#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2013 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού ο εμπνευστής του νόμου για τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων



Δεν ξέρουμε ποιος φταίει. Αν φταίει ο Στουρνάρας ή όλη η κυβέρνηση, αλλά αυτό το χάος με τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων δεν έχει προηγούμενο. Σχεδόν 1 χρόνος πέρασε από τότε που άρχισε να σχεδιάζεται η επιβολή φόρου σε όλα τα ακίνητα. Φτάσαμε δύο μήνες πριν από το τέλος του 2013 για να καταλάβουν ότι ο νέος αυτός φόρος προκαλεί σφοδρές αντιδράσεις. Όχι γιατί είναι άδικος στη γενική εικόνα του. Ο φόρος ακινήτων θεωρείται πιο αντικειμενικός κι από τον φόρο εισοδήματος.

Προκαλεί σάλο διότι έχει σοβαρές στρεβλώσεις οι οποίες πρέπει να λυθούν πάραυτα. Αυτό μόνο με τη στάνη που φορολογούνταν ήταν από τα απίστευτα. Διότι στη τελική γιατί να εξαιρούνται οι ναοί ως λατρευτικοί χώροι και να μην εξαιρείται η στάνη που χρησιμοποιείται για τη δουλειά των κτηνοτρόφων. Αμνοί πάνε στους ναούς... αμνοί και στις στάνες.

Όμως, τις τελευταίες ημέρες το αυτονόητο χάθηκε και γι' αυτό οι σφοδρές αντιδράσεις, και από τους βουλευτές της ΝΔ και από άλλους. Διότι οι αδικίες του φόρου πλήττουν τα μεσαία στρώματα σε μια περίοδο που ήδη έχουν καταρρεύσει οικονομικά. Κι έτσι, η εικόνα που παρουσιάζει η κυβέρνηση είναι κάκιστη και πρέπει άμεσα να διορθωθεί.

Οι πληροφορίες λένε ότι βασικός υπεύθυνος του μπάχαλου που δημιουργήθηκε είναι ο εμπνευστής του νόμου για τον Ενιαίο Φόρο. Πρόκειται για τον Ν. Καραβίτη, άξιο στέλεχος της Σημιτικής περιόδου ο οποίος εμπνεύστηκε τις ρυθμίσεις αυτές. Το χειρότερο. Δεν ενσωμάτωσε τις παρατηρήσεις που έγιναν εδώ και μήνες και λειτούργησε καθαρά εισπρακτικά.

Δεν είδε τους παραλογισμούς και τις στρεβλώσεις και προκάλεσε το χάος. Τελικά, ο σημιτισμός διαλύει τα πάντα, ακόμη και τόσα χρόνια μετά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας avatar
    Κωστας 30/10/2013 21:29:01

    Εσεις λεγατε οτι κυβερναει η Ν.Δ.Εγω βλεπω οτι ολο το οικονομικο επιτελειο ειναι σημιτικο και δυστυχως αυτοι κυβερνουν.Οσο για τον φορο θυμιζει το γαιδουρι που το φορτωνεις τοσο ωστε να μην μπορεσει να περπατησει και μετα αφαιρεις τοσο ωστε να κανει ενα βημα καθε 2 λεπτα και να ειναι και ευχαριστημενο.Ετσι δεν περασαν ολοι οι νομοι ?

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 30/10/2013 21:31:30

    Εγώ το πήρα απόφαση: κυβερνούν ανίκανοι ηλίθιοι και ξενοεξαρτώμενοι.

    • galanos avatar
      galanos @ Νίκος Αργεάδης 31/10/2013 07:59:19

      Too late.

