#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2013 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού οι αποδείξεις για το πώς φτάσαμε στη χρεοκοπία



Δεν έχει τέλος η διαφθορά στο δημόσιο τομέα, και ειδικά στους ΟΤΑ που αναδεικνύονται πάντα πρωταθλητές. Ούτε η οικονομική κρίση, ούτε τα Μνημόνια δε μπορούν, όπως φαίνεται, να αλλάξουν το DNA μιας μερίδας Ελλήνων που πιστεύουν ότι το πάρτι θα μπορεί να συνεχίζεται, ακόμη κι όταν η Ελλάδα είναι χρεοκοπημένη.

Η έκθεση του Ελεγκτικού Συνεδρίου περιγράφει τα όσα έγιναν (κι έπεσαν στην αντίληψή του) το 2010, δηλαδή στο πρώτο έτος εφαρμογής του Μνημονίου. Ούτε κι εκείνο το σοκ δεν ήταν αρκετό προκειμένου να κάνει ορισμένους να σκεφτούν ότι τα ψέματα έχουν τελειώσει και τα ταμεία άδειασαν. Είναι χαρακτηριστικά μιας άλλης εποχής και αλλά και η απόδειξη για το πώς έφτασε η Ελλάδα στη χρεοκοπία.

Υπουργεία ζητούν λεφτά για…πούρα, δήμαρχοι θέλουν να αγοράζουν τζιπ 4Χ4, κοινοτάρχες ξοδεύουν χιλιάδες ευρώ για γεύματα για την εκπομπή «Κυριακή στο Χωριό», δίνονται αποζημιώσεις και υπερωρίες σε υπαλλήλους που έχουν… συνταξιοδοτηθεί. Σύμφωνα με την έκθεση, το Ελεγκτικό Συνέδριο κατάφερε να κόψει δαπάνες 146 εκατ. ευρώ που ήταν παράνομες και το παρήγορο είναι πως το 2009 τα αντίστοιχα ποσά ήταν πάνω από 600 εκατ. κάτι που δείχνει το μέγεθος της διαφθοράς όλα τα προηγούμενα χρόνια. Μερικές από τις περιπτώσεις είναι χαρακτηριστικές:

*Η προσπάθεια τριών δήμων στη Β. Ελλάδα να αγοράσουν τζιπ 4Χ4 για τις μετακινήσεις τεχνικών υπηρεσιών τους ενώ δεν προβλέπεται στο νόμο (συνολική δαπάνη 79.700 ευρώ).

*Νοσοκομειακές προμήθειες με υπερτιμολογήσεις και αναντιστοιχία ποσότητας ειδών χωρίς τιμολόγηση τιμών σε σχέση με προηγούμενες προμήθειες ή την κατάσταση στην αγορά, με λανθασμένες συνθέσεις επιτροπών, κλπ.

*Μη νόμιμη κατάτμηση έργων ασφαλτόστρωσης (1,6 εκατ. ευρώ) σε τουριστικό νησί των Κυκλάδων για να αποφευχθεί ο προσυμβατικός έλεγχος του ΕΣ, παράνομη ανάθεση άλλου αντίστοιχου έργου σε υπεργολάβο κατά 100%, απευθείας ανάθεση σε εταιρεία για κατασκευή χλοοτάπητα δημοτικού γηπέδου στα Δωδεκάνησα (205.000) χωρίς να συντρέχει επείγουσα ανάγκη, κλπ.

*Έργα συντήρησης κοιμητηρίων σε οικισμούς της Β. Ελλάδος (δαπάνη 7.000 ευρώ) που συμφωνήθηκε να γίνουν σε ένα μήνα, παραδόθηκαν σε 3 μέρες, διάστημα που δεν είναι επαρκές κατά την κοινή πείρα και λογική –τονίζει το ΕΣ- για να ολοκληρωθεί ακόμα και ένα τόσο μικρό έργο.

*Επιδοτήσεις για αγορά κατοικιών σε προβληματικές περιοχές, μολονότι οι σύζυγοι διέθεταν άλλη κατοικία επαρκή για τη διαβίωσή τους.

*Έξοδα κηδείας 36.700 για τ. δήμαρχο Γλυφάδας που κατά το ΕΣ υπερβαίνουν το προσιτών μέτρο. Έξοδα κηδείας 5.400 για τ. πρόεδρο τοπικού συμβουλίου στη Β. Ελλάδα χωρίς να προβλέπεται από το νόμο. Εκτός λειτουργικών αναγκών εγκρίθηκε δαπάνη 4.500 για φιλοτέχνηση πορτρέτου αποθανόντος τ. δημάρχου και υπουργού για την αίθουσα του Δήμου Πειραιά.

*Μη νόμιμες προσλήψεις συμβασιούχων από διάφορους ΟΤΑ για κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών, με διαδοχικές συμβάσεις (μικρότερης απόστασης 3 μηνών) που ξεπερνούσαν τους 24 μήνες παράνομα, με παρατυπίες και λανθασμένες μοριοδοτήσεις. Υπήρξαν προσλήψεις και απασχολήσεις σε χρόνου όπου είχαν εκλείψει οι εποχικές ανάγκες, προσλήψεις χωρίς να τηρηθεί η σειρά ακόμα και για υδρονομείς άνω των 65 ετών, ενώ δεν επιτρέπεται.

*Μισθώσεις ΚΤΕΛ (δαπάνες 8.200 ευρώ) από δύο δήμους για να μεταβούν οι κάτοικοι στην Αθήνα για διαμαρτυρία κατά τις συνένωσης Δήμων (σχέδιο Καλλικράτης).

*Προμήθεια πούρων 5.300 για εξυπηρέτηση αναγκών δημοσίων σχέσεων στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. «Μπλοκαρίστηκε» και γιατί δεν υπήρξε έγκριση του υπουργείου για τη δαπάνη. Η έγκριση δόθηκε με νεότερη υπουργική απόφαση που δεν μπορούσε να καλύψει την πλημμέλεια, ενώ νεότερη έγκριση με όμοιο αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία προγενέστερη της προμήθειας, κρίθηκε ότι δεν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα…

*Αποζημιώσεις 3.900 για μη λήψη άδειας 123 δημοτικών υπαλλήλων που την πήραν κανονικά καθώς και αποζημίωση για υπερωρίες υπαλλήλου που στο μεταξύ είχε συνταξιοδοτηθεί και ασφαλώς δεν είχαν γίνει!

*Αποζημιώσεις για τήρηση πρακτικών του δημοτικού συμβουλίου σε δήμο της Β. Ελλάδας ενώ το μήνα εκείνο δεν είχαν γίνει συνεδριάσεις.

* Έξοδα 23.100 ευρώ περιφερειακού ΤΕΙ για κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας, αναμνηστικά δώρα 16.800 ευρώ για βράβευση μαθητών, έκδοση 1.240 βιβλίων αξίας 15.000 ευρώ από δήμο, παραγωγή ταινίας 45.000 ευρώ από νησιωτικό δήμο, γεύματα 22.400 ευρώ σε χωριά της Βορείου Ελλάδας για την εκπομπή «Κυριακή στο Χωριό»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανδρεας45 avatar
    Ανδρεας45 07/02/2013 12:21:15

    Απο οτι φαινεται μονο εγψ δεν πηρα τιποτα.Δος μου και μενα μπαρμπα κατιτι,γιατι θα μου πεσει,οπψς ελεγε η συχωρεμενη η μητερα μου.

  2. Deja vu avatar
    Deja vu 07/02/2013 12:24:17

    Όσο δεν αποδίδεται αυστηρότατα η δικαιοσύνη από επάνω έως κάτω, δεν υπάρχει ελπίδα.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Deja vu 07/02/2013 13:23:58

      Δικαιοσύνη εφικτή είναι να "πεθάνουν απο ασιτία" αυτά τα κυκλώματα.
      Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Μόνον οικονομικος στραγγαλισμός των "πολυμήχανων" και των "μαγαζιών" τους.
      Άν περιμένουμε τα δικαστήρια, θα γίνει η Ελλάδα ένα απέραντο δικαστήριο για μιά - δυό δεκαετίες. Ανέφικτο. Και στο τέλος "θα τη σκαπουλάρουν". Τα κυκλώματα έχουν και δικαστική συνιστώσα.

    • euagelos avatar
      euagelos @ Deja vu 07/02/2013 18:53:13

      Πάντως εδώ έχουμε να κάνουμε με διάδοση της διαφθοράς από πάνω προς τα κάτω. Πιστεύει κανείς πως ένα σύστημα που διαδίδει διαφθορά από πάνω προς τα κάτω μπορεί να αποδώσει και δικαιοσύνη από πάνω προς τα κάτω?

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/02/2013 12:55:04

    Τι νομίζαμε; ΄Ήταν μόνον ο "φτερωτός γιατρός" με τα φτερωτά λεφτά, ο Λεφτούσιας και ο Σάξων-Μπάνκ;
    Και οι αφελείς πιστσιρικάδες απο τα Βόρεια Προάστεια πήγαν στο Βελβεντό να κλέψουν με ...Καλάσνικωφ, τη στιγμή που οι πολυμήχανοι κάφροι έκλεβαν και κλέβουν με "βόμβες διασποράς" (διεσπαρμένες σε όλη την επικράτεια).

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Uncle Stgm 07/02/2013 13:41:31

      Πείτε καλέ μου Θείε.
      Το τεράστιο θέμα -έλλειμμα, είναι πως στην Ελλάδα, της φυλακής τα σίδερα είναι για τα ...κορόϊδα. Τα κάθε είδους....
      ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ !!!!!
      Αυτό δε θα αλλάξει, ούτε και τώρα; Απελπισία !!!!!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ BLACKQUEEN 07/02/2013 18:25:51

        Κορόϊδο ὁ Ἄκης;Τί λέτε τῶρα...

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 07/02/2013 13:03:56

    Και δυστυχώς το πάρτι συνεχίζεται ειδικά στα ¨πράσινα¨ υπουργεία και ΟΤΑ....

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ katalytikos 07/02/2013 13:19:35

      Σε πράσινους, μπλέ, κόκκινους και παρδαλούς ΟΤΑ και ΔΕΚΟ.
      Το πρόβλημα δεν είναι κομματικό, αλλά δομικό: Ληστρική είναι η φύση του κράτους, των ΟΤΑ και των ΔΕΚΟ που φτιάξανε, και δεν εξαρτάται από ποιόν τα κατέχει προσώρας.
      Στην αυτοεξυπηρέτηση δεν δείχνεις κομματική ταυτότητα, όλες είναι δεκτές.
      Αυτοί οι θεσμοί χρειάζονται γκρέμισμα εκ θεμελίων και ολική επαναδόμηση.

  5. ΑΤΤΙΚ avatar
    ΑΤΤΙΚ 07/02/2013 13:10:55

    Μενω στην παλληνη 8 χρονια. Θελω 1500 ευρω το χρονο για να αδειαζω το βοθρο συνολο 12000 ευρω. Αν αυτα τα χρηματα απο καθε σπιτι πηγαιναν στην ευδαπ ποσες αποχετευσεις θα ειχαν φτιαχτει? Η ανατολικη αττικη βραζει.... Και οι δημοι δεν συννενοουνται εστω για βιολογικο καθαρισμο... Ο καθενας το τσιφλικι του και οι ηλιθιοι πληρωνουν....δεν πειραζει ομως κυριακη κοντη γιορτη...καλυτερα τα προστιμα παρα εργα υποδομης...ετσι τρωνε περισσοτεροι....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΑΤΤΙΚ 07/02/2013 18:32:21

      1500 εὐρώ τό χρόνο γιά ἄδεισμα τοῦ βόθρου,πολλά δέν εἶναι;
      Κάθε μήνα τόν ἀδειάζετε;Γιατί ἄν εἶναι ἔτσι,ἤ πολλά δίνετε ἤ πολλά...

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/02/2013 13:26:44

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος ,αλλα νομίζω πως ακόμα και το θέμα της απόλυσης των επίορκων-διεφθαρμένων του Δημοσίου πάγωσε , και συνεχίζει να τους πληρώνει κανονικά ο Ελληνας φορολογούμενος!

    Τι τα ψάχνετε λοιπόν ,τα πούρα μας φταίξανε?

    • Nik63 avatar
      Nik63 @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/02/2013 15:18:16

      Μα, αγαπητέ μου όχι μόνο έχει παγώσει, αλλά συνεχίζουν να βγάζουν μαύρα λεφτά χρησιμοποιώντας τη θέση τους στο δημόσιο τσοντάροντας γερά το μηνιάτικο τους, ενώ για "ξεκάρφωμα" βγαίνουμε και σε καμιά πορεία για να διαδηλώσουμε κατά των περικοπών που μας εξαθλιώνουν...

    • Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
      Νεοδημοκράτης συνδρομητής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/02/2013 22:36:16

      είσαι εκτός θέματος μάλλον, τους δημάρχους και νομάρχες της προηγούμενης δεκαετίας τους έχουμε σήμερα στη βουλή ως βουλευτές.
      επίορκοι; α πα πα, αφού είναι βουλευτές δεν είναι επίορκοι και τους πληρώνει κανονικά και ο μη διεφθαρμένος ΔΥ. (έχει και γαλάζιους)

  7. Φελίζα avatar
    Φελίζα 07/02/2013 13:29:32

    Πέφτω από τα σύννεφα.... όπως τότε που δημοσιοποιήθηκαν στοιχεία για οργανισμούς και Μ.Κ.Ο. .....

    • Κώστας Τουρίστας avatar
      Κώστας Τουρίστας @ Φελίζα 07/02/2013 15:04:36

      Αφού είχες πέσει απο τότε, τί το ήθελες και ξαναανέβηκες;
      Είδες κάτι που σε έκανε να αναθαρρήσεις;Δέν κατάλαβες οτι δυστυχώς, "δέν είμαστε Λαός" που έλεγαν σε κάποιο Ελληνικό έργο.
      Κάτσε λοιπόν "κάτω" και να περιμένεις υπομονετικά μαζί με εμάς, μήπως κάποια στιγμή αλλάξει κάτι.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κώστας Τουρίστας 07/02/2013 16:31:12

        Μπορεί να ασχολείται με τον Αεραθλητισμό η κοπέλα ,αμέσως να πέσεις να τη φάς!

        • Κώστας Τουρίστας avatar
          Κώστας Τουρίστας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/02/2013 17:59:09

          Στέλιο,
          Δέν την ζνωρίζω, όμως και με τον αεραθλητισμό να ασχολείται, φαίνεται οτι "πατάει καλά στη γή".

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/02/2013 18:34:13

          Ἀεραθλητισμός;!
          Τί ἄθλημα εἶναι αὐτό,τοῦ ἀέρα;

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Κώστας Τουρίστας 07/02/2013 17:10:32

        Μην μου πεις , Κώστα ότι,-όσο καιρό ήμουν στα σύννεφα μαζί με άλλους...πολλούς- δεν καταργήθηκαν οι οργανισμοί,άνευ χρησιμότητας και αντικειμένου, ή ότι οι Μ.Κ.Ο. δεν χρηματοδοτούνται πια από το κράτος;
        Ή ότι, αφού τελειώσαμε (δεν τελειώσαμε;) μ' όλα αυτά, δεν είναι η σειρά των ... ΟΤΑ ας πούμε ....

        • Κώστας Τουρίστας avatar
          Κώστας Τουρίστας @ Φελίζα 07/02/2013 17:56:03

          Κοίτα Φελίζα, Δέν λέω πως έχεις άδικο, πιθανόν και να είμαστε στο ίδιο σύννεφο όταν ήσουν "επάνω", ή μπορεί να είμουν κάπου εκεί δίπλα. Λέω όμως, ότι δέν θα έπρεπε να κατέβεις με τις πρώτες ενδείξεις.Είσαι μάλλον σαν την σύζυγό μου, που ό,τι κάνει ο Σαμαράς, εκ προοιμίου το βλέπει σωστό.Υπεραισιόδοξη πές την, ρεαλίστρια πές την, θα δείξει.
          Και βέβαια είναι η σειρά των ΟΤΑ και όχι μόνο.
          Προτείνω να μήν "ξαναανέβεις" στα σύννεφα και να μείνεις μαζί μας "κάτω", έως ότου δούμε σίγουρα δείγματα.Να παλέψουμε όλοι μαζί, με υπομονή και έχει ο Θεός.
          Καλό απόγευμα!

          • tak avatar
            tak @ Κώστας Τουρίστας 08/02/2013 17:57:10

            Σοφός άνθρωπος η σύζυγός σου Κώστα, να την ακούς, όπως πρέπει να την ακούσουν και πολλοί άλλοι σχολιαστές.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Φελίζα 07/02/2013 18:53:03

      Εγώ, για να μην πέσω, λέω ότι όλα αυτά είναι αισχρά ψεύδη και διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου μετά βδελυγμίας...

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/02/2013 14:20:06

    Δυστυχώς, μαζί με τα (πάρα πολλά) ξερά καίγονται και τα χλωρά. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρείται αλόγιστη σπατάλη η αγορά ενός τετρακίνητου τζιπ για χρήση από τις τεχνικές υπηρεσίες ενός μεγάλου σε έκταση ορεινού δήμου. Αυτό που θα έπρεπε να έχει σημασία, είναι ο τρόπος χρήσης του (δηλαδή να χρησιμοποιείται π.χ. μόνο για προσέγγιση σε κατολισθήσεις, δυσπρόσιτο χωμάτινο δίκτυο, σημεία εκτός δρόμου κ.λπ).

    Σε γενικές γραμμές πάντως, η έκθεση του ΕΣ καταδεικνύει για άλλη μια φορά τη μεγαλύτερη γάγγραινα διαφθοράς στην Ελλάδα, που είναι τα βιλαέτια των λεγόμενων "ΟΤΑ". Ας καταργηθούν, επιτέλους, κι ας συρρικνωθούν μόνον σε γραφεία έκδοσης ληξιαρχικών πράξεων!

  9. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 07/02/2013 15:12:32

    Αποδεικνύεται ότι η διαπλοκή των ιδιωτών προμηθευτών του Δημοσίου με τους λειτουργούς που αποφασίζουν και βάζουν υπογραφή, είναι και βαθιά και πλατιά και διαχρονική και δε συμμαζεύεται.

    Μην πέφτουμε όμως από τα σύννεφα, δεκαετίες είναι έτσι. Δεν είναι μόνο η διαδικασία που ανατίθεται σε ιδιώτη από μικρό κέτερινγκ μέχρι ασφαλτόστρωση, είναι και οτι συχνά εκεί που δεν υπάρχουν ανάγκες για προμήθεια/δουλειά δημιουργείται μια δήθεν ανάγκη προκειμένου να ανατεθεί η δουλειά στο συγγενή/γνωστό/κομματικό φίλο κτλ

  10. ERASMUS avatar
    ERASMUS 07/02/2013 15:15:37

    Αν καταλαβα καλα ... οι αντισυμβαλλόμενοι ειναι οι εξης :
    Ενας δημόσιος οργανισμός που κάνει το εργο ... και ενας ιδιωτικός φορέας που το αναλαμβάνει ... Επείσης αν κατάλαβα καλά το πνεύμα των συνομιλιτών .. η αποψη ολων ειναι να πάνε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ φυλακή .... Καταλαβα καλά ?

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 07/02/2013 15:20:46

    Πιάστε και τα πιο χοντρά με τα εκατομμύρια... Γιατί εντάξει, και τα 20.000 αν τα πολλαπλασιάσεις επί τόσο, πάλι πολλά είναι, αλλά τα εκατομμύρια ακόμα περισσότερα, ε; ΜΚΟ, οπλικά συστήματα, δρόμους κλπ εννοώ...

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/02/2013 16:41:43

    "The black-money mayor and his black funeral in the black-hole-land".
    Ωραίος τίτλος για "μαύρη" αγγλοσαξωνική ταινία περιπέτειας σε στύλ Batman.
    Απίστευτη ιδέα, άν ήμουν σκηνοθέτης και είχα χρηματοδότη, θα γινόμουν διάσημος.

  13. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/02/2013 18:23:40

    Δαπάνη 5.300 εὐρώ γιά πούρα στό Ὑπουργεῖο Ἀνάπτυξης;
    Τί στό καλό,τόν Φ.Κάστρο περιμένανε;Βρέ τί μαθαίνουμε...
    Ὅπως καί τά 22.400 γιά τό φαΐ στήν''Κυριακή στό χωριό''..κι ἐγῶ πού νόμιζα ὅτι τά ἔφτιαχναν οἱ γυναῖκες τῶν χωριῶν γιά νά προβάλλουν τίς γευστικές παραδόσεις τῶν τόπων τους...
    Καί ὁ πίνακας τοῦ Δημάρχου πού μᾶς ἄφησε χρόνους,4.500 εὐρώ;!
    Πιό λίγα θά στοίχισε στό Κράτος ζωντανός,παρά πεθαμένος...
    Πάντως,κακῶς κατηγοροῦν αὐτούς πού συντήρησαν τό νεκροταφεῖο σέ τρεῖς ἡμέρες ἀντί σέ ἕνα μῆνα πού εἶχε συμφωνηθεῖ,καί μέ 7.000 εὐρῶ.
    Οἱ ἄνθρωποι πέθαναν στή δουλειά νά τελειώσουν νωρίτερα,κι ἐμεῖς τούς κατηγοροῦμε;
    Καί στό ΤΕΙ,λογικά ἦταν τά 23.100 εὐρώ,ἀφοῦ ἔφτιαξαν φλουριά κι ἔβαλαν μιά πίτα μέσα...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κυθήριος 07/02/2013 18:57:50

      Είχαν στο Υπουργείο την μετεμψύχωση του Τσε.
      Δεχόταν μόνον αυθεντικά Αβάνας, και καλή μάρκα, κατά προτίμηση τα θρυλικά Κοχίμπα, όπως ο πρόγονος, και για αλλαγή Παρτάγκας ή Romeo y Julieta ή κανένα San Cristobal.
      Ποτέ φτηνά "πιθήκια".
      Ο δήμαρχος ήταν εθνική οικονομική συμφορά που πέθανε, δεν τον βάζανε ζωντανό στην κατάψυξη να κάνουμε οικονομία;
      Για την "Κυριακή στο χωριό" σφάξανε και μαγείρεψαν ολόκληρο χοιροστάσιο...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κυθήριος 08/02/2013 16:56:28

      Γάτα ο Κοντός με τη γραβάτα.
      Domenico απο τη Λάρισα ήταν, λέει.
      Ο Φιντέλ θα τους έδινε πιό φτηνα τα Cohiba.
      Εκτός άν αγόρασαν μαζί με τα πούρα και το καπνοχώραφο στην Ελασσόνα.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Uncle Stgm 08/02/2013 20:20:20

        Εἶδες πού ὅλα ἐξηγοῦνται;

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 07/02/2013 18:51:49

    Διαφθορά στους ΟΤΑ; Μπα, δεν τα πιστεύω αυτά, αυτά δεν μπορούν να συμβαίνουν. Για συναυλίες Μαζωνάκη και άλλων παρόμοιων "καλλιτεχνών" υπό την αιγίδα δήμων, με χοντρή προμήθεια στους υπεύθυνους πολιτιστικών των δήμων, έχετε ακούσει; Όχι φυσικά, διότι αυτά τα πράγματα δεν συμβαίνουν.
    Για όλα φταίνε η Μέρκελ, οι τοκογλύφοι και οι σκοτεινές δυνάμεις, γενικώς...
    Και η σάπια κοινωνία, γενικώς επίσης, που λέει και η Μαμά Τρομοκράτη.

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/02/2013 20:59:48

    Ο τίτλος τα λέει όλα.
    Σε πείσμα των οικονομικών θεωριών, οι βασικές αιτίες δημιουργίας καταστροφικών κρίσεων, όπως αυτή που βιώνουμε - όλες οι κρίσεις δεν είναι καταστροφικές, απεναντίας είναι αναγκαίες - είναι αποτέλεσμα της σήψης και της διαφθοράς. Αυτές επιφέρουν διάλυση της παραγωγικής ικανότητας και των αναγκαίων για την λειτουργία της κοινωνίας ηθικών αξιών. Επιπλέον, δημιουργούν ελλείμματα και δημόσιο χρέος, αφού τροφοδοτούν πλασματική ευημερία, το αναπόφευχτο τέλος της οποίας εκδηλώνεται με καταστροφική κρίση.
    Το φαινόμενο της διαφθοράς εκμεταλεύεται στο έπαρκο το χρηματοπιστωτικό σύστημα.
    Δεν είναι τυχαίο πως η καταστροφική κρίση πλήττει χώρες με μεγάλη διαφθορά.

  16. KAPS avatar
    KAPS 08/02/2013 08:42:43

    Αναφορικά με αυτά που έχετε αναρτήσει θα σας γράψω και εγώ την άποψή μου ένας πολίτης εργαζόμενος που έχω εργαστεί άπειρες ώρες στο ιδιωτικό τομέ ααλλά και στο δημόσιο.Οι επιχειρηματίες έλαβαν όλα τα προηγούμενα χρόνια τεράστιες δανειακές παροχές προκειμένου να αναπτύσουν την βιοτεχνία την βιομηχανία και κάθε λογής επιχείρηση και έτσι να απασχολείτε το εργατικό δυναμικό της χώρας . Τι προέκυψε λοιπόν μετά από όλα αυτά τα πλεονεκτήματα δανειακών παροχώνπου είχαν οι επιχειρηματίες σε μεγάλο ποσοστό ;Μεγάλη φοροδιαφυγή , εμβάσματα στο εξωτερικό , off shore ακίνητα ,πλαστά τιμολόγια , κακές εργασιακές συμβάσεις για τους εργαζόμενους τους , απολύσεις αναίτιες και χωρίς ένσημα εργασία , μη απόδοση ΦΠΑ , αύξηση των τιμών κατακόρυφα χωρίς να λογαριάζουν κανένα νόμο ,μισθοδοσίες που προέκυπταν από δάνεια τραπεζών και άλλων ειδών (ευρωπαικά προγράμματα στήριξης ) που ξεπερνάγανε κατά 200% τις το πραγματικό μέγεθος της οικονομίας (π.χ ΜΜΕ , Τεχνικές Εταιρείες Διαφημιστικές Εταιρείες κ.λ.π) . Ωστόσο το ίδιο διάστημα οι μισθοδοσίες των Δ.Υ του στενού Δημόσιου Τομέα και όχι των ΔΕΚΟ είχαν αρνητική αντιστοιχία έναντι των ιδιωτικών υπαλάληλων ακόμα και αυτών σε Σούπερ Μάρκετ διότι με τις συλλογικές συμβάσεις τριετίες και ένα σωρό άλλα εφευρήματα έφταναν αυτοί που απασχολούνταν σε μια ιδιωτική επιχείρηση 10 χρόνια να λαμβάνουν μισθό 100% υψηλότερο από τον αντίστοιχο στα χρόνια Δημόσιο υπάλληλο που στη τελική ακόμα και αυτές τις αυξήσεις των 200 ευρώ τον ΧΡΟΝΟ δεν τις συμπεριλαμβάνανε στο βασικό μισθό αλλά γνωρίζοντας εκ των προτέρων τι θα συμβεί στην ελληνική οικονομία τις βαφτίζανε επιδόματα χεριών , κίνησης , ζεστάματος αυτοκινήτων προκειμένου να γελοιποιήσουν το Δημόσιο Τομέα ώστε εύκολα να ξεπουληθεί .Επιπλέον ακόμα και οι συντάξεις που λάμβανε ο Δημόσιος υπάλληλος καμία σχέση δεν είχε με τις συντάξεις που ελάμβανε ακόμα και ο απλός εργάτης σε οικοδομή . Δεν ελάμβανε ούτε και εκείνες τις παροχές που λάμβανε ο Ι.Υ όπως τα ταξιδάκια του κοινωνικού τουρισμού αποζημιώσεις αδειών ασθενειών εορτών διακοπών κ.λ.π ούτε και λάμβανε άτοκο δάνειο από την Εργατική Εστία σε αντιθέση με τον Δ.Υ που στην καλύτερη πήγαινε στο Παρακαταθηκών και Δανειων και έπαιρνε όχι το ποσό που ζήταγε αλλά πολύ λιγότερο και με επιτόκιο 6% σταθερό ακόμα και τώρα και μην γελιέστε κάποιοι που ακούσανε πως θα γίνει επιμίκυνση του χρόνου αποπληρωμής δηλαδή μέχρι τα δισέγγονα τους , όταν το αντίστοιχο στην εργατική εστία έπαιζε στο 1% και με δικάιωμα να χαριστούν τα δάνεια με τις διάφορες λαικίστικες μεθοδεύσεις τα λεγόμενα ψηφουλάκια.Ουτε καν την πολυτέλεια των υπαλλήλων των ΔΕΚΟ , των τραπεζικών υπαλλήλων , των πολυεθνικών εφοπλιστικών κ.λ.π που πήγαιναν τα παιδιά τους σε όποιο ιδιωτικό παιδικό σταθμό με έξοδα και καλά της εταιρείας τους όταν το ξέρετε πως αυτά έβγαιναν από το μεδούλι του Ελληνα ( ο λαός τα πλήρωνε με άλλους τρόπους) . Καταλάβετε λοιπόν και μην πιπιλάτε την καραμέλα που σας έδωσαν οι επιτήδιοι πολιτικοί πως για όλα φταίει ο Δημόσιος Τομέας . Αυτός άνοιξε επιχειρήσεις αφού κατανάλωνε , αυτό είδαν οι ξένοι και για να επιτύχουν τον σκοπό τους έριξαν προπαγάνδα και έτσι αφού μείωσαν κατά 65% τους μισθούς ήρθε και η πανωλεθρία στο Ιδιωτικό Τομέα . Είστε λοιπόν ακόμα σίγουροι οι πως το Δημόσιο στέρησε λεφτά από το Ιδιωτικό τομέα ή αντίθετα τον έκανε εύρωστο και διεφθαρμένο διότι έχοντας κάποιους επίτηδες δημόσιους λειτουργούς τοποθετημένους σε καίρια και νευραλγικά πόστα διαλύθηκαν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί και οι επιχειρηματίες όρμηξαν και καρπώθηκαν δις χωρίς να τα επενδύσουν στην εγχώρια αγορά αλλά δαπανώντας και πληρώνοντας τις ακριβές επιθυμίες τους και τους τρελλούς μισθούς στα πολλά GOLDEN BOYS και πουλώντας προιόντα και παροχές σε τιμές τρελλές για τα δεδομένα της βιομηχανίας της χώρας μας ; Ωστόσο φταίει η παιδεία η νοοτροπία και η σάπια μιντιακή πολιτική και θα σας δώσω ένα παράδειγμα πολύ γρήγορα . Σκεφτείτε πως όταν πολλοί από εσάς παρακολουθούν μπαλλα και παθιάζονταιξέρουνε πως σε αυτόν τον χώρο υπάρχουν τεράστια συμφέροντα και κυκλώματα από λαμόγια που οικονομάνε στήνοντας αγώνες αλλά δεν σας πειράζουν και κάθε φορά στέκεστε αποχαυνωμένοι και τους ταίζετε άλλος πληρ'ωνοντας ετήσια κάρτα για να πάει στο γήπεδο και άλλος διότι σκάει τα λεφτά του στα κατά μεγάλη συχνότητα στοιχήματα; Ωριμάστε ως Ελληνες και Ελληνίδες αγαπήστε την πατρίδα σας διότι αν δεν εκτιμάς αυτό που με αίμα των προγόνων σου κατέχεις ούτε αυτό θα σταθεί κοντά σου . Μην δίνετε ελπίδες στους πολιτικούς να πιστεύουν ότι έχουν διασπάσει την κοινωνία σε Ι.Υ και Δ.Υ για να τρομάξουν .Επιτέλους αφού υπάρχει κρίση οικονομική ας κόψουνε τους μισθούς που παίρνουνε κατά τα 2/3 και μετά ας έρθουν στην κοινωνία έξω για να δουν αν μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς .

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ KAPS 08/02/2013 12:19:26

      Σωστή η διάκριση στενού Δημόσιου Τομέα αφενός και ΔΕΚΟ, ΟΤΑ και "επιχειρήσεων" τους κτλ, αφετέρου.
      Το βασικό στοιχείο διάκρισης: Για διορισμό στο στενό Δημόσιο Τομέα ισχύει γενικά το ΑΣΕΠ.
      Για διορισμό σε ΔΕΚΟ, ΟΤΑ, "επιχειρήσεις" κτλ, ισχύουν ...άλλα πράγματα (και άλλα κόλπα).
      Η "πελατεία" πήγαινε σε ΔΕΚΟ, ΟΤΑ, "επιχειρήσεις" κτλ.

    • MCA. avatar
      MCA. @ KAPS 09/02/2013 22:09:53

      .....''διότι με τις συλλογικές συμβάσεις τριετίες και ένα σωρό άλλα εφευρήματα έφταναν αυτοί που απασχολούνταν σε μια ιδιωτική επιχείρηση 10 χρόνια να λαμβάνουν μισθό 100% υψηλότερο από τον αντίστοιχο στα χρόνια Δημόσιο υπάλληλο''.......Νομίζω ότι είστε λίγο υπερβολικός.

    • akenaton avatar
      akenaton @ KAPS 10/02/2013 13:02:14

      Και η νύχτα εγένετο ημέρα!!!!!!!!!!

  17. billi smart avatar
    billi smart 09/02/2013 02:30:58

    οποιος εχει φαει ενα ευρω απο τους προλαλησαντες....να σηκωσει το χερι........