 29/04/2013 12:17:13

        Πάντως εσείς πληρώνετε αρκετά ακριβά την φλυαρία μου. Δεν υπάρχει ανάρτησή μου, που να μην επισύρει μερικά από τα ρηθικέλευθα σχόλιά σας! Καλό Πάσχα εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

        • B.Q avatar
          B.Q @ akenaton 29/04/2013 14:14:03

          Πως γίνεται ν΄ απουσιάσω εγώ ποτέ από τα θορυβώδη parties της φλύαρης δημιουργικότητάς σας; Έχω και...πληρώνω καλέ μου Ακενατών!!! :-)
          Καλό Πάσχα και από μένα, με αγάπη.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ B.Q 29/04/2013 16:21:45

        Να γιατί ο Νίτσε είναι ο μεγαλύτερος φιλόσοφος του ευρωπαϊκού πολιτισμού. Η λακωνικότητα του λόγου του είναι η ανατρεπτική θεώρηση των πραγμάτων.

  4. ~Μara~ avatar
    ~Μara~ 29/04/2013 09:26:05

    http://www.youtube.com/watch?v=MFw5a5Bp_Pw

    Καλή Μεγαλοβδομάδα σε όλους!
    Ακενατών, δεν πιστεύω να μην νηστεύεις???

    • akenaton avatar
      akenaton @ ~Μara~ 29/04/2013 12:13:18

      Μεγαλοβδομάδα νηστεύω αγαπητή Μάρα! Δεν ξέρω πως με φαντάζεστε οι περισσότεροι αλλά είμαι περισσότερο παραδοσιακός από όσο φαίνομαι. Καλό Πάσχα σε όλους!

      • B.Q avatar
        B.Q @ akenaton 29/04/2013 14:16:16

        Άμα σου βγεί το...όνομα, άστα !!

      • ~Μara~ avatar
        ~Μara~ @ akenaton 29/04/2013 15:17:47

        Xα χα!
        Εγώ ήμουν σίγουρη.
        Απλά ήθελα να το δηλώσεις δημοσίως.
        Όχι τίποτα άλλο, για μερικούς μερικούς... που σε έχουν παρεξηγήσει....
        Καλή Ανάσταση!

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 29/04/2013 09:38:34

    Μεταξύ του "καλύτερα το τούρκικο φέσι παρά η παπική τιάρα" του Γεννάδιου
    Σχολάριου και του "ανήκομεν εις την Δύσιν" του Κωνσταντίνου Καραμανλή,
    ομολογώ ότι προτείνετε σήμερα την ιδανικότερη σύζευξη: δυτικό gambling με
    ανατολικά κίνητρα...παρά την προφανή ελαφρά και παιγνιώδη διάθεση του
    κειμένου, μας επιφυλάσσετε έναν.. εξόχως δημιουργικό ρόλο στην διεθνή
    κατανομή κεφαλαίου και εργασίας και γενικότερα στη διεθνή σκηνή...συνεπώς,
    under the circumstances,επιστρέφουμε μοιραία στον μόνο ρόλο που μπορούμε
    να διεκπεραιώσουμε επιτυχώς, τον εθνικό μας χατζηαββατισμό...αφού οι
    βόρειοι λύκοι δεν μας αφήνουν άλλη διέξοδο, μας μένει να εκσυγχρονίσουμε
    την παλιά εικόνα του greek souvlaki,greek syrtaki και greek lovers με πιό
    αποδοτικά σχήματα, μιά νέα ελληνική Promenade des Anglais...σας βρίσκω
    ιδιαιτέρως εποικοδομητικό!

