#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 02:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού πως η Βουλή εκφράζει την λαϊκή βούληση

[caption id="attachment_104101" align="alignnone" width="600" caption="Τετάρτη 1/6/211, 10μμ"][/caption]





[caption id="attachment_104104" align="alignnone" width="600" caption="Την ίδια ώρα στην Πλατεία Συντάγματος"][/caption]

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 02/06/2011 02:33:54

    Μετά από την ΕΜΕΤΙΚΗ χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλλα που έφερε εξω-ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ, νεο-ΠΑΣΟΚΟΥΣ και ΑΝΤΑΡΣΥΕΣ να μας μιλήσουν ως "εκπρόσωποι" των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ (εφτασαν στο σημείο να πουν ότι ακόμα και...πακιστανοί "αγωνίζονται" μαζί με τους Ελληνες), σήμερα έσκασε αυτή η ΒΟΜΒΑ με τις δηλώσεις ΓΑΠ περί ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!!!!!

    ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!! NA EXETE ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ και να προκαλείτε άμεση ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΚΟΥΛΗΚΙΩΝ προερχόμενων ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ!!!!! Και προσοχή σε "κάλπες", "ψηφίσματα" και άλλα αριστερίστικα και νεοταξίτικα καραγκιοζιλίκια που έχουν συγκεκριμένους στόχους αποπροσανατολισμού των Ελλήνων!!

  2. jkr avatar
    jkr 02/06/2011 02:39:08

    Εικόνες βγαλμένες από το 1967, στην θέση των αρμάτων οι κλούβες.

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ jkr 02/06/2011 14:10:24

      ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΣ ΟΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΨΗΦΙΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΡΕΧΑΜΕ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΗΜΑΙΑΚΙΑ .ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ Η ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΚΑ? ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΜΟΝΟΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ .ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΜΠΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΡΕΑΤΩΝ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ?ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ Ο ΓΡΑΦΩΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ .ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΔΕΝ ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ

  3. ekxba avatar
    ekxba 02/06/2011 03:28:17

    Ο Γείτονας δήλωσε οτι μόνο τα τανκς είχαν εμποδίσει την λειτουργία της Βουλής.
    Δωστε του αυτες τις φωτό για να εθιστεί οτι η λειτουργία της Βουλής θα γίνεται τώρα πια με την βοήθεια των ΜΑΤ.
    Δημοκρατία;

  4. Tem avatar
    Tem 02/06/2011 04:17:12

    αυτή είναι η πασοκική χούντα

  5. kiki avatar
    kiki 02/06/2011 07:30:36

    Και το ΠΑΣΟΚ , εμποδιζει την λειτουργια της βουλης διαχρονικα.
    Οι στρατηγοι κατελυσαν την Δημοκρατια, 40 χρονια μετα το Πασοκ κατελυσε , και καταπατησε το Συνταγμα της Δημοκρατιας.
    Χουντα με γραβατες και κουστουμι.

  6. Tem avatar
    Tem 02/06/2011 07:33:23

    η χούντα των συνταγματαρχών μοιάζει σαν πραγματική δημοκρατία αν συγκριθεί με την σημερική χούντα του πασοκ

  7. γιωργης avatar
    γιωργης 02/06/2011 08:34:06

    "(εφτασαν στο σημείο να πουν ότι ακόμα και…πακιστανοί “αγωνίζονται” μαζί με τους Ελληνες)"

    γιατί, ψέμματα είναι? το σάββατο ή την παρασκευή νομίζω, στη συνέλευση μίλησε ένας μετανάστης, και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο.
    ένας από τους επόμενους ομιλητές είπε οτι στους ξένους που παλεύουν μαζί μας από όλον τον κόσμο, χρωστάμε ένα διπλό ευχαριστώ γιατί μας συμπαρίστανται χωρίς άμεσο όφελος και εππίσης καταχειροκροτήθηκε.

    αποπροσαναττολισμός, "κύριε Βατάτζης" είναι ακριβώς αυτό που κάνεις εσύ!!!!