    • Αρκτική avatar
      Αρκτική @ Νίκος Αργεάδης 31/10/2013 09:24:14

      Ελάτε τώρααααα! Κυβερνούν οι άριστοι καιοι εκλεκτοί. :lol:

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Αρκτική 31/10/2013 11:56:18

        Αγαπητοί φίλοι, αναφέρομαι στους υπαλλήλους, όχι στον Α. Σαμαρά. Αν τοποθετούσε εγνωσμένης αξίας τεχνοκράτες αλλά της εμπιστοσύνης του, θα τον κατηγορούσατε για νεπωτισμό, ότι διορίζει τους "δικούς τους" Damned if he did damned if he did not,που λένε και στο "χωριό" μου.
        Και ξαναλέω, ό,τι μάλλιασε η γλώσσα μου να λέει: Το κράτος δεν είναι το κόμμα, η διοίκηση πρέπει να έχει ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αλλά όχι κομματική όπως στην Ελλάδα έτσι που την καταντήσατε και τα 2 "μεγάλα" κόμματα. Σαν να μην έχει περάσει μέρα από το '50.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Νίκος Αργεάδης 31/10/2013 12:33:10

      "Εγώ το πήρα απόφαση: κυβερνούν ανίκανοι ηλίθιοι και ξενοεξαρτώμενοι"

      Έστω ότι κυβερνάνε ικανοί. Όταν το πρόγραμμα που είναι αναγκασμένοι να εφαρμόσουν είναι σε πολλά λάθος, τα αποτελέσματα δεν μπορεί να είναι θετικά.

  3. ΑΜ Παπαιωαννου avatar
    ΑΜ Παπαιωαννου 30/10/2013 21:35:50

    Εγω δεν ξέρω κανένα Καραβίτη. Ξέρω τον τελευταίο υπογράφων και αυτός λέγεται ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ο οποίος απολαμβάνει την αποδοχή και υποστήριξη ΣΑΜΑΡΑ. Ολά τα άλλα είναι λόγια.......


    Ελπιζω να 'περάσει'....

  4. CHRIS avatar
    CHRIS 30/10/2013 21:41:54

    Αποδιοπομπαίος τράγος;

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 30/10/2013 21:50:53

    ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΕΣ και παιχνιδια απο ......ασχετους με την κοινωνια ανθρωπους, φορολογωντας στανες και μαντρια. Ωραιους συμβουλους εχετε κυριε Στουρναρα τη στιγμη που δειχνουν οτι δεν εχουν καμια σχεση με την καθημερινοτητα του κοσμου, βγαινουν και στην tv και μασσανε....τα λογια τους. Οταν θα εχουμε το νεο φορολογικο εκει να δειτε.....τι εχει να γινει.

  6. George avatar
    George 30/10/2013 21:55:54

    Μάλλον δεν ορίζει ο σύντροφος μόνος του την οικονομική πολιτική-αυτή βγαίνει από τα σοβιέτ και το 10ετές πλάνο. Ο σύντροφος είναι ένας απλός κομισάριος. Ούτε είναι σωστό να βλέπουμε τον φόρο μόνο του, χωρίς δλδ να τον εντάξουμε στο γενικότερο πλαίσιο που αποβλέπει στην αλυσιδωτή εξάπλωση και το βάθεμα των κολεχτιβίστικων αρχών της οικονομικής ιδιοσυντήρησης και της αυτοδιαχείρησης και οριζόντια και κάθετα ώστε να κυριαρχήσουν στο σύνολο της κοινωνικής παραγωγής, για να θυμηθούμε τα λόγια ενός άλλου συντρόφου.

  7. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 30/10/2013 22:02:13

    Αυτό το .....παληκάρι δεν ήταν επικεφαλής της Στατιστικής Υπηρεσίας επί Σημίτη με τα γνωστά.....λαμπρά αποτελέσματα;
    Με τις υγείες μας!!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Αδέξιος Δεξιός 31/10/2013 11:49:08

      Αδέξιε, καλημέρα. Χάθηκες , έχεις καιρό να γράψεις άρθρο.

  8. christof avatar
    christof 30/10/2013 22:11:33

    Αφου δεν ψηφισαμε ΝΔ αλλα ΑΝ.ΕΛ και ΧΑ καλα παθαμε Ο παθων μαθων??

    • Στεργιος Θεσσαλονικη avatar
      Στεργιος Θεσσαλονικη @ christof 30/10/2013 22:35:47

      εσυ στον κοσμο σου το δακτυλο εδιχνε το δασος και συ κοιτας το δακτυλο, ας γινουν με το καλο εκλογες και τοτε θα δουνε.