  6. Κ. Ιατρίδης avatar
    Κ. Ιατρίδης 29/04/2013 10:16:56

    Η Ελλάδα ως Μονακό των Βαλκανίων; Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε. Αν είναι βέβαια να αυξήσουμε το τουριστικό μας συνάλλαγμα, τότε μπορεί να ισχύει και το ρητό πως "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κ. Ιατρίδης 30/04/2013 09:19:55

      Θα μπορούσε βέβαια να γίνει και με άλλο τρόπο...
      "Τουρισμός" στο στυλ Ταϊλάνδης!Ξέρετε drugs,sex,snuff movies και έτσι.Εκεί να δείτε πως "αγιάζονται" τα μέσα! (και τα έξω)

  7. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 29/04/2013 10:49:33

    επιτέλους μια καλή ιδέα!

  8. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 29/04/2013 12:11:36

    Τρομερή ιδέα !!! αλλά για ποιο λόγο ... για να διπλασιαστούν αυτοί που αυτοκτονούν σήμερα από τη κρίση και λόγω του ότι θα χάνουν στα καζίνο ότι τους απομένει ώστε να μη προβληματίζονται οι κ. Α.Λοβέρδος & Κ.Μητσοτάκης ότι οι Έλληνες δεν πεθαίνουν αρκετά νωρίς. (λίγο μαύρο το χιούμορ)
    Αγαπητέ Αμένοφι Τέταρτε μάλλον δε λάβατε υπόψη τις κοινωνικές συνέπειες της προτάσεώς σας.

  9. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 29/04/2013 12:27:45

    Eπιτέλους αγαπητέ Ακενατών κατάλαβες πως λειτουργεί ο Νεοφιλελεύθερος Καζινοκαπιταλισμός και πως οι Τραπεζίτες με μια απόφαση μπορούν να σε κάνουν Λας Βέγκας ή Κύπρο και τρέχα εσύ μετά να βρεις το ιδανικο παραγωγικό μοντέλλο...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αρχιμήδης 29/04/2013 16:29:24

      Αυτά τα κλισέ!
      Οι οικονομίες δεν είναι ερωτικά κορμιά να προβάρουν αναπτυξιακά μοντέλα ούτε νεκρά τοπία για πανταετή προγράμματα.

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/04/2013 12:29:33

    ...Τελικα οπως και στην Μεγαλη εβδομαδα και στο ανεκδοτο η Παρασκευη ειναι η χειροτερη μερα...

  11. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 29/04/2013 12:30:56

    Ναι στα καζίνο! Ας φτιάξουμε μερικά κοντά στην τουρκία να εξυπηρετεί τους τούρκους, ένα στο ιόνιο για τους ιταλούς και στο αεροδρόμιο κοντά για τους άλλους ξένους.

    Το καζίνο είναι τέλειο όταν καταστρέφει άτομα που δεν είναι έλληνες.

  12. Tonia G. avatar
    Tonia G. 29/04/2013 13:17:28

    Συνεχίζοντας το καλαμπούρι σου.
    Και για σπουδές:
    τα αγόρια μας στο Μακάο για μεταπτυχιακό στο "κρουπιάρισμα" και
    τα κορίτσια μας στις σχολές γκεησών της Ιαπωνίας...
    θα βγάλουμε περίφημα γκαρσόνια, διασκεδαστές, κουνελάκια και κοκότες!
    Και έτσι θα συνεχισθεί αδιάκοπα και ο τρισχιλιετής πολιτισμός μας...
    Εύγε!

    Υ.Γ.: σου υπενθυμίζω πως το καθεστώς Μπατίστα στη Κούβα είχε ακριβώς το ίδιο αναπτυξιακό μοντέλο έως το 1959.
    Ξέρουμε φυσικά τι έγινε μετά...

  13. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 29/04/2013 13:19:36

    Πω,πω και σε αφήνει εσένα η Κυβέρνηση ανεκμετάλλευτο;

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 29/04/2013 13:26:41

    Αν οι αρμόδιοι ξέρανε τι τους γίνεται και δεν ήταν ανεπάγγελτοι αφισοκολλητές ή μπον βιβάρ γόνοι "φεουδαρχών", η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι ζηλευτός παράδεισος.
    Οπως κάποτε μου είπε Ευρωπαίος τουρ οπερατέρ βρισκόμενοι σε γνωστό νησί μας:
    "Πρέπει να υπάρχει ταμπέλα που να γράφει: Απαγορεύεται η είσοδος στους φέροντας κάτω των 10.000 δολαρίων σε μετρητά".

    Σήμερα ακούμε τα ίδια σενάρια με στόμφο κι ενώ πρόκειται για τα αυτονόητα.
    Η Ελλάδα ήταν και μπορεί να ξαναγίνει το όνειρο κάθε Ευρωπαίου, Αμερικάνου και Κινέζου. Όνειρο ακριβό, γκουρμέ.

  15. turlumbukios avatar
    turlumbukios 29/04/2013 13:45:57

    Βλέποντας τις δεσποινίδες, στη φωτογραφία κάτω από τον τίτλο, άλλη φαντάστηκα ότι θα ήταν η ιδέα για να βγούμε από την κρίση.

  16. B.Q avatar
    B.Q 29/04/2013 15:01:13

    Μάλλον εκεί διαθέτουν...κάβα φωστήρων με Νεοφιλελεύθερα οράματα!!

  17. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 29/04/2013 15:08:21

    Ἐγῶ πάλι,βλέποντας τόν κύριο μέ τό μανικετόκουμπο δεξιά στή φωτογραφία,σκέφτομαι τί ἔκαναν τόσα χρόνια οἱ πολιτικοί μας γιά νά μᾶς φτάσουν στή σημερινή κατάντια...

  18. Geros avatar
    Geros 29/04/2013 15:24:53

    Akenaton , η ιδέα είναι καλή αλλά όπως ξέρεις αυτά στην Ελλάδα δεν γίνονται , μερικοί μας αναλύουν ότι δεν μπορούμε να έχουμε ανάπτυξη γιατί δεν έχουμε λέει "μακρόπνοο σχεδιασμό" , "μοντέλο ανάπτυξης" και γιατί ακόμα "δεν έγινε ένας εθνικός διάλογος για το θέμα". Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αλλού.

    Όπου πάει να γίνει κάτι θα πεταχτούν οι επαγγελματίες ευαίσθητοι και θα αρχίσουν να μας αναλύουν ότι στον Βοτανικό φωλιάζουν κορμοράνοι , τα γήπεδα του γκολφ θα οδηγήσουν την χώρα στην ερημοποίηση και ότι μια κλειστού τύπου εξόρυξη σε χώρο μερικών εκατοντάδων στρεμμάτων θα μολύνει όλη την Χαλκιδική. Τι και αν επίσημες μελέτες αποδείξουν ότι μόνο κορμοράνοι με .... αυτοκτονικές τάσεις φωλιάζουν στον Βοτανικό , ότι η Σαχάρα δεν δημιουργήθηκε επειδή στους Φαραώ άρεσε το γκολφ και ότι ορυχεία υπάρχουν σε ολόκληρο τον ανεπτυγμένο κόσμο? Θα βγουν να πουν "αμφιβάλλουμε για το πόρισμα" και καθάρισαν!
    Μετά θα πουν ότι όλα αυτά είναι χαρισμένα από το κράτος , ότι το τίμημα είναι μικρό ή ανύπαρκτο. Όταν τελειώσουν την δουλειά τους ένα μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης θα έχει αμφιβολίες ή θα έχει στραφεί ανοιχτά εναντίων της επένδυσης.
    Σε αυτή την χώρα εσύ θες καζίνο?
    Οι άδειες θα πάρουν χρόνια , μόλις βγουν θα βγει κάποιος να αμφισβητήσει τις περιβαλλοντολογικές μελέτες , θα ισχυριστούν ότι το κράτος χάρισε τις άδειες και την εκμετάλλευση , θα πουν ότι οι φτωχοί Έλληνες θα παίζουν τα λεφτά τους εκεί , ότι τα παιδιά λιποθυμούν από πείνα στα σχολεία επειδή οι γονείς τους τα έχασαν όλα στα καζίνο (αυτό έχει όντως ειπωθεί την εποχή της υστερίας με τα φρουτάκια) , τέλος θα πουν ότι στην χώρα που γέννησε την δημοκρατία εμείς προάγουμε τον τζόγο και θα έπρεπε να ντρεπόμαστε.

    Υπάρχει ένας οργανωμένος μηχανισμός ενάντια στην ανάπτυξη στην Ελλάδα και αποτελείται από:
    1. Ένα κομμάτι της αριστεράς που δεν θέλει ούτε πρόοδο, ούτε ανάπτυξη , ούτε πτώση της ανεργίας γιατί αυτό απομακρύνει τις ελπίδες τους για επανάσταση. Ξέρουν ότι σε καμία ανεπτυγμένη χώρα δεν έγινε και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ επανάσταση , οι ελπίδες τους λοιπόν είναι στην υπανάπτυξη.
    2. Ομάδες ειδικών συμφερόντων. Άνθρωποι που χάνουν λεφτά από μια επένδυση γιατί η τους προσθέτει ανταγωνισμό ή χαλάει δικά τους επιχειρηματικά σχέδια ή ενισχύει ανταγωνιστές τους.
    3. Μια μεγάλη μερίδα της κοινής γνώμης που έχει αντιαναπτυξιακά αντανακλαστικά. Θεωρεί το κέρδος κακό , πιστεύει ότι ένα ευρώ στην τσέπη του επιχειρήματα σημαίνει ένα ευρώ λιγότερο στην δική του τσέπη , θεωρεί εκ προοιμίου τους επιχειρηματίες κακούς , εκμεταλλευτές και απατεώνες.
    4. Πολιτικά κόμματα που θα βγούν να εκμεταλλευτούν πολιτικά το εκάστοτε αντιαναπτυξιακό κίνημα.

    Τα οργανωμένα συμφέροντα είναι ο ιθύνων νους τα πολιτικά κόμματα οι έμποροι των όπλων, το κομμάτι της αριστεράς οι στρατηγοί και η μερίδα της κοινής γνώμης οι απλοί στρατιώτες.
    Όταν κατανοήσουμε ότι δεν μας λείπουν ιδέες , ούτε ευκαιρίες αλλα είναι ο μηχανισμός αντιανάπτυξης που καταδικάζει την χώρα στην μιζέρια , τότε μπορούμε να μιλάμε για καζίνο.
    Όταν πολεμήσουμε και νικήσουμε αυτόν τον μηχανισμό θα δούμε τα καζίνο και δεκάδες άλλα επιχειρηματικά σχέδια να υλοποιούνται , μέχρι τότε θα ακούμε κενά περιεχομένου λόγια , εξαγγελίες , αναλύσεις , αλλά από ουσία τίποτα.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Geros 30/04/2013 11:30:40

      Υπάρχει πάντα και η ...άλλη ζωή, αλλά και οι άλλοι γαλαξίες, όπου μπορούν να πραγματοποιηθούν κάποτε όλες οι απωθημένες, υπερβατικές, επαναστατικές - επιχειρηματικές βλέψεις των ιδανικών κι ανάξιων εμπνευστών της παρακμής.
      Η Ελπίδα τους, πεθαίνει πάντα λίγο πριν απ΄ τους ίδιους....

      • Geros avatar
        Geros @ B.Q 30/04/2013 11:49:23

        "Μαύρα κοράκια , κόκκινα κοράκια ...." , όπως πάντα άλλωστε , δεν περιμένω κάτι άλλο από εσάς.

  19. ~Μara~ avatar
    ~Μara~ 29/04/2013 15:30:34

    Μπα... βασίλισσα. Μάλλον δεν τα πάς καλά με την ψυχολογία.
    Το μάτι έχεις βαλθεί να του το βγάλεις (χα χα),
    στο ...όνομα... όμως αντέχει...
    Εκεί που λές "...ώπα τον τσάκωσα..." εκεί σου πετάει ένα "...είμαι παραδοσιακός και νηστεύω πάντα μεγάλη εβδόμαδα..."
    Άντε βγάλε άκρη τώρα....

    Καλή Ανάσταση!

    • B.Q avatar
      B.Q @ ~Μara~ 29/04/2013 16:13:51

      :-) Το ...όνομα αγαπητή Μara,του βγήκε κατόπιν των αόκνων προσπαθειών τις οποίες ο ίδιος φιλότιμα καταβάλλει!! Εγώ και οι λοιποί αναγνώστες-σχολιογράφοι, απλές διαπιστώσεις κάνουμε.... Η νηστεία δε και η προσευχή, δεν αρκούν για να σώσουν τους ...Νεοφιλελεύθερους νόες από τα σαρκοβόρα φαντάσματα που τους ταλαιπωρούν!!! Χρειάζεται... εξορκισμός, ειλικρινής μετάνοια και εξομολόγηση.
      Καλή Ανάσταση, σε όλα τα επίπεδα και για όλους τους...εσταυρωμένους που αυτό το Πάσχα δυστυχώς, είναι εκατομμύρια πια στη χώρα μας.....

      • ~Μara~ avatar
        ~Μara~ @ B.Q 29/04/2013 16:48:06

        Κλασσικό φιλελεύθερο, ναί θα τον χαρακτήριζα.
        Νεοφιλελεύθερο όμως σε καμμία περίπτωση.
        Περιορισμένο ρόλο του κράτους στην οικονομική δραστηριότητα μιάς χώρας, ναί υποστηρίζει.
        Δεν νομίζω όμως να έχει υποστηρίξει ποτέ με τρόπο άκαρδο, σκληρό και δογματικό, την απόλυτη κυριαρχία των τραπεζών και των πολυεθνικών εις βάρος της κοινωνίας.
        Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι νεοφιλελευθερισμός.
        Ούτε εξοβελίζει την παρέμβαση του κράτους στις κοινωνικές λειτουργίες, όπως είναι η παιδεία, η υγεία, ασφάλιση, η πρόνοια, η άμυνα, ο αθλητισμός και ο πολιτισμός.
        Εξακολουθώ να πιστεύω ότι από πολλούς είναι παρεξηγημένος.

        • akenaton avatar
          akenaton @ ~Μara~ 29/04/2013 19:16:18

          Ευχαριστώ αγαπητή Μάρα, η γνώμη σας για τις πολιτικές μου απόψεις είναι πολύ κοντά σε αυτό που πραγματικά υποστηρίζω. Και νομίζω ότι εγώ μεν το έχω κάνει ξεκάθαρο αυτό που υποστηρίζω, κάποιοι φίλοι εδώ μέσα, θέλω να πιστεύω λίγοι, έχουν διαφορετική άποψη. Δικαίωμά τους φυσικά, καμιά αμφιβολία γι' αυτό. Έχετε τις θερμότερες ευχές μου για τις άγιες μέρες που έρχονται.

          • ~Μara~ avatar
            ~Μara~ @ akenaton 29/04/2013 23:29:58

            Να΄σαι καλά!
            Γράφω αυτό που πραγματικά πιστεύω.

          • B.Q avatar
            B.Q @ akenaton 30/04/2013 11:34:58

            Γράφει παρακάτω ο αγαπητός cptnemo : ''Ο Αkenaton μεταξύ σοβαρού και αστείου προωθεί συστηματικά την ατζέντα του.Ορισε ως γνήσιο πατριωτισμό την φορολογική πειθαρχία, ως ορθολογισμό και ρεαλισμό την αποδοχή του μνημονίου και ως λαικισμό οποιαδήποτε άλλη άποψη.'' :-) Πόσο ακριβής φωτογραφία με λίγες λέξεις....

          • ~Μara~ avatar
            ~Μara~ @ akenaton 30/04/2013 15:12:14

            Έλα... τώρα βασίλισσα.
            Μόνο άτομο που δεν αντιλαμβάνεται το χιούμορ δεν είσαι.
            Για τον cptnemo βέβαια... δεν ξέρω.
            Μάλλον δεν έχει την αίσθηση καν....

  20. TARAMAS avatar
    TARAMAS 29/04/2013 15:34:44

    Επιτέλους, να φέξει και για μας...

  21. akenaton avatar
    akenaton 29/04/2013 15:34:57

    Α, η "μεγάλη" Αβάνα του '50 !!! Πόσες ταινίες, πόσα βιβλία, πόσος μύθος! Ευχαριστώ για το "σίκουελ", πολύ επιτυχημένο! Να είστε καλά!

  22. MCA avatar
    MCA 29/04/2013 15:40:59

    Καλή ιδέα αρκεί να απαγορεύεται η είσοδος στους Έλληνες.

  23. cptnemo avatar
    cptnemo 29/04/2013 19:39:50

    Ο Αkenaton μεταξύ σοβαρού και αστείου προωθεί συστηματικά την ατζέντα του.

    Ορισε ως γνήσιο πατριωτισμό την φορολογική πειθαρχία, ως ορθολογισμό και ρεαλισμό την αποδοχή του μνημονίου και ως λαικισμό οποιαδήποτε άλλη άποψη.

    Τώρα προτείνει ανάπτυξη αλά Μπατίστα εν έτη 2013 συκρίνοντας το ελληνικό κράτος με το Μονακό, το Λας Βέγκας και το Μακάο. Με άλλα λόγια με πόλεις και ημιαυτόνομα κρατίδια. Αυτό ίσως είναι και το όραμα του, η Ελλάδα ως ημιαυτόνομη επαρχία της Ευρώπης κατευθυνόμενη από το διευθυντήριο των Βρυξελλών και διαχειρηζόμενη από τους μπράβους των τοπικών καζίνο.
    Ο Κονδύλης κάποτε είχε πει πως άλλο 1% αύξηση του ΑΕΠ που οφείλεται στον τουρισμό και άλλο 1% αύξηση που οφείλεται στην ανάπτυξη αμυντικής βιομηχανίας.
    Αν και ο Akenaton έχει την ικανότητα να στραπατσάρει της έννοιες με την ευχέρια του λόγου που έχει, να αποκαλέσει τον Κονδύλη ανορθολογικό και λαικιστή είναι λίγο δύσκολο.

    Το λογικά, και πολλές φορές οικονομίστικα, επιχειρήματα του Akenaton δεν μπορούν να κρύψουν την ύστατη συνέπεια των σκέψεων του, ένα Ελληνικό κράτος προτεκτοράτο ξένων δυνάμεων και εξαρτημένο αποκλειστικά από εξωτερικές ροές για να επιζήσει, που συνεπάγεται μια ελίτ από διαφθαρμένους και εξαρτημένους τοποτηρητές...ότι είχαμε δηλαδή αλλά σε καινούριο ιδεολογικό περιτύλιγμα.....

    εν τω μεταξύ το ψευδώνυμο Akenaton είναι απολύτως πετυχημένο, καθώς ως πρώτος εκπρόσωπος του μονοθεισμού είναι απολύτος πεισμένος για τις θέσεις του και κατασκευάζει την νοητική πρόσληψη του κόσμου του σε διυστικά σχήματα, καλό-κακό, ορθολογικοί-ανορθολογικοί, ρεαλιστές-λαικιστές......

    • akenaton avatar
      akenaton @ cptnemo 29/04/2013 21:02:26

      Καλό Πάσχα σας εύχομαι.
      Και μην ξεχνάτε: "Αρνήσου το αρνί σου" !!!!! :)

      • cptnemo avatar
        cptnemo @ akenaton 29/04/2013 21:13:58

        δεν το πιασα.......
        Καλό Πάσχα!!

  24. M.O. avatar
    M.O. 29/04/2013 20:16:09

    Ωραίο akenaton, ωραίο. Είμαστε και προπονημένοι ως Έθνος λόγω Χρηματιστηρίου, μιλάμε για μεγάλες στιγμές. Ο Ανάργυρος επιτέλους δικαιώνεται...

    • akenaton avatar
      akenaton @ M.O. 29/04/2013 23:40:04

      Ευχαριστώ Μικρέ Οδυσσέα !!!

  25. cp avatar
    cp 29/04/2013 20:20:26

    Akenaton η "φτώχεια τρωει τον παρά" ,είμαστε λιγο .....ακριβοί.
    Βρεθήκαμε τεσσερις φίλοι .Οι τρεις είχαν πάει Λατινική Αμερική για τον ποδόγυρο....Μαλιστα ο ένας που είναι παντρεμένος μου εκμυστηρεύτηκε ότι είχε βρεί μια εταιρεία στο ιντερνετ που πλαστογραφούσε τα στοιχεία διαμονής του (τηλέφωνα ,ξενοδοχεία κτλ) για να νομίζει η γυναίκα του ότι είναι στις ΗΠΑ ,επαγγελματικό ταξείδι.
    Ξέρεις πόσο κόστιζε η τσάρκα? Πάνω από 10.000$ !!!(κόστος εισητηρίου 1500$ μέσος όρος)
    Μα με τοσα θα καλοπερνούσατε και εδώ τους είπα !
    Τι να κάνουμε απάντησαν ,να μην βγαίνουμε και έξω ?

  26. cp avatar
    cp 29/04/2013 20:21:27

    Καλό Πάσχα σε όλους!

  27. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 29/04/2013 22:18:36

    Μην το γελατε καθολου! Αφου εχουμε που εχουμε διαφθορα και μαυρο χρημα, ας λειτουργουν και μερικα καζινο να βγαζει το κρατος κανα ευρουδακι απο φορους και να εχουμε και μερικες θεσεις εργασιας απο εκει.

  28. lotofagos avatar
    lotofagos 30/04/2013 11:02:02

    Μα ο Ελληνας ηδη ειναι ο μεγαλύτερος τζογαδορος τηε Ευρωπης. Κυταξτε πόσο απο το GDP του δαπαναται σε Προπο, λαχεία,... Περίπου το δεκαπλασιο της Ευρωπης.

    Αυτο λεγεται illusion of control. Πιστευει ο ελληναρας οτι ελεγχει αυτος την εκβαση του στοιχηματος και οτι σε αυτον θα πεσει. Γιαυτο και τοσος τζιρος.

    • B.Q avatar
      B.Q @ lotofagos 30/04/2013 12:01:49

      Έτσι βέβαια!!! Ως πολιτεία, οφείλουμε να ενισχύουμε με κάθε τρόπο οποιανδήποτε παρακμιακή τάση, συνήθεια, ροπή, να ενθαρρύνουμε κάθε ταπεινό ένστικτο που διαπνέει τον ...Ελληνάρα και φυσικά, να πασχίζουμε ακάματα για τη διατήρηση του διανοητικοψυχικού του επιπέδου, στα θαυμαστά ύψη που ήδη βρίσκεται!!!
      Και όλα αυτά, είναι....δέσμευση.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ lotofagos 30/04/2013 17:25:15

      Τα ιδια συμβαινουν και σε Ιταλια, Πορτογαλια αλλα και Ισπανια. Πολλοι πιστευουν οτι θα συμπληρωσουν το εισοδημα που δεν τους αρκει πλεον με τον τζογο. Ενας γνωστος μου τα καταφερνει 3 στις 4 φορες που παιζει ΚΙΝΟ να κερδιζει τουλαχιστον 5 φορες την αξια του δελτιου του. Αλλα αυτο περιοριζεται μονο σε αυτον απο τον φιλικο μου κυκλο.