    • Romios avatar
      Romios @ γιωργης 02/06/2011 11:45:22

      Δηλαδή αφήσατε έναν Πακιστανό να σας "καπελώσει;"
      Ε τότε καλά μας κάνουν οι πολιτικοί. Κρίμα να τους ανεχόμαστε αυτούς τους τύπους που θέλουν να μας πείσουν ότι η Ισλαμοποίηση είναι ευεργετική γιά τους Έλληνες. Κρίμα!!!!! Κρίμα!!!!!!!!!
      Δυστυχώς οι Πατριώτες είναι λίγοι. Ευτυχώς πολύ δυνατοί.
      Και τα "κουρέλια" πολλά.

    • Ένας avatar
      Ένας @ γιωργης 02/06/2011 12:38:28

      Να μην ξεχνάμε ότι οι μετανάστες ανεβάζουν και το ΑΕΠ ε; (καλά λέμε και καμιά μ@λ@..κία να περνάει η ώρα.)

      Ώστε καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο ε; Και τι είπε; Ότι το χρέος είναι απεχθές; Σας δουλεύουν οι λάθρο ψιλό γαζί και σεις νομίζετε ότι ξεκίνησε η παγκόσμια επανάσταση.

      Προχθές όμως κάποιος που πήγε να πει κάτι για τη λαθρομετανάστευση μόνο που δεν τον λυντσάρανε οι νοσταλγοί του μελιγαλά.

      • γιωργης avatar
        γιωργης @ Ένας 02/06/2011 13:17:48

        δηλαδή εσύ συνεχίζεις να θεωρείς οτι ο εχθρός σου είναι ο μετανάστης.
        αυτός που σε απέλυσε, που έφτιαξε νόμο για να παίρνεις 500 ευρώ μηνιάτικο, που έβαλε τα ματ να σε τσακίσουν στο ξύλο, που έκανε τη ζήμενς.....
        αυτός, που δουλεύετε δίπλα δίπλα στην οικοδομή, αυτός φταίει....
        και το οτι είναι μουσουλμάνος, αλλωστε οι θρησκευτικοί μας ηγέτες (που εξαιρέθηκαν των μειώσεων των μισθών, μην το ξεχνάμε, μόνο αυτοί και οι αστυνομικοί) είναι δίπλα σου και συμπολεμιστές σου, σε αυτό τον αγώνα....
        όχι φίλε μου. ο "πακιστανός" -δεν ξέρω αν ήταν πακιστανός- ήρθε να δηλώσει την αλληλεγγύη του, και να ξενυχτήσει μαζί του, όπως παλιότερα έκανε ο μπάιρον.
        εσύ που ήσουν εκείνη την ώρα?
        εβλεπες τον τελικό του τσάμπιονς λίγκ επειδή δεν θες να σε καπελώνουν????

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ γιωργης 02/06/2011 13:21:27

          Στο αφιερώνω φίλε Γιώργη:

          Επρόκειτο για τρία αδέλφια και έναν ομοεθνή τους οι οποίοι επέβαιναν σε όχημα. Οι Αστυνομικοί τους θεώρησαν ύποπτους και τους έκαναν σήμα για έλεγχο, όμως εκείνοι προσπάθησαν να διαφύγουν. Ακολούθησε καταδίωξη και στην παραπάνω οδό οι αστυνομικοι τους ακινητοποίησαν.
          Δέχθηκαν ωστόσο επίθεση από τους τρεις, την ώρα που ο τέταρτος τράπηκε σε φυγή κι εξαφανίστηκε. Οι υπόλοιποι (τα αδέλφια) χτυπούσαν Αστυνομικούς με γροθιές και κλωτσιές. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες ο δρόμος μετατράπηκε σε κανονικό ριγκ, όμως οι Ανδρες της ΟΜΑΔΑΣ ΔΙ.ΑΣ. κατάφεραν να τους ακινητοποιήσουν, αφού προηγουμένως προκλήθηκαν αρκετές εκδορές στα σώματά τους.
          Αυτήν την ώρα οι τρεις Ρουμάνοι βρίσκονται στο 3ο Α.Τ. της Πάτρας και διαπιστώθηκε ότι ο ένας έχει προσφάτως αποφυλακιστεί (είχε ποινή έξι ετών) ενώ ο δεύτερος είχε σε βάρος του διαταγή απέλασης. Κατά τη διάρκεια ελέγχου στο αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν, οι Αστυνομικοί εντόπισαν διαρρηκτικά εργαλεία.

          • γιωργης avatar
            γιωργης @ Strange Attractor 02/06/2011 14:53:33

            "οι τρεις Ρουμάνοι βρίσκονται στο 3ο Α.Τ. της Πάτρας και διαπιστώθηκε ότι ο ένας έχει προσφάτως αποφυλακιστεί (είχε ποινή έξι ετών) ενώ ο δεύτερος είχε σε βάρος του διαταγή απέλασης"

            κάτι σαν τον ψωμιάδη ένα πράμα, που έχει καταδικαστεί σε κάθειρξη και κυκλοφορεί ελεύθερος?
            ρε φίλε γιατί μου αφιερώνεις ένα περιστατικό με εγκληματίες? με θεωρείς εγκληματία ή θεωρείς οτι υποστηρίζω τους εγκληματίες? αντί να βρίζεις τον τυχαίο μετανάστη βιοπαλαιστή, γιατί δεν πάς να βρίσεις τον σομαλό σωματέμπορο (εκεί στην πατησίων κ στην τρίτη σεπτεμβρίου, μη μου πεις οτι δεν ξέρεις που θα τον βρεις) ή τον ξερωγωαποπουείναι έμπορο ναρκωτικών ή τον έλληνα νονο?
            επειδή εκεί δεν σε παίρνει και θα τις φάς ε?

        • Ένας avatar
          Ένας @ γιωργης 02/06/2011 14:03:22

          @γιώργης.

          Και η κλάψα συνεχίζεται.

          Ένας από τους λόγους που αποστρέφομαι άτομα που σκέφτονται σαν κι εσένα είναι η ατελείωτη κλάψα σας.

          Αχ άτιμη κενωνία...

          Λοιπόν φίλε. Μου έχουν διαρρήξει σπίτι αυτοκίνητο κτλ. και έχω πάθει ζημιές αρκετών χιλιάδων ευρώ από τους αλληλέγγυους λαθρομετανάστες σου. Ξέρω ότι κάποιους από αυτούς τους έπιασε η αστυνομία και την άλλη μέρα ήταν πάλι έξω. (Ναι, για τέτοιο ρατσιστικό κράτος μιλάμε).

          Έχω δει τον Πακιστάνο στην απέναντι πιλοτή να σπάει το παράθυρο αυτοκινήτου για να το κλέψει. Πιο πάνω σε μια μικρή πλατεΐτσα μπεκροπίνουν κάτι Ρουμάνοι και Γεωργιανοί και φοβάμαι να αφήσω την κόρη μου να παίξει έξω. Αναγκάζομαι σχεδόν κάθε μέρα να ξοδεύω χρήματα για να της προσφέρω μια έξοδο από το σπίτι.

          Δεν ξέρω αν σε έχει πληροφορήσει κανείς αλλά το επάγγελμα του οικοδόμου το έχουν καταστρέψει οι Αλβανοί φίλοι σου.

          Επίσης αν μια εταιρεία πέφτει έξω, ναι κάνει και απολύσεις. Δεν ζούμε στην Βόρεια Κορέα ξέρεις.

          Πες μας τώρα και για το πόσο ανεκτικοί είναι οι μουσουλμάνοι. Έναν Σύριο μουσουλμάνο που γνωρίζω έχει συνεχώς κλεισμένη τη γυναίκα του στο σπίτι.

          Λοιπόν, εκείνη την ώρα δούλευα για να μπορώ να πληρώσω τους φόρους μου ώστε να μπορούν να έχουν δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη οι αλληλέγγυοι λαθρομετανάστες σου.

          • γιωργης avatar
            γιωργης @ Ένας 02/06/2011 14:55:00

            Με κατηγορείς για κλάψα, αλλά μετά κλαίγεσαι για μια ολόκληρη παράγραφο
            Η κόρη μου δεν μπορεί να βγει έξω, οι ξένοι μπεκροπίνουν, κτλπ.....
            Τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ, αλλά δεν είναι θέμα εθνικότητας. Έχω δει μπεκρήδες όλων των εθνικοτήτων, ελληνάρες που περνάνε κάτω απ’το σπίτι μου με κομμένες εξατμίσεις κ ξυπνάνε το μωρό μες τη νύχτα.....βλέπεις μένω σε κεντρική πλατεία με μπαρ, καφετέριες κλπ
            Το ερώτημά μου είναι γιατί δεν μπορείς να τα αντιμετωπίσεις αυτά μαζί με τους γειτόνους σου, ανεξαρτήτως εθνικότητας?
            Οτι και να λές, σίγουρα ανάμεσα σε όοολους αυτούς τους κακούς ξένους, υπάρχουν και καλοί. Γιατί δεν μπορείς να σκεφτείς για μια στιγμή μια σχέση του στυλ (καλός έλληνας + καλός ξένος) εναντίον (καλός έλληνας και κακός ξένος)?
            Θεωρείς οτι με το να μαχαιρωθούν 25 (τυχαίοι) μετανάστες τις προηγούμενες ημέρες λύθηκε το πρόβλημα της εγκληματικότητας? Απλώς, δημιούργησες ακόμα έναν τρόπο για να μην συσπειρώνονται οι τίμιοι μεροκαματιάρηδες οικογενειάρχες, και οι μαφίες (σωματέμποροι, έμποροι ναρκωτικών, λαθρέμποροι) βασιλεύουν πάλι, γιατί σιγά μην ακουμπίσει κανέναν τους οπλισμένους σομαλούς σωματέμπορους, ή τους έλληνες νονούς της νύχτας, ή τους ........ έμπορους ναρκωτικών...... Δε βλέπεις οτι οι εγκληματίες συνεργάζονται και έχουν μοιράσει «την πιάτσα ανα εθνικότητα» για να μην ανταγωνίζονται, ενώ οι «καλοί» άνθρωποι τρώγονται μαζί τους..... τι να σου πω.

            «Επίσης αν μια εταιρεία πέφτει έξω, ναι κάνει και απολύσεις». Και φαντάζομαι οτι δεν θεωρείς και κακό να γίνονται με μειωμένες αποζημειώσεις βάσει του καινούργιου νόμου, ε??

            Μου λες για την οικοδομή. Η οικοδομή είναι η δουλειά μου. Μη μου λες βλακείες. Εσύ δεν έχεις προτιμήσει να πάρεις αλβανό εργάτη αντί για έλληνα επειδή είναι φτηνότερος? Ο αλβανός φταίει? Εσύ φταίς. Έχεις καμμια αλλοδαπή να σου προσέχει τη μάνα ή τον πατέρα? Γιατί δεν παίρνεις ελληνίδα?
            τελοσπάντων. το σταματάω γιατί νομίζω οτι πάτε να αποπροσανατολίσετε τη συζήτηση.
            ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ) ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
            ΕΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ (ΚΑΘΕ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ)!!!

          • γιωργης avatar
            γιωργης @ γιωργης 02/06/2011 14:56:27

            Διόρθωση στην 11η σειρα: (καλός έλληνας + καλός ξένος) εναντίον (καλός έλληνας και κακός ξένος)
            το κοπυ-πάστε μας έφαγε. με ματιάσατε!!!

          • γιωργης avatar
            γιωργης @ γιωργης 02/06/2011 14:56:51

            γμτ εννοώ (καλός έλληνας + καλός ξένος) εναντίον (κακός έλληνας και κακός ξένος)

  8. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 02/06/2011 10:05:20

    υπάρχει λειτουργια της δημοκρατιας ;

  9. effie B. avatar
    effie B. 02/06/2011 10:17:24

    δυστυχως ετσι την αντιλαμβανονται μερικοι!!

  10. Γιωργος Ασημενιος avatar
    Γιωργος Ασημενιος 02/06/2011 10:20:46

    Το σύστημα φοβάται την αποσταθεροποιησή του και έχει βάλει τα παπαγαλάκια να λένε οτι το γιούχα των πολιτών στους βουλευτές είναι τάχα επικίνδυνο για τη δημοκρατία και οτι το κίνημα των αγανακτισμένων πρέπει να τους απομονώσει . Ποιά δημοκρατία; Αφου ο ίδιος ο πρωθυπουργός έχει παραδεχθεί οτι η χώρα μας έχει περιορισμένη εθνική κυριαρχία. Ποιά λειτουργία της δημοκρατίας πλείττεται όταν εξωθεσμικοί παράγοντες Ολι Ρεν κλπ ζητούν τη συναίνεση των κομμάτων εκβιάζοντας ; Ποιά λειτουργία της δημοκρατίας όταν ο υπουργός Οικονομίας υπογράφει μόνος του ;

  11. HELIOS avatar
    HELIOS 02/06/2011 10:36:17

    ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΤΩ. ΚΑΤΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

  12. Γρηγόρης Καραολίδης avatar
    Γρηγόρης Καραολίδης 02/06/2011 10:38:56

    jkr 02/06/2011 στις 2:39 am
    Εικόνες βγαλμένες από το 1967, στην θέση των αρμάτων οι κλούβες.
    Αυτό ακριβώς !
    Για όσους ενοχλούνταν όταν λέγαμε (και λέμε) ότι έχουμε
    χούντα με κοινοβουλευτική επένδυση .
    Τούς τελευταίους δεκαπέντε - δεκαοκτώ μήνες οι θεσμικοί παράγοντες
    δεν λειτουργούν ελεγκτικά προς την εκτελεστική εξουσία , αφού το κοινοβούλιο
    είναι ουσιαστικά δέσμιο τής κομματικής πειθαρχίας τού πλειοψηφούντος
    κόμματος . Από κοινοβουλευτικό δραστικό έλεγχο δεν έχουμε τίποτε .
    Συζητήσεις αόριστες , με αγορεύσεις παραληρήματα τού Jeffry GAP Quisling ,
    τάλε-κουάλε όπως ο Παπαδόπουλος στην Συμβουλευτική Επιτροπή του .
    Ο Πρόεδρος τής Δημοκρατίας απενεργοποιημένος , υπογράφει τα πάντα ,
    εκτός από χαρτοπετσέτες και συναφές χαρτικό υλικό .
    Και η Δικαιοσύνη ακόμα και αν τολμήσει να κάνει κάτι , πάει στον βρόντο , κανείς δεν ιδρώνει . Χιλιάδες οι σελίδες με πιστοποιημένες Γαργαντουικές μάσες σε όλο τον δημόσιο τομέα και όμως πάλι κανείς δεν ενοχλείται .
    Μένει λοιπόν μιά κυβέρνηση ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ και ΑΝΕΥΘΥΝΗ , αφού οι θεσμικοί κριτές της ούτε να την ελέγξουν μπορούν , ούτε να τής ζητήσουν ευθύνες .
    Και αυτό συνιστά τον ορισμό τής δικτατορίας :
    Το ανεξέλεγκτο τής γιγαντομένης διοικητικής λειτουργίας - κυβέρνησης ,
    έστω και εάν τύποις έχει προέλθει από εκλογές .
    "στην θέση των αρμάτων οι κλούβες" και οι λεγεώνες των πραιτωριανών .

    Έχουμε δικτατορία με πολιτικά .
    Μήπως θές και να στο ζωγραφήσω ;
    Δεν χρειάζεται πιά , δες την φωτογραφία

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2011 11:37:04

    Άκουσα ότι κάποιοι βουλευτές φυγαδεύτηκαν με καίκι στη Κέρκυρα, για να μη τους λιντσάρουν οι αγανακτισμένοι!
    Μεταξύ τους ήταν και η (διανοούμενη) Άντζελα Δημητ.... Γκερέκου, η οποία προφανώς ταράχτηκε επειδή.... χάλασε το μαλλί της.
    Πω πω......

  14. fotini avatar
    fotini 02/06/2011 11:38:19

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗ ΤΣΙΜΠΙΣΕΙ ΤΟ ΔΩΛΟΜΑ ΤΡΟΥΦΙΑΝΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΟΣΑΜΑΡΑΣ ΟΕΛΛΗΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ fotini 02/06/2011 14:30:59

      ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΟΥΟΥΟΥΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΝΑΣ "ΕΣΤΑΙ Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΛΑΝΗ ΧΕΙΡΩΝ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ" ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΟΧΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΟΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΤΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑ?ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΗΘΟΥΣ. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

  15. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 02/06/2011 11:47:56

    Πάντως το ξύλο που θα αρχίσει να πέφτει θα είναι... δημοκρατικό... γιατί μου μυρίζει... βρωμοκάτσια και εκεί το πάνε...
    Δοκιμασμένη συνταγή σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής...

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2011 12:09:00

    Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξεφτίλα από αυτήν που είδαμε χθες βράδυ έξω από το ελληνικό κοινοβούλιο.
    Οι εικόνες με συγκλόνισαν.
    Ξεφτίλα για τους εκπροσώπους του, και γενικά για το πολίτευμά μας.
    Εκατοντάδες απλοί άνθρωποι, και όχι μπαχαλάκηδες, άνδρες, γυναίκες, και παιδιά, μούντζωναν και έφτυναν τους βουλευτές, και όποιον άλλον τύχαινε να βγει από τη Βουλή.
    Μάλιστα, κάποιοι βουλευτές μας, εξοπλισμένοι με φακούς και σπαρματσέτα, συνοδεία πυροσβεστών(!), έκαναν την θλιβερή έξοδό τους από μια πίσω πόρτα, πιασμένοι χέρι χέρι για να μη χαθούν, και μέσα από τα σκοτεινά μονοπάτια του Εθνικού Κήπου. Σαν τους κλέφτες δηλαδή. Έντρομοι και έμπλεοι φόβου.
    Και οι φωνές του οργισμένου πλήθους ηχούσαν στα αφτιά τους: «Κλέφτες, κλέφτες…».
    Τι ξεφτίλα!
    Που κατάντησε ο κοινοβουλευτισμός, για τον οποίον πάλεψαν γενιές και γενιές προγόνων μας;
    Ποιος απ όλους αυτούς που σάπισαν στις φυλακές και γονάτισαν από τα βασανιστήρια και τις διώξεις, θα μπορούσε να φανταστεί ότι όλα όσα υπέφερε για να έχουμε σήμερα δημοκρατία, θα κατέληγαν εδώ;
    Σε μια δράκα φοβισμένων μικρών ανθρώπων, που αν τους στερήσεις τα παραφερνάλια της εξουσίας, δείχνουν αυτό ακριβώς που είναι. Ανασφαλή και φοβισμένα ασήμαντα ανθρωπάκια.
    Κάποτε φοβόντουσαν την ΕΟ 17 Νοέμβρη, εξ ου και η πρόβλεψη ο καθένας τους να έχει από έναν ή δυο αστυνομικούς συνοδεία.
    Σήμερα κινδυνεύουν από ολόκληρο τον ελληνικό λαό. Άρα αναλογικά, θα πρέπει να τους διατεθεί από μια διμοιρία ΜΑΤ στον καθένα. 300 διμοιρίες τουλάχιστον.
    Τι να κάνουμε; Άλλωστε όπως οι ίδιοι λένε συνήθως όταν πάνε να θιγούν κάποια από τα προνόμια τους: «Η δημοκρατία είναι μια ακριβή υπόθεση. Πρέπει να πληρώνουμε για να είμαστε ελεύθεροι».
    Πληρώνουμε και το ξέρουμε.
    Και άντε στις καλές εποχές, πληρώναμε και με το παραπάνω. Τα γραφεία τους, τις ατέλειές τους, τις λιμουζίνες τους, τα κινητά τους, και πάει λέγοντας. Τι πήραμε όμως ως αντάλλαγμα; Το μνημόνιο; Την απαξίωση; Τη περιβόητη ρήση ότι μαζί τα φάγαμε; Τι;
    Άντε να εξηγήσεις στον άνεργο 25άρη, στον 30άρη των €700, ή στον υπερήλικα συνταξιούχο των €500, πως η δημοκρατία κοστίζει. Το γνωρίζουν, το γνωρίζουν πολύ καλά. Κοστίζει σε αυτούς όμως… και όχι στους εθνοπατέρες, που πέρα από τη καρέκλα και όλα τα προνόμιά της, ελάχιστα τους ενδιαφέρουν.
    Αν έστω ένας, απ΄όλους όσους ευθύνονται για τα σημερινά μας χάλια πήγαινε φυλακή, ίσως σήμερα η αγανάκτηση να στρέφονταν αλλού. Έλα όμως που όχι μόνο κανένας δεν πήγε φυλακή για τα κλεμμένα, δεν πάνε ούτε καν στο εδώλιο για το οτιδήποτε. Ούτε καν για τροχαία παράβαση. Είναι κυριολεκτικά uber alles. Τόση ισονομία δηλαδή. Η ασυλία, σε συνδυασμό με την συναδελφική αλληλεγγύη εξασφαλίζει και την ατιμωρησία από τα πάντα. Κατά τα άλλα το βουλευτιλίκι είναι λειτούργημα. Ωραία!
    Τι προτείνω; Μείωση των βουλευτών σε 150 το πολύ. Κατάργηση των προνομίων τους, μείωση της αποζημίωσής τους, σαφή καθορισμό των ορίων της βουλευτικής ασυλίας, θέσπιση μέγιστου ορίου θητειών, κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης, και άλλα πολλά.
    Τότε θα δούμε ποιοι πολιτεύονται για το καλό του τόπου και για τη ψυχή της μάνας τους, και ποιοι για να ξεφύγουν από την οικονομική στενότητα και την επαγγελματική ασημαντότητα.
    Κάτι πρέπει να γίνει, αλλιώς τα αγανακτισμένα πλήθη των απλών (επαναλαμβάνω) ανθρώπων δεν θα περιοριστούν στους προπηλακισμούς και στη λοιδορία, αλλά ίσως να κάνουν και το ντου. Οπλισμένοι με καδρόνια. Και τότε είναι που θα μπούμε σε επικίνδυνες ατραπούς ως χώρα, και ως δημοκρατία (έστω κατ επίφαση).
    Αλήθεια, έχει προβλεφθεί ελικοδρόμιο στον Εθνικό Κήπο;

    • γιωργης avatar
      γιωργης @ Strange Attractor 02/06/2011 15:43:31

      +1000

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Strange Attractor 02/06/2011 16:01:20

      Κατάντια τῆς Ἑλλάδας παιδάκι τοῦ παστόκ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!

  17. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 02/06/2011 12:58:52

    Οι πραιτοριανοί προστατεύουν το πραιτόριο;
    Ή μήπως οι κοζάκοι τα χειμερινά ανάκτορα;

    Αυτές οι εικόνες από μόνες τους αποδεικνύουν ότι κάτι σάπιο υπάρχει στο «βασίλειο της δανιμαρκίας», ή σε απλά Ελληνικά η δημοκρατία δεν δουλεύει στο τόπο μας. Θλίψη και ντροπή στους υπεύθυνους για αυτό το χάλι.