  9. drider avatar
    drider 30/10/2013 22:20:46

    Να δείτε τώρα πόσες "στάνες" θα βρεθούν στα β. προάστια

  10. Mak avatar
    Mak 30/10/2013 22:25:59

    Περίοδος Σημίτη: Χρηματιστήριο, εξοπλιστικά προγράμματα, Ολυμπιακοί Αγώνες.... (όσον αφορά τα οικονομικά)

    Τα στελέχη εκείνης της περιόδου έπρεπε να ήταν φυλακή, όχι να συγκυβερνούν...

  11. NONOS avatar
    NONOS 30/10/2013 23:41:29

    Ο συχωρεμένος ο παππούς μου έλεγε πως η καλύτερη υπογραφή είναι "ο λαβών"..ε αυτός ο τύπος φαίνεται ότι μόνο τέτοιες υπογραφές ξέρει να βάζει........κατα τα άλλα φταίμε οι ΝΔημοκρατες που γκρινιάζουμε που θα έπρεπε ο Σαμαράς να τον είχε στείλει ήδη παραθέριση κατά Εβρο μεριά να δει γιατί το μπαρμπούνι είναι κόκκινο......

  12. blue nile avatar
    blue nile 31/10/2013 02:52:36

    Όταν σε μια χώρα κράτος, ιδιώτες και τράπεζες έχουν χρεοκοπήσει δεν μπορεί να βρεθεί λύση με νομοσχέδια και με νέους φόρους πάνω στους ώμους των ήδη γονατισμένων πολιτών.

    Ας έχουν γνώση οι κυβερνώντες γιατί δεν θα κάνεουν παρέλαση τον Μάρτη.

  13. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 31/10/2013 07:11:16

    Γιατι δεν κανουμε μια τηλεφωνικη δημοσκοπηση με το ερωτημα ''Αλλαγη του Νομου για τον Εν.Φορ.Ακινητων η' αλλαγη του Υπ.Οικονομικων;''
    Να μιλησει ο λαος βρε αδελφε,ειμαι περιεργος για τα αποτελεσματα!!

  14. elmatador avatar
    elmatador 31/10/2013 08:59:56

    Σκέφτομαι και συνάμα απορώ,πως θα πλήρωνε ο μακαρίτης ο πατέρας μου με την αγροτική σύνταξη, για ένα σπιτάκι(42 τ.μ ισόγειο, κ."κατώι" αποθ.και 42 τ.μ το πάνω) σε παραλιακό χωριό του Πηλίου, αυτα τα χαράτσια(550 ευρώ) , τα οποία εγω πληρώνω τώρα, ως κληρονόμος του.Αν βάλλουν και για το υπόλοιπο οικόπεδο φορολογία.(που θα βάλλουν),τότε θάθελε δύο συντάξεις για τα χαράτσια.Κόψαν συντάξεις,δώρα,ελάττωσαν μισθούς και συντάξεις,απέλυσαν κόσμο,αύξησαν τη συμετοχή στα φάρμακα,επώλησαν δημ.οργανισμούς(ΟΤΕ),φορολογούν ότι "πετάει",και πάλι καθαρό και ξάστερο πρωτογενές δεν έχουμε.Οι διοικούντες και διοικήσαντες διαχρονικά,ως φαίνεται,απεδείχθησαν ανίκανοι διότι δεν εισέπραταν τους αναλογούντας φόρους από τα ένθεν και κακείθεν "λαμόγια"και δανείζονταν ασύστολα για τις δαπάνες του κράτους και χωρίς μέτρο,περνώντας τα δάνεια στην κατανάλωση αντί αυτής, της επένδυσης.Όπως κάνει ο νοικοκύρης που ρυθμίζει τα του οίκου του, δάνειο για την αγορά οικίας προς αντιστάθμισμα της μηνιαίας δαπάνης του ενοικίου,η ο επιχειρηματίας για επένδυση στην επιχείρηση που θα βγάλει χρήματα και ΟΧΙ ταξείδια και διακοπές στο εξωτερικό με δανεικά.Τώρα φθάσαμε στη χρεωκοπία ως κράτος και στη χλεύη ως λαός,των απανταχού φαινομενικά "πολιτισμένων"αλλά και των άλλων, των απολίτιστων των λαών, γιατί έτσι μας κατάντησαν.Φταίμε όμως και εμείς που τους ψηφίζαμε γιατί στη βουλή η "ΒΟΛΗ"δεν έμπαιναν με τον ΑΣΕΠ με τηνψήφο μας έμπαιναν και μπαίνουν.Έτσι μου ξανάρχονται στο νού μου τα λόγια του εθν.συγγραφέα μας Αλ.Παπαδιαμάντη...<>αλλά και του Ισοκράτους απόφθεγμα<>.

    • Valter avatar
      Valter @ elmatador 31/10/2013 15:36:45

      Φίλε μου μάλλον μούσια μας λες (όπως το 90% αυτών με τις πονεμένες ιστορίες) εγώ έχω σπίτι 160 τετραγωνικά στην Βούλα και πληρώνω 700 και εσύ με 84 τετραγωνικά στο χωριό πληρώνεις 550?
      Κάτι δεν μας λες καλά .....
      Όσο αφορά το ερώτημα σου σου έχω την απάντηση :
      Ο ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ.
      Όσοι έχουν οικογενειακό εισόδημα κάτω των 12.000 ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ! Με μια σύνταξη ΟΓΑ δεν θα πλήρωνε ΤΙ ΠΟ ΤΑ !!

      • Μ.Τ. avatar
        Μ.Τ. @ Valter 31/10/2013 19:52:40

        Δεν τα διάβασες καλά φίλε μου. Το όριο του νέου νόμου είναι στα 7.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα και όχι για να έχεις εξαίρεση αλλά για να πληρώσεις το μισό. Επίσης δεν ξέρουμε ποιοι μπορεί να είναι οι συντελεστές στο παραλιακό χωριό του Πηλίου γιατί μπορεί να θεωρείται τουριστικό.

        Αν πάντως εσύ πλήρωνες 700 ευρώ για 160 τμ στη Βούλα μπορείς να αντιληφθείς τη στρέβλωση αν σου πω ότι ο σύντροφός μου πλήρωνε 460 ευρώ για σαράβαλο σπίτι με αποθήκη 92 τμ 50ετίας στον Κορυδαλλό. Και τώρα θα κληθεί να πληρώνει περισσότερα γιατί έχει αυλή.

        • Valter avatar
          Valter @ Μ.Τ. 31/10/2013 21:10:33

          Ούτε εγώ είχα δίκιο ούτε εσύ , είναι 8.000 για έγγαμο για να εξεταστεί η εξαίρεση και η απόφαση για απαλλαγή ή μείωση βγαίνει από την εφορία.
          Τα 12.000 οικογενειακό που είπα αφορούν ανέργους.
          Στην ουσία αυτό που είπα θα γινόταν , με μια αγροτική σύνταξη είναι στο μισό του κριτηρίου και θα έπαιρνε απαλλαγή.
          Φυσικά το αν είχε μόνο αυτό το εισόδημα είναι άλλο θελα , ο σχολιαστής είπε όμως "μια αγροτική σύνταξη" αφήνοντας να εννοηθεί ότι δεν έχει άλλα εισοδήματα.

  15. νικος π. avatar
    νικος π. 31/10/2013 09:25:27

    ακομη ειναι στη θεση του ομως αρα οι προισταμενοι του ειναι ικανοποιημενοι

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ νικος π. 31/10/2013 10:49:20

      Ακομα τα λαμογια καλα κρατουν, δεν τοχετε καταλαβει; Οι δρομοι του χρηματος εξακολουθουν να ειναι σκοτεινοι.....

  16. BLACK CAVIAR avatar
    BLACK CAVIAR 31/10/2013 10:55:44

    Οικονομική πολιτική δεν κάνει ο Καραβίτης. Του ανέθεσαν να κάνει έναν φόρο ακινήτων κι αυτό έφτιαξε, καλός, κακός, υπάρχει περίπτωση να είναι κανείς ευχαριστημένος; Είδαμε και τον Κακλαμάνη που ζήτησε "πολιτική απάντηση" από το Στουρνάρα, ξέρει πολύ καλά ότι το θέμα δεν είναι στη λεπτομέρεια (παρόλο που κι αυτή είναι σημαντική), αλλά στην ύπαρξη του φόρου και στο συνολικό ποσόν που θα μαζέψει. Θέλετε να επικρίνετε κάποιον, επικρίνετε τον Στουρνάρα και το Σαμαρά και το Βενιζέλο και όλο το πολιτικό σύστημα που δεν βάζουν βαθειά το μαχαίρι στο δημόσιο για να μειώσουν δραστικά τα έξοδα και να μη χρειάζεται η υπερφορολόγηση που πνίγει την οικονομία και κλείνει επιχειρήσεις. Κι αν ούτε κι αυτό σας αρέσει και θέλετε ΚΑΙ αλώβητες κρατικές υπηρεσίες, δημοσίους υπαλλήλους, μισθούς συντάξεις ΚΑΙ χαμηλή φορολόγηση, επικρίνετε τον εαυτό σας που γίνατε κοτζάμ μαντράχαλοι κι ακόμα δεν έχει μάθει ότι τα λεφτά που δαπανά το κράτος πρέπει να βρεθούν από τη φορολογία, όταν κανείς δε σου δανείζει (επ' αόριστον).

    • akenaton avatar
      akenaton @ BLACK CAVIAR 31/10/2013 16:18:34

      Αν ζητήσεις απολύσεις και περιστολή δαπανών (μισθών και συντάξεων) στο δημόσιο τομέα, είσαι αιμοσταγής Νεοφιλελεύθερος! Αν πεις ότι ο φόρος στα ακίνητα είναι το πιο δίκαιο οριζόντιο μέτρο που έχει επιβληθεί μετά κρίσης, ΠΑΛΙ είσαι άκαρδος Νεοφιλελεύθερος. Εδώ, στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, ανθεί στην πλειοψηφία του λαού, ένα ιδιαίτερο πολιτικό ον, που αντιδιαστέλλει τον εαυτό του με οτιδήποτε "νεοφιλελεύθερο", ενώ ζητά να μην φορολογείται ΚΑΙ ταυτόχρονα να πληρώνονται οι εξογκωμένες δημόσιες δαπάνες απρόσκοπτα. Ο ΚΚ ο Μέγας το είχε πει σωστά κάποτε. Το κακό είναι πως η πόρτα του φρενοκομείου άνοιξε απότομα (τέρμα τα δανεικά!) και οι τρελλοί έχουν ξεχυθεί στις (πάσης φύσεως) ρούγες ...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ akenaton 31/10/2013 18:48:04

        Θα ήμουν ευτυχής αν ήμασταν νεοφιλελεύθερο κράτος (= όχι παροχές, όχι μεγάλο δημόσιο αλλά πολύ μικροί φόροι).

        Ή θα ήμουν ευτυχής αν ήμασταν σοσιαλίζουσα κοινωνία (= μεγάλο δημόσιο, περισσότεροι φόροι αλλά καλύτερες παροχές και εγγυημένη εργασία).

        Νομίζω όμως ότι έχουμε τώρα πια τα κακά και από τα δύο συστήματα δίχως τα θετικά.

  17. tpe avatar
    tpe 31/10/2013 11:16:14

    Δεν καταλαβαίνω γιατί φωνάζουμε. Αφού δεν έχουμε Διώξει ούτε ΜΙΣΟ ΔΥ από τους άχρηστους, γιατί γκρινιάζουμε; Πόσοι "οργανισμοί" έμειναν ακόμα και τώρα ανοικτοί;
    Πόσοι; Τη λύση την ξέρουμε όλοι, μας αρέσει δεν μας αρέσει: Μικρότερο κράτος.
    Δεν έχουμε άλλο. Φτάνει.

  18. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 31/10/2013 11:17:21

    Ο κύριος της φωτογραφίας ΔΕΝ είναι αιρετός αλλά υπάλληλος.
    Η ιδέα του επικοινωνίακού επιτελείου της Κυβέρνησης να βγάλει στην τηλεοπτική σέντρα υπαλλήλους είναι πολύ κακή.
    Δεν φταίει ένας υπάλληλος για κείμενα που περάσανε από σαράντα ζευγάρια μάτια πριν ανακοινωθούν. Εάν, αντίθετα, ανακοινώθηκαν χωρίς να τα δεί κανείς, ΠΑΛΙ δεν φταίει ο υπάλληλος.

  19. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 31/10/2013 11:28:15

    Καμία πρωτοτυπία. Από αλάς, ιφσάτ και εδνά, πήγαμε στο ενφά. (Όποιοι δεν καταλαβαίνουν υπάρχει και η google).

    Αν φορολογούνταν μια βασική καθημερινή ανθρώπινη ανάγκη (δεν λέω περισσότερα για να μην κατηγορηθώ ότι βάζω ιδέες), θα πληρώναμε όλοι μόνο 0,72 λεπτά του ευρώ/ημέρα. Χαμηλό κόστος, σίγουρη είσπραξη των 2,9δις ευρώ και απείραχτα τα ακίνητα.

  20. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 31/10/2013 13:32:41

    Ο συλλογισμός σου παραβλέπει τον επιθετικό προσδιορισμό ξενοεξαρτώμενοι οποίος εξηγεί για ποιο λόγο θεωρείς ότι "είναι αναγκασμένοι" ;;;;; να εφαρμόσουν αυτό το πρόγραμμα.

  21. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 14:33:58

    Χα χα! Σωστός!

  22. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 14:37:40

    Τον είδα τον κύριο Καραβίτη να μιλάει στον Ευαγγελάτο και η εικόνα που παρουσίαζε ήταν απόλυτα απογοητευτική.

    Ένας άνθρωπος που μετά βίας μπορεί να εκφραστεί στην μητρική του γλώσσα, να καταλαμβάνεται από αμηχανία κάθε φορά που του έθεταν και την πιο απλή ερώτηση.

    • BLACK CAVIAR avatar
      BLACK CAVIAR @ Γιώργος Αχαιός 31/10/2013 19:27:27

      Δηλαδή η Τατιάνα, επειδή έχει ευφράδεια λόγου στην του-βου, είναι το απαύγασμα της διανόησης;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ BLACK CAVIAR 31/10/2013 20:26:53

        Τί σοφιστείες είναι αυτές; Η (άνω της στοιχειώδους) ικανότητα έκφρασης είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη για να αξιολογηθεί κάποιος ως «διανόηση». Άν δεν την έχεις, πας για τα μπάζα - αν την έχεις, περνάς στο επόμενο «κόσκινο».

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ BLACK CAVIAR 31/10/2013 22:11:51

        "Δηλαδή η Τατιάνα, επειδή έχει ευφράδεια λόγου στην του-βου, είναι το απαύγασμα της διανόησης;"

        Μάλλον κανένας απο τους δύο δεν είναι "απαύγασμα διανόησης".
        Ωστόσο, η Τατιάνα πιστέυω ακράδαντα, μπορεί να σου εξηγήσει καλύτερα κάτι απο τον κ. Καραβίτη.

        Εκτός κι αν ο Καραβίτης είχε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα μόνο την στιγμή που τον ανέκρινε ο Ευαγγελάτος και τις υπόλοιπες μέρες και ώρες είναι φυσιολογικός.

        • BLACK CAVIAR avatar
          BLACK CAVIAR @ Γιώργος Αχαιός 01/11/2013 11:42:15

          @KM και Αχαιός:
          Ένας τεχνοκράτης δεν είναι απαραίτητο να είναι ψύχραιμος μπροστά στο φακό ή επικοινωνιακός. Μπορεί να τα χάνει, να τραυλίζει, να είναι σαν το λαγό μπροστά στον προβολέα. Και παρόλα αυτά να είναι άσσος στην επιστήμη του. Το λάθος ήταν που βγήκε στην τηλεόραση, δεν είχε καμιά δουλειά εκεί.

          • Γιώργος Αχαιός avatar
            Γιώργος Αχαιός @ BLACK CAVIAR 02/11/2013 14:49:26

            1)Πιστεύεις ότι είναι άσσος στην επιστήμη του;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Γιώργος Αχαιός 03/11/2013 03:50:18

      Το επιβεβαιώνω αυτολεξί! Αν αυτοί βγάζουν νόμους, είμαστε όλοι χαμένοι!

  23. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 31/10/2013 20:18:28

    H Χώρα της υποκρισίας της ψευτιάς και του θεατρινισμού. Καλούμε κάποιους τεχνοκράτες και τους ζητάμε να κλείσουν τις τρύπες και ότι πρέπει να μαζέψουν χ δισ.Και αυτοί προσπαθούν να τα μαζέψουν κάνοντας μόνο υπολογισμούς ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Και οι γελοίοι βουλευτές που ψηφίσανε τα μνημόνια παιζουνε ΧΟΝΔΡΟ ΘΕΑΤΡΟ δήθεν αγωνιζόμενοι για τον λαό.Ο φόρος επι κατοχής ακινήτου που απέκτησες απο τα εισοδήματα που σου περίσεψαν μετά απο φόρους 'αμεσους και έμμεσους είναι ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ,ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΣΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΝΔ.Και δεν τον αποφάσισαν οι τεχνοκράτες αυτοί ΜΟΝΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΚΑΝΑΝΕ- ΑΠΛΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ.

  24. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 31/10/2013 21:17:34

    Κακώς κρίνεται ο υπάλληλος για την _εφαρμογή_ της πρότασής του. Κάποιος προϊστάμενος ζήτησε προτάσεις για νέους φόρους, εκτιμώμενη απόδοση, εισπραξιμότητα και κόστος υλοποίησής των. Από τις υποβληθείσες προτάσεις προεκρίθη η συγκεκριμένη. Πού το μεμπτόν για τον υπάλληλο;

    Το αν έχει ή δεν έχει ευφράδεια ή τηλεοπτικόν "αέρα" είναι θέματα εντελώς αποπροσανατολιστικά, άπτονται του κουτσομπολιού και κακώς αναφέρονται. Η δε ενασχόλησή του με το αντικείμενο της εργασίας του πέραν του επισήμου ωραρίου εργασίας του (π.χ. ως συμμετέχων σε συζητήσεις με δημοσιογράφους) δέον να κρίνεται ως ερασιτεχνική (κοινώς χόμπι) και να κρίνεται αναλόγως. Αν βεβαίως η παραπάνω συμμετοχή γίνεται καθ' υπόδειξιν ή κατ' εντολήν του εργοδότη του, αυτό είναι διοικητικό (υπηρεσιακό) σφάλμα. Αφ' ενός μεν δεν έχουν όλοι τα προσόντα και τις γνώσεις για να παριστάνουν τον εκπρόσωπο τύπου του υπουργείου, αφ' ετέρου δε σε τίποτε δεν εκπροσωπεί θεσμικά το υπουργείο ο συγκεκριμένος κύριος, όταν ευρίσκεται εκτός του τόπου και ωραρίου εργασίας του...

    Η διαρροή ή εσκεμμένη δημοσιοποίηση του ονόματος οποιουδήποτε υπαλλήλου που εισηγείται (αλλά δεν αποφασίζει ο ίδιος) το όποιο μέτρο, είναι πέρα για πέρα λάθος. Η εφαρμοζόμενη πολιτική δεν είναι προσωπική υπόθεση του όποιου υπαλλήλου, αλλά ευθύνη του αρμοδίου υπουργού μετά την σχετική ενημέρωση / έγκριση του υπουργικού συμβουλίου. Έτσι (δεον να) λειτουργεί η διοίκηση και όχι με προσωπικά φέουδα υψηλόβαθμων στελεχών.

  25. occultist avatar
    occultist 02/11/2013 12:06:18

    Πρίν λίγες ημέρες ο κ. Ροδινός -του οποίου τις αναρτήσεις και σχόλια διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον- έκανε ένα αφιέρωμα στην μνήμη ενός εξαίρετου και κατρτησμένου υπαλλήλου Υπουργείου Οικονομικών του οποίου τις προτάσεις υιοθέτησε ο κ. Σαμαράς. Μου γεννήθηκε η απορία. Αφού ο κ. Σαμαράς είχε προσωπική αντίληψη για την αξία του συγκκριμένου ατόμου, γιατί δεν τον μετακίνησε κάπου που θα αξιοποιούσε τις δυνατότητές του αντί για τον κάθε Καραβίτη, Θεοχάρη και λοιπά